Hastalıklar ve Tedaviler

Omega 3 Yağ Asitleri Nedir? Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları

Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmezler, bu yüzden beslenme (diyet) ile alınmalıdırlar.
  1. Omega 3 yağ asitlerinin önemi nedir? : Omega 3 yağ asitleri, sinir fonksiyonları, immün sistem (bağışıklık sistemi) fonksiyonları ve yağ transportu gibi birçok beden fonksiyonu için hayati önem taşıyan yağ asitleridir (katı ve sıvı yağların içeridir). Omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilmezler, bu yüzden beslenme (diyet) ile alınmalıdırlar.
  1. Omega 3 yağ asitleri hangi yiyeceklerde bulunur? : Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinler arasında sardalya balığı, ringa balığı, uskumru balığı, alabalık ve somon balığı gibi balıklar, soya fasulyesi yağı, kolza tohumu yağı, merada yetişen hayvanların etleri, serbest dolaşan tavuk yumurtaları, keten tohumu gibi besinler vardır.
  2. Omega 3 yağ asitlerinin faydaları nelerdir? : Omega 3 yağ asitlerinin kan lipid düzeylerini, kan basıncını ve kardiyovasküler hastalık riskini düşürdüğü bilinmektedir. Çocuklarda beyin gelişimi için faydalıdır. Hamilelerde ve emziren kadınlarda bebeğin beyin gelişiminde fayda sağlaması için omega 3 yağ asidi almaları tavsiye edilir. Omega 3 yağ asitleri bazen kan lipid düzeylerinin düşürülmesi için de verilir. Omega 3 yağ asitleri cilt sorunlarında, psikiyatrik sorunlarda, immün sistemi etkileyen hastalıklarda, menopoz döneminde, kanser hastalıklarında, obezite sorununda, enflamatuvar hastalıklarda, beyin ile ilgili hastalıklarda, kronik yorgunluk sendromunda gibi daha birçok hastalıkta faydalıdır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Beyin gelişiminde beslenmenin etkisi nedir
  2. Beyne zarar veren besinler
  3. Beyne faydalı olan besinler
  4. Okul çocuklarında beslenme nasıl olmalı
  5. Menopoz döneminde beslenme
  6. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı
  7. Emziklilik dönemi için beslenme önerileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git