Cinsel Yaşam

Oligospermi – Düşük Sperm Nedir? Oligospermi Neden Olur?

Oligospermi, semendeki spermin sayısının geçici ya da kalıcı azalması ya da az olması durumudur. Bu durum oligozospermi olarak da adlandırılır.

Oligospermi nedir?

Oligospermi, semendeki spermin sayısının geçici ya da kalıcı azalması ya da az olması durumudur. Bu durum oligozospermi olarak da adlandırılır. Oligozoospermi, özellikle sperm ile ilgili başka bir bozukluk yoksa erkeklerde kısırlık (infertilite) nedeni olabilir.

Oligospermi neden olur?

Normalde bir mililitre semende 20 milyondan fazla sperm bulunmaktadır. Sperm sayısının normalden az olmasının nedenleri arasında hormonal bozukluklar, şeker hastalığı, orşit, inmemiş testis ve nadiren varikosel gibi bozukluklar vardır. Bunların dışında sigara, madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı ve bazı ilaçlar da sperm sayısının azalmasına neden olabilir.

Oligospermiye bazı erkeklerde genetik mutasyonlar da sebep olabilir. 10 milyon/ml sperm sayısı olanlarda genetik bozukluk olma ihtimali %4 civarındadır. 5 milyon/ml sperm sayısı olan olgularda ise genetik bozukluk olma ihtimali  %7-8 arasındadır.

Oligospermi tedavisi

Oligosperminin tedavisi altta yatan nedene yöneliktir. Eğer hormon eksikliği varsa gonadotropin hormonlar verilebilir. İnfertilite var ise uterus içinde yapay döllenme ya da intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ile in vitro fertilizasyon (IVF) yöntemi başarılı olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Erkeklerde kısırlık nedenleri ve tedavisi
  2. İnmemiş testis nedenleri ve tedavisi
  3. Varikosel nedenleri ve tedavisi
  4. Testis ağrısı nedenleri ve tedavisi
  5. Klomifen nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git