Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Okülojirik Kriz Nedir, Neden Olur?

Okülojirik kriz, gözlerin dakikalarca ya da saatlerce, genellikle yukarı doğru sabitlendiği bir durumdur. Bu kriz dil, ağız ve boyun kaslarının kasılması ile meydana gelebilir ve sıklıkla stres ile tetiklenir.

Okülojirik Kriz Nedenleri

Ensefalitin (beyin inflamasyonunun) ardından, parkinsonizmde (bir hareket bozukluğu), Tourette sendromu, multipl skleroz, kafa travması, nörosifiliz, ventrikül lezyonları nedeniyle okülojirik kriz meydana gelebilir.

Antiemetik (örn. metoklopramid gibi), antipsikotik, antidepresan, antiepileptik (örn.fenotiazin gibi) ve antimalaryal ilaçlar nedeniyle de okülojirik kriz oluşabilir. Okülojirik kriz kullanılmakta olan ilaca bağlı bir yan etki olarak ortaya çıksa da antipsikotik (amisülpirid gibi) ilaçların kesilmesiyle de (yoksunluğa bağlı) okülojirik kriz görülebilmektedir.

Okülojirik Kriz Belirtileri ve Bulguları

Okülojirik kriz gözlerin ileri derecede yukarı kayması ve sabit donuk bakışla karakterize bir durumdur. Ek olarak, gözler birleşebilir, yukarı, yana veya aşağı doğru sapabilir. En sık eşlik eden belirtiler; huzursuzluk, ajitasyon (çırpınma durumu), boynun arka yana eğilmesi, gözlerde ağrı, ağzın açılması ve dilin dışarı sarkmasıdır.

Okülojirik Kriz Teşhisi ve Tedavisi

Okülojirik kriz klinik olarak teşhis edilebilir. Kriz için olası tetikleyicilerin belirlenmesi ve anormal oküler hareketlerin diğer nedenlerinin ayırt edilmesi için hastanın öyküsü, fizik muayene ve bazı incelemelerin yapılması oldukça önemlidir.

İlacın neden olduğu okülojirik kriz’de kullanılan ilaç dozu düşürülerek ve antikolinerjik tedavi ile iyileşme sağlanabilir.

Benzer Sağlık Yazıları

  1. Motis nedir ve ne için kullanılır
  2. Ensefalit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Parkinson nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git