Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Oksitosin Nedir? Oksitosin Hormonu Ne İçin Kullanılır?

Oksitosin normalde hipotalamusun paraventriküler çekirdeği tarafından üretilen ve posterior hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur.

Oksitosin hormonunun görevi nedir?

Oksitosin normalde hipotalamusun paraventriküler çekirdeği tarafından üretilen ve posterior hipofiz tarafından salgılanan bir hormondur. Oksitosin doğum sırasında uterus (rahim) kasılmalarını kontrol eder ve emziren kadınlarda süt akımını uyarır. Oksitosin doğumun kolaylaştırılması için bir ilaç olarak da kullanılır.

Oksitosin ilacı hangi durumlarda kullanılır?

Doğum indüksiyonu (doğumun yapay olarak başlatılması) gerektiğinde sentetik oksitosin kullanılır. Doğum yapay olarak başlatıldığında rahim kasılmalarını sağlamak için oksitosin hormonu intravenöz yolla verilir.

Sentetik oksitosin hormonu, doğumdan sonra plasentanın ayrılmasını ve atılmasını kolaylaştırmak, kan kaybını azaltmak, tamamlanmış bir düşük veya anne karnında fetüsun ölümü sonrası uterusu (rahim) boşaltmak için ergometrinle tek doz olarak verilebilir.

Oksitosin hormonunun olası yan etkileri nelerdir?

Sentetik oksitosinin olası yan etkileri arasında anormal derecede güçlü ve ağrılı kontraksiyonlar (kasılmalar) bulunmaktadır. Nadir görülen yan etkiler arasında ise bulantı, kusma, çarpıntı ve alerjik reaksiyonlar vardır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Doğum ağrılarını azaltma yöntemleri
  2. Sezaryen doğum nedir
  3. Doğum ve doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
  4. Lotus doğum nedir
  5. Erken doğum nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git