O

Oklüzyon Nedir?

Oklüzyon, vücutta bir geçiş bölgesinin, kanalın, açıklığın ya da damarın tıkanması durumudur.

  • Oklüzyon bir hastalık nedeniyle (örn. pulmoner emboli) ya da medikal nedenle meydana gelebilir.
  • Bu terim aynı zamanda çocuklarda ambliyopinin (görme keskinliğinde bir bozukluk) tedavisi için gözün bandajlanmasını da ifade eder.
  • Diş hekimliğinde oklüzyon, çene kapalıyken üst ve alt dişler arasındaki ilişki anlamına gelir. İdeal bir oklüzyonda üst ön kesici dişler ve köpek dişleri (ön dişler) hafif şekilde alttakileri örter; öndeki iki üst kesici dişin merkezi, öndeki iki alt kesici dişin merkezi ile aynı hizada olur; üstteki diğer dişler, alt çenedeki aynı dişlere karşılık gelecek şekilde hizalanır ve alt premolarlar ile molarların (arka dişler) dış çıkıntıları karşılık gelen üst dişlerdeki boşluklara uyar. Çok az bireyde ideal oklüzyon vardır ancak çoğu diş dizilimi etkin ısırma ve çiğneme sağlar.
  • Retina arter oklüzyonu, retinal ven oklüzyonu gibi oklüzyon şekilleri de vardır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Mikroinvazyon ne demek
  2. Represyon ne demek
  3. İnfiltrat ne demek
  4. Mukus nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git