Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Nörosifiliz Belirtileri Nelerdir?

Tedavisi yapılmamış sifiliz hastalarının %7 - %9 gibi bir oranında nörosifiiz görülebilmektedir.

Nörosifiliz, ilk enfeksiyondan yıllar sonra tedavi edilmemiş sifilizde ortaya çıkan ve beyin veya omurilikte kendini gösteren enfeksiyondur. Tedavisi yapılmamış sifiliz hastalarının %7 – %9 gibi bir oranında nörosifiiz görülebilmektedir.

NÖROSİFİLİZ BELİRTİLERİ ve KOMPLİKASYONLARI

Nörosifiliz nedeniyle oluşan omurilik hasarı, yürürken kötü bacak koordinasyonu, üriner inkontinans, abdomen ve uzuvlarda aralıklı olan saplanıcı ağrılar, derin duyu ve refleks kaybı ile karakterize tabes dorsalise neden olabilir.

Beyinde oluşan hasar ise, demansa, kas zayıflığına, depresyona, psikoza, deliryuma, grendiyözite ve nadiren bazı hastalarda bacakların tam felcine yol açabilir.

NÖROSİFİLİZ TEŞHİSİ

Sistemik sifiliz teşhisi serum nontreponemal testler ve doğrulayıcı treponemal testler ile konulurken, nörosifiliz ise klinik muayene, beyin omurilik sıvısı (BOS) incelemesi, hastanın çoklu cinsel partner öyküsünün olması,  intravenöz uyuşturucu kullanımı, öncesinde tanısı konulmuş sifiliz gibi risk faktörlerinin değerlendirilmesi ile teşhis edilir.

Nörosifilizin nöroradyolojik bulguları arasında bu duruma özgül olmayan beyin atrofisi, beyaz madde değişiklikleri bulunurken, daha sifilize özgül olan vaskülit ve sifilitik granülomlar da bulunur.

Nörofilizde psikiyatrik bulgular olduğu için tanı gecikebilmektedir. Bu nedenle, demans, kişilik değişiklikleri, mani, depresyon, psikoz ve deliryum gibi psikiyatrik bozuklukları taklit edebildiğinden, ayrıcı tanıda sifilizin akla getirilmesi büyük önem taşımaktadır.  

NÖROSİFİLİZ TEDAVİSİ

Nörosilizin tedavisi intravenöz yolla verilen kristalize penisilinle yapılır. Hastanın tedaviye vereceği cevap, beyin omurilik sıvısı incelemeleriyle takip edilir. Nörosifilizde iyileşme, tedavi öncesi oluşan hasarın derecesine bağlıdır.

Benzer Yazılarımız

  1. Sifiliz Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir
  2. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
  3. Vulva Hastalıkları ve Belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git