Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Nongonokokal Üretrit – Üretra İltihabı Neden Olur?

Nongonokokal üretrit hastalığı (NGU), önceleri nonspesifik üretrit olarak da tanımlanan bir hastalıktır.

Nongonokokal üretrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Nongonokokal üretrit hastalığı (NGU), önceleri nonspesifik üretrit olarak da tanımlanan bir hastalıktır. Gonore (bel soğukluğu) dışında bir nedenden dolayı üretranın yangısıdır. Üretra idrarı, dışarı atılmak üzere idrar kesesinden taşıyan tüptür. Bu durum da bu tüpün yangısal hastalığıdır.

Nongonokokal üretrit tüm dünyada cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en yaygın görülen türüdür. Bu enfeksiyon genellikle sosyo-ekonomik düzeyi iyi olan kişilerde, gençlerde ve heteroseksüellerde daha sık görülmektedir.

Nongonokokal üretrit nedenleri

 1. Nongonokokal üretrit vakalarının yaklaşık yarısının Chlamydia Trachomatis’ten kaynaklandığına inanılmaktadır.
 2. Diğer nongonokokal üretrit nedenleri arasında ise Herpes simplekse sebep olan virüsten (Protozoan Trichomonas) ya da başka mikroorganizmalardan meydana gelebilir.
 3. Bazı nongonokokal üretritli hastalarda neden bulunamamaktadır.

Nongonokokal üretrit belirtileri

Bu hastalığın belirtileri genellikle enfeksiyon alındıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkar.

 1. Erkeklerde nongonokokal üretrit belirtileri : Erkeklerde hastalığın belirtileri arasında akıntı, idrar çıkışında batma hissi, üretranın çıkışında (penis ucunda) kızarıklık, kabuklanma ve acı hissi gibi belirtiler vardır fakat bazı olgularda herhangi bir belirti görülmeyebilir.
 2. Kadınlarda nongonokokal üretrit belirtileri : Kadınlarda enfeksiyon çoğunlukla bir şikayete neden olmayabilir, ancak bazı vakalarda idrar çıkışı sırasında ve vajinal akıntı sırasında batma hissi görülebilir.

Nongonokokal enfeksiyonu herhangi bir şikayete neden olmasa da eşler birbirine veya başka birine cinsel yolla bu hastalığı bulaştırabilirler.

Nongonokokal üretrit teşhisi

Nongonokokal üretrit teşhisi için öncelikle bir üroloji veya kadınların bir kadın doğum uzmanına gitmesi gerekir. Fiziksel muayene, hastanın şikayetleri ve öyküsü, üretradan ve idarardan alınan sıvı örneklerinin laboratuvar incelemeleri ile enfeksiyonun ve hastalığın teşhis edilmesi mümkündür.

Nongonokokal üretrit tedavisi

Nongonokokal üretrit tedavisinde enfeksiyon ile ilişkili antibiyotik tedavisi verilir. Tedavi sayesinde enfeksiyon genellikle bir hafta içinde iyileşir. Tedaviden sonra enfeksiyonun takibi (follow-up ziyaretleri) önerilir, çünkü enfeksiyonun tekrarlama riski vardır.

Nongonokokal üretrit tedavisinden sonra enfeksiyonun tekrarını önlemek için kişinin partnerinin de teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir.

Nongonokokal üretritin komplikasyonları (neden olduğu hastalıklar)

Erkeklerde nongonokokal üretritin komplikasyonları : Erkeklerde komplikasyon olarak epididimit (epididim iltihabı), prostatit (prostat iltihabı) ve üretral striktür görülebilir. Nongonokokal üretrit gelişen bazı erkeklerde Reiter sendromu ortaya çıkar (artrit, konjonktivit ve üretrit birlikte görülür). Bazı hastalarda üretral darlık meydana gelebilir.

Kadınlarda nongonokokal üretrit komplikasyonları : Kadınlarda nongonokokal üretrit pelvik infelamatuar hastalığa, bartolinite (bartolin bezlerinin iltihabı) neden olabilir. Bazen, doğumda chlamydial servisiti olan kadınların bebeklerinde konjontivitin bir türü olan oftalmia neonatorum ortaya çıkar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

 1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve tedavileri
 2. Bartolonit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Bakteriler ve bakterilerin neden olduğu hastalıklar
 4. Pelvik inflamatuar hastalık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Trikomoniyaz enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Klamidya enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git