Doku Hastalıkları

Non Hodgkin Lenfoma Neden Olur? Non Hodgkin Lenfoma Belirtileri

Non Hodgkin lenfoma (NHL), lenfoid dokuyu (başlıca len nodülleri ve dalakta bulunur) etkileyen Hodgkin hastalığı dışındaki her türlü kanserlerdir.

Lenfoma nedir?

  1. Lenfoma, lenfoid doku hücrelerinin (başlıca lenf nodülleri ve dalakta bulunan lenfoid doku hücreleri) kontrolsüz bir şekilde arttığı kanserler grubundan herhangi birisidir.
  2. Lenfomalar iki ana grupta değerlendirilir. Belli karakteristik anormal hücreler (Reed Stein berg hücresi) var ise bu durum Hodgkin hastalığı olarak adlandırılır.
  3. Lenfomanın diğer tüm formları ise non-Hodgkin lenfoması olarak adlandırılır.

Non hodgkin lenfoma hastalığı nedir?

Non Hodgkin lenfoma (NHL), lenfoid dokuyu etkileyen Hodgkin hastalığı dışındaki her türlü lenf kanseridir. Non Hodgkin lenfoma eskiden daha az sıklıkta görülür iken son yıllarda daha sık görülmektedir. Non Hodgkin hastalığı ileri yaşlarda ve erkeklerde daha sık rastlanır.

Non Hodgkin lenfoma hastalığı nedenleri

Pek çok durumda, non Hodgkin lenfomanın bilinen bir nedeni yoktur. Fakat hastalık ara sıra, özellikle bir organ transplantasyonundan (organ naklinden) sonra immün sistemin baskılanması nedeni ile meydana gelebilir.

Epstein-Bar virüsü ile ilişkili olan diğer bir Hodgkin lenfoma türü Burkitt lenfoma olarak da adlandırılır.  Non Hodgkin lenfomaya HIV virüsü de sebep olabilir. Ayrıca bağışıklık sitemini zayıflatan bazı etkenler Non Hodgkin lenfomaya yol açabilir fakat bu etkenler olmasa bile, sigara bile kullanmayan kişilerde de Non Hodgkin lenfoma ortaya çıkabilir.

Non Hodgkin lenfoma hastalığı belirtileri

Non Hodgkin lenfoma belirtileri arasında çoğunlukla boyun veya kasıkta bulunan lenf nodüllerinin ağrı olmaksızın şişlik oluşturması, karaciğer ve dalak büyümesi gibi durumların gelişmesi gibi belirtiler vardır.

Non Hodgkin lenfoma durumundan karındaki lenfoid dokular etkilenebilir. Bu durum diğer organlarda da tutulum yapabilir ve bu durum baş ağrısı, ciltte ülserler (yaralar), ateş, kilo kaybı ve tekrarlayan enfeksiyonlar gibi şikayetlere yol açar.

Non Hodgkin lenfoma hastalığı teşhisi

Non Hodgkin tanısı çoğunlukla lenf nodüllerinden alınan biyopsi ile konulur. Hastalığın ne kadar yayılım gösterdiğinin anlaşılması için akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kemik iliği biyopsisi ve lenf anjiyografisi gibi tetkikler yapılır.

Non Hodgkin lenfoma hastalığı tedavisi

Tedavi, lenfoma tek bir lenf nodülleri grubu ile sınırlı ise radyoterapi, anti-kanser ilaçları ve kortikosteroid ilaçlar ile yapılır. Fakat hastalık genellikle yaygındır ve bu tür vakalarda anti- kanser ilaçları ve monoklonal antikorlar ile tedavi uygulanır.

Bazı hastalarda ilaç tedavisi ve/veya radyoterapi tedavisi ile birlikte kök hücre ya da kemik iliği transplantasyonu (nakli) tedavisi de gerekebilir. Non Hodgkin lenfoması olan pek çok hastada şifa sağlanabilir veya uzun dönem hastalık belirtileri gerileyebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Kanın özellikleri ve görevleri nedir
  2. Kanama bozuklukları nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda lenfoma (lenf kanseri) nedenleri ve tedavisi
  4. Lösemi (kan kanseri) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Kemik iliği kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Lenfoma nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git