Cerrahi Operasyonlar

Nitröz Oksit Nedir? Nitröz Oksit’in Yan Etkileri

Nitröz oksit ne için kullanılır?

Nitröz oksit nedir? Nitröz oksit, gülme gazı da denilen renksiz bir gazdır. Tatlı bir kokusu vardır, kimyasal formülü N2O’dur.

Nitröz oksit ne için kullanılır? Nitröz oksit, oksijenle birlikte analjezi (ağrıyı rahatlatmak) için veya ciddi bir yaralanmaya bağlı yaralanma yerinde, doğumda, dişçide, küçük cerrahi operasyonlarda hafif anestezi olarak kullanılır. Daha büyük anestezi gerektiren büyük ameliyatlarda nitröz oksit ve oksijen karışımının başka ilaçlarla kombine edilmesi gerekir.

Nitröz oksit’in avantajları: Nitröz oksit oksijen kombinasyonunun diğer ajanlara göre avantajları hızlı harekete geçmesi ve yanmaz olmasıdır.

Nitröz oksit’in sık görülen yan etkileri: İyileşme döneminde bulantı ve kusma nitröz oksit’in olası yan etkileri arasındadır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Anestezi nedir ve anestezi türleri
 2. Analjezik ilaçlar ne için kullanılır
 3. Hissizlik neden olur
 4. Sinir blokajı nedir ve ne için uygulanır

2 Yorum

 1. HALİL ÜNAL

  16 Eylül 2017 at 22:27

  N20,mitokondrial DNA’da metilasyondan sorumlu methylB12 oluşumundaki methionin sentetazı irreversibl olarak inhibe eder.Bu durum özellikle otistik çocukların zaten bozuk olan metilasyonunu daha da çok sıkıntıya sokar.Bu nedenle diş hekimleri özellikle kritiklerde NO2 KULLANMAMALI.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 14:48

   Merhaba Halil Bey,

   Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Uyarınız ziyaretçilerimize faydalı olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git