Ağrılar ve Tedavileri

Nevralji Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Sinir Ağrısı)

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır.

Nevralji hastalığı nedir?

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır. Sinirler, beyinden emirleri alıp bedene götürürler, bedenden hisleri alıp beyine götürürler. Sinirler herhangi bir nedenden dolayı zedelendiğinde veya zarar gördüğünde götürdükleri bilgiler bozulur ve nevralji ortaya çıkar.

Nevralji ağrısının özelliği nahoş bir ağrıdır ve tanımlaması zor olur. Hasta bu ağrıyı nasıl tarif edeceğini bilemez. Bu ağrı elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma, yanma, donma gibi garip hisler oluşturan bir ağrı tipidir. Ağrının diğer bir özelliği de sürekli girip çıkan, değişen ağrılardır. Çünkü bilgi beyine giderken bozulur ve bozulan bilgi de vücutta var olmayan hisleri, bilgileri beyne götürür ve sinirlerde ağrı meydana gelir.

Nevralji (sinir ağrısı) neden olur?

Nevralji, sinirin ağrısı olarak tanımlanır ve sinirin ağrısı, sinirin zedelenmesi ve hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Sinirler kasların arasında bulundukları için çok kolay zarar görmezler. En sık görülen nevralji ağrısı trigeminal nevralji genellikle diş problemleri için diş operasyonları sırasında sinirin zarar görmesinden dolayı oluşur. Oksipital nevraljinin nedeni ise sinirin kasların arasında sıkışması sonucu ortaya çıkar.

Kafanın arkasından geçen bu sinir çok gerilme, boyunda çok fazla kas spazmı oluşur ise oksipital sinir sıkışır ve nevralji ağrısı meydana gelir. Vücutta meydana gelen sinir tuzaklanması – sıkışması el bileği çok fazla kullanıldığı, dirsek çok fazla dayalı kaldığı zaman sinir sıkışması oluşur ve nevralji ağrısı ortaya çıkar. Trafik kazaları, darbeler, ağır travmalar, çarpmalar, düşmeler, ameliyat sırasında sinirlerin zedelenmesi, bel fıtığı, boyun fıtığı, zona virüsü gibi faktörler nevralji ağrısına neden olur.

Nevralji türleri veya çeşitleri

Vücudun her yerinde sinir vardır ve vücudun her yerinde nevralji görülebilir. Fakat en sık karşılaşılan nevralji trigeminal nevraljidir. Yüzün duyusunu veren sinirin arızalanması sonucu oluşan ağrılardır. Diğer bir tip nevralji baş bölgesinde oksipital nevralji kafanın arkasından giren elektriklenme çarpma tarzında, bazende migren ağrısı ile karışan ağrılardır. Diğer tip nevralji ise bedende zona denilen virüslerin meydana getirdiği, yüzde, bacakta da olabildiği gibi daha çok bedende hissedilen zona ağrılarıdır. Kol ve bacaklarda özellikle el bileği ve dirsekte sinirlerin tuzaklanması (sıkışması) sonucu oluşan nevralji tipleri de vardır.

Nevralji (sinir ağrısı) belirtileri

Nevralji belirtileri kısaca, yüzde elektrik çarpması ve karıncalanma, ensede kafanın arakasında beyne bir şey saplanır gibi ağrı, bu ağrı ilk başlarda ataklar halinde seyreder ve sonra künt, devamlı olan ağrı şeklindedir. Vücutta dirseklerde, bileklerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve bel bölgesinde batma, yanma, karıncalanma, uyuşma ve ağrı şeklinde kendini gösterir.

Nevralji belirtileri sinirler ile ilgili problemlerde ortaya çıkar. Sinirlerin özelliği, vücuttaki bilgileri sıcak, soğuk, yanma, donma, sert, yumuşak, acı, ağrı gibi hisleri beyne sinirler götürür ve sinirler hasarlandığı zaman götürdüğü bilgiler beyne bozulmuş şekilde ulaşır. Bu durumda belirtiler meydana çıkmaya başlar. Yüzde görülen trigeminal nevralji belirtileri, karıncalanma, elektrik çarpmaları gibi belirtiler görülür.

Ensede ortaya çıkan oksipital nevralji belirtileri, kafanın arkasından beyne bir şey saplanır gibi belirtiler görülür.Gövdede (bedende) ortaya çıkan zona tipi nevralji, daha çok bağışıklık sistemi bozulduğunda görülen belirtiler, omurilikten çıkan sinirler gövdeyi yarım kuşak tarzında sarar ve sinirin gittiği yol boyunca batmalar, yanmalar, elbisenin vücuda değmesini bile tahammül edememek ve ağrılar görülür. Yine kollarda, bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde de sinir sıkışması sonucu ağrılar ortaya çıkar.

Nevralji (sinir ağrısı) tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji, sinirin ağrısı olduğundan ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanımı fayda sağlamaz. Nevralji tedavisinde en temel yöntem ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaç tedavisi bilinen ağrı kesiciler değil sinir sistemini tedavi edebilecek ilaç tedavisi uygulanır.

Önceleri nevralji tedavisinde beyindeki elektrik kaçakları için kullanılan sara (epilepsi) ilaçları kullanılır iken, günümüzde sadece nevralji tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlar ile hasta da iyileşme sağlanmaz ise ağrı kliniklerinde enjeksiyon, kortizon tedavileri yapılır. Bu tedavi yöntemlerinin de işe yaramadığı nevralji ağrılarında ağrıyan sinire cerrahi tedavi uygulanabilir.

Nevralji tedavisinde cerrahi girişimler, perkütan ve açık cerrahi olarak ikiye ayrılır. Trigeminal nevralji tedavisinde kullanılan perkütan girişimler, radyofrekans termokoagülasyon, retrogasseriyen gliserol enjeksiyonu ve perkütan balon kompresyonu yöntemleridir. Açık cerrahi yöntemler arasında en sık uygulanan mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır. Bu ameliyat, sinir üzerine baskı yapan damar dalının serbestleştirilmesi işlemini içerir.

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Trigeminal nevralji nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Ağrı neden olur? (Algoloji nedir?)
 3. Nöropatik ağrı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Siyatik ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Sırt ağrısına neden olan hastalıklar
 7. Kronik ağrı tedavisi nasıl yapılır

58 Yorum

 1. Avatar

  Semiha Kartal

  29 Ocak 2016 at 02:09

  Merhaba benim annem de nevralji hastası 8yıldır çekiyor ama biz buhastalığım teşhisini 3 yıl önce öğrendik Çene cerrahisi doç doktor Cemil İçler ağrının nasıl olduğunu söyledi annen vevralji olduğunu söyledi annemin yüzüne ağrının bulunduğu yere iğne yapıyor içinde saf alkol var sonuç alıyoruz 6 ay veya daha fazla 1yıl da ağrısı olmuyor sadece iğne olan kısım uyuşuk kalıyor keşke Cemil beyi daha önce tanısaydık Allah razı olsun ondan

  • Avatar

   Şevval

   29 Mayıs 2016 at 23:02

   Semiha hanim annenizin bas agrisi belirtileri nelerdir

  • Avatar

   ahmet emre kasapoglu

   15 Ağustos 2016 at 21:07

   merhaba semiha hanim benimde basimda agri var nevralji oldugunu tahmin ediyorum mr girdim doktor temiz cikti dedi ilac verdi ilaclarin etkisi gecince tekrar agri geri geliyor benim sizden istegim cemil beyin numarasini bana yazarsaniz bende irtibata gecsem simdiden tesekkur ederim mail adresim:[email protected]

  • Avatar

   israfil çelik

   8 Eylül 2016 at 21:49

   semiha hanım öncelikle geçmiş olsun ben istanbulda oturuyorum aynı durum bizdede var doktor cemil beyin hangi hasta hanede çaliştığını yazarsanız sevinirim

  • Avatar

   Hatice

   1 Ocak 2017 at 21:38

   Merhaba benim annemde de var karazepin kullanıyor çok fazla ilaç içiyor şu an ağrısı olduğu için dozunu artirdilar kafasını kaldiramiyor tansiyon da yüksek Cemil bey nerde annemede yaptirsak fayda gorurmu

  • Avatar

   Busra

   5 Mart 2017 at 22:50

   Semiha hanım benim babamda 10 senedir aynı hastalığı çekiyor lütfen bir tedavisini bulamadik ağrı içinde kivraniyor gitmediğimiz doktor hastane kalmad.lütfen bize yardımcı olabilirmisiniz?

  • Avatar

   Onur

   18 Nisan 2017 at 08:49

   Semiha Kartal abla, benim babamda bu konuda çok canı yanıyor, bana ulasirmisiniz, Allah rızası için 0535 850 60 54 lütfen abla gitmedigimiz yer kalmadı.

 2. Avatar

  tülay günaydın

  25 Mart 2016 at 14:45

  Semiha Hanım Cemil Bey Hangi Hastanede Acaba Bilgilerini Verirmisiniz Lütfen

 3. Avatar

  Suzan Camgoz

  10 Eylül 2016 at 13:47

  Merhaba. Küçük yaşlardan beri cenemin sag ekleminde bir problem var. Soğuk havalarda alkol aldığımda veya biraz fazla konusmak gulmek zorunda oldugum zamanlarda cenemden yüzüme yayilan bi uyuşma oluyor. Onun dışında soğuk günlerde aşırı ağrım oluyor. Iki kez doktora gittim birinde sert alt digerinde yumuşak üst plak verdiler. Plaklarin kullanimi zor oldugu icin kullanamadim. Geceleri uykumda sol kulak sancisiyla uyandigim oluyor. Onun disinda geçen yıl sol gozumde zona çıkardım. Belirtiler nevraljiyi gösteriyor. Onereceginiz doktor veya tedavi yöntemi var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2016 at 23:46

   En son göz zonası çıkarmışsanız anlattığınız diğer şikayetler göz zonası çıkmadan önce bu enfeksiyon yüz duyusunu sağlayan sinir boyunca bahsettiğiniz ağrılara neden olabilir.

   Yine sizin şikayetleriniz kronik sinüzite bağlı ya da orta kulak iltihabına bağlı olabilir.

   Bu tür şikayetler temporomandibuler eklem disfonksiyonuna bağlı da olabilir.

   Zona virüsü vücutta yıllarca uyur halde kalabilir ve bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde vücudun bazı bölgelerinde kendini gösterebilir.

   Bu virüs nedeni ile de anlattığınız şikayetler görülebilir.

   Bu virüsün yayılımının enfeksiyon hastalıkları bölümünde araştırılması araştırılması gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Aysel

    27 Ocak 2017 at 01:04

    Merhaba Gülşah hanım bende nevraliji hastasıyım nasılbir tedavi uygulanıyor ve nasıl randevu alabilirim bilgilendirseniz sevinirim teşekkür ederim.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     30 Ocak 2017 at 22:43

     Yüz nevraljisi (trigminal nevralji) olarak adlandırılır.

     Trigminal nevralji, yüzyıllardır bilinen ve fizyopatolojisi hala tam anlaşılmamış, ancak ağrının kontrolü için farklı yöntemlerin uygulandığı ve bir miktar başarının sağlandığı klinik bir tablodur.

     Hastalığın kesin teşhisi konulduktan sonra iki tip tedavi yöntemi uygulanır. Bu yöntemler medikal tedavi ve girişimsel tedavi yöntemleridir. Bu tür durumlar sinir ve beyin cerrahisi tarafından değerlendirilir.

     Gülşah hanım bu sayfayı tekrar ziyaret ederse, sizin mesajınızı görebilir ve size buradan cevap verebilir.

     Geçmiş olsun.

 4. Avatar

  Gülşah

  24 Kasım 2016 at 20:23

  MERHABA NEVRALJI HASTALIGININ KESİN TEDAVISI VAR.BABAM 5 YILDIR BU HASTALIGI CEKIYORDU IYILESTI TAM OLARAK.PENDİKTE MARMARA HASTANESINDE PROFESÖR GÜHAN DERGİN SAYESİNDE HASTALIGINI YENDİ.

  • Avatar

   Aysel

   27 Ocak 2017 at 00:58

   Merhaba gülşah hanım bende agız nevralijisi var tedavisi nasıl yapılıyor ve nasıl randevu alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

  • Avatar

   M.ALİ

   13 Şubat 2018 at 14:58

   BENDE ÇOK DOKTOR GEZDİM DEĞİŞİK DEĞİŞİK TEŞHİS KOYDULAR GÜHAN BEY NASIL TEDAVİ EDİYOR BİLGİLENDİRİRMİSİSİNİZ ACİL İHTİYACIM VAR.HEM MİGREN HEM NEVRALJİ TANISI KONDU ŞU ANDADA AĞRI ÇEKİYORUM AĞRILARIM HİÇ GEÇMİYOR.LÜTFEN [email protected] mali

 5. Avatar

  Irem

  14 Aralık 2016 at 05:07

  Mrb benim vücuduma sanki bi kaburga bi kalbime sanki nefes alamyorum hep biseym oluceak gibi yasyorum sizce bu panik atakmi ya da psikoloji bisey

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:22

   Kas ile ilgili bir durum olabilir. Ritim bozukluğuna bağlı olabilir, panik atak varsa bu durum ritim bozukluğu yapabilir. Göğüs kasında, kalp kasında veya kalp zarında iltihabi bir durum olabilir.

   Bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz uygun olur.

  • Avatar

   Omer

   12 Ocak 2017 at 04:18

   Kardeşim aynı rahatsızlık bende mevcut gitmeliyim hastane kalmadı ne yapi cam bilemedim

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    14 Ocak 2017 at 13:29

    Ağrı polikliniğine gitmek belki daha uyun olur. Çünkü burada araştırmalar yapılır ve sebep bulunmaya çalışılır. Eğer kas ağrısıysa romatoloji bölümüne de gitmek faydalı olur.

    Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. Avatar

  Gönül Dündar

  1 Ocak 2017 at 14:10

  Merhabalar annemin başının sol tarafında şiddetli ağrı ve elektrikleme var,doktora gittik emar çekildi temiz çıktı ağrı kesici ilaçlar verdi ama annemin şikayetleri geçmedi nöroloji bölümüne mi yoksa beyın cerrahisine gidelim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 21:18

   Migren ağrısı olabilir, özellikle tek taraflı olan migren ağrıları ağrı kesicilere cevap vermezler.

   Dişler veya diş etleri iltihaplanmalarına bağlı bu tür ağrılar olabilir (bir de iyi bir diş ve ağız muayenesi gerekebilir).

   Temporal artrit (beyin damarlarında enflamasyon oluşması) gibi bir durum da baş ağrılarına neden olabilir.

   Tansiyon baş ağrısı olabilir.

   Bunların da değerlendirilmesi gerekir.

   Göz damarlarını ilgilendiren bir problem de olabilir.

   Ağrı polikliniğinde bu ağrının nedeni daha detaylı araştırılabilir.

   Beyin damar cerrahisine veya sinir cerrahisine gitmek de faydalı olabilir.

 7. Avatar

  Mehmet baydar

  6 Ocak 2017 at 09:43

  Merhabalar.
  Yaklaşık 1 haftadır boyundan başlayarak kafamın arkasîna kadar günde 1 veya 2 kere olmak üzere aşırı derecede bir ağrı oluyor.ağrı bazen dayanılmaz oluyor.bugün mr çektirdim ve doktorum nevralji dedi.tegretol (epilepsi hastalarına verilen bir ilaç) diye bir ilaç verdi.bu hastalık neyden kaynaklanır.son 2 haftadır baya bir stresliyim bundan dolayı olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:46

   Nevralji sinir ağrısı olarak tanımlanır. Sinirin zedelenmesi, sinir sıkışması, diş operasyonları sırasında sinirlerin hasar görmesi, darbe alınması, zona enfeksiyonu, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kanal darlığı gibi nedenlere bağlı nevralji ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum geçmezse ağrı kliniğine gitmeniz daha uygun olur, çünkü nedenler bu tür kliniklerde daha detaylı araştırılır. Ağrı klinikleri üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   fatma

   4 Şubat 2017 at 01:56

   Ayni agri sekli bende de oluyor. Yuzumun sol yarisi aniden gelen bir agri. Kulak problemim vardi ameliyat oldum.agri devam etti en son trigminal nevraljil tanisi kondu.bana da ayni ilaci verdiler tegretol hatta bende epilepsi hastalarina verildigini ogrendim.ilaci duzenli kullaninca olmuyor. Fakat unutursam izdirap veriyo. Sanirim ilaca bagimli oldum.

 8. Avatar

  Gülhan altinok

  11 Ocak 2017 at 01:05

  Merhabalar.Benim alnıma dokununca oluşan başağrım var.Doktora gittim sinirlerde zedelenme olmuş olabilecegini diş agrısından başka bi şikayetim olmadığı için iltihabî bir durum olmadığını söyledi ve ibuprofen ‘in yeterli olacağını söyledi tedavi için.Çocuk sahibi olmayı planladığım için cok uzun süre ilać kullanmak istemiyorum.sorun olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:07

   Diş hastalıkları da baş ağrısına neden olabilir. Bu durum için nöroloji veya sinir-beyin cerrahisine de gitmek gerekir. Doktorunuzun verdiği ilaç analjezik grubundan bir ilaçtır.

   İbuprofen, bir non-steroidal antienflamatuar ilaç etken maddesidir. Bu etken madde birden çok ilaç içerisinde vardır. Bu madde artrit (eklem iltihabı), nedeni bilinmeyen adet dönemi ağrıları ve grip belirtilerini azaltmada kullanılır. Bu ilaç migren ağrılarında, nedeni belli olmayan baş ağrılarında da kullanılır. Yani bu ilaç ağrıları azaltma amaçlı verilir.

   Ağrılarınız geçmezse ağrı polikliniğinde araştırılması da faydalı olur. Ağrı kesiciler o anlık ağrıları keserler fakat altta yatan nedeni tedavi etmezler.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Minhac

  13 Ocak 2017 at 13:16

  Bende nevraji denen bu hastalik cekiyoruz bir cok ilac kullandik ve kullanmayada devam ediyoruz.Kuullandigimiz ilaclar hepsinin ismini bilmiyorum ama kullandigimiz haplar gunde 3 tane olmak uzere ‘800mg. neoruttin,redomex.bu aradakulak arkasindan birde ameliyat ettiler sonra yuzumden sinirleri uyusturmaya calisildi ama malesf o kadar sikayet etmesemde haplarla yasamaya devam ediyoruz daha fazla bilgi sahibi olan varsa paylasirsaniz memnun kalirim.Burada sunu soyleyim ben yurt disindayim.

 10. Avatar

  Osman Civelek

  28 Ocak 2017 at 19:44

  Slmlar ben 1 Yıldır çenemden ve dişlerime vuran elektrik çarpması veya bıçak saplantısı şeklinde ağrı şikayetim vardı. Gitmediğim diş ve çene Cerrahı bırakmadım. 3 kere dişçilik fakültesinde kronık
  İltihap teşhisi ile açarak operasyon yaptılar. Sonunda Ankara’da başkent üniversitesi diş hekimliği fakültesinde bir Prof trigeminal nevralji olduğunu söyledi ( nörölöji ile alakalı)
  Bana sadece bir hap verdi(tegretol) Allah’a şükür iki gün kullandım
  Hiç bşrşeyıim kalmadı. Diş doktorları bunu atlayabiliyor. Nörölöjiye görünmek daha önemli saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 14:26

   Yaşadıklarınızı ve fayda gördüklerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler. Bu durumdan muzdarip olan hastalara bu paylaşımınızın faydası olacaktır.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

  • Avatar

   Oya

   22 Mart 2018 at 23:22

   Merhaba, 2 gün kullandınız ve başka hiçbir şikayetiniz olmadı mı ve ilacı hemen bıraktınız mı?

 11. Avatar

  mehmet 54

  30 Ocak 2017 at 16:27

  Merhaba bende bir yıl önce zona cıktı el diz altı uyuşuluğum var doktorum rantudil dulox beneday verdi sürekli kullanıyorum yaşım 51 normal tempoda işimdeyim tedavim doğrumu bende ağrı polikliniğine gidsemmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:25

   Zona enfeksiyonu omurgayı ve sinirleri etkileyebilir.Omurga ve sinirlerin tekrar değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  hacer atalaysun

  7 Şubat 2017 at 20:46

  merhaba benimde başımın sag bölümünde şaşak bölümünden başlayıp bir agrı var bıçak sokuluyor ve oyuyorlar karıncanmalar oluyor başımı hareket ettiremiyorum 10 senedir çekiyorum bu agrıyı agrı ilaçlı emar normal emar çekildim temiz çıkıyor dr lar agrı kesici veriyorlar ama fayda görmüyorum nereye gitmem ne yapmam lazım yardım edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 10:41

   Trigminal nevralji olabilir ve nevralji ağrıları için ağrı polikliniğine gitmek gerekir. Burada gerekli araştırmalar yapılarak neden bulunmaya çalışılır.

   Sağlık dileğiyle.

 13. Avatar

  Ezgi

  1 Nisan 2017 at 20:36

  Mrb ben de 3 aydır ense kısmından başımın sol üst tarafina kadar çok şiddetli ağrılar oluyor elektrik çarpması ve bıçak saplanmasi gibi bir ağrı en ufak hareketimde dahi bu agri geliyor rüzgar esintisi bile agri yapiyor bazen vücudumun bazı yerlerinde de karıncalanmalar oluyor bu durum ruh halimi de etkileyince psiyatriste gittim lustral yazdı 3 aydır kullanıyorum şiddeti biraz azaldı ama hala biraz var ve başımın sol üst tarafında baskı hissi var nörolojiye gittim MR çekildim temiz çıktı sizce bu ağrı ne olabilir ne yapmalıyım dayanamıyorum 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 20:52

   Migrene bağlı olabilir, boyun ile ilgili bir probleme bağlı olabilir, nevralji sendromu olabilir, sinüzit (sinüslerin iltihaplanması) olabilir, fibromiyalji sendromu olabilir.

   Üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan ağrı kliniğine ya da romatoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır. Buralarda sistemik, romatolojik başka hastalıklara yönelik de araştırmalar yapılır. Çünkü bu tür ataklar bazı romatolojik hastalıklarda da görülebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. Avatar

  baran

  28 Nisan 2017 at 15:59

  merhabalar benim babamın baş sol tarafından enseye kadar elektriklenme ,uyuşuklukluk ve ağrı oluyor doktora gittik trigeminal nevralji teşhisi koydu.tegretol hap ve viplex iğneleri yazdı.bi de kan kan tahlilleri ve beyin mr çektirdik temiz çıkmıştı. bu hastalık nasıl bişey tedavisi mümkün müdür? bu hastalık nedeni nedir? ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 19:41

   Trigeminal nevralji, nedeni hala tam olarak bilinmeyen, peroksimal, trigeminal sinirin bir ya da daha fazla dalının innerve ettiği sahaya yayılan şiddetli ağrı ataklarıyla karakterize bir hastalıktır.

   Trigeminal nevralji atakları kendiliğinden de tetiklenebileceği gibi, yüz bölgesine (diş fırçalamak, tıraş olmak, makyaj yapmak, yüz yıkamak, çiğneme, öksürme, esneme gibi) hafif bir uyarıyla da tetiklenebilir.

   Nedeni bilinen nevraljinin nedenleri arasında multipl skleroz, vasküler lezyon, anevrizma, travma ve tümörler vardır. Bu nedenle bunlara yönelik araştırmalar da gerekebilir. Ayrıca herpes zoster nevrealjisi de vardır ve bu nevralji tipine zona virüsü sebep olur. Sinir bloklarının bir komplikasyonu olarak da nevralji ortaya çıkabilir. Trigeminal nevralji durumunda nörolojik muayene genellikle normaldir.

   Bu durumlar hakkında da doktorunuzla konuşabilirsiniz ve bunların da araştırılması gerekip gerekmediğini sorabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Saadet Kusku

  2 Haziran 2017 at 01:35

  Merhabalar ben yaklasik 4 yıldir ramatolojide takipli hastayim ictigim ilaçlar cymbalta 60 lik salozopryn endol kullanmaktayim yaklasik 4 aydir bende baş agrisi birde vucudumda farkli bolgelerde
  Dilimde uyusukluk gibi gelip gecen elektriklenme olusuyor nereye gorunmem lazim cok rahatsiz oluyorum bana bilgi yazarmisiniz lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2017 at 23:44

   Romatoloji bölümünde hangi hastalıktan dolayı takip edildiğinize göre değişmekle birlikte, şikayetleriniz hastalığınıza bağlı olabilir.

   CYMBALTA İLAÇ, depresyon, diyabete bağlı nöropatik ağrı sendromu, genel anksiyete bozukluğu gibi durumların tedavisi için reçete edilir. Eğer hastalığınız diyabete bağlı nöropatik ağrı sendromu ya da fibromiyalji sendromu ise yaşadığınız şikayetler bunlara bağlı olabilir (yani nöropatik ağrı sendromunda baş ağrısı, vücudun farklı bölgelerinde uyuşukluk, elektriklenme hisleri olabilir).

   SALAZOPYRİN İLAÇ, steroid olmayan iltihap giderici ilaçlara yanıt vermeyen, eklemlerde ağrı ve şekil bozukluklarına neden olan romatoid artritli hastaların tedavisinde ve inflamatuar (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi) kullanılır. Eğer sizin hastalığınız romatoid artrit ise bu hastalık eklemlerde şekil bozukluklarına neden olarak sinir sıkışmalarına neden olmuş olabilir ve buna bağlı olarak ağrı sendromu görülebilir. Nöropatik ağrı sendromu nöroloji alanında ya da ağrı kliniğinde değerlendirilir. Fakat hangi romatizmal ya da sistemik hastalıktan tedavi görüyorsanız bunları doktorunuzla daha detaylı konuşmanızda fayda vardır.

   Tabii kullandığınız ilaçların da birçok yan etkileri vardır. Bu nedenle şikayetleriniz kullandığınız ilaçlara bağlı da olabilir. Doktorunuz ilaçları değiştirebilir ya da doz ayarlaması yapabilir. İlaçlarınızın prospektüsünde yan etkiler hakkında bilgiler vardır zaten.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Osman Sarıkaya

  16 Temmuz 2017 at 10:50

  Merhabalar, Ben 28 yaşındayım 1 buçuk sene önce dişimin sağ alt arka bölgesindeki dişlerden anlık kıvılcım gibi ağrılar geldi, bu süreçte diş doktoruna gittim dişlerin sapasağlam bir sorun yok dönemseldir geçer dedi ve 2 hafta sonra da geçti.

  Son 2 aydır bu ağrı başladı ilk başlarda konuşurken, yumuşak bir şeyler yerken ağrıyordu. Yine doktora gittim yine bir şey yok dedi. Farklı alanlardaki diş doktorlarına da gittim. En son ağzımın arka kısmından bir parça aldı doktor salı günü pataloji sonucu çıkacak. Son 3 gündür ağzımdaki tükürüğüm dahi o bölgeye değse kıvılcımlar çakıyor, yeri geliyor yıldırım gibi oluyor, ne konuşabiliyorum ne de yemek yiyebiliyorum. Bendeki tek atak yeri ağız içi o sağ alt taraftaki diş grubunun kökünden geliyor ağrı, eğer ağrı şiddetlenirse üst yanak bölgesine ve çene altına da iniyor. Gün geçtikçe de şiddetleniyor korkutucu bir hal aldı. Röntgen sonuçlarında kemik erimesi, çürük ve ya diş eti çekilmesi gözlenmedi. Şu an her siteye bakıyorum bir umut ışığı görmek için. İlginiz için teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 12:42

   Anlattığınız durum trigeminal nevraljiye bağlı da olabilir. Trigeminal nevraljide bu tür şikayetler olabilir.

   Trigeminal siniri tutan trigeminal nevralji teori olarak 4 ana başlık altında incelenir.

   1- İDİOPATİK (ESANSİYEL) TRİGEMİNAL NEVRALJİ): İdiopatik trigeminal nevraljinin zaten nedeni tam olarak bilinmemektedir, fakat erken yaşlarda başlayan nevralji krizleri multipl skleroz belirtisi olabilir.

   2- SEMPTOMATİK (SEKONDER) TRİGEMİNAL NEVRALJİ: Sekonder trigeminal nevraljinin nedeni sinüs hastalıkları, çene kırıklarından sonra oluşan sinir hasarları, sinire baskı yapan kitleler olabilir. Sekonder trigeminal nevraljinin en önemli nedeni multipl skleroz ve tümörlerdir.

   3- HERPES ZOSTER ve POSTHERPETİK TRİGEMİNAL NEVRALJİ: Herpes zoster (zona) olarak da tanımlanır. Duyu sinirleri ganglionlarının bir viral enfeksiyonudur. Bu durum herhangi bir duyu sinirini etkileyebilir. Trigeminal siniri tutarak ağrılı bir nöropatiye yol açabilir. Herpes zoster etkilenen bölgede birden patlak veren ağrı ile kendini gösterir. Kısa bir süre sonra veziküller döküntü görülmesi ağrıyı takip eder. Yüz ve derin kulak ağrısı veziküler döküntülerden önce başlar. Döküntülerden sonra yüz ve derin kulak bölgesindeki ağrılar geçmezse bu durum ”postherpetik nevralji” olarak adlandırılır. Bazı hastalarda döküntüler geçtikten sonra ilgili bölgede ağrı kalıcı ve kronik bir hal alır. Genellikle yanıcı bir ağrıdır ve bölgeye dokunan her şey ağrıyı şiddetlendirir.

   4- ANESTEZİ DOLOROZA NEVRALJİSİ: Anestezi doloroza trigeminal sinir ve dallarına uygulanan nörolitik bloklar sonucu gelişen bir tedavi komplikasyonudur. Ağrı; yanıcı, zonklayıcı veya acı şeklinde olabilir. Ağrı tetiklenmez ve devamlıdır.

   Bu durumu tam olarak anlatmak oldukça uzun sürer, bu nedenle durumunuzun sadece ağız ve diş sağlığı bakımından değil, aynı zamanda nöroloji, beyin sinir cerrahisi gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirilmesi gerekir.

   Bu tür durumlar araştırma ve üniversite hastanelerinde bulunan ağrı kliniklerinde de araştırılır. İyi bir beyin-sinir cerrahisine gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  Nurdan

  18 Temmuz 2017 at 04:21

  Merhaba ben Amerkada yaşiyorum,benimde dişimi temizlediler daha sonra problemlerim oldu.

  Tekrar gittim filim çekip sağlam dişimin kökünde iltahap oluşmuş dediler ve root kanal yaptilar( kanal tedavisi) daha kötü oldum yüzümün soltarafindan yüzüme sürekli sicak soğuk yanmamali sivi gidiyordu. Bana mikrop kapmışsin diyip antibiyotik verdile,o dahada kötü etti,bu arada dolgu dişimede kaplama yaparsak geçer dediler ve geçici takma diş taktilar bir hafta sonra çikartirdim çünkü beni ilaçlarla beraber çilgina çevirdi 5 aydan sonra teşis o dişin etrafındaki sinirler zarar görmüş.

  Şu an biraz iyiye gidiyor fakat o dişın kenarından sürekli ağzıma tuzlu iltihap akiyor ve yüzümün sol tarafinda uyuşukluk gidip geliyor. Banada sara hastalarına verdikleri ilaçda verdiler ağizda tutuyorsun eriyor ben o ilacı almayı redettim çeşitli otlardan kaynatip içiyorum bayağ faydasını götdüm, şu an 3 hafta bekleyip bakacağız Sinir uzmani profosör kendiliğinden geçeceğini söyledi.
  Aslinda hiç birşey bildikleri yok. Ben bunkari dinlemese idim bunlar başıma gelmezdi ama olan oldu bir kere yapacak bişey yok.

  Not arzu edene neler yaptığımı yazabilirim.

  Benim de bir sorum olacak bu ağzima sürekli akan tuzlu iltihap kalicimi yoksa geçicimi, burdaki doktorlar makineye bakarak iş yapiyorlar hiç birşeyden anladıklari yok ve sadece paraya tapmışlar ellerine bir hasta geçirdilermi onu ilaç kolik etmeden birakmazlar.
  Şimdiden teşekürler,esen kalın.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2017 at 15:09

   Anlattığınız durum sadece diş temizliği için yapılan diş operasyonuna bağlı başladıysa ve bu operasyon öncesi anestezi yapıldıysa ”anestezi doloroza nevraljisi” denilen trigeminal nevralji tipine bağlı olabilir. Fakat yapılan temizlikten sonra ya da daha öncesinde diş kökünde iltihap olmuş ise bu durum enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Yani belki diş temizliğinden önce zaten iltihap varmış ya da diş temizliğinden sonra iltihap gelişmiş olabilir, bu da duyu sinirleri ganglionlarını etkileyerek nevralji belirtilerini ortaya çıkarmış olabilir.

   Durum karışık gibi görünmekte, ancak beyin cerrahisi kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve herhangi bir bitkisel yöntem uygulamadan doktorunuza danışmanız son derece önemlidir. İltihap derken ne demek istediğiniz çok anlaşılmamış, ancak ağzınızda iltihap varsa bu iltihabın doğru teşhisi ve tedavisi de önemlidir.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   ayse

   2 Mart 2018 at 23:49

   NUrdan hanim, aynen bende bir dis temizligine gittim sonra tiroidim bozuldu hala bozuk virus kapmisim ve kalbimden tut reglime ve sac dokulmesine kadar herseyime dokundu. hala duzelmis degil simdide nevralji ile ugrasiyorum, burdaki doktorlar birseyden anlamiyor,bende Amerikada yasiyorum ve bitkisel yontemler kullanmaya calsiiyorum fakat sayelerinde oyle bir her taraf bozulduki nasil toplayacagim bilemiyorum. ilac kullanmak istemiyorum cunku antidepresan ve agri kesici yada steroid manyagi yaparlar burda adami. problemin kaynagini bulup onu tedavi etmek degil, problemi maskelemek ile ugrasiyorlar ve ilac firmalari bol bol para kazaniyor sede yuruyen eczane oluyorsun.ben sadece doktora teshis yaptirmak icin gidiyorum fakat asla ilac onerilerini kulanmiyorum cunku dedigim seyler hep. bitkisel yontemlerle ve saglikli beslenme ile cozmeye calsiiyorum. Fakat nevralji agrim hayatimi bayagi etkiliyor sol kulak arkasinda agri ve boyuna dogruda bir gerginlik seklinde.daha once boyunda spazm var demistiler simdi daha kotu bir gerginlik var ve hic degismiyor hep orda. Agrida hep ayni dozda ve hep var sol tarafta.kendi kendime fizik tedavi ve bazi yaglarla masaj yapiyorum boyun bolgesi ciin. agizdanda bitkisel takviyeler deniyorum . bilemiyorum.

   • Avatar

    Nurdan

    6 Ekim 2018 at 10:30

    Ayse hanım merhaba, geçmiş olsun. İlaç kullanmadığınıza iyi yapıyorsunuz. Ben sizin yazınızı yeni gördüm, epeydir bu siteye bakmamıştım.

    Anlattıklarınızın hepsi hatta dahada fazlası bende mevcuttu. Hiç bir ilaç kullanmadım. University of Washingtonda surekli kontrole gittiğim diş sinir uzmanı Profesör ile arkadaş gibi olduk, bana bezen ilaç teklif ediyordu istersen dene diyordu ben sadece Alive kas gevşetici hapi bir hafta kullandım ve beni çok kötü yaptı, onun haricinde ilk zamanlar penisilin kullanmıştım onlarda aynen öyle yapmıslardı.

    Benim ağrımı çam kozalağı kaynatıp içtim o geçirdi ve onun yanı sıra da kekik rosmeri, ada çayı kaynatıp içiyordum ve bütün yaptıklarımı Prof doktorum ve benim aile doktorumla konuşarak yaptım.

    Sol taraf boynuma 22 seans Akupunktur terapisi de yaptirdim. Şu an dişimin kaplaması falanda bitti, sinirlerim de düzeldi, yalnız root kanal yaptıklarında köküne iltihabı kurutması için kimyasal bir madde koydular ayni diş çürümeye basladı. Yeniden root kanal yaptılar fakat o kimyasal maddeyi temizleyemediler zamanla geçeceğini söylediler işte o iltihap yapıyor ve sanki burun akar gibi hem sol alt ve üst dişlerimin arasından, burnumdan ve gözlerimden akıyor. Günden güne azalmasına rağmen, halen daha tuzlu ve tatlı karışımı yakıcı iltihap akıyor. Bazen de boynuma doğru gidiyor, gittiği yerleri uyuşturuyor. Yalniz sıkıntılarım kalmadı çok sükür gecti, bu arada egzersiz yapıyorum, bolca yürüyüs de yapıyorum.

    Şimdi benim sinir uzmanı öğrencilerine benim ilk gidişimi anlatıyor ve kendi çabamla nasıl iyileştiğimi anlatıyor. Buranın doktorları da diş hekimleri de hiç bir şeyden anladıkları yok, sadece makineler ne derse ona göre hareket ediyorlar. Sizinde dediğiniz gibi bunlar insanları hasta etmek için calışıyorlar.

    Ben hiç bir isteklerini kabul etmiyorum ve konuşuyorum, yukarıda da arkadaş gibi olduğumuzu yazmamın sebebi benim dediklerimi onlarda doğruluyorlar. Fakat bunu hastaları ile paylaşamıyorlar, Paylaşsalar hayatları biter.

    Benim Kanadalı bir arkadaşimin oğlu Kanada’da 100 de elli hayati riski olan açik kalp amelyatı olacaktı, o arkadaş çok üzülüyordu, bende Türkiye’de 100 bir umudu olan bir arkadaşın 4 yaşındaki oğlunun kurtardıgını ona anlattım ve üzülmemesini söyledim. ABD ye döndükten sonra beni aradı oğlunun Türkiye’de ameliyat olmasına yardımcı olmamı istedi. Bende aracı oldum Kanada’da bedava yapılacak ameliyatı Agustosda İstanbul’da binlerce dolar ödeyip yaptırdılar ve bundan bir kac gün önce cocuk Kanada’ya döndü, durumu da çok iyi kendisi 33 yaşında.

    Keşke TC’den buraya milyonlarca dolar verip de doktora gelenler bizdeki cevherleri keşfedebilseler.

    Umarım bu yazımı okursunuz.

    Hoşça kalın.

 18. Avatar

  Nurdan

  26 Temmuz 2017 at 20:26

  Değerli Sağlık Ocağım personelini bilgi donatımından dolay kutliyorum.
  Ben bu siteyi 5 aylik bir kâbüsden sonra
  İnternette araştırma yaparken tesedüfen rastladım.18 Temmuz 2017 tarihinde bilgi ve merhametten noksan sadace para kazanmakdan başka dertleri olmayan bazı diş hekimlerinin ağzımda ve bundan kaylanknarak vücütumda yapıtıkları tahribatı anlatmak istedim,fakat kendi yazdığım yazıyı kendim dahi anlamakta zorlandım.
  Buna rağmen bana zahmet edip yardıci olan çok değerli Sağlıklı Ocağım uzmani benim problemimin neden kaynaklanabileceğinı tarif ettiler. İlk tahmin ettiklerigibi oldu.Dişlerimde herhangi bir sorun yoktu sadece yıllık konturol ve temizlik için gitmiştım,benim sigortam her 6 ayda normal diş temizlği iki yılda birde (deep cleaning) Türkçe karşılığını tam olarak bilmiyorum çevrisı derin temizlemek oliyor.
  Derin temizlik yapmak için üst sol tarafdaki köpek dişimin üst damağa uyuşturcu iğne yaptı ondan bir hafta sonra o dişin kokündeki sinir uçlarının mikrop kapmiş olduğu teşhisi ile root kanal yaptilar ve şu an halen daha devam eden yüzümün ve boynumun sol tarafı uyuşuk ve dişimin kenarından önceleri yüzüme ve boynuma aktığinı hissettiğim yakıcı,souk,acı ve tuzlu akan yumurtanin beyazının pişmemiş rengi ve kivaminda olan sıvı şeklinde şu an sadece ilk gelişı biraz yakıcı ve tuzlu bir akıntı sürekle ağzımın içerisine akmaya devam ediyor.bu akıntı daha once yüzüme ve boynumun köküne aktığı için buna mikrop almış teşhisi koyup antibiyotikle kurutma yoluna gittiklerinden dolayı zannedersem(bu benim tahminim) tükürük salgılarını kurruttuki ağzım sürekli kuruyor.
  Seattldaki Universitya of Washington un dişçilik bölümünde sinir uzmani profosor zara gören sinirlerin kendiliğinden düzelbileceğini onun içinde beklememiz gerektiğini tavsiye etti. Esas beni bu kadar ilaç kullamaya ve yalnış tedaviye yönlendiren diş hekimi,benim o dişin sorunlarlardan kurtarmak için,( tabiri caiz ise) beni kandırıp 9 Mayisda ayni dişi kaplama yapmak içn kesip geçici kaplama takti o geçici bir hafta sonra beni felç etmek üzere iken zorla çikarttirdim ve o gunden bu tarafada o dişim açik root kanal uzmani sinirler iyileşinciye kadar kaplamasiz durmasi gerktiği için kaplama yapilmasina musade etmiyor.
  Ben sadece kendimden detaylarına girmeden dünyanın liderinin doktorlarının bilgilerini sizlerın bilgisi olsun diye yazdim eğer ayrintilara girecek olsam bir kitap yazmam gerek.
  Türk doktorları çeyrek bir şikayete görmeden vede benim yazim gibi anlaşılmaz bir yaziya nasıl doğru teşiz koyduklarını,sizlerle paylaşmak istedim. Tekrar Sağlık Ocağım yetkililerine teşekkür edip başarılarını devami dileklerimle. Saglicakla kalin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 22:25

   Deep cleaning, derin temizlik olarak da bilinen temizlik şekli rutin temizlikten farklıdır. Rutin diş temizliğinde dişlerin yüzeyleri üzerinde ve dişeti çizgisinin üzerinde odaklanılır. Derinlemesine temizlik işlemi genellikle bakteri ya da diş taşı için yapılır.

   Yani doktorunuz diş etlerinde iltihap olduğundan şüphelendiği için de bu derinlemesine temizliği ihtiyaç duymuş da olabilir. Bu işlem yapılmadan önce diş etlerinde kanama, soğuk-sıcak vardığında ağrı gibi şikayetleriniz vardı ise, sizin göremediğiniz diş özü denilen (pulpa) kısmında iltihap oluşmuş ise doktorlar diş temizliğini buna yönelik uygulamış olabilir de.

   Bahsettiğiniz iltihap pulpitis, peridontitis veya pupitise eşlik eden peridontitis adı verilen iltihabi durumlar olabilir. Bu tür durumlarda kanal tedavisi uygulanır, belli süre o bölge açık bırakılabilir. Bir süre iltihaplı akıntı devam edebilir.

   Bunu buradan tam olarak bilmek zordur.

   Ayrıca yaşadığınız deneyimleri burada paylaştığınız için de teşekkürler…

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 19. Avatar

  Bilgi

  2 Ocak 2018 at 20:45

  Mrblar cok guzel bi sayfaymis tek tek cvp veriyosunuz cidden kutlarim…benim problemimde kafamin arkasinda sag kisminda elim degdiginde cok siddetli agri elektrik carpmasi yada bicaklaniyo gibi…bide zonklama oluyo…doktor stress diyip…gonderdi ama haplar fayda etmedi..en son citalopram gunde bir defa kyllanmak uzere gonderdi…yinede faydasi yok..acaba ne olabilir….ne reye gitmem gerek…simdiden tsklerrr…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 16:16

   Nevraljiler ağrı kliniklerinde de araştırılır.

   Tanımladığınız şikayetler, nevralji türlerinde ve migrende de görülebilen şikayetlere benzemektedir.

   NEVRALJİLERİN; trigeminal nevralji, oksipital nevralji, glossofarengeal nevralji, postherpetik nevraljiler şeklinde türleri vardır.

   TRİGEMİNAL NEVRALJİ:

   Yüzde, genellikle tek taraflı, nadiren iki taraflı, kısa süreli, çok şiddetli şimşek çakar gibi ağrılar olur. Bu ağrılar bir günde yüzlerce kez olabileceği gibi ayda birkaç kez de olabilir.

   OKSİPİTAL NEVRALJİ:

   N. oksipitalis majör ve minörün irritasyonuna bağlı ağrılı ataklar olur. Başlangıçta ataklar halinde olan ağrılar daha sonra künt ve devamlıdır. Ağrı genellikle kafa tabanında ve ense’dedir ama başın diğer kısımlarına da yayılabilir. Bazı hastalarda ağrının olduğu tarafta göz arkasında da ağrı olabilir. Bazı hastalarda da boyun hareketleri ağrıyı tetikleyebilir. Kafa derisi hassastır ve dokunmayla ya da fırçalama sırasında ağrı artabilir. Sizin durumunuz nevraljinin bu türü de olabilir.

   Oksipital nevraljiye neden olabilen faktörlere gelince;

   * Üst boyun omurgalarının osteoartriti,
   * Oksipital sinire olan travmalar
   * Dejeneratif boyun omurga hastalığının servikal sinirlere ya da oksipital sinire bası yapması
   * Boyun fıtığı
   * C2-C3 sinirlerini etkileyen tümörler
   * Gut hastalığı
   * Diyabet
   * Kan damarlarının iltihabi durumları
   * Enfeksiyon

   Bu faktörler oksipital nevraljiye neden olsa da, birçok hastada boyun kaslarının kronik olarak kasılması ya da boyun gerginliği bu duruma neden olabilmektedir. Bazı hastalarda da herhangi bir neden bulunamaz. Sizin anlattığınız şikayetler en fazla bu nevralji tipinde görülen belirtilere uymaktadır. Boyun ile ilgili gerekli incelemeler yapılması gerekebilir. Özellikle boyun kaslarına bağlı bir sorun varsa fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir. Boyun bölgesi sinirlere ait bir bası varsa sinir-beyin cerrahisine gitmeniz gerekir. Damarlar ile ilgili bir problem varsa damar cerrahisine itmeniz gerekir. Bölüm bölüm gezmek daha zor olacağı için ağrı kliniğine gitmek belki sizin açınızdan daha iyi olur. Bu durum migrene bağlı da olabilir. Diş patolojilerine bağlı olabilir. Temporomandibuler eklem disfonksiyonu denilen duruma bağlı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Hasan

  28 Ocak 2018 at 03:53

  Merhaba hocam 3 aydır kulağımın üst bölgesinde uyuşma oluyor sonra uyuşukluk hali başımın sol tarafına ve arkasına doğru yayılıyor özellikle arkol içtikten bir gün sonra bu çok olmaya başladı sanki şuurumu kaybetmek üzere oluyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2018 at 01:51

   Başın bir tarafında uyuşukluk hissi kaygı, stres gibi durumlara bağlı oluşabileceği gibi beyin damarlarının tıkanmasına bağlı oluşabilen beyin kanamasından dolayı da olabilir. Bir nöroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Nurdan

  4 Şubat 2018 at 05:40

  Merhaba ben Amerkadan Nurdan Temmuz ayında sizden bilgi istemiştim. Şu anki durumumu sizlerle gene paylaşmak istiyorum.
  Sol tarafımdaki uyuşukluk ve yanmalar hemen hemen geçmek üzere.
  Son olarak benim MIR çektiler ve beynimde her hangi bir problem çıkmadı.
  Fakat sol köpek dişim Mayıs 2017 tarihinden bu tarafa kaplama yok (çıplak) kanal tadavi uzmani dişin kenarlar iyileşmeden kaplama takılmasını kabul etmiyor.boynumun sol tarafındakı büyük kütle halindeki şişin dörte üçü Akapuntur terapisi ile küçüldü.kanal tedavili olan dişimin kenarından halen daha iltihap geliyor buradakı (USA)dişçiler sinir zedelenmesi olanlar öğle his eder diyiyorlar ama ben boynumdaki o kütleden kaynaklandığından eminim zaten onu için Akapuntur tedavisi yaptırıyorum.
  Benim sizden bir rıcam daha olacak.
  O dişime ne zaman kaplama taktırmam lazım tamamen iyileşdikden sonrami,benim dış sinir uzmanı olan prf dakalım diyiyor fakat o iltihap halen daha beni rahatsız ediyor.
  Not:Ben mayısda 21 gùn kullandığım antibiyotiklerin haricinde hiç bir ilaç kulkanmadım. Verdikleri uyuşturcuları doktorlarla konuşarak kullanmayi red ettim ve çam kozalarını kaynatip içiyorum durumum ağır olduğu dönemlerde günde üç su bardağı içiyordum şu an sadece sabah aç karına bir çay bardağı içiyorum hem yanmayı önliyor hemde sinirlere çok iyi geliyor ekistiradan girip in yani sıra bir çok hastalıklardanda koruyor. Yazın yeşil iken toplamış dondurmuştum. Doktolarım da çok seviniyorlar ve çok çabuk iyleşiyorsun kozalak çayına devam et diyiyorlar.
  Teşekürler sağlıcakla Kalın.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2018 at 13:56

   Boyunda kitle dediğiniz durum bu iltihabi olaylardan sonra oluşmuş ise, bu kitle lenf bezi büyümesi (lenfadenopati), lenf bezi iltihabı (lenfadenit), ödem veya apikal periodontal kist denilen durum olabilir (doktorlarınız bu kitlenin ne olduğu hakkında size bilgi vermiş olmalılar).

   Kök kanal tedavilerinde kök kanalındaki yeterince temizlenmeyen veya bulunamayan kök kanallarından dolayı gelişen enfeksiyon kontrolündeki başarısızlık, maalesef olumsuz tedavi sonuçlarına neden olmaktadır. Bu nedenle kanal tedavileri planlanmadan ve kanal tedavisi sonrası çok iyi radyolojik değerlendirmelerin yapılması son derece önemlidir.

   Kaplamanın yapılması için diş ile ilgili dokuların, ağız içindeki iltihabın, iltihap akıntısının tam olarak iyileşmesi beklenebilir (bunun kararını muayene ve radyolojik bulgulara göre doktorlarınız verecektir).

   Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi bitkisel kürleri doktorlarınızın önerisiyle ve önerdiği miktarda kullanmanız uygun olur, ancak ilaç kullandığınız dönemlerde bu tür bitkisel kürler kullanılan ilaçların etkisinde değişikliklere neden olabilir veya kullandığınız ilaçlar bu kürün olumsuz bir etkisini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle ilaç kullandığınız dönemlerde bu kürü devam edip etmemeniz konusunda mutlaka doktorunuza danışınız.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 22. Avatar

  Tuba

  27 Mart 2018 at 21:44

  Merhabalar benim de sağ tarafımda bıçak saplamması şeklinde sanki elektrik çarpıyor gibi bi ağrı var sağ gözümün kenarından başlayıp şakaları oradan da kulağıma kadar iniyor Mr çekildi temiz. Çıktı doktor tegretol diye bir ilaç verdi kaç günde etkisini alırım hayattan zevk alamıyorum o derecede yim ve ağrı sürekli oluyor ilaç almaz Sam önceleri ağrı kesici alıyor dum onlar fayda etmedi en son nöroloji doktoruna gittim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2018 at 00:46

   Nevralji’nin tipleri vardır. Bu nedenle tedavi hastalığı tipine, nedenine ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Sinir-beyin cerrahisine de gitmeniz gerekebilir. Sinirler ile ilgili testlerin de yapılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Hülya

  10 Temmuz 2018 at 00:41

  Merhaba benimde 1 aydır sol kulağımın üstünden yukarıya doğru başımda hafif elektriklenme oluyor ilk başlarda saçımdan elektriklenme zannettim çoğalmaya başlıyınca endişelenmeye başladım neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2018 at 17:27

   Bu durum nörolojik bir soruna bağlı olabileceği gibi kulak ile ilgili, dişler ile ilgili sinüsler ile ilgili sorunlara bağlı da olabilir. Bu nedenle Durumunuzun nöroloji, KBB uzmanı, diş hekimi gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Boyun ile ilgili bir problem de olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git