Ağrılar ve Tedavileri

Nevralji Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi (Sinir Ağrısı)

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır.

Nevralji hastalığı nedir?

Nevralji, kelime anlamı olarak sinirin ağrısı, özellikle yüz ve baş bölgesinde hissedilen ve kadınlarda erkelere oranla daha fazla görülen ağrılardır. Sinirler, beyinden emirleri alıp bedene götürürler, bedenden hisleri alıp beyine götürürler. Sinirler herhangi bir nedenden dolayı zedelendiğinde veya zarar gördüğünde götürdükleri bilgiler bozulur ve nevralji ortaya çıkar.

Nevralji ağrısının özelliği nahoş bir ağrıdır ve tanımlaması zor olur. Hasta bu ağrıyı nasıl tarif edeceğini bilemez. Bu ağrı elektriklenme, karıncalanma, uyuşma, batma, yanma, donma gibi garip hisler oluşturan bir ağrı tipidir. Ağrının diğer bir özelliği de sürekli girip çıkan, değişen ağrılardır. Çünkü bilgi beyine giderken bozulur ve bozulan bilgi de vücutta var olmayan hisleri, bilgileri beyne götürür ve sinirlerde ağrı meydana gelir.

Nevralji (sinir ağrısı) neden olur?

Nevralji, sinirin ağrısı olarak tanımlanır ve sinirin ağrısı, sinirin zedelenmesi ve hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Sinirler kasların arasında bulundukları için çok kolay zarar görmezler. En sık görülen nevralji ağrısı trigeminal nevralji genellikle diş problemleri için diş operasyonları sırasında sinirin zarar görmesinden dolayı oluşur. Oksipital nevraljinin nedeni ise sinirin kasların arasında sıkışması sonucu ortaya çıkar.

Kafanın arkasından geçen bu sinir çok gerilme, boyunda çok fazla kas spazmı oluşur ise oksipital sinir sıkışır ve nevralji ağrısı meydana gelir. Vücutta meydana gelen sinir tuzaklanması – sıkışması el bileği çok fazla kullanıldığı, dirsek çok fazla dayalı kaldığı zaman sinir sıkışması oluşur ve nevralji ağrısı ortaya çıkar. Trafik kazaları, darbeler, ağır travmalar, çarpmalar, düşmeler, ameliyat sırasında sinirlerin zedelenmesi, bel fıtığı, boyun fıtığı, zona virüsü gibi faktörler nevralji ağrısına neden olur.

Nevralji türleri veya çeşitleri

Vücudun her yerinde sinir vardır ve vücudun her yerinde nevralji görülebilir. Fakat en sık karşılaşılan nevralji trigeminal nevraljidir. Yüzün duyusunu veren sinirin arızalanması sonucu oluşan ağrılardır. Diğer bir tip nevralji baş bölgesinde oksipital nevralji kafanın arkasından giren elektriklenme çarpma tarzında, bazende migren ağrısı ile karışan ağrılardır. Diğer tip nevralji ise bedende zona denilen virüslerin meydana getirdiği, yüzde, bacakta da olabildiği gibi daha çok bedende hissedilen zona ağrılarıdır. Kol ve bacaklarda özellikle el bileği ve dirsekte sinirlerin tuzaklanması (sıkışması) sonucu oluşan nevralji tipleri de vardır.

Nevralji (sinir ağrısı) belirtileri

Nevralji belirtileri kısaca, yüzde elektrik çarpması ve karıncalanma, ensede kafanın arakasında beyne bir şey saplanır gibi ağrı, bu ağrı ilk başlarda ataklar halinde seyreder ve sonra künt, devamlı olan ağrı şeklindedir. Vücutta dirseklerde, bileklerde, bacaklarda, ayak bileklerinde ve bel bölgesinde batma, yanma, karıncalanma, uyuşma ve ağrı şeklinde kendini gösterir.

Nevralji belirtileri sinirler ile ilgili problemlerde ortaya çıkar. Sinirlerin özelliği, vücuttaki bilgileri sıcak, soğuk, yanma, donma, sert, yumuşak, acı, ağrı gibi hisleri beyne sinirler götürür ve sinirler hasarlandığı zaman götürdüğü bilgiler beyne bozulmuş şekilde ulaşır. Bu durumda belirtiler meydana çıkmaya başlar. Yüzde görülen trigeminal nevralji belirtileri, karıncalanma, elektrik çarpmaları gibi belirtiler görülür.

Ensede ortaya çıkan oksipital nevralji belirtileri, kafanın arkasından beyne bir şey saplanır gibi belirtiler görülür.Gövdede (bedende) ortaya çıkan zona tipi nevralji, daha çok bağışıklık sistemi bozulduğunda görülen belirtiler, omurilikten çıkan sinirler gövdeyi yarım kuşak tarzında sarar ve sinirin gittiği yol boyunca batmalar, yanmalar, elbisenin vücuda değmesini bile tahammül edememek ve ağrılar görülür. Yine kollarda, bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde de sinir sıkışması sonucu ağrılar ortaya çıkar.

Nevralji (sinir ağrısı) tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji tedavisi

Nevralji, sinirin ağrısı olduğundan ağrıyı geçirmek için ağrı kesici kullanımı fayda sağlamaz. Nevralji tedavisinde en temel yöntem ilaç tedavisidir. Fakat bu ilaç tedavisi bilinen ağrı kesiciler değil sinir sistemini tedavi edebilecek ilaç tedavisi uygulanır.

Önceleri nevralji tedavisinde beyindeki elektrik kaçakları için kullanılan sara (epilepsi) ilaçları kullanılır iken, günümüzde sadece nevralji tedavisi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlar ile hasta da iyileşme sağlanmaz ise ağrı kliniklerinde enjeksiyon, kortizon tedavileri yapılır. Bu tedavi yöntemlerinin de işe yaramadığı nevralji ağrılarında ağrıyan sinire cerrahi tedavi uygulanabilir.

Nevralji tedavisinde cerrahi girişimler, perkütan ve açık cerrahi olarak ikiye ayrılır. Trigeminal nevralji tedavisinde kullanılan perkütan girişimler, radyofrekans termokoagülasyon, retrogasseriyen gliserol enjeksiyonu ve perkütan balon kompresyonu yöntemleridir. Açık cerrahi yöntemler arasında en sık uygulanan mikrovasküler dekompresyon ameliyatıdır. Bu ameliyat, sinir üzerine baskı yapan damar dalının serbestleştirilmesi işlemini içerir.

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Trigeminal nevralji nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Ağrı neden olur? (Algoloji nedir?)
 3. Nöropatik ağrı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Siyatik ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Sırt ağrısına neden olan hastalıklar
 7. Kronik ağrı tedavisi nasıl yapılır

30 Yorum

 1. Semiha Kartal

  29 Ocak 2016 at 02:09

  Merhaba benim annem de nevralji hastası 8yıldır çekiyor ama biz buhastalığım teşhisini 3 yıl önce öğrendik Çene cerrahisi doç doktor Cemil İçler ağrının nasıl olduğunu söyledi annen vevralji olduğunu söyledi annemin yüzüne ağrının bulunduğu yere iğne yapıyor içinde saf alkol var sonuç alıyoruz 6 ay veya daha fazla 1yıl da ağrısı olmuyor sadece iğne olan kısım uyuşuk kalıyor keşke Cemil beyi daha önce tanısaydık Allah razı olsun ondan

  • Şevval

   29 Mayıs 2016 at 23:02

   Semiha hanim annenizin bas agrisi belirtileri nelerdir

  • ahmet emre kasapoglu

   15 Ağustos 2016 at 21:07

   merhaba semiha hanim benimde basimda agri var nevralji oldugunu tahmin ediyorum mr girdim doktor temiz cikti dedi ilac verdi ilaclarin etkisi gecince tekrar agri geri geliyor benim sizden istegim cemil beyin numarasini bana yazarsaniz bende irtibata gecsem simdiden tesekkur ederim mail adresim:emre_27_9@hotmail.com

  • israfil çelik

   8 Eylül 2016 at 21:49

   semiha hanım öncelikle geçmiş olsun ben istanbulda oturuyorum aynı durum bizdede var doktor cemil beyin hangi hasta hanede çaliştığını yazarsanız sevinirim

  • Hatice

   1 Ocak 2017 at 21:38

   Merhaba benim annemde de var karazepin kullanıyor çok fazla ilaç içiyor şu an ağrısı olduğu için dozunu artirdilar kafasını kaldiramiyor tansiyon da yüksek Cemil bey nerde annemede yaptirsak fayda gorurmu

 2. tülay günaydın

  25 Mart 2016 at 14:45

  Semiha Hanım Cemil Bey Hangi Hastanede Acaba Bilgilerini Verirmisiniz Lütfen

 3. Suzan Camgoz

  10 Eylül 2016 at 13:47

  Merhaba. Küçük yaşlardan beri cenemin sag ekleminde bir problem var. Soğuk havalarda alkol aldığımda veya biraz fazla konusmak gulmek zorunda oldugum zamanlarda cenemden yüzüme yayilan bi uyuşma oluyor. Onun dışında soğuk günlerde aşırı ağrım oluyor. Iki kez doktora gittim birinde sert alt digerinde yumuşak üst plak verdiler. Plaklarin kullanimi zor oldugu icin kullanamadim. Geceleri uykumda sol kulak sancisiyla uyandigim oluyor. Onun disinda geçen yıl sol gozumde zona çıkardım. Belirtiler nevraljiyi gösteriyor. Onereceginiz doktor veya tedavi yöntemi var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2016 at 23:46

   En son göz zonası çıkarmışsanız anlattığınız diğer şikayetler göz zonası çıkmadan önce bu enfeksiyon yüz duyusunu sağlayan sinir boyunca bahsettiğiniz ağrılara neden olabilir.

   Yine sizin şikayetleriniz kronik sinüzite bağlı ya da orta kulak iltihabına bağlı olabilir.

   Bu tür şikayetler temporomandibuler eklem disfonksiyonuna bağlı da olabilir.

   Zona virüsü vücutta yıllarca uyur halde kalabilir ve bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde vücudun bazı bölgelerinde kendini gösterebilir.

   Bu virüs nedeni ile de anlattığınız şikayetler görülebilir.

   Bu virüsün yayılımının enfeksiyon hastalıkları bölümünde araştırılması araştırılması gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

   • Aysel

    27 Ocak 2017 at 01:04

    Merhaba Gülşah hanım bende nevraliji hastasıyım nasılbir tedavi uygulanıyor ve nasıl randevu alabilirim bilgilendirseniz sevinirim teşekkür ederim.

    • Sağlık Ocağım

     30 Ocak 2017 at 22:43

     Yüz nevraljisi (trigminal nevralji) olarak adlandırılır.

     Trigminal nevralji, yüzyıllardır bilinen ve fizyopatolojisi hala tam anlaşılmamış, ancak ağrının kontrolü için farklı yöntemlerin uygulandığı ve bir miktar başarının sağlandığı klinik bir tablodur.

     Hastalığın kesin teşhisi konulduktan sonra iki tip tedavi yöntemi uygulanır. Bu yöntemler medikal tedavi ve girişimsel tedavi yöntemleridir. Bu tür durumlar sinir ve beyin cerrahisi tarafından değerlendirilir.

     Gülşah hanım bu sayfayı tekrar ziyaret ederse, sizin mesajınızı görebilir ve size buradan cevap verebilir.

     Geçmiş olsun.

 4. Gülşah

  24 Kasım 2016 at 20:23

  MERHABA NEVRALJI HASTALIGININ KESİN TEDAVISI VAR.BABAM 5 YILDIR BU HASTALIGI CEKIYORDU IYILESTI TAM OLARAK.PENDİKTE MARMARA HASTANESINDE PROFESÖR GÜHAN DERGİN SAYESİNDE HASTALIGINI YENDİ.

  • Aysel

   27 Ocak 2017 at 00:58

   Merhaba gülşah hanım bende agız nevralijisi var tedavisi nasıl yapılıyor ve nasıl randevu alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 5. Irem

  14 Aralık 2016 at 05:07

  Mrb benim vücuduma sanki bi kaburga bi kalbime sanki nefes alamyorum hep biseym oluceak gibi yasyorum sizce bu panik atakmi ya da psikoloji bisey

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:22

   Kas ile ilgili bir durum olabilir. Ritim bozukluğuna bağlı olabilir, panik atak varsa bu durum ritim bozukluğu yapabilir. Göğüs kasında, kalp kasında veya kalp zarında iltihabi bir durum olabilir.

   Bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz uygun olur.

  • Omer

   12 Ocak 2017 at 04:18

   Kardeşim aynı rahatsızlık bende mevcut gitmeliyim hastane kalmadı ne yapi cam bilemedim

   • Sağlık Ocağım

    14 Ocak 2017 at 13:29

    Ağrı polikliniğine gitmek belki daha uyun olur. Çünkü burada araştırmalar yapılır ve sebep bulunmaya çalışılır. Eğer kas ağrısıysa romatoloji bölümüne de gitmek faydalı olur.

    Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. Gönül Dündar

  1 Ocak 2017 at 14:10

  Merhabalar annemin başının sol tarafında şiddetli ağrı ve elektrikleme var,doktora gittik emar çekildi temiz çıktı ağrı kesici ilaçlar verdi ama annemin şikayetleri geçmedi nöroloji bölümüne mi yoksa beyın cerrahisine gidelim yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 21:18

   Migren ağrısı olabilir, özellikle tek taraflı olan migren ağrıları ağrı kesicilere cevap vermezler.

   Dişler veya diş etleri iltihaplanmalarına bağlı bu tür ağrılar olabilir (bir de iyi bir diş ve ağız muayenesi gerekebilir).

   Temporal artrit (beyin damarlarında enflamasyon oluşması) gibi bir durum da baş ağrılarına neden olabilir.

   Tansiyon baş ağrısı olabilir.

   Bunların da değerlendirilmesi gerekir.

   Göz damarlarını ilgilendiren bir problem de olabilir.

   Ağrı polikliniğinde bu ağrının nedeni daha detaylı araştırılabilir.

   Beyin damar cerrahisine veya sinir cerrahisine gitmek de faydalı olabilir.

 7. Mehmet baydar

  6 Ocak 2017 at 09:43

  Merhabalar.
  Yaklaşık 1 haftadır boyundan başlayarak kafamın arkasîna kadar günde 1 veya 2 kere olmak üzere aşırı derecede bir ağrı oluyor.ağrı bazen dayanılmaz oluyor.bugün mr çektirdim ve doktorum nevralji dedi.tegretol (epilepsi hastalarına verilen bir ilaç) diye bir ilaç verdi.bu hastalık neyden kaynaklanır.son 2 haftadır baya bir stresliyim bundan dolayı olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 13:46

   Nevralji sinir ağrısı olarak tanımlanır. Sinirin zedelenmesi, sinir sıkışması, diş operasyonları sırasında sinirlerin hasar görmesi, darbe alınması, zona enfeksiyonu, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kanal darlığı gibi nedenlere bağlı nevralji ağrısı ortaya çıkabilir. Bu durum geçmezse ağrı kliniğine gitmeniz daha uygun olur, çünkü nedenler bu tür kliniklerde daha detaylı araştırılır. Ağrı klinikleri üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • fatma

   4 Şubat 2017 at 01:56

   Ayni agri sekli bende de oluyor. Yuzumun sol yarisi aniden gelen bir agri. Kulak problemim vardi ameliyat oldum.agri devam etti en son trigminal nevraljil tanisi kondu.bana da ayni ilaci verdiler tegretol hatta bende epilepsi hastalarina verildigini ogrendim.ilaci duzenli kullaninca olmuyor. Fakat unutursam izdirap veriyo. Sanirim ilaca bagimli oldum.

 8. Gülhan altinok

  11 Ocak 2017 at 01:05

  Merhabalar.Benim alnıma dokununca oluşan başağrım var.Doktora gittim sinirlerde zedelenme olmuş olabilecegini diş agrısından başka bi şikayetim olmadığı için iltihabî bir durum olmadığını söyledi ve ibuprofen ‘in yeterli olacağını söyledi tedavi için.Çocuk sahibi olmayı planladığım için cok uzun süre ilać kullanmak istemiyorum.sorun olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:07

   Diş hastalıkları da baş ağrısına neden olabilir. Bu durum için nöroloji veya sinir-beyin cerrahisine de gitmek gerekir. Doktorunuzun verdiği ilaç analjezik grubundan bir ilaçtır.

   İbuprofen, bir non-steroidal antienflamatuar ilaç etken maddesidir. Bu etken madde birden çok ilaç içerisinde vardır. Bu madde artrit (eklem iltihabı), nedeni bilinmeyen adet dönemi ağrıları ve grip belirtilerini azaltmada kullanılır. Bu ilaç migren ağrılarında, nedeni belli olmayan baş ağrılarında da kullanılır. Yani bu ilaç ağrıları azaltma amaçlı verilir.

   Ağrılarınız geçmezse ağrı polikliniğinde araştırılması da faydalı olur. Ağrı kesiciler o anlık ağrıları keserler fakat altta yatan nedeni tedavi etmezler.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Minhac

  13 Ocak 2017 at 13:16

  Bende nevraji denen bu hastalik cekiyoruz bir cok ilac kullandik ve kullanmayada devam ediyoruz.Kuullandigimiz ilaclar hepsinin ismini bilmiyorum ama kullandigimiz haplar gunde 3 tane olmak uzere ‘800mg. neoruttin,redomex.bu aradakulak arkasindan birde ameliyat ettiler sonra yuzumden sinirleri uyusturmaya calisildi ama malesf o kadar sikayet etmesemde haplarla yasamaya devam ediyoruz daha fazla bilgi sahibi olan varsa paylasirsaniz memnun kalirim.Burada sunu soyleyim ben yurt disindayim.

 10. Osman Civelek

  28 Ocak 2017 at 19:44

  Slmlar ben 1 Yıldır çenemden ve dişlerime vuran elektrik çarpması veya bıçak saplantısı şeklinde ağrı şikayetim vardı. Gitmediğim diş ve çene Cerrahı bırakmadım. 3 kere dişçilik fakültesinde kronık
  İltihap teşhisi ile açarak operasyon yaptılar. Sonunda Ankara’da başkent üniversitesi diş hekimliği fakültesinde bir Prof trigeminal nevralji olduğunu söyledi ( nörölöji ile alakalı)
  Bana sadece bir hap verdi(tegretol) Allah’a şükür iki gün kullandım
  Hiç bşrşeyıim kalmadı. Diş doktorları bunu atlayabiliyor. Nörölöjiye görünmek daha önemli saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 14:26

   Yaşadıklarınızı ve fayda gördüklerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler. Bu durumdan muzdarip olan hastalara bu paylaşımınızın faydası olacaktır.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 11. mehmet 54

  30 Ocak 2017 at 16:27

  Merhaba bende bir yıl önce zona cıktı el diz altı uyuşuluğum var doktorum rantudil dulox beneday verdi sürekli kullanıyorum yaşım 51 normal tempoda işimdeyim tedavim doğrumu bende ağrı polikliniğine gidsemmi?

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:25

   Zona enfeksiyonu omurgayı ve sinirleri etkileyebilir.Omurga ve sinirlerin tekrar değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. hacer atalaysun

  7 Şubat 2017 at 20:46

  merhaba benimde başımın sag bölümünde şaşak bölümünden başlayıp bir agrı var bıçak sokuluyor ve oyuyorlar karıncanmalar oluyor başımı hareket ettiremiyorum 10 senedir çekiyorum bu agrıyı agrı ilaçlı emar normal emar çekildim temiz çıkıyor dr lar agrı kesici veriyorlar ama fayda görmüyorum nereye gitmem ne yapmam lazım yardım edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 10:41

   Trigminal nevralji olabilir ve nevralji ağrıları için ağrı polikliniğine gitmek gerekir. Burada gerekli araştırmalar yapılarak neden bulunmaya çalışılır.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git