Bağırsak Hastalıkları

Nekrotizan Enterokolit Nedir ve Neden Olur?

Nekrotizan enterokolit, çocuğun bağırsağını örten hücre tabakasının ölüp döküldüğü, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır.

Nekrotizan enterokolit, çocuğun bağırsağını örten hücre tabakasının ölüp döküldüğü, yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Ağır vakalarda bir bağırsak segmenti’nin tümü ölebilir ve nedbeleşme, daralma ve hatta rüptüre neden olabilir. Nekrotizan enterokolite neyin yol açtığı kesin bilinmemekle birlikte, ya bağırsağa gelen kanda azalmanın ya da bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bebeklere aşırı konsantre mamalar yedirilmesi, aşırı hızlı besleme ve stres ile de bağlantılı olduğu belirtilmiştir. Hastane kreşlerinde salgınlar olması, bulaşıcı olabileceğini düşündürmektedir. Küçük, prematüre bebekler özellikle buna yatkındır. 

Nekrotizan Enterokolit

Nekrotizan enterokolit belirtileri

Bebeğin yaşamının ilk birkaç haftasında, bebeğin karnı şişer ve bağırsakları gaz ile doludur. Bazı bebeklerde dışkıda gözle görülebilir kan, kusma, eneıjisizlik, düzensiz bir vücut ısısı ve ishal olur. Çok düşük doğum tartılı bebeklerde bu semptomların gelişmesi için iki aya kadar bir süre geçmesi gerekebilir. Nedbeleşme olur ise bağırsak tıkanmasna işaret eden bulgular görülebilir. Enterokolit bağırsakta delinmeye yol açar ise bebeğin karın boşluğunda hızla peritonit adı verilen ağrılı bir iltihaplanma gelişir ve bebek şoka girer ve hatta ölebilir. Şok semptomları arasında, hızlı ve yüzeysel solunum, halsizlik, soğuk ve nemli bir deri ve yanıtsızlık vardır. 

Nekrotizan enterokolit teşhisi

Doğumdan sonra bebek hastaneden eve getirildiğinde, nekrotizan enterokolit semptomları var ise hemen bir hastanenin acil birimine başvurulmalıdır. Bu belirtiler bebek hastanedeyken geliştiğinde, hekim semptomlara bakarak tanıyı koyar ve karın röntgeni çektirerek bunu doğrulamaya çalışır. Aynca kan ve dışkı testleri yapılır. Karında gazı saptama amacı ile ultrasonografi ya da röntgen filmi çekilebilir. 

Nekrotizan enterokolit tedavisi

Doktor bebekte nekrotizan enterokolit bulunduğundan kuşkulansa bile, mama ya da emzirme yolu ile ağızdan beslenmeyi hemen keser ve intravenöz yoldan beslenme ve sıvı tedavisi uygular. Ayrıca bebeğin burnundan midesine ince bir hortum sokarak, sıkışan bağırsak gazlarını çıkartmaya çalışır.

Enfeksiyon ile mücadele için antibiyotiklere gerek vardır. Barsağın bir bölümü işlevini yitirmiş ise bu bölümü çıkartmak için cerrahi girişim gerekebilir. Bebeğin geçici olarak ventilator adlı aygıtla solunum desteği alma gereksinimi vardır ve şok gelişir ise intravenöz yoldan ilaç ve sıvı verilmesi gerekebilir. Daha sonra, bağırsakta darlık gelişirse bağırsak tıkanmasını önleme ya da giderme amaçlı yine cerrahi girişim gerekebilir. Ne kadar bağırsak kesildiğine bağlı olarak, intravenöz beslenme ya da başka cerrahi girişimlere de gerek duyulabilir. 

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları
  2. Kısa bağırsak sendromu nedir
  3. Bağırsak enfeksiyonları neden olur
  4. Bebekler neden kusar
  5. Bebeklerde gaz sancısı ve kolik gazı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git