Enfeksiyon Hastalıkları

Nekrotizan Fasiit Nedir? Nekrotizan Fasiit Teşhisi ve Tedavisi

Nekrotizan fasiit (NF), sıklıkla streptokokal bakterilerin (streptokokal enfeksiyonlar) ve diğer bakterilerin (Vibro vulnificus, Clostridiumlar, Bacteroides fragilis, gibi) neden olduğu cildin altındaki dokularda nadir ama ciddi enfeksiyondur. Nekrotizan fasya iltihabının cerrahi bir müdahale sonucunda oluşan komplikasyon nedeniyle de meydana gelme ihtimali yüksektir.

Nekrotizan Fasiite Neden Olan Diğer Faktörlere Gelince;

 • Böcek sokması,
 • Yaralanmalar nedeniyle oluşan kesikler,
 • Deri ülserleri,
 • Perirektal apse,
 • İnkarsere (boğulmuş) fıtık,
 • Kıymık batması,
 • Yanıklar,
 • Doğum ve penetran yaralanmalar,
 • Enjeksiyon.

NEKROTİZAN FASİİT BELİRTİLERİ

Nekrotizan fasiit sıklıkla gövde, perine bölgesinde ve alt ekstremitelerde görülür ve cilt altı damar yapısında tromboza ve cilt dokusunda nekroza neden olur.

Enfeksiyonun ilk belirtileri ciltte iltihaplanma ve su toplanmasıdır. Hastaların çoğunda lezyonla orantısız olan ciddi ağrı söz konusudur. Enfeksiyon hızlı bir şekilde yayılır ve bakteri enzim ve toksinler (zehirler) salgılar. Nekrotizan fasiit daha alttaki dokuların kapsamlı yıkımına veya iç organların zarar görmesine neden olabilir.

Nekrotizan Fassitte Evrelere Göre Klinik Özellikler

Evre I (erken evre): Elle muayene sırasında görünür deri dışına yayılan hassasiyet, eritem, ödem deride ısı artışı gibi bulgular vardır.

Evre II (orta evre): Bül formasyonu (seröz sıvı), deride fluktuasyon (apsenin bir tarafından bastırıldığında öbür tarafa doğru toplanması, el çekildiğinde apsenin tekrar eski haline gelmesi gibi bir muayene bulgusu) gibi bulgular görülür.

Evre III (geç evre): Krepitasyon, deride hissizlik, deride renk koyulaşması, kangrene kadar gidebilen deri nekrozu söz konusudur.

NEKROTİZAN FASİİT TEŞHİSİ

Nekrotizan fasiit klinik olarak eritemle seyir gösteren diğer yumuşak doku enfeksiyoları (örn. erizipel veya selülit gibi) ile karışabilir. Bu nedenle, hastanın fizik muayenesi ve sorgulamasını yapan doktorun NF’den şüphelenmesi önemlidir.

Enfeksiyona sebep olan etken ne olursa olsun, başlangıç döneminde nekrozlu bölgenin üzerindeki deride tutulum olmadığı için erken tanı oldukça zordur. Bu dönemde, cilt altı dokulardaki birikimlerin görüntülenmesi için ultrasonografik inceleme ve bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekecektir.

NEKROTİZAN FASİİT TEDAVİSİ

Nekrotizan fasiitte antibiyotik ilaçlarla acil tedavi ve enfekte olmuş dokuların tümünün cerrahi olarak alınması gerekir. Enfeksiyon yaşamı tehdit eder. Ekstremitelerde ortaya çıkan nekrotizan fasiitte amputasyon hayat kurtarıcı olabilir. Fakat enfeksiyonun perineyi tuttuğu durumlarda amputasyon yapılamayacağından erken depridman ve yakın takip, enfeksiyonun ölümle sonuçlanma riskini düşürmek için uygun bir seçenektir.

Tanı ve tedavideki gecikme ölüm oranını arttırmaktadır.

Benzer Sağlık Yazıları

 1. Plantar Fasiit Nedenleri ve Tedavisi
 2. Topuk Ağrısı Neden Olur
 3. Fasya Nedir
 4. Miyotoni Nedir
 5. Kangren Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git