Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Nefroz Nedir? Nefroz Belirtileri

Nefroz ya da nefrotik sendrom, çocuğun böbreğindeki küçük filtrelerin (glomerül) hasar görüp, kandan idrara protein sızmasına neden olan nadir bir böbrek hastalığıdır.

Nefroz nedenleri ve tedavisi

Nefroz ya da nefrotik sendrom, çocuğun böbreğindeki küçük filtrelerin (glomerül) hasar görüp, kandan idrara protein sızmasına neden olan nadir bir böbrek hastalığıdır. Kan damarlarındaki sıvı vücut dokularının arasına sızar ve dışarıdan bakınca bile şiş bir görünüm kazandırır. Bu durum en sık olarak, 1 – 6 yaşları arasındaki çocuklarda ve özellikle 2-3 yaşlarındayken ortaya çıkar. Nefroz erkek çocuklarda  kız çocuklarından daha sık görülür. 

Çocuklarda nefroz belirtileri

Nefroz belirtileri başlangıçta, doku aralıklarına sıvı sızdıkça gözler şiş görünür ve sonra da ayak bilekleri ve bacaklar da şişer. Zamanla vücudun tümündeki deri şiş görünüm kazanır. Sıvı birikimi ilerledikçe karın da şişebilir. Erkek çocuklarda skrotum da şişebilir. İdrar miktarı normaldekinden daha azdır ve çocuk hasta, yorgun ve irritabl bir görünümdedir.

Çocuklarda nefroz teşhisi

Nefroz teşhisi için çocukta sıvı retansiyonu (sıvı birikimi) başlar ise mutlaka doktora baş vurulmalıdır. Hekim nefroz tanısını koymak için idrar ve kan incelemeleri ister ve nedeni belirleme amacı ile böbrek biyopsisi de isteyebilir.

Çocuklarda nefroz tedavisi

Nefroz tedavisi için ilaç ve özel beslenme uygulama amaçlı çocuk büyük bir olasılıkla hastaneye yatırılır. Verilen olağan ilaçlar, glomerüllerdeki hasarı tedavi etmeye yönelik olarak kortikosteroidler ve biriken aşırı sıvıyı idrar ile atması için idrar söktürücüler gibi ilaçlardır. Çocuktaki semptomlar iyileşene dek, 2 hafta kadar hastanede kalması gerekebilir.

Nefroz tedavisi için hastanede yatış sonrası çocuk eve döndüğünde verilen ilaçları almayı ve diyetini sürdürmeyi devam edecektir. Tedavi sonucunda birçok çocuk iyileşir iken, bazılarında birkaç hafta ya da ay içinde tekrarlamalar olabilir veya nadiren, ataklar devam eder. Her yeni atak için tedavi gereklidir. Çocukta ateş (yani bir enfeksiyon belirtisi) ortaya çıkar ise çocuğun doktoruna haber verilmesi gereklidir. Çünkü aktif nefroz bulunan çocuklar ciddi enfeksiyonlar açısından risk altındadır.

Üriner sistem hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda ve erişkinlerde nefrotik sendrom nedir
  2. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği nedenleri
  3. Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı nedenleri
  4. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git