Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Nefrektomi Nedir? Nefrektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Nefrektomi, fonksiyonlarını (işlevini) yerine getiremeyen böbreğin açık veya kapalı ameliyat ile alınması işlemidir. Böbrek fonksiyonlarının yitirilmesi sonucunda bu böbreğin vücutta kalmaya devam etmesi nedeni ile yan ağrısı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrekte taş oluşumu, kanama, yüksek tansiyon, ve buna bağlı diğer komplikasyonlar (beyin kanaması, kalp hastalığı, göz ve böbreklerde hasar ve benzeri) gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Nefrektomi ameliyatı neden yapılır?

Nefrektomi, fonksiyonlarını (işlevini) yerine getiremeyen böbreğin açık veya kapalı ameliyat ile alınması işlemidir. Böbrek fonksiyonlarının yitirilmesi sonucunda bu böbreğin vücutta kalmaya devam etmesi nedeni ile yan ağrısı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrekte taş oluşumu, kanama, yüksek tansiyon, ve buna bağlı diğer komplikasyonlar (beyin kanaması, kalp hastalığı, göz ve böbreklerde hasar ve benzeri) gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Nefrektomi ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Nefrektomi ameliyatı açık ameliyat olarak ya da kapalı ameliyat (laparoskopik) olarak yapılan böbreğin tamamının veya bir kısmının çıkarılması işlemidir.

Açık ameliyat ile yapılan nefrektomi : Nefrektomi ameliyatında genel anestezi yapılır. Çıkarılan böbrek ameliyatı sonrası, kalan tek böbrek her iki böbreğin tüm fonksiyonlarını üstlenir. Nefrektomi ameliyatı sırasında gövdenin yan bölümünde 15-20 sm’lik bir kesi ile açık ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Operasyon başlangıcında mesaneye bir kateter ve bitiminde operasyon bölgesine bir dren yerleştirilir.

Laparoskopik (kapalı ameliyat ile yapılan) nefrektomi :Laparoskopi, ameliyat edilecek organa ulaşım biçimidir. Bunun dışında gerçekleştirilecek ameliyatın açık ameliyattan hiç bir farkı yoktur. Laparoskopik nefrektomi işlemi seçilmiş vakalarda laparoskopik (kapalı ameliyat) şeklinde yapılan tedavi yöntemidir. Laparoskopik nefrektomi işleminde böbreğe büyük bir kesi ile ulaşmak yerine 3-5 adet ve 0,5 ve 1 cm küçük deliklerden ulaşılır.

Laparoskopik nefrektomi ameliyatında gövdenin yan tarafından ciltten yerleştirilen 3 veya 4 adet ince boru içinden çalışılarak ve bazen de içinden elin geçmesine izin veren bir porttan ki, bu işlem (genellikle böbrek vericisinin ameliyatında uygulanır) bu şekilde laparoskopik nefrektomi ameliyat gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyat ile yapılan nefrektomi ameliyatının başlangıcında mesaneye bir kateter ve bitiminde operasyon bölgesine bir dren yerleştirilir. Laparoskopik nefrektominin başarı oranı açık nefrektomi ile aynı olur iken, hastanede kalış ve iyileşme süresi daha kısa, daha az ağrı şikayeti ve estetik açıdan daha küçük yara izi olması yönünden açık nefrektomi ameliyatına göre daha avantajlı olduğu gösterilmiştir.

Nefrektomi ameliyatı öncesi hastanın kendine ameliyata hazırlaması

Nefrektomi ameliyatı öncesi gece hasta hiç bir şey yememeli ve içmemelidir. Ameliyattan bir hafta önce aspirin, coraspirin gibi kan sulandırıcı türü ilaçlar bırakılmalıdır. Ameliyat olunacağı gece hasta doktorunun önerdiği şekilde bağırsak temizliği yapılmalıdır.

Nefrektomi ameliyatı sonrası hasta nelere dikkat etmeli?

Ameliyatın birinci gününde hasta doktorunun önerisi ile yürüyebilir. Nefrektomi ameliyatından bir hafta sonra dikişler alınır. Ameliyat sonrası kullanılması önerilen ilaçlar düzenli kullanılmalı, kontrollere düzenli gidilmeli ve tavsiye edilen beslenme şekli mutlaka uyulmalıdır.

Nefrektomi ameliyatının riskleri var mıdır?

Bu ameliyatın taşıdığı bazı riskler/ komplikasyonlar vardır.

Nefrektomi ameliyatı riskleri ve komplikasyonları, operasyon sırasında vücuda verilen pozisyona bağlı olarak ameliyattan sonra kas ağrıları, büyük böbrek damarlarında kanama ve bu duruma bağlı ek cerrahi işlem ve kan ihtiyacı, cerrahi sırasında bazen bir kaburganın çıkarılması ve bu duruma bağlı akciğer komplikasyonları veya o bölgede uyuşukluk, akciğerlerin havalanmasının sağlanması için göğüs tüpü takılması, karın içinde gizli kanama ve bu duruma bağlı sıvı tedavisi, kan nakli ve ek cerrahi girişimi, karın içinde cerahat birikmesi gibi bir enfeksiyon komplikasyonları ve bu duruma bağlı antibiyotik tedavisi veya apsenin perkütan yöntem ya da cerrahi bir girişim ile boşaltılması,

özellikle erkek hastalarda nefrektomi ameliyatından sonra idrar yaparken tam boşaltamama nedeni ile geçici idrar sondası takılması gereksinimi, bağırsak içeriğinde kaçağa neden olabilecek türde bağırsak yaralanması ve buna bağlı ek cerrahi girişim gereksinimi, ameliyat sonrası bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve buna bağlı şişkinlik, kusma ve bu nedenle ilaç tedavisi ya da cerrahi bir operasyon gereksinimi, bazı hastalarda yaranın zor iyileşmesi ve bu duruma bağlı yara ağzında kalınlaşma, kızarıklık ve ağrının oluşması, kesi yerinde fasyanın zayıf olması ya da dikişlerin atmasına bağlı fıtıklaşma olması,

ameliyat kesi yerinde sinir kesilmesine bağlı kas güçsüzlüğü ve fıtığa benzer bir görünüm oluşması, özellikle kilolu hastalarda yara yerinin kısmen ya da tamamen açılması, ameliyat sonrası bağırsaklar arasında yapışıklıklar nedeni ile kısa dönem ya da uzun dönemde cerrahi bir işleme veya ilaç tedavisine gerek duyulması, böbrek yetmezliği gelişmesine bağlı diyaliz tedavisine gerek duyulması, ameliyat sonrası idrar yolu enfeksiyonu ve kana enfeksiyon karışması (bakteriyemi ve / veya sepsis) gibi sorunlar ve komplikasyonlar nefrektomi ameliyatı sonrasında ve / sırasında nadir olarak gelişebilecek riskler ve komplikasyonlardır.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Böbrek kanseri nedir
  2. Böbrek tümörleri nedenleri ve belirtileri
  3. Böbrek ağrısı neden olur
  4. Böbrek nakli (transplantasyonu) nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git