Hastalıklar ve Tedaviler

Narkolepsi Nedir? Narkolepsi Belirtileri

Narkolepsi, gün boyunca meydana gelen tekrarlayan uyuma dönemleri ile kronik iş gününde bile uykulu olma olarak tanımlanan bir uyuma hastalığıdır.

Narkolepsi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Narkolepsi, gün boyunca meydana gelen tekrarlayan uyuma dönemleri ile kronik iş gününde bile uykulu olma olarak tanımlanan bir uyuma hastalığıdır. Narkolepsi ailesel geçişli olabilse de nedeni tam olarak bilinmemektedir. Narkolepsi durumu genellikle 20 yaşlarından önce başlar.

Narkolepsi belirtileri

Narkolepsi sorunu olan bireyler özellikle monoton bir iş yaparken olmak üzere günün herhangi bir zamanında uyuma eğilimindedirler. Uyuma yemek yerken bile olabilir. Narkoleptik ataklar birkaç saniyeden bir saat kadar uzun bir süre devam edebilir.

Narkolepside uyumada REM (hızlı göz hareketi) uyku evresine normalden daha hızlı geçilir. Narkolepsisi olan bireyleri uyandırmak zor değildir. Fakat bundan kısa bir süre sonra tekrar uykuya dalabilirler. Narkolepsisi olan bazı bireyler uykuya dalmadan önce inandırıcı halüsinasyonlar geçirirler. Diğerleri ise uykuya dalarken veya uyanırken hareket edemezler (uyku felci).

Narkolepsisi olan insanların yaklaşık dörtte üçünün katapleksisi de vardır. Kataplekside kişinin yere yıkılmasına neden olan faktör uzuvlarda geçici güç kaydır. Bazı hastalarda ve bazen katapleksi durumunu korku ya da kahkaha gibi duygusal bir yanıt tetikler.

Narkolepsi neden olur

Narkolepsi neden olur

Narkolepsi tedavisi

Narkolepsinin tedavisinde uykulu olmayı kontrol etmek için dexamfetamine gibi stimule edici ilaçlar ve katapleksiyi durdurmak için antideprasan ilaçlar gibi ilaç tedavileri verilir ve düzenli olarak yapılacak şekerleme denilen ara ara kısa süreli uyumak narkolepsi tedavisinde oldukça önemlidir. Narkolepsi kişinin yaşamı süresince devam edebilen bir durum olsa da bazı durumlarda zaman içinde spontane (kendiliğinden) gelişmeler olabilir.

Narkolepsi tedavisi

Narkolepsi tedavisi

Uyku bozuklukları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda uyku apnesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Uyku bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Uyku apnesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Bebekler neden zor uyur? Bebelerde uyku sorunları
  5. Polisomnografi nedir? Uyku testi nasıl yapılır
  6. Uyku ilaçları ve uyku ilaçlarının yan etkileri
  7. Yeni doğan bebek nasıl yatırılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git