Aile Planlaması

Myralon Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Myralon Yan Etkileri

MYRALON TABLET KULLANMA TALİMATI

Myralon ağızdan alınır.

Myralon etkin maddeleri: Desogestrel 150 mikrogram, etinilestradiol 20 mikrogram.

Myralon yardımcı maddeleri: Kolloidal siikon dioksit, laktoz monohidrat, magnezyum stearat, patetes nişastası, povidon, stearik asit, dl-alfa-tokoferol gibi yardımcı maddeler içerir.

Myralon Kullanma Talimatı

MYRALON nedir ve ne için kullanılır?

Myralon, karton kutu içerisinde, 21 tablet içeren blister ambalaj, aluminyum şaşe içinde karton kutuda kullanıma sunulmaktadır. Tabletler bikonveks, yuvarlak ve 6 mm çapındadır.

Myralon, ağız yoluyla alınan kombine bir doğum kontrol hapıdır. Hamile kalmayı önlemek için kullanılır.

Bu düşük dozlu doğum kontrol hapı kadın cinsiyet hormonlarının iki tipini içerir; östrojen ve progestojen. Bu hormonlar yumurtalıklarınızdan yumurta çıkışını önleyerek hamileliği önler. Ayrıca, Myralon rahim ağzında (serviks) bulunan sıvıyı (mukus) daha yoğun hale getirerek spermin rahime ulaşmasını zorlaştırır.

Myralon 21 günlük tablettir. 21 gün boyunca her bir tablet alınır, sonraki 7 günde hiç tablet almazsınız.

MYRALON kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Kombine hormonal kontraseptifler (KHK) hakkında bilinmesi gereken önemli konular:

 • Doğru kullanıldıklarında etkisi geri çevrilebilen doğum kontrol yöntemlerinin en güvenilirlerinden biridir.
 • Özellikle kullanımlarının ilk yılında veya 4 hafta ya da daha uzun süreli bir aradan sonra tekrar başlanmalarını takiben toplardamar ve atardamarlarda kan pıhtısı olma riskini az miktarda arttırırlar. Bu konuda mutlaka dikkatli olunuz ve sizde kan pıhtısı belirtileri olduğunu düşünüyorsanız doktorunuz ile görüşünüz (kan pıhtıları bölümüne bakınız).
 • Bazı kadınlar var olan tıbbi sorunları veya hastalıkları nedeniyle bu ilacı kullanmamalıdır. Myralon’un sizin için uygun olduğundan emin olmak için lütfen bu kullanma talimatını dikkatlice okuyunuz.
 • Hamilelikten korunmak için Myralon’u size söylenen şekilde alınız ve her bir pakete zamanında başlayınız. Bir tableti almayı unuttuğunuzda ya da hamile kaldığınızı düşündüğünüzde ne yapacağınızı anladığınızdan emin olunuz.

Bu hapı almanın yararları;

 • Doğru şekilde kullanıldıklarında en güvenli, geri dönüşlü doğum kontrol yöntemlerinden biridir.
 • Cinsel yaşamı kesintiye uğratmaz.
 • Adet kanamalarınız daha düzenli, daha hafif ve daha az ağrılıdır.
 • Adet dönemi öncesinde ortaya çıkan şikayetlerinizde faydalı olabilir.

Myralon sizi, HIV (AIDS) veya Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korumaz. Bu tip koruma sadece prezervatif kullanımıyla mümkündür.

Hamileliğin önlenmesi için Myralon’un belirtilen şekilde kullanılması gerekir.

MYRALON kullanmadan önce bilinmesi gerekenler

Genel bilgiler:

Myralon’u kullanmaya başlamadan önce “Kan Pıhtıları Bölümünü” okumalısınız. Özellikle kan pıhtılarının muhtemel bulgularını okumalısınız.

Bu tableti almaya başlamadan veya kullanmaya devam edip etmemeye karar verirken tabletin yararlarını ve risklerini anlamanız önemlidir. Bu tablet sağlıklı kadınların çoğu için uygunsa da, bazı kadınlar için uygun değildir.

Bu kullanma talimatında bahsi geçen hastalıklardan herhangi birine sahipseniz, doktorunuza söyleyiniz.

Myralon almadan önce

Doktorunuz size kendiniz ve ailenizin tıbbi sorunları hakkında sorular soracak ve kan basıncınızı ölçecektir. Meme muayenesi gibi başka testlerden de geçmeniz gerekebilir.

Myralon almaya devam ederken

Genellikle ilaç yeniden reçete edilirken, genellikle doktorunuz tekrar bazı testler isteyecektir.

Düzenli smear testleri yaptırmanız gerekecektir.

Ayda bir kez memelerinizi ve meme uçlarınızı değişiklikler yönünden incelemelisiniz, yumrular ya da deride çukurlaşma gibi herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya elinizle hissederseniz doktorunuza söyleyiniz.

Bu doğum kontrol hapını alırken bir kan testi yaptırmanız gerekirse doktorunuza söyleyiniz, çünkü bu ilaç bazı kan testi sonuçlarını değiştirebilir.

Bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa, doktorunuz bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz, çünkü ameliyattan 4-6 hafta önce bu tableti almayı bırakmanız gerekebilir. Özelikle kan pıhtısı riskini azalmak için bu gereklidir (hap ve kan pıhtıları bölümüne bakınız). Doktorunuz bu hapı ne zaman kullanmaya başlayacağınızı size söyleyecektir.

KOMBİNE HORMONAL DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ ve KAN PIHTILARI

Kan pıhtıları

Myralon gibi hormonal doğum kontrol yönteminin kullanımı, hiç bir kombine hormonal yöntem kullanmamaya kıyasla kan pıhtısı oluşma riskinizi arttırır. Nadir vakalarda kan pıhtısı kan damarlarını tıkayabilir ve ciddi problemlere neden olabilir.

Kan pıhtıları; topladamarlarda “venöz tromboz”, venöz tromboembolizm” veya VTE olarak bilinir. Atardamarlarda ise; “arteriyel tromboz”, “arteriyel tromboembolizm” veya ATE olarak bilinir.

Kan pıhtıları her zaman tamamen iyileşmez. Nadiren ciddi ve kalıcı etkiler olabilir veya çok seyrek olarak ölüme sebep olabilir.

Myralon kullanımı nedeniyle zararlı kan pıhtısı oluşması riskinin düşük olduğunu hatırlamak önemlidir.

Kan pıhtısı belirtileri

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz acil tıbbi yardım alın. 

Kan Pıhtısı Belirtileri

Toplardamarda kan pıhtısı oluşursa nelere sebep olur?

Kombine hormonal kontraseptif kullanımı, toplardamarda kan pıhtısı (venöz tromboz) ile ilişkilendirilmiştir. Ancak bu yan etkiler seyrek görülür. Bu yan etkiler en çok kombine hormonal kontraseptif kullanımının ilk yılında görülmüştür.

 • Kan pıhtısı bacakta veya ayaktaki bir toplardamarda oluşursa derin ve trombozuna (DVT)’ye neden olabilir.
 • Kan pıhtısı bacaktan ayrılıp akciğere yerleşirse akciğer embolisine neden olabilir.
 • Çok seyrek olarak kan pıhtısı göz gibi başka organlara da yerleşebilir (örn. retinal ven trombozu gibi).

Toplardamarda kan pıhtısı oluşma riski ne zaman en yüksektir?

Toplardamrda kan pıhtısı oluşma riski, ilk kez kombine hormonal kontraseptif kullanıldığında, kullanımın ilk yılında en fazladır. Risk ayrıca kombine hormonal kontraseptife 4 hafta veya daha uzun süre ara verdikten sonra tekrar başlandığında (aynı ürün veya farklı bir ürün) daha fazla olabilir.

İlk yıldan sonra risk biraz azalır, ancak yine de kombine hormonal kontraseptif  kullanmadığınız durumdan biraz daha fazladır.

Myralon kullanmayı bıraktığınızda kan pıhtısı oluşma riski birkaç hafta içinde normale döner.

Kan pıhtısı oluşma riski oranı nedir?

Risk, doğal venöz tromboembolizm (VTE) riskinize ve kullandığınız kombine hormonal kontraseptife bağlıdır.

Myralon ile bacakta veya akciğerde kan pıhtısı derin ven trombozu (DVT) veya arteriyel embolizm (AE) riski düşüktür.

 • Herhangi bir kombine hormonal kontraseptif (tablet, halka, bant gibi) kullanmayan ve hamile olmayan 10.000 kadından yaklaşık 2’sinde bir yıl içinde kan pıhtısı oluşur.
 • Levonorgestrel, Noretisteron veya Norgestimat içeren kombine hormonal kontraseptif kullanan 10.000 kadından yaklaşık 5 ile 7’sinde bir yıl içerisinde kan pıhtısı oluşur.
 • Norelgestromin veya Myralon gibi Etenogestrel içeren kombine hormonal kontraseptif kullanan 10.000 kadından yaklaşık 9 ile 12’sinde bir yıl içinde kan pıhtısı oluşur.

Kan pıhtısı oluşma riskiniz, kişisel tıbbi hikayenize göre değişir (kan pıhtısı oluşma riskini arttıran faktörler bölümüne bakınız).

Toplardamarda kan pıhtısı oluşma riskini arttıran faktörler

Myralon ile kan pıhtısı oluşma riski düşüktür, ancak bazı durumlar riski arttırır.

Eğer;

 • Aşırı kilolu iseniz ((vücut kitle indeksi (VKİ) 30 kilogram/metrekare üzerindeyse), toplardamarda kan pıhtısı oluşma riski normal kilodaki kadınlara oranla daha yüksektir.
 • Yakın akrabalarınızdan birinin bacaklarında, akciğerinde veya diğer organlarında genç yaşta (örn. 50 yaşın altında) kan pıhtısı oluşmuşsa, bu tür bir durum, kalıtsal kan pıhtılaşma sorununuz olduğuna işaret edebilir.
 • Bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa ya da bir hastalık veya yaralanma nedeniyle uzun süre ayağa kalkıp dolaşamıyorsanız ya da bacağınız alçıdaysa, bu tür durumlarda ameliyat olmadan veya hareketliliğiniz kısıtlanmadan birkaç hafta önce Myralon kullanımının bırakılması gerekebilir. Myralon kullanımını bırakmanız gerekiyorsa tekrar ne zaman kullanmaya başlayacağınızı doktorunuza danışınız.
 • Yaşınız ilerledikçe (özellikle 35 yaşın üzerinde) toplardamarda kan pıhtısı oluşma riski yükselecektir.
 • Birkaç hafta önce doğum yapmışsanız risk daha yüksektir.

Bu durumların sayısı arttıkça kan pıhtısı oluşma riskiniz de artar.

Özellikle üstte bahsi geçen faktörlerden birine veya birkaçına sahipseniz, hava yolu seyahati (4 saatten uzun süren) geçici olarak kan pıhtısı oluşma riskiniz artabilir.

Bu durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse ya da emin değilseniz doktorunuza söylemeniz önemlidir. Doktorunuz Myralon alımını durdurabilir.

Myralon kullanımı sırasında üstte bahsi geçen durumlardan herhangi biri değişirse (örn. yakın akrabalarınızdan birinde sebebi belli olmayan tromboz gerçekleşirse veya kilo alırsanız) doktorunuza bu durumlar hakkında bilgi veriniz.

Aradamarda kan pıhtısı oluşursa nelere sebep olur?

Toplardamarda kan pıhtısı gibi, atardamarda oluşan kan pıhtısı da ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin kalp krizi veya inmeye sebep olabilir.

Atardamarda kan pıhtısı riskini arttıran faktörler

Myralon kullanımıyla kalp krizi ve inme riski oldukça düşüktür, ancak aşağıdaki durumlar bu riski arttırır:

 • Yaşınız ilerledikçe (35 yaş üzeri),
 • Aşırı kilo sorununuz varsa,
 • Kan basıncı yüksekliğiniz varsa,
 • Kendinizde ya da akrabalarınızdan birinde kanda yüksek yağ seviyeleri (kolesterol veya trigliserit gibi) durumu mevcutsa,
 • Özellikle auranın eşlik ettiği migren (baş ağrısından önce fark edilen hisler veya semptomlar, görsel aura için belirtiler (kör noktalar, zigzag görme veya dalgalı görüntüler, çıkan ışıklar gibi) adı verilen tipte migreniniz varsa,
 • Kap ile ilgili sorununuz (kalp kapakçığı rahatsızlığı, atriyal fibrilasyon olarak adlandırılan ritim bozukluğu gibi) varsa, bu durumlardan birden fazlası sizde mevcutsa veya herhangi biri ciddiyse kan pıhtısı oluşma riski daha yüksek olabilir.

Yakın akrabalarınızdan biri genç yaşta (50 yaşın altında) kalp krizi veya inme geçirmişse, bu durumda sizin de kalp krizi veya inme geçirme riskiniz artmaktadır.

Sigara kullananların, Myralon gibi kombine hormonal kontraseptif kullanırken sigarayı bırakmaları önerilir. Eğer sigara kullanmayı bırakmayacaksanız ve 35 yaşın üzerindeyseniz doktorunuz farklı bir doğum kontrol yöntemi kullanmanızı önerebilir.

Myralon kullanımı sırasında yukarıdaki durumlardan herhangi biri değişirse, örneğin sigara kullanmayı başlarsanız veya yakın akrabalarınızdan birinde sebebi belli olmayan tromboz gerçekleşirse veya kilonuz artarsa, doktorunuza bunlar hakkında bilgi veriniz.

 MYRALON kullanımı ve yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanseri riski

Bu tablet uzun süre kullanılırsa yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskiniz azalmaktadır, bununla birlikte rahim ağzı kanserine yakalanma riskiniz biraz artabilir, fakat bunun nedeni tabletin kendisi değil, prezervatif kullanmadan cinsel ilişki yaşamak olabilir. Tüm kadınların düzenli olarak servikal yayma (smear) testleri yaptırması son derece önemlidir.

MYRALON kullanımı ve meme kanseri riski

Sizde mevcut meme kanseri veya geçmişte meme kanseri öykünüz varsa Myralon tableti kullanmamalısınız. Bu tablet meme kanserine yakalanma riskinizi arttırabilir. tabletin kullanımı ne kadar uzun sürerse bu risk o kadar artar, ancak tablet bırakıldıktan sonra yaklaşık 10 yıl içinde bu risk normale döner. Meme kanseri 40 yaşın altındaki kadınlarda nadir görüldüğünden, günümüzde ve geçmişte tablet kullanan kadınlarda buna bağlı meme kanseri vakalarının sayısı azdır.

Örneğin;

 • Daha önce hiç tablet kullanmamış 10,000 kadından yaklaşık 16’sı 35 yaşına geldiğinde meme kanserine yakalanmaktadır.
 • Yirmili yaşların başlarında 5 yıl boyunca tablet kullanmış 10,000 kadından yaklaşık 17-18’i 35 yaşına geldiğinde meme kanserine yakalanmaktadır.
 • Daha önce hiç tablet kullanmamış 10,000 kadından yaklaşık 100’ü 45 yaşına geldiğinde meme kanserine yakalanmaktadır.
 • Otuzlu yaşların başında 5 yıl boyunca tablet kullanmış 10,000 kadından yaklaşık 110’u 45 yaşına geldiğinde meme kanserine yakalamaktadır.

Meme kanseri riskini arttıran faktörler;

 • Daha önce meme kanserine yakalanmış yakın bir akrabası olanlarda (örn. anne, anneanne, kız kardeş gibi),
 • Kilo fazlalığı olanlarda,
 • Sigara kullananlarda.

Meme kanserine bağlı memelerde görülen değişiklikler;

Memelerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz (örneğin deride çukurlaşma, meme uçlarında değişiklikler, görebildiğiniz veya elinizle hissedebildiğiniz yumrular gibi) en kısa zamanda bir doktora başvurunuz.

Tıbbi sorunlarınız veya hastalıklarınız varsa doktorunuza söyleyiniz. 

MYRALON kullanımı ve karaciğer kanseri riski

Tablet alınması sarılık ve kanser olmayan karaciğer tümörleri gibi karaciğer hastalıklarıyla ilişkilendirilmiştir, ancak bu nadirdir. Çok nadir olarak Myralon tablet, uzun süre kullanan kadınlarda karaciğer kanserinin bazı formlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

Şiddetli mide ağrısı, cildinizde veya gözlerinizde sararma (sarılık) yaşarsanız mümkün olan en kısa zamanda bir doktora başvurunuz. Myralon almayı durdurmanız gerekebilir.

Tıbbi sorunlarınız veya hastalıklarınız varsa doktorunuza söyleyiniz.

MYRALON kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizde mevcut ise, Myralon kullanmayınız.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Doktorunuz hangi doğum kontrol yönteminin sizin için uygun olacağını size bildirecektir. Ayrıca Myralon’un dikkatli kullanılması gereken durumlar bölümüne bakınız.

Eğer;

 • Myralon’un bileşenlerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız (alerjiniz) varsa,
 • Bacaklarınızın akciğerlerinizin veya diğer organlarınızın damarlarında bir kan pıhtısı (derin ven trombozu, akciğer embolisi, arteriyel emboli) varsa veya daha önce olmuşsa,
 • Kan pıhtılaşmasını etkileyen bir rahatsızlığınızın olduğunu biliyorsanız (örn. protein C eksikliği, protein S eksikliği, antitrombin-III eksikliği, faktör V Leiden veya antifosfolipid antikorları gibi),
 • Bir ameliyat geçirecekseniz veya uzun süre ayağa kalkıp dolaşamayacak durumdaysanız (kan pıhtıları bölümüne bakınız),
 • Kalp krizi veya inme geçirmişseniz,
 • Angina pektoris (şiddetli göğüs ağrısına neden olan ve kalp krizinin ilk belirtileri olabilen bir durum) veya geçici iskemik atak varsa veya daha önce olmuşsa.

Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız veya ilk kez Myralon kullanırken ortaya çıkarsa, bir an önce doktorunuzla görüşünüz. Myralon almayınız.

Atardamarlarınızda pıhtı oluşma riskini arttırabilecek aşağıdaki hastalıklardan herhangi biri sizde mevcut ise;

 • Kan damarlarının hasar gördüğü ciddi diyabet (şeker hastalığı),
 • Çok yüksek kan basıncı, herhangi biri sizde mevcutsa,
 • Kanda çok yüksek yağ seviyeleri (kolestreol veya trigliseritler),
 • Hiperhomosisteinemi olarak bilinen durum,
 • Auralı (önceden belirti veren) migren olarak bilinen bir migren tipi baş ağrınız varsa veya daha önce geçirmişseniz,
 • Sizde şiddetli bir karaciğer hastalığı varsa veya yakın geçmişte yaşadıysanız,
 • Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız,
 • Geçmişte karaciğer tümörünüz olduysa,
 • Kanınızdaki yüksek miktardaki yağlı maddelerle ilişkili olarak pankreatitiniz (pankreas iltihaplanması) varsa ya da geçmişte olduysa,
 • Eğer cinsiyet hormonlarından etkilenen bir kanseriniz (örn. meme kanseri, endometrium veya yumurtalık kanseri gibi) varsa,
 • Eğer doktorunuz tarafından nedeni açıklanamayan vajinal kanamanız varsa.

Bu durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız veya ilk kez Myralon kullanırken ortaya çıkarsa, bir an önce doktorunuzla görüşünüz. Myralon almayınız.

Myralon bazı hastalıkları kötüleştirebilir.

MYRALON’un dikkatli kullanılması gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Doktorunuza ne zaman danışmalısınız: 

Myralon Kullanımı

Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza söyleyiniz:

Söz konusu durumlar Myralon kullanırken başlamışsa ya da şiddetlenmişse, doktorunuza söyleyiniz.

 • Geçmişte kalp, dolaşım veya pıhtılaşma ile ilgili problemler yaşamışsanız,
 • Şeker (diyabet) hastalığınız varsa,
 • Geçmişte böbrekler veya karaciğer ile ilgili sorunlarınız olduysa,
 • Geçmişte depresyon geçirmişseniz,
 • Geçmişte migren probleminiz olduysa,
 • Hamileyken ya da tableti kullanırken tüm vücutta kaşıntı (pruritus), herpes gestationis adı verilen içi su dolu kabarcık benzeri döküntü, enfeksiyona bağlı olmayan sarılık, safra taşı, sistemik lupus eritematozus, otoskleroz olarak adlandırılan işitme problemi, porfiri ya da kalıtsal anjiyoödem gibi durumlar olduysa,
 • Yüzünüzde kahverengi lekeler (kloazma) varsa (eğer bu lekeler sizde varsa güneş veya ultraviole ışığından kaçınmalısınız),
 • Crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi kronik iltihabi bağırsak hastalığınız varsa,
 • Sistemik lupus eritematozus hastalığınız varsa,
 • Hemolitik üremik sendrom (böbrek yetmezliğine sebep olan bir pıhtılaşma bozukluğu) varsa,
 • Orak hücreli aneminiz varsa,
 • Hipertrigliseridemi (kandaki yağ seviyelerinde yükselme) varsa veya bu durum ailenizde görülmüşse (Hipertrigliseridemi, pankreatit (pankreas iltihabı) gelişme riskinde artış ile ilişkilendirimiştir),
 • Bir ameliyat geçirmeniz gerekiyorsa veya belli bir süre ayağa kalkıp dolaşmanıza engel olacak bir durum söz konusu ise (kan pıhtıları bölümüne bakınız),
 • Yeni doğum yapmışsanız (bu durumda kan pıhtısı oluşma riski daha yüksektir), doğumdan sonra ne zaman  Myralon kullanabileceğinizi doktorunuza danışınız,
 • Deri altındaki toplardamarlarda iltihap (süperfisyel tromboflebit) varsa,
 • Toplardamarlarınızda varis varsa.

Bu durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse doktorunuza söyleyiniz. Tablet kullanırken bunlardan herhangi biri ilk defa gerçekleşirse ya da kötüleşirse veya tekrarlarsa da doktorunuza söyleyiniz, çünkü Myralon almayı durdurmanız gerekebilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

MYRALON’un YİYECEK ve İÇECEKLERLE KULLANILMASI

Myralon kullanırken yiyecek ve içeceklerle ilgili uygulanması gereken özel bir talimat yoktur.

HAMİLELİKTE MYRALON KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz Myralon kullanmayınız. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ilacı kullanmayı bırakmadan önce hamile olduğunuzu doğrulamak için gebelik testi yaptırınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

EMZİRME DÖNEMİNDE MYRALON KULLANILIR MI?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Myralon anne sütünün kalitesini azalttığı ve bileşimini değiştirdiği için emzirme östrojen dolayısıyla etkilenebilir. Bu nedenle, Myralon kullanımı genel olarak bebeğin tamamen sütten kesildiği kesinleşene kadar önerilmemektedir. Süt ile birlikte küçük miktarlarda kontraseptif steroidlerin ve/veya bunların metabolitlerinin salgılanması mümkün olmakla birlikte, bu durum bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğuna ilişkin herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Emzirme döneminde Myralon kullanımı önerilmemektedir. Alternatif doğum kontrol yöntemleri konusunda doktorunuz ile konuşunuz. Emzirme sizi hamilelikten korumaz.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR MYRALON KULLANABİLİR Mİ?

Myralon araç ve makine kullanımı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir.

MYRALON’un İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA BİLGİLER

Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuz ile temasa geçiniz.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE MYRALON  KULLANIMI

Bu ilacı kullanırken başka bir ilacı da aynı zamanda almanız gerekiyorsa doktorunuza, eczacınıza ve diş hekiminize Myralon kullandığınızı her zaman söyleyiniz. Ayrıca ilaçlarınızın kullanma talimatlarını okuyarak bunların hormon içeren doğum kontrol ilaçlarıyla birlikte alınıp alınmadığını öğreniniz.

Bazı ilaçlar Myralon’un gereken şekilde etki etmesini engelleyebilir.

Örneğin;

 • Epilesi (sara hastalığı) tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (örn. primidon, fenitoin, barbitüratlar, karbamazepin, okskarbazepin, topiramat, felbamat, modafinil),
 • Tüberküloz (verem) tedavisinde kullanılan ilaçlar (rifampisin gibi),
 • Belirli HIV (AIDS) ilaçları (örn. ritonavir, nelfinavir, nevirapin ve efavirenz gibi),
 • Hepatit C tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar (örn. boceprevir, telaprevir gibi),
 • Belirli antibiyotikler (örn. penisilinler, tetrasiklinler gibi),
 • Sarı kantaron otu (St. John’s Wort) gibi bitkisel bir tedavi,
 • Griseofulvin (mantar tedavisinde kullanılan antifungal bir ilaç), rifabutin,
 • Akciğer kan damarlarındaki yüksek kan basıncı için kullanılan bosentan,
 • Hidantoinler.

Bu ilaçlardan birini alıyorsanız, Myralon sizin için uygun olmayabilir veya bir süre Myralon kullanabilir ve ilave doğum kontrol önlemleri alabilirsiniz. Doktorunuz veya eczacınız size bunun gerekli olup olmadığını ve ne kadar süre gerekli olabileceğini söyleyebilir. Bariyer yönteminin kullanıldığı dönem, kombine oral kontraseptif paketindeki tabletler bittikten sonra da devam ediyorsa bir sonraki kombine oral kontraseptif paketine normal tabletsiz ara dönem bırakılmadan başlanmalıdır.

Bazı ilaçlar Myralon’un seviyesini arttırabilir. Bunların arasında aşağıda belirtilen tedavilerde kullanılan belirli ilaçlar vardır:

 • Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan (örn. klaritromisin, eritromisin) ilaçlar,
 • Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan (örn. ketokonazol, itrakonazol, flukonazol) ilaçlar,
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon), anjina ve belirli kalp ritim bozuklukları tedavilerinde kullanılan (örn. diltiazem) ilaçlar.

Myralon’da bazı ilaçların gerektiği şekilde etki etmesini engelleyebilir.

Örneğin;

 • Siklosporin (organ naklinde kullanılan bir ilaç),
 • Lamotrijin (epilepsi tedavisinde kullanılan bir ilaç).

Bu ilaçları alıyorsanız doktorunuza hatırlatınız, tedavinizde değişiklik yapılması gerekebilir.

Laboratuvar testleri

Herhangi bir idrar veya kan tahlili yaptıracaksanız, doktorunuza Myralon kullandığınızı söyleyiniz, çünkü bazı test sonuçlarını etkileyebilir.

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

MYRALON NASIL KULLANILIR?

Hamileliği önlemek için her zaman Myralon’u aşağıda tarif edildiği şekilde alınız. Emin değilseniz doktorunuza danışınız.

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığına İçin Talimatlar:

Myralon’u 21 gün boyunca her gün alınız.

Myralon ambalajında 21 tablet vardır ve paketin üzerinde her tabletin haftanın hangi günü alınacağı işaretlenmiştir.

 • Tabletleri her gün yaklaşık aynı saatlerde alın.
 • Haftanın doğru gününün işaretlendiği tableti alarak başlayın.
 • Ambalajın üzerinde okların yönünü takip edin. 21 tabletin hepsini bitirinceye kadar her gün bir tablet alın.
 • Her bir tableti bütün olarak, yeterli miktarda suyla alın. Tableti çiğnemeyin.

Ardından 7 günlük tabletsiz dönem gelir.

Ambalajdaki 21 tabletin hepsini aldıktan sonra, 7 gün boyunca hiç tablet almayacaksınız. Yani, eğer bir paketten son tableti bir Cuma günü aldıysanız, sonraki ilk paketteki ilk tableti ertesi haftanın Cumartesi günü alacaksınız.

Paketteki son tableti aldıktan birkaç gün sonra adet kanamasına benzeyen çekilme kanamanız olmalıdır. Bu kanama sonraki tablet paketinize başlama zamanı geldiğinde bitmemiş olabilir.

Tabletlerinizi doğru şekilde almış ve sonraki paketi zamanında başlamışsanız, bu 7 günlük tabletsiz dönemde ilave doğum kontrol önlemi almanıza gerek kalmaz.

Ardından sonraki pakete başlayınız.

Yedi günlük tabletsiz dönemden sonra kanamanız devam ediyor olsa bile Myralon’un sonraki paketine başlayınız. Yeni pakete mutlaka zamanında başlayınız. Myralon’u doğru şekilde kullandığınız sürece, her bir yeni pakete her zaman haftanın aynı günü başlayacaksınız.

Myralon’a başlama

Yeni kullanmaya başlayanlar ya da ara verdikten sonra tekrar başlayanlar

İki seçenek vardır:

– Myralon tabletini bir sonraki adet kanamanızın ilk günü alınız. Bu şekilde başladığınızda ilk tabletinizle hamile kalmaya karşı koruma altında olacaksınız.

– veya, adet kanamanız başlamışsa, kanamanız durmuş olsun veya olmasın, Myralon’a 5. gün başlayınız (adet döneminizin ilk gününü 1. gün kabul ederek) ilk yedi tableti doğru şekilde alıncaya kadar, prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir.

Başka bir doğum kontrol hapından Myralon’a geçiş

Halihazırda 21 günlük tablet alıyorsanız: Bir önceki paketin bitiminin ertesi günü Myralon almaya başlayınız. İlk tabletinizle birlikte hamile kalmaya karşı koruma altında olacaksınız, ancak Myralon’un ilk paketini bitirinceye kadar kanama yaşamayacaksınız.

Halihazırda 28 günlük tablet alıyorsanız: En son aktif tabletinizden sonraki gün Myralon almaya başlayınız. İlk tabletinizle birlikte hamile kalmaya karşı koruma altında olacaksınız. Myralon’un ilk paketini bitirinceye kadar kanama yaşamayacaksınız.

Sadece progestojen içeren bir tablet alıyorsanız (mini hap veya POP): Myralon’a, halihazırda o günün mini tabletini almış olsanız bile, kanamanızın ilk günü başlayınız. Hamile kalmaya karşı korunmanız hemen başlayacaktır. Sadece progestojen içeren bir tablet alırken genellikle herhangi bir kanama yaşamıyorsanız, o tableti herhangi bir gün bırakabilir ve ertesi gün Myralon’a başlayabilirsiniz. Yedi gün süresince, prezervatif gibi başka bir doğum kontrol önlemi almanız gerekecektir.

Yalnızca progestojen içeren bir enjeksiyon, implant ya da progestojen salan bir rahim içi araçtan (RİA) Myralon’a geçiş: Myralon kullanmaya bir sonraki enjeksiyon zamanınız geldiğinde ya da implant ya da rahim içi araç çıkarıldığında başlayınız. Myralon kullandığını ilk yedi gün, prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızdan emin olunuz.

Düşük veya abortus sonrası Myralon’a başlama: Düşük  veya abortus (bir gebeliğin bilerek sona erdirilmesi) durumu yaşadıysanız, doktorunuz Myralon almaya hemen başlamanızı söyleyebilir. Bu ilk tabletinizle hamile kalmaya karşı koruma altında olduğunuz anlamına gelir.

Bebek sahibi olduktan sonra doğum kontrolü

Çok yakın bir zaman önce bebeğiniz olduysa, doktorunuzdan doğum kontrolü hakkında tavsiye isteyiniz.

Emziriyorsanız:

– Myralon almaya doğumdan üç hafta sonra başlayabilirsiniz veya,

– Myralon almaya doğumun üzerinden üç haftadan daha fazla zaman geçtikten sonra başlayabilirsiniz, ancak ilk yedi tableti doğru şekilde alıncaya kadar, prezervatif gibi başka bir doğum kontrol önlemi almanız gerekecektir.

– Doğumdan sonra cinsel ilişkiye girdiyseniz hamile kalma ihtimaliniz vardır, dolayısıyla prezervatif gibi başka bir doğum kontrol yöntemi uygulamanız gerekir. Bu durumda ilk Myralon tabletinizi bir sonraki adet kanamanızın ilk günü alınız.

Bir tabletin unutulması

Bir tableti almayı unutursanız, aşağıdaki talimatları izleyiniz:

Bir Myralon Tabletin Unutulması

Bir paketteki tabletlerden herhangi birini almayı unutursanız ve ilk tabletsiz dönemde kanamanız olmazsa, hamile kalmış olabilirsiniz. Doktorunuza başvurunuz veya kendiniz gebelik testi yapınız.

Yeni tablet paketine geç başlarsanız veya “ara verdiğiniz haftayı” yedi günden daha fazla uzatırsanız, hamileliğe karşı korunmayabilirsiniz. Son yedi gün içinde cinsel ilişkiye girmişseniz, tavsiye almak için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Acil doğum kontrol önlemi almanız gerekebilir. Ayrıca yedi gün boyunca ilave bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekebilir (prezervatif gibi).

Tabletin kaybolması

Bir tableti kaybederseniz, kaybolan tablet yerine paketteki en son tableti alabilirsiniz. Ardından diğer tüm tabletleri normal günlerinde alınız. Adet döneminiz normalden bir gün daha az sürecek ancak gebeliğe karşı korunmanız etkilenmeyecektir. Yedi günlük tabletsiz dönemden sonra, yeni bir başlangıç gününüz olacak (öncekinden bir gün önce).

Kusma veya ishaliniz olursa

Kusarsanız veya çok şiddetli ishaliniz olursa, vücudunuzda o tabletin içerisindeki hormonların olağan miktarı bulunmayacaktır.

İlacı aldıktan 3-4 saat sonra kusarsanız ilaç almamış gibi olursunuz. Bir tabletin unutulması halinde, bir tabletin unutulması tablosundaki talimatları takip ediniz.

Myralon aldıktan sonra 12 saatten daha uzun süren şiddetli ishaliniz olursa, 12 saatten daha uzun süre tableti almamanız durumunda uymanız gereken talimatları (bir tabletin unutulması tablosuna bakınız) izleyiniz.

Mide bulantınız devam ederse veya kötüleşirse doktorunuz ile konuşunuz. Kendisi size başka bir doğum kontrol yöntemi tavsiye edebilir.

Bir adet kanaması gecikti: Hamile kalmış olabilir misiniz?

Zaman zaman bir çekilme kanamanız olmayabilir. Bu, hamile kaldığınız anlamına gelebilir, ancak tabletleri doğru şekilde almışsanız bu oldukça düşük bir olasılıktır. Sonraki tabletinizi normal zamanında başlayınız. Hamile kalma açısından kendinizi riske atmış olabileceğinizi düşünüyorsanız (örn. tabletlerin unutulması ya da başka ilaçların alınması gibi) veya ikinci kez kanamanız olmazsa, bir gebelik testi yaptırınız. Hamileyseniz Myralon almayı durdurunuz ve doktorunuza başvurunuz.

Kullanmanız gerekenden fazla tablet kullandıysanız

Kullanmanız gereken fazla tablet almanın bir zararı yoktur, ancak bulantı, kusma veya bir miktar vajinal kanama yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız doktorunuz ile konuşunuz.

Eğer Myralon’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Adet tarihini geciktirme

Myralon ile adet tarihinizi geciktirebilirsiniz. Adet tarihinizi geciktirmek istiyorsanız, almakta olduğunuz paketteki tabletleri bitiriniz. Sonraki pakete ara vermeden ertesi gün başlayınız. Bu paketi normal şekilde kullanınız. İkinci paketten sonra, normal şekilde 7 gün ara veriniz ve ardından sonraki tablet paketine olağan şekilde başlayınız. İkinci paketi kullanırken, tablet aldığınız günlerde bir miktar beklenmeyen kanama ya da lekelenme olabilir. Bu beklenmeyen kanama nedeniyle endişelenmeye gerek yoktur.

Hamile kalmak istediğinizde

Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, Myralon’u bıraktıktan sonra tam bir adet kanaması yaşayıncaya kadar başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız en doğrusudur. Bebeğinizin ne zaman doğacağını size söylemesi için doktorunuzun doğal adet döneminizin tarihini bilmesi gerekir. Ancak hemen hamile kalırsanız, bebeğiniz veya siz zarar göreceksiniz anlamına gelmez.

Uygulama Yolu ve Metodu:

Bol su ile ağızdan alınır.

Ergenlerde Myralon Kullanımı:

18 yaşından küçük ergenlerde güvenlilik ve etkinliğe dair hiçbir klinik veri yoktur.

Yaşlılarda Myralon Kullanımı:

Herhangi bir etkililik ve güvenlik çalışması yapılmamıştır.

Myralon’un Özel Kullanım Durumları:

Özel kullanımı yoktur.

Eğer Myralon’un etkisinin çok güçlü veya çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Myralon ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

İstediğiniz herhangi bir zamanda Myralon kullanımını durdurabilirsiniz. Eğer hamile kalmak istemiyorsanız, diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuzdan bilgi alınız.

MYRALON’un OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi Myralon’un da yan etkileri olabilir, ancak bunlar herkeste görülmez. Özellikle ciddi ve sürekli olacak şekilde herhangi bir yan etki olursa veya sağlığınızda Myralon ile ilgili herhangi bir değişiklik olduğunu düşünüyorsanız, lütfen doktorunuz ile konuşunuz.

Toplardamarlarda veya atardamarlarda kan pıhtısı (venöz tromboembolizm veya arteriyel tromboembolizm) riskindeki atış, kombine hormonal kontraseptif kullanan tüm kadınlarda mevcuttur. Kombine hormonal kontraseptif kullanımıyla ilgili farklı risklere dair daha detaylı bilgi için (Myralon’un dikkatli kullanılması gereken durumlar bölümüne bakınız).

Ciddi Yan Etkiler Nelerdir?

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Derin ven trombozu belirtileri;

Bir bacağın veya bacakta ya da ayaktaki bir damarın şişmesi, özellikle aşağıdaki durumlarla birlikteyse:

 • Bacakta yalnızca ayağa kalkarken veya yürürken hissedilebilen ağrı veya hassasiyet,
 • Bacakta sıcaklık artışı,
 • Bacağın derisinde renk değişimi (örn. solukluk veya kımızı veya maviye dönme).

Akciğer embolisi belirtileri;

 • Aniden sebebi belli olmayan nefes darlığı veya hızlı nefes alıp verme,
 • Belli bir nedeni olmayan, kan gelmesiyle birlikte olabilen ani öksürük,
 • Derin nefes alıp vermeyle artabilen keskin göğüs ağrısı,
 • Ciddi sersemlik veya baş dönmesi,
 • Hızlı veya düzensiz kalp atımı,
 • Karında ciddi ağrı.

Emin değilseniz bir doktor ile görüşünüz, çünkü öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler solunum yolu enfeksiyonu (örn. soğuk algınlığı) gibi daha hafif durumlar ile karışabilir.

Gözde kan pıhtısı (retinal ven trombozu) belirtileri;

Semptomlar (ani görme kaybı, görme kaybına kadar gidebilen ağrısız görme bulanıklığı gibi belirtiler) genellikle gözlerden birinde görülür.

Kalp krizi belirtileri;

 • Göğüste ağrı, rahatsızlık, basınç, ağırlık,
 • Göğüste, kollarda veya göğüs kemiğinin altında sıkışma veya doluluk hissi,
 • Tokluk, hazımsızlık veya tıkanıklık hissi,
 • Sırt, çene, boğaz, kol ve karna yayılan ağrı,
 • Terleme, bulantı, kusma ve baş dönmesi,
 • Aşırı halsizlik, endişe veya nefes darlığı,
 • Hızlı veya düzensiz kalp atımı.

İnme belirtileri;

 • Özellikle vücudun bir tarafında yüz, kol ve bacaklarda ani güçsüzlük ve/veya uyuşma,
 • Ani kafa karışıklığı, konuşma veya anlama güçlüğü,
 • Gözlerden biri veya her ikisinde ani görme kaybı,
 • Ani yürüme güçlüğü, baş dönmesi, denge veya koordinasyon kaybı,
 • Sebebi bilinmeyen ani, ciddi veya uzun süreli baş ağrısı,
 • Nöbetle birlikte veya nöbet olmadan bayılma veya bilinç kaybı.

İnme belirtileri bazen, hemen ve tamamen iyileşecek şekilde kısa süreli olabilir, ancak yinede acil tıbbi yardım almanız gerekir, çünkü başka bir inme riskiniz olabilir.

Diğer toplardamarları tıkayan kan pıhtılarının belirtileri;

 • Kol ve bacak gibi uzuvlarda şişme ve hafif mavi renk alma,
 • Karnınızda ciddi ağrı (akut batın).

Myralon’a bağlı şiddetli bir alerjik reaksiyon belirtileri;

 • Yüzde,
 • Dudaklarda,
 • Ağızda,
 • Dilde ve boğazda şişme.

Meme kanseri olası belirtileri;

 • Deride çukurlaşma,
 • Meme ucunda değişiklikler,
 • Görülebilen ya da elle hissedilebilen yumrular.

Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri;

 • Kan içeren, kokulu vajinal akıntı,
 • Olağan dışı vajinal kanama,
 • Pelvis ağrısı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı.

Ciddi karaciğer sorunlarının belirtileri;

 • Karın bölgesinin üst kısmında şiddetli ağrı,
 • Deride veya gözlerde sararma (sarılık).

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen bir doktora başvurunuz. Myralon  almayı bırakmanız gerekebilir. 

Bu ciddi yan etkiler seyrek görülür.

Diğer Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Yaygın (100 hastada 1’den fazla ve 10 hastada 1’den az) görülebilen yan etkiler;

 • Baş ağrısı (baş ağrısı şiddetli, olağan dışı veya uzun sürer ise mümkün olan en kısa zamanda bir doktora başvurunuz),
 • Kilo alma,
 • Meme sorunları,
 • Depresyon ve ruh hali değişiklikleri,
 • Mide problemleri (örn. bulantı gibi).

Yaygın olmayan (1000 hastada 1’den fazla ve 100 hastada 1’den az) görülebilen yan etkiler;

 • Sıvı tutulumu (eller, bilekler, ayaklarda ödem),
 • Migren (ilk kez migren yaşıyorsanız veya migreniniz normalden daha şiddetliyse, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurunuz),
 • Cinsel arzuda düşüş,
 • Memede büyüme,
 • Kusma, ishal,
 • Cilt sorunları (örn. döküntü, kurdeşen).

Seyrek (10.000 hastada 1’den fazla ve 1.000 hastada 1’den az) görülebilen yan etkiler;

 • Bacak veya ayakta derin ven trombozu,
 • Akciğer embolisi,
 • Kalp krizi,
 • İnme,
 • Geçici iskemik atak olarak bilinen mini felç veya geçici inme benzeri bulgular,
 • Karaciğer, karın/bağırsak, böbrek veya gözde kan pıhtıları, kan pıhtıları oluşma ihtimali, riski arttıran diğer durumlardan herhangi birine sahipseniz daha yüksek olabilir (kan pıhtıları riskini arttıran faktörler ve kan pıhtısı bulguları ile ilgili bilgi için kombine hormonal doğum kontrol yöntemi ve kan pıhtıları bölümüne bakınız),
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları,
 • Cinsel arzuda artış,
 • Kontakt lens kullanıldığında gözde rahatsızlık,
 • Cilt sorunları (örn. bacakta çürük benzeri şişlik, kılcal damarlarda kan toplanması ile deride aniden oluşan kızarıklıklar),
 • Memede akıntı, düzensiz vajinal kanama,
 • Vücut ağırlığında düşüş,
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonu,
 • Meme kanseri,
 • Rahim ağzı kanseri,
 • Ciddi karaciğer problemleri,
 • Yüksek kan basıncı,
 • Safra taşları,
 • Kore (sinir sistemiyle ilgili bir sorundur, kontrol edemediğiniz sarsıntılı hareketlere yol açar),
 • Kolestatik sarılık (cildin ve/veya gözlerin sararması),
 • Sistemik lupus eritematozusda (SLE) kötüleşme (SLE bağışıklık sisteminiz kendi vücudunuza saldırdığı zaman ortaya çıkar ve eklem ağrısı, yorgunluk gibi belirtilere neden olur),
 • Mide/bağırsak sorunları (örn. pankreatit, Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi),
 • Otosklerozda (bir işitme sorunu) kötüleşme,
 • Kan şekeri ile ilgili sorunlar,
 • Porfirinin (sık sık idrara çıkma) kötüleşmesi,
 • Cilt sorunlarında kötüleşme (örn. yüzde veya vücutta kahverengi lekeler (kloazma), içi su dolu kabarcık benzeri döküntü).

Myralon’a bağlı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir yan etki olduğundan endişeleniyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Ayrıca onlara Myralon kullanırken kötüleşen herhangi bir mevcut durumunuzun olup olmadığını da söyleyiniz.

Adet kanamanız arasındaki kanama uzun sürmeyecektir.

Az sayıda kadın Myralon kullanırken, özellikle birkaç ay çok az beklenmeyen kanama veya lekelenme yaşar. Normalde bu kanama endişelenecek bir durum değildir ve 1-2 gün içerisinde kaybolacaktır. Myralon’u normal şekilde almayı devam ediniz, ilk birkaç paketten sonra bu sorun ortadan kalkacaktır.

Tabletlerinizi düzenli almadığınız zaman da beklenmedik kanamanız olabilir, bu nedenle tabletlerinizi her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Ayrıca başka ilaçlar da bazen beklenmedik kanamaya neden olabilir.

Aşağıdaki tipte ara kanamanız veya lekelenmeniz olursa, doktorunuza görünmek için randevu alınız:

 • İlk birkaç aydan sonra da devam eden,
 • Bir süre Myralon aldıktan sonra başlayan,
 • Myralon almayı bıraktıktan sonra da devam eden.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov. adresinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirim” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ı bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

MYRALON NASIL SAKLANIR?

 • Myralon’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Myralon’u son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Myralon’u kullanmayınız/son kullanma tarihinden önce kullanınız. Son kullanma tarihi o ayın son gününü ifade eder.
 • Myralon’u 30 derecenin altında saklayınız. Nem ve ışığa karşı korumak için ürünü orjinal ambalajında saklayınız.
 • Tabletlerde renk değişikliği, ufalanma veya başka bir fiziksel bozukluk belirtisi olursa Myralon’u kullanmayınız.

İlaçları atık sularla veya ev atıklarıyla atmayınız/ev çöpüne atmayınız. Kullanmadığınız ve/veya kullanmayacağınız ilaçları nasıl atacağınızı eczacınıza sorunuz. Bu önlemler çevreyi korumaya yardımcı olacaktır.

Bu kullanma talimatı 7/27/2017 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Etinilestradiol Nedir ve Ne İçin Kullanılır
 2. Norgestimat Nedir ve Ne İçin Kullanılır
 3. Progesteron Nedir ve Ne İçin Kullanılır
 4. Östrojen Hormonu Nedir ve Ne İçin Kullanılır
 5. Prezervatif, Diyafram, Servikal Başlık Doğum Kontrol Yöntemler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git