Spor ve Sağlık

Myostatin Nedir? Myostatin Ne İşe Yarar?

Myostatin Nedir? Myostatin Ne İşe Yarar?

Myostatin, canlılarda kasların gelişmesini düzenleyen önemli bir proteindir. Yani Myostatin olmasa idi şuan hepimiz kaslı kaslı etrafta dolaşıyor olurduk. Üstelik bu kas kitlesi normalden çok daha aşırı bir kas kitlesi olurdu.

Myostatin üretimi durdurulduğu veya azaltıldığı taktirde canlılar aşırı bir şekilde kaslanır. Myostatin’i baskılamak için bir sürü deneyler yapılmaktadır. Bu deneyler fare veya diğer hayvanlarda denenmiş ve güzel sonuçlar alınmıştır.

Myostatin üretimi İnsanlarda baskılanırsa vücut geliştirmecilerin sahip olduğu vücuda hiç bir şey yapmadan ulaşılabilinir. Sadece kalori alarak hiçbir şey yapmadan aşırı kas kitlesine sahip olabilirdik.

Myostatin her insanda aynı şekilde üretilmiyor. Bazı insanlarda Myostatin üretimi daha fazla üretilebiliyor. O yüzden bazı insanlar ne kadar uğraşsa da kas gelişimini sağlayamıyor. Myostatin üretimini baskılamak için ilaçlar üretiliyor. Fakat ne kadar işe yarar bilinmez.

Myostatin baskılanmış farenin kas gelişimi.

Myostatin baskılanmış farenin kas gelişimi.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan ve gen tedavisi uzmanı Dr. Se-Jin Lee , AIDS, kanser gibi hastalıklarda görülen kas erimesini tedavi etmek amacıyla araştırmalar yapmaktadır. Myostatin maddesini farelere enjekte edip, kas kitlesini bir kaç günde dört katına çıkarttığını yayınladığı andan itibaren, Myostatin’i denemek isteyen bir çok sporcunun e-posta gönderimine maruz kalmıştır.

Se-Jin Lee’nin kas hastalıklarını tedavi amacıyla yürüttüğü araştırmanın, kısa zamanda doping doping amacı ile denenmesi olası bir durum. Köln’de bulunan Spor Yüksek Okulunda görevli gen tedavisi uzmanı Patrick Diel, bu konu yayıldıktan sonra Alman Parlamentosu’nun gündemine taşımıştı. Diel, Çinli bilim adamlarının Se-Jin Lee’nin kas erimesi tedavisinde kullandığı Myostatin maddesinin tablet halinde de işe yaradığını keşfetmiş olduklarını iddia ediyor. Bu durumda, doping için iğne olmaya bile gerek kalmayacak.

Bir diğer spor doktoru olan Torontolu Mauro di Pasquale ise, antrenörlerle yaptığı görüşmelere dayanarak, şimdiye kadar çok sayıda profesyonel atletin yanı sıra olimpik düzeyde elit atletin de Çin’e giderek, üniversite hastanelerinde, özel kliniklerde gen dopingi yaptırdığını ileri sürmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git