Hastalıklar ve Tedaviler

Multipl Skleroz Hastalığı (MS) Tipleri ve Belirtileri

Multipl skleroz, beyin ve omuriliğin oluşturduğu ve insan bedeninin bütün faaliyetlerinin eşgüdümlü olmasını sağlayan merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Multipl skleroz nedir?

Multipl skleroz, beyin ve omuriliğin oluşturduğu ve insan bedeninin bütün faaliyetlerinin eşgüdümlü olmasını sağlayan merkezi sinir sisteminde ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Hasar oluşan bölümler plak olarak adlandırılmaktadır. Sinir uyarıları iletiminde kusur oluştuğu için hareket ve duyu gibi fonksiyonlar kaybolabilir. Multipl skleroz hastalığından merkezi sinir sisteminin herhangi bir bölümü etkilenebilir.

Multipl skleroz neden olur?

Multipl skleroz vücut immün sisteminin (bağışıklık sistemi) beyin ve spinal kordun bazı sinirlerinin miyelin kılıfına zarar vermesi sonucu meydana gelen otoimmün bir hastalıktır. Beyin ile organlar arasındaki mesajların kesilmesi ya da yanlış yerlere gitmesinden dolayı bedensel işlevler kontrol edilemez hale gelir.

Multipl skleroz kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ve bazı ailelerde birden fazla bireyde görüldüğü için genetik yatkınlık içerebilir. Multipl skleroz gelişiminin tropik iklimden daha çok ılıman iklim içeren bölgelerde daha sık görülmesi çevresel etkenlerinde rol oynadığını düşündürmektedir.

Multipl skleroz belirtileri

 1. Multipl skleroz hastalığında spinal kord hasarı belirtileri : Multipl skleroz genellikle 20 ve 45 yaşları arasında görülür ve belirtiler beyin ve spinal korddaki etkilenen bölgeye göre değişir. Spinal kord hasarı nedeni ile karıncalanma, hissizlik, kol ve bacaklarda güçsüzlük ve zayıflık, spastisite (kas kasılması), paralizi (kısmi ya da tam felç) ve inkontinans (idrar veya dışkı kontrolsüzlüğü) gibi durumlara neden olabilir.
 2. Multipl skleroz hastalığında miyelinli sinir hasarı belirtileri : Beyindeki beyaz madde (miyelinli sinirler) hasarında ortaya çıkabilecek belirtiler arasında yorgunluk, baş dönmesi, hantallık, kas zayıflığı, konuşma bozukluğu, görmede bulanıklık, yüzde hissizlik veya yüz kısmında acı gibi belirtiler vardır.
 3. Multipl sklerozlu hastaların konsantrasyon bozukluğu ve depresyon veya anksiyete sorunları da olabilir.

Multipl skleroz hastalığının tipleri ve özellikleri

 1. Multipl sklerozlu hastalarda ataklar birkaç hafta veya aylar sürebilir. Bunu dramatik bir iyileşmenin gözlendiği remisyon dönemi izler. Remisyon döneminden sonra yaralanma, hastalık veya stres ile tetiklenen yeni bir atak meydana gelir.
 2. Bazı hastalarda kalıcı etkileri az olan hafif tekrarlamalar ve uzun süreli remisyonlar olur (relaosing- remittings MS).
 3. Diğerleri derece olarak ilk ataktan daha fazla artan zararları ile kronik ilerleyici multipl skleroz (chronic progressive MS) olarak adlandırılır.
 4. Az bir kısmı hızla ilerleyip hastalığın ilk yılında büyük zararlar oluşturan fulminan MS olarak bilinir.

Nörolojik  hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Emes hastalığı (multipl skleroz) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve hissizlik neden olur
 3. Yüz sinir ağrısı (trigeminal nevralji) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Baş dönmesine neden olan hastalıklar
 5. Denge nedir? Denge bozukluğu neden olur
 6. Lomber ponksiyon neden ve nasıl yapılır
 7. İntraventriküler ve periventriküler kanama neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git