M

Moro (Sıçrama) Refleksi Nedir?

Moro refleksi, kolların dışa savrulduğu, başın geriye hızla hareket edip, bacakların gerildiği yenidoğanın otomatik hareketidir. Moro refleksi başın arkaya düşmesine izin verme gibi bir uyarana cevap olarak oluşur. Elle gürültü çıkarma, ani ses veya fotoğraf makinesi flaşı gibi uyaranlar da Moro refleksi oluşturabilir.

MORO REFLEKSİ HERHANGİ BİR UYARAN OLMADAN OLUR MU?

Moro refleksi herhangi bir uyaran olmadan da oluyorsa; ağır bir beyin lezyonu kaynaklı, refleksin hiç alınamaması santral sinir sistemi hasarı veya ağır bir hastalık nedeniyle baskılanması kaynaklı, refleksin tek taraflı alınması refleksin alınmadığı taraftaki kol siniri felci veya köprücük kemiğinde bir kırık olması kaynaklı olabilir. Eğer Moro refleksi uzun sürerse beyin hasarını akla getirir.

Benzer Konularımız

Yeni Doğan Bebeklerin Refleksleri Nelerdir?

Refleks Nedir, Refleks Tipleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git