Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Moraxella (Moreksella) Nedir? Moraxella Catarrhalis ve Moraxella Lacunata

Moraxella, İnsan dahil, çeşitli memelilerde bulunan bakteri grubudur. Bu bakteri çok çeşitli hastalığa neden olur. Çocuklar ve immünsüprese konaklar (kemoterapi nedeniyle, organ nakilleri nedeniyle organ reddini önlemek için kullanılan ilaçlara bağlı, AIDS hastalığı nedeniyle, travmalar ve yanıklar gibi nedenlerle, diyabet gibi hastalıklar ve alkol kullanımı nedeniyle, yaşlılık nedeniyle bağışıklığı zayıflamış veya baskılanmış hasta grupları) Moraxella’nın tercih ettiği konaklardır.

MORAXELLA BAKTERİSİNİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Moraxella Lacunata: M. Lacunata konjonktivit ve kornea (gözün önündeki şeffaf tabaka) enfeksiyonuna neden olur.

Moraxella Catarrhalis: M. Catarrhalis isesıklıkla otitis media (orta kulak iltihabı), sinüzit (sinüslerin iltihabı), bronşit (bronşların iltihabı), pnömoni (zatürre) ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda bronkopnömoni gibi belirli üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur.

MORAXELLA TEDAVİSİ

Moraxella tedavisinde uygun antibiyotikler (örn. kinolon grubundan ilaçlar) kullanılır. Sebep olduğu hastalığa göre antibiyotik tedavisi dışında semptomlara yönelik hastayı rahatlatıcı tedaviler, destek tedavileri de verilebilir. Moraxella bakterisi bazı antibiyotiklere direnç geliştirebilir.

Benzer Konularımız

  1. Pnömoni (zatürre) nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Bronşit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Sinüzit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur, nasıl tedavi edilir
  5. Kinolonlar nedir, ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git