Hastalıklar ve Tedaviler

Monoamin Oksidaz İnhibitörleri Ne İçin Kullanılır?

Monoamin oksidoz inhibitörleri, MAOI olarak da bilinen, antidepresan ilaçların üç ana tipinden biridir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri

Monoamin oksidaz inhibitörleri nasıl etki gösteriler? Monoamin oksidaz inhibitörleri, MAOI olarak da bilinen, antidepresan ilaçların üç ana tipinden biridir. Monoamin oksidaz enziminin nörotransmitter’leri parçalamasını engelleyerek etki gösterir. Nörotransmitter’lerin artan seviyesi ruh halini düzeltir. Monoamin oksidaz eksikliği Brunner sendromuna neden olur.

Sık kullanılan monoamin oksidaz inhibitörleri: En yaygın kullanılanları Fenelzin ve İzokarboksazid’dir.

Monoamin oksidaz inhibitörleri grubundan ilaç kullananlar nelere dikkat etmeli? Tüm MAOI’leri peynir ve kırmızı şarap gibi bazı gıdalarla etkileşerek kan basıncında (tansiyonda) ciddi yükselmelere neden olabilir. Fakat geri dönüşümlü MAOI veya RIMA olan moklobemid’de alan kişiler aynı ilaç ve gıdalardan kaçınmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Depresyon nedir
  2. Reaktif depresyon nedir
  3. Hamilelik depresyonu nedir 
  4. Psikoterapi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git