Çocuk Gelişimi

Momo Oyunu Neden Tehlikeli? Çocuklarımızı Momo Oyunu Tehlikesinden Nasıl Koruruz?

Yapılan araştırmalar, küçük yaşta birçok internet kullanıcısının internette kandırıldığını ve bu sebeple de istismara maruz kaldığını ortaya koymaktadır.

Teknolojinin aşırı kullanımı, kullanıcıları araç olma özelliğinden uzaklaştırarak, bir amaç haline getirmektedir. Bu durum neticesinde de yalnızlaşma, yabancılaşma, bireyselleşme gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır.

Yapılan araştırmalar, küçük yaşta birçok internet kullanıcısının internette kandırıldığını ve bu sebeple de istismara maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Açık saçık yayın ya da şiddet içeren internet sitelerine rastgele ve kolay bir şekilde girebilmeleri, yaşına uygun olmayan görüntülerle karşılaşabilmeleri, kimliği belli olmayan ve tehlikeli kişiler tarafından kandırılma ya da taciz edilme olasılığı çocukların tüm yaşantılarını etkilemekte ve kalıcı izler bırakabilmektedir.

Mavi Balina tehlikesinden daha kurtulamadan Mavi Balina oyunu ile benzerliği olan ve çocukları ve gençleri intihara teşvik eden başka bir çevrimiçi oyun “Momo”  tehdit oluşturmaktadır.

Momo oyunu neden tehlikeli?

Çocuklar bu oyunu oynamasa bile YouTube üzerinden video izlerken oyun bir anda çocukların karşısına çıkmakta ve o korkulu anlarda çocuklara kendilerini zarar verme talimatında bulunmaktadır.

Arjantin’de 12 yaşındaki bir kızın “Momo” adında kim olduğu belli olmayan birinden çevrimiçi mesaj aldığı ve bu yüzden intihar ettiğini söylediği bir video iddiası ile gündeme gelen meydan okuma oyunu, henüz gençlik çağına bile ulaşmamış kullanıcıları intihara teşvik etmektedir. Ayrıca bu, kişisel bilgilerin çalınması riski de taşımaktadır.

Şiş ve göz yuvaları fırlamış gibi görünen gözleri, tavuğun ayağını benzeyen eli olan ve zayıf bir kadının profil resmine sahip korkutucu Momosanal karakterin numarası Whatsapp, Facebook, instagram ve YouTube’da dolaşmakta ve çocuklar ve gençler için tehlike içermektedir.

Momo oyununun içerdiği tehlikeleri sıralayacak olursak;

 • Şiddet öven bir dil kullanıldığı için kişilerin intihara sürüklenmesi,
 • Kullanıcıların tehdit ve taciz edilmesi,
 • Oyuna katılanların kaygı ve depresyon ataklarına kapılması,
 • Kişisel bilgilerin çalınması.

Momo çocuklarınıza nasıl ulaşıyor?

Momo kullanıcılarına bir link göndermekte ve bu link’e tıklandığında kullanıcıların kişisel verilerine ulaşabilmektedir. Ayrıca kötü niyetli kişiler telefonun kontrolünü de ele geçirebilmektedir.

Oyun telefondan kullanıcılara çeşitli mesajlar gönderiyor ve o mesajlardaki görevler yerine getirilmeden oyunun diğer bölümüne geçilmiyor. Son olarak da çocuklardan intihar görevi isteniyor.

Çocuklarımızı momo gibi tehlikeli oyunlardan korumak için neler yapılmalı?

 • Ebeveynler, çocuklarının dijital teknolojileri doğru bir şekilde kullanabilmesi için dijital okuryazarlık konusunda çocuklarına yardımcı olmalıdır.
 • Örgün ve yaygın eğitim aracılığıyla dijital okuryazarlık ve medya okuryazarlığı konusunda çocuklar da, yetişkinler de eğitilmelidir.
 • Ülkeler, vatandaşlarını Mavi Balina, Momo ve bundan sonra çıkacak tehlikeli oyunlara ve organizasyonlara karşı korumak için ceza kanunlarını yenilemeli ve bu tür suçlara karşı daha ağır cezalar uygulamalıdır.
 • Sosyal medya platformları, bu ortamlarda paylaşılan içeriklere göre sınıflandırılmalıdır.
 • Sosyal medya platformlarının, bu platformlara kimlerin girebileceği hakkında kullanıcılarını uyarması yasal olarak zorunlu hale getirilmelidir.
 • Bu tür oyunlarla ve organizasyonlarla mücadele edilebilmesi için, siber suçlarla mücadele ekipleri oluşturulmalıdır. Bu tür olaylar uzman ekipler tarafından dikkatlice takip edilmeli ve değerlendirilmelidir.
 • Dijital teknolojilerin alt yapılarında bu tür siber suçlara karşı gerekli emniyet tedbirleri alınmalıdır.
 • Söz konusu içeriklerin zararlarına ilişkin kamu spotları hazırlanmalı, yaygın ve örgüt eğitimlerle ebeveynlerin ve çocukların bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yürütülmelidir.

Mavi Balina ve Momo gibi özel linkler ile çalışan ve bundan dolayı kaynağından engellenmesi zor olan oyunların birleştikleri diğer sosyal medya aletleri üzerinden teknik uzmanların takibiyle kullanıcılara ulaşması konusunda denetimler yapılması faydalı olabilir.

Çocukların yaşlarına göre, sosyal medya platformlarının ve çevrimiçi oyunların uygun olup olmadıkları uzmanlar tarafından değerlendirilmesi ve belirlenmesi önem taşımaktadır.

Küçük yaştaki sosyal medya kullanıcılarının Mavi Balina ve Momo ve benzeri çevrimiçi oyunlar ile temasının olup olmadığı konusunda ailelere önemli görevler düşmektedir. Çocuğun bu tür oyunlar oynadığına ilişkin davranışsal ipuçları aileler tarafından değerlendirilmelidir.

Çocuklarda görülen bazı belirtilere dikkat!

 • Çocuğun akademik başarısında bir düşüş varsa,
 • Özellikle kaygı ve korkunun en önemli belirtisi olan tırnak yeme alışkanlığı oluşmuşsa,
 • Çocuk geceleri yalnız tuvalete gittiği halde bir anda gitmemeye başlamışsa,
 • Çocuğunuz sizin yanınızda uyumak istiyorsa.

Üstte sıralamış olduğumuz belirtileri çocuğunuzda gözlemliyorsanız, çocuğunuzun davranışlarında hızlı bir şekilde bir şeyler değişmişse, bu durum bir uzman tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Facebook’un çocuklara ve gençlere zararı nedir
 2. Çocuklar internet ve televizyondan nasıl etkilenir
 3. Çocuklarda davranış bozuklukları neden olur
 4. Boşanma çocukları nasıl etkiler
 5. Ergenlerde depresyon neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git