Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Molluskum Kontagiyozum – MCV Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Çiçek virüsü ailesinden bir virüsün yol açtığı, sık görülen bir deri enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon her yaş grubunda görülmekle birlikte sıklıkla çocuklarda görülür.

Molluskum (MCV) kontagiyozum nedir?

Molluscum contagiosum, çiçek virüsü (poxvirüs) ailesinden bir DNA virüsün yol açtığı, sık görülen bir deri enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon her yaş grubunda görülmekle birlikte sıklıkla çocuklarda görülür. Virüs deriyi işgal eder ve siğille karıştırılabilen küçük çıkıntılara neden olur.

Enfeksiyon çocuklara ve erişkinlere başka enfekte kişiler ile doğrudan temas yoluyla bulaşır. Bu mikrop yüzme havuzları ya da enfekte kişinin kullandığı havluyu kullanarak da bulaşabilir. Ergenlere ve erişkinlere genellikle cinsel yolla da bulaşır.

Molluskum kontagiyozum hastalığı belirtileri

Bu hastalıkta meydana gelen kabartılar göğüs, karın, bacaklar, kollar ya da kasıklarda görülebildiği gibi vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir ve küçük, yuvarlak, kabarık, inci beyazı ya da et kırmızısı renkte olabilen deri lezyonları dır. Sert ve yüzeyi pürüzsüz olan çıkıntılar küçük kubbelere benzer ve içleri peynirimsi bir maddeyle doludur. Üzerlerinde ince, şeffaf bir deri tabakası olur. Lezyonlar nadiren 3 sm çapa (dev) ulaşabilir.

Göz kapaklarında ortaya çıkar ise gözde irritasyona (konjonktivit, keratit) gelişimine neden olabilir. Kabartılar ağrısızdır ve kaşınma yoktur. Belirtiler enfeksiyon bulaştıktan 2-6 hafta sonra ortaya çıkabilir. Tedavi edilmediklerinde, ilk birkaç haftada sayıları artar ve sonra birkaç ay ile iki yıl arasında değişen bir sürede kendiliklerinden kaybolurlar.

Molluscum contagiusum hastalığı belirtileri

Molluskum kontagiyozum teşhisi

Doktor kabartılara bakarak molluscum contagiosum tanısını koyabilir. Küçük ve çok sayıda lezyon varlığında; verruka vulgaris, verruka plana jüvenil ve liken planus gibi hastalıklar ile karışabileceğinden ayırıcı tanı önemlidir, ayrıca hastalığın lezyonları dev boyutlara ulaştığında keratokantoma ve bazal hücreli karsinom ile de ayırıcı tanısı yapılmalıdır.

Molluskum kontagiyozum tedavisi

Hastalığın tedavisi sırasında doktor ya enfeksiyona yol açan virüsü öldüren kimyasal maddeler sürerek ya da keskin bir aletle (pens ile) her kabartının merkezini kopararak bütün kabartıları ortadan kaldırabilir. Ayrıca, sıvı azotla kabartıları dondurup cerrahi yoldan da çıkartabilir. Tedavi sırasında ağrıyı azaltma amacıyla deriye anestezik madde de uygulanabilir. Tedavinin 2-4 haftada bir tekrarlanması gerekebilir ya da kabartıları açmak için aşındırıcı bir fırça ile derideki kabartıları fırçalamanızı tavsiye edebilir.

Hasta kabartıları kaşımamalıdır, çünkü kaşıdığında enfeksiyon vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir. Virüsü öldürmek ve başka yerlere de yayılmasını önlemek için enfeksiyondan etkilenen çocuğun ya da bireyin elbiselerini kuru temizlemeye vermeniz ya da sıcak suyla yıkamanız gerekir. Tedaviden sonra kabartılar kuru tutulmalı ve elbiselerin sürttüğü kısımlardaki lezyonların üzerleri flaster ile kapatılmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Fronkül ve karbonkül nedenleri ve tedavisi
  2. Folikülit nedenleri ve tedavisi
  3. Sifilis nedenleri ve tedavisi
  4. Bakteriler ve hastalığa neden olan bakteriler
  5. Virüslerin neden olduğu hastalıklar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git