Hastalıklar ve Tedaviler

Moklobemid Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Dirençli depresyon ve sosyal fobiyi tedavi etmek için kullanılan antideprasan ilaçtır. Moklobemid geriye dönüşümlü monoamin oksidaz inhibitörüdür.

Moklobemid kısaca nedir?

Moklobemid ne için kullanılır? Dirençli depresyon ve sosyal fobiyi tedavi etmek için kullanılan antideprasan ilaçtır. Moklobemid geriye dönüşümlü monoamin oksidaz inhibitörüdür.

Moklobemid kullanırken nelere dikkat edilmeli? Moklobemid’de diğer monoamin grubundan ilaçlar gibi bu ilaç kullanılırken beslenmede peynir, et, mayalı ürünler, bira ve kırmızı şaraptan kaçınılmalıdır, çünkü bu ilaç ile de bu gıdalar etkileşim yapar ve tansiyonun (kan basıncının) yükselmesine neden olur. Fakat moklobemid’in bu gıdalarla etkileşimi diğer MAOI’lere göre daha azdır ama yine de bu ilaç kullanılırken aynı diyet önerilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Monoamin oksidaz inhibitörleri
  2. Kaygı bozuklukları neden olur
  3. Psikoterapi nedir
  4. Depresyon neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git