Doku Hastalıkları

Miyozitis Ossifikans Nedir? Miyozitis Ossifikans Tedavisi

Miyozitis ossifikans (MO), kas ve yumuşak dokuda iyi sınırlı kemik oluşumu ile karakterize bir lezyondur. Heterotopik ossifikasyon olarak da adlandırılır.

Miyozitis ossifikans (MO), kas ve yumuşak dokuda iyi sınırlı kemik oluşumu ile karakterize bir lezyondur. Heterotopik ossifikasyon olarak da adlandırılır. Miyozitis ossifikans her yaş grubunda ve her iki cinste görülebileceği gibi genç erişkin erkeklerde daha sık görülür. Çocuklarda nadirdir.

MİYOZİTİS OSSİFİKANS NEDENLERİ ve TİPLERİ

Doğumsal, travmatik ve idiopatik olmak üzere üç tipi vardır. En sık görülen tipi travmatik olanıdır.

Travmatik miyozitis ossifikans: Travmatik tip  miyozitis ossifikansa tekrarlayan mikrotravmalar sebep olmaktadır. Travma sonrası hastalığın gelişme süresi farklılık gösterebilir. Hastalık genellikle travmadan sonra 1-4 ay sonra görülürken, birkaç yıl sonra da gelişebilir.

Doğumsal miyozitis ossifikans: Hastalığın bu formu nadir olup, bu tipte el ve ayak anomalileri ile kas, tendon ve ligamanlarda (bağlarda) yaygın ilerleyici heterotopik ossifikasyonlar mevcuttur.

İdiopatik miyozitis ossifikans: Bu tip ise paralizi, yanık, tetanoz, kronik enfeksiyonlar ve polimiyozit gibi hastalıklardan sonra görülebileceği gibi, kendiliğinden de ortaya çıkabilir.

MİYOZİTİS OSSİFİKANS BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Miyozitis ossifikansda lezyonlar sıklıkla kalça, uyluk, kol gibi hasar görme riski yüksek olan vücut bölgelerinde görülebileceği gibi, nadir olarak maksillofasiyal bölgede de görülebilir. Hastalık genellikle belirtisizdir, fakat hastalarda tutulan bölgede ağrı, ciltte eritem, hassas fokal şişlik ve tutulan eklemde hareket kısıtlılığı gibi yakınmalar olabilir, ateş de olabilir veya olmayabilir.

Miyozitis ossifikans bazı hastalıklar (progresif fibrodisplazi ossifikans, ossifiye fibromiksoid tümör, osteokondrom, enfeksiyonlar ve sarkomlar gibi) ile de karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanıda bu hastalıkların da akla getirilmesi önemlidir.

MİYOZİTİS OSSİFİKANS TEŞHİSİ

Miyozitis ossifikansda radyolojik bulgular, lezyonun erken ve geç evrelerinde değişiklik gösterebilir. Semptomların (belirtilerin) başlangıç döneminde direkt grafiler genellikle normaldir. Ancak belirtilerin başlamasını izleyen 3-6 hafta sonra yinelenen grafilerde lezyona ait bulgular tespit edilebilir. Erken dönemde manyetik rezonans görüntüleme lezyonu kitle şeklinde göstermede yararlı bir yöntemdir. Teşhiste bilgisayarlı tomografi de kullanılabilir.

MİYOZİTİS OSSİFİKANS TEDAVİSİ

Miyozitis ossifikans kendini sınırlayan bir hastalıktır.

Tedavi olarak, fiziyoterapi (pasif hareketler, kısa dalga diatermi, ultrason ve yüzeyel sıcak uygulama gibi), nonsteroid (steroid olmayan) antiinflamatuvar ilaçlar, bifosfanatlar, radyoterapi gibi yöntemler uygulanabilmektedir. Dinlenme, buz ve antiinflamatuvar ilaçlar ağrının azaltılmasında etkilidir. İleri fonksiyon kısıtlılığı gelişmiş eklemlerde matür kemik dokusunun cerrahi eksizyonu uygulanabilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Mandibula Kistleri
  2. Aseptik Nekroz Neden Olur
  3. Paget Hastalığı Neden Olur
  4. Yumuşak Doku Tümörleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git