Doku Hastalıkları

Mitral Kapak Prolapsusu – Kalp Kapak Sarkması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Mitral kapak prolapsusu genellikle ciddi sağlık sorununa yol açmayan hafif bir bozukluktur.

Mitral kapak prolapsusu nedir? 

Mitral kapak prolapsusu, kalpte mitral kapak adıyla bilinen kapaktaki bir defekttir. Sağlıklı bir mitral kapağında iki yaprak ya da yaprakçık vardır; bunlar açılıp kapanarak kanın yalnızca atriumdan ventriküle geçişine olanak tanır. Mitral kapak prolapsusunda, yaprakçıkların biri ya da ikisi birden normalden daha büyüktür ve kalp kanı pompaladığında düzgün şekilde kapanmazlar. Anormal kapaktan küçük bir miktar kan, sol ventrikülden sol atriuma geri kaçar, bu durum da kalpte üfürüme neden olur.

Mitral kapak prolapsusu, mitral kapakta çökme veya sarkma olarak da adlandırılır. Ayrıca, Barlow sendromu ve fllopy mitral kapak sendromu gibi farklı isimler ile de tanımlanmıştır.

Mitral kapak prolapsusu neden olur?

Bu durum küçük çocuklarda nadir olmakla birlikte, ergenliğin ileri dönemlerinde, özellikle kız çocuklarında daha sıktır. Vakaların çoğunda kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Mitral kapak prolapsusu bazı hastalarda kardiyomiyopati ve başka doğumsal kalp defektlerine, Marfan sendromu ya da skolyoza bağlı oluşabilir. Mitral kapak prolapsusu genellikle ciddi sağlık sorununa yol açmayan hafif bir bozukluktur.

Mitral kapak prolapsusu, sadece kapakları etkileyen izole bir lezyon olarak (primer MVP) gelişebilir veya mitral kapak yapısını etki eden gelişmeler sonucu (sekonder MVP) ile de ilişkili de olabilir. Vakaların geneli primer MVP tipindedir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Mitral kapak prolapsusu belirtileri

Mitral kapak prolapsusu olan hastada genellikle semptom (belirti) yoktur. Görülebilen belirtiler arasında; yorgunluk, göğüste ağrılar ve kalp hızında ani ve kısa süreli artmalar (çarpıntı), arada ritim bozuklukları gibi belirtiler vardır. Erişkinlerde bu belirtilerin görülme olasılığı çocuklara oranla daha yüksektir. Mitral kapaktan büyük miktarda kan geriye kaçıyorsa, hastada kalp yetersizliği ortaya çıkabilir ve kalp yetmezliği geliştiğinde bunlara yönelik belirtiler başlayabilir.

Kalp yetmezliği belirtilerine gelince;

 • Taşikardi (hızlı kalp atımı)
 • Terleme
 • Çocuklarda büyüme geriliği
 • Soğuk ekstremiteler
 • Takipne (hızlı solunum)
 • Efor dispnesi (efor sırasında nefes darlığı)
 • Kronik kuru öksürük
 • Ortopne (ileri derecede solunum bozukluğu)
 • Siyanoz (morarma)
 • Wheezing (hırıltılı solunum)
 • Hepatomegali (karaciğer büyümesi)
 • Boyun venlerinde genişleme
 • Periferik ödem (bacaklarda ve ayaklarda şişlik) gibi belirtiler ve bulgular kalp yetmezliğine işaret edebilir.

Mitral kapak sarması nedenleri ve belirtileri

Mitral kapak prolapsusu teşhisi

Eğer aile bireylerinden birinde mitral kapak prolapsusu varsa bunu çocuk doktorunuza ya da kardiyoloji doktorunuza bildirmeniz önemlidir, böylece doktor bu duruma yönelik araştırma ve incelemeler yapabilir. Bunun dışında, söz konusu üfürüm rutin bir muayene sırasında da duyulabilir.

Doktorunuz mitral kapak prolapsusundan şüphelenirse tanıyı doğrulamak için akciğer filmi, ekokardiyografik inceleme (kalp ultrasonografisi) ve elektrokardiyografi (kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden bir test) gibi tanı yöntemlerini kullanabilir.

Mitral kapak prolapsusu tedavisi

Mitral kapak prolapsusu genellikle zararsız bir durum olduğundan, hastada çoğu zaman özel bir tedavi gerekmeyebilir. Doktor rutin kontrol muayenelerinde kalp seslerinde bir değişiklik olup olmadığını inceler ve hastanın 2-5 yılda bir kardiyolojik kontrollerinin yapılmasını ister.

Ayrıca kalpte olabilecek bir enfeksiyonun önlenmesi için diş hekimliği girişimleri ya da cerrahi işlemlerden önce antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir, bu nedenle bu tür girişimler öncesi doktor bu durumdan haberdar edilmelidir. Prolapsus ağırlaşır ve hastada kalp atışlarında hızlanma, bayılmalar ya da başka bir hastalık belirtileri ortaya çıkarsa, kalp işlevlerini düzeltme, hız ve ritmi kontrol altına alma amacıyla doktorunuz kalp ilaçları reçete edebilir. Nadir durumlarda kalp kapağındaki bu bozukluğun giderilmesi için cerrahi tedavi gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Mitral kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 2. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Mitral kapak tamiri nedir
 4. Sistol nedir ve sistolik üfürüm neden olur
 5. Beta bloker ilaçlar hangi hastalıklarda kullanılır

38 Yorum

 1. Kardelen

  2 Ocak 2017 at 23:22

  Hocam ben 20 yaşındayım daha önce kardiyolojiye gitmiştim bişeyin yok demişlerdi kalbimde sıkışma şikayetiyle gitmiştim fakat son gittiğim doktor kalp kapağında çökme var dedi holter taktırdı temel kayıt ritmi sinüstür, sinüzal taşikardi izlendi yazıyor.

  Doktora gittim o da 2 kapağındada çökme var ama kaçak yok dedi. O da panik bozukluk var konuşunca ekodan anladım dedi. Dideral daha iyi olur dedi güne 2 kez yarım al dedi ama hala korkuyorum nabzımın çok yavaşlamasından çünkü dinlenirken yavaşlıyo ama heycan durumunda yada ufak bi eforda çarpıntı oluyor.Kullanmam şart mı, Kullanmasam sıkıntı yaratırmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 13:31

   Kalpte 4 kapakçık bulunur. Bu 4 kapakçıktan biri sol kulakçık ile sol karıncık arasındaki mitral kapaktır. Mitral kapağın iki kapakçığı vardır. Mitral kapağın bir ya da iki kapağının da kalbin kasılması sırasında sol kulakcığa doğru bombeleşmesine mitral kapak prolapsusu adı verilir.

   Yani her iki doktorunuzun da koyduğu tanı mitral kapak prolapsusudur.

   Mitral kapak prolapsusu, bir derece mitral yetmezliğe neden olabilen, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık ve önemsiz bir bozukluktur.

   Mitral kapak prolapsusu çok fazla şikayete neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına (ritim bozukluğuna) ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda genellikle tedaviye gerek yoktur fakat bazı kişilerde beta-bloker ve diüretik ilaçlar, antiaritmik ilaçlar ile tedavi gerekebilir.

   DİDERAL İLAÇ, bir beta-bloker ilaçtır. DİDERAL; esansiyel ve renal hipertansiyon kontrolünü sağlamada, göğüs ağrısı tedavisinde, kalp krizi sonrasında uzun süre koruyucu olarak, kardiyak aritmilerin (ritim bozukluklarının genelinde) kontrol amacıyla, migrende koruyucu olarak, esansiyel tremorun tedavisinde, kaygı bozukluğunda ve buna bağlı hızlı kalp atımının tedavisinde, kardiyomiyopati tedavisinde gibi durumlarda kullanılır. Doktorunuz kaygı bozukluğu olduğunu ve hızlı kalp atımının (taşikardinin) buna bağlı olabileceğini söylemiş. Evet kaygı bozukluğu kalp ritmini bozabilir ve kalp ritmini bozan nedenler kalpteki bu bozukluğu olumsuz etkileyebilir. Arada bir tedavi almak faydalı olur. Ayrıca bu durum komplikasyonlara neden olabileceği için hiç değilse yılda bir kez kardiyolojik olarak kontrol edilmelidir.

   CONCOR İLAÇ, kalbin atım hızını düşürerek kalbin kanı daha etkin pompalamasını sağlamaya ve kan basıncı yüksekliğini kontrol altında tutmaya yardımcı olan bir beta-bloker ilaçtır.

   Eğer siz de, kendinizde kaygı bozukluğunun olduğunu fark ediyorsanız dideral sizin için daha uygun olabilir. Kullanma kararı tabii ki size kalmıştır.

   ”Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önerisinde bulunmak doğru olmaz”.

   Durumunuzun ilerlemesini önlemek için, kalp ritminizin ve kan basıncınızın ve psikolojik durumunuzun kontrol altında tutulması önemlidir. Belli aralıklarda kontrol önemlidir. Stresten kaçınmak, uyku saatlerinin düzenli ve yeterli olması, ağır yağlı ve ağır karbonhidratlı beslenmeden kaçınmak, kilo dengesini korumak, çay ve kahve-kola-çikolata gibi kafeinli içecek ve yiyecekleri azaltmak, sigara ve alkolden uzak durmak, şeker dengesini korumak, düzen ve ota tempoda yürüyüş yapmak, aşırı yorulmaktan kaçınmak, aşırı uykusuz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek gibi önlemler ile bu durumun kontrol altında kalmasını sağlayabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Arzuman

  29 Ocak 2017 at 12:21

  Hocam salam.mən Azərbaycandan yazıyorum.xasta 7-yaşlı cocuq.mitral qapagın prolapısı.xastada urek döyuntusu və özkürək var.takib olunyor hec bir dəyişiklik yox.öskürmək mitral qapaq prolapısından ola bilirmr?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 23:03

   Mitral kapak prolapsusu durumu genellikle iyi seyirlidir ve belli aralıklarda kardiyoloji doktoru tarafından takip edilerek bir komplikasyona neden olup olmayacağı değerlendirilebilir.

   Endokardit oluşmaması için çocuğun enfeksiyonlardan korunmasına dikkat etmeniz önemlidir. Çocuk başka sebeplerden dolayı girişimsel bir tedavi (diş çekimi, diş dolgusu gibi) gerektiğinde bunu yapacak doktor çocuğun durumu hakkında bilgilendirilmelidir. Çocuk sigara dumanından uzak tutulmalıdır. Çocuğun sağlıklı besinler ile beslenmesine dikkat edilmelidir.

   Doktorunuzun önerdiği aralıklarla takibini ihmal etmemeniz önemlidir, bunların dışında sizin yapacağınız bir şey yoktur.

   Geçmiş olsun.

 3. Melis

  4 Şubat 2017 at 00:27

  Hocam merhabalar. 16 yaşındayım. Sürekli olarak kalbimde rahatsız edici bir çarpıntı oluyor. Kalbime yakın noktalarda yani göğsümde şiddetli ağrılar oluyor. Nefes darlığı ve yorgunluk hissi de çok fazla oluyor. Bu şikayetlerle doktora gittim ve mitral kapak ön leaflet prolabe hafif yetmezlik var dedi. Kalp kasında esneklik var dedi. Kalp kasındaki esneklik nedir?
  Mitral valv prolapsusu olduğu belirtildi. Şikayetlerim karşısında hiç bir şey verilmedi fakat geçen sene aynı şikayetlerle gidip aynı sonucu aldım ve doktor dideral verdi. Başka bir doktor ise önemsemedi. Fakat yukarıda yazdığım şikayetler benim için çok ciddi sorun yaratıyor. Dideral dışında uygun olabilecek ne kullanabilirim? Eğer bu şikayetlerim ve hastalığım ile ilgili öneriniz varsa doktorumla danışarak kullanmak istiyorum. Ayrıyetten kalp kapakçığım ile ilgili gerçekten şikayetlerim zamanla artıp güçlendiği için fazla rahatsız oluyorum, ameliyat ile düzelir mi? Eğer düzelirse benim ameliyat olmam şuanki durumuma göre uygun mu? Şimdiden teşekkürler..

 4. Melis

  4 Şubat 2017 at 00:45

  Mitral valv prolapsusu için bir tedavi olabilir mi? Çok ağrım çarpıntım yorgunluğum ve nefes darlığım oluşuyor.. (my hafif var) ne gibi ilaç kullanabilirim? Hızlıca kurtulabilmek için ameliyat olmam uygun mu? (ne zaman olabilirim?)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 18:45

   Mitral kapak prolapsusu genellikle bir şikayete neden olmaz fakat yaygın görülen şikayetler de vardır ve bu şikayetler arasında çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, egzersiz kapasitesinde azalma, yorgunluk ve bayılma veya bayılma hisleri gibi şikayetler vardır. Ritim bozuklukları olabilir.

   Bu durumu iyi bir kardiyoloji doktoru ile değerlendirmenizde fayda vardır. Ayrıca bazı ilaçlar, takip ve yaşam tarzı düzenlemesi ile bu durumu mutlaka ameliyat gerekene kadar idare edebilirsiniz, bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. busra

  14 Mart 2017 at 00:40

  Hocam Merhaba 20 yaşındayım ben uzun bir zamandır kalp şikayeti yaşıyordum şıkışma çarpıntı nefes darlığı ve kalbe sancı oluyordu. bugün doktora gittim ve mitral kapakta çökme olduğunu ve kapaktan dolayı birazcık kan sızdığını söyledi. holter takılması lazım dedi sizce bu tedavi gerektiren bir şey mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 00:31

   Mitral kapak çökmesi veya sarkması (mitral kapak prolapsusu olarak adlandırılır). Bu hastalar göğüs radyografisi, ekokardiyografi, 24 saatlik holter testi sonuçlarına göre takip edilirler. Doktorunuz bu gerekli tetkiklerin sonuçlarını aldıktan sonra ya belli aralıklarla takip isteyebilir ya da ciddi komplikasyonlar gelişmiş ise bunlara yönelik tedavi verebilir ya da kapak değişimi gerekebilir.

   Doktorunuz size bilgi verecektir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 6. Fahriye

  17 Mart 2017 at 10:37

  Hocam merhabalar.ben 44 yaşındayım.çok uzun zaman önce çarpıntı şikayetiyle gittiğimde kalp kapağında çökme olduğu dideral kullanmam söylenmişti.iki sene önceki doktorum da bu durumun önemli bi durum olmadığını,takılan holterle tansiyon hastası olduğumu söyledi ve sabah nexivol 5mg akşam da full dex önerdi kullandım.şimdi ise halsizlik ve 16 ya 10 tansiyon şikayetiyle tekrar gittiğimde my 10 olarak ölçtüğü ultrason sonucundan sonra bana sabah candexil 32 mg, akşam da nexivol u verdi.ama ben pek güvenemiyorum.aslında dideral çok iyi geliyordu bana.ne yapmalıyım bilemiyorum.sizin de yorumlarınızı okudum.beni bilgilendirirseniz sevinirim..çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 01:13

   Kalp kapağında çökme veya sarkma olarak tabir edilen durum mitral kapak prolapsusudur ve bu durum bazı hastalarda bir şikayete neden olmayabilir, fakat bazı hastalarda veya ilerleyen dönemlerde bu durum mitral yetersizliğine sebep olabilir. Tansiyon için gittiğinizde mitral yetmezlik de tespit edilmiş olmalı (MY) mitral yetmezliği tanımlar.

   Buradan ilaçlar hakkında bilgi verilebilir ancak herhangi bir öneride bulunmak doğru olmaz, bu nedenle bu konuda kardiyoloji uzmanınız ile görüşmeniz daha uygun olur.

   CANDEXİL İLAÇ; yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) tedavisinde kullanılır.

   NEXİVOL İLAÇ; kalp hızındaki artışın önlenmesinde, kalbin pompalama gücünün kontrol altına alınmasında, kan damarlarını genişletici etkisinden dolayı, kan basıncını düşürmede etkisinden dolayı, hafif ve orta düzeyde kalp yetmezliği tedavisi için kullanılır.

   Şikayetlerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla ya da iyi bir kardiyoloji uzmanı ile konuşmanız uygun olur. Eğer ilaçlarınızı kullanmayı çekiniyorsanız mutlaka doktorunuzla ya da eczacınızla bu durumu konuşmalısınız, çünkü doktorunuz ilaç kullanmanızı gerek duymuşsa bu önemlidir ve mutlaka doktorunuzla tekrar konuşmanızı gerektirir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

   • Fahriye

    21 Mart 2017 at 09:24

    Çok teşekkürler hocam.

 7. Hayat

  31 Mart 2017 at 10:27

  İyi günler hocam.Ben şunu merak ediyorum kapakçık çökmesiyle panik bozukluk arasında ne gibi bi ilişki var. Yani mitrak kapagın çökmrsi panik ataga mı neden oluyor. Birde yorgunluk olur demişsiniz bu neden kaynaklanıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2017 at 23:31

   Mitral kapak prolapsusu herhangi bir şikayete neden olmasa bile ara ara kalp ritminin bozulmasına neden olabileceği için kalp ritm bozukluğu belirtileri de görülebilir ve bunlar arasında yorgunluk da vardır. Kalpte herhangi bir bozukluk olduğunda az da olsa kişinin yaşam kalitesini bozar, çünkü gerektiği kadar kan pompalayamaz ve işlev bozuklukları ortaya çıkar.

   Panik atak kalp ritminin bozulmasına neden olabilen bir durumdur ve panik atak kalp ritmini ara ara bozacağı için kalp fonksiyonlarında da bozukluğa yol açabilir. Yani panik atak hastalarında kalp ritim bozuklukları olabilir ve çarpıntı, nefes darlığı, kalp sıkışması, göğüs ağrısı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.

   Eğer panik atak gibi bir probleminiz varsa ya da böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Berrin

  4 Nisan 2017 at 18:40

  Merhabalar, 17 yaşındayım. Mvp ve mitral kapakta hafif yetersizlik var. Göğsümde şiddetli ağrı ve çarpıntı, ara sıra taşikardi oluyor. Bunun için Dideral kullanıyorum. Artık nedense 1 tane içmem yetmiyor arkasından ikinciyi de içiyorum anca yarıyor. Sizce mvp’de ilerleme var mıdır yoksa başka bir şey mi? Bu ilacı içmeyi bırakırsam bir sakınca olur mu veya kullandığım sürece kapakçıkta düzelme gibi her hangi bir şey olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 13:18

   MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (MVP), sistol sırasında bir ya da her iki mitral kapakçığın düzleminde anormal hareketidir. Mitral kapak prolapsusu genellikle benign (iyi huylu) seyir gösterir ama mitral yetmezliğe de sebep olabilir (sizde olduğu gibi). Bu durum altta yatan başka bir hastalığa (örn, Marfan sendromu, Ehler-Danlos gibi) bağlı da olabilir, bu nedenle bunların araştırılması da önemlidir.

   Bu durum çarpıntıya, göğüs ağrısına, nefes darlığına, sersemlik hissine, yorgunluğa neden olabilir. Gereken durumlarda hastanın doktoru beta-bloker grubundan ilaçlar reçete edebilir.

   DİDERAL İLAÇ, beta-bloker grubundan bir ilaçtır. Sık kullanıldığı alanlar ise esansiyel ve renal hipertansiyon, göğüs ağrısı, ani gelişen kalp krizi sonrası uzun dönem proflaktik tedavide, kardiyak disritmilerin kontrol altına alınması için, migren proflaksisisinde, esansiyel tremorun tedavisinde gibi durumlar için reçete edilebilir.

   Mitral kapak prolapsusu olan kişilerin yaşam ve beslenme tarzında da değişiklikler yapması gerekebilir (bu konuda doktorunuzdan yeterli bilgiyi almanız önemlidir). Örneğin etanol ve kafein gibi uyarıcılar durumu tetikleyebilir.

   İlacı nasıl ve ne kadar kullanmanız gerektiği konusunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve kendi kendinize yeni bir uygulama yapmamalısınız.

   Doktorunuza kontrole gitmeyi ve yaşam ve beslenme tarzında nasıl değişiklikler uygulamanızın faydalı olacağı konusunda bilgi almayı ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle…

 9. James

  5 Nisan 2017 at 20:16

  Merhabalar, biraz uzun bir anlatım olacak, cevap verebilirseniz memnun olacağım. Yaşım şu an 29. İlk 2014 yılında ekstrasistoller ile tanıştım. Aktif bir yaşantım vardı; sahne alıp şarkı söylüyor, birkaç senedir vücut geliştirme ile uğraşıyor, bir yandan da tez yazıyordum. Bir gece sahnede kalbimde bir ilginçlik farkettim. Durup yeniden atıyordu. Bir süre boyunca bu durum devam etti. Daha sonra check-up’tan geçtim ancak detaylı kardiyolojik tetkiklere girmedim. Sonuçlar tastamamdı. Araştırmalarımla bunun ekstrasistol olduğunu öğrendim. Ekstralar yürürken oluyor, otururken oluyor, ne zaman olacağı hiç belli olmuyordu. O dönem hayatımda çok büyük değişiklikler yapmamama rağmen kendiliğinden birkaç ay içinde yok olup gittiler.

  2016 yılında yani 2 sene sonra bir akşam evde otururken birden midemden yukarı doğru büyük bir baloncuk çıktığını hissettim, akabinde yoğun bir sıkıntı stres başladı. Yaklaşık 2 hafta kadar şiddetli reflü ve şişkinlik şikayetlerim oldu. Sürekli vücudumda bir huzursuzluk, kalkıp gitme isteği, huzursuz bacak sendromu, en ufak birşeyde sinirlenme, vücudumun içeriden zangır zangır titrediğini hissetme, güçsüzlük, çarpıntı gibi can sıkıcı problemlerle uğraşmaya başladım. En nihayetinde yine uykusuz gecelerimin birinde birden kalbimde bir dengesizlik farketmemle nabzımın fırlaması ve kollarımın uyuşmaya başlaması bir oldu. Nefes alamıyor gibi hissediyordum, uyuşma tüm vücuduma yayılmıştı. Kendimi balkona attım ve kendimi telkin etmeye başladım. Sonra karşımızdaki doktor komşumuzun kapısını çaldım, nabzımı dinleyip birşeyim olmadığını söyledi, eve döndüğümde rahatlamaya başladım ve o rahatlık ile uyumuşum. Bunun üzerine kardiyolojik tetkiklerimi yaptırmaya karar verdim. EKG, EKO, EFOR, kan testleri yapıldı. EKO’da şu sonuçlar alındı:

  Endişelerim ve midemde oluşan sıkıntılarımdan dolayı vücut geliştirmeye ara verdim, hayatımda birçok şeyi değiştirmek zorunda kaldım. Yemem içmelerimi iyice düzene soktum, yatma kalkma saatlerim bellidir. Bitki çayı hariç çay kahve içmem. Her gün inişli çıkışlı tempolu 30-40 dakikalık yürüyüşler yaparım. Midem için bitkisel kürler uyguluyorum. Herhangi bir sıkıntım yok ama ara ara çarpıntı, sol göğüste batmalar, yanmalar, hareketlilik, nadiren de olsa ekstrasistoller hissediyorum. Eskiden hiç umrum olmayacak şeyler bende heyecan ve ekstrasistol yapıyor şimdilerde bazen. Mizaç olarak da fazla mükemmeliyetçi, detaycı ve kafaya takan da bir insanım. Sanırım bir süredir de stresli, sıkıntılı bir hayatım var. Araştırmalarım ve hislerim bana diyor ki -yüksek ihtimal mide şikayetlerim yüzünden- anksiyete ve panik bozukluk sahibi oldum. Mide kontrollerimi henüz yaptırmadım ancak size danışmak istiyorum;

  Bana tavsiyeleriniz nelerdir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Kendimi kısıtlamam gereken bir durum var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 14:43

   Anlattığınız şikayetler stresli bir yaşama bağlı olabilir, panik atak gibi bir duruma bağlı olabilir, aşırı yorgunluğa bağlı olabilir, kalp ile ilgili (kalp deliği veya başka bir doğumsal kalp hastalığı veya damarlar ile ilgili bir durum gibi) bir sorun varsa buna bağlı olabilir, yine hem reflü hem de kalp ile ilgili bu anormal şikayetlerinizin altında yatan başka bir durum ya da hastalık da olabilir.

   Örneğin, bazı romatolojik hastalıklar (bunlar romatoloji alanında araştırılır), bazı sistemik ve/veya endokrinolojik hastalıklar (bunlar endokrinoloji alanında araştırılır), bazı vitamin ve mineral eksiklikleri (bunlar hematoloji alanında araştırılır) bu tür şikayetlerin bir arada görülmesine neden olabilir.

   Reflü sorunuz doktor tespiti ile gerçekten var ise reflü kaynaklı göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, sırta vuran ağrı, boğaza doğru bir şey kabarıyormuş gibi bir his gibi şikayetlere neden olabilir. Reflünün altında yatan gastrit, Helikobakter pilori, mide fıtığı, mide ve duodenum ülseri, safra kanalını tıkayan bir etken gibi nedenler olabilir (bu tür durumlar için gastroloji uzmanına gitmek gerekir).

   Kardiyoloji uzmanınıza giderek yeni bir ekokardiyografi yapılmasına ya da başka bir tetkik yapılmasına gerek olup olmadığını sormanızda fayda vardır.

   Yine sonuç alamazsanız ve şikayetleriniz devam ederse araştırma bölümlerinde bunlara yönelik araştırmalar faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Buse

  8 Mayıs 2017 at 03:12

  Hocam 17 yaşındayım kalbimde mitral kapak prolapsusu ve mitral yetmezlik var. Çok çabuk yorulabiliyorum nefesim oturduğum yerden bile daralıyor çok fazla çarpıntı oluyor bundan dolayı ilaç kullanıyorum ayrıca kalbimden ağrı da oluyor. Zaman zaman spor yapsam sonradan nefes darlığı çarpıntı filan da oluşuyo kötüleşiyorum ama ayrıca sporu çok seviyorum. Arkadaşımla beraber fitness’a gitmiştik geçen sene. Bu kadar çok şikayetim yoktu sadece ağrı ve çarpıntı vardı o da arada sırada oluyordu artık oturduğum yerden oluyor hepsi. Biraz da ritim bozukluğu var. Şimdi fitness’a tekrar devam etmek istiyorum ama sizce bir şey olur mu uygun mudur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2017 at 01:09

   Uzun süre sportif aktivitelerde bulunup bıraktıktan sonra bazen normal insanlarda bile kassal göğüs ağrıları ve göğüs sıkışmaları gibi hisler yaşanabilir. Fakat mitral kapak prolapsusu eğer mitral yetmezliğe neden oluyor ve şikayetlere sebep oluyor ise (özellikle istirahat sırasında bile çarpıntı oluyor ise) başka tedavi yöntemleri gündeme gelebilir.

   Buradan böyle bir durumda spora başlamanız veya başlamamanız konusunda bir öneride bulunmak doğru olmaz. Bu nedenle öncelikle tekrar kardiyolojik kontrol gerekir ve doktorunuza danışmadan spor yapmaya başlamak doğru olmaz. Ayrıca hangi egzersizleri ne kadar süre yapabilirsiniz bunlar hakkında da doktorunuzdan bilgi almanız son derece önelidir.

   Aritmi (kalp atım anormallikleri) farklı tiplerde, farklı derecelerde değerlendirilir, bunu da en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuza hem kontrol hem de spor konusunda bilgi almak için gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Ahmet yusuf sorma

  22 Mayıs 2017 at 20:40

  İyi günler, gitmediğim hoca kalmadı, hepsini tekrar tekrar kalbimi muayeneden geçirttim. Profesör Ali Oto’ya gittim bana senin hiç bir şeyin yok dedi, defalarca o hocaya gittim.

  Birde profesör Harun Hocaya gittim muayene yapıp sende mitral kapağın yapısı minimum gevsek dedi ama beni çarpıntı (kus kanadı çırpar gibi, yıldırım çarpıntısı gibi, bilmediğim dengesiz hareketler) oluyor. Yani mitral kapagında minimüm gevşeklik var dedi, sana ilaca gerek yok dedi. Her iki hoca yap sporunu dediler.

  Ben zaman zaman carpıntılarım oluyor ama ben he rahatsız oluyorum ama bir uzman doktora gittim bana ilaç yazdı 20 gün kullan, gene gel dedi dedi ama Harun Hoca birde prof o ilacları kullanma dedi. Ben kime inanacağımı sasırdım. Cevabınızı bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2017 at 12:12

   Buradan size verilen tedavi ya da tedavi verilmemesi hakkında bir yönlendirme yapmak çok mümkün değildir. Fakat mitral kapak gevşekliği (mitral kapak prolapsusu) hakkında kısa bir bilgi verilebilir.

   MİTARAL KAPAK PROLAPSUSU, en sık rastlanan kardiyak anomalilerden biridir. Bu durum mitral kapak prolapsusu sendromu haline gelebilir. Mitral kapak prolapsusu sendromunda ise mitral kapağın sarkması ile birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı, anksiyete, uykusuzluk, çarpıntı gibi şikayetler ve bayılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu durum kişiye özel olabileceği gibi otozomal (ailesel de) olabilir. Yani aile bireylerinden başka birileri de tarandığında mitral kapak prolapsusu diğer bireylerde de görülebilir. Hastalık uzun dönemde genellikle selim (iyi huylu) seyir gösterir. Mitral kapak prolapsusu sendromunda yaş ilerledikçe şikayetler artabilir. Mitral kapak prolapsusu sekonder (başka bir duruma ikincil olarak) gelişebilir (örneğin Marfan sendromu, Hipertrofik kardiyomiyopati, Ehlers-Danlos sendromu ve diğer bağ doku hastalıkları gibi).

   MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU BELİRTİLERİNE GELİNCE; hastaların önemli bir bölümünde herhangi bir şikayet yoktur ve yaşamları süresince böyle kalırlar. Bazı hastalarda özgül olmayan (çarpıntı, yorulma, heyecanlı durumlarda ya da duruş şekline göre taşikardi sendromları, anksiyete ve diğer nöropsikiyatrik) semptomlar (belirtiler) görülebilmektedir. Yine hastalar bayılma hisleri, bayılma, çarpıntı, göğüs ağrısı ve mitral yetmezliğin şiddetli olduğu durumlarda kardiyak rezervin azalması ile ilişkili şikayetler yaşayabilirler.

   Bu durumun belli aralıklarla kontrolleri önemlidir. Doktorlarınız henüz ilaca gerek duymadıkları için ilaç tedavisi önermemiş olabilirler, ancak diğer doktor şikayetlerinizi yatıştırmaya yönelik kısa dönemli tedavi vermiş olabilir. İlacı veren doktorunuza bu ilacı ne için verdiğini sorabilirsiniz. Zaten doktorunuz tekrar kontrole çağırmış. İlacı kullandıktan sonra şikayetlerinizde gerileme olup olmayacağını kontrol etmek için kontrole çağırmış olabilir. Uzman doktor demek Profesörden daha az bilgisi olan doktor demek anlamına gelmez.

   Sağlıklı beslenme tarzına, sağlıklı yaşam tarzına, aşırı kafeinden kaçınmaya, sigara-alkol gibi zararlı içeceklerden kaçınmaya, uyku düzenini sağlamaya dikkat etmeniz daha rahat yaşam sürmek ve durumun daha fazla ilerlemesini önlemek için son derece önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Jiyan

  25 Temmuz 2017 at 13:19

  Mrb hocam ben daha önce de yazmıştım bende de mitral kapak çökmesi var yaklaşık 3 aydır antidepresan ilaç alıyorum ağrılarımda en ufak bir değişiklik bile olmadı eskiden sadece göğüs ve kol ağrısıydı şimdi ise buna bacak ve çene ağrısı da eklendi doktorlara gitmekten bıktım cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 10:52

   Hem ağrıların hem de kalpte oluşan bu problemin altında yatan başka bir sistemik veya romatizmal hastalık da olabilir. Romatizmal hastalıkların çoğu aynı zamanda sistemiktir de zaten.

   MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU (MVP), mitral kapağın bir veya her iki yaprakçığının sistol sırasında sol atriyuma esnemesi sonucu oluşmaktadır. MVP genellikle benign klinik seyir izlemekle birlikte çeşitli aritmiler olabilir. Durumun ciddiyetine göre değişmekle birlikte, mitral yetmezlik gibi bir durum gelişebilir. Bu nedenle belli aralıklarla kontrollere gitmek gerekebilir. Ayrıca kullandığınız antideprasan ilaca bağlı olarak değişmekle birlikte, kullandığınız ilaçlar da şikayetlerinizi arttırmış olabilir.

   Doktorunuz ile şikayetlerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. rceydas

  2 Ağustos 2017 at 00:51

  hocam ben 16 yasindayim 2 yil once kalp kapakciginda cokme ve ufurum oldugu soylendi ufurum un etkisi olmadigi soylendi cok fazla heyecan uzuntu stres yapmamam gerektigi soylendi duzenli yillik kontrolune gittim ama agrilarim cok fazla sıklasmaya basladi ve eskiden sagda ve solda agrilarim oluyodu ama suan genelde sol tarafimda agrilar oluyor birde eskiden gogus cevremde ve sirtima dogru agri olurken yeni yeni gogusumun ucuna dogru agri yapmaya basladi bicak saplaniyo gibi oluyor ve agri geldiginde nefesim duzensizlesiyor bundan onceki konturolumde ocak ayiyindaydi kontrollerimde ilerleme olmadigi soylendi ama agrilarim gunluk oluyor nedeni nedir acaba tekrar doktora muayineye gitmelimiyim yoksa konturol zamaninimi beklemeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 14:08

   Kalp ile ilgili ciddi bir hastalık ya da sorun yoksa anlattığınız şikayetler genellikle kas kaynaklı olabilen şikayetlere benzemektedir. Kardiyolojik takiplerinin yanı sıra fizik tedavi uzmanına da giderek kas kaynaklı olma ihtimali olan bu bıçak saplanır gibi ağrılar için ne yapabilirsiniz ya da ne tür egzersizler önerebilir veya kalp kasının değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 14. Cumhur

  31 Ağustos 2017 at 04:45

  Hocam merabalar ben çok stres yapıyorum bazı konularda beni bi rahatlatın bikaç ay önce antalya/manavgatta kardiolojiye sol tarafımda yataktan dönerken falan hafif bi batma gibi şikayetle gittim kontrol amaçlı, doktor sol kalp kapakcıgında hafif çökme var şimdilik önemli bisey yok sigarayı bırak çok terleme falan dedi stres yaptım annemde kalp hastası aort kapagı falan deyişti genetik sıkıntı olabilir diye antalyaya gittim egitim arastırmaya burdaki doktor bu durumu kontrol etmemiz lazım yaşın genç holter takalım falan dedi gün verdi bu arada yaşım 20 tabiki holter taktırcam kontrole gitcem ama çok stres yaptım elimle kalbime dokunup duruyorum acaba bi aksilik varmı diye kapakcık çökmesinde bi sorun olmiycagını okudum icim rahatladı antalya egitim arastırmadaki doktor hafif kaçırmada var dedi hatirladigim kadariyla. Şimdi, bi ilçe devlet hastanesine güvenip kapakçıkta çökme var hafif sıkıntısı olmaz sözüyle kendimi rahatlatıyorum ama eğitim araştırmadaki doktorda beni endişelendirdi stres yaptırdı kaçırma var holter takcaz takip etcez diye bazı sorularda sordu çarpıntı bayılma falan varmı dedi hicbiri yok Allahıma çok şükür ama muayeneden sonra strestenmi psikolojikmende olabilir bi iki defa çarpıntı diyebilceğim bisey hissettim sanki sizce benim durumum nedir ilerde beni neler bekliyor yaşamayı seviyorum kalple falan uğraşmaya niyetim yok üniversteye okumaya gitcem sizden samimi cevaplar bekliyorum bana yol gösterin bikaç tavsiye falan bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 02:39

   Oldukça sık karşılaşılan bir durum olan ve halk arasında kalp kapak çökmesi ya da sarkması olarak adlandırılan durum ”mitral kapak prolapsusudur”. Genellikle kendiliğinden gelişen primer mitral kapak prolapsusu otozomal dominant geçiş de gösterebilir. Mitral kapak prolapsusu (MVP), Ehlers Danlos sendromu, pseudoksantoma elastikum ve osteogenesis imperfekta gibi diğer bağ doku hastalıkları ile birlikte görülebilir. Otozomal dominant kalıtıma sahip olan Marfan sendromunda da sıklıkla mitral kapak prolapsusu görülebilir.

   Sekondum atriyal septal defekt, atriyal septum anevrizması, triküspit kapak prolapsusu, aort kapak prolapsusu, Ebstein anomalisi, büyük damarların düzeltilmiş transpozisyonu, aksesuar atriyoventriküler yollar, aortun kistik medial nekrozu ve koroner arter anormallikleri gibi çeşitli kalp hastalıklarının da MVP ile ilişkili olabilecekleri hakkında görüşler mevcuttur.

   Durumunuz kalıtımsal geçişli bir duruma bağlı da olabilir, bu nedenle bir araştırma hastanesinde daha detaylı araştırılmasında, hatta genetik testler yapılması da fayda sağlayabilir. Bu sayede annenizin durumunun neden kaynaklandığı ve sizin bu durumunuzun aynı duruma bağlı olup olmadığı da bulunmuş olur. Tabii bu durum nedeni bilinmeyen şeklinde de olabilir.

   MVP’li hastalarda kalp atım anormallikleri olabilir, çarpıntı olabilir, göğüs ağrısı olabilir, yorgunluk olabilir, migren tipi baş ağrısı olabilir, çarpıntı şikayetine rağmen EKG ve holter sonuçları şikayetler ile uyumlu olmayabilir, bazı hastalarda mitral yetmezliği gelişebilir.

   Altta yatan bir neden veya herhangi bir nedenin olup olmadığının araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Happy

  29 Kasım 2017 at 15:12

  Hocam Merhaba,Mitral Kapak prolapsusum ve 2.derece mitral yetmezliğim var senede 1 doktora gidiyorum.eko ekg çekiliyor.senemin dolmasına 5 ay kaldı.Hiç bir ilaç vs kullanmıyorum.Şu sıralar kalbim çok tuhaf atıyor.Bana zarar vermiyor ama tuhaf oluyorum sanki tek lermiş gibi atıyor.can çekişirmiş gibi. oturur vaziyette iken çok karşılaştım bu durum ile.normalde de efor sarfetmediğim sürece kalbimin attığını hiç anlamıyorum.Hastalığım ilerliyor olabilir mi ?26 Yaşındayım çocuğum yok 46 kiloyum.1.70 boy.Fazla yemek yediğimde kalbime baskı oluyor. Hamilelik de karnım şiştiğinde nolur bilmiyorum 🙁 bu durumdan çok korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 21:19

   Kontrolünüzü daha erkene almanız faydalı olabilir. Hem prolapsus hem de yetmezlik yeni bir komplikasyona neden olmuş olabilir. İlaç tedavisine gerek duyulabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Mehmet tok

  5 Ocak 2018 at 22:07

  Merhabalar,

  Bir yıla yakın zamandır kalp atışlarımı hissetme şilayetiyle doktora gittim efor ve ekg yapıldı normal çıktı.eko raporumda eser derece mitral yetmezlik çıktı üfrüm.kapak normalmiş.bazen sol tarafta baskı agrı hissediyorum.sol göğsümün hemen alt tarafında kalbim net bir şekilde dışarı çıkacak gibi iterrk atıyor.çok tahatsız edici bir durum.arada baş dönmelerim oluyor.bu sorunumdan kurtulmak istiyorum ne yapmalıyım sizce?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ocak 2018 at 11:46

   Mitral kapaklar normal olduğu halde oluşan mitral yetersizliği ”fonksiyonel mitral yetersizliği” olarak tanımlanır. Fonksiyonel mitral yetersizliğinin klinik ve patofizyolojik özellikleri organik mitral yetersizliğinden farklıdır. Yapısal olarak normal görünen mitral kapaklar ve doktorun kalbi muayene sırasında dinlerken kalp seslerinde değişiklik bulgularının (örn. üfürüm gibi) çoğu zaman olmayışı bu yetersizlik tipinin teşhisini koymak her zaman mümkün olmayabilir (gözden kaçabilir).

   Fonksiyonel mitral yetersizliği en sık birden çok miyokard enfarktüsü (kalp krizi) geçiren, özellikle de inferior duvar enfarktüsü geçiren yaşlı hastalarda görülür. Fonksiyonel mitral yetersizliğinin en önemli nedeni iskemik kalp hastalığıdır.

   Ne yapılacağı, nasıl bir yaşam ve beslenme tarzı uygulanacağı, tedavi gerekip gerekmediği gibi durumları doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Altta yatan iskemik kalp hastalığı da olabilir. Bu nedenle doktorunuz başka incelemeler yapılmasını isteyebilir. Kolesterol yüksekliğine bağlı, yüksek tansiyona bağlı veya strese bağlı kalp krizi öykünüz varsa, bu fonksiyonel yetmezlik bunlardan dolayı da gelişmiş olabilir. Bunları da en iyi siz ve doktorunuz bilmektedir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. leyla naz

  27 Ocak 2018 at 15:35

  Selam hocam bende mmitral kapakta prolapsus izlendi..ve hafemitral yeterlizligi var istirahat halinde kalp agrisi var babamda kalp krizinden 50yasinda vefat etti.acaba hastaligim nedir tehlikelimidir hocam tesekkurler kendim 33yasindayim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2018 at 12:17

   Mitral kapak prolapsusu son yıllarda mitral kapak prolapsusu sendromu, miksömatöz mitral kapak hastalığı, sekonder mitral kapak prolapsusu şeklinde sınıflandırılmaktadır.

   Mitral kapak prolapsusu bulunan hastaların bazılarında herhangi bir belirti olmayabilir ve hastalar yıllarca asemptomatik (belirtisiz) kalabilir, bazı hastalarda ise göğüste huzursuzluk, göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, sersemlik, bayılma gibi belirtiler olabilir. Hastalık mitral yetmezliğine neden olabilir.

   Mitral kapak prolapsulu hastalarda bazı aritmi tipleri (atriyal ve ventriküler erken kasılmalar, supraventriküler ve ventriküler taşiaritmiler, sinüs düğümü fonksiyon bozukluğuna bağlı bradiaritmiler veya çeşitli derecelerde atriyoventriküler blok gibi) bulunabilir.

   Mitral kapak prolapsusu bulunan hastaların 3 yılda bir takip muayenesinden geçirilmesi gerekir. Bu takip, iki boyutlu ekokardiyografi ve renkli doppler incelemesi gibi yöntemlerin kullanılmasını içerir. Fakat uzun sistolik uğultusu olan hastalarda mitral yetersizliği ilerleyebileceği için takip araları genellikle yılda bir şeklinde yapılır.

   Çarpıntı, sersemlik, baş dönmesi ve bayılma öyküsü olan hastalarda veya rutin EKG değerlendirmesinde ventriküler aritmileri veya QT uzaması bulunan hastalarda aritminin tam olarak tipinin belirlenmesi için 24 saatlik holter testi ve/veya egzersiz EKG incelemesi gibi tanı yöntemlerinin de kullanılması gerekir. Aritmileri olan hastalarda çok düşük bir oranda olmakla birlikte ani ölüm riski olabileceği için daha ileri elektrofizyolojik çalışmaların da yapılması gerekebilir ve duruma uygun ilaç tedavisi verilebilir. Bu nedenle bütün bu durumların ayrıntılarını doktorunuz ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Sakina

  28 Şubat 2019 at 13:34

  Hocam merhaba.Azerbaycandan yaziyorum.son 1 ayda kalbimle ilgili sorunlar yawiyorum.bazen cirpiniyor,genelde kalp atiwimi cok fazla hissedebiliyorum.yatarken bile.ama uykuya dalinca sabaha kadar rahat uyuyorum cok wukur.2 gun once ekg yaptirdim.mitral kapak prolapsusu tewhisi konuldu.remotoljik ya da endokrinolojik rahatsizligim yok.anemiya da yok.ama cok fazla hareket edemiyorum.cabuk yoruluyorum.panik atak belirtilerim de var.ne yapa bilirim?bu durum hayatimi kotu yonde etkilermi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2019 at 22:13

   Mitral kapak prolapsusu bazı hastalarda herhangi bir şikayete neden olmazken, bazı hastalarda çarpıntı, göğüs ağrısı veya göğüste rahatsızlık hissi gibi şikayetlere neden olabilir. Bazı hastalarda daha ciddi sorunlara da neden olabilir. Bu hastalar infektif endokardit açısından da risk taşıyabilirler. Bu nedenle geçirilecek herhangi bir cerrahi işlemden (diş tedavileri dahil) önce antibiyotik profilaksisi gerekip gerekmediğini mutlaka doktorunuz ile görüşünüz. Hangi aralıklarla kontrol gerekip gerekmediğini de doktorunuza sorunuz. Eğer panik atak gibi bir durumunuz varsa, bu konuda psikiyatrik destek de gerekebilir, bunu da doktorunuza danışınız.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Abdullah

  22 Eylül 2020 at 15:52

  Hocam saygılarımla benim bir sorum olacaktı size mitral kapak gevşek yapıda olup mvp izlenmiştir mitral yetmezlik eser diyor raporumda doktora sordum ne yapmalıyım diye çarpıntım oluyordu artık geçti oda doktor daha önce nasıl yaşıyorsan öyle yaşa dedi ne yapmalıyım sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2020 at 21:00

   MVP, mitral kapak prolapsusunun kısaltmasıdır. Mitral kapak prolapsusu bir miktar mitral yetmezliğe neden olabilir. Bu durum kalp atımı ile ilgili anormalliklere sebep olabilmektedir. Hastaların başvuru yakınmaları genellikle çarpıntı, göğüs ağrısı, çabuk yorulma, nefes darlığı, halsizlik ve terlemedir.

   Mitral kapak prolapsusu hakkında makale içinde de bilgiler verilmektedir.

   MVP başka hastalıklar ile birlikte de görülebilir. Bu hastalıklara örnek verecek olursak; akut romatizmal ateş, Marfan sendromu, Down sendromu ve Noonan sendromu gibi.

   Bu durum ilerlemedikçe ve başka sorunlara neden olmadıkça (örn. ciddi mitral yetmezlik gibi) hastaların normal yaşamlarına devam etmesi önerilir genellikle. Fakat düzenli aralıklarla kardiyolojik takip gerekebilir (bunu doktorunuz ile görüşmeniz gerekir).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git