Hastalıklar ve Tedaviler

Mitral Kapak Prolapsusu Nedenleri Ve Belirtileri

Mitral kapak prolapsusu (MVP), bir yada her iki kapakçığın sistol sırasında sol atriuma bombeleşmesi ile karakterize bir kapak hastalığıdır. Mitral kapakta çökme veya sarkma olarakta adlandırılır. Ayrıca, barlow sendromu ve fllopy mitral kapak sendromu gibi farklı isimler ile de tanımlanmıştır.

Mitral kapak prolapsusu tedavisi

Mitral kapak prolapsusu (MVP), bir yada her iki kapakçığın sistol sırasında sol atriuma bombeleşmesi ile karakterize bir kapak hastalığıdır. Mitral kapakta çökme veya sarkma olarakta adlandırılır. Ayrıca, barlow sendromu ve fllopy mitral kapak sendromu gibi farklı isimler ile de tanımlanmıştır.

Nedeni kapak yapraklarının ya da bu yaprakların düz durmasını sağlayan bağlantı yapıların doğumsal yada sonradan oluşan doku hastalıklarından zayıf düşmesidir. Mitral kapak prolapsusu, sadece kapakları etkileyen izole bir lezyon olarak (primer mvp) gelişebileceği gibi mitral kapak yapısını etki eden gelişmeler (sekonder mvp) ile de ilişkili olabilir. Vakaların geneli primer tiptedir ve nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Mitral kapak prolapsusun belirtileri, hastaların geneli asemptomatik (belli bir belirti göstermez) ve fizik muayenede herhangi bir anormal bulguya rastlanmaz. Mitral kapak prolapsusu ile ilşkili olan yaygın görülen şikayetler, çarpıntı, atipi göğüs ağrısı, dispne (nefes darlığı), egzersiz sırasında çabuk yorulma, yorgunluk, senkop benzeri bir durum (bayılma ya da bayılma hissi), postural orthostaz (ani tansiyon düşmesi), kaygı ve panik atak gibi bazı belirtilere neden olmaktadır. Ayrıca, mitral kapak prolapsusu olan hastalarda migren tipi baş ağrısı görüldüğü bildirilmiştir.

Mitral kapak prolapsusu teşhisi

Mitral kapak prolapsusu tanısını koymak için, öncelikle fizik muayene yapıldığında endokardiyal üfürüm duyulur ve genellikle birinci ve ikinci kalp sesi normaldir. Ön arka ve yan göğüs grafileri normal olup, eğer orta ve ya şiddetli derecede mitral yetersizlik var ise sol atrium ve sol ventrikülde genişleme ile beraber pulmoner venöz konjesyon görülebilir.

Ayrıca , mitral kapak prolapsusu tanısında kullanılan diğer yöntemler ekokardiyografi ve elektrokardiyografi yöntemleri de tanıda kullanılır. İki boyutlu eko ve dobler ekokardiyografi tekniklerindeki gelişmeler sayesinde eşlik eden başka bir kardiyovasküler hastalığın olmadığı durumlarda mitral kapak prolapsusu olan hastalarda kalpkaterizasyonu ve anjiyokardiyografi yapılmasına gerek duyulmayabilir.

Mitral kapak prolapsusu tedavisi

Mitral kapak yerleştirilmesi

Mitral kapak yerleştirilmesi

Mitral kapak prolapsusu tedavisinde, incelmiş, gevşemiş mitral kapakçığı ve ya mitral yetersizliği olan hastalar ciddi komplikasyonların gelişimi açısından risk altında bulunmaktadır. Bu yüzden, bu hastalar göğüs radyografisi eko, 24 saatlik holter monitorizasyonu sonuçlarına göre takip edilmeleri gerekmektedir.

Sol ventrikül diskfonksiyonu (işlevinin bozulması) ile beraber şiddetli mitral yetersizliği olan hastalarda mitral kapak çıkartılıp, yerine protez kapak takılması gerekebilir. Bazı bilgilere göre doktorların çoğu mitral kapak prolapsus hastalarına endokardit profilaksisi önermektedir. Ciddi ventriküler disritimlerine (normal olmayıp, düzenli atan kalp ritmi) olan ya da bu duruma bağlı semptomları bulunan hastalarda beta-blokerler iyi neticeler vermektedir.

Mitral kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Mitral kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 2. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Mitral kapak tamiri nedir

7 Yorum

 1. Kardelen

  2 Ocak 2017 at 23:22

  Hocam ben 20 yaşındayım daha önce kardiyolojiye gitmiştim bişeyin yok demişlerdi kalbimde sıkışma şikayetiyle gitmiştim fakat son gittiğim doktor kalp kapağında çökme var dedi holter taktırdı temel kayıt ritmi sinüstür, sinüzal taşikardi izlendi yazıyor.
  Min HR:45 Averaj HR:77 Maks HR:150(5 dakikalık koşu yaptığım zamana ait)
  Taşikardi (>100/dak):207 En uzun süre:35 dakika – Duraklama:0
  Min RR:272 Maks RR:1464
  PVC Toplam/zaman:3 Maks/s:1
  PAC>%20 Toplam/zaman:16 Maks/s:3
  diğer değerler genelde 0. Concor 5 mg kullan dedi ama ben güvenemedim farklı bi doktora gittim o da 2 kapağındada çökme var ama kaçak yok dedi. O da panik bozukluk var konuşunca ekodan anladım dedi. Dideral daha iyi olur dedi güne 2 kez yarım al dedi ama hala korkuyorum nabzımın çok yavaşlamasından çünkü dinlenirken yavaşlıyo ama heycan durumunda yada ufak bi eforda çarpıntı oluyor.Kullanmam şart mı, Kullanmasam sıkıntı yaratırmı?

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 13:31

   Kalpte 4 kapakçık bulunur. Bu 4 kapakçıktan biri sol kulakçık ile sol karıncık arasındaki mitral kapaktır. Mitral kapağın iki kapakçığı vardır. Mitral kapağın bir ya da iki kapağının da kalbin kasılması sırasında sol kulakcığa doğru bombeleşmesine mitral kapak prolapsusu adı verilir.

   Yani her iki doktorunuzun da koyduğu tanı mitral kapak prolapsusudur.

   Mitral kapak prolapsusu, bir derece mitral yetmezliğe neden olabilen, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık ve önemsiz bir bozukluktur.

   Mitral kapak prolapsusu çok fazla şikayete neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına (ritim bozukluğuna) ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda genellikle tedaviye gerek yoktur fakat bazı kişilerde beta-bloker ve diüretik ilaçlar, antiaritmik ilaçlar ile tedavi gerekebilir.

   DİDERAL İLAÇ, bir beta-bloker ilaçtır. DİDERAL; esansiyel ve renal hipertansiyon kontrolünü sağlamada, göğüs ağrısı tedavisinde, kalp krizi sonrasında uzun süre koruyucu olarak, kardiyak aritmilerin (ritim bozukluklarının genelinde) kontrol amacıyla, migrende koruyucu olarak, esansiyel tremorun tedavisinde, kaygı bozukluğunda ve buna bağlı hızlı kalp atımının tedavisinde, kardiyomiyopati tedavisinde gibi durumlarda kullanılır. Doktorunuz kaygı bozukluğu olduğunu ve hızlı kalp atımının (taşikardinin) buna bağlı olabileceğini söylemiş. Evet kaygı bozukluğu kalp ritmini bozabilir ve kalp ritmini bozan nedenler kalpteki bu bozukluğu olumsuz etkileyebilir. Arada bir tedavi almak faydalı olur. Ayrıca bu durum komplikasyonlara neden olabileceği için hiç değilse yılda bir kez kardiyolojik olarak kontrol edilmelidir.

   CONCOR İLAÇ, kalbin atım hızını düşürerek kalbin kanı daha etkin pompalamasını sağlamaya ve kan basıncı yüksekliğini kontrol altında tutmaya yardımcı olan bir beta-bloker ilaçtır.

   Eğer siz de, kendinizde kaygı bozukluğunun olduğunu fark ediyorsanız dideral sizin için daha uygun olabilir. Kullanma kararı tabii ki size kalmıştır.

   ”Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önerisinde bulunmak doğru olmaz”.

   Durumunuzun ilerlemesini önlemek için, kalp ritminizin ve kan basıncınızın ve psikolojik durumunuzun kontrol altında tutulması önemlidir. Belli aralıklarda kontrol önemlidir. Stresten kaçınmak, uyku saatlerinin düzenli ve yeterli olması, ağır yağlı ve ağır karbonhidratlı beslenmeden kaçınmak, kilo dengesini korumak, çay ve kahve-kola-çikolata gibi kafeinli içecek ve yiyecekleri azaltmak, sigara ve alkolden uzak durmak, şeker dengesini korumak, düzen ve ota tempoda yürüyüş yapmak, aşırı yorulmaktan kaçınmak, aşırı uykusuz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı beslenmek gibi önlemler ile bu durumun kontrol altında kalmasını sağlayabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Arzuman

  29 Ocak 2017 at 12:21

  Hocam salam.mən Azərbaycandan yazıyorum.xasta 7-yaşlı cocuq.mitral qapagın prolapısı.xastada urek döyuntusu və özkürək var.takib olunyor hec bir dəyişiklik yox.öskürmək mitral qapaq prolapısından ola bilirmr?

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 23:03

   Mitral kapak prolapsusu (mitral kapak sarkması) bir ya da her iki mitral kapakçığın kalbin kasılması sırasında sol kulakçığa doğru bombeleşmesi ile karakterize bir kapak hastalığıdır.

   Mitral kapak prolapsusu durumu genellikle iyi seyirlidir ve belli aralıklarda kardiyoloji doktoru tarafından takip edilerek bir komplikasyona neden olup olmayacağı değerlendirilir.

   Endokardit oluşmaması için çocuğun enfeksiyonlardan korunmasına dikkat etmeniz önemlidir. Çocuk başka sebeplerden dolayı girişimsel bir tedavi (diş çekimi, diş dolgusu gibi) gerektiğinde bunu yapacak doktor çocuğun durumu hakkında bilgilendirilmelidir. Çocuk sigara dumanından uzak tutulmalıdır. Çocuğun sağlıklı besinler ile beslenmesine dikkat edilmelidir.

   Doktorunuzun önerdiği aralıklarla takibini ihmal etmemeniz önemlidir, bunların dışında sizin yapacağınız bir şey yoktur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 3. Melis

  4 Şubat 2017 at 00:27

  Hocam merhabalar. 16 yaşındayım. Sürekli olarak kalbimde rahatsız edici bir çarpıntı oluyor. Kalbime yakın noktalarda yani göğsümde şiddetli ağrılar oluyor. Nefes darlığı ve yorgunluk hissi de çok fazla oluyor. Bu şikayetlerle doktora gittim ve mitral kapak ön leaflet prolabe hafif yetmezlik var dedi. Kalp kasında esneklik var dedi. Kalp kasındaki esneklik nedir?
  Mitral valv prolapsusu olduğu belirtildi. Şikayetlerim karşısında hiç bir şey verilmedi fakat geçen sene aynı şikayetlerle gidip aynı sonucu aldım ve doktor dideral verdi. Başka bir doktor ise önemsemedi. Fakat yukarıda yazdığım şikayetler benim için çok ciddi sorun yaratıyor. Dideral dışında uygun olabilecek ne kullanabilirim? Eğer bu şikayetlerim ve hastalığım ile ilgili öneriniz varsa doktorumla danışarak kullanmak istiyorum. Ayrıyetten kalp kapakçığım ile ilgili gerçekten şikayetlerim zamanla artıp güçlendiği için fazla rahatsız oluyorum, ameliyat ile düzelir mi? Eğer düzelirse benim ameliyat olmam şuanki durumuma göre uygun mu? Şimdiden teşekkürler..

 4. Melis

  4 Şubat 2017 at 00:45

  Hocam ayrıyetten belirtmeyi unutmuşum (melis/16) ekg çektirdiğimde ritimde düzensizlik olduğu belirtildi. 24 saatlik holterde ise en fazla 183 en az 47 bpm olduğu yazıyor. Ortalama 82.
  Mitral valv prolapsusu için bir tedavi olabilir mi? Çok ağrım çarpıntım yorgunluğum ve nefes darlığım oluşuyor.. (my hafif var) ne gibi ilaç kullanabilirim? Hızlıca kurtulabilmek için ameliyat olmam uygun mu? (ne zaman olabilirim?)

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 18:45

   Mitral kapak prolapsusu (MVP), bir ya da iki mitral kapakta da sistol sırasında (kalbin kasılması sırasında) sol atriuma doğru bombeleşmesi durumudur. Mitral kapak prolapsusu genellikle bir şikayete neden olmaz fakat yaygın görülen şikayetler de vardır ve bu şikayetler arasında çarpıntı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, egzersiz kapasitesinde azalma, yorgunluk ve bayılma veya bayılma hisleri gibi şikayetler vardır. Ritim bozuklukları olabilir.

   İncelmiş, gevşek kapakçığı olan veya mitral kapak yetmezliği olan hastalar ciddi komplikasyonlar gelişebileceğinden dolayı kalp ultrasonu, holter testi gibi yöntemler ile düzenli olarak takip edilir. Sol ventrikül disfonksiyonu ile birlikte ciddi yetmezliği olan hastalarda mitral kapak değişimi uygulanabilir.

   Bu durumu iyi bir kardiyoloji doktoru ile değerlendirmenizde fayda vardır. Ayrıca bazı ilaçlar, takip ve yaşam tarzı düzenlemesi ile bu durumu mutlaka ameliyat gerekene kadar idare edebilirsiniz, bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git