Hastalıklar ve Tedaviler

Mitral Kapak Darlığı (Stenozu) Nedenleri Ve Tedavisi

Mitral kapak, kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında yerini alır ve görevi akciğerlerden kalbe gelen temiz kanın tek yönlü olarak geçişini sağlamaktır. Mitral kapak darlığı, romatizmal ateş hastalığından sonra en fazla görülen kapak hastalığıdır. Mitral kapak darlığı diğer kapak hastalıklarına göre en sık görülen kapak hastalığı olmaktadır.

Mitral kapak darlığı (stenozu) belirtileri

Mitral kapak, kalbin sol karıncığı ile sol kulakçığı arasında yerini alır ve görevi akciğerlerden kalbe gelen temiz kanın tek yönlü olarak geçişini sağlamaktır. Mitral kapak darlığı, romatizmal ateş hastalığından sonra en fazla görülen kapak hastalığıdır. Mitral kapak darlığı diğer kapak hastalıklarına göre en sık görülen kapak hastalığı olmaktadır.

Kanın sol atriumdan sol ventriküle geçişinde sorun olduğundan kanın ileri gidişi engellenmektedir. Mitral darlığın en sık bilinen nedeni çocukluk döneminde geçirilen akut romatizmal ateş adı verilen boğaz enfeksiyonu nedeni ile gelişen eklemleri ve kalbi tutan bir romatizmal hastalıktır. Romatizmal hastalık dışında, doğuştan olma kapaktaki iltihabi rahatsızlık ve kitle (tümör) oluşumu gibi bazı nedenlerden de mitral kapak darlığı görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.

Mitral kapak rahatsızlığı başka rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bu rahatsızlıklar, atriyal fibrilasyon olarak tanımlanan kalp atışlarının düzensizliği, bu durumda kanın akışkanlığı yavaşlayacağı için pıhtı oluşup, vücudun herhangi bir organına yerleşmesi sonucu kol, bacak ve beyin damarlarını tıkayabilir ve ölüme kadar giden ciddi bir soruna neden olabilir. Ayrıca bakteriler nedeni ile kapağın normal yapısı bozulduğundan iltihaplanması kolaylaşıp, diş tedavisi ve ameliyat gibi durumlarda kana karışan mikroplar yapısı bozulan kapağa yerleşerek çok ciddi bir problemlere sebebiyet verebilirler.

Mitral kapak darlığı belirtileri

Mitral kapak darlığının belirtilerinde, nefes darlığı, çabuk yorulma, öksürük, yorgunluk, çarpıntı, kanlı balgam gelmesi, hareketliliğin kısıtlanması, ayaklarda ödem (şişlik) benzeri belirtilerin çok fazla hareket etme ve ayakta kalındığında görüldüğü gibi dinlenme sırasında da görülebilir.

Mitral kapak darlığı tanısı

Mitral kapak darlığı tedavisi

Mitral kapak darlığı tedavisi

Mitral kapak darlığının tanısını koymak için, doktorun yapacağı tüm kalp muayenesi sonrası, röntgen, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, yöntemleri ile tansı konulur. Bazen gerekir ise kalp anjiyografisi veya kalp katerizasyonu denilen yöntem ile kalp içi boşlukları ve kalbi besleyen damarlar değerlendirilir.

Mitral kapak darlığı tedavisi

Mitral kapak darlığının tedavisini belirlemek için, öcelikle kapaktaki darlığın derecesini belirlemek gereklidir. Hafif derecedeki mitral kapak darlıklarında ilaç tedavisi ve doktorun önereceği bazı yaşam şekli değişiklikleri yeterli olur iken, bu tür vakalarda kapak darlığı ile çok ciddi bir soruna yol açmadan doktor takibi altında hasta yaşamına devam edebilir. Mitral kapak darlığı derecesi ciddi olan hastalarda, iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler, balon dilatasyon (balon valvuloplasti) yöntemi lokal anestezi altında kasık bölgesinden girilerek bir kateter aracılığı ile daralmış kapağı genişletme işlemi yapılır. Diğer cerrahi yöntem ise açık kalp ameliyatıdır.

Açık kalp ameliyatında mitral kapak çıkarılıp, yerine protez metal ya da başka canlıdan alınan örneğin, (domuz, sığır gibi) işlem görmüş doku kapak yerleştirilir. Fakat günümüzde en uzun dayanan çift yapraklı metal kapaklardır. Bu yöntemlerin her ikisinde de hastanın yaşı, cinsiyeti, mitral kapaktaki darlık ile beraber seyreden kaçak (mitral yetmezlik), kalpteki başka hastalıklar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve diğer kapaklarda ve kalp damarlarında problemlerin olması gibi etkenlerin hangi cerrahi yöntemine karar verilmesi konusunda etkileri bulunmaktadır. Ayrıca mitral kapak darlığı ile birlikte seyreden ritim bozukluğu ve açık kalp ameliyatı ile yerleştirilen metal protez kapak var ise hastanın yaşamı boyunca kanın akışını sağlayan ilaç kullanması gerekebilir. Mitral kapak darlığı olan hastaların tedavi şekli ne olursa olsun ömürleri boyunca doktor takibi altında tutulmaları gerekmektedir.

Mitral kapak yetmezliği nedir?Mitral kapak prolapsusu nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git