Cerrahi Operasyonlar

Mandallama (Mitraclip) Tedavi Yöntemi Nedir?

Cerrahi tedavi imkanı olmayan veya ölüm riski yüksek olan kalp kapağının tam kapanmaması nedeni ile kalp yetmezliği yaşayan hastalarda dünya genelinde ve Türkiye'de son yıllarda uygulanmaya başlanan özel ve kapalı cerrahi yöntemi olan mitraclip (mandallama) yöntemi ile ağır kalp yetmezliği çeken hastaların hayatta kalma şansı yükselmektedir.

Kalp hastalıklarında mitraclip tedavisi nasıl yapılır?

Cerrahi tedavi imkanı olmayan veya ölüm riski yüksek olan kalp kapağının tam kapanmaması nedeni ile kalp yetmezliği yaşayan hastalarda dünya genelinde ve Türkiye’de son yıllarda uygulanmaya başlanan özel ve kapalı cerrahi yöntemi olan mitraclip (mandallama) yöntemi ile ağır kalp yetmezliği çeken hastaların hayatta kalma şansı yükselmektedir.

Mitraclip tedavisi nasıl yapılır?

Mitraclip uygulaması TEE deneyimi, anatomi bilgisi ve kateter deneyimi olan kardiyoloji ekibi ve cerrahi back-up da gerekmektedir. Perkütan ve cerrahi kapak tamirlerinin başarılı geçmesi için kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi uzmanlarının iş birliği ve uyumu oldukça önemlidir.

Mitraclip yöntemi, kapak değişimi yerine kapağın iki kanadını birbirine yaklaştırma şeklinde dikişle tutturma yöntemine benzeyen bu yöntem ameliyatsız olarak uygulanmaktadır. Kanın geri kaçmasını önleme amacı ile uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem çamaşırı mandalla tutturur gibi, kapağın iki kanadını birbirine tutturulması şekli olduğu için mandallama adı verilmiştir. Mandallama yöntemi ile kaçak tamamen ortadan kaldıramakla birlikte, kan akışını belirgin bir şekilde azalttığı ve kalp ve akciğer üzerindeki yükü hafifleterek hastanın rahatlamasını sağladığı bildirilmiştir. Mandallama yöntemi genellikle nefes almakta sıkıntı çeken hastaların nefes almasını düzeltmekte ve hareket etmelerinde kolaylık sağlamaktadır.

Mitraclip tedavisi kimlere yapılır?

Mitraclip yöntemişiddetli mitral yetmezliği olan hastaların şikayetleri sebebi ile, müdahale yapılması gereken hastalar öncelikle ön değerlendirmeden geçirilir. Bu değerlendirmenin içerisinde TEE adı verilen tüpü yutturarak, ekokardiyografi yapılması gereklidir. Bu test mide hastalıklarında uygulanan endoskopi yöntemine benzetilir. Bu test sayesinde hastanın kalp kapağının mandallama yöntemine uygun olup olmadığı tespit edilir.

Mitraclip tedavisine hazırlık ve tedavi sonrası

Mitraclip tedavi yöntemi kararı alındıktan sonra, hasta bir gün öncesinden hastaneye yatırılır ve anjiyo laboratuvarında narkoz altında işlem yapılır. Hasta 3-4 saat süren bu işlem sonrası bir gece yoğun bakımda kalır ve iki gün normal serviste takip altında tutulup, 3’üncü ya da 4’üncü gün taburcu edilir.

Mitraclip işleminden sonra, hastada nefes darlığı düzelir ve kalp kası zayıflayan, genişleyen hastalarda nefes darlığının azalmasının yanı sıra, kalp büyümesinde de düzelme olabilir. Bu sayede mitraclip yöntemi ile tedavisi yapılan hastada belli derecede ve uzun vadeli düzelme ve yaşam kalitesinde artma sağlanabilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  2. Kalp yetmezliği neden olur
  3. Kalp kapak hastalığı nedenleri ve belirtileri
  4. Nefes darlığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git