Hastalıklar ve Tedaviler

Minamata Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Minamata hastalığı, 1950’lerin ortasında Japonya’nın Minamata körfezinde zehirli balıkları yiyen insanlarda oluşan ağır tip cıva zehirlenmesinin neden olduğu nörolojik bir sendromdur.

Minamata hastalığı nedir?

Minamata hastalığı, 1950’lerin ortasında Japonya’nın Minamata körfezinde zehirli balıkları yiyen insanlarda oluşan ağır tip cıva zehirlenmesinin neden olduğu nörolojik bir sendromdur. Minamata hastalığı esas olarak merkezi sinir sistemini etkileyen zehirleyici bir hastalıktır. Hastalığın doğumsal (konjenital) bir şekli de annne karnındaki bebeği etkileyebilir. Hastalığın bu formu, fetusun plasenta yoluyla metil civa zehirlenmesidir. Annenin gebeliği döneminde kontamine deniz ürünlerini tüketmesiyle meydana gelir.

Minamata hastalığı belirtileri

Minamata hastalığı, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk, ataksi, genel kas güçsüzlüğü, periferik görme kaybı ve göz hareketlerinde düzensizlik, işitme ve konuşma bozuklukları gibi belirtiler gösterir. Ağır olgularda belirtiler başladıktan birkaç hafta sonra delilik (şizofreni gibi), felç, koma ve ölüm gibi ciddi sonuçlar meydana gelebilir.

Minamata hastalığı tedavisi

Hastalığın tedavisinde metil civanın vücuttan atılmasına yardımcı olan ilaçlar ilk aşamalarda uygulanır. Bununla birlikte, Minamata hastalığı için kesin bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Temel tedaviler semptomların (belirtilerin) geçici olarak hafifletilmesini (semptomatik tedavi) ve rehabilitasyon gibi tedavileri içerir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Civa zehirlenmesi neden olur
  2. Şizofreni nedir ve neden olur
  3. Koma belirtileri ve koma durumunda ilk yardım
  4. Felç belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git