Doğumsal Hastalıklar

Milroy Hastalığı Nedir? Milroy Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Milroy hastalığı, lenfin serbest akışını önleyen lenfatik damarların malformasyonunun sonucu oluşan lenfödemin (dokularda lenf birikimi) kalıtsal şeklidir.

Milroy hastalığı neden olur?

Milroy hastalığı, lenfin serbest akışını önleyen lenfatik damarların malformasyonunun sonucu oluşan lenfödemin (dokularda lenf birikimi) kalıtsal şeklidir. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Otozomal dominant tipte kalıtsal ve konjenital (doğumdan itibaren olan) genetik bozukluktur. Hastalık her iki cinste de görülebilmesine rağmen kız çocuklarında daha sık görülmektedir.

Milroy hastalığı belirtileri

Milroy hastalığında lenfödem doğumdan itibaren vardır. Sıklıkla alt ekstremitede, kollarda, yüzde ve genital bölgede görülür. Lenfödem alt ekstremitede genellikle her iki bacakta da oluşur. Ödem çoğunlukla ayak sırtındadır, dizlerin üst kısmında görülmez genellikle, sert ve ağrısızdır ve ilerleyen yaşlarda iz bırakmaz. Zamanla ekstravasküler alanda protein birikimi ve fibrozis ile ciltaltı doku sertleşir. Deride anormal bir kalınlaşma olabilir.

Lenf akımının obstrüksiyonu (tıkanması) streptokok veya stafilokok enfeksiyonlarına neden olur. Buna bağlı olarak tekrarlayan selülit ve lenfanjit atakları lenfatik sistemde harabiyete yol açar. Ayakta mantar ve egzematiform deri lezyonları görülebilir.

Milroy hastalığı teşhisi

Hastadaki klinik ve fizik muayene bulguları ile Milroy hastalığını düşündüren olgularda direkt grafi, alt ekstremite ultrasonografisi, lenfanjiyografi ve lenfosintigrafi tanıda oldukça yardımcıdır. Tanıda en önemli tetkik lenfosintigrafidir.

Milroy hastalığı tedavisi

Milroy hastalığında önemli olan, enfeksiyonların gelişiminin ve ödemin komplikasyonlarının önlenmesidir. Bu önlemler, ekstremite istirahatini ve ayakları ve bacağı kalp hizasında dinlendirmeyi, elastik çorap giyilmesini, egzersiz ve masaj tedavilerini, sıvı ve tuz kısıtlamalarını ve titiz cilt bakımını içerir. Tıbbi ve koruyucu tedavilerden fayda göremeyen hastalarda cerrahi tedaviler gündeme gelebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Lenfödem nedir ve neden olur
  2. Streptokok enfeksiyonu neden olur
  3. Ödem nedir ve ödem neden olur
  4. Kronik böbrek yetmezliği nedir ve neden olur
  5. Varis neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git