Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Miksödem Koması Nedir? Miksödem Koması Belirtileri

Miksödem koması nedir?

Farklı organlarda tiroid bezi hormonlarının etkilerinin eksikliği veya yokluğu sonucunda ortaya çıkan klinik tabloya hipotiroidi adı verilir. Miksödem tablosu ise, daha ağır tiroid hormon yetersizliğini ve beraberinde deri altında intertisyel dokularda  glikozaminoglikanların toplanması olarak tanımlanabilir. Birçok yapısal ve fonksiyonel bozukluk tiroid hormonlarının yapımını azaltarak hipotiroidizme yol açar.

Miksödem koması belirtileri

Önceden tanı konulmamış olsa bile, miksödem komalı hastalarda genellikle uzun bir süredir hipotiroidizm söz konusudur. Hipotiroidizmin klasik belirtileri arasında; halsizlik, yorgunluk, uyku hali, kabızlık, soğuğa tahammülsüzlük, deri kuruluğu, ses kalınlaşması, hareketlerde yavaşlama, aşırı kilo alımı, kas krampları, karpal tünel sendromu, menoraji gibi belirtiler vardır. Miksödem koması geliştiğinde ise bozulmuş bilinç durumu, 35 derecenin altında vücut ısısı veya enfeksiyon varlığına rağmen ateşin olmaması gibi bulgular görülür.

Miksödem koması tipik olarak yaşlı kadınlarda ve kış aylarında görülür. Tedavi alan hipotiroidli hastalar ise asemtomatiktir (belirtisizdir). Genellikle herhangi bir nedenle (araya giren bir enfeksiyon, bazı ilaçlar, hipoglisemi, travma, kalp yetmezliği, miyokard enfarktüsü, uzamış iyot kullanımı, sepsis gibi) ve tedavi almayan veya tedaviyi kesen hastalarda miksödem koması ortaya çıkar.

Miksödem koması erken teşhis ve uygun tedaviye rağmen ölüm oranı oldukça yüksek bir endokrinolojik tablodur. Literatürde bildirilen olgu sayısı az olduğundan kesin mortalite (ölüm oranı) bildirimi zordur, ancak değişik serilerde ortalama %30-60 arasında olduğu bildirilmektedir.

Miksödem koması teşhisi

Miksödem komasının tanısı hastanın hikayesi, fizik muayenesi ve komaya neden olan diğer sebeplerin dışlanması ile konulur. Tanı kliniğe ek olarak serum serbest T4 düzeyinin düşük, TSH düzeyinin ise yüksek olması ile desteklenir.

Miksödem koması tedavisi

Miksödem komasında erken tanı ve tedavinin zamanında başlaması son derece önemlidir. Tedavide yoğun bakım şartları gerekebilir. Miksödem tedavisi; uygun dozda L-tiroksin tedavisi, sentetik glukokortikoidlerin kullanımı, L-tiroksin ile birlikte destek tedavisi, solunum desteği, vücudun örtülmesiyle ısı kaybının önlenmesi (ek ısıtma uygulanması önerilmez), enfeksiyon varsa uygun antibiyotik tedavisi gibi tedavileri içerir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hipotiroidi nedir ve neden olur
  2. Hipertiroidi nedir ve neden olur
  3. Tirotoksik kriz nedir ve neden olur
  4. Hashimoto hastalığı nedir ve neden olur
  5. Antitiroid ilaçlar ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git