Enfeksiyon Hastalıkları

Mikrofilarya Nedir? Filariasis Belirtileri ve Tedavisi

Mikrofilarya, mikrofilarya solucanın bazı türlerinin olgunlaşmamış formlarını oluşturur.

Mikrofilarya nasıl bulaşır?

İnsan ve hayvanı enfekte eden yetişkin solucanlarla üretilir ve kanda veya lenf içinde dolaşır. Onlar, enfekte insan ve hayvanları ısıran sivrisinek ve diğer böcekler tarafından yutuldukları zaman yaşam döngülerini tamamlarlar; böcek içinde larvaya dönüşür ve daha sonra başka bir kurban ısırıldığında ona geçer. Sivrisineklerin ısırmasından, kanda mikrofilaryaların görülmesi arasında 6-12 ay geçebilir.

Filariasis belirtileri

Lenfatik filariyazis hasara yol açarak kronik morbiditeye neden olur. Ağrılar, şişmiş ekstremiteler, kötü kokulu lezyonlar, kollar ve bacaklarda lenfödem, kadınlarda vulva, erkeklerde skrotum gibi genital bölgelerde şişlik gibi belirtiler görülür.

Mikrofilarya nasıl teşhis edilir?

Vücutta mikrofilarya varlığı, kan örneklerinin mikroskobik incelemesi ile tespit edilebilir. Mikrofilaryalar kan dışında karaciğer, kas ve hidrosel sıvısında da bulunabilir. İdrar ve hidrosel sıvısında etken gösterilebilir.

Mikrofilarya nasıl tedavi edilir?

Günümüzde bile mikrofilarya tedavisinde en seçkin ilaç dietilkarbamazin ile uygulanan tedavidir. Bu ilaç hem mikrofilariya hem de yetişkin solucanlara karşı etkilidir. Medikal tedaviden sonra fizik tedavi bölümünde lenf drenajını sağlayacak egzersizler verilir ve diğer uygulamalar (elastik bandaj, segmental gradientli pompalama ve manuel lenf dranıjı gibi) yapılır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Onkoserkiyaz nedir
  2. En çok ölüme neden olan hastalıklar
  3. Batı Nil virüsü nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git