Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Mikrodermabrazyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mikrodermabrazyon, yüksek basınçlı alüminyumoksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılmasını içeren noninvaziv bir yöntemdir.

Mikrodermabrazyon, yüksek basınçlı alüminyum oksit mikrokristallerinin cilde püskürtülerek cildin yüzeysel tabakalarının aşındırılmasını içeren noninvaziv bir yöntemdir. Bu uygulamada cilt yüzeyine temas eden mikrokristaller yumuşak bir soyma işlemi yapar ve ölü hücreler, deri atıkları cihazın vakum sistemi tarafından emilir.

Mikrodermabrazyon ne işe yarar?

Cilt gençleştirmede mikrodermabrazyon, cildin yenilenmesi için gerekli mekanizmaları uyararak, hücre bazında yenilenmeyi ve kollajen üretiminde artışı sağlar. Bu uygulama ciltteki düzensizlikleri azaltır, cilde parlaklık ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Mikrodermabrazyon tedavi için uygulanabildiği gibi, yaşlanmaya bağlı oluşan cilt problemlerinde de cilt bakımı için uygulanabilmektedir.

Mikrodermabrazyon ne için uygulanır?

 • Yüzdeki kırışıklıklar ve karakter çizgileri,
 • Yüz ve vücuttaki (göğüs bölgesi, el, vs.) pigmentli lekelerin tedavisi,
 • Güneşin neden olduğu cilt bozuklukları,
 • Hiperkeratozlar,
 • Cilt yüzeyindeki düzensizliklerin azaltılması,
 • Akne ve yara izlerinin azaltılması,
 • Yağlı ciltte yağın azaltılması ve temizlenmesi,
 • Yaşlanmayı önlemek için cilt bakımı ve cilt tonusunun arttırılması, bunlar gibi durumlar için mikrodermabrazyon uygulanabilir.

Mikrodermabrazyon nasıl yapılır?

Mikrodermabrazyon işleminden önce cilt ön temizlik ile yağlardan arındırılır. Yüz temizliği yapıldıktan sonra ölü hücrelerin yok edilmesi için cilt yüzeyine yüksek basınç ile alüminyum oksit kristalleri püskürtülür. Bu hücrelerle karışmış olan kristal tozcukları vakum ile emilirler. Bu yöntemle gözenekleri tıkayan ölü hücreler temizlenir ve bu sayede gözenekler sıkılaşır ve cilt pürüzsüzleşir.

Mikrodermabrazyon kaç seans uygulanır?

Mikrodermabrazyon işlemi 20-30 dakika süren seanslar şeklinde yapılmaktadır. Seanslar 7-10 gün aralıklarla tekrarlanır. Etkisinin iyi olması için bireyin probleminin ne olduğuna bağlı değişen 8-15 seanslık bir tedavi programı gerekir. Birey için planlanmış tedavi programı bittikten sonra 2-3 ayda bir tek seanslık bakım tedavileri önerilmektedir.

Mikrodermabrazyon işleminin kontrendikasyonları

 • Ciltte aktif enfeksiyon varlığında enfeksiyon tedavisi yapılıp tedavi sonlanana kadar işlemin ertelenmesi gerekir.
 • Mikrodermabrazyon işlemi kuru ciltlerde, egzama varlığında, ciltte uçuk oluşma riski veya belirtileri varsa uygulanmamalıdır.
 • İşlem hamilelerde, emziren annelerde, ağır ve düzenli ilaç tedavisi alanlarda da kontrendikedir (uygulanmamalıdır).

Mikrodermabrazyon yan etkileri

Mikrodermabrazyon anestezi uygulanmadan yapılabilen ağrısız, yan etkisi ve riskleri olmayan bir tedavi yöntemidir. İşlemden sonra kişi hemen günlük yaşamına dönebilir.

 • İşlem sonrası hafif bir kızarıklık olabilir, ancak bu kızarıklık hasta klinikten çıktığında yatışmış olur.
 • Birkaç gün içinde kişiyi rahatsız etmeyecek derecede kepeklenme şeklinde ciltte soyulma olabilir.
 • Bilinçsiz ve tecrübesiz ellerde yapıldığında işlemin kendisi sarkmaya neden olabilir. Bu nedenle doğru ellerde ve bu konuda tecrübesi olan dermatoloji uzmanı tarafından doğru koşullarda işlemin yapılması gerekir.

Mikrodermabrazyon sonrası nelere dikkat etmeli?

 • Uygulamadan hemen sonra ciltte hafif kızarıklık oluşabileceği için ve uygulamadan sonraki günlerde güneşe maruziyetin önlenmesi için güneşten koruyan kremler kullanılması (doktorunuzun önerdiği bir krem olabilir) son derece önemlidir.
 • İşlemin yapıldığı gün makyaj yapılmamalı, daha sonraki günlerde de (cildin yenilenme sürecinde) doktorunuza danışarak hafif makyaj tercih edilmelidir.
 • Cildinizde soyulma olursa, kesinlikle elinizle müdahale etmemeli, doktorunuzun önerdiği nemlendirici kremi kullanmalısınız.

Benzer sağlık yazıları

 1. Dermabrazyon nedir ve ne için uygulanır
 2. Otojen yağ enjeksiyonu nedir ve ne için uygulanır
 3. Kimyasal soyma nedir ve ne için yapılır
 4. Cilt sarkması neden olur
 5. Cilt yenilemede radyofrekans ablasyon nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git