Hastalıklar ve Tedaviler

Mikroalbuminüri Nedir? Mikroalbuminüri Referans Aralığı

Mikroalbuminüri diyabetis mellituslu kişilerde böbrek hastalığının en erken belirtisidir.

Mikroalbuminüri veya idrarda albumin (MA), genellikle erken böbrek hasarına bağlı idrarda albumin seviyesinde artış durumunu tanımlamaktadır. Mikro ile kastedilen idrarda az miktarda albumin atılmasıdır. Mikroalbuminüri diyabetis mellituslu kişilerde böbrek hastalığının en erken belirtisidir.

Mikroalbuminüri neden olur?

Mikroalbuminüri sistemik kan basıncının artmasına bağlı böbreklerde oluşan hemodinamik değişiklikler nedeniyle görülebileceği gibi, hasarlanmış vasküler endotelyum nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Mikroalbuminüri teşhisi

Mikroalbuminüri tedaviyle gerileyebilen bir durum olduğundan, son dönem böbrek yetmezliğine gidişi önlemek ve kardiyovasküler hastalık riskini belirlemek amacıyla bireylerde mikroalbuminüri taramasının yapılması büyük önem taşır.

12 yaşın üstündeki tip 1 diyabet ve 70 yaşın altındaki tip 2 diyabet hastalarında yılda bir kez idrarla atılan albümin konsantrasyonlarının ölçülmesi önerilmektedir.

Mikroalbuminüri dipstick testleri ile tespit edilip çoğu zaman 24 saatlik idrarda yapılan testle tespit edilse de, herhangi bir zamanda alınacak spot idrar örneğinden, gecelik idrar örneğinden elde edilen sonuçlar da mikroalbuminüri taramasında kullanılabilmektedir.

Mikroalbuminüri ve makroalbuminüri referans aralığı ve normal değerler

İdrarda Abuminüri Referans Aralığı

İdrar örneğinin toplandığı dönemde şiddetli egzersiz yapılması, ateşli hastalık geçiriyor olmak, soğuğa maruz kalınması, konjestif kalp yetmezliği, belirgin hipertansiyon varlığı gibi durumlar geçici olarak idrarla atılan albumin miktarında artışa neden olabilir. Bu nedenle bir diyabet hastasının takibi sırasında, diyabetik nefropati olasılığının değerlendirilmesi amacıyla yapılan kontrollerin bu tür bir durumun olmadığı dönemde yapılması gerekir.

Mikroalbuminüri tedavi gerektirir mi?

Mikroalbuminüri tedavi edilmezse tip 1 diyabetlilerde diyabetik böbrek hastalığına (diyabetik nefropatiye), tip 2 diyabetlilerde kardiovasküler hastalığa ilerler.

Mikroalbuminüri tedavisi

Mikroalbimüniri’den etkilenen kişinin kan basıcı normal olsa bile ACE inhibitörleri veya ARB’ler ile tedavi edilmektedir. Her iki ilaç sınıfının da geniş randomize çalışmalarla albuminüriyi azalttığı gösterilmiştir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Diyabet (şeker hastalığı) nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  2. Diyabetik nefropati nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Hipertansiyon nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Kalp damar hastalığı nedir
  5. ACE inhibitörleri ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git