Baş Ağrısı

Migren Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Migren ağrısı nasıl olur?

Migren ağrısı nasıl olur?

Migren, iyi huylu, iyileşme ve ataklar ile seyreden bir baş ağrısı tipidir. Migren rahatsızlığının en tipik belirtisi baş ağrısı ataklarıdır. ağrının süresi 4-72 saat arasında değişebilir. Migren ağrısının nedenleri arasında hormonal nedenler, kadınların adet (regl) döneminde migren ataklarının daha fazla görülmesi hormonal teoriyi doğrulamaktadır. Ayrıca, sonradan yapılan araştırmalar sonucu vasküler ve biokimyasal teoriler de bildirilmiştir. Migrenin ailesel genetik geçişli bir problem olduğu da bilinmektedir.

Migren, her iki cinsiyeti de etkiler ve genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde başlar. İlk migren atağının 50 yaşlarından sonra görülmesi çok nadirdir. 50 yaşlarından sonra şiddetli baş ağrısı atakları olur ise altında yatan nörolojik hastalık varlığı düşünülmelidir. Migrenin, 7 yaşından küçüklerde görülme oranı % 6’dır. 55 yaşlarından sonra erkeklerde de kadınlarda da migren atakları genellikle kendiliğinden geçebilir. Türkiye’de migren görülme sıklığı % 16.4’tür. Kadınlarda % 22, erkeklerde % 11 civarındadır.

Migren ataklarını tetikleyen nedenler

Bir çok neden migren ağrısını tetikleyebilir. Öncelikle hormonal sebepler, sosyal yaşamda meydana gelen stres, uykusuzluk, açlık, gazlı içecekler, şarap, bira, kafein eksikliği, yorgunluk, ağır yemekler yemek, dengesiz beslenmek, sigara kullanımı gibi faktörler migren ağrısını arttırabilir. Ayrıca, yolculuklar, uykusuzluk ve çok fazla uyumak, kuvvetli kokular, enfeksiyonlar, çok fazla egzersiz yapmak, parlak ışıklar (fotofobi), hava ve iklim şartları, aşırı gürültü gibi nedenlerde migren ağrılarının tetiklenmesinde önemli faktörlerdir. Hormonal nedenler ise, adet dönemi zamanları, doğum kontrol ilaçları, hamileliğin ilk üç aylık dönemi, erkeklerin ve kızların ergenlik dönemleri gibi nedenlerdir.

Migren tipleri

Migren tipleri

Migren tipleri

Migren iki tip şeklinde sınıflandırılır. Auralı migren, aurasız migren olarak adlandırılır.

Auralı migren : Baş ağrısı başlamadan önce koku veya ışığa hassasiyet ve sonrasında baş ağrısının başlaması şeklinde ortaya çıkan migren tipidir.

Aurasız migren : Aniden baş ağrısının başlaması şeklinde ortaya çıkar ve ağrı zonklayıcı, yarım, orta ve ileri şiddette baş ağrısı şeklinde görülür. Aurasız migren fiziksel aktivite sırasında artış gösteren migren tipidir. Bulantı, kusma, ışığa karşı hassasiyet ve ses korkusu ile birlikte meydana gelir. Bu ağrılar genellikle 4-72 saat arasında devam edebilir.

Migren belirtileri

Migren ağrısı ile birlikte genellikle bulantı, kusma, ışığa duyarlılık, sese duyarlılık ve kokuya duyarlılık gibi şikayetler ortaya çıkar. Migren ağrısı girdiğinde hasta sessiz, karanlık bir yerde olmayı ister ve bazen bütün fonksiyonları durabilir. Migren ataklarının süresi 4 ile 72 saat arasındadır. Migren ataklarının sıklığı hastaya göre değişiklik gösterir. Atak aralıkları yılda bir, birkaç ayda bir, bazen ayda bir iki defa, bazende haftada bir iki defa şeklinde olabilir. Ataklar bazen kronik baş ağrısı ile karışabilir. Atak sıklığını stres, uykusuzluk, adet dönemleri, hava ve iklim değişikliği, yolculuklar, yorgunluk, baş ağrısı ilaçları ve benzeri sebepler arttırabilir. Migren tipi baş ağrıları, gerilim tipi, küme tipi, kronik baş ağrısı ve aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrıları, nazofarenks, temporomandibular eklem hastalığı ve temporal arterit ile karışabilir.

Migren teşhisi

Migren tanısı nöroloji uzmanının yapacağı fizik muayene sırasında hastadan alacağı bilgiler, hastanın şikayetleri, öncesi – sonrası gibi bilgiler alınarak migren tanısı konulabilir. Hastada şüpheli bir durum olur ise labratuvar tetkikleri ve nöroradyolojik incelemeler istenir. Yapılan bu tetkikler ile migren tanısı kesinleştirilir. Migren atakları sırasında genellikle tansiyon yükselmesi gelişebilir. Bu nedenle genellikle hastalarda tansiyon yükseldiği için baş ağrısı olduğu düşünülür.

Migren tedavisi

Migren tedavisi

Migren tedavisi

Migren tedavisinde doğru tanı önemlidir. Sonrasında atak tedavisi ve koruyucu tedavi şeklinde devam eder. Eğer migren diğer baş ağrıları ile birlikte görülür ise önce o tip baş ağrılarının tedavisi yapılır ve sonrada migren tedavisi başlar. Akut tedavide baş ağrısını geçirmek ve hastanın rahatlamasını sağlamak hedeflenir. Atak tedavisinde bazı ilaçlar kullanılır. Fakat bu ilaçların gereğinden fazla kullanılması baş ağrısı şiddetinde ve atakların artmasında rol oynar.

Migren tedavisinde, koruyucu tedavide önemli olan nokta tetikleyici faktörlerden uzak durmaktır. Bunun yanı sıra, ilaç tedavisi, davranış tedavisi, yaşam tarzı değişikliği, psikolojik destek, egzersiz tedavisi, biofeedback tedavisi, gerekir ise akupunktur tedavisi ve geçmeyen şiddetli ilaçların fayda etmediği migren atakları için botilinum toksini, botoks uygulaması koruyucu tedavide yardımcı olur. Kullanılan ilaçlar migreni tedavi etmez. Sadece atakların sıklığını ve şiddetini azaltır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git