Hamilelik ve Doğum

Mifepriston Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Mifepriston İlacın Yan Etkileri

Mifepriston kısaca nedir?

Mifepriston nedir ve ne için kullanılır? Mifepristone, gebeliğin medikal sonlandırmasını uyarmak için prostaglandin ile birlikte kullanılan cinsellik hormonudur. İlaç ağız yoluyla alınır.

Mifepriston ilacın yan etkileri: Sık rastlanan yan etkileri arasında karın ağrısı, yorgunluk, kırıklık, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, döküntü ve rahim kanaması gibi etkiler sayılabilir. Ağır vajinal kanamalar, bakteriyel enfeksiyon olduğuna ve hamilelik sona ermezse bebeğin hatalı biçimlenmesine işaret edebilir. Bu yöntem uygulandığında uygun takip desteği (doktor kontrolü ve takibi altında uygulanması) gerekir. Aşırı kanama ve eksik sonlandırma durumunda cerrahi müdahale gerekir.

Mifepriston kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar): Mifepriston rahim içi bir araç varlığında, ektopik gebelik durumu olan kadınlarda ve adrenal yetmezlik, kanama bozuklukları, kalıtsal porfiri gibi hastalıkları olan kadınlarda, uzun süreli kortikosteroid (kortizon içeren) ilaçlar ve antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaçlar kullanan kadınlarda kontrendikedir (kullanılmamalıdır).

Uyarı: Bu ilaçlar doktor reçetesi ve doktor kontrolü altında olmadan kullanılmaz.

Benzer sağlık yazıları

 1. İndüklenen düşük nedir
 2. Hamilelikte kanama neden olur
 3. Dış gebelik nedir
 4. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları

2 Yorum

 1. Meyra

  8 Ocak 2018 at 23:24

  Hocam merhaba erkek arkadaşımla sürtünme Yolu ile birliktelik yaşadık, onun üstünde birşey yoktu bende ise sadece çamaşır, hamilelik riskim var mıdır? Bakireyim, bu arada regl olmam riski ortadan kaldırır mı? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2018 at 01:38

   Bahsettiğiniz durumda hamilelik riski oldukça azdır. Ve regl olduğunuzda hamilelik ihtimali ortadan kalkmış olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git