Hamilelik ve Doğum

Mifepriston Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Mifepriston İlacın Yan Etkileri

Mifepriston kısaca nedir?

Mifepriston nedir ve ne için kullanılır? Mifepristone, gebeliğin medikal sonlandırmasını uyarmak için prostaglandin ile birlikte kullanılan cinsellik hormonudur. İlaç ağız yoluyla alınır.

Mifepriston ilacın yan etkileri: Sık rastlanan yan etkileri arasında karın ağrısı, yorgunluk, kırıklık, halsizlik, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, döküntü ve rahim kanaması gibi etkiler sayılabilir. Ağır vajinal kanamalar, bakteriyel enfeksiyon olduğuna ve hamilelik sona ermezse bebeğin hatalı biçimlenmesine işaret edebilir. Bu yöntem uygulandığında uygun takip desteği (doktor kontrolü ve takibi altında uygulanması) gerekir. Aşırı kanama ve eksik sonlandırma durumunda cerrahi müdahale gerekir.

Mifepriston kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar): Mifepriston rahim içi bir araç varlığında, ektopik gebelik durumu olan kadınlarda ve adrenal yetmezlik, kanama bozuklukları, kalıtsal porfiri gibi hastalıkları olan kadınlarda, uzun süreli kortikosteroid (kortizon içeren) ilaçlar ve antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaçlar kullanan kadınlarda kontrendikedir (kullanılmamalıdır).

Uyarı: Bu ilaçlar doktor reçetesi ve doktor kontrolü altında olmadan kullanılmaz.

Benzer sağlık yazıları

  1. İndüklenen düşük nedir
  2. Hamilelikte kanama neden olur
  3. Dış gebelik nedir
  4. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git