Enflamatuar Hastalıklar

Mide ve Duodenum Ülseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ülser Latince yara anlamına gelir. Ülser veya peptik ülser vücudun hangi bölgesinde olursa olsun yara anlamında tanımlanır.

Mide ve duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülseri nedir?

Ülser Latince yara anlamına gelir. Ülser veya peptik ülser vücudun hangi bölgesinde olursa olsun yara anlamında tanımlanır. Ülser sindirim sisteminin her yerinde görülebilir. Ancak en sık görülme yeri, yemek burusu ile midenin birleştiği bölge, mide ve onikiparmak bağırsağı’dır. Mide ülseri hastalığının yaş cins ayrımı olmaz ve genellikle 20-40 yaşları arasında daha sık görülür.

Mide ülseri neden olur?

Mide ülserinin en önemli nedeni bu bölgede bulunan yoğun asittir, çünkü mide çok asit salgılayan ve kendini bu asitten özel mekanizmalar ile koruyan bir organdır. Midenin korunma mekanizmaları ile ürettiği asit arasında bir dengesizlik ve asit çok fazla olur ise bu asit nedeni ile önce gastrit olur ve sonra daha derin bir yara oluşması sonucunda ülser meydana gelir.

Mide ülseri oluşumunu tetikleyen organik faktörler: 

 • Helikobakter pilori
 • Mukozal direncin bozulması
 • Pepsin 1 artışı
 • Mukusta düşük mol ağırlıklı glikoprotein artışı
 • HCO3 ve mukozal kan akımının azalması
 • Midenin boşaltma güçlüğü
 • Zamanında tam tedavisi yapılmamış gastrit
 • Safra kesesi taşlarına, safra kesesi poliplerine bağlı safra kanalının tıkanması sonucu safranın mideye akması (safra reflüsü)
 • Kronik atrofik gastrit gibi organik etkenler mide ülseri gelişimine neden olur.

Mide ülseri gelişiminde beslenme ve yaşam tarzına bağlı faktörler:

 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Yoğun stres
 • Aspirin gibi ağrı kesici ilaçların kullanımı
 • Fazla kahve ve çay tüketimi
 • Düzensiz yaşam tarzı ve düzensiz beslenme
 • Sindirilmesi zor besinlerin çok fazla tüketilmesi gibi faktörler midede ülser oluşmasını arttıran faktörlerdir.

Duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülseri neden olur?

Duodenum ülseri gelişimine neden olan organik faktörler:

 • Hiper vagotoni
 • Parietal ve hücre sayısında artış
 • Asit salgısını inhibe eden faktörlerin yatersizliği
 • Yaşa bağlı hormonal dengelerin bozulması
 • Surrarenal fonksiyonların bozukluğu
 • Karaciğer yetmezliği
 • Safra azlığı
 • Kalp hastalıkları gibi faktörler duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülseri gelişimine neden olan faktörlerdir.

Duodenum ülserinde ağrıyı tetikleyen faktörler:

 • Sigara kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Kahve ve demli çay
 • Kızartmalar
 • Baharatlar
 • Sinirsel gerginlik ve aşırı stres, üzüntü gibi yaşam ve beslenme tarzına bağlı faktörler duodenum ülserinde ağrıyı başlatabilir ya da şiddetlendirebilir.
Mide ve duodenum ülseri neden olur

Mide ve duodenum ülseri neden olur

Mide ülseri belirtileri

Mide ülserinde en sık görülen belirti mide ağrısıdır ve ağrıyı gıdalar arttırabilir. Her mide ağrısı olan hastada antiasit ilaç kullanımı ağrıyı geçirmeyebilir. Ağrı çoğunlukla sol üst kadrana (üst karın bölgesine) doğru yayılım gösterir.

Diğer mide ülseri belirtileri arasında iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ağız içine acı su gelmesi, reflü oluşumu ve buna bağlı yemek borusu şikayetleri, mide yanması, geğirme, mide ekşimesi, şişkinlik gibi belirtiler vardır.

Bu şikayetler asitli, baharatlı, ekşi ve acı yedikten sonra daha fazla hissedilir. Ülser şikayetlerinin gün içerisinde belli zamanlarda daha çok hissedilmesi, yenilen yemekler ile ilişkili olmasıdır.

Ülser iyice derinleşir ve o bölgede bir atardamarı etkiler ise mide kanamasına yol açar ve kişide kahve telvesine benzer şekilde kusma, dışkısında katran rengi gibi belirtiler de görülür ve bu belirtiler ilerlemiş ve kanama başlamış bir ülser tablosu belirtileridir. Bazen ülserin yerleşim yerine göre midenin çıkışı daralır ve hastada 3-4 günde bir kusma meydana gelir.

Duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülseri belirtileri

Duodenum ülseri ilk başlarda sinsi seyir gösterebilir ve hafif belirtiler yıllarca devam edebilir. Duodenum ülseri alevlenme ve sakin dönemler ile seyir gösteren kronik bir hastalıktır.

Duodenum ülserinde ağrı asidik luminal içeriğin ülser zeminindeki afferent sinirleri uyarması sonucu ortaya çıkar. Ağrı epigastriumun merkesinde hafif sağa doğru duyulur. Onikiparmak bağırsağının arka yüz ülserlerinde ağrı sırtta ve sağ omuzda da hissedilir.

Duodenum ülserinin diğer belirtileri arasında yanma, acı, kazınma, tırmalanma, aşırı açlık hissi gibi belirtiler vardır.

Duodenum ülserlerinde ağrı genellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde alevlenme gösterir ve kış ve yaz mevsimlerinde sakinleşmeler olur. Ağrılar ilk başladığında 1-2 haftalık dönemler boyunca her gün birkaç saat süresince hastayı ciddi şekilde rahatsız eder.  Bu dönem geçtikten sonra birkaç ay sakinleşme dönemi görülür. Bu döngü defalarca devam eder fakat zamanla ağrı dönemleri uzar, sakinleşme dönemleri kısalır.

Duodenum ülseri

Duodenum ülseri

Mide ve duodenum ülseri teşhisi

Ülser tanısında gastroentroloji uzmanın yapacağı fizik muayene ve ultrasonografik görüntülemede ülser anlaşılmaz, fakat muayene ve ultrasonografik görüntüleme diğer hastalıkları ayırt etmede faydalı olur.

Mide ülseri teşhisinde hastanın öyküsü ve şikayetleri, baryumlu mide grafisi, asit testi, endoskopik görüntüleme ve endoskopi ile alınan biyopsi gibi yöntemler ile tanı doğrulanır.

Duodenum ülseri teşhisi de gastroloji kliniğinde yapılacak muayene ve bazı tetkikler ile konulur. Duodenum ülseri tehisinde hastanın anlatacakları, şikayetleri, kan testleri, radyolojik yöntemler ve endoskopi gibi yöntemler kullanılır. Endoskopik yöntem özellikle ayırıcı tanıda önemlidir.

Mide ve duodenum ülserleri ile karışabilen hastalıklar:

 • Hiatus hernisi
 • Kolesistit
 • Atrofik gastrit
 • Pankreatit
 • Spastik kolit
 • İrritabl bağırsak sendromu
 • Fonksiyonel dispepsi gibi hastalıkların mide ve duodenum ülserinden ayırt edilmesi gerekir.

Mide ve duodenum ülseri tedavisi

Mide ülseri tedavisi ilaç tedavisi ile yapılır. Ülser hastaları eskiden 1970’li yıllardan önce cerrahi olarak tedavi edilmekteydi fakat günümüzde ülser hastalarının % 90’ını ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Duodenum ülseri, mide (gastrik) ülser, peptik ülser tipleridir ve benzer tedaviler ile tedavi edilir.

Ülser etkeni olan helikobakter pilori denilen bir bakterinin olması  ise, bu bakterinin ortaya çıkarılması ve bu bakteriye yönelik tedavi ile bu durum tedavi edilir. Bunların yanı sıra diyet tedavisi de önemlidir. Tekrar ülser oluşmaması için aylarca tedavi görmek gerekebilir.

Mide ve duodenum ülserleri kansere neden olur mu?

Mide ülseri kansere neden olur mu, olmaz mı diye araştırmacılar yıllarca bu konu hakkında çalışmalar yapmışlardır ve mide ülserinin kansere dönüşmediğine inanılmaktadır. Bazen midede oluşan ülser zemininde kanser vakalarına rastlanmıştır. Bazı mide kanseri vakalarında ülser tespit edilmiştir fakat mide ülseri kanser etkeni mi, bu konu tartışılmaktadır.

Midesinde büyük bir ülser tespit edilen hastada genellikle kanser varlığı araştırılır. Mide ülseri hastası tedavi edilmez ise ülser delinebilir ve tıkanıklığa yol açabilir. Ülser bazende kanama yapabilir ve ilaçlar ile tedavi edilebilecek ülser ameliyata kadar gidebilen komplikasyonlara neden olur.

Mide ve duodenum ülseri olan kişiler nelere dikkat etmeli?

Ülser hastalarının özellikle stresten kaçınmaları, yemek saatlerinin düzenli ve yeteri kadar beslenme şeklinde olması, gereksiz besinlerden (örneğin çay, kahve, kola, gazoz, boza, limonata, sirke, ketçap, mayonez, hazır gıdalar, turşular, baharatlar, kızartmalar, yağlı yemekler, fast food tarzı gıdalar, salam-sosis-sucuk gibi gıdalar, çikolata ve kakao gibi) besinlerden kaçınılması, tedavi sırasında istirahat edilmesi, bağırsakların her gün düzenli şekilde çalışmasını sağlamak, alkol ve sigaranın bırakılması gibi hastanın alacağı önlemler mide ve duodenum ülseri tedavisinde ve tekrarlamaların önlenmesinde son derece önemlidir.

Mide ve duodenum ülseri olan hastalar doktorlarının önerilerine de dikkat etmeli tedavi ve takiplerini düzenli olarak uymalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Mide ekşimesi neden olur
 2. Mide kanaması neden olur
 3. Mide ağrısı neden olur
 4. Mide kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Mide yanması neden olur

8 Yorum

 1. Adsız

  27 Ağustos 2015 at 20:39

  Mide ve duedonum bağırsağı arasındaki darlık nedir, ne yapılabilir.

  • Adsız

   28 Ağustos 2015 at 10:04

   Mide ve onikiparmak bağırsağı arasında tıkanmaya, mide ve duodenuma yakın kısımlarda gelişen ülserler (yaralar) mide çıkışını daraltarak tıkanma yapabilir. Bu tıkanma sonucu genellikle hastalarda kusma meydana gelir. Midenin antrum tümörlerinde de yine onikiparmak bağırsağı ve mide arasında tıkanma oluşabilir.

   Bunun için bir gastroentroloji uzmanına başvurulması ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir. Çünkü bu tür tıkanıklıklar mide kanamasına sebebiyet verebilir. Durumun ne olduğunun teşhisi, tedavinin nasıl yapılacağının kararını doktorunuz durumunuza göre karar verecektir.

   Geçmiş olsun.

 2. Adile

  2 Ekim 2016 at 23:15

  Yaklaşık 6 aydır ülser teşhisi kondu ilaçlarımı kullanıyorum bazen iyileşiyo bazen de ağrıdan duramıyorum .bunun çaresi yok mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 21:54

   Mide ülserine neden olan bir faktör var ise bu durum geçse bile tekrarlayabilir.

   Örneğin safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri, helikobakter pilori denilen bir bakteri, gastrit (mide iltihabı) gibi durumlar söz konusu ise midenizdeki ülser iyileşse bile tekrarlayabilir.

   Ayrıca mide ülseri durumunda beslenme de önemlidir. Beslenmeyi ve ülseri kötüleştiren besinleri doktorunuza veya bir diyetisyene danışarak öğrenebilir ve bunlara dikkat edebilirsiniz.

   Tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 3. Ümmü

  11 Aralık 2016 at 18:06

  Duedonum ulserindeki rektal kanamanin siddeti ne kadardir hastanede ESP tedavisi alacak kadar ileri derece olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 10:14

   ESP tedavisi serumla demir takviyesi tedavisi olarak verilebilir. Hastalıkta ciddi anemi gelişmiş olabilir ve bu tedavi doktorunuz gerek görürse uygulanabilir.

   Doktorunuzla bu durumu konuşmanız ve değerlendirmeniz daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 4. Sabri

  9 Kasım 2019 at 17:00

  Bulbusda 1 mm ile 2 mm aralığında ülser var dedi doktor helicor tedavisine başladı yalnız ben uzun süreli antirımatizmal ilaç almıştım virüs testi yapılmadan direk antibiyotik tedaviye gerek varmı? 1mm ile 2 mm aralığındaki ülser mide koruyucularla iyileşmezmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2019 at 22:47

   Bulbusta 1-2 mm aralığında ülser teşhisinin konulması için endoskopik inceleme yapıldıysa, bu sırada aynı zamanda midenin ve onikiparmak bağırsağının (duodenumun) incelenen alanlarının bazı yerlerinden biyopsi (örnekler) alınarak patolojik incelemeye gönderilir. Buradan gelen sonuçlara göre bakteri teşhisi konulmuşsa, bu durum için antibiyotik tedavisi gereklidir. Bazı ilaçların kullanımına bağlı mide işlevleri, mide mukozası ve asit dengesi bozulabilmektedir. Buna bağlı olarak da midede helikobakter pilori gelişebilmektedir, bu da mide/duodenum ülserlerine (diğer bir deyişle peptik ülsere), reflüye ve bazı mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır.

   Helikobakter pilori ayrıca önemli bir kanser nedenidir, bu nedenle tedavisi son derece önemlidir ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

   Helikobakter pilori, aspirin kullanımı, nonsteroid antiinflamatuvar ilaçların kullanımı, sigara ve alkol kullanımı, stres ve yaşam tarzı, beslenme ile ilgili faktörler ülser oluşumunda etkili faktörlerdir. Nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar romatizmal hastalıklarda oldukça sık kullanılan ilaçlardır.

   Doktorunuza danışmadan kesinlikle ilaçlarınızı bırakmayınız, ilaçlarınızı (antibiyotiklerinizi ve mide ilaçlarınızı) dikkatlice ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Doktorunuz antibiyotik tedavisini ülserin iyileşmesi için değil, bakterinin tedavisi için vermiştir. Helikobakter pilori tedavisinde antibiyotik ve mide ilaçları kombinasyon şeklinde verilir genellikle. Çünkü hem bakterinin hem de midede oluşan hasarın tedavisi gerekmektedir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git