Hastalıklar ve Tedaviler

Mide Spazmı Nedenleri Ve Belirtileri

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Mide spazmı neden olur? Mide spazmı tedavisi

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Bunların dışında mideye ait hastalıklarda da mide spazmı gelişebilir. Örneğin, mide ülseri, gastrit hastalığı, kanser veya mide çıkışında tıkanmaya neden olan durumlardan mide spazmı oluşabilir. Mide spazmını soğuk ve çiğ yenen bazı gıdalar, kafeinli içecekler, mideyi aşırı doldurmak, ağır travmalar, ağır psikolojik rahatsızlıklar, uzun süren ishaller, uzun süren kabızlıklar, besin zehirlenmeleri, ağır metal zehirlenmeleri, süt intoleransı, sindirim sistemi bozuklukları ile ilgili diğer sorunlar, besin alerjileri, fiziksel olarak ağır yorgunluklar ve bazen adet dönemleri gibi etkenlerde mide spazmını tetikleyebilir.

Mide spazmı belirtileri

Mide spazmı geçiren kişide ağrı genellikle göbek ile kaburgalar arasında hissedilir ve bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Ağrı girdiği sırada hasta terler, rengi solar ve dayanılması zor bir ağrıdır. Mide spazmı süresi genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişir ve bazen spazm tekrar tekrar gelir.

Mide spazmı nasıl teşhis edilir?

Mide spazmını diğer mide hastalıklarından ayırt etmek önemlidir. Mide spazmı genellikle bir an gelip geçici tarzda olur ve sık karşılaşılan bir sorun değildir. Fakat mide rahatsızlıklarına bağlı olan mide ağrıları ve mide spazmı uzun süre devam eder. Örneğin, mide ülserlerinde, on iki parmak bağırsağı ülserlerinde veya ağır gastritlerde asit fazlalığından dolayı mide ağrıları olur ve bu ağrılar yemekten bir saat önce ve yemekten iki saat sonra kendini gösterir. Mide yolunda tıkanma yapan ülser ya da kanser oluşmasına takiben mide spazmı olabilir ve teşhis konulur iken bu hastalıkların ayırıcı tanısı için iyi bir gastroentrolojik muayene ve hastanın öyküsünün alınması oldukça önemlidir.

Doktor muayenesinden sonra gerekli tetkikler istenir. Bu tetkikler genelde kan testleri, idrar testleri, endoskopik tetkikler şeklinde olur. Endoskopi tetkiki hastanın yemek borusu, midesi, on iki parmak bağırsağının içinde mide spazmına neden olabilecek bir hastalığın olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Mide spazmı nasıl tedavi edilir?

Mide spazmı tedavisinde önemli olan hastanın spazmını tekrar ettirecek tetikleyicilerden uzak durmasıdır. Hasta ilk mide spazmını geçirdikten sonra neyin tetiklediğini anlayabilir ve sonrasında aşırı yemek yemekten, yemek yerken konuşmaktan ve hava yutmaktan, soğuk ve çiğ sebze ve meyve yemekten ve kafeinli içecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun dışında mide spazmı başladığında hasta kendi kendine bazı yöntemler uygulayabilir.

Örneğin, gaz sorunu var ise gazı atmak için kısa yürüyüşler yapması, bir süre sırt üzeri yatması, derin nefes alıp verme egzersizleri yapması gibi yöntemler ile kendini rahatlatabilir. Bu yöntemlerin yetmediği durumlarda doktorun önerdiği ağrı kesiciler veya daha ağrı kesiciler alınabilir. Mide spazmı çoğunlukla tekrar edici bir rahatsızlıktır ve spazmın altında yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca hasta yaşam tarzını ve beslenme şeklini bu duruma yönelik değiştirmelidir.

Mide ağrısı neden olur?Mide kanaması neden olur?Gastrit nedir?

199 Yorum

 1. Avatar

  yılmaz

  20 Mart 2016 at 10:45

  Hocam mrb kardeşm 12 yaşında uzun süreli ağrılarından sonra endoskopi ile midesinde yara olduğu tespit edildi.ve mide de bol miktarda safra bulunmuş doktor iki hap verdi ama suan pek bi faydası olmadı her gece aşırı derecede ağrılı gecio sizin önerebileceğiniz birşeyler olursa çok mutlu olurum. İi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 15:53

   > Karaciğer hücrelerinin kolesterolü kullanarak oluşturdukları safra, safra kanalları ile onikiparmak bağırsağına ulaşır ve safra tuzları haline dönüşür ve gıdaların içindeki yağların sindiriminde rol oynar. Safra tuzları alkalen yapıdadır, yani pH değeri 7 ve üzerinde olur. Asit maddeler gibi alkalen maddelerde sidirim sistemi mukozalarında hasara neden olabilir. İnce bağırsak mukozası yapısından dolayı alkalen maddelere dayanıklıdır. Fakat yemek borusu ve mide mukozası alkalen maddelere karşı hassastır. Safra ile uzun süre temas sonucu mide ve yemek borusunda hasarlar meydana gelir. Bu duruma alkalen reflü adı verilir.

   > Midede yara (mide ülseri) olarak tanımlanır. Midede yara çok kolay geçmez. Midede yara oluşmasına neden olan helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri de neden olabilir. Bakterinin varlığı endoskopik yöntem ile alınan örneklerin biyopsi tetkiki ve kan tahlilleri ile teshiş edilir. Bu bakteri varlığında antibiyotik içerikli ilaçlar da verilebilir.

   > Ayrıca beslenmeye de dikkat edilmelidir. Aşırı kahve, çay içilmemeli, kola, gazoz gibi içecekler beslenmeden tamamen çıkarılmalı, çikolata, bisküvi, gofret tarzı besinler mümkün olduğunca azaltılmalı, asitli meyvelerden aşırı yenmemeli (günde 2 adet asidi az olan meyveler ılık olarak yemeklerden 1 saat sonra öğlen, akşam gibi yenebilir), hazır gıdalar, sokaklarda yenen besinler beslenmede en aza indirilmeli veya beslenmeden çıkarılmalı, turşular, konserveler, acılar, ekşiler, aşırı baharat tüketimi beslenmeden çıkarılmalı, ketçap, mayonez ve benzeri gıdalardan uzak durulmalı gibi beslenme tarzına dikkat edilmelidir.

   > Mide ağrısı çok aşırı olur ve geçmez ise doktorunuza tekrar danışmanızda fayda var. Ayrıca daha derin araştırma gerekebilir.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Emine

    1 Ağustos 2017 at 12:32

    Hocam benim de gogsumun ortasi midemin ust tarafinda bir aci ‘ve agri var sanki mideme yumruk yemiste dalaklanmis gibiyim ayaktayken daha cok aciyor daha once ramazan ayinda da oldum dahiliye gittim kan ‘ve gaita testi yaptim sonuclar temiz cikti rahatsizligim 10-15 gun surdu ilac filan kullanmadim simdi bu rahatsizligim yine basladi midem de sislik var sirtima da agri yapiyor sesimde de bir catallasma ve bogazim da sanki dugumlenmis Gibi oluyor ‘ve bogazim kuruyor su icme ihtiyacim oluyor bu rahatsizligim midem de ki rahatsizliktan dolayi olabilir mi hangi bolume basvurmaliyim cevap yazarsaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Ağustos 2017 at 04:54

     Anlattığınız şikayetlerin, mide sorunuza ve mide sorununun neden olduğu gastroözofageal reflüye ve reflünün yemek borusunda bazı problemlere (özofajit, farenjit, Barret özofagus, yemek borusunda daralma, yemek borusunda ülser gibi) sebep olmasına bağlı olabilme ihtimali vardır. Gastroözofageal reflü nefes borusunu, gırtlağı da zarar vererek ya da yemek borusun oluşan hasarlar buraları da etkileyerek ses bozukluklarına da yol açabilir.

     Mide problemleri ve gastroözofageal reflüsü olan kişilerin oruç tutma gibi düzensiz öğünler olan ve yemek sonrası yatılmasını gerektiren durumlardan kaçınmaları gerekir.

     Gastroloji doktoruna giderek şikayetlerinizi doğru anlatmanız, anlatacaklarınızı unutmamak için bir yere not almanız ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir. Çünkü mide sorunları yemek borusunda geri dönüşümü olmayan ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   mehmet akkaya

   6 Temmuz 2017 at 14:04

   Hocam 2-3 ay önce gögüs boşluğunda midemin üstünde mide spazmı veya gazı tahmin ettiğim ağrılar olmakta.bu ağrılar en fazla 3-4dk.sürmekte daha sonra geçmektedir.Su içince hafiflemekte ve ağrı krsilmektadir.Ben lenfoma hastasıyım.mediestanda lenf nodları vardı terapi ve ışın yedavisi gördüm.ışın tedavisi tam bu göğüs boşluğundan veridi.acaba ışın tedavisi mide girişini tahripmi etti.bu olasılık olabilirmi.hadtalığı önlemek için reişa mantarını tablet şeklinde günde 3 defa 3 ay boyunca aldım.hastalık yok olma düzeyine geldi ancak.midemde 10-15 günde bir spazmı gibi agrılar olmaktadır.acaba haptan olabilirmi.?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    10 Temmuz 2017 at 02:17

    Lenfoma’nın farklı tipleri vardır ve tilerine göre uygulanan tedavi değişiklik gösterebilir. Radyoterapinin ve kemoterapinin de erken dönem ve geç dönem olmak üzere yan etkileri vardır. Ayrıca hastalığa bağlı da bu şikayetler görülebilir. Hastalıkta tekrarlama riski de vardır.

    Buradan bu konuda yanlış bir yönlendirme yapmak doğru olmaz, bu nedenle doktorunuz ile bu durumu görüşmeniz ve buna yönelik gerekli incelemenin yapılmasında fayda vardır. Bu tür durumlarda düzenli takip gerekir.

    Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  meryem

  31 Mart 2016 at 00:48

  Açlıktan mide spazmı geçirilir mi, mide spazmı geçirmemek için ne yapılabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2016 at 12:29

   Mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri, reflü hastalığı, gastrit (mide iltihabı) var ise açlıktan dolayı mide spazmı gelişebilir. Öncelikle neden mide spazmı olduğunun bulunması gerekir. Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Ayrıca mide spazmı geçirmemek için beslenme şekli de değiştirlmelidir.

   Aşırı çay, kahve, kola, sigara, alkol gibi içeceklerden kaçınmak, bol ılık su içmek, soğuk yenilip içilen besinlerden kaçınmak, her şeyi mümkün olduğunca ılık tüketmek, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmamak, uzanmamak, yağlı besinlerden kaçınmak, ağır hamur işi gıdalardan kaçınmak, stresten kaçınmak gibi yöntemlere dikkat etmek de gerekir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Sevda

    14 Haziran 2017 at 13:59

    Hocam iyi çalışmalar bende sürekli mide spazmı oluyor çok şiddetli bayilacak gibi oluyorum spazm ilacı içtiğim zaman geçiyor ama devamlı tekrarlıyor dahiliye gitmiştim sinirsel demişti tahlillerde bişey çıkmamıştı endoskopi yapalım demişlerdi korktuğum için yaptıramadım ama bu ağrılar resmen yaşam kalitemi düşürdü ne yapmalıyım sebebi nedir bana yol gösterin…midem ve bağırsaklarim gaz dolu çok sinir bozucu aklım hep onlarda…ne yapmalıyım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Haziran 2017 at 22:41

     Mide ve onikiparmak bağırsağının detaylı incelenebilmesi için endoskopi uygun bir yöntemdir. Gaz, mide spazmı, mide ağrıları gibi durumların altında yatan mide ve duodenum ülseri, Helikobakter pilori, gastrit, mide fıtığı, safra reflüsü gibi durumlar olabilir ve bu durumlar için genellikle gastroloji alanında gerekli incelemeler gerekir.

     Gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  meral

  2 Nisan 2016 at 22:25

  Midemin sol üst tarafında kaburganın altinda batma tarzı ağrim oluyor.Çok kısa sürsede çok can yakıcı oluyor.Endoskopi yapıldi.h.pylori pozitif çıktı antibiyotik kullandıktan sonra test negatif çıktı.Doktorum asit azaltici ilac vermesine ragmen midede ki batmalarim maalesef gecmiyor..Neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 16:13

   Helikobakter pilori tekrarlamış olabilir. Buna bağlı midede ülser gelişmiş olabilir. Onikiparmak bağırsağında da ülser oluşmuş olabilir. İlaçlar fayda etmiyor ise tekrar doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Beyza

    5 Ağustos 2016 at 20:57

    Mide spazmı ilaçlardan sa kaynaklanabilir mi?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Ağustos 2016 at 12:35

     Mide spazmına neden olan birçok faktör vardır.

     – Mide spazmı uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yeme ile gelişebilir.

     – Aç karnına soğuk bir şeyler yiyip içmekten mide spazmı gelişebilir.

     – Aşırı kafeinli veya alkollü içeceklerden mide spazmı gelişebilir.

     – Aşırı yağlı besinler ve çok fazla yemek yeme mide spazmı yapabilir.

     – Helikobakter pilori olarak bilinen bakteriyel bir hastalıktan, mide ülserinden, gastrit veya kronik gastritten ve gastroenterit (bağırsak iltihabı) gibi enfeksiyonlara bağlı durumlardan mide spazmı gelişebilir.

     – Bazı bağışıklık sistemini bozan hastalıklar nedeni ile mide spazmı gelişebilir.

     – İlaçlar, alkol, sigara gibi maddeler mide spazmına neden olabilir.

     – Aşırı efor sarf etmek mide spazmına yol açabilir.

     – Karın bölgesine alınan bir darbe mide spazmına neden olabilir.

     – Kötü huylu bazı hastalıklar mide spazmına neden olabilir.

     – Safra taşları, safra polipleri mide spazmına neden olabilir.

     Bu durum sık sık tekrarlıyor ise bir gastroentroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Okan

    27 Ocak 2017 at 18:08

    Iyi günler hocam bende 6 aydır gaz sıkıştırması var diyrlar endoskobi yapacağız dediler bunun bi faydası olurmu

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     31 Ocak 2017 at 02:27

     Gaz sorunu birçok sebebe bağlı olabilir ve bu tür teşhis yöntemleri kullanılmadan gaz sıkışmasının nedenini bulmak zordur. Bu durum yaşadığınız şikayetlere göre değişiklik gösterebilir. Endoskopiyi gerektirecek derecede ciddi şikayetleriniz varsa ve verilen diğer tedavi yöntemleriyle geçmiyorsa, bu nedenle endoskopi yapılması gerektiğini söylemiş olmalı doktorunuz.

     Bunları ayrıntılı şekilde doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur.

     Sağlık ve iyi sonuçlar olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Recep

  3 Nisan 2016 at 22:02

  Merhaba hocam ben Rusya dan yaziyorum.Benim alerji rahatsizliğim vardı.ağrı kesici içtiğim zaman yüzüm buruşuyor ve tüm vücudumda kabarma ve şişmeler oluyordu..gittiğim alergolog analizler aldıktan sonra alerjinin mideden kaynaklı oldugunu söyledi..endoskobide midede küçük erozyonlar görüldü.mide doktoru bana birkac ilaç yazdı 15 gün kullandım..alerjim artık 4 5 gün arayla kaşıntı ve kızarıklık şeklinde devam ediyor.CETRİN adında ki alerji ilacini içince rahatliyorum…endoskobiden 2 ay sonra midemde akşamları spazmlar aşırı ağrı şeklinde başladı..spazm nedir bilmiyordum,ama ilgili yazınızda ki tüm belirtiler bende var…SORUM1:alerjim gerçekten mideden kaynaklaniyor olabilirmi…Soru2:2 ay önce endoskobi oldum spazm icin tekrar olmam gerekiyormu…spazm genelde aksam yemeginden 1,5 2 saat sonra 1 ile 3 dakika süreli 2 3 defa oluyor…cevap yazarsaniz çok sevinirim..ne yapmam gerek…?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 12:11

   > Endoskopi sonrası 2-3 gün kadar karın krampları veya ağrıları, mide bulantısı, yutma güçlüğü, boğazda ağrı gibi şikayetler görülür. Fakat bu şikayetler çok uzun sürmez. Midede erozyonlar yara (ülser) anlamında kullanılmıştır. Midedeki yaraya gastrit (mide iltihabı) veya helikobakter pilori olarak tanımlanan bir bakteri neden olabilir veya safra reflüsü de midede yara gelişmesine yol açabilir.

   > Midede yara, gastrit ve benzeri durumlar varlığında alerji gelişebilir. Kullandığınız alerji ilaçları da mideyi dokunmuş olabilir. Hem alerjinizin olması hemde mide ağrılarınızın olması besin alerjisi işareti olabilir. Bu durumda bir araştırma hastanesinin alerji immünoloji bölümünde neye alerjiniz olduğunun bilinmesi için alerji testleri yapılması gerekebilir.

   > Safra reflüsü, safra taşı, safra polipleri gibi nedenler de mide ağrılarına yol açabilir.

   > Bazı psikolojik hastalıklar mide ağrısı yapabilir.

   >Hem alerjinin sebebinin hemde mide ağrısının sebebinin araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Burhan Karaca

  20 Nisan 2016 at 23:15

  Hocam öncelikle merhaba.20 yaşında erkeğim.Mide spazmları çok sık oluyor normalde 1-2 dakika bazen 10-15 dakika sürerken 3 gün önce saatler sürdü resmen intihar edecektim o derece ağrısı vardı rahat yarım saat evde geçmesini bekledik geçmeyince doktora gittik 1 lt serum serumun içine 8 9 tane ilaç sonra haplar verdi anca geçti . Allahım kimseye o acıyı yaşatmasın gerçekten dayanılmaz oluyor.Hocam bende nefes darlığıda var ne önerirsiniz bana? Yani dikkat etmem gereken neler veya spazm olurken neler yapmalıyım? Derin nefes alıyorum fayda etmiyor yürüyorum fayda etmiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2016 at 13:30

   > Mide spazmı, mide kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir etkene bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Yani mide spazmı bir hastalık değildir.

   > Mide spazmı aşırı duygusal strese bağlı, ağır bir yemek sonrası, yemek yerken çok hızlı yiyerek ya da konuşarak yemek yeme esnasında mideyi hava ile doldurmak gibi kendi hatalarımız nedeni ile mide spazmı oluşabilir.

   > Ayrıca mide spazmına neden olan mide rahatsızlıkları da vardır. Bu rahatsızlıklar reflü hastalığı, mide ülseri (midede yara oluşması), ağır gastrit (mide iltihabı), kötü huylu veya iyi huylu bir tümör, mide çıkışında tıkanma yapabilecek nedenler (mide fıtığı gibi), safra reflüsü gibi rahatsızlıklardır.

   > Mide spazmını çiğ yemekler, soğuk yenilen yemekler veya içecekler, aşırı alkol, sigara, aşırı kafeinli içcekler (kahve, çikolata, kola, çay gibi) şiddetlendirebilir ya da tetikleyebilir.

   > Sık sık mide spazmı oluyor ve neden bilinmiyor ise öncelikle bir gastroentroloji uzmanına gitmek ve midede ne olup bittiğinin anlaşılması önemlidir.

   > Günde bir fincan sütlü kahve dışında kahve içilmemeli, aşırı çay içilmemeli, hiç bir zaman soğuk hiç bir şey yenilip içilmemeli, öğün atlamadan, mide tamamen doldurulmadan, sağlıklı besinler ile beslenilmeli, hazır gıdalardan (fast food tarzı, turşular, acı ve baharatlı yiyecekler, gofret bisküvi tarzı nişastalı besinler, aşırı yağlı beslenme, kızartmalar, gazlı içecekler, sucuk, salam tarzı yiyecekler, meyve suları, konserveler, aşırı salçalı yemekler, aşırı hamur işleri gibi) beslenme tarzından kaçınmak gerekir.

   > Yenilip içilen her şey oda sıcaklığında olmalı, kızartma yenilmemeli, öğünler düzenl olmalı, uzun süre aç kalmaktan (4 saatten fazla) kaçınmak gerekir, aç karnına soğuk birşeyler yenmemelidir, sulu ve sağlıklı yemekler yenmelidir, karın bölgesi üşütülmemelidir, stresten kaçınılmalıdır, yemek yerken sakin yenmelidir, yemek yerken mümkün olduğunca konuşulmamalıdır, aşırı bisküvi, çikolata, gofret tarzı besinler yenmemelidir, yatmadan en az 2 saat önce yiyip, içme kesilmelidir gibi durumlar dikkat edilmelidir.

   > Öncelikle bir uzmana baş vurmanızda fayda var; mide kanaması riski olabilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 6. Avatar

  Burcu

  12 Mayıs 2016 at 00:32

  Hocam ben bundan bir hafta önce bir grip geçirdim ve şuan da da hala gribim midemde kasılma , yanma , eksime ve bunlara bağlı olarak istifar etme durumum olmakta kilo vermeye başlıyorum endişelendiriyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 12:46

   Grip nedeni ile antibiyotik kullanmışsanız antibiyotik midenizde reflü gelişmesine sebep olmuş olabilir. Hiç bir tedavi görmemişseniz gribe neden olan enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon ise akciğerlere, mideye veya göğüs zarına geçmiş olabilir ve buralarda da iltihabi bir durum gelişmiş olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları veya KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 7. Avatar

  ÖNDER

  13 Mayıs 2016 at 20:59

  Hocam kisa sure once midemde yavas yavas baslayan daha sonra tum göğsümu kaplayan bir sanci basladi nefesim kesilecek dereceye geldi yaklasik 10 dk surdu.herhangi agir yemek yada asiri yemek yemedim..ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 12:29

   Yakınlarda gribal bir enfeksiyon geçirmişseniz göğüs zarı iltihabı gelişmiş olabilir. Kalp kası iltihabı (miyokardit) olabilir. Akciğer zarı iltihabı olabilir. Eğer diş ağrınız veya diş iltihabı var ise buna bağlı kalp kası iltihabı da gelişebilir. Kalp zarı iltihabı gelişmiş olabilir. Akciğerde sıvı toplanması gibi bir durum olabilir. Sigara kullanımı var ise bir akciğer sorunu olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanızda fayda var. Buradan bir sonuç çıkmaz ise kardiyolojik bir muayene de gerekebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Ahmet Ç.

  25 Mayıs 2016 at 08:03

  Merhaba.
  Aniden, daha önce hiç yaşamadığım (y:38) mide problemim var. Özetle sabah kalktığımda göbeğin üst kısmı göğüs kafesinin birşeştiği noktada yumruk gibi ara sra sert ağrılrım oldu gün boyunca. Bu ağrılar gün içinde zanan zaman bel ağrısına dönüştü. Teşhisi bilemediğim için öğlen asitli içecekte yükettim. Uzatmayım akşam evde ne yesem sindiremiyor ve sürekli kusmam gerekti. Artık su bile içsem şişlinlik yapıp kusuyorum. Bu döngü sabaha kadar devam etti. Famodin veya gaviscon işe yaramadı. Durumumla ilgili nacizne teşhislerinizi belliyorum iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 12:40

   1- Yemiş olduğunuz bir gıdadan kusma ve karın ağrısı başlayabilir.

   2- Farkında olduğunuz ya da olmadığınız gastrit, reflü hastalığı, mide ülseri, helikobakter pilori gibi durumlar mide kısmında ağrıya ve uzun süren kusma ataklarına yol açabilir.

   3-İrritabl bağırsak sendromu nedeni ile sindirim bozulabilir ve karın kısmında ağrılara, kusmaya, ishale veya kabızlığı neden olabilir.

   4- Onikiparmak bağırsağındaki hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, enfeksiyonlara bağlı birçok etken, karaciğer hastalıkları, pankreas hastalıkları, sistemik birçok hastalık, şeker hastalığı gibi hastalıklar mide ve sırt kısmında ağrılara yol açabilir.

   5- Portalhipertansiyon (mide, bağırsak ve dalaktan karaciğere kan götüren portal vende tansiyonun yükselmesi sonucu bazı komplikasyonlar gelişir ve tekrarlayan kusmalara, kan kusmaya ve sindirim zorluklarına neden olarak sürekli karnın şişmesine neden olabilir.

   6- Peritonit (karın zarı iltihabı) ciddi şişkinliğe, karın bölgesinde sertliğe, bulantı ve kusmalara neden olarak sıvı kaybı gelişebilir ve acil tedavi gerektirir.

   7- Süperior mezenterik arter sendromu (ince bağırsağın üçüncü kısmının aorta ve proksimal kısmı arasında basıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir durum) bu durum akut ya da kronik olabilir ve tekrarlayan kusmalara, mide kısmında şiddetli ağrıya, şişkinliğe ve benzeri şikayetlere neden olabilir.

   8- Kullanılan bazı ilaçlar karın kısmında ağrılara ve kusmalara neden olabilir.

   9- Kalsiyum yüksekliği karında şişkinliğe, kusmalara, bulantıya, ishal ya da kabızlığa neden olabilir.

   10- Peptik ülser karın şişkinliğine, ağrılara, kusmaya neden olabilir.

   Yani sizin yaşadığınız şikayeletler birçok neden ile olabilir. Bu kadar uzun süren sindirme sorununun altında yatan ciddi bir durum olabilir, bu nedenle vakit kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına başvurmanız uygun olur.

   ”Burada sadece bilgi verilebilmektedir.”

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  nezrin öztürk

  25 Mayıs 2016 at 08:41

  ilk önce selamlar ben tansiyon rahatsızıyım nedeni neyden olabilir tansiyonum 140a çıkıyor düşmek bilmiyor sakinleştirici kullanmaya başladım uzun süredir neyden kaynaklanıyor çok yüksek çıkıyor bazen bayılıcak gibi oluyorum 18 yaşında olduğumdan dolayı çok korkuyorum bir şey olucak diye gecede öyle oluyor uyuyunca titreme oluyor bende …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 13:11

   Tansiyon yüksekliği primer (birincil) olarak gelişebileceği gibi sekonder (ikincil) olarak da meydana çıkabilir.

   – Ailesinde hipertansiyon hastası olmayan, beslenmesi düzenli ve sağlıklı olan, obez olmayan, 30 yaşından küçük olan gençlerde ya da çocuklarda görülen hipertansiyonun altında yatan ciddi bir neden olabilir.

   – Örneğin renal sistem hastalığı (renal hipertansiyon) böbreklerin kendi işlevinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Böbreklerin işlevinin bozulması nedeni ile vücuttaki fazla tuz ve sıvı atılamaz ve bu atılamayan maddeler kanda birikerek hipertansiyon gelişmesine neden olur. Böbreklerin işlevini bozan birçok durum vardır. Bu durumda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ürolojik muayene ve tetkikler gerekir.

   – Tiroid bezi hastalıkları tansiyonun yükselmesine neden olabilir ve bu durumda endokrinoloji bölümünde tetkikler ve muayene gerekir.

   – Bazı ilaçlar (kortizon içeren ilaçlar, doğum kontrol hapları, burun damlaları, soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler, alkollü içecekler gibi) tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

   – Polisitemia vera (kanda alyuvarların normalden fazla sayıda olması durumu) tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

   – Bazı kalp hastalıklarına bağlı yüksek tansiyon gelişebilir.

   – Bazı sistemik hastalıklara bağlı tansiyon yükselebilir.

   – Böbreklerin fonksiyonunu bozan hastalıklara bağlı yüksek tansiyon gelişebilir.

   – Hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme, liften fakir beslenme, aşırı tuzlu beslenme gibi faktörler yüksek tansiyona yol açabilir.

   Durumun araştırılması gerekebilir. Bir iç hastalıkları uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Avatar

  Serpil

  29 Mayıs 2016 at 22:48

  Merhaba ,ben 38 yaşındayım yaklaşık 2 aydır 15 gün arayla midemde yavaşdan başlayarak çok şiddetli bir ağrı hissediyorum ağrı O kadar şiddetli ki o sırada nefesim kesiliyor göğüs kısmındaki tüm organlarımı da sarılıyor,buz gibi terliyorum ayağa kalkamıyorum rengim soluyor ağrıdan konuşamıyorum bu süreç 15 dakika sürüyor dahiliye uzmanına gittim endoskopik istedi kardiyoloji uzmanında hertürlü tetkik yapıldı bir sorun çıkmadı .Endoskopi sonucunda bir sorun çıkmassa bu konuda ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 12:51

   – Mide ile ilgili problemler için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir. Ayrıca bahsettiğiniz şekildeki ağrılara bazı sistemik hastalıkların sendromları da neden olabilir ve bu tür bir durumda daha derin araştırma gerekebilir.

   – Ağrı bağırsaklar ile ilgili de olabilir. Şiddetli gaz sancısı atakları olabilir ve yetişkinlerde gaz sancılarına neden olan bağırsağın kendi hastalıkları dışında bazı sistemik hastalıklar da vardır.

   – Kolit ağrısı olabilir, Crohn hastalığına bağlı olabilir, mide ülserine, gastrit (mide iltihabına) bağlı olabilir, safra hastalıklarına bağlı olabilir, Akdeniz ateşi hastalığına bağlı ataklarda olabilir, karaciğer hastalıklarına bağlı olabilir, böbrek hastalıklarına bağlı olabilir, helikobakter pilori denilen bir bakteriye bağlı olabilir, yemek borusuna bağlı bir rahatsızlık nedeni ile olabilir, karın zarı iltihabına bağlı olabilir, peptik ülser durumuna bağlı olabilir, karın içi yapışıklıklara bağlı olabilir, pankreas iltihabına bağlı olabilir, meckel divertikülü olarak bilinen duruma bağlı olabilir, apandis iltihabına bağlı olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, çölyak hastalığına bağlı olabilir.

   Bu durum gastroentroloji bölümünde, üroloji bölümünde, dahiliye bölümünde bulunmaz ise araştırma hastanesine gitmek ve altında yatan sistemik bir durumun olup olmadığının bulunması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Ozge

  20 Haziran 2016 at 19:52

  Ben tam 1 sene once safra kesesi ameliyai oldum ne alaka blmiyorum ama ameliyattan “midem, ben oluyorumm” diye uyandim suan 26 yasindayim ve 17 yasinda endoskopi oldugumda mide fitigi var demislerdi ben safra kesesi ameliyati sonradi 6 ay her sabah mide spazmiyla uyandim simdi haftada 2 veya 3 kere oluyor hala devam ediyor yani bazen asiri siddetli dayanilmiyacak gibi bazen sadece terletip geciyor sadece cikolata kesiyor agriyi baska hic birsey kesmiyor. Bu olaydan sonra elma yiyemiyorum, kahve icemiyorum, gazli icecek zaten sevmiyorum ve tuketmiyorum yagli yemem neden olabilir bu ameliyatla ne gibi bi alakasi olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 15:36

   Bahsettiğniz şikayetler mide fıtığından dolayı da olabilir. Safra kesesi ameliyatında safra kesesi alınmış ise ömür boyu diyet yapmak gerekir. Ameliyattan hemen sonra ağrılar olabilir. Bazı durumlarda 1-2 safra kanalına düşen taş gözden kaçırılmış ise bu durum bir komplikasyon olarak bu tür şikayetlere yol açabilir. Bu durumda endoskopik yöntem gerekebilir.

   Ameliyat nedeni ile karın içi yapışıklık oluşmuş ise buna bağlı olarak da mide sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz.

   Safra kesesi ameliyatından sonra (kolesistektomi) yapıldıktan sonra şikayetler devam ediyor ise ”Postkolesitektomi Sendromu” gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   Postkolesistektomi sendromuna (safra kesesi ameliyatından sonra gelişen sendroma) neden olabilecek faktörler arasında; Hiatal herni (midede fıtık), Peptik ülser, Pankreatit (pankreas iltihabı), İrritabl bağırsak sendromu, Gıda alerjisi, Koledokolithiazis (sekonder koledok taşı), Oddi stenozu, Safra kanalı darlığı, Uzun duktus sistikus sendromu gibi nedenler sayılabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuza ya da iyi bir gastroloji uzmanına en kısa zamanda başvurmanızda fayda var, çünkü iltihabi bir durum da olabilir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  aycan

  22 Haziran 2016 at 01:34

  Hocam merhabalar…
  öncelikle şunu söyliyim 35 yaşımdayım şimdiye kadar miğde rahatsızlığım olmadı herşeyi istediğim kadar yiyorum ve hiçbir yanma ağrı sızı hissetmedim miğde ağrısı nasıl bir ağrı onu bile bilmiyorum. Gribal hastalıkları bile kısa sürede ayaktan geçiren biriyim. kilom 50 nin üzerine çıkmadı kilo sorunu da yaşamıyorum .birkaç defa sitresli ve çok üzüldüğüm zamanlarda kısa süreli miğdeme şiddetli kasılma ağrısı giriyor ve geçiyordu önemsemiyordum .Fakat bu sefer çok şiddetli oldu babama lösemi teşhisi şüphesi ile aylarca sağlık taraması yapıldı ,sonuca ulaşılacak olan patoloji sonucu öğrendik ve sonuç temiz çıktı ciddi hastalık yok rahatlamam gerekirken o gün kabuga ortası miğde üstündeki boşluktak şiddetli ağrı başladı bulantım yok yemeklerden sonra hiçbir yanma sızı istifra gibi sıkıntımda olmadı dik oturamıyorum dik yürüyemiyorum acıma var, dokundukca bıçak saplanır gibi acı var, nefes alırken kesik kesik rahat nefes alamıyorum , gece yatarken bacaklarımı uzatarak yatamıyorum yastıkla karnıma destek yaparak uyumaya çalışıyorum sağıma soluma dönerken uykumdan acı ile uyanıyorum ani hareketlerde şiddetli acı duyuyorum ve bugün 4. günü biraz acılarım hafifledi diğer günlere göre daha iyiyim sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 12:15

   – Mide ağrıları mideye bağlı şikayetlerden olabileceği gibi stres kaynaklı da olabilir, özellikle stres nedeni ile mide kanaması geçiren birçok hasta vardır.

   – Aslında bu anlattığınız acı ve şiddetli ağrı, dokununca acıma gibi durumlar peritonit (karın zarı iltihabı) nedeni ile de olabilir. Peritonit

   – Peritonit safra, karaciğer ve mide asidi yüksek olan hastalarda oldukça sık görülür. Peritonit tedavisi yapılması gereken bir durumdur.

   – Mutlaka bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz önemli. Bir karaciğer veya safra sorunu olabilir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 13. Avatar

  Aysebetul

  13 Temmuz 2016 at 00:22

  Merhabalar, uzun suredir zoratenin isimli ilaci kullaniyordum ayni zamanda regl doneminde agrili gectigi icin agri kesici aldim ardindan migdeme siddetli kramplar girmeye basladi ve yaklasik 24 saat surdu bu agrilar aldigim ilaclar veya yuruyusde fayda etmedi. Bunun sebebi kalici bir nedenmidir yoksa anlik olarak ilaclara baglimidir? Genellikle regl donemlerimde 3 4 saat suren siddetli migde kramplari yasardim ancak bu kadar uzun surelisini hic yasamamistim. Bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 02:03

   Bazı kadınlarda adet günleri mide ağrıları olabilir, özellikle reflü problemi, gastrit problemi olan kadınlarda bu durum daha sık görülür.

   ZORETANIN ilacının yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, kas kasılması (mide kası olabilir). Ayrıca kapsül tarzındaki ilaçlar daha fazla mide sorunlarına sebep olabilir. Bu ilacı doktor önerisi ile almamışsanız bir gastroloji uzmanına muayene olmadan bu ilacı kullanmamanız gerekir fakat bu ilacı size doktor tedavi amaçlı vermiş ise hissettiğiniz rahatsızlıkları doktorunuza anlatmanız doğru olur (doktorunuz doz ayarlaması yapabilir).

   Gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıkları bakımından gastrolojik bir muayene gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 14. Avatar

  demir

  25 Temmuz 2016 at 11:10

  Hocam merhaba,
  Yaklaşık 3 gündür süregelen mide kasılmaları ve karın bölgesinde şişlik hissediyorum,buna bağlı olarak da aşırı sulu diare bulunuyor.
  Üç gün önce günlük spor aktivitemi tekrar edip evime geçtim,spor esnasında midemizi ve karın bölgemizi bir mekanizmaya yaslayarak yüzümüz aşağı doğru dönük olacak şekilde yerde ki ağırlık sistemini alıp yukarı doğru çekmek suretiyle bir hareket gerçekleştiriyoruz,bunu ilk defa yapmıyorum sürekli olarak her hafta tekrarını yaptıgım bir egzersiz. Aynı şekilde uzun zamandır spor esnasında yaklaşık 1.5 lt soğuk su tüketiyor,spordan yarım saat sonra da protein tozu tüketiyorum. Sorunun başlangıcı olan günde her zamanki aktivitelerimi yerine getirdikten sonra evimde bu aktivitelerden 1 saat kadar sonra oğlum şiddetli bir şekilde midemin üzerine sıçradı ve o andan itibaren 3 gündür yaşadığım bu döngü başladı. ilk gün yataktan çıkamadım ve ayakta durmaya çalıştıgımda mide bölgemde aşırı ağrı hissettim ve yatarak dinlenmeye çalıştım,ikinci gün akşam üzeri nispeten kendime geldim ve ayakta rahat durmaya başladım ancak aşırı sulu diare başlangıç gösterdi,ayrıca midemde gaz ve geğirme hissi,barsak bölgemde ise dokundukça ağrı hissettim.Yine mide ve barsak bölgemde dokundugumda hissettiğim bir hareketlilik var,bir gaz sıkışmasının hareketi gibi. Öncelikle bu diare problemine iyi gelecek,ardından da mide spazmlarımı düzelterek barsak hareketlerimi düzene sokabilecek ne yapabilirim öğrenebilir miyim lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 00:43

   Protein tozunu ilk olarak kullanmaya başlamışsanız, protein tozunun içinde sizde alerjik reaksiyona neden olacak bir madde var ise veya aldığınız protein tozu adı bilinmeyen (merdiven altı olarak tabir edilen) protein tozlarından ise mide ve bağırsak sisteminizi etkilemiş olabilir.

   Bu durum ilk kez olmuyor ara ara tekrarlıyor ise irritabl bağırsak sendromu olabilir ve irritabl bağırsak sendromunun da altında yatan başka hastalıklar vardır genellikle.

   Eğer daha önceleri mide problemleriniz vardı ise ve protein tozunu yeni başlamışsanız midenizde reflü gelişmiş olabilir.

   Ağırlık sporu yapan kişiler proteinin yanı sıra spordan 1-2 saat kadar önce kaliteli karbonhidrat tüketmesi de gerekir. Örneğin yulaf ezmesi, bulgur gibi. Yine spordan sonra da karbonhidrat tüketmek gerekir.

   Protein tozunun ölçüsü de önemlidir. Protein tozu karaciğer problemleriniz var ise öncelikle karaciğer enzim testleri yapıldıktan sonra doktorun önerisi kadar kullanılmalıdır.

   İshal, gaz şikayeti gibi sorunlarınız gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) nedeni ile olabilir.

   Spor yaparken soğuk su tüketilmemelidir.

   Spordan en az 2 saat öncesinden yiyip içme (su hariç) kesilmelidir, aksi taktirde spor yapmak yenilenler sindirilmeden yapıldığında reflü sorunu arttırır.

   Oğlunuzun karın üzerine sıçraması ile karın bölgesi ciddi bir travmaya maruz kalmış olabilir ve buna bağlı en sık yaralanan karın içi organlar karaciğer, dalak ve böbreklerdir. Bunların yanı sıra diyafragma, duodenum, pankreas gibi organlar da hasar görebilir.

   En doğrusu vakit kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi, öykünüzü doğru anlatmanız olur.

   Vakit kaybetmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Melike

  25 Temmuz 2016 at 14:38

  Merhaba bu sabah karnımdaki sancıyla uyandım ve geçmek bilmedi arada bir duruyor sonra tekrR başlıyor 17 yaşındayım daha öncede mide rahatsızlıklarım oldu hiç birşey yiyemiyorum yediğimi çıkarıyorum sizce bu mide spazmı mıdır? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 12:46

   Bu durum uzun zamandır oluyor ve doktora gitmemişseniz enfeksiyonel bir durum olabilir, safra kesesi ile ilgili bir durum olabilir, ülseratif kolit ya da ülser olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi ve şikayetlerinizin süresini doğru anlatmanız önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 16. Avatar

  İrem akalan

  2 Ağustos 2016 at 06:34

  Her sabah kaburgamın altında şiddrtli kasılmalarla ve mide bulantısıyla uyanıyorum ağroyan bölgeyr baskı uygulama hissi duyuyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2016 at 21:40

   Bu durum gastrit (mide iltihabı) olabilir, yine gastrite bağlı reflü gelişmesi nedeni ile yemek borusuna mide asidinin geri kaçmasından dolayı da bu ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Mide ülseri olmuş olabilir. Safra kesesi taşlarına bağlı, safra poliplerine bağlı bir ağrı olabilir. Yine safra kesesi kanallarında tıkanma oluşmuş ise buna bağlı mide ülseri, midede gastrit ve reflü gelişmiş olabilir ve bunlara bağlı mide bulantısı, göğüs bölgesinde ağrı olabilir.

   Bu tür durumlar için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Oya

  26 Ağustos 2016 at 18:26

  Slm Hocam
  İki gündür mide me kramp giriyor
  Ve mide bulantısı şeklinde devam ediyor
  Beni çok halsiz bırakıyor
  Aşırı gaz var
  Sol boşluğumda gezen bir ağrı
  Teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 11:59

   Karın sol üst bölgesindeki ağrıya neden olabilecek birçok problem vardır.

   Örneğin gaz sıkışması sonucu karnın sol üst kısmında kramp tarzı ağrılar olabilir ve bunun yanı sıra şişkinlik, bağırsaktan sesler gelmesi ve gaz sorunu, mide bulantısı gibi belirtiler de görülür. Sıkışmış olan gaz çıkana kadar bu ağrılar 3-4 gün sürebilir, bu gibi bir durumda mümkün olduğunca gaz çıkarmak (osurmak) faydalı olur.

   Örneğin kola gibi gazlı içecekler, soğuk yenilen yemekler ve içecekler, aşır süt ürünleri, soğuk süt ürünleri, midenin üşümesi gaz sıkışmasına yol açar fakat gaz sıkışmasına neden olan bazı hastalıklar da vardır (örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, bağırsak tıkanması, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserleri, gastrit, safra taşları veya polipleri, kronik pankreas hastalıkları, emilim bozuklukları, sindirim enzimi yetmezliği, kabızlık, yumurtalık kistleri, miyomlar, adet dönemleri gibi birçok sebep gaz oluşumuna ya da gaz sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir gastroentroloji doktoruna gitmek gerekir (özellikle uzun zamandır bu durum var veya tekrarlıyor ise).

   Yine karnın sol tarafındaki ağrıya böbrek taşları, besin zehirlenmesi, böbrek iltihabı, pankreas iltihabı, gastrik volvulus, abdominal aort anevrizması, pankreas kanseri, kolon polipleri veya kanseri, zatürre, bağırsak dönmesi, dalak enfeksiyonu, sıtma, kas iskelet sistemi ağrıları, Henoch-Schonlein purpurası gibi birçok sebep karın sol üst tarafında ağrılara neden olabilir ve yine bu hastalıkların geneli mide bulantısı da yapar.

   Öncelikle bir gastroloji veya dahiliye bölümüne gitmenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Ece

  19 Eylül 2016 at 05:42

  Hocam ben daha 15 yaşındayım 10 yaşından beri mide ağrısı şikayetiyle bir çok hastahaneye gittik fakat hiç bir şey demediler bütün testler normal çıktı fakat hala geçmedi 5 senedir çekiyorum spazmları azalması için ne yapabilirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 17:16

   Mide ağrısının birçok sebebi olabilir, çocuklarda ve gençlerde endoskpik yöntem çok fazla tercih edilemese de ısrarla devam eden sorunlarda uygulanabilir.

   Mide ağrısının sebepleri sadece muayene ve ulrasonografik yöntem ile bulunamayabilir, bu nedenle gereken durumlarda endoskopik yöntem uygulanabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Hedil yıldırım

    12 Temmuz 2017 at 21:20

    Slm hocam kebdim 23 yaşındayım miğdemde sorun var yemek rahat bi şekilde yiyemiyirum göğüs boşluğunda miğdenin başlangıcında sanki yemek oraya geldiğinde zorla miğdeme giriyo bi an tıkancakmışım gibi bu ne olabilir yemeği rahat bi şekilde yiyemiyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     16 Temmuz 2017 at 01:01

     YUTMA GÜÇLÜĞÜNÜN (DİSFAJİ), TAKILMA HİSSİNİN BİRÇOK NEDENİ OLABİLİR. Yutma güçlüğü, alınan gıdanın ağızdan mideye geçişinin mekanik olarak engellenmesi, yutma hareketlerini sağlayan kasların gücünün azalması veya koordinasyonunun bozulması sonucu oluşan bir şikayettir. Yutma zorluğu orofaringeal ya da özofageal sahalarda olabilir.

     OROFARİNGEAL DİSFAJİ (YUTMA GÜÇLÜĞÜ) NEDENLERİ ARASINDA; orofarengeal tümörler, Zenker divertikülü, farinks ya da boğaz enfeksiyonu, thyromegali, geçirilmiş operasyon ya da radyoterapi, osteofit veya diğer spinal hastalıklar, yarık damak, kötü çene ve diş yapısı gibi nedenler, yapısal nedenleri içerir.

     Parkinson hastalığı, Multipl skleroz, Myastenia gravis, kafa travması, bell paralizisi, tiroid disfonksiyonu, polimyozit, sarkoidoz, Metabolik ensefalopatisi, üst özofagus sfinkter disfonksiyonu, kranial sinir tümörleri, musküler distrofi, amyotrofik lateral skleroz gibi nörolojik nedenler de orofaringeal disfajiye yol açabilir.

     ÖZOFAGEAL DİSFAJİ (YUTMA GÜÇLÜĞÜ) ÖZOFAGEAL NEDENLERİ ARASINDA; peptik striktür, özofageal halka, divertiküller, yabancı cisimler, eozinofilik özofajit, mukozal hasar, mediastinal kitle, diffüz özofageal spazm, hipertansif alt özofageal sfinkter, akalazya, skleroderma ve diğer romatolojik hastalıklar, gastroözofageal reflü, reflü ilişkili dismolite, Chagas hastalığı, Nutcracker özofagus, inefektif özofageal motilite, karsinom ve benign tümörler gibi nedenler vardır.

     Viral, fungal ya da bakteriyel enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, ciddi reflü özofajiti, Barret özofagus, özofagus kanseri, alerjik reaksiyonlar ya da alerjik enflamasyonlar gibi etkenler de yutma güçlüğüne eden olabilir.

     Yutma güçlüğü ile ilgili araştırmalar genellikle gastroloji, KBB, nöroloji, romatoloji gibi alanlarda yapılır.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 19. Avatar

  döndü

  22 Eylül 2016 at 15:39

  Merhaba benim sorunum geçmeyen mide spazmı malesef aylardır çekiyorum bu sorunu hemde bahsedildiği gibi dakika veya saatli değil günlerce geçmeyen yerimden kalkamaz hale getiren bir ağrılarla. 3 defa doktora gitmeme rağmen yaklaşık olarak 7 aydır bu sorunu çekiyorum en son gittiğim doktor ultrason kan tahlili ve idarar tahlili yaptı ultrosonumda sabah saat 11,30 da çekilmiş olmasına rağmen bir önceki gün akşam 18:00 de yediğim yemeğin durduğunu söyledi bağırsaklarımın neredeyse hiç işlem yapamayacak kadar gaz dolu olduğunu ve midem de sürekli bir kasılma olduğunu söyledi metsil fort – dıcetel-kreon -raneks isimli dört adet ilaç verdi ama ilaçlar hiç bir işe yaramadı gün gün daha kötüye gidiyorum elim sürekli midemde hareket ediyorum nerdeyse son gittiğimde stresi hayatınızdan çıkartın dedi ve artık doktorların çaresi kaldığında bu söze başvurmalarından bıktım. ne yapayım stresi hayatımdan çıkartmak için evimi mi çocuğumu mu yoksa eşimi mi veya işimi mi bırakayım benim hayatımda bariz stresleneceğim bir sorumun yok ki iyi bir iş iyi bir eş ve harika bir çocuga sahibim ve bunun dışında ne kimseyi önemserim nede başka bir şeyi ne olur bana bir fikir verin bu ağrılardan kurtulmak istiyorum artık. 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 15:01

   Besinleri sindirme sorunu (ör, süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini) laktaz eksikliğinden kaynaklanabilir (laktoz intoleransı) bu durum karaciğer ile ilgili ve/veya safra kesesi ile ilgili problemlerden ya da hastalıklardan kaynaklanabilir.

   Yine yağları sindirme sorunu da safra ve karaciğer problemlerine bağlı olabilir.

   Örneğin çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklar da sizin yaşadığınız sıkıntılar ortaya çıkabilir.

   Çölyak hastalığı deneyimli ve uzman bir gastroenroloji doktoru tarafından istenen kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile teşhis edilir.

   Crohn hastalığı yine deneyimli ve uzman bir gastroentroloji doktorunun isteyeceği kan ve dışkı testleri, ultrasonografi tetkiki, emar filmi, röntgen filmi, endoskopi ve biyopsi, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler ile teşhis edilebilir.

   Ülseratif kolit denilen hastalık da Crohn hastalığı ile benzer belirtiler gösterebilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı ise üniversite gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde araştırılır. Ataklar sırasında yapılan bazı kan testleri (sedimantasyon, CRP gibi) değerlerin yüksek çıkması ve genetik testler ile hastalık teşhis edilir.

   Yaşınızın da önemli olması ile birlikte bu hastalıkların doğru araştırılmasında fayda vardır.

   Daha diğer bazı sistemik hastalıklar mide ve bağırsakları tutarak bu tür şikayetlere sebep olur, bu nedenle en doğrusu araştırma hastanesinin iç hastalıkları veya romatoloji bölümüne gitmeniz olur.

   Bu hastalıklar hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/colyak-hastalg-nedir-colyak-hastalg/

   http://www.saglikocagim.net/laktaz-eksikligi-laktoz-intoleransi-olur/

   http://www.saglikocagim.net/laktaz-eksikligi-laktoz-intoleransi-olur/

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 20. Avatar

  burcu

  26 Eylül 2016 at 10:56

  Selamlar Hocam
  Ben 26 yasinda bir bayanim. Yaklasik 4 yil once verem gecirdim. Verem olmadan once mide agrilarim coktu oyle 10 dk 15 dk degil butun gun suruyodu. Ne yesem cikariyordum su dahil. 39 kiloya dustum doktora gittigimde verem oldugum ortaya cikti. Gecti cok sukur fakat bu mide agrilari beni mahvediyor. Azcik bir seye uzulsem o gece sabaha kadar kasiliyorum ama yok boyle bir aci. Sabaha kadar kusuyorum, midemin kalp gibi attigini hisseduyorum. Bununla ilgili her doktora gitigimde uzerinde durmadilar elle muayene yapip gectiler. 2 ayda 1 yasiyorum bu olayi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2016 at 16:33

   Sizdeki durum gastrointestinal sistem tüberkülozu olabilir ve eğer bu tür bir enfeksiyon ise tedavi de buna yönelik yapılması gerekir.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu enfekte süt ve süt ürünlerinden insanlara bulaşabilir.

   Size en başta akciğer tüberkülozu teşhisi konulmuş ve bunun için tedavi görmüşseniz ve bu teşhis konulmadan öncesinde de mide ağrılarınız vardı ise bu durum başlangıçta da gastrointestinal sistem tüberkülozu şeklinde olup, akciğerlere yayılım göstermiş olabilir veya her ikisi birlikte seyir gösterebilir, bu nedenle tüberküloz teşhisini koyan ve tedavi eden doktorunuz ile bu durumu görüşmeli ve tedaviden öncesinde ve sonrasında ciddi şekilde mide ağrılarınızın olduğunu ve devam ettiğini anlatmalısınız ya da başka bir gastroloji uzmanına bu yaşadıklarınız hakkında bilgi vermelisiniz, bu doğrultuda endoskopik yöntem ile biyopsi alınması yöntemine başvurabilir doktorunuz.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu sindirim sisteminin herhangi bir bölgesini tutabileceği gibi daha çok ince bağırsağın jejunum kısmında yerleşim gösterir, bu nedenle iyi bir gastrointestinal sistem taraması gerekir.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu her yaş grubunda görülebilir. Hastalar genellikle şikayetler başladıktan 1-12 ay sonra doktora başvururlar.

   Belirtiler ve bulgular genellikle hastalığa özgü değildir. Hastaların % 80-90’ında karın ağrısı ve kilo kaybı vardır.

   Diğer belirtiler arasında (hastaların % 30-50’sinde görülebilen belirtiler) ateş, ishal, bulantı, kusma, halsizlik, dışkıda kan, rektal kanama, kansızlık, bazı vakalarda karında hafif kitle, bağırsak tıkanması, fistül oluşumu, emilim bozukluğu, ülser gibi belirtiler ve bulgular vardır.

   Belki baştan da akciğer tüberkülozu olup sindirim sistemine yayılma olmuş olabilir ya da en başta da sindirim sisteminde tüberküloz olmuş olabilir ya da her ikisi birlikte seyretmiş olabilir.

   Bunun teşhisinde dışkı tahlilleri, kan testleri, kolonoskopi ve endoskopi tetkikleri, tekrar akciğer grafileri, tüm batın grafileri, klinik muayene gibi yöntemlere ihtiyaç duyulur genellikle.

   Gastroloji kliniğinden sonuç alamazsanız Verem Savaş Dispanserine ya da enfekesiyon hastalıkları uzmanlığına başvurmanız ve olup biteni, şikayetlerinizi, kullandığınız ilaçları doğru anlatmanız önemlidir (unutmamak için doktora gitmeden şikayetlerinizi ve olup biteni özet şekilde not alırsanız hem doktor hem de sizin için kolaylık olur).

   İhmal etmemenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 21. Avatar

  Hande

  3 Ekim 2016 at 01:24

  Merhaba hocam ,
  Yaklasik 3 aydir mide bulantisiyla yaşıyorum,1 haftadirda midemde kasilmalar oluyor 2 saatte bir ve ya 3 saatte bir oluyor,cok siddetli degil ama rahatsiz edici.
  Neden kaynaklaniyor olabilir?
  Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 22:46

   Bu kadar uzun süren bulantılar mide ile ilgili bir problemden kaynaklanabilir, bu nedenle bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Reflüye benzer şikayetleriniz var ise reflü sorununuz olabilir.

   Mide iltihabı olabilir.

   Ülser sorunu olabilir.

   Safra kesesi ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Helikobakter pilori gibi bir durum olabilir.

   En doğrusu doktora gitmeniz olur.

   Sağlıık ve iyilik dileğiyle.

 22. Avatar

  Aslı

  5 Ekim 2016 at 21:31

  Son 2yıldır mercimek köftesi gibi mercimek olan gıdalar tükettiğimde yarım saat sonra dayanılmaz bi sancı kramp titreme bazen ishal oluyo asırı gaz yapıo daha öncesinde butarz bısey yoktu sadece mercımege bi alerjım olabılırmı yoksa gastrit reflum var bununla alakalamıdıt agrı bazen dayanılmaz oluyo bıdaha yemem ama olurda tekrarlarsa acılde mıdemı yıkarlar dıe korkuyorum ne gıbı seyler yapmalıyım telekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 17:58

   Yaşınızın kaç olduğu da önemli olmakla birlikte bu anlattığınız durumun Akdeniz ateşi hastalığının neden olduğu irritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilme ihtimali vardır. Akdeniz ateşi hastalığı bu şekilde de tekrarlayan ataklara yol açabilir ve ataklar zamanla değişkenlik gösterebilir. Bu hastalık romatoloji bölümünde ve genetik danışmanlık alanında araştırılır.

   Yine gastrit (mide iltihabı), mide ülseri, ülseratif kolit, peptik ülser gibi durumlarda da benzer şikayetler görülebilir. Bu durumların anlaşılması için gastroloji uzmanına gitmek ve gereken tetkiklerin yapılması gerekir.

   Karaciğerdeki bozukluklar nedeni ile bu tür şikayetler görülebilir. Karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesinde fayda var. Karaciğer fonksiyonları için dahiliye uzmanına gitmeniz gerekir.

   Ciddi B vitamini eksikliği de benzer sorunlara yol açabilir ve B vitamini değerinin bakılması için hematoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Yine çölyak hastalığı, Crohn hastalığı gibi durumlarda da benzer şikayetler görülebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  İNCİ TOPALOĞLU

  6 Ekim 2016 at 11:43

  MERHABALAR,BEN TİP 1 DİABETLİYİM FAKAT ŞEKERDEN ÇOK MİDE RAHATSIZLIĞIM BENİ ÇOK YORUYOR.MİDEMDE HERHANGİ BİR AĞRIM OLMUYOR FAKAT GÜN İÇİNDE GAZ ÇIKARAMADIĞIM ZAMAN BAZEN HAFİF BAZEN ŞİDDETLİ OLMAK ÜZERE SPAZMLAR GEÇİRİYORUM.FENALIK HALİNDE GELİYOR SOĞUK TERLEME BAYILACAK HİSSİ GİBİ GÖZLERİM KARARIYOR.BUSCOPAN İÇİNCE DÜZELİYORUM VEYA HAFİF BİR GAZ ÇIKARINCA DÜZELİYORUM.BU DURUMU KİME SORDUYSAM ANLAM VEREMEDİ DOKTORLAR BİLE YARDIMCI OLABİLECEĞİNİZ BİR DURUM İSE TAVSİYELERİNİZİ BEKLERİM.İYİ GÜNLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 00:15

   Şeker hastalarında diyabetik gastroparezi (mide felci) olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkabilir.

   Diyabetik hastalarda özellikle katı gıdalar yenildiğinde mide boşaltımı genellikle gecikir. Tip 1 diyabet hastalarında gastroparezi gelişme riski tip 2 diyabet hastalarına göre daha fazladır.

   Gastroparezisi olan diyabet hastalarının diyetinin düzenlenmesi gerekir.

   Bu durum için mutlaka takibinizi yapan endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlığında bu durum değerlendirilmelidir ya da şimdiye kadar düzenli takip yapılmadı ise bu bölüme gitmeniz uygun olur.

   Durumunuza göre diyet, ilaç tedavileri ve serum yoluyla tedaviler gerekebilir.

   Bu durum ilerler ise daha farklı ve daha zor tedavi ve beslenme yöntemleri de gerekebilir.

   Ayrıca bu belirtiler ilerleyen dönemlerde daha da şiddetlenebilir.

   Gerekli uzmanlığa ya da iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 24. Avatar

  ismail

  6 Ekim 2016 at 14:05

  Merhaba Hocam bana 8 sene önce reflü teşhisi konuldu.
  2009 yılında gece su içmeye kalktım başım döndü kafamı çarptım bayilmisim gözümü açtığımda hastanedeydim ve başımın çarpan kısmında bir şişlik vardı film falan çektiler 1 gece yattım sonra taburcu edildim.O geceden ta bugüne kadar başımda bir baskı ağrı basınç baş dönmeleri halsizlik var .Geçen hafta beyin MR cektirdim EEG cektirdim hiç bir bulgu rastlanmadı ve kan tahlilleri sonucu kanımın fazla olduğunu derhal kan vermem gerektiğini söylediler. Ben 120 kiloyum bu zamana kadar tuz şekerden hiç kaçınmadım hatta tuzu biraz abartiyordum.Kan tahlilleri sonucunda kolestrol şeker ve hiç bir hastalığa rastlamadilar.2 gün önce sabah panocer miğde ilacı aldım sabah erkenden kahvaltı yapıp ise gittim öğlen sonu eve geldim patates kızartması vardı bi güzel TİKA basa yedim üstünede 1 bardak çay içtim takii çayımı bitirip dinlenmek için uzandim birden bi halsizlik baş dönmesi soğuk soğuk terleme miğde ağrısı ve su gibi bir ishal.Oyle böyle birşey değil sürekli bir ishal 10 dakkaya bir gelen ishal ve 3 defa istifar ettim ve dikkatimi çeken ağzımda bir antibiyotik tadı ilaç tadı vardı ve miğde kasilmaları sonucu hemen hastaneye gittim acilde ağrı kesici serum verdiler film çektiler bağırsaklarda gaz var deyip gönderdiler son zamanlarda nefes darlığı ve içimde bir yanma var.
  Hocam ben en başta yukarıda bahsettiğim baş ağrıları halsizlik ler baş dönmeleri miğde ile alakalı olabilir mi bir arkadaşım bana bahsetti bu şekilde başı ağriyordu hiç bir şey bulamamışlar sonuç olarak psikolojik olarak böyle şeyler olduğunu kabaca bahsetti.
  acaba bendede böyle birşey olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 00:58

   Gece başınız dönüp düşmeniz iç kulak sıvı dengesi bozulduğu için veya kafa içi basınç artışı olduğu için olmuş da olabilir.

   Bahsettiğiniz şikayetler iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda yıllarca devam edebilir. Belki sıvı dengesi bozulduğu için o gece düşmüş de olabilirsiniz. Bu durumun KBB uzmanlığınca da değerlendirilmesi gerekir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda veya kristal kayması olarak tanımlanan durum da bu tür şikayetler görülebilir.

   Reflü, yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın mideden geri gelen asitten dolayı tam kapanamaması durumudur. Eğer bu kapakta yapısal bir bozukluk yok ise ya da kaslar ile ilgili bir bozukluk yok ise midede asit artışına neden olabilen faktörler reflü gelişimine yol açabilir.

   Reflü bir kez başladımı yıllarca sürebilir, ayrıca kilo fazlalığına bağlı da reflü gelişebilir.

   Reflü nedeni ile ve mide koruyucuların uzun kullanımı sonucu sindirim enzimlerinde bozulmalar meydana gelebilir ve sindirim zorluğu başlar.

   Sindirim zorluğuna bağlı laktoz intoleransı veya bazı gıdalara karşı intolerans başlayabilir ve bunlara bağlı baş dönmeleri, halsizlik, B 12 vitamini eksikliği, anemi gelişebilir.

   Ayrıca reflü ve reflü ilaçları B 12 vitamini eksikliğine ve anemiye sebep olabilir ve buna bağlı baş dönmesi, halsizlik ve diğer şikayetler görülebilir, yine bu nedenlerden dolayı kan akımının bozulmasına bağlı da iç kulak sıvı dengesi bozulabilir.

   B 12 vitamini eksikliği ve anemi açısından da değerlendirmeler yapılması için hematoloji bölümüne gitmek gerekebilir. Sindirim enzimlerinin değerlendirilmesi için de kan testlerinin yapılması gerekebilir.

   Araştırma ya da üniversite hastanesi gibi bir hastanenin hematoloji veya KBB bölümüne gitmek belki daha doğru olur.

   Şikayetlerinizi, yaşadıklarınızı, kullandığınız ilaçları ve ilaçların süresini doktorunuza doğru anlatmanız önemlidir.

   Ayrıca tuzlu besinler kafa içi basıncını arttırır, yemek yiyip yatmak reflüyü azıttırır (yemeklerden sonra en az iki buçuk – üç saat yatılmamalıdır, uzanılmamalıdır), Reflü hastaları kızartmaları, yağlı besinleri sindiremez ve bu durum baygınlık haline, baş dönmelerine, göğüste sıkışma hissine, nefes alamamaya gibi şikayetlere neden olabilir.

   Düzenli yürüyüş, doğru ve sağlıklı beslenme, az ve sık beslenme faydalıdır. Diyetisyene gitmek ve durumunuza uygun diyet önerisi almak da faydalı olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 25. Avatar

  Ahmet yıldırım

  7 Ekim 2016 at 11:32

  Merhaba,

  İki yil önce midemde aşırı bulantı ve halsizlikle başlayan bu rahatsızlığım var iki defa endoskopi yapıldı ilaçlarını 5 ay önce kestim ama hala sorun yaşıyorum midemde tıpkı kalp gibi çarpıntı var bu carpintilar yukseldimmi göğsümun altında batma oluyor sırtıma agrilar giriyor ve govsumde sıkışma hissediyorum bu esnada terlemeden oluyor bunu bu türlü alamıyorum benim ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:58

   Midenizdeki rahatsızlığın ne olduğu da önemlidir.

   Reflü, gastrit, ülser, helikobakter plori ve benzeri durumlar yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığı bozarak gastroözofageal reflüye neden olabilir ve reflü şiddetlendiğinde midenin içinde meydana gelen sıkışma, ağrılar, kütlük hissi, ağırlık hissi, şişlik hissi gibi durumlar göğüste sıkışma hissine, kalp çarpıntısına yol açabilir.

   Gastrit kronikleşen bir durumdur ve başladıktan sonra yılllarca tekrarlar durur, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzının ömür boyu buna yönelik dikkat edilmesi gerekebilir.

   Gastrit nedeni ile gastroözofageal reflü gelişir ve bu durum yıllarca tetikleyici bir durumda kişiyi rahatsız edebilir.

   Uzun süre mide koruyucuları kullanmak zorunda kalmak zamanla yiyeceklerin sindiriminin zorlaşmasına, sindirim enzimlerinin bozulmasına ve B 12 vitamini eksikliğine yol açabilir ve sindirilemeyen besinler, yaşadığınız şikayetlere sebep olabilir.

   Yani ya tekrar kontrole gitmeniz gerekir ya da size dokunan besinleri kendiniz takip ederek bu besinleri ya daha az ya da dikkatli tüketmek gerekir.

   Reflü, gastrit, ülser sorunu olan hastalar az ve sık beslenmeli, kızartmalardan kesinlikle uzak durmalı, asitli içeceklerden uzak durmalı, kahve, çay en aza indirilmeli, sigara kullanımından uzak durulmalı, alkolden uzak durulmalı, hazır gıdalar yerine sadece ev yemekleri, sağlıklı pişmiş yemekler ile iki buçuk saatte bir veya üç saatte bir az ve sık beslenilmelidir.

   Uzun aç kalmak, üst üste yemek veya bir şeyler yemek, ağır yemekler yemek, hazır gıdalar, baharatlı gıdalar, salamura gıdalar, ağır hamur işleri, pastalar ve kurabiyeler gibi besinler, asitli içecekeler, aşırı soğuk gıdalar, aç karnına meyve yemek bu rahatsızlığı şiddetlendirebilir.

   Ayrıca safra polipleri, safra iltihabı, safra taşları gibi safra sorunları, B vitamini eksikliği, demir eksikliği, laktaz eksikliği gibi durumlar da geçmeyen mide rahatsızlıklarına sebep olabilir, bu nedenle mide problemi olan kişilerde safra ultrasonunun çekilmesi, vitamin ve mineral değerlerinin, enzim testlerinin ölçülmesi de önemlidir.

   Tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam ve geçmiş olması dileğiyle.

 26. Avatar

  Murat

  31 Ekim 2016 at 10:35

  Merhabalar,
  Annem tok karnına günde 25 mg demir takviyesi alıyordu.
  Kullanmaya başladıktan 3 ay sonra halsizlik, iştahsızlık nedeniyle doktora gitti, ferritin 30, hemoglabin 12,4 çıktı. ( B12 1004 D vitamini 11,5 )
  D vitamini düşük çıktığı için vitamin verip göndermişler.
  1 ay sonra da midesinin üst kısmında günde 4-5 kez anlık ama sert vuran ( 2-3 saniye sürüyor ) kramplar söz konusu oldu.
  Dışkısı siyah ve sert idi. Demir nedeniyle olabilir diye düşündük.
  Doktor kan tahlili, ultrason ve endoskopi istedi, ppi olarak Lansor ve Talcid verdi. Ultrason normal çıktı.
  Hemoglobin 12,9 çıktı.
  Demiri bıraktıktan iki hafta sonra dışkı normal rengine döndü.
  Ancak kramplar devam ediyor.
  Endoskopi yaparken anestezi yapılması konusunda endişeliyim, annem 75 yaşında, kalp sorunu yok ama beyin kanaması geçirmişti.
  Yüksek tansiyon var ve ilaç kullanıyor.
  6 ay kullanılan günlük 25 mg demir mideye zarar verebilir mi, bu mide kramplarına bu kullanım yol açmış olabilir mi ?
  Tedavi konusunda önerileriniz olabilir mi ? Kan vermesine gerek var mı ?
  Ve bu kramplar ne kadar tehlikeli ?
  Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:24

   Demir ilacına bağlı olarak dışkıda siyahlaşma olabilir.

   Mide sorunları kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

   Lansor uzun süreli kullanımlarda mide ağrısı yapabilir.

   Hem yaşın ilerlemiş olması, hem de bir çok ilaç kullanımı gibi faktörler zamanla mide hasarlarına ya da gastrite sebep olabilir.

   Bunları annezin doktoru ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Endoskopi sırasında verilen anestezi hafif bir anestezidir ve hasta tam olarak uyutulmaz.

   Endoskopiyi yapacak olan doktora annezin durumu hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 27. Avatar

  meryem

  4 Kasım 2016 at 17:34

  Yukardaki bilgilere göre mide spazmı geciriyoeum ara sıra gogus kafesi kemikleri midenin oldugu yere bir agri giriyor kivrandiriyor beni ve ishale ceviriyir inanilmaz bi batma yanma agri giriyor ishal oluyorum o anda spazm gecirdikten 2 3 saniye sonra doktora görunmeliyim sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:24

   Ülseratif kolit veya irritabl bağırsak sendromu olabilir.

   Çölyak hastalığı gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   Bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Enfeksiyonlara bağlı başka bir hastalık olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  Merve Ersoy

  9 Kasım 2016 at 09:45

  Hocam merhabalar..
  Bana bundan 3-5 sene önce belki daha fazla tam hatirlayamiyorum mideme ulser gastrit ve reflu gibi teshisler konuldu yaklasik 3 defa endoskopiye girdim.. bu teshisden sonra mide agrilarim arada sirada gecici sekilde oluyordu fakat surekli degil ve bu sekilde siddetli ve uzun suren gecmek bilmeyen bir agrim olmamisti. son 4-5 gundur midemin ust kismina cok fazla kasilmasalar kramplar giriyor hareket ettigimde nefes darligi, belime vuran bir agri, ayaga kalktigimda bas donmesi halsizlik,ishal gibi sorunlar yasiyorum. 4 gundur buscopan agri kesici,probiyotik ve spazm gecirici ilac kullandim ( ismi spasmomen) bu kadar uzun suren ve siddetli agrili bir donem gecirmemistim daha once neden olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 18:00

   Gastrit (mide iltihabıdır) ve gastrite bağlı reflü gelişir.

   Mide iltihabı nedeni ile ülser (midede yara) olmuş olabilir, yemek borusunda yara olmuş olabilir ve bunlara bağlı şikayetleriniz artmış olabilir.

   Safraya bağlı durumlar da kronik gastrite neden olabilir. Gastrit ve reflü sorunu olan kişilerde safra ultrasonunun da yapılması önemlidir, çünkü safra taşları, safra iltihabı, safra polipleri hem gastrite, hem mide ülserine hem de reflüye yol açabilir.

   Mide koruyucu ilaçlar uzun süre kullanıldığında sindirim zorluğuna, B12 vitamini eksikliğine, bazı mide ilaçları da mide ağrısına neden olabilir. Yani bir kısır döngü oluşmuş olabilir.

   Bu durumları doktorunuz ile konuşmanız da fayda var.

 29. Avatar

  Leyla

  10 Kasım 2016 at 13:19

  Merhaba hocam benim midemde ülser gastrit var.Dün gece tıpkı bir pantolon giyince karnı sıkar dügmeyi açınca raharlarız ya midemde öyleydi bisey sıkıyo ama gecmiyor 1 saat kadar sürdü sağa sola yayılan ağrılarda oldu acaba mide spazmı mıdır ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 13:07

   Gastrit, ülser gibi sorunlar mide spazmına neden olur. Gastrit (mide iltihabı demektir) ve gastrit nedeni ile ülser (midede yara) oluşur.

   Yani bunlar birbiri ile ilişkilidir ve bu duruma dokunacak bir şeyler yenilip içildiğinde daha kötü hale gelebilir.

   Örneğin gastrit sorunu olan hastalar mümkün olduğunca haşlanmış, kendi suyunda pişmiş yemekleri tercih etmelidir.

   Gastrit sorunu olan hastalara kaşar peynir, narenciye meyveler, çikolata ve bisküvi tarzı yiyecekler, pastahane ürünleri, yağlı besinler, kızartılarak yapılan yiyecekler, hamur işleri, turşular, ekşiler, baharatlar, sucuk tarzı şarküteri ürünleri, aşırı yeme gibi beslenme tarzı hastaları ciddi şekilde rahatsız eder. Bu nedenle bu hastaların beslenmesi, öğünleri düzenli ve sağlıklı olmalıdır. Aşırı acıkmamalı, aşırı yemek yememelidir. Az ve sık beslenme şeklinde öğünleri olmalıdır. Hiç bir zaman soğuk ve aşırı sıcak yiyecek ve içecekler içmemelidir, çay azaltılmalı, kahve, kola, alkol, sigara gibi içecekler bırakılmalıdır.

   Gastrit kronikleşebilir ve yaşam boyu tekrarlayarak devam edebilir.

   Yine de doktorunuz ile bu durumu görüşmelisiniz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Deniz

  10 Kasım 2016 at 17:00

  Merhaba hocam benim midemde ülser gastrit reflü var.Dün gece tıpkı bir pantolon giyince karnı sıkar dügmeyi açınca raharlarız ya midemde öyleydi bisey sıkıyor ama gecmiyor 1 saat kadar sürdü sağa sola yayılan ağrılarda oldu acaba mide spazmı mıdır ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 02:05

   Bahsettiğiniz durum gastrit ve ülsere bağlı olabilecek bir durumdur. Bu tür durumlarda beslenme de çok önemlidir. Doktorunuz size bu durum için diyet vermiş olmalı. Gastrite azıttıracak besinlerden kaçınmak önemlidir.

   Bu durum için tekrar doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur, ayrıca beslenme konusu önemlidir. Gastrit (mide iltihabıdır) ve hem ülser gelişmesine hem de reflüye neden olan alt nedendir ve gastrit birçok besinden etkilenebilir, şiddetlenebilir.

   Gastrit ile yaşamak oldukça zordur, çünkü birçok besin bu durumu kötüleştirir.

   Fakat bu duruma safra sorunları da sebep olabilir, bu nedenle şimdiye kadar safra ultrasonu yapılmamış ise doktorunuz ile bu durum hakkında da görüşmeniz de fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  sahal

  11 Kasım 2016 at 10:54

  son 3-4 gündür gogus kafesımın bıttıgı yerde sanırım mıdeye denk gelıyor. belli aralıklarla gelen muthıs sancılar oluyor. yemek yerken su ıcerken oturus seklımı degıstırıken muthıs bır agrı gelıyor. acıdan yemek yıyemez oldum.sancı bel altıma yansımıs durumda . bobreklerden ayaklara kadar sancım var.ust kısımda herhangı brı agrı yada sızı yok ama mıde den ıtıbaren asagı dogru sızı ve mıdeye gelen anı sancılarım var.yurtdısındayım ve kısa sure ıcınde doktora gıtme sansım yok.nane kaynattıp lımonlu cay vıks surme falan dendedım ama acım dınmıyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:40

   İdrar yolu veya böbrekler ile ilgili bir durum da olabilir.

   Mide iltihabı, mide ülseri olabilir.

   Bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Safra iltihabı veya safra taşı gibi bir durum olabilir.

   Panreas iltihabı, karın zarı iltihabı olabilir.

   Apnadisit olabilir.

   Bu durum sistemik bir hastalığa bağlı olabilir.

   En azından bir acil servise gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Leyla

  15 Kasım 2016 at 19:27

  Merhaba hocam benim midemde ülser ve reflü var. Şuan 2 göğüs kemigimin arasında sislik var bazen agrı oluyor. Çok nadir çarpıntı oluyor. Genelde yattığımda mide sıkışması oluyor . Yedigim yemekler boğazımda diziliyor Sıvı birsey tükettiğimde aşağıya iniyor .Astım ım var ama bu aralar daha cok nefes darlığım var. Göğüs kemiklerimin altında ve midemde agrı oluyor. Mide bulantım oluyor . Mide fıtığı olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:03

   Bu durum başka bir yemek borusu ya da mide ile ilgili bir problem olabilir. Özellikle katı yiyecekler yiyemiyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden bir gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 33. Avatar

  aişe

  14 Aralık 2016 at 21:02

  merhaba.. yaklasık olarak birkaç aydır sağ bacağımda agrı oluyordu..geçen hafta tam 1 hafta önce buna şiddetli bel agrısı eklendi..bir haftadır iğne kullandım ama pek faydası olmadı..bunun için ayrı beyin sinir cerrahiye gideceğim fakat su bir haftadır midemde ağrı, yanma ve aç oldugumda aşırı bir ezilme hissediyorum.. ayrıca sanki göğsümün hemen altında midem oraya birikmiş ve organlarım üst üste binmiş gibi hissediyorum midem patlayıp çıkacak gibi oluyor..hiç mide ağrısı görmeyen ben kaburgamın hemen altında özellikle oturdugumda ve yattıgımda bir yumruk gibi çıkıyo gibi hissediyorum..sebebi ne olabilir bel ağrımla ilgisi var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:59

   Bel ağrısının nedeni bağırsaklar ile ilgili bir problem ise mide sorunlarınız da bununla ilgili olabilir.

   Bel ağrınızın nedeni romatizmal veya enfeksiyonel bir duruma bağlı ise mide sorunlarınız buna bağlı olabilir.

   Bel ağrısı daha çok sırtınızda hissediliyor ise bu durum ve mide problemleri safra kesesi, pankreas gibi organların hastalıklarına bağlı olabilir.

   Bel ağrısının nedeni böbrekler ile ilgili ise mide sorunları bunlara bağlı olabilir.

   Yani her iki şikayetleriniz ortak bir soruna bağlı veya ayrı ayrı bir probleme bağlı olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklarda da hem bel ağrıları, hem mide bağırsak sorunları bir arada görülebilir.

   Gastrolojik değerlendirme de önemlidir.

   Bunlar ile de bu durum çözülmez ise sistemik bir hastalık varlığının araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  Tansu

  21 Aralık 2016 at 02:42

  Iyı günler hocam benimde karnım aşırı derece sesle bır sekılde gurulduyor ıkı üç yıldır var bu hastalığım aç degılım üşütmüyorum yemek yerken yavaş ve ıyı cıgneyerek yiyorum ama geçmiyor o kadar sesli gurulduyorkı sosyal yaşamımı kötü etkılıyor doktora Gıttım bı ıkı olan yazdı ama geçmiyor artık sona geldım sessiz bır ortamda duramıyorum ünıversıtede ders Dınleyemıyorum dersın yarısında çıkıyorum bu guruldama yüzünden ve guruldarken Bazen kasılmıyor oluyor ne önerirsiniz ne olur yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:11

   Karın guruldaması kalın bağırsakta gaz birikmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu gaz birikmesi bağırsaklara ait bir hastalıktan (huzursuz bağırsak sendromu gibi), sistemik bir hastalığın bağırsakları etkilemesinden kaynaklanabileceği gibi sıklıkla yeme içme gibi yanlış beslenme tarzından da kaynaklanabilir.

   Yemekleri hızlı yemek, yemek yerken konuşmak, heyecanlı yemek yemek, hızlı sıvı içmek, kola-gazoz gibi gazlı içecekler tüketmek, zorlayarak geğirme, üzüntülü yemek yeme, yemek yerken iç çekme, düzensiz öğünler, midenin uzun süre boş kalması, karbonatlı gıdalar gibi birçok sebep gaz oluşmasına neden olarak karın guruldamasına neden olur.

   Öğrencilerin öğünleri genellikle düzensiz ve sağlıksız olur, bu da gaz oluşumuna yol açar, kişinin bağırsaklarında hassasiyetlik oluşmasına neden olan bir durum da var ise bu tür sorunlar ciddileşir.

   Öğünler az ve sık olmalı, sağlıklı besinler ile olmalı, hazır besinlerden ve gazlı içeceklerden kaçınılmalı, sağlıklı ev yemekleri yenmeli, yemeklerden sonra (bir elma bile yense) en az 2-3 saat yatılmamalı-uzanılmamalı, her şey ılık tüketilmeli gibi önlemler faydalı olur. Gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Gaz sıkışmaları birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

   Öncelikle iyi bir gastrolağa gitmeniz ve sorunlarınızı not alarak düzgün anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  GİZMO

  21 Aralık 2016 at 11:05

  merhabalar,
  4 yıl önce midemde ülser ve reflü vardı, iki yıl önce tekrar endoskopi yaptırdığımda midem temiz çıkmıştı. Ayağımdaki tendinitten dolayı 4 kutu etol fort içmek zorunda kaldım ama sonradan mide için çok zararlı olduğunu öğrendim. Midem şu an hassas hafif yanma oluyor yemek yiyince birde arada karnın üst tarafında bir noktada ağrı oluyor. acaba 4 kutu ilaç aldığım için tekrar ülser ya da herhangi bir hastalık tekrarlarmı? Aşırı bir rahatsızlık hissetmiyorum ama endişeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 09:38

   Ülser beslenme şeklimizden dolayı, ilaçlardan dolayı altta yatan bir mide probleminden dolayı, sistemik bir hastalıktan dolayı, enfeksiyon kaynaklı, safra sorunlarına bağlı, B vitamini eksikliğine bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, aşırı tahriş eden bir duruma veya beslenme şekline bağlı gelişebilen bir durumdur. Reflü ise ülserden, gastritten, ve diğer mide sorunlarından, yanlış beslenme tarzından ve yanlış yaşam tarzından dolayı gelişir.

   Evet ilaçların çoğu (özellikle ağrı kesiciler, alerji ilaçları, kortizon içeren ilaçlar ve antibiyotikler) ülseri ve reflüyü tekrarlatabilir. Midede oluşan hasar bir kez oluştuktan sonra hasara neden olacak bir duruma maruz kaldığında hemen tekrarlayabilir.

   Beslenmenize dikkat etmeniz bu durumu azaltabilir. Fakat şikayetleriniz ciddi ise öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Örneğin kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. Pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzeler pişirilerek yenmelidir.

   Bunlara dikkat ettiğinizde ülser çok ciddi değil ise zamanla iyileşir, çünkü bunlar sağlam mideyi bile hasarlandırır, ancak durum ciddi ise tekrar bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

   Öncelikle doktora gitmek önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Ahmet

  22 Aralık 2016 at 20:20

  Yaklasik 1yil once basladi sabah kalktigimda siddetli bir ağrı nefes alamaz durumdaydim.onceleri haftada 1 kez daha sonra haftada 2kez daha sonra hergunsiddetli ağrılarla uyandım.Bazanda yatma esnasında agrilarim oluyordu.1dakika süren agrilarim için doktora gittim ultrason EKG, röntgen kan tahlili verdim bir sorun çıkmadı.doktor gastrit olabilir dedi.antepsin ve protenium kullanmami önerdi.Bu ilaçları bayağı kullandım bu kez de ağrıların şiddeti azaldı ama sabaha karşı ardArda 20 dk arayla 3 ,4 defa agrilarim var Sadece 1 dk sürüyor ve 20 dk arayla beni uykudan uyandırır oldu neyapmaliyim sizce…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 13:24

   Tekrar gastroloji doktoruna gitmeniz ve midenin ne durumda olduğunun bilinmesi önemlidir.

   Bahsettiğiniz ağrılar ve sıkıntılar kronik gastrit nedeni ile ve buna bağlı yemek borusunun tahriş olması ya da yemek borusu mukozasının oluşum değiştirmesi gibi durumlar ortaya çıkar ve bu durum bu tür sıkıntılara yol açabilir.

   Daha önceki cevapta da belirtildiği gibi beslenme şeklinin düzenlenmesi son derece önemlidir. Gastrit bir kez başladıktan sonra kronikleşir ve artık beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat edilmediği sürece bu tür sorunlar kişinin peşini bırakmaz.

   Gastritin altında yatan helikobakter pilori, sistemik bir hastalık, B vitamini eksikliği, safraya bağlı bir durum da olabilir ve bu durumlar devam ettiği sürece gatrit iyileşmez ve devam ettiği sürece reflü de iyileşmez ve reflü nefes darlığına, göğüs bölgesinde yanmaya, ağrıya,tıkanmalara, omuzalarda ve sırtta ağrıya, boğazda ağrıya, geniz akıntısına gibi birçok sıkıntının oluşmasında büyük rol oynar ve beslenme kurallarına dikkat edilmediği sürece bu durum bu şekilde sürer gider, yemek borusu hastalıkları ortaya çıkarsa yaşam daha da kötüleşir.

   Gastrit için tekrar doktora gitmeniz önemlidir ve beslenme ve yaşam tarzı kurallarının yaşam boyu dikkatli olması gerekir.

   REFLÜ VE GASTRİTTE BESLENMEYE GELİNCE; kahve, çay içilmemeli ya da en aza indirilmeli veya gastrit sakinleşene kadar içilmemeli, kola, gazoz gibi içecekler beslenmeden tamamen çıkarılmalı, çikolata, bisküvi, gofret tarzı besinler beslenmeden çıkarılmalı, asitli meyvelerden aşırı yenmemeli (günde 2 adet asidi az olan meyveler ılık olarak yemeklerden 1 saat sonra öğlen, akşam gibi yenmeli), hazır gıdalar, sokaklarda yenen besinler beslenmeden çıkarılmalı, turşular, konserveler, acılar, ekşiler, aşırı baharat tüketimi, ketçap, mayonez ve benzeri gıdalardan uzak durulmalı gibi beslenme tarzına dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı ev yemekleri yenmeli, öğün atlanmamalı, aşırı aç kalmamalı, çok doyana kadar yemek yenmemeli, karın bölgesi üşütülmemeli, her şey soğuk değil ılık tüketilmeli, soğuk içecekler içilmemeli, açken gazı arttıran çiğ meyve ve sebze yenmemeli, yemeklerden sonra en az iki- üç saat yatılmamalı (uzanma dahil) gibi yaşam ve beslenme tarzı gastrit ve reflü sorunu olanlar için dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Avatar

  Esra

  27 Aralık 2016 at 00:36

  Merhaba hocam,2 ay önce bir fincan kahve içtim ve o gece kalp çarpıntısı daralma dan dolayı uyuyamadim.dahiliye doktoruna gittim endoskopi sonucu midede ödematöz gastrit ve mide büzülmesi olduğu anlaşıldı.ve doktor bukadar stres nedir dedi.1 ay günde 3 adet hap kullandım ve sonra iyi geldi.fakat 1 haftadır midemde basınç nefes darlığı var ekg ve efor çekindim ciddi birşey yok.sikinti midemmidir.kalbimdede sürekli bi ağrı var.nedendir teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 17:43

   Gastrit mide mukozasında iltihabi bir durum oluşmasıdır. Kahve, çay, çikolata, kola ve benzeri gazlı içecekler gastrite neden olabilir ve tetikleyebilir. Gastrit kronikleşebilir, ilaç kullandıktan sonra şikayetler azalsa da gastrit tekrarlayabilir. Gastrit reflüye yol açarak nefes darlığına, kalp çarpıntılarına, göğüste daralmaya, sıkışmaya neden olarak kalp krizi geçiriyormuş gibi hislere neden olabilir.

   Şiddetli reflüye yol açarsa, işin kötüsü yemek borusunu da perişan edebilir. Mide problemleri genellikle kalıcıdır ve yaşam boyu buna göre yaşam kurallarına dikkat edilmesi önemlidir.

   Bu nedenle size beslenme ve yaşam tarzı için verdikleri broşürdeki ve kendinize dokunan yiyecekleri uzun bir süre ya da yaşam boyu dikkat etmeniz gerekir.

   GASTRİTTE BESLENME VE YAŞAM TARZINA GELİNCE:

   Kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzeler pişirilerek yenmesi gerekir.

   Bütün bunları veya kendinize dokunanları belirleyerek bunlardan kaçınmak önemlidir. Gastrit ve reflü ilaç kullandım geçti denilecek hastalıklar değildir genellikle. Yine safraya ait problemler (safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi) gastrite neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar (gıda alerjisi, polen alerjisi, kimyasal maddeler gibi) gastrite neden olabilir.

   Gastroloğunuza kontrole gitmeniz de fayda vardır, yine gastrit çıkar ise bu tür faktörlerin de araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 38. Avatar

  Burak

  29 Aralık 2016 at 10:17

  Merhaba hocam. Ben mide kucultme alwmiyati oldum. Sonrasında midemde yanmalar, mide spazmları,yediklerimi uykumda burun kanalından gelmesi gibi sorunlar yaşadım. Ameliyatı olalı 3 yıl oldu. Şuanda bu sorunların başında daha dün gece geçirdiğim ve akşam 8 den sabah 8 e kadar süren gözyaşları içerisinde uykusuz geçirdiğim bir çarşamba gecesi var! 4 adet buscopan draje aldım 10mg Bana misin demedi. Sabahın erken saatlerinde kademeli olarak azar azar kesildi kendisi. Ama adeti hiç son anına kadar hiç kesilmeden devam etti sürekliydi. Sizce neden olmuş olabilir hocam? Dün gece sanırım ağır bir yemek yedim sigara böregi ve kola gibi. Sonrasında aşırı mide bulantısı baş dönmesi ve kusma isteği ile kramp başladı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 01:56

   Bu konuda mutlaka bir gastroloji doktoruna muayene olmalısınız.

   Her cerrahi tedavide olduğu gibi ”tüp mide ameliyatı” da potansiyel tehlikeler içermektedir.

   MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDAKİ RİSKLERE GELİNCE; kanama, enfeksiyon, emboli, göğüs sorunları, insizyonel fıtıklar, yara enfeksiyonu, dalak ve diğer organlarda yaralanma, bağırsak delinmesi ve ölüm gibi riskler mide küçültme ameliyatının riskleridir.

   Canlıların yaşamını sürdürebilmeleri için ve vücuttaki metabolizma özüştürüm (anabolizma) ve yıkım (katabolizm) dengesinin korunması için mide en önemli organdır. Vücuda giren besinlerin, toksinlerin ve sıvıların ilk işlendiği ve hazırlandığı bölüm midedir. Tüp mide ameliyatlarıda bu organın yaklaşık 3/4’ü kesilir-çıkarılır ve çöpe atılır, dolayısıyla ameliyattan sonra ilerleyen dönemlerde (1 yıl-3 yıl gibi) hastanın çeşitli hastalıklara, enfeksiyonlara ve ne olduğu belli olmayan sorunlara karşı riski artar.

   Yani kısacası bu ameliyatın da riskleri vardır. Riskler hastaya göre, hastalığın altta yatan sebebine göre, ameliyat şartlarına göre değişebilir.

   İhmal etmeden bu tür durumları doktorunuz ile konuşmanız ve değerlendirmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 39. Avatar

  Nazli

  6 Ocak 2017 at 15:30

  Bende gastirit reflu var hafif gevşek lansor kulandim 5 ay midemde odem asit gastirit dediler mikrop yok dediler ama mide ilacini kesince midem kirize giriyor ilac kirizi izleyince kötü hisediyorum omur boyumu icicam saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 18:20

   Gastrit midenin içini döşeyen mukoza adı verilen epitel tabakasının iltihabıdır. Gastrit kronikleşir ve kronikleştikten sonra beslenme ve yaşam tarzına ömür boyu dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklardan dolayı da geçmeyen gastrit oluşabilir. Uzun süreli antienflamatuvar ilaç (ağrı kesici) kullanımı, alkol ve sigara kullanımı, aşırı çay ve kahve içilmesi de gastrit nedenleri arasındadır. Safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri gibi safra hastalıkları da gastrit gelişmesine neden olabilir.

   Kola, kahve, sigara, gazoz, alkollü içecekler, sigara, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, dışarıdan alınan hazır gıdalar, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. Pasta, börek tarzı gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir. Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılmaması gerekir.
   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzelerin pişirilerek yenmesi gerekir. Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir. Bütün bunlar yaşam tarzı haline getirildiğinde zamanla şikayetleriniz azalabilir. Mide ilaçlarını doktorunuzun önerdiği şekilde ve doktorunuzun önerdiği sürede kullanmanız önemlidir, çünkü uzun süre mide ilacı kullanımı da zararlı olabilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  habib

  9 Ocak 2017 at 22:14

  hocam merhaba öncelikle şunu diym hasaşık bi anda başladı ilk mide yanmasıyla sonra mide çekilmesi oldu bulantı falan yok ağzım acılanıyo doktora gittim nexium ve mide koruyucu verdi nane aromalı ilacı kullansam ne zamana düzelir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:53

   Anlattığınız durumlar ülser ya da gastrite bağlı olabilir. Doktor şikayetinize göre ilaç vermiş olmalı. Fakat bu ilacı düzenli kullandıktan sonra da şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise daha detaylı inceleme yapılması için tekrar doktorunuza ya da gittiğiniz doktor gastroloji uzmanı değilse gastroloji doktoruna gitmeniz uygun olur. Midenizi aşırı yormuş olabilirsiniz, bu nedenle midede yanmaya neden olacak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak önemlidir.

   Kahve, acı, ekşi, turşu, baharatlar, salam ve sucuk gibi gıdalar, kola, gazoz, alkol, sigara, hazır gıdalar, çiğ soğan-sarımsak gibi sebzeler, acılı yiyecekler, çok acıkmak, birden çok yemek, aşırı sıcak veya soğuk gıdalar tüketmek, düzensiz öğünler, sağlıksız yiyecekler (abur cuburlar, hamur işleri, hazır gıdalar gibi), kızartmalar, ağır yağlı ve şekerli yiyecekler gibi durumları bu süreçte dikkat etmenizde fayda vardır.

   Yemeklerden sonra en az iki buçuk-üç saat yatmamaya, uzanmamaya özen göstermenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Caner

  10 Ocak 2017 at 16:43

  Hocam merhabalar benim sol gogusumde mide ile sol meme alti gogus kaburgasi arsinda bazen batma agri,ve bazemde kaburga biryere sürtmüş gibi agriyo kaburganin tam sol sivri uc kismi ve uzandigimda oluyor bu sirtustu uzaninca uykudan uyandriyor ama cok siddetli degil.sag tarafima yatinca agri gdiyor sizce nedir.g cerrah ortepedi ve dahiliye uzmanina gttm elle tutulur bir sey demediler tesekkurler smdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:01

   Bu durum kalp kası kaynaklı olabilir. Kalp zarı iltihabına bağlı olabilir. Göğüs zarı iltihaplanmasına bağlı olabilir. Bu durum uzun zamandır devam ediyorsa veya ataklar şeklinde oluyorsa omurganın romatizmal bir hastalığına bağlı olabilir. Omurgaya yerleşmiş kist gibi bir duruma ya da omurga enfeksiyona bağlı olabilir. Akciğere bağlı bir sorun olabilir. Kemiğin Paget hastalığı gibi bir durum olabilir. Sistemik başka bir hastalığa bağlı olabilir.

   Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz faydalı olur, buralardan da bir sonuç çıkmaz ise bir üniversite ya da araştırma hastanesinde romatoloji veya kemik ve metabolizma hastalıkları alanında bu durumun araştırılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 42. Avatar

  Canan

  10 Ocak 2017 at 19:26

  Hocam merhabalar midemde su içerken yemek yerken yada yutkunurken anlık bi ağrı oluşuyor sanki biri midemi sıkıyor kramp gibi çok tuhaf bir ağrı lütfen yardım edin hemen hemen 1 haftadır devam ediyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 09:43

   Yemek borusu ile mide kapağı arasındaki kapakçığın açılıp kapanmasını sağlayan kaslar ile ilgili bir durum olabilir. Reflü başlamış olabilir. Bezoar oluşmuş olabilir. Midede iltihabi bir durum olabilir. Yemek borusunda iltihap oluşmuş olabilir. Midenin kasılmasına neden olan bir durum olabilir.

   Aynı şikayetler geçmeksizin 3-5 günden fazla devam ettiğinde ilgili bir uzmana gitmek önemlidir. Bir gastroloji doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 43. Avatar

  Ali Sipahi

  11 Ocak 2017 at 01:12

  Merhaba,İrratabl bağırsak sendromunda karın mide ağrısı olur mu?
  Örneğin karın ve midede iğne batması bıçak kesiyor tarzında ağrı olur mu?
  Yiyecekler boğazda duruyor hissi uyandırır mı?gaz şikayetleri olur mu? Mide üşütmesi ile paralelliği var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:15

   Anlattığınız şikayetler daha çok mide ile ilgili bir problem olabileceğini akla getirmektedir. Fakat irritabl bağırsak sendromuna neden olan faktörler arasında ülseratif kolit hastalığı, iskemik kolit hastalığı, gıda intoleransı da vardır.

   İrritabl bağırsak sendromu aslında bazı hastalarda bir durumun ya da hastalığın ya da enfeksiyon kaynaklı bir hastalığın bulgusudur.

   En doğrusu iyi bir gastrolojik değerlendirmedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  rıza

  16 Ocak 2017 at 22:45

  gögüskafeslerimde agrı var yemek yedigim zaman şişkinlik oluyor aşırı degil ama migdemin tamüstünde sanki bişey basıyor yaş 42 birde gögüskafesim sızlarken karnım çok gurulduyor neden şimdiden vereceginiz cevaba tşk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 10:42

   Anlattığınız şikayet gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Reflü mide problemlerine bağlı da gelişir. Gastrit, mide ülseri, helikobakter plori, mide fıtığı ve benzeri mide hastalıkları, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı hem anlattığınız şikayetlere hem de reflüye neden olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  honeymoon

  20 Ocak 2017 at 03:11

  17 yaşındayim endoskopi yapmadilar cok istedigim halde ama reflü teşhisi koyuldu bana.onceleri bu hastalıkla bas etmeyi ogrendim ama cok stresli bir yasam tarzim var son senem üniversite sınavlarına hazirlaniyorum. Ama hicbir sekilde acliga gelemiyorum aciktigim zaman ve yememem gereken bir gidayi yedigimde iki kaburgamin tam arasinda alt bolgesinde dayanilmaz bir agri oluyor bazen kalbime dogru yayildigini bile hissediyorum cok korkuyorum nedeni nedir sizce ? (Kendime herseyi yasaklasam da kahveyi bırakamiyorum)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 02:19

   Gastroözofageal reflü mideye bağlı bir hastalıktan (gastrit, mide ülseri, helikobakter pilori denilen bir bakteri, mide fıtığı, peptik ülser gibi) olabilir. Bu durumların teşhisi endoskopi yöntemi ile daha doğru konulur. Yaşınız genç olduğu için endoskopi yapılmamış olabilir.

   Reflüyü en çok şiddetlendirenlerden birisi de kahvedir. Kahve içilmeye devam edildiği sürece midenin tahrişi geçmez ve reflüden dolayı yemek borusunda geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşur ve bu seferde boğazınızdaki acıdan dolayı bırakın bir şeyler yemeyi uyku bile uyuyamadığınız günler olabilir, bu nedenle reflüyü tetikleyen tüm faktörlerden uzak durmaya çalışmanızda fada vardır. Bu kronikleşen bir durumdur ve bazen iyileştiğini sansanız da tetikleyici bir faktör ile hemen kendini belli eder. Reflüde kaçınılması gereken yiyecekler zaten insan sağlığına faydalı olmayan yiyecek ve içeceklerdir çoğunlukla. Reflüde uyulması gereken yaşam tarzı değişikliği zaten sağlıklı yaşam için gereklidir aslında.

   Reflü insanların sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmesi için bir uyarı olarak da görülebilir.

   Reflü hastalığında beslenme ve yaşam tarzı değişikliği hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  Berkus

  22 Ocak 2017 at 01:47

  Merhaba hocam 2 aydan beri hiç geçmeyen mide bulantısı kusma kusmasam bile şiddetli öğütler ağza gelen yemek artıķları şimdide midemde sağ tarafta şişlik var ve bu şişlik hiç geçmiyor nefes almakta zorluk çekiyorum sırtımda batma oluyor ultrason çekildi safra kesesi temiz dediler ama çok korkuyorum endozkopi istedi dr kusmasam bile ağza kendiliğinden gelen kusmuk oluyor hiç öğurmeden cevap verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 17:59

   Mide bezoar oluşumu olabilir ve bezoarar oluşumunun farklı tipleri vardır ve tiplerine göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Helikobakter pilori denilen bakteriyel bir durum nedeni ile gastrit ve/veya ülser gelişmiş olabilir. Peptik ülser gelişmiş olabilir. Mide vovulusu (mide dönmesi) olabilir. Ciddi gastroözofageal reflü olabilir. Mide fıtığı olabilir. Mide polip’i olabilir.

   İyi bir gastrolojik inceleme önemlidir ve ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  MEHMET

  26 Ocak 2017 at 15:27

  Merhaba. Aylar önce midem için gittiğim doktor endoskopi önerdi ve sonucunda midemde iltihap olduğunu ilaç tedavisi yapacağını söyledi. Daha sonra şikayetlerimden kurtuldum. Ancak geri geri gerilince midemin tam üst tarafı sanırım başladığı yere ani kramp giriyor bu konuda ne önerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:40

   Mide iltihabı eğer helikobakter piloriye bağlı bir iltihap değilse gastrittir (yani gastrit olarak tanımlanan durum enfeksiyonsuz mide iltihabıdır) fakat gastrit helikobakter piloriye bağlı da gelişebilir. Gastrit kronikleşebilir ve tekrarlayabilir. Gastrit reflüye neden olarak yemek borusu ile midenin arasındaki kapakçığı bozabilir ve reflü gelişir. Mide asidi bu kapağı aşıp yemek borusuna geçtiğinde yemek borusunda da hasarlar veya ülser oluşur ve buna bağlı olarak bahsettiğiniz yerde ağrı olabilir.

   Gerildiğinizde hasarlanan bu kapak açılıp kapanıyor olabilir ve buna bağlı da ağrılar olabilir veya bu kapağı açıp kapatan kaslarda sorunlar olabilir.

   Bu durum için doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 48. Avatar

  pınar

  29 Ocak 2017 at 15:45

  merhaba hocam, bundan 3 yıl önce safra kesemde 1 tanesi 4.5mm diğerleri bundan küçük toplamda 3 adet polip tespit edildi.en son testlerimi ekim ayında yaptırdım 3 yıldır aynı büyüklükteler herşey normal çıktı. 1 hafta sonrasında yediğim balık yüzünden rahatsızlandım ateş bulantı kusma oldu . enfeksiyon tespit edildi gıda zehirlenmesi diye düşündüm.Sonra 1 hafta önce gene bu sefer yağlı ıspanak böreği yemiştim 6-8 saat sora karın guruldaması ishal kusma ateş olarak ortaya çıktı acaba sebebi safra kesesimidir. aldırmalımıyım çok korkuyorum.bir sorumda bu belirtiler başlamadan önce gaitamda mukus gördüm şeffaf salya gibi ben vajinal akıntı diye düşündüm ama emin olamadım uzun süre açlıktan sora hızlı yemek yiyince 5dk içinde guruldamalar oluyordu şüphelendim gaita ve idarar testi yaptırdım hiç bir terslik yok gizli kan aramasıda yapılmıştı çıkmadı acaba bağırsak hastalığı riski taşıyormuyum sanırım süt ürünlerine intöleransım var çünkü içince bir guruldama oluyor kolonoskopiye sizce gerek varmı yorumunuz benim için önemli teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:10

   Safra kesesindeki polip 4 mm üzerinde olduğunda genellikle cerrahi uygularlar gastroentroloji uzmanları. Sizde birden fazla polip olduğu için bunların safra kanalını tıkayıp tıkamadıkları önemlidir. Safra kanalını tıkarlar ise safra iltihabına, safra reflüsüne, pankreas iltihabına, karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer enzimleri bozulabilir ve bazı besinlerin sindiriminde kullanılan enzimler yetmeyebilir (örneğin laktaz eksikliği gibi bir eksiklik) laktoz intoleransına neden olabilir.

   Bu durumları ve gelişmeleri gastroloji doktorunuz ile konuşmanız da fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 49. Avatar

  İsa

  3 Şubat 2017 at 17:59

  Merhaba hocam, benim yaklaşık 15 gün önce karnımda ağrı oldu yemekten sonra arttı. Bir kaç gün sonra ağrım geçti ve o günden beri tuvalet alışkanlıklarım değişti normal de iki günde bir büyük abestimi yaparken şimdi günde iki veya üç kere yapıyorum. Dışkımda bazen sarı bir sıvı görüyorum bir kere de sadece bu sıvı geldi. Karnımda öyle rahatsız etmeyecek şekilde ağrılar olıyor. Bazen yemekten önce ağrıyor bazen yemekten sonra ağrıyor. Ağrım falan çok az aslında ağrı bile değil bir rahatsızlık hissi guruldamalar falan oluyor. Doktora gittim kan ve idrar tahlili yapıldı birşey çıkmadı bir de karın ultrasonu verdi ona da gün verdiler. Sormak istediğim benim hastalığım ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 09:32

   Gaz sorununa ve dışkılama değişikliğine neden olan birçok faktör vardır. İrritabl bağırsak sendromu olabilir fakat irritabl bağırsak sendromuna neden olabilecek başka hastalıklar veya durumlar da olabilir. Enfeksiyon olabilir ve enfeksiyon varlığının incelenmesi için dışkı testi ya da kolonoskopi gerekir. Ülseratif kolit olabilir.

   Doktor kontrolünü ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 50. Avatar

  Gül

  4 Şubat 2017 at 17:16

  Mrb hocam.1saat öncesi çalışıyordum birden modeme bı sıkıntı nefes alamama daralma şeklinde ağrı girdi.gogus kafesine yayıldı hem midemde hem göğüs kafesinde olmaya başladı.sanki içim hava doldu ama nefes alırken daraldim.iki gündür az ishal var.32 yaşındayım.bebeklikte safra kesesi alınmış.ince bağırsak onikiparmak bagirsagiyla bağlanmış.boyle sıkıntı ilk defa oldu.sirt üstü uzandım nefes alırken mide ve göğüste kaburgalar acio biraz.ekspaz hap içtim faydası olur mu? Neden olmuş olabilir bu durum acaba.cok sağolun şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:13

   Ağır bir şeyler yemişseniz buna bağlı mide spazmı olabilir. Safra kesesi olmayan kişilerin ağır yağlı sindirilmesi zor besinler yemesi sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bu tür sıkıntılar kalp ile ilgili de olabilir. Sindirim sisteminde bir tıkanmaya bağlı da olabilir.

   Bir gastroloji ve kardiyoloji uzmanı tarafından bu durumların değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Avatar

  Gül

  7 Şubat 2017 at 20:46

  Cevabınız için sağolun hocam.Hastaneye gittim kan tahlilleri idrar tahlili iki röntgen EKG cekildi.hafta sonu olduğu için mecbur acile gittim.hemogram kardiyak kan testi röntgen EKG Allah’a şükür temiz çıktı.idrarda bakteri çıktı ve mideden kaynaklı görünüyor dendi.ben bı süredir geceleri 1-2 gibi sek Nescafe içiyordum.onun etkisi olmuş olabilir mı? Hayırlı günler doktor bey

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 10:53

   Midede bakteri ya da bakterisiz iltihap varsa buna bağlı olabilir. Midedeki durumun netleşmesi için gastrolojik değerlendirme gerekir. Acil serviste yapılan tetkikleri de yanınızda götürerek gastrolojik muayene önemlidir.

   Midede helikobakter pilori adında bir bakteri ülsere, gastrit gelişmesine ve gastroözofageal reflüye neden olarak sizin anlattığınız şikayetlere yol açabilir, bunun yanı sıra neskafe gastrit ve ülser gibi oluşumları azıttırarak gece siz farkında olmasanız bile yemek borusuna mideden asit gelmesine neden olur ve bu asit dolayısıyla yemek borusu da tahriş olur ve nefes darlığına, göğüste ağrıya, yanmaya, sıkıntıya, mide ağrısına, neden olur. Asitli sıvı nefes borusuna da gidebilir ve bu durumda akciğerler, bronşlar da iltihaplanabilir ve bunlara bağlı da yaşadığınız sıkıntılar ortaya çıkabilir.

   Gastroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 52. Avatar

  sahra

  13 Şubat 2017 at 15:52

  ben dün sabah midemde cok ağır bir ağrıyla uyandim. nefes bile almakta zorlaniyordum. ve bu yarim saatten fazla surdu. ve hala midemde gulerkem aniden kalkarken agri oluyor sebebi nedir ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:58

   İltihabi bir durum olabilir, yediklerinize bağlı mide spazmından olabilir, enfeksiyon olabilir, gastroözofageal reflüye bağlı olabilir, mide dönmesine bağlı olabilir, gıda toleransına bağlı olabilir, besin zehirlenmesine bağlı olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  İbrahim

  26 Şubat 2017 at 00:23

  Merhaba hocam sinir ve öfkeli zamanımda midemde 3-4 dakika fena bi kramp girmeye başlıyor bu normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:19

   Stres mide spazmına neden olarak kramp girmesine neden olabilir. Sinirsel kasılmalar birçok soruna yol açabilmektedir, ancak bir gastroloji doktoruna da gitmek de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  Serkan

  28 Şubat 2017 at 21:18

  Merhabalar midemde agri olmaksizin yemek esnasinda, sonrasinda yada ac iken anlik kasilmalar oluyor kirmapf gibi o anda nefesim kesiliyor be kendimi ayaga yada baska pozisyona atma hissiyatiyla beraber panik durumu oluyor akabinde kalbim hizli ve güclü bir sekilde atmaya basliyor bu durumu yaklasik 2003 den beri bazen ayda 1 iki bazende arar ara dönemlerde yasiyorum kalbim inanalimaz derecede hizli ve basincli bir sekilde atiyor sizce bu durumu neye bagliyorsunuz saygilarimla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 22:18

   Bu tür kasılmalar kas spazmı olabilir. Çok acıkıldığında mide içi yapılar birbirine yapışıyormuş gibi kasılmalar olabilir. Hızlı yemek yeme alışkanlığınız varsa buna bağlı olabilir. Eğer yediğiniz bir besine mide içi yapılarda alerjik tepki varsa buna bağlı da bu tür şikayetler olabilir. Mide spazmı olduğunda kalp çarpıntıları da hissedilir. Kalp spazmı ve mide spazmı birbiri ile karışabilir. Midede yara, reflü, gastrit gibi durumlar oluşmuş ise buna bağlı bu tür sorunlar yaşanabilir.

   Hem kardiyolojik hem de gastrolojik değerlendirme önemlidir, çünkü anlattıklarınız doğrultusunda buradan net bir şey söylemek zordur.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 55. Avatar

  Seval

  2 Mart 2017 at 12:37

  Merhaba hocam. Ben 9-10 yıldır yılda 1 kere olmak üzere anlattığınız gibi mide spazmı geçiriyorum. En son 3 ay önce yaşamıştım dün akşam yine yaşadım ve kısa süreli değil. 5-6 saat şiddetli (ellerim, dudaklarım, burnum, başım bile uyuşuyor şiddetinden) sonrasında biraz daha hafif geçiriyorum ama net 24 saat sürüyor. Bu son yaşadıklarım hep regl dönemime geldi. Hastaneye gidiyorum tahlil yapıyorlar serum takıyorlar ama bunun tanımını tam olarak yapamıyorlar. Lütfen yardım eder misiniz nedir bu ve ne yapmam gerekiyor bu ağrılardan çok yoruldum artık.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 18:52

   Bunun nedeni mide veya onikiparmak bağırsağı ile ilgili bir problem olabilir. Acil servislerde o anki şikayetlere yönelik serum verilir, testler yapılır, muayene yapılır ancak mideniz için, gerekli yöntemler ile bakılmaz.

   Bu durum için bir gastroloji uzmanına gitmeniz daha uygun olur. Altta yatan bir mide problemi olabilir. Altta yatan başka bir sistemik hastalık olabilir. Alerjik bir reaksiyon olabilir. Bu durumun neler yiyip içtiğinizde olduğunu dikkatlice izlemeniz yol gösterici olabilir.

   Örneğin bu durumun olduğu gün alerjik reaksiyona neden olabilecek bir besin, bir içecek, bir ilaç, kimyasal bir madde gibi bu duruma neden olabilir. Bunları kendiniz de dikkatlice izlemeniz faydalı olur. Adet dönemlerinde bu tür kasılmalar sistemik bir hastalık varlığında da olabilir, kadın hastalığına bağlı bir durumda da olabilir, kalp ile ilişkili bir durum olabilir.

   Bunların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 56. Avatar

  Berivan

  8 Mart 2017 at 06:26

  Merhaba Kardeşim 10 yaşında ve midesinin sol alt köşeşinde ağrı başladı bununla beraber soğuk terlemeye ve ishal olmaya başladı bir kaç gün önce ise kusuyordu. Sizce bu ne demek oluyor yani neyi olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 16:09

   Mutlaka hastaneye gitmenizde fayda vardır, çünkü enfeksiyonel bir durum da olabilir, başka bir mide veya bağırsak hastalığı da.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  Ufuk

  9 Mart 2017 at 08:24

  Hocam Merhaba,

  Midemde 2 gündür bir rahatsızlık var daha çok sıkışma yada kasılma gibi sırtıma doğru vuruyor bu ağrı ve hiç geçmiyor. ilk kez olduğu için ne olduğunu anlayamıyorum ağır bir yemekten olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:21

   Mide iltihabı, midede enfeksiyon, reflü başlaması, ülser gelişmesi gibi durumlar olabilir. Yediğiniz bir besine bağlı alerjik bir reaksiyon olabilir. Son günlerde midenizi çok yormuş olabilirsiniz. Yani anlattığınız durumlar birçok mide sorununa bağlı, safra taşına bağlı, safra iltihabına bağlı, pankreas ile ilgili bir duruma bağlı olabilir. Bir gastroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 58. Avatar

  Ahmet

  9 Mart 2017 at 12:01

  Yaklaşık 1 yıldır sabaha karşı nefessiz bırakan ve terleten bir ağrıyla uyanıyorum yaklaşık bir dakika sürüyor yarım saat sonra tekrar ediyor,bı yarım saat sonra tekrar…Hiç bir mide sorunum yok taşı yesem eritiyor.ama dikkat ettiğim şey akşam çay içersen ağrı oluyor icmezsem olmuyor.doktor gastrit olabilirsin dedi endoskopi yaptırmadim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 00:28

   Gastrit (mide iltihabıdır) ve gastrit varlığında çok acıkmak, aşırı yemek, ağır yağlı yemekler yemek, çay, kahve, kola, gazoz gibi gazlı ve kafeinli içecekler içmek ve daha birçok yiyecek mide ağrısına neden olabilir. Gastrit kronikleşen bir durumdur ve zararlı içecekler, zararlı yiyecekler yenip içildiğinde durum şiddetlenebilir.

   Doktorunuza gitmeniz önemlidir. Doktorunuz duruma göre gerekli tetkikleri isteyecektir. Gastrit ilerlediğinde gastroözofageal reflüye neden olarak hayatı hiç çekilmez hale getirebilir, çünkü reflü geliştikten sonra yemek borusu hasarı da oluşabilir ve durum hiç geçmez ve ömür boyu daha ciddi diyete maruz kalabilirsiniz.

   Bu durumlar hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 59. Avatar

  Zeynep

  12 Mart 2017 at 23:07

  Gazlı içecekler içtiğimde karnıma sancılar giriyor. Bazen yürüyemiyorum bile. Ama kahve içince böyle bir durum yok. Karnımda sürekli gaz var. Bu neden olabilir ve ne yapmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 19:00

   Bu durum gastroözofageal reflüye bağlı olabilir, gastrite bağlı olabilir, irritabl bağırsak hastalığına bağlı olabilir. Sindirim sisteminde ters giden bir şeyler olabilir. Ayrıca gazlı içeceklerin gaz yapması olağan dışı değildir. Bu içeceklerin hiç bir şeye faydasının olmadığı gibi birçok zararları da vardır. Son yıllarda reflü hastalığında ve bağırsak mantarlarının ve irritabl bağırsak hastalığının artmasında bu tür içecekler ve yanlış beslenme ve yaşam tarzı çok ama çok önemli etkenlerdir.

   Öncelik bu hiç bir faydası olmayan içecekleri yaşamınızdan çıkarmak faydalı olacaktır, ayrıca bir gastroloji muayenesi ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 60. Avatar

  Ufuk

  14 Mart 2017 at 15:12

  Merhaba,

  3 gün önce yemek yiyip hemen uyumuştum ğöğüsümde bir ağrı var ve geçmiyor ne olduğunu anlamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 17:54

   Yemekten hemen sonra yatılması durumunda yemek borusu ve mide arasındaki kapağa basınç olur ve gastroözofageal reflü meydana gelir ve mide asidi yemek borusunu tahriş ederek iltihaba, yara gelişimine neden olabilir. 3 gündür geçmeyen göğüs bölgesi ağrınızın sebebi bu olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmenizde fayda vardır. Yine mide içeriği nefes borusuna ve akciğerlere de kaçabilir ve buna bağlı olarak da akciğer ve akciğer yollarında iltihaplanma olabilir. Bu durumda da göğüs hastalıklarında değerlendirme gerekir.

   Yemeklerden sonra en az 2-3 saat beklemeden yatmak, uzanmak ileride ciddi sorunlara yol açabilir, geçmek bilmeyen reflüye sebep olabilir, bu nedenle bu konuda dikkatli olmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 61. Avatar

  Yeşim

  17 Mart 2017 at 18:33

  Merhaba midemde 3 gündür kasılma var sanki bişey sıkıyor sonra bırakıyor ama bu doktora gittikten sonra olmaya başladı sol akciğerde enfeksiyon var dedi ve ilaç verdi ertesi gün midemde sıkışma olmaya başladı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 00:47

   Antibiyotik vermişse doktorunuz reflü veya gastrit gelişmiş olabilir veya içtiğiniz ilaçların yan etkisi olabilir. Doktorunuzla bu durumu görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 62. Avatar

  Özlem

  24 Mart 2017 at 22:26

  Sabahları erken kalktığımda midemde kasılmalar oluyor.Eğer kasılma çok fazla olursa ertesi gün ateşim çıkıyor kendimi halsiz ve grip olmuş gibi hissediyorum ama değilim bunun nedeni ne olabilir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 16:24

   Bu durum psikolojik de olabilir. Sabahları erken kalkmayı istemediğiniz için daha öncesinden stres yapıyorsanız buna bağlı da olabilir. Tam dinlenemediğiniz için olabilir. Mide gribi gibi bir durum olabilir. Gastrit olabilir. Helikobakter pilori olabilir.

   Yaşınız 35 civarında veya daha küçük ise bu durum sık sık ataklar şeklinde devam ediyorsa, kasılmalar sırasında ya da sonrasında karın ağrıları da oluyorsa veya sadece çok şiddetli kasılma oluyorsa ve bu kasılmalar uzun sürüyorsa, bu durum uzun zamandır oluyorsa, bu durum Akdeniz ateşi gibi bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 63. Avatar

  haticenur

  28 Mart 2017 at 23:23

  merhabalar iyi akşamlar diliyorum öncelikle,
  benim midede arada bi yanma hissi göğüs ve sırt kısmında ağrılar, ishal başlamıştı durdu, mide ve etrafında sancı ve ağrılar başladı dünden beri. sebebi ne olabilir köy yerindeyiz doktora gitmek zaman alacak. yardımcı olursanız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 11:24

   Anlattığınız şikayetler ani başladıysa mide gribi, mide veya bağırsaklarda iltihabi bir durum olabilir. Ülseratif kolit olabilir. Gıda zehirlenmesi olabilir. Yine enfeksiyonel başka bir hastalığa bağlı olabilir.

   Doktora özellikle gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Bu durumlar tekrarlayıcı özellik taşıyorsa bu durumun altında yatan başka bir sistemik hastalık olabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 64. Avatar

  Cantekin

  8 Nisan 2017 at 15:15

  MERHABALAR, Yaklaşık 2 ay Önce Miğde deliğimin 3 parmak üst tarafında kasılma oluyor ve ordaki damarı. Atışını hisediyordum beni çok rahatsız ediyordu . Gastroloji doktoruma gidince bana spazmomen ilaç verdi ve şikayetlerm geçti fakat 3 gün önce gene akşam yatmadan önce yemek yedim gece aşırı miğde yanmasıyla uyandım bugun ise eğilip kalktıgımda miğdemde sıkışma gene kalp atış sesini hiseder oldum ara ara . Ne yapmam gerekiyor bana lütfen yardımcı olun . Endoskopi yapılmadı gerek duymadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 16:56

   Doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir, başka tetkikler yapılması gerekebilir. Ayrıca mide spazmı gibi mide sorunları olan kişilerin yemek yedikten sonra en az iki buçuk, üç saat yatmaması önemlidir. Gastroözofageal reflü ve gastrit gibi durumlar olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Burhan

  12 Nisan 2017 at 15:40

  Merhabalar hocam yaklaşık 1 senedir mide fıtığı ve kronik gastrit hastalığım mevcut ayrıca h pylori var antibiyotik kullandım sonrasında test yapıldı pozitif benim şikayetim hocam göğüs kafesimde baskı ve nefes almada zorluk hisssediyorum yutak bölümü boğazım şişer gibi oluyor defalarca acile ve hastaneye gittim röntgen film kan verdim bişey çıkmadı temmuz ayında tekrar endoskopi olacağım ayrıca sigara alkol kullanmıyorum spor yapıyorum ve mide koruyucu antiasit ilaçlarımı kullanıyorum. gastroentroloji doktorum bana en son tranko buskas denilen bi ilaç verdi kullanmaya korkuyorum alışkanlık yaparmı bilmiyorum yazımı okuyup şikayetlerimi dinlediğiniz için teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 12:48

   Mide fıtığı ve gastrit ve bunlara ek olarak Helikobakter pilori bulunması gastroözofageal reflüye neden olacağı için göğüs bölgesinde yanma, sıkışma, nefes alma zorluğu gibi (kalp şikayetlerine de benzeyen şikayetlere) yol açabilir. Reflü yemek borusunu tahriş ederek özofajit (yemek borusu iltihabına), Barret özofagus (yemek borusu mukozasının değişime uğramasına ve dolayısıyla daralmasına), yutak iltihabına (farenjite) gibi yemek borusu harabiyetine neden olarak yine sizin yaşadığınız şikayetlere sebep olabilir.

   Bu durumun kontrollerinin düzenli yapılmasının yanı sıra beslenmenin de düzenlenmesi önemlidir. Reflü gelişimini önlemek için az ve sık beslenme, düzenli öğünler, sağlıklı ev yemekleri, hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, zararlı içecekleri bırakmak (kahve, kola, gazoz ve benzeri), salamura gıdalardan (turşular, sucuk-salam, pastırma gibi yiyecekler) kaçınma ve daha birçok şeyi dikkat etme gibi önlemler önemlidir. Reflü yastığı kullanmak gerekebilir, herhangi bir şey yedikten sonra en az iki buçuk, üç saat yatmamak ve uzanmamak gerekir.

   Eğer bakteri hala düzelmedi ise bu durumun takibi ve tedavisi önemlidir.

   Altta verilen linkten reflü ve reflüye neden olan durumlar için alınabilecek önlemler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Gastroloji takipleri önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 66. Avatar

  mehmet

  15 Nisan 2017 at 03:54

  iyi gunler, ben Norvec’te ki doktorlara gidiyorum ama bisey bulamadilar, bazi yedigim sebze ve meyveler beni zehirliyor, gece uykudan kalkip kusuyorum, özellikle sarimsak, sogan, pirasa ve karpuz yedigim zamanlarda. siz bu konuda yardimci olabilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 19:35

   Bu durum gıda (besin) intoleransı olabilir.

   Besin intoleransı, besinlere karşı immünolojik olmayan reaksiyonlar olup, gerçek besin alerjileri ile karışır genellikle. Günlük beslenmedeki her tür besine intolerans gelişebilir. Bu tür durumlar için diyetisyen uzmanlığına gitmek gerekir.

   Tabii bu durum besin alerjisi de olabilir ve alerjiye ait problemler alerji immünoloji alanında araştırılır. Örneğin stresin yoğun olduğu dönemlerde besin alerjileri gelişebilir ya da kötüleşme eğilimi gösterebilir.

   Bu tür durumların altında yatan başka bir problem olabilir. Bu nedenle bu durumun hem alerji immünoloji hem de diyetisyen uzmanlığında araştırılması gerekebilir.

   Besin alerjisi ya da besin intoleransı ve bunların altında yatan bir sebep olabilme durumlarının araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 67. Avatar

  Ege

  16 Nisan 2017 at 14:34

  Merhaba, 2 ay önce endoskopi oldum. Bende safra gastriti çıktı. İlaçlarımı duzenli almama rağmen şikayetlerim geçmedi. Sag ve sol kaburga altında ağrı, baskı hissi, midemde kaynama hissi, mideden ses gelmesi gibi değişik şikayetlerim var napmaliyim tsk.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2017 at 12:37

   Normal şartlarda da mide suyunda az miktarda safra bulunabilir ve bu safra mide ve yemek borusu mokozasına zarar vermez fakat normalin üzerinde safra reflüsü olduğunda hem yemek borusunda hem de mide de iltihaba (özofajit, gastrit gibi) neden olur, bu da göğüs bölgesinde ağrı ve sıkışma hissine, sırta vuran ağrıya, mide de yanmaya, ekşimeye, ağrıya, geğirme, bulantı, kusma, kilo kaybı gibi şikayetlere yol açabilir.

   Safranın aktığı yer olan onikiparmak bağırsağına ait bazı durumlar safra reflüsüne neden olabilir, bu nedenle onikiparmak bağırsağının da incelenmesi gerekebilir. Safra kanal tıkanıklığı olup olmadığının araştırılması gerekir.

   Aynı gastroloji uzmanınıza tekrar giderek şikayetlerinizin geçmediğini söylemeniz gerekir. Bunları doktorunuzla görüşmelisiniz. Safra reflüsünün neden olduğunun bulunması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 68. Avatar

  Alemdar

  16 Nisan 2017 at 15:46

  Merhaba, ben Bakü’den yazıyorum, 35 yaşındayım şiddetli baş ağrılarım oluyor geğirdiyim zaman 5-10 saniye baş ağrım geciyor ve tekrar ağriyor baş ağrısı korkusundan yemeğe hasretim günboyu yoğurt ve su içiyorum , cevaplarsanız şok memnun olurum önceden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2017 at 12:56

   Migren tiplerinden biri olabilir. Ağrı kliniğine ya da nöroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Belki mide ile ilgili bir problem de olabilir. Gastrolojiye de gitmek gerekebilir. Ağrı kliniğinde migren tiplerinin araştırılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Alemdar

    19 Nisan 2017 at 14:10

    tesekkurler. yaklasik 3 yil once miqren agrilari icin doktor bana tuzlu yiyeceklerden uzak dur dedi , o gunden tuzu hayatimdan tamamen cikardim ve miqrenden kurtuldum ogunden hic miqren agrisi hic olmadi, ama bu son zamanlar sanki yedigim yiyecekleri hazm edemiyorum midemde uzun sure kaliyor bazen iki gun bisey yemiyorum acikmiyorum .

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     24 Nisan 2017 at 12:57

     Migrenin farklı tipleri vardır. Migren, baş ağrısı ile birlikte nörolojik veya diğer bazı belirtilerin eşlik edip etmemesine ve bunların özelliklerine göre bazı alt gruplara ayrılır. Migren atakları tetikleyici bir faktörle tekrarlayabilir.

     Migren sadece bir baş ağrısı değildir ve birbirini izleyen farklı dönemlerinin olduğu bir gerçektir. Migrenin tüm dönem ve özelliklerinin her migrenlide ve aynı kişide de her atakta aynı şekilde seyretmediği de bilinmektedir. Migren atakları sırasında nörolojik, pisikolojik, otonom ve gastrointestinal sistem şikayetleri ve bulguları görülebilir.

     Örneğin migren atağının prodrom dönemi semptomları (belirtileri) arasında ışık-ses ve kokulara karşı aşırı duyarlılık, esneme, uyku isteği, halsizlik, iştahsızlık ya da tam tersi (aşırı tatlı isteği, aşırı açlık gibi), sık idrara çıkma, kabızlık, karında şişkinlik hissi, anoreksi, ense sertliği gibi belirtiler olabilir (tabii bu durum kişiye göre, atağa göre, migren ile birliktelik gösteren başka bir hastalığın olup olmadığına göre) değişiklik gösterebilir.

     Nöroloji doktorunuza tekrar gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır, doktorunuz size gastroloji doktoruna yönlendirebilir veya başka tetkikler isteyebilir (mümkünse bu durumu takip eden kendi doktorunuza gitmeniz daha uygun olur).

     Ayrıca migren ile birlikte görülebilen veya migren ataklarını ortaya çıkaran başka hastalıklar da olabilir ve bunların da araştırılması gerekebilir.

     MİGREN İLE BİRLİKTE GÖRÜLEBİLEN HASTALIKLAR ARASINDA; Majör depresyon, Anksiyete bozuklukları, Panik bozukluk, Bipolar bozukluk gibi psikiyatrik bozukluklar, Epilepsi, Uyku apnesi gibi nörolojik hastalıklar, Patent foramen ovale, Mitral kapak prolapsusu, Atriyal septal anevrizma, Raynaud’s, Hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklar, Astım hastalığı, Behçet hastalığı, Sistemik lupus eritematozus, Diyabetis mellitus, Atrit, Alerji, İrritabl bağırsak sendromu gibi ve diğer başka sistemik hastalıklar migren ile birlikte görülebilir, bu nedenle bu tür durumlara yönelik araştırmalar da gerekebilir.

     Migren kronikleşebilir ve kronikleşen hastalıkları tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir, bu tür durumlarda tetikleyici bir faktör ya da altta yatan durum neyse buna göre ataklar dönem dönem tekrarlayabilir ve dönemler farklı şikayetlere sebep olabilir. Bu tür hastalıklarda tedavilerin yanı sıra önlemler de önemlidir.

     Doktorunuz size yardımcı olacaktır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

     • Avatar

      Alemdar

      4 Mayıs 2017 at 07:05

      Tekrar selamlar, arkadasimin abisi Rusya’da doktor ona sordurdum oda rus doktorlara danismis onlar da iki ilac soylemisler biri DOPROKIN digeri MEZIM iki hafta kullanmaliyim, size yazmamin nedeni ilaclari sormak istedim sadece. bana bi faydasi olurmu? nede olsa turkuz kardesiz ruslara guvenilmez 🙂 tesekkurler.

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      7 Mayıs 2017 at 14:36

      Daha önce de belirtildiği üzere bu durumun altında yatan veya migren ile birlikte seyir gösteren başka hastalıklar da olabilir ve bunlara bağlı olarak verilecek tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilir. Uzaktan durumu anlatarak teşhis ya da tedavi olmaz. Aynı hastalıkta bile (özellikle bu tür kronikleşebilen ve dönem dönem ataklar halinde ortaya çıkabilen durumlarda) dönemlere göre, o dönemde ortaya çıkan şikayetlerin farklılıklarına göre, yapılan tetkikler sonrası çıkan sonuca göre verilecek tedavi yöntemleri veya daha önceki tedaviye eklenecek tedaviler değişiklik gösterebilir.

      DOPROKIN İLAÇ, bu ilaç gastroözofageal reflü, aşırı şişkinlik hissi, karında gerginlik hissi, midenin üst kısmında ağrı, bulantı, kusma, mide yanması gibi durumların tedavisinde ve parkinson hastalığının neden olduğu sindirim sistemi problemlerinin tedavisinde kullanılır. Fakat bu şikayetlere neden olabilen çeşitli sindirim sistemi sorunları vardır, bu nedenle nedenin ne olduğunu bilmeden bu ilaçlar geçici olarak rahatlama sağlasa da şikayetleriniz devam edecektir ya da tekrarlayacaktır. Ayrıca altta yatan nedene göre bu ilaçlar ters tepki de verebilir veya belirtileri baskılayarak teşhisin gecikmesine neden olabilir (özellikle yara, enfeksiyon gibi durumlar varlığında teşhisin gecikmesi hastalığın ilerlemesine yol açabilir).

      MEZIM İLAÇ, karaciğer ve safra kesesinin kronik inflamatuar hastalıklarının tedavisinde, özellikle de radyoterapi tedavisi veya gastrektomi cerrahisi sonrası meydana gelen gaz, ishal, gıdaların sindiriminin zorlaşması gibi durumların tedavisinde, kronik pankreatit (pankreas iltihabı), kistik fibrozis gibi durumların tedavisinde, bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde, bazı görüntüleme yöntemlerinden önce gibi durumlarda kullanılabilir. Fakat bu durumlardan sizde hangisi mevcut doktora gitmeden ve gerekli tetkikler yapılmadan bilemezsiniz, bu nedenle en doğrusu bir gastroloji uzmanınca değerlendirme yapılmasıdır. Her ilacın belirli yan etkileri de vardır.

      İlaçları kullanıp kullanmama kararı tabii ki sizindir, buradan teşhis ya da tedavi konusunda bir öneride bulunmak, yapın ya da yapmayın demek mümkün değildir.

      Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 69. Avatar

  Sevgi

  22 Mayıs 2017 at 18:23

  Merhaba hocam bende yemek yerken karın ağrısı oluyor midem kasılıyor ve ağrı çok şiddetli oluyor çoğu zaman nefes alırken bile çok sancı hissediyorum belirli bir süre ile olmuyor bunlar ama genelde aniden geliyor bir iki dakika ve beş dakika arasında değişiyor sancı süresi bir keresinde daha uzun sürmüştü Bu ağrı bazen sırtıma ve boynuma bile vuruyor sancı olduğunda ayakta dik olarak bile duramıyorum sizce bunun sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2017 at 10:29

   Bezoar olabilir, mezenterik arter sendromu olabilir, Helikobakter pilori olabilir, gastrit olabilir, reflü olabilir. Yani mide ve ince bağırsaklar ile ilgili bir problem olabilir. Vakit kaybetmeden bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 70. Avatar

  güzel

  8 Haziran 2017 at 09:22

  Merhaba hocam. midemde şiddetli ağrıdan dolayı doktora gittim. tahlilde helikobakter pilori çıktı ilaç kullandım biraz etkili oldu ama pek faydasını görmedim. tekrar kontrollerede gitmedim mide agrım tekrar başladı resmen batıyo gibi bi ağrı dik duramıyorum göbek üzerinde şiddetli ağrılarım oluyor ayakta duramıyorum. doktora görünecegim ama sizede danısmak istedim sebebi ne olabilir.
  saygılar hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 12:49

   Helikobakter pilori için tekrar tedavi gerekebilir. Ayrıca bu bakteri yüzünden ülser, reflü, gastrit gelişmiş ise şikayetleriniz bunlara bağlı da olabilir, bu nedenle bunlar içinde belli bir dönem tedavi olmanız gerekebilir. Bu durum için belli bir süre düzenli kontroller önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 71. Avatar

  Volkan URAS

  8 Haziran 2017 at 12:06

  Hocam merhabalar;

  Aşırı halsizlik, az yemekle doyma, bulantı, mide bölgesindeki hassasiyet şikayetleri ile Gastroenteroloji bölümünde endoskopi yapıldı ve alınan biyopsilerde ( kronik nonspesifik duodenit, aktif kronik gastrit, neoplazi açısından grup1 (displazi yok) ve Helicobakter (+++) pozitif çıkmıştır.Flagyl, Largopen, Bizmopen ve panto yazıldı. Antibiyotikler bitti, diğer ikisini önerilen şekilde kullanıyorum. Tedavinin 2. haftasındayım. İlk başta şikayetlerim azalsada halsizlik ve midede batmalar devam ediyor. ilaç ların dışında brokoli kürü, B12 vitamini takviyesi, petekli bal ve kudret narıda kullanmaya başladım. Tedavi ile beraber bunların bir zararı olurmu ve şikayetlerim ne kadar devam eder. bir sonraki kontrolümde sizce bağırsakları da kontrol ettirmem gerekirmi? Teşekkür ederim İyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 12:44

   Helikobakter pilori var ve buna bağlı olarak olsa gerek, kronik gastrit (mide iltihabı) var. Kronik gastrit bir kez oluştuktan sonra beslenme kurallarına dikkat edilmediğinde tekrarlayıcı özellikte bir durumdur ve yaşam boyunca buna göre beslenme ve yaşam tarzına özen göstermek gerekir.

   Helikobakter pilori tek bir tedavi ile geçmeyebilir ve duruma göre tekrar tedavi gerekebilir.

   Doktorunuzun verdiği tedavilerin yanında doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel veya kulaktan dolma bilgilerle kürler uygulamanız hiç de doğru değildir. İlaçlarınız ile bu tür kürler etkileşim gösterebilir ve ilaçlarınızın etkisini ya daha az hale ya da daha fazla hale getirebilir, ilaçlarınızın emilimini bozabilir (doktorunuza danışmadan kesinlikle bu tür uygulamalar yapmanız doğru olmaz).

   Brokoli oldukça gazlı bir besindir ve reflüsü, gastriti, ülseri olan kişilerde bu tür gazlı besinler yaranın üzerine tuz dökmek gibi olur. Bu tür besinlerin bu hastalarda ölçülü tüketilmesi veya kişinin kendini takip ederek dokunuyorsa tüketmemesi bile gerekebilir. Eğer brokoli suyu tüketiyorsanız sindirim sistemindeki gaz oranını iki katına çıkarabilirsiniz, bu da çok ciddi mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Bu tür kürler gerçek bir gastroloji uzmanına danışmadan (televizyon gibi yerlerden duyma ile ya da kulaktan dolma bilgiler ile) uygulanmamalıdır.

   Doktorunuza ilaçlarınız bittikten sonra veya antibiyotikleriniz bitti ise tekrar gitmenizde ve şikayetlerinizi ve uyguladığınız bitkisel yöntemleri doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 72. Avatar

  Gülizar

  13 Haziran 2017 at 01:48

  Hocam merhabalar . Midem de aşırı kasılma ve sürekli sancılar oluyo mide bulantısı ve kusma da oluyo zaman zaman . Bir kaç gün devam ediyo rahatsızlığım ama kendini sık tekrarlıyo . Kan ve idrar tahlili yapıldı aşırı kansız olduğumu ve kan takılması gerektiğini söyledi doktorum çok az da idrar yolu enfeksiyonum varmış bunlar için ilaç yazdı fakat ama midemin neden böyle olduğuyla alakalı birşey söylemedi sizce neden olabilir . Birde vücudumun susuz kaldığını söyledi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 09:05

   Kansızlık kansızlığın tipine göre değişmekle birlikte mide sorunlarına yol açabilir. Vücudun susuz kalması böbrekleri etkileyerek de mide bulantısına, kusmaya neden olabilir. İdrar yollarındaki enfeksiyon da mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bunların altında yatan sistemik bir hastalığınız da olabilir. Kansızlığa neden olabilen durum mide ve bağırsak gibi organlardan giden gizli kanama da olabilir, bu nedenle gaita testinin de yapılması gerekir. Eğer mide ve bağırsaklardan gizli kanama varsa bu bölgelerin araştırılması gerekebilir. Peptik ülser gibi bir durum olabilir.

   Hem kansızlık hem de kansızlığın altında yatan nedenlerin daha iyi araştırılması için hematoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   sağlıklı yaşam dileğiyle.

 73. Avatar

  EBRU ÇAKMAK

  22 Haziran 2017 at 16:51

  MERHABA HOCAM BENİK KISA SÜRE ÖNE NEFES ALIP VERİRKEN SANGİ NEFES ALAMIYORUM VE MIGDEMDE SANKİ TAS GİBİ BİRSEY VARMIŞ GİBİ HİSSEDİYORUM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 01:07

   Akciğerler, kalp ve mide bakımından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 74. Avatar

  Nur kahraman

  29 Haziran 2017 at 20:30

  Hocam arife gününden beri yemek bursuyla midem arasında agri armanaks fort ilavindan sonra boyle oldu yemek yerken midem yirtilcak gbi oluyor su bile zor iciyrm doktor kan aldı röntgen çekti bisey çıkmadı mide ilaçları verdi r ahatlatmadi gecmezse haftaya gel midene kamerayla bakılsın dedi ağırdan duramiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 00:59

   Doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz. Mide içi patolojiler genellikle mide endoskopisi (gastroskopi) ile daha net teşhis edilir. Mide iltihabı (gastrit) olabilir, mide ülseri olabilir, gastroözofageal reflü olabilir, Helikobakter pilori olabilir, mide fıtığı olabilir, mide polipleri olabilir, mide gribi olabilir, safra reflüsü olabilir, mide dönmesi olabilir, onikiparmak bağırsağı ile ilgili bir problem olabilir, yemek borusu ile ilgili bir problem olabilir.

   Doktor kontrolü önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 75. Avatar

  Birsel yılmazer

  3 Temmuz 2017 at 00:56

  Hocam bende mide krampi oluyor kalp atışım hızlanıyor elimi yumruk yapıp üstüne koyuyor yüzüstü yatıyorum ama uyuyamiyorum bağırsaklarıma vuruyor mutlaka dışarı bosalmam gerekiyor yoksa nefes alamıyorum çok zor durumdayım psikolojik olduğunu söylüyorlar ne yapmalıyım ne olur beni aydınlatın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 15:40

   En kısa zamanda bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir, bu durum tekrar tekrar oluyorsa mide ile ilgili, onikiparmak bağırsağı ile ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir.

   Bu durum uzun zamandır kullandığınız bir ilacın bırakılmasına bağlı veya alkol, sigara gibi maddelerin bırakılmasına bağlı çekilme sendromunda olabilir, yaygın gastrit (geniş mide iltihabı) durumunda olabilir, mide ve duodenum ülserlerinde olabilir, Helikobakter pilori varlığında olabilir, Mide fıtığında olabilir, mide gribinde olabilir, mide poliplerine bağlı olabilir, safra reflüsüne, safra kesesi veya yollarının iltihabına bağlı olabilir ve/veya bunlardan birinin sebep olduğu gastroözofageal reflü kaynaklı olabilir. Yine bu tür durumlar irritabl bağırsak hastalığına, çölyak hastalığına, başka bir sistemik hastalığın neden olduğu mide problemlerine bağlı da olabilir.

   Kusma isteği ve mide kramplarına neden olabilecek birçok farklı durum olabilir, bu nedenle buradan şöyle bir sorununuz vardır demek doğru olmaz. En doğrusu iyi bir gastrolojik değerlendirme olacaktır ve ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 76. Avatar

  büşra

  13 Temmuz 2017 at 19:47

  Iyi günler, reflü hastalığında mide de ve bağırsaklarda aşırı gaz olur mu? ilgilenirseniz beni çok mutlu edersiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 21:47

   Gastroözofageal reflüde midede gaz olur. Fakat reflünün altta yatan nedeni mide ve duodenum ülseri, helikobakter pilori veya başka bağırsaklar ile ilgili problemler ise (irritabl bağırsak sendromu, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, bağırsak tıkanması, Akdeniz ateşi hastalığı veya başka bir durum) hem bağırsaklar hem de midede gaz sorunu ve gastroözofageal reflü oluşabilir.

   Hem reflünün nedenin araştırılması hem de altta yatan başka bir sistemik hastalığın olup olmadığının araştırılması için gastrolojik, dahiliye bölümlerinde iyi bir araştırma yapılması faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 77. Avatar

  Yağmur

  23 Temmuz 2017 at 21:27

  Merhaba hocam uzun zamandır ara ara mi ağrısı çekiyorum ama son zamanlarda bu rahatsızlık artmaya başladı dün gece dayanılmazdanda öte bir ağrı yaşadım ağrı kasılma şeklinde sırtımda ağrı nefes almadan güçlük mide bulantısı kusma baş dönmesi ve uzun saatler sürdü aradan zaman geçmesine rağmen açlık hissi duymuyor ve yemek istemiyorum sancı başlamadan önce kızartma türü yemiştim ayrıca yediğim bir çok besin sık sık mide spazmına dönüşüyor sizce neden ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 19:31

   Gastrit (mide iltihabı), mide ve/veya duodenum ülseri, Helikobakter pilori ve bunlardan herhangi birine veyaikisine bağlı gastroözofageal reflü gibi durumlar olabilir. Anlattığınız şikayetler midedeki yaranın ya da iltihabın oldukça ilerlediğini gösteren şikayetlerdir, bu nedenle daha fazla zaman kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Onikiparmak bağırsağında gıdaların kalın bağırsağa geçişini engelleyen durumlar da bu tür sorunlara neden olabilir. Sindirimi güçleştiren başka bozukluklar bu tür durumlara sebep olabilir. Mide volvulsu, mide polipleri, mide fıtığı gibi mide hastalıkları anlattığınız şikayetlere neden olabilir.

   Safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi durumlar da safra reflüsüne neden olarak bu tür durumlara yol açabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 78. Avatar

  Harun

  28 Temmuz 2017 at 19:01

  Merhaba hocam 3 gündür midemde kasılma ve ağrı çekiyorum. yüzkoyun yatma ağırılı bolgeye bastırarak durmaya çalışıyorum daha önce aynı sebepten doktora gittiğimde gavıscon diye bir şurup vermişti içtiğimde rahatlatıyordu.şimdide kullunıyorum yanlız etkisi 10-20 dk sürüyor sonra tekrardan ağrı ve terleme yaşıyorum . Bu konuda ne yapmalıyım günde 1 şişe gaviscon bitiriyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2017 at 13:35

   Tekrar doktora gitmeden ve gerekli tetkikler yapılmadan bu ilacı bu kadar çok içmeniz doğru değildir.

   GAVİSCON ŞURUP, reflü özofajit (reflü kaynaklı yemek borusu iltihabı) ile ilgili şikayetlerde, yine reflüden dolayı oluşan hazımsızlık, mide yanması ve mideden asit gelmesi gibi şikayetlerde, bu şikayetlerin azaltılması için kullanılır. Fakat bu şikayetlerin altında yatan sebepler vardır ve neden doğru teşhis edilmeden ve doğru tedavi yapılmadan bu şikayetler tekrarlar.

   Hem anlattığınız şikayetlere hem de gastroözofageal reflü ve buna bağlı gelişen yemek borusu iltihabına ve buna bağlı ortaya çıkan belirtilere sebep olabilen faktörler arasında gastrit (mide iltihabı), mide ve duodenum ülserleri, Helikobakter plori, bağırsak enfeksiyonları, mide fıtığı, mide polipleri, mide volvulusu, peptik ülser, safra reflüsü ve safra reflüsüne neden olabilecek safra hastalıkları, pankreas iltihabı, gıda intoleransı, gıda alerjisi gibi durumlar bulunabilir.

   İyi bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Bir ağrı uzun sürüyorsa, tekrarlıyorsa neden bulunmaksızın ilaç içerek şikayetleri geçirmeye çalışmak ve sürekli ertelemek altta yatan ciddi bir neden varsa teşhisin gecikmesine yol açabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 79. Avatar

  Osman

  13 Ağustos 2017 at 22:40

  Merhaba hocam
  Benim midemin üst kısmı kaburganın hemen alt tarafında zaman zaman kasılma (bacaklarda oluşan kramp gibi)oluyor.
  Ve aynı bölgede sanki biryumurta şeklinde birşey varmış gibi oluyor.
  Kasılma(kramp) ise genelde kendimi kastığımda yere eğilme gibi durumlarda oluyor.
  Bunların sebebi ne olabilir.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 22:23

   Gastroözofageal reflü gelişmiş olabilir. Gastrit (mide iltihabı), mide ülseri, mide ve duodenum ülserleri, Helikobakter pilori, mide volvulusu, mide fıtığı, mide polipleri, safra kesesi sorunları bu duruma veya gastroözofageal reflüye neden olarak bu duruma yol açabilir. Yemek borusunun alt kısmında oluşan ülser, polip iltihaplanma gibi durumlar da anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Pankreas, karaciğer, dalak ile ilgili bir durum olabilir.

   En iyisi, iyi bir gastroloji uzmanınca değerlendirme yapılmasıdır. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 80. Avatar

  Derviş Tanbuğa

  15 Ağustos 2017 at 23:16

  Selam Hocam ben Hocanın lenfoma hastalığı geçirdikten sonra yutkunma problemi ile karşılaştım doğrusu şu son 6 aya kadar pek sorun etmiyordum
  Taki bu rahatsızlığa
  Tam açıklayamadığım yürürken birden midemin yanması şişmesi ve kalbime vuran ağrılar ve sol koluma vuran ağrılar izlemeye başladı EKG çektirdim acile gittim kalp krizi diye kriz değil dediler.
  Bu mide rahatsızlığından olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 01:30

   Lenfomalar, lenforetiküler sistemin malign tümörleri olup başlıca hodgkin ve non-hodgkin lenfomalar olmak üzere 2 ana grupta değerlendirilir. Eğer sizin bahsettiğiniz gastrointestinal lenfomalardan ise, bu tip lenfomalar değişik klinik ve patolojik görünümlere sahip heterojen bir grubu kapsar. Gastrik lenfomalarda en sık görülen belirtiler arasında abdominal ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, bulantı, kusma, hazımsızlık, gastrointestinal kanama, yutma güçlüğü ve ateş vardır.

   Lenfomalar ciddi ve iki ana tip ve başka alt tiplere ayrılır. Hastalığın tipine göre belirtiler, komplikasyonlar, komplikasyonların belirtileri, tedavisi, tedavinin başarısı, hastalığın nüks edip etmeyeceği, hangi tür tedavilerin uygulandığı, uygulanan tedavilerin yan etkileri gibi durumlar değişiklik gösterebilir.

   Mide iltihabı, mide ülseri, mide polipleri, mide fıtığı, Helikobakter pilori, safra kesesi ve safra kanalına ait sorunlar, pankreasa ait sorunlar, yemek borusuna ait sorunlar veya bunlardan birine bağlı ya da yapısal bir bozukluğa bağlı ya da kullanılan ilaçlara veya yanlış beslenmeye bağlı gelişebilen gastroözofageal reflü gibi bir çok durum anlattığınız şikayetlere direkt olarak ya da dolaylı olarak sebep olabilir. Mide ile ilgili probleminiz için gastroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Durumunuzun daha detaylı araştırılması veya takibinizi yapan doktorunuza gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 81. Avatar

  Esra

  20 Ağustos 2017 at 23:46

  Ben 3 yıldır bu rahatsızlıkla baş etmeye çalışıyorum ve çok ciddi bitiyor sonu kriz geçiyorum resmen kaslarım kasılıyor ve ellerim ayaklarım yamuluyor vücuduma hakim olamıyorum her spazm sonunda hastaneye kaldırılıyorum ve bi anda oluyor tatilde restoran da yemek beklerken birden kusma hissi geldi ve midem çok sıktı beni nefes alamadım kulaklarımdan dudak uçlarıma kadar uyuşma oldu bacaklarım kollarım uyuştu ve parmaklarım yamuldu çığlık atmaya başladım taksiyle hastaneye götürüldüm serum verildi ve mide spazm sinirsel dediler ve yolladılar 1 hafta kendimi iyi hissedemedim. En sonda yaylada uykumda geçirdim ve yine aynı durumda oldum o an ölüyorum gibi hissediyorum normal bi mide spazmı gibi değil her böyle olduğunda hastaneye kaldırılıyorum ve doktorlar sadece sinirsel mide spazmı diyorlar anlam veremiyorum ilk başlarda nadir oluyordu şu son sene de çok oluyor. Şuan yine kendimi kötü hissediyorum yani geçirmeden önce resmen yaşayacağımı hissediyorum artık , Ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 22:43

   Anlattığınız durum sadece mide ile sınırlı kalmıyorsa, tüm karın bölgesinde bu şiddetli ağrıyı hissediyorsanız bu durum Akdeniz ateşi (FMF) hastalığına bağlı gelişen ataklar kaynaklı olabilir, bu durum romatoloji ve genetik danışmanlık bölümlerinde araştırılır.

   Yine anlattığınız durum abdominal epilepsi denilen duruma bağlı, abdominal migrene bağlı, gıda intoleransı, karbonhidrat intoleransı gibi durumlara bağlı, irritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen bir hastalığa bağlı da olabilir. Gastroloji uzmanınız ile bu durumun daha detaylı araştırılması adına görüşme yapmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 82. Avatar

  Sevcan

  23 Ağustos 2017 at 15:58

  Merhaba hocam 3 gündür midemde değişik aralıklarla sancı veya kramp gibi adlandiramadigim bişey giriyor özellikle yemeklerden sonra dün acile gittik kan tahlili ve karın filmi yapıldı tahlil temiz çıktı ama filmde çok fazla gaz mevcut dedi doktor sol tarafım özellikle ama hiçbir ilaç vermedi sıcak tuttum biraz ama hala geçmedi ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 23:56

   Mide ve bağırsak gazına sebep olan birçok durum olabilir. Mide ülseri, duodenum ülseri, mide iltihabı, mide fıtığı, mide dönmesi, mide polipleri, Helikobakter pilori, safra kesi ile ilgili problemler, bunlar gibi durumların sebep olduğu ya da yanlış beslenmenin sebep olduğu veya yapısal bir bozukluğun sebep olduğu gastroözofageal reflü hastalığı anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   Acil serviste yapılan kan tahlillerinde, röntgen filminde mide içi veya bağırsak içi sorunlar çok fazla anlaşılmaz. Bu nedenle bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır, doktorunuz durumunuza göre başka tetkikle isteyebilir.

   Geçmiş olsun.

 83. Avatar

  Hatice

  2 Eylül 2017 at 07:44

  Hocam merhaba Benim yaklasik 10 gundur midem ariyo yemegi yer yemez midem sisiyo ve asiri derecede midem agriyo saatlerce ve artik midem agrimasin diye yemek yemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 00:48

   En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir. Mide ülseri, Helikobakter pilori, gastrit, peptik ülser ve bunlara bağlı ya da yapısal bir bozukluğa bağlı gelişebilen gastroözofageal reflü gibi durumlar anlattığınız şikayetlere neden olabilir ve tedavisi yapılmaz ise daha tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir ya da oluşan durum kronikleşerek tekrarlayıcı kronik hastalığa dönüşebilir.

   Safra kesesi ile ilgili bir problem de olabilir.

   Bezoar oluşumuna bağlı olabilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 84. Avatar

  Hüseyin

  7 Eylül 2017 at 15:35

  Hocam Merhaba. İlk olarak problemimi belirteyim. Ben 27 yasındayım. yaklaşık 17 yaşımdan beri ortalama 3-4 ayda bir şiddetli mide ağrısı geçirirek acillik oluyorum. gidiyorum mide kovucu serum fılan takıp 2-3 saat ıcınde ağrılarım diniyor. bu durumdan gına geldi ve hastaneye gittim. endoskopi oldum.
  Endoskopı sonuçları :

  Özafagus mukozası ve lümeni normaldi. Z çizgisi 38’cmde geçildi. fundus, korpus ve antrum mukozası normal idi. mide açlık sıvısı berrak. retrofleksiyonda kardiya endoskopu iyi kavramakta ve mukozası normaldi. Pilor forme ve santralize idi. bulbus forme ve mukozası normal idi. Postbulber duodenum normaldi.

  Şimdi hocam bu sonuçlara göre herşey normal normal yazıyo anladıgım kadarıyla. peki ben neden acı biber yediğimde acillik olup şiddetli ağrı çekıyorum. veya 3-4 ayda bir neden şiddetli bianda mide ağırı geçiriyorum. dediğim gibi sürekli ağrı yasamıorum. uzun suredir. 1 yılda ortalama 2-3 kere acile gidip mide kovucu fılan serumla iyi oluyorum. sorunum tam olarak nedir hocam.
  saygılar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 12:50

   Acı biberin aktif maddesi olan ve tadının acı olmasına yol açan kapsaisin maddesine karşı bir tepkiye bağlı olarak mide ağrısı oluşuyor olabilir. kapsaisin gıda sanayinde sıklıkla kullanılan bir maddedir ve siz bu maddeyi yediğiniz herhangi bir besinden aldığınızda bu tepki gerçekleşebilir. Ayrıca kapsaisin maddesi lokal analjeziklerde, bazı romatizmal ilaçlarda da etken madde olarak kullanılmaktadır. Kapsaisin maddesi insanların tüketimine sunulmuş bazı gıda takviyelerinde de doğal bir yağ yakıcı olarak da zaman zaman kullanılmaktadır.

   Anlattığınız durum, abdominal epilepsi gibi bir durum da olabilir. Bu durumun olası nedenleri arasında gelişimsel beyin hastalıkları, genetik yatkınlık, kafa travmaları ve beyin tümörleri sayılabilir. Nedeni tam olarak bilinmeyen olgular da vardır. ABDOMİNAL EPİLEPSİ sıklıkla çocukluk çağında görülmekle birlikte erişkinlerde de görülür. ABDOMİNAL EPİLEPSİNİN başlangıç semptomlarının beyinden ortaya çıktığı varsayımı çok kesin bir biçimde ortaya konabilmiş değildir, bu nedenle nöbetler için tetikleyici faktör abdomen (karın) ile ilişkili de olabilir.

   Ağrı tüm karın bölgesini etkiliyorsa, bu tür bir durum Akdeniz ateşi hastalığı denilen hastalığın ataklarına bağlı da olabilir. Bu tür durumlar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Başka bir besine veya maddeye karşı da intolerans olabilir.

   İrritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilecek hastalıklar ile ilişkili olabilir.

   Besin intoleransı için gerekli testlerin yapılması, nörolojik değerlendirmenin (özellikle atak döneminde EEG testi) yapılması gibi tetkikler faydalı olabilir.

   Tabii buradan kesin bir şey söylemek mümkün değildir, çünkü birçok hastalık kişiye göre değişen belirtiler gösterebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 85. Avatar

  Gülcan

  15 Nisan 2018 at 15:24

  Hocam ben 3 hafta cildiye hapı kullandım ve 3 hafta sonunda midem de şiddetli bir ağrı hissetmeye başladım bir haftadır cildiye haplarını bıraktım midem içinde doktora gittim doktor o hapların gaz yaptığını söyledi spazmol hap verdi ama ben yemek yediğimde su dahil içsem sıkışma oluyor büyük bir ağrıya neden oluyor ne önerirsinz lütfen yardımcı olur musnz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2018 at 11:02

   Kullanmış olduğunuz ilaçlar hakkında bir bilgi vermemişsiniz, bu nedenle ilaçların yan etkileri hakkında bir bilgi vermek mümkün değildir. Ayrıca cilt sorununun ne olduğunu da belirtmemişsiniz. Eğer sistemik bir hastalığa bağlı cilt sorunu ise altta yatan hastalık kaynaklı da mide problemi yaşıyor olabilirsiniz.

   İlaçları reçete eden doktorunuz ile de bu konuda görüşebilirsiniz. En doğrusu doktorunuz ile görüşmeniz olacaktır. Doktorunuz duruma göre cilt probleminizin altında yatan nedeni araştırmak isteyebilir, ilaçlarınızı değiştirebilir, ilaçların dozunu azaltabilir. Bu durumu cilt doktorunuz ile de mutlaka görüşmelisiniz. Çünkü birçok sistemik hastalıkta (sorunun ne olduğuna bağlı değişmekle birlikte) cilt sorunları da görülebilmektedir. Sistemik hastalıkların deri bulguları çok sayıda ve değişik şekillerde olabilmektedir.

   Cilt doktorunuza kontrole gitmeyi, ilaçların yan etkisi hakkındaki sorularınızı sormayı, cilt sorununuzun ne olduğunu öğrenmeyi, eğer gerekiyorsa altta yatan bir hastalığın olup olmadığının araştırılmasını istemeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 86. Avatar

  Zeynep

  27 Ekim 2018 at 08:05

  Merhaba hocam. Ben 2 yildir acikinca mide agrisi yasiyorum. Gecen yil endoskopi yapildi patolojiye de ornek gonderildi. Hicbir sey cikmadi. Cabuk acikiyorum midede kazinma gibi hafifce baslayan agri birsey yemezsem siddetli agrilara donusuyordu. Son haftalarda artik acken de tokken de agriyor. Safra kesemde irili ufakli taslar varmis. Doktor hemen ameliyat onermedi. Hep kullandigim ama hicbir faydasini gormedigim lansor tarzi bir ilac verdi yine. Buscopan ve antibiyotik verdi. Sikayetlerin gecmezse 1 ay sonra yine gel dedi. Ama 1 ay dayanailacak gibi degil. Benim merak ettigim şu hocam. Acaba bu mide agrisi kesinlikle safra tasiyla mi ilgilidir. Cunku safra tasinda tokken ben de ise acken oluyordu agri. Ameliyat olduktan sonra mide agrim gecmezse bosuna ameliyat olmak da istemiyorum. Ameliyat sart midir. Kafam cok karisik.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2018 at 23:13

   Semptomatik (hastada belirtiler gösteren) safra taşlarında en sık şikayet tekrarlayan karın ağrılarıdır. Kolesistit (safra kesesi iltihabı) ve pankreatit (pankreas iltihabı) gibi komplikasyonlar gelişme ihtimali yüksektir. Yani kolesistit, pankreatit gelişimi açısından kontroller önemlidir.

   En kısa zamanda gastroloji doktorunuza gitmeniz önemlidir. Doktorunuz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 87. Avatar

  Faruk

  24 Mart 2019 at 22:24

  Hocam merhaba benimde midemde spazm yada kasilmalar oluyor.sirtima ve kaburgalarima bu agrilar iniyor.ama bol su ictigim zaman bu agrilarim azaliyo hatta bazen tamamen yok oluyor.kilom var 140 kilosayim ve 1 91 boyundayim.ama bu agrilar 1 ay once rejime basladim ve bitkisel bir cay ictikten sonra olustu.simdi çayı icmiyorum ama agrilarim oluyor arada.tır söförüyüm yemeklerimiz duzensiz ama ne yapmaliyim bilmiyorum tesekkurederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2019 at 00:58

   Düzensiz beslenme, yanlış diyetler, bir yerlerden duyulan bir şeyler içmek veya yemek gibi durumlar ciddi mide sorunlarına neden olabilir. Gaz birikmesi, reflü, gastrit gibi durumlar olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz, kilo vermek için de bilmediğiniz şeyleri içmek yerine iyi bir diyatisyenden yardım almanız daha doğru olur, çünkü bu yanlış davranışlar geri dönüşümü olmayan sindirim sistemi sorunlarına neden olabilmektedir.

   Her içecek veya her yiyecek her insanda aynı etkiyi göstermeyebilir veya ters tepkilere neden olabilir. Ayrıca kilo vermek sadece içilen basit bir çay, basit bir hap veya yiyecek ile o kadar kolay değildir. Herhangi bir diyete karar verilmeden önce gerekli tetkiklerin yapılması, kişiye özel diyet, kişiye özel egzersiz planlanması gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 88. Avatar

  Ahmet

  22 Mayıs 2019 at 04:30

  Slm hocam, mideyle kaburganin birlestigu yerde tas varmiscasina bi agri ayni sekilde boğazimda da o siskinlik tarzi gaz durumunu hissedebiliyorum yemek yedigimde agri olmuyo yaklasik 15 20 dk sonra basliyo karin ici guruldamalar mide ve karin iclerinde kalp gibi atmalar oluyor hazimsizlik ve yellenme sikintisi yasiyorum elimi yumruk yapip midenin en uc kaburganin tam birleştiği yere koyup yuz üstü yatinca o siskinlik hissi biraz rahatliyor kusmam ve bulantim yok sanki mide ustune bise koyulmusta onu ordan alsam rahatlicakmisim gibi ramazan da basladi bu tepkimeler gunluk tuvalet islemini yeterince yerine getiremiyorum birde gobek fitigim var ona bagli olarakda olabilirmi saglik ocagina gözüktüm pulcet kullaniyorum.siskinlik ve gaz hissi muthis derecede var pulcet kullanimindan sonra 2 gun oldu wc ihtiyacini biraz daha duzeltti gibi 39 yasindayim ve kilom 91 1.73 boyundayim kilom biraz fazla ondanda kaynaklanabilirmi yuruyus yapiyorum iftarda yedigim yemegi sanki eritemiyormusum gibi ama sahurda bisiler yesem karnim acikmis gibi yiyorum mide ustundeki baskiyi nasil duzeltebilirim ya da ilk etapta hangi dr.gozukmem gerekir dahiliyemi gastrolojiyemi. Ilk oldu daha once hic endoskopi falan yaptirmadim..saygilarla selamlıyorum sizi hocam simdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2019 at 20:35

   Anlattığınız şikayetler gastroözofageal reflü hastalığında görülen şikayetlerle oldukça uyumludur. Oruç tutmaya başlayınca uzun süren açlığa, susuzluğa, iftar sonrası üst üste ve gereğinden fazla yemeye/içmeye bağlı, bir şeyler yedikten sonra 2,5-3 saat geçmeden yatmaya bağlı bu durum artış göstermiş olabilir. Bu nedenle bu tür şikayetleri olan kişilerin oruç tutmaktan kaçınmaları son derece önemlidir. Midede gastrit, peptik ülser, helikobakter pilori, mide fıtığı, bazı safra sorunları, bazı sindirim enzimlerinin eksikliği, gıda alerjileri, gıda intoleransı, ilaçlar, aşırı stres, irritabl bağırsak sendromu, altta yatan bazı sistemik hastalıklar, yanlış beslenme ve yaşam tarzı, fazla kilolu olmak gibi durumlar gastroözofageal reflüye neden olabilmektedir. Yalnız bu durumun gastroentroloji uzmanlığında daha detaylı araştırılmasında fayda vardır, çünkü gastroözofageal reflü hastalığı doğru teşhis edilmediği, doğru tedavi uygulanmadığı ve hastanın da gerekli önlemleri almadığı taktirde pek çok ciddi ve geri dönüşümü bile olmayabilen komplikasyona neden olabilmektedir.

   Reflü hastalığı, reflü hastalığında beslenme ve reflü hastalığı komplikasyonları hakkında daha detaylı bilgiyi altta verdiğimiz linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Oruç tutma konusunda mutlaka bir gastroloji uzmanına danışmalısınız. Bu konuyu ihmal etmemelisiniz. Durumunuzun kesin teşhisi konulana kadar ve doktor önerisi almadan oruç tutmaktan kaçınmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 89. Avatar

  Serpil

  1 Ocak 2020 at 16:19

  İyi günler hocam ben yaklasik bir aydır ozellikle uyumak icin yataga girdimde yan yattigimda mide kaburgalarima ve karnima kadar inen siddetli kramp seklide agri oluyor sanki o bolgelerimde gezen bir agri seklinde geyirince biraz geciyor bazen bulanti oluyor sirt ust yatinca biraz rahatliyorum ama siddetli giren agrilardan mafoluyorum 10dk suruyor duruyor bazen uykumdan uyaniyorum sizce sıkıntım nedir simdiden çok teşekkür ederim☺️

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2020 at 15:27

   Gaz problemine bağlı olabilir.

   Gastrointestinal sistemde gaz normalde de bulunmaktadır. Gazın oluşumu, dağılımı, atılımı ve miktarı ile ilgili değişiklikler ve bozukluklar bazı belirtilere neden olmaktadır. Gaz problemi oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum; aşırı geğirti, karında şişkinlik, dolgunluk, rahatsızlık hissi, aşırı yellenme, bazen bunların kombinasyonu şeklinde olabilir. Bunların çeşitli nedenleri (aşırı stres, bilerek veya farkında olmadan hava yutma, reflü hastalığı, gastrit, ülser, mide kanseri, irritabl bağırsak sendromu, laktoz intoleransı, fruktoz intoleransı, bağırsak parazitleri, enfeksiyonlar, kolit, kolon polipleri veya kanseri, vs…).

   Safra kesesi ile ilgili problemler de (safra taşları, safra koliği, kolesistit gibi) bu tür ağrılara ve sorunlara neden olabilir.

   İç hastalıkları ya da sinidirim sistemi konusunda uzman olan gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi iyi anlatmanız ve bu durumu önemsemeniz en doğrusudur.

   İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 90. Avatar

  soner

  15 Ocak 2020 at 14:48

  Hocam merhaba, yaklaşık 6 ay önce ses kısıklığı, sırt ağrısı, mide de ara ara gelen ağrılar sebebiyle doktora gittim. Mideden endoskopi yapıldı örnek alındı sonuç olarak kimyasal gastrit çıktı (h. plori negatif) ve ayrıca ultrasonda saframda 4,5 mm polip çıktı.Bunların yanında şekerim ve kolestrolüm normalin biraz üstünde çıktı. Diyetle birlikte Lansor ve gaviskon kullandım ses kısıklığım gitti. Midede yanmada azaldı (diyette uyguladım) fakat midemin sağ üst kısmına özellikle eğildiğim zaman batma oluyor. Dik durursam ağrı azalıyor. Bazen belime de vuruyor. Gaitam da kahverengiye yakın sarı-yeşil renkte oluyor. Ama beni en çok rahatsız eden midemin sağ üst kısmında kaburga batması (özellikle öne doğru eğildiğim zamanlar) . 6 aydır hep böyle ağrı bazen azalıyor bazen artıyor. Sizce sıkıntım nedir nasıl bir yol izlemeliyim. Saygılarımla cevabınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2020 at 16:53

   Kimyasal gastrit antiinflamatuar ilaç kullanımı, alkol, kemoterapi ilaçları, safra reflüsü gibi nedenlerle gelişir.

   Gastrit ile birlikte reflü sorunu da olur genellikle. Reflü kaynaklı boğaz kısmına mide asidinin gelmesi nedeniyle ses kısıklığı oluşmuş olabilir. Yani yaşadığınız şikayetler gastrit ve reflüye bağlı olabilen şikayetlerdir. Mide asidi bazen hasta fark etmese de solunum yollarına, gırtlağa giderek ses tellerinde, solunum yollarında tahrişlere, iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Reflü sorunu olanlarda da gaz problemi zaten önemli bir problemdir.

   Karaciğer büyümesine bağlı da kaburgada batma hissi olabilir. Yağlanma veya başka sebeplere bağlı karaciğer de büyüme olabilir ve bazen eğilirken, bacakları karna doğru çekerken buna bağlı hassasiyet olabilir.

   Safra kesesindeki polip takibinizi ihmal etmemeniz, doktorunuzun önerdiği diyet ve ilaçlarınızı düzenli uygulamanız ve bu şikayetlerinizi doktorunuza anlatmanız önemlidir. Polip ultrason takibi genellikle 6 ayda bir yapılır. Bu ultrason taraması sırasında karaciğerin boyutunun da iyi değerlendirilmesi gerekebilir. Fakat gaz problemi de bahsettiğiniz kaburga kısmındaki ağrıya neden olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 91. Avatar

  Bilge

  20 Eylül 2020 at 18:34

  Merhaba hocam öncelikle titizlikle herkese yardımcı olduğunuz için çok çok teşekkür ederim.
  Hızlı hızlı dondurma yedikten, bir de kahvaltıda kızarmış sosis tükettikten sonra -bağlantıyı ben de kurmuş olabilirim ama – gece yatarken kalp bölgesinde yoğun kramp – acılar yaşadım yön değiştrdikçe azalıp arttı. Ertesi gün de devam etti açken tokken fark etmeksizin yoğun ve acılı bir kramp yaşamaya başladım. Peşinden bağırsak hareketleri başlıyor ya da geğirti geliyor. İştahım da kapandı yarına dahiliye için randevu aldım ama bunu tetikleyen ve rahatsızlık ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2020 at 10:01

   Gastrit, buna bağlı gastroözofaegal reflü rahatsızlığınız olabilir. Daha önceleri veya ara ara bu tür rahatsızlıklarınız olmamış veya olmuyor ise, bu rahatsızlığınızın sebebi dondurmanın soğuk olmasına bağlı midenizi üşütmüş olmanız ya da dondurma veya sosis ile ilgili gıda kaynaklı hastalık da olabilir.

   Gıda kaynaklı hastalıklar; gıda enfeksiyonu ve gıda zehirlenmesi olarak iki ana gruba ayrılır.

   * Gıda enfeksiyonu: patojen (hastalık yapan) bir mikroorganizma ile kontamine olmuş (mikrop bulaşmış) bir gıdanın yenmesi sonucu oluşan aktif enfeksiyondur.

   * Gıda zehirlenmesi: Önceden oluşan mikrobiyal toksinleri içeren gıdaların yenmesi sonucu oluşan hastalıklardır.

   Örneğin olası etkeni “Bacillus cereus” olan gıda kaynaklı hastalık belirtileri arasında 8-16 saat sürebilen karın krampları, ishal, bulantı, kusma gibi belirtileri sayabiliriz. Bu enfeksiyon açısından riskli gıdalar arasında et ve ürünleri, süt ve ürünleri, pirinç, sebzeler, balıklar, pastalar yer almaktadır.

   Dahiliye doktorunuz uygun tedavi verebilir, ancak durum devam ederse bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Bilge

    22 Eylül 2020 at 21:33

    Evet hocam üşütmeymiş:) herkes kısa sürede şifa bulur dilerim, iyileştim şükürler olsun. Emekleriniz için çok teşşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git