Hastalıklar ve Tedaviler

Mide Spazmı Nedenleri Ve Belirtileri

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Mide spazmı neden olur? Mide spazmı tedavisi

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Bunların dışında mideye ait hastalıklarda da mide spazmı gelişebilir. Örneğin, mide ülseri, gastrit hastalığı, kanser veya mide çıkışında tıkanmaya neden olan durumlardan mide spazmı oluşabilir. Mide spazmını soğuk ve çiğ yenen bazı gıdalar, kafeinli içecekler, mideyi aşırı doldurmak, ağır travmalar, ağır psikolojik rahatsızlıklar, uzun süren ishaller, uzun süren kabızlıklar, besin zehirlenmeleri, ağır metal zehirlenmeleri, süt intoleransı, sindirim sistemi bozuklukları ile ilgili diğer sorunlar, besin alerjileri, fiziksel olarak ağır yorgunluklar ve bazen adet dönemleri gibi etkenlerde mide spazmını tetikleyebilir.

Mide spazmı belirtileri

Mide spazmı geçiren kişide ağrı genellikle göbek ile kaburgalar arasında hissedilir ve bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Ağrı girdiği sırada hasta terler, rengi solar ve dayanılması zor bir ağrıdır. Mide spazmı süresi genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişir ve bazen spazm tekrar tekrar gelir.

Mide spazmı nasıl teşhis edilir?

Mide spazmını diğer mide hastalıklarından ayırt etmek önemlidir. Mide spazmı genellikle bir an gelip geçici tarzda olur ve sık karşılaşılan bir sorun değildir. Fakat mide rahatsızlıklarına bağlı olan mide ağrıları ve mide spazmı uzun süre devam eder. Örneğin, mide ülserlerinde, on iki parmak bağırsağı ülserlerinde veya ağır gastritlerde asit fazlalığından dolayı mide ağrıları olur ve bu ağrılar yemekten bir saat önce ve yemekten iki saat sonra kendini gösterir. Mide yolunda tıkanma yapan ülser ya da kanser oluşmasına takiben mide spazmı olabilir ve teşhis konulur iken bu hastalıkların ayırıcı tanısı için iyi bir gastroentrolojik muayene ve hastanın öyküsünün alınması oldukça önemlidir.

Doktor muayenesinden sonra gerekli tetkikler istenir. Bu tetkikler genelde kan testleri, idrar testleri, endoskopik tetkikler şeklinde olur. Endoskopi tetkiki hastanın yemek borusu, midesi, on iki parmak bağırsağının içinde mide spazmına neden olabilecek bir hastalığın olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Mide spazmı nasıl tedavi edilir?

Mide spazmı tedavisinde önemli olan hastanın spazmını tekrar ettirecek tetikleyicilerden uzak durmasıdır. Hasta ilk mide spazmını geçirdikten sonra neyin tetiklediğini anlayabilir ve sonrasında aşırı yemek yemekten, yemek yerken konuşmaktan ve hava yutmaktan, soğuk ve çiğ sebze ve meyve yemekten ve kafeinli içecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun dışında mide spazmı başladığında hasta kendi kendine bazı yöntemler uygulayabilir.

Örneğin, gaz sorunu var ise gazı atmak için kısa yürüyüşler yapması, bir süre sırt üzeri yatması, derin nefes alıp verme egzersizleri yapması gibi yöntemler ile kendini rahatlatabilir. Bu yöntemlerin yetmediği durumlarda doktorun önerdiği ağrı kesiciler veya daha ağrı kesiciler alınabilir. Mide spazmı çoğunlukla tekrar edici bir rahatsızlıktır ve spazmın altında yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca hasta yaşam tarzını ve beslenme şeklini bu duruma yönelik değiştirmelidir.

Mide ağrısı neden olur?Mide kanaması neden olur?Gastrit nedir?

116 Yorum

 1. yılmaz

  20 Mart 2016 at 10:45

  Hocam mrb kardeşm 12 yaşında uzun süreli ağrılarından sonra endoskopi ile midesinde yara olduğu tespit edildi.ve mide de bol miktarda safra bulunmuş doktor iki hap verdi ama suan pek bi faydası olmadı her gece aşırı derecede ağrılı gecio sizin önerebileceğiniz birşeyler olursa çok mutlu olurum. İi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 15:53

   > Karaciğer hücrelerinin kolesterolü kullanarak oluşturdukları safra, safra kanalları ile onikiparmak bağırsağına ulaşır ve safra tuzları haline dönüşür ve gıdaların içindeki yağların sindiriminde rol oynar. Safra tuzları alkalen yapıdadır, yani pH değeri 7 ve üzerinde olur. Asit maddeler gibi alkalen maddelerde sidirim sistemi mukozalarında hasara neden olabilir. İnce bağırsak mukozası yapısından dolayı alkalen maddelere dayanıklıdır. Fakat yemek borusu ve mide mukozası alkalen maddelere karşı hassastır. Safra ile uzun süre temas sonucu mide ve yemek borusunda hasarlar meydana gelir. Bu duruma alkalen reflü adı verilir.

   > Midede yara (mide ülseri) olarak tanımlanır. Midede yara çok kolay geçmez. Midede yara oluşmasına neden olan helikobakter pilori olarak bilinen bir bakteri de neden olabilir. Bakterinin varlığı endoskopik yöntem ile alınan örneklerin biyopsi tetkiki ve kan tahlilleri ile teshiş edilir. Bu bakteri varlığında antibiyotik içerikli ilaçlar da verilebilir.

   > Ayrıca beslenmeye de dikkat edilmelidir. Aşırı kahve, çay içilmemeli, kola, gazoz gibi içecekler beslenmeden tamamen çıkarılmalı, çikolata, bisküvi, gofret tarzı besinler mümkün olduğunca azaltılmalı, asitli meyvelerden aşırı yenmemeli (günde 2 adet asidi az olan meyveler ılık olarak yemeklerden 1 saat sonra öğlen, akşam gibi yenebilir), hazır gıdalar, sokaklarda yenen besinler beslenmede en aza indirilmeli veya beslenmeden çıkarılmalı, turşular, konserveler, acılar, ekşiler, aşırı baharat tüketimi beslenmeden çıkarılmalı, ketçap, mayonez ve benzeri gıdalardan uzak durulmalı gibi beslenme tarzına dikkat edilmelidir.

   > Mide ağrısı çok aşırı olur ve geçmez ise doktorunuza tekrar danışmanızda fayda var. Ayrıca daha derin araştırma gerekebilir.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 2. meryem

  31 Mart 2016 at 00:48

  Açlıktan mide spazmı geçirilir mi, mide spazmı geçirmemek için ne yapılabilir.

  • Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2016 at 12:29

   Mide ülseri veya onikiparmak bağırsağı ülseri, reflü hastalığı, gastrit (mide iltihabı) var ise açlıktan dolayı mide spazmı gelişebilir. Öncelikle neden mide spazmı olduğunun bulunması gerekir. Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Ayrıca mide spazmı geçirmemek için beslenme şekli de değiştirlmelidir.

   Aşırı çay, kahve, kola, sigara, alkol gibi içeceklerden kaçınmak, bol ılık su içmek, soğuk yenilip içilen besinlerden kaçınmak, her şeyi mümkün olduğunca ılık tüketmek, yemeklerden sonra en az 2 saat yatmamak, uzanmamak, yağlı besinlerden kaçınmak, ağır hamur işi gıdalardan kaçınmak, stresten kaçınmak gibi yöntemlere dikkat etmek de gerekir.

   Geçmiş olsun.

 3. meral

  2 Nisan 2016 at 22:25

  Midemin sol üst tarafında kaburganın altinda batma tarzı ağrim oluyor.Çok kısa sürsede çok can yakıcı oluyor.Endoskopi yapıldi.h.pylori pozitif çıktı antibiyotik kullandıktan sonra test negatif çıktı.Doktorum asit azaltici ilac vermesine ragmen midede ki batmalarim maalesef gecmiyor..Neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2016 at 16:13

   Helikobakter pilori tekrarlamış olabilir. Buna bağlı midede ülser gelişmiş olabilir. Onikiparmak bağırsağında da ülser oluşmuş olabilir. İlaçlar fayda etmiyor ise tekrar doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

   • Beyza

    5 Ağustos 2016 at 20:57

    Mide spazmı ilaçlardan sa kaynaklanabilir mi?

    • Sağlık Ocağım

     6 Ağustos 2016 at 12:35

     Mide spazmına neden olan birçok faktör vardır.

     – Mide spazmı uzun süre aç kaldıktan sonra yemek yeme ile gelişebilir.

     – Aç karnına soğuk bir şeyler yiyip içmekten mide spazmı gelişebilir.

     – Aşırı kafeinli veya alkollü içeceklerden mide spazmı gelişebilir.

     – Aşırı yağlı besinler ve çok fazla yemek yeme mide spazmı yapabilir.

     – Helikobakter pilori olarak bilinen bakteriyel bir hastalıktan, mide ülserinden, gastrit veya kronik gastritten ve gastroenterit (bağırsak iltihabı) gibi enfeksiyonlara bağlı durumlardan mide spazmı gelişebilir.

     – Bazı bağışıklık sistemini bozan hastalıklar nedeni ile mide spazmı gelişebilir.

     – İlaçlar, alkol, sigara gibi maddeler mide spazmına neden olabilir.

     – Aşırı efor sarf etmek mide spazmına yol açabilir.

     – Karın bölgesine alınan bir darbe mide spazmına neden olabilir.

     – Kötü huylu bazı hastalıklar mide spazmına neden olabilir.

     – Safra taşları, safra polipleri mide spazmına neden olabilir.

     Bu durum sık sık tekrarlıyor ise bir gastroentroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Okan

    27 Ocak 2017 at 18:08

    Iyi günler hocam bende 6 aydır gaz sıkıştırması var diyrlar endoskobi yapacağız dediler bunun bi faydası olurmu

    • Sağlık Ocağım

     31 Ocak 2017 at 02:27

     Gaz sorunu birçok sebebe bağlı olabilir ve bu tür teşhis yöntemleri kullanılmadan gaz sıkışmasının nedenini bulmak zordur. Bu durum yaşadığınız şikayetlere göre değişiklik gösterebilir. Endoskopiyi gerektirecek derecede ciddi şikayetleriniz varsa ve verilen diğer tedavi yöntemleriyle geçmiyorsa, bu nedenle endoskopi yapılması gerektiğini söylemiş olmalı doktorunuz.

     Bunları ayrıntılı şekilde doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur.

     Sağlık ve iyi sonuçlar olması dileğiyle.

 4. Recep

  3 Nisan 2016 at 22:02

  Merhaba hocam ben Rusya dan yaziyorum.Benim alerji rahatsizliğim vardı.ağrı kesici içtiğim zaman yüzüm buruşuyor ve tüm vücudumda kabarma ve şişmeler oluyordu..gittiğim alergolog analizler aldıktan sonra alerjinin mideden kaynaklı oldugunu söyledi..endoskobide midede küçük erozyonlar görüldü.mide doktoru bana birkac ilaç yazdı 15 gün kullandım..alerjim artık 4 5 gün arayla kaşıntı ve kızarıklık şeklinde devam ediyor.CETRİN adında ki alerji ilacini içince rahatliyorum…endoskobiden 2 ay sonra midemde akşamları spazmlar aşırı ağrı şeklinde başladı..spazm nedir bilmiyordum,ama ilgili yazınızda ki tüm belirtiler bende var…SORUM1:alerjim gerçekten mideden kaynaklaniyor olabilirmi…Soru2:2 ay önce endoskobi oldum spazm icin tekrar olmam gerekiyormu…spazm genelde aksam yemeginden 1,5 2 saat sonra 1 ile 3 dakika süreli 2 3 defa oluyor…cevap yazarsaniz çok sevinirim..ne yapmam gerek…?

  • Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 12:11

   > Endoskopi sonrası 2-3 gün kadar karın krampları veya ağrıları, mide bulantısı, yutma güçlüğü, boğazda ağrı gibi şikayetler görülür. Fakat bu şikayetler çok uzun sürmez. Midede erozyonlar yara (ülser) anlamında kullanılmıştır. Midedeki yaraya gastrit (mide iltihabı) veya helikobakter pilori olarak tanımlanan bir bakteri neden olabilir veya safra reflüsü de midede yara gelişmesine yol açabilir.

   > Midede yara, gastrit ve benzeri durumlar varlığında alerji gelişebilir. Kullandığınız alerji ilaçları da mideyi dokunmuş olabilir. Hem alerjinizin olması hemde mide ağrılarınızın olması besin alerjisi işareti olabilir. Bu durumda bir araştırma hastanesinin alerji immünoloji bölümünde neye alerjiniz olduğunun bilinmesi için alerji testleri yapılması gerekebilir.

   > Safra reflüsü, safra taşı, safra polipleri gibi nedenler de mide ağrılarına yol açabilir.

   > Bazı psikolojik hastalıklar mide ağrısı yapabilir.

   >Hem alerjinin sebebinin hemde mide ağrısının sebebinin araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 5. Burhan Karaca

  20 Nisan 2016 at 23:15

  Hocam öncelikle merhaba.20 yaşında erkeğim.Mide spazmları çok sık oluyor normalde 1-2 dakika bazen 10-15 dakika sürerken 3 gün önce saatler sürdü resmen intihar edecektim o derece ağrısı vardı rahat yarım saat evde geçmesini bekledik geçmeyince doktora gittik 1 lt serum serumun içine 8 9 tane ilaç sonra haplar verdi anca geçti . Allahım kimseye o acıyı yaşatmasın gerçekten dayanılmaz oluyor.Hocam bende nefes darlığıda var ne önerirsiniz bana? Yani dikkat etmem gereken neler veya spazm olurken neler yapmalıyım? Derin nefes alıyorum fayda etmiyor yürüyorum fayda etmiyor

  • Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2016 at 13:30

   > Mide spazmı, mide kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir etkene bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Yani mide spazmı bir hastalık değildir.

   > Mide spazmı aşırı duygusal strese bağlı, ağır bir yemek sonrası, yemek yerken çok hızlı yiyerek ya da konuşarak yemek yeme esnasında mideyi hava ile doldurmak gibi kendi hatalarımız nedeni ile mide spazmı oluşabilir.

   > Ayrıca mide spazmına neden olan mide rahatsızlıkları da vardır. Bu rahatsızlıklar reflü hastalığı, mide ülseri (midede yara oluşması), ağır gastrit (mide iltihabı), kötü huylu veya iyi huylu bir tümör, mide çıkışında tıkanma yapabilecek nedenler (mide fıtığı gibi), safra reflüsü gibi rahatsızlıklardır.

   > Mide spazmını çiğ yemekler, soğuk yenilen yemekler veya içecekler, aşırı alkol, sigara, aşırı kafeinli içcekler (kahve, çikolata, kola, çay gibi) şiddetlendirebilir ya da tetikleyebilir.

   > Sık sık mide spazmı oluyor ve neden bilinmiyor ise öncelikle bir gastroentroloji uzmanına gitmek ve midede ne olup bittiğinin anlaşılması önemlidir.

   > Günde bir fincan sütlü kahve dışında kahve içilmemeli, aşırı çay içilmemeli, hiç bir zaman soğuk hiç bir şey yenilip içilmemeli, öğün atlamadan, mide tamamen doldurulmadan, sağlıklı besinler ile beslenilmeli, hazır gıdalardan (fast food tarzı, turşular, acı ve baharatlı yiyecekler, gofret bisküvi tarzı nişastalı besinler, aşırı yağlı beslenme, kızartmalar, gazlı içecekler, sucuk, salam tarzı yiyecekler, meyve suları, konserveler, aşırı salçalı yemekler, aşırı hamur işleri gibi) beslenme tarzından kaçınmak gerekir.

   > Yenilip içilen her şey oda sıcaklığında olmalı, kızartma yenilmemeli, öğünler düzenl olmalı, uzun süre aç kalmaktan (4 saatten fazla) kaçınmak gerekir, aç karnına soğuk birşeyler yenmemelidir, sulu ve sağlıklı yemekler yenmelidir, karın bölgesi üşütülmemelidir, stresten kaçınılmalıdır, yemek yerken sakin yenmelidir, yemek yerken mümkün olduğunca konuşulmamalıdır, aşırı bisküvi, çikolata, gofret tarzı besinler yenmemelidir, yatmadan en az 2 saat önce yiyip, içme kesilmelidir gibi durumlar dikkat edilmelidir.

   > Öncelikle bir uzmana baş vurmanızda fayda var; mide kanaması riski olabilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 6. Burcu

  12 Mayıs 2016 at 00:32

  Hocam ben bundan bir hafta önce bir grip geçirdim ve şuan da da hala gribim midemde kasılma , yanma , eksime ve bunlara bağlı olarak istifar etme durumum olmakta kilo vermeye başlıyorum endişelendiriyorum

  • Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 12:46

   Grip nedeni ile antibiyotik kullanmışsanız antibiyotik midenizde reflü gelişmesine sebep olmuş olabilir. Hiç bir tedavi görmemişseniz gribe neden olan enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon ise akciğerlere, mideye veya göğüs zarına geçmiş olabilir ve buralarda da iltihabi bir durum gelişmiş olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları veya KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 7. ÖNDER

  13 Mayıs 2016 at 20:59

  Hocam kisa sure once midemde yavas yavas baslayan daha sonra tum göğsümu kaplayan bir sanci basladi nefesim kesilecek dereceye geldi yaklasik 10 dk surdu.herhangi agir yemek yada asiri yemek yemedim..ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2016 at 12:29

   Yakınlarda gribal bir enfeksiyon geçirmişseniz göğüs zarı iltihabı gelişmiş olabilir. Kalp kası iltihabı (miyokardit) olabilir. Akciğer zarı iltihabı olabilir. Eğer diş ağrınız veya diş iltihabı var ise buna bağlı kalp kası iltihabı da gelişebilir. Kalp zarı iltihabı gelişmiş olabilir. Akciğerde sıvı toplanması gibi bir durum olabilir. Sigara kullanımı var ise bir akciğer sorunu olabilir.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanızda fayda var. Buradan bir sonuç çıkmaz ise kardiyolojik bir muayene de gerekebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Merve

  22 Mayıs 2016 at 16:56

  Kaburgamın altı göbeğimin üstünde bıçak saplanır gibi bi his olmakta ve bu bana iğrenç bi kasılma vermekte ayrıca mide bulantısına benzer bi his geliyo şuan 10 dkkadır gelmiyo ama 1 saat önce başlamıştı anca durdu ne bu mide spazmımıdır

  • Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2016 at 12:03

   > Kaburganın altındaki ağrılar genellikle mide kaynaklı ve yemek borusu kaynaklı olabilir. Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları çoğunlukla yanlış ve düzensiz beslenmeden kaynaklanır. Reflü, gastrit, mide ülseri, mide fıtığı, mide polipleri, safra kesesi poliplerine veya taşlarına bağlı safra reflüsünün gelişmesi gibi durumlar bu tip ağrılara ve kasılmalara neden olabilir.

   > Kaburga altındaki ağrılar kaslara bağlı ağrılar olabilir. Uzun süre hareket etmeme veya bir süre sportif aktivitelerden sonra bir süre hareketsiz kalma, yanlış oturma pozisyonları kaburga bölgesinde bulunan kaslarda rahatsızlığa neden olabilir ve bu ağrılara yol açabilir.

   > Sol kaburga altında hissedilen ağrılar kalp kasları veya kalp ritminin bozulması ile ilgili olabilir.

   > Hem göğüs kısmında sıkışma hissi hemde bulantı hissi mide ve yemek borusu kaynaklı olabilir.

   > Göbeğin üzerinde şiddetli ve burulma tarzındaki ağrı mide kanserinin bir belirtisi olabilir.

   > Sağ kaburganın tam göğsün altına gelen kısmındaki ve omza yayılan ağrı karaciğer hastalıkları ile ilgili olabilir.

   > Göğsün orta kısmında ve mide bölgesindeki şiddetli ağrı yemek borusu tıkanmasına bağlı olabilir.

   Bu nedenle öncelikle bir gastroentroloji uzmanına başvurmanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 9. Ahmet Ç.

  25 Mayıs 2016 at 08:03

  Merhaba.
  Aniden, daha önce hiç yaşamadığım (y:38) mide problemim var. Özetle sabah kalktığımda göbeğin üst kısmı göğüs kafesinin birşeştiği noktada yumruk gibi ara sra sert ağrılrım oldu gün boyunca. Bu ağrılar gün içinde zanan zaman bel ağrısına dönüştü. Teşhisi bilemediğim için öğlen asitli içecekte yükettim. Uzatmayım akşam evde ne yesem sindiremiyor ve sürekli kusmam gerekti. Artık su bile içsem şişlinlik yapıp kusuyorum. Bu döngü sabaha kadar devam etti. Famodin veya gaviscon işe yaramadı. Durumumla ilgili nacizne teşhislerinizi belliyorum iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 12:40

   1- Yemiş olduğunuz bir gıdadan kusma ve karın ağrısı başlayabilir.

   2- Farkında olduğunuz ya da olmadığınız gastrit, reflü hastalığı, mide ülseri, helikobakter pilori gibi durumlar mide kısmında ağrıya ve uzun süren kusma ataklarına yol açabilir.

   3-İrritabl bağırsak sendromu nedeni ile sindirim bozulabilir ve karın kısmında ağrılara, kusmaya, ishale veya kabızlığı neden olabilir.

   4- Onikiparmak bağırsağındaki hastalıklar, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, enfeksiyonlara bağlı birçok etken, karaciğer hastalıkları, pankreas hastalıkları, sistemik birçok hastalık, şeker hastalığı gibi hastalıklar mide ve sırt kısmında ağrılara yol açabilir.

   5- Portalhipertansiyon (mide, bağırsak ve dalaktan karaciğere kan götüren portal vende tansiyonun yükselmesi sonucu bazı komplikasyonlar gelişir ve tekrarlayan kusmalara, kan kusmaya ve sindirim zorluklarına neden olarak sürekli karnın şişmesine neden olabilir.

   6- Peritonit (karın zarı iltihabı) ciddi şişkinliğe, karın bölgesinde sertliğe, bulantı ve kusmalara neden olarak sıvı kaybı gelişebilir ve acil tedavi gerektirir.

   7- Süperior mezenterik arter sendromu (ince bağırsağın üçüncü kısmının aorta ve proksimal kısmı arasında basıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir durum) bu durum akut ya da kronik olabilir ve tekrarlayan kusmalara, mide kısmında şiddetli ağrıya, şişkinliğe ve benzeri şikayetlere neden olabilir.

   8- Kullanılan bazı ilaçlar karın kısmında ağrılara ve kusmalara neden olabilir.

   9- Kalsiyum yüksekliği karında şişkinliğe, kusmalara, bulantıya, ishal ya da kabızlığa neden olabilir.

   10- Peptik ülser karın şişkinliğine, ağrılara, kusmaya neden olabilir.

   Yani sizin yaşadığınız şikayeletler birçok neden ile olabilir. Bu kadar uzun süren sindirme sorununun altında yatan ciddi bir durum olabilir, bu nedenle vakit kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına başvurmanız uygun olur.

   ”Burada sadece bilgi verilebilmektedir.”

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. nezrin öztürk

  25 Mayıs 2016 at 08:41

  ilk önce selamlar ben tansiyon rahatsızıyım nedeni neyden olabilir tansiyonum 140a çıkıyor düşmek bilmiyor sakinleştirici kullanmaya başladım uzun süredir neyden kaynaklanıyor çok yüksek çıkıyor bazen bayılıcak gibi oluyorum 18 yaşında olduğumdan dolayı çok korkuyorum bir şey olucak diye gecede öyle oluyor uyuyunca titreme oluyor bende …

  • Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 13:11

   Tansiyon yüksekliği primer (birincil) olarak gelişebileceği gibi sekonder (ikincil) olarak da meydana çıkabilir.

   – Ailesinde hipertansiyon hastası olmayan, beslenmesi düzenli ve sağlıklı olan, obez olmayan, 30 yaşından küçük olan gençlerde ya da çocuklarda görülen hipertansiyonun altında yatan ciddi bir neden olabilir.

   – Örneğin renal sistem hastalığı (renal hipertansiyon) böbreklerin kendi işlevinin bozulması sonucu ortaya çıkar. Böbreklerin işlevinin bozulması nedeni ile vücuttaki fazla tuz ve sıvı atılamaz ve bu atılamayan maddeler kanda birikerek hipertansiyon gelişmesine neden olur. Böbreklerin işlevini bozan birçok durum vardır. Bu durumda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ürolojik muayene ve tetkikler gerekir.

   – Tiroid bezi hastalıkları tansiyonun yükselmesine neden olabilir ve bu durumda endokrinoloji bölümünde tetkikler ve muayene gerekir.

   – Bazı ilaçlar (kortizon içeren ilaçlar, doğum kontrol hapları, burun damlaları, soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler, alkollü içecekler gibi) tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

   – Polisitemia vera (kanda alyuvarların normalden fazla sayıda olması durumu) tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

   – Bazı kalp hastalıklarına bağlı yüksek tansiyon gelişebilir.

   – Bazı sistemik hastalıklara bağlı tansiyon yükselebilir.

   – Böbreklerin fonksiyonunu bozan hastalıklara bağlı yüksek tansiyon gelişebilir.

   – Hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme, liften fakir beslenme, aşırı tuzlu beslenme gibi faktörler yüksek tansiyona yol açabilir.

   Durumun araştırılması gerekebilir. Bir iç hastalıkları uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 11. Serpil

  29 Mayıs 2016 at 22:48

  Merhaba ,ben 38 yaşındayım yaklaşık 2 aydır 15 gün arayla midemde yavaşdan başlayarak çok şiddetli bir ağrı hissediyorum ağrı O kadar şiddetli ki o sırada nefesim kesiliyor göğüs kısmındaki tüm organlarımı da sarılıyor,buz gibi terliyorum ayağa kalkamıyorum rengim soluyor ağrıdan konuşamıyorum bu süreç 15 dakika sürüyor dahiliye uzmanına gittim endoskopik istedi kardiyoloji uzmanında hertürlü tetkik yapıldı bir sorun çıkmadı .Endoskopi sonucunda bir sorun çıkmassa bu konuda ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 12:51

   – Mide ile ilgili problemler için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir. Ayrıca bahsettiğiniz şekildeki ağrılara bazı sistemik hastalıkların sendromları da neden olabilir ve bu tür bir durumda daha derin araştırma gerekebilir.

   – Ağrı bağırsaklar ile ilgili de olabilir. Şiddetli gaz sancısı atakları olabilir ve yetişkinlerde gaz sancılarına neden olan bağırsağın kendi hastalıkları dışında bazı sistemik hastalıklar da vardır.

   – Kolit ağrısı olabilir, Crohn hastalığına bağlı olabilir, mide ülserine, gastrit (mide iltihabına) bağlı olabilir, safra hastalıklarına bağlı olabilir, Akdeniz ateşi hastalığına bağlı ataklarda olabilir, karaciğer hastalıklarına bağlı olabilir, böbrek hastalıklarına bağlı olabilir, helikobakter pilori denilen bir bakteriye bağlı olabilir, yemek borusuna bağlı bir rahatsızlık nedeni ile olabilir, karın zarı iltihabına bağlı olabilir, peptik ülser durumuna bağlı olabilir, karın içi yapışıklıklara bağlı olabilir, pankreas iltihabına bağlı olabilir, meckel divertikülü olarak bilinen duruma bağlı olabilir, apandis iltihabına bağlı olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, çölyak hastalığına bağlı olabilir.

   Bu durum gastroentroloji bölümünde, üroloji bölümünde, dahiliye bölümünde bulunmaz ise araştırma hastanesine gitmek ve altında yatan sistemik bir durumun olup olmadığının bulunması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. resul

  18 Haziran 2016 at 21:32

  Hocam merhaba ben endoskobi oldum bende oniki parmak barsağında ülser ve gastrit çıktı biraz ağır gastrit midemde mikrop yani bakteri var antibiyotik kullanıyorum ilk başlarda bişey yoktu son zamanlarda iyice zayiflamaya başladım bide göğüs kafesimin sağ tarafına vurun bi ağrı var mide kapakçığının oldugu yere özellikle bişey yerken o naktada şiddetli batma şeklinde bi ağrı bu neden olur sizden öğrenmek istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   19 Haziran 2016 at 13:01

   Mide veya duodenum (on iki parmak bağırsağı) yüzeyinde veya daha derin katlara kadar ilerleyebilen ülserler genellikle helicobacter pylori olarak bilinen bakteri nedeni ile oluşan yaralardır.

   On iki parmak bağırsağı ülserinin en önemli nedenlerinden biri helicobacter pylori’dir.

   Duodenum ve mide ülserine neden olan faktörler arasında kan grubunun 0 olması, psikolojik stres, travmalar, geçirilen cerrahi operasyonlar, alkol, kafein, sigara, uzun süreli aspirin, ağrı kesici kullanımı gibi nedenler vardır.

   Zayıflamaya başlamanın nedeni verilen diyet tedavisi olabilir, çünkü gastrit varlığında birçok yiyeceği ya daha az ya da hiç yememek gerekir.

   Ülser ve gastrit nedeni ile yemek borusu ile mide arasındaki geçiş daralmış olabilir ve buna bağlı yutma zorluğu, yutma sırasında acı, oradan yiyecekler geçerken batma hissi gibi hisler yaşanması olabilir. Ayrıca kullanılan antibiyotik ve ülser reflüye sebep olmuştur, reflü nedeni ile yemek borusu tahriş olmuştur ve ağrılar olabilir.

   Tedaviniz bitti ve kontrole gitmemişseniz tekrar kontrole gitmenizde ve doktorunuza şikayetlerinizi anlatmanızda fayda var.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 13. Ozge

  20 Haziran 2016 at 19:52

  Ben tam 1 sene once safra kesesi ameliyai oldum ne alaka blmiyorum ama ameliyattan “midem, ben oluyorumm” diye uyandim suan 26 yasindayim ve 17 yasinda endoskopi oldugumda mide fitigi var demislerdi ben safra kesesi ameliyati sonradi 6 ay her sabah mide spazmiyla uyandim simdi haftada 2 veya 3 kere oluyor hala devam ediyor yani bazen asiri siddetli dayanilmiyacak gibi bazen sadece terletip geciyor sadece cikolata kesiyor agriyi baska hic birsey kesmiyor. Bu olaydan sonra elma yiyemiyorum, kahve icemiyorum, gazli icecek zaten sevmiyorum ve tuketmiyorum yagli yemem neden olabilir bu ameliyatla ne gibi bi alakasi olabilir

  • Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 15:36

   Bahsettiğniz şikayetler mide fıtığından dolayı da olabilir. Safra kesesi ameliyatında safra kesesi alınmış ise ömür boyu diyet yapmak gerekir. Ameliyattan hemen sonra ağrılar olabilir. Bazı durumlarda 1-2 safra kanalına düşen taş gözden kaçırılmış ise bu durum bir komplikasyon olarak bu tür şikayetlere yol açabilir. Bu durumda endoskopik yöntem gerekebilir.

   Ameliyat nedeni ile karın içi yapışıklık oluşmuş ise buna bağlı olarak da mide sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz.

   Safra kesesi ameliyatından sonra (kolesistektomi) yapıldıktan sonra şikayetler devam ediyor ise ”Postkolesitektomi Sendromu” gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   Postkolesistektomi sendromuna (safra kesesi ameliyatından sonra gelişen sendroma) neden olabilecek faktörler arasında; Hiatal herni (midede fıtık), Peptik ülser, Pankreatit (pankreas iltihabı), İrritabl bağırsak sendromu, Gıda alerjisi, Koledokolithiazis (sekonder koledok taşı), Oddi stenozu, Safra kanalı darlığı, Uzun duktus sistikus sendromu gibi nedenler sayılabilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuza ya da iyi bir gastroloji uzmanına en kısa zamanda başvurmanızda fayda var, çünkü iltihabi bir durum da olabilir.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 14. aycan

  22 Haziran 2016 at 01:34

  Hocam merhabalar…
  öncelikle şunu söyliyim 35 yaşımdayım şimdiye kadar miğde rahatsızlığım olmadı herşeyi istediğim kadar yiyorum ve hiçbir yanma ağrı sızı hissetmedim miğde ağrısı nasıl bir ağrı onu bile bilmiyorum. Gribal hastalıkları bile kısa sürede ayaktan geçiren biriyim. kilom 50 nin üzerine çıkmadı kilo sorunu da yaşamıyorum .birkaç defa sitresli ve çok üzüldüğüm zamanlarda kısa süreli miğdeme şiddetli kasılma ağrısı giriyor ve geçiyordu önemsemiyordum .Fakat bu sefer çok şiddetli oldu babama lösemi teşhisi şüphesi ile aylarca sağlık taraması yapıldı ,sonuca ulaşılacak olan patoloji sonucu öğrendik ve sonuç temiz çıktı ciddi hastalık yok rahatlamam gerekirken o gün kabuga ortası miğde üstündeki boşluktak şiddetli ağrı başladı bulantım yok yemeklerden sonra hiçbir yanma sızı istifra gibi sıkıntımda olmadı dik oturamıyorum dik yürüyemiyorum acıma var, dokundukca bıçak saplanır gibi acı var, nefes alırken kesik kesik rahat nefes alamıyorum , gece yatarken bacaklarımı uzatarak yatamıyorum yastıkla karnıma destek yaparak uyumaya çalışıyorum sağıma soluma dönerken uykumdan acı ile uyanıyorum ani hareketlerde şiddetli acı duyuyorum ve bugün 4. günü biraz acılarım hafifledi diğer günlere göre daha iyiyim sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 12:15

   – Mide ağrıları mideye bağlı şikayetlerden olabileceği gibi stres kaynaklı da olabilir, özellikle stres nedeni ile mide kanaması geçiren birçok hasta vardır.

   – Aslında bu anlattığınız acı ve şiddetli ağrı, dokununca acıma gibi durumlar peritonit (karın zarı iltihabı) nedeni ile de olabilir. Peritonit

   – Peritonit safra, karaciğer ve mide asidi yüksek olan hastalarda oldukça sık görülür. Peritonit tedavisi yapılması gereken bir durumdur.

   – Mutlaka bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz önemli. Bir karaciğer veya safra sorunu olabilir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Birsen

    23 Haziran 2016 at 07:14

    Merhaba abim dün yemeği biraz fazla kaçırdı sanırım ve fenalaştı çoğunlukla karpuz yemişti dik duramıyor karnında şişlik ve kramplar vardı WC’ye girdi ve çıkarken bayıldı ve istifra etti sonra titreyerek yere yattı o sıra bende elimi ağzına soktum dili ters döndü mü dşye o sıra yine istifra etti ve kendine geldi yüzü bembeyazdı ve aşırı terlemişti sizce ne olmuş olabilir

    • Sağlık Ocağım

     24 Haziran 2016 at 00:15

     Mide spazmı ağır yağlı yemeklerden sonra oluyor ise sindirme problemi olabilir.

     Bu durum safra kesesi taşlarına, safra poliplerine, safra iltihabına bağlı olabilir.

     Bu durum safra sorunlarına bağlı mide iltihabı, mide ülserleri nedeni ile olabilir.

     Bu durum karaciğer problemlerine bağlı olabilir.

     Bu durum pankreas iltihabına bağlı olabilir.

     Bu durum mide kanalında tıkanmaya bağlı olabilir.

     Bu durum ince bağırsak sorunlarına bağlı olabilir.

     En kısa zamanda bir gastroentroloji uzmanına gitmesi doğru olur.

     Enfeksiyonel, iltihabi bir durum gelişmiş olabilir.

     Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 15. Aysebetul

  13 Temmuz 2016 at 00:22

  Merhabalar, uzun suredir zoratenin isimli ilaci kullaniyordum ayni zamanda regl doneminde agrili gectigi icin agri kesici aldim ardindan migdeme siddetli kramplar girmeye basladi ve yaklasik 24 saat surdu bu agrilar aldigim ilaclar veya yuruyusde fayda etmedi. Bunun sebebi kalici bir nedenmidir yoksa anlik olarak ilaclara baglimidir? Genellikle regl donemlerimde 3 4 saat suren siddetli migde kramplari yasardim ancak bu kadar uzun surelisini hic yasamamistim. Bu gibi durumlarda ne yapmak gerekir

  • Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 02:03

   Bazı kadınlarda adet günleri mide ağrıları olabilir, özellikle reflü problemi, gastrit problemi olan kadınlarda bu durum daha sık görülür.

   ZORETANIN ilacının yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, kas kasılması (mide kası olabilir). Ayrıca kapsül tarzındaki ilaçlar daha fazla mide sorunlarına sebep olabilir. Bu ilacı doktor önerisi ile almamışsanız bir gastroloji uzmanına muayene olmadan bu ilacı kullanmamanız gerekir fakat bu ilacı size doktor tedavi amaçlı vermiş ise hissettiğiniz rahatsızlıkları doktorunuza anlatmanız doğru olur (doktorunuz doz ayarlaması yapabilir).

   Gastrit veya reflü gibi mide rahatsızlıkları bakımından gastrolojik bir muayene gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 16. demir

  25 Temmuz 2016 at 11:10

  Hocam merhaba,
  Yaklaşık 3 gündür süregelen mide kasılmaları ve karın bölgesinde şişlik hissediyorum,buna bağlı olarak da aşırı sulu diare bulunuyor.
  Üç gün önce günlük spor aktivitemi tekrar edip evime geçtim,spor esnasında midemizi ve karın bölgemizi bir mekanizmaya yaslayarak yüzümüz aşağı doğru dönük olacak şekilde yerde ki ağırlık sistemini alıp yukarı doğru çekmek suretiyle bir hareket gerçekleştiriyoruz,bunu ilk defa yapmıyorum sürekli olarak her hafta tekrarını yaptıgım bir egzersiz. Aynı şekilde uzun zamandır spor esnasında yaklaşık 1.5 lt soğuk su tüketiyor,spordan yarım saat sonra da protein tozu tüketiyorum. Sorunun başlangıcı olan günde her zamanki aktivitelerimi yerine getirdikten sonra evimde bu aktivitelerden 1 saat kadar sonra oğlum şiddetli bir şekilde midemin üzerine sıçradı ve o andan itibaren 3 gündür yaşadığım bu döngü başladı. ilk gün yataktan çıkamadım ve ayakta durmaya çalıştıgımda mide bölgemde aşırı ağrı hissettim ve yatarak dinlenmeye çalıştım,ikinci gün akşam üzeri nispeten kendime geldim ve ayakta rahat durmaya başladım ancak aşırı sulu diare başlangıç gösterdi,ayrıca midemde gaz ve geğirme hissi,barsak bölgemde ise dokundukça ağrı hissettim.Yine mide ve barsak bölgemde dokundugumda hissettiğim bir hareketlilik var,bir gaz sıkışmasının hareketi gibi. Öncelikle bu diare problemine iyi gelecek,ardından da mide spazmlarımı düzelterek barsak hareketlerimi düzene sokabilecek ne yapabilirim öğrenebilir miyim lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 00:43

   Protein tozunu ilk olarak kullanmaya başlamışsanız, protein tozunun içinde sizde alerjik reaksiyona neden olacak bir madde var ise veya aldığınız protein tozu adı bilinmeyen (merdiven altı olarak tabir edilen) protein tozlarından ise mide ve bağırsak sisteminizi etkilemiş olabilir.

   Bu durum ilk kez olmuyor ara ara tekrarlıyor ise irritabl bağırsak sendromu olabilir ve irritabl bağırsak sendromunun da altında yatan başka hastalıklar vardır genellikle.

   Eğer daha önceleri mide problemleriniz vardı ise ve protein tozunu yeni başlamışsanız midenizde reflü gelişmiş olabilir.

   Ağırlık sporu yapan kişiler proteinin yanı sıra spordan 1-2 saat kadar önce kaliteli karbonhidrat tüketmesi de gerekir. Örneğin yulaf ezmesi, bulgur gibi. Yine spordan sonra da karbonhidrat tüketmek gerekir.

   Protein tozunun ölçüsü de önemlidir. Protein tozu karaciğer problemleriniz var ise öncelikle karaciğer enzim testleri yapıldıktan sonra doktorun önerisi kadar kullanılmalıdır.

   İshal, gaz şikayeti gibi sorunlarınız gastroenterit (bağırsak enfeksiyonu) nedeni ile olabilir.

   Spor yaparken soğuk su tüketilmemelidir.

   Spordan en az 2 saat öncesinden yiyip içme (su hariç) kesilmelidir, aksi taktirde spor yapmak yenilenler sindirilmeden yapıldığında reflü sorunu arttırır.

   Oğlunuzun karın üzerine sıçraması ile karın bölgesi ciddi bir travmaya maruz kalmış olabilir ve buna bağlı en sık yaralanan karın içi organlar karaciğer, dalak ve böbreklerdir. Bunların yanı sıra diyafragma, duodenum, pankreas gibi organlar da hasar görebilir.

   En doğrusu vakit kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi, öykünüzü doğru anlatmanız olur.

   Vakit kaybetmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Melike

  25 Temmuz 2016 at 14:38

  Merhaba bu sabah karnımdaki sancıyla uyandım ve geçmek bilmedi arada bir duruyor sonra tekrR başlıyor 17 yaşındayım daha öncede mide rahatsızlıklarım oldu hiç birşey yiyemiyorum yediğimi çıkarıyorum sizce bu mide spazmı mıdır? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 12:46

   Bu durum uzun zamandır oluyor ve doktora gitmemişseniz enfeksiyonel bir durum olabilir, safra kesesi ile ilgili bir durum olabilir, ülseratif kolit ya da ülser olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi ve şikayetlerinizin süresini doğru anlatmanız önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 18. İrem akalan

  2 Ağustos 2016 at 06:34

  Her sabah kaburgamın altında şiddrtli kasılmalarla ve mide bulantısıyla uyanıyorum ağroyan bölgeyr baskı uygulama hissi duyuyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2016 at 21:40

   Bu durum gastrit (mide iltihabı) olabilir, yine gastrite bağlı reflü gelişmesi nedeni ile yemek borusuna mide asidinin geri kaçmasından dolayı da bu ağrıları hissediyor olabilirsiniz. Mide ülseri olmuş olabilir. Safra kesesi taşlarına bağlı, safra poliplerine bağlı bir ağrı olabilir. Yine safra kesesi kanallarında tıkanma oluşmuş ise buna bağlı mide ülseri, midede gastrit ve reflü gelişmiş olabilir ve bunlara bağlı mide bulantısı, göğüs bölgesinde ağrı olabilir.

   Bu tür durumlar için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Sude

  5 Ağustos 2016 at 20:44

  Hocam merhaba yaklaşık bir hafta önce diş doktoruna gittim didimde intihap olduğunu söyledi az dozda hap vereceğini söyledi. Apranax ve amoklavin verdi her ikisinden de gün de iki kere toplam dört hap atıyordum. Ama çok şiddetli mide ağrılarım başladı midem felaket derecede yanıyor bunun yanı sırada karnında sanki yara varmış gibi sızlıyor. Acıktığımı bile anlamıyorum sürekli tokum. Ağrıdan uyuyamıyorum bile hiç geçmiyor oturup.kalkarken bile modem kasılıyor eczacı geçirsin diye buscopan adında bir ilaç verdi günde 3 defa arıyorum ağrılarım yine devam ediyor ama eskisi gibi fazla değil yinede çok can yakıcı sürekli nefesim kesiliyor ve terliyorum sizce ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 14:34

   – AMOKLAVİN İLAÇ, geniş spektrumlu antibakteriyel bir ilaçtır.

   – AMOKLAVİN tekrarlayan bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, kronik bronşit, akciğer iltihabı, idrar yolları ve üreme fonksiyonlarının enfeksiyonları, yumuşak doku enfeksiyonları, cilt çıbanları ve apseleri, diş apseleri, kan ve dokularda bulunan bakteriyel hastalıklarda kullanılabilen bir antibiyotiktir.

   – APRANAX iltihabi durumlara bağlı ağrılarda, adet günleri ağrılarında, ortopedik travmalara veya cerrahi girişimlere bağlı ağrılarda, migren ağrılarında, diş ağrılarında, kas ve eklem iltihabı ağrılarında kullanılabilen ağrı kesici grubundan bir ilaçtır. APRANAX hassas bir mide için oldukça ağır bir ağrı kesici türüdür.

   – Hem Apranax hem de antibiyotik kullanımı mide problemleri olan insanlarda ciddi mide ağrılarına, yanmasına ve reflüye sebep olur.

   – Ağrınız geçti veya azaldı ise ağrı kesici kullanmayı bırakmanızda fayda var fakat antibiyotik ilacınızı saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme veya erken alma olmaksızın) bitene kadar kullanmanız gerekir.

   – BUSCOPAN İLAÇ, genellikle sindirim sisteminin ağrılı kas spazmlarının tedavilerinde kullanılır, yani eczacınız mide spazmı geliştiğini düşündüğü için size bu ilacı önermiş olmalı fakat sizin durumunuzun gastrit, mide ülseri ve bunlara bağlı gastroözogeal reflü durumu olma ihtimali daha yüksektir.

   – Çok sık ağrı kesici kullanıyorsanız, çok sık antibiyotik kullanıyorsanız veya altında yatan bir neden var ise midenizde ülser veya gastrit gelişmiş olabilir ve bu durumlara bağlı reflü olur, reflü nedeni ile birçok şikayet meydana gelir.

   Gastrit, ülser ve reflü gibi durumlar safra taşlarına, safra iltihabına, safra poliplerine bağlı olarak safra kanallarının tıkanması sonucu safra reflüsüne bağlı da gelişebilir.

   – Gastroözofageal reflü nedeni ile ağız içine, yemek borusuna mide asidi geri gelir ve bunlara bağlı yemek borusu sorunları, diş ve ağız yaraları, diş eti şişlikleri gelişebilir.

   – Yani diş sorununuzun da altında yatan midenizdeki ülser, gastrit, helikobakter pilori, safra reflüsü olabilir, bu nedenle en kısa zamanda iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz önem arz eder.

   – Ayrıca sorununuz olduğunda hemen eczaneye ilaç almaya koşmak değil ilgili bölüme doktora gittikten sonra ilaç almak olsun, çünkü altta yatan daha ciddi bir neden olabilir. Mümkün olabildiğince ağrı kesici kullanımından kaçınmak da gerekir.

   Gastrolojiye gitmeyi ve şikayetlerinizi doğru anlatmayı ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Oya

  26 Ağustos 2016 at 18:26

  Slm Hocam
  İki gündür mide me kramp giriyor
  Ve mide bulantısı şeklinde devam ediyor
  Beni çok halsiz bırakıyor
  Aşırı gaz var
  Sol boşluğumda gezen bir ağrı
  Teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 11:59

   Karın sol üst bölgesindeki ağrıya neden olabilecek birçok problem vardır.

   Örneğin gaz sıkışması sonucu karnın sol üst kısmında kramp tarzı ağrılar olabilir ve bunun yanı sıra şişkinlik, bağırsaktan sesler gelmesi ve gaz sorunu, mide bulantısı gibi belirtiler de görülür. Sıkışmış olan gaz çıkana kadar bu ağrılar 3-4 gün sürebilir, bu gibi bir durumda mümkün olduğunca gaz çıkarmak (osurmak) faydalı olur.

   Örneğin kola gibi gazlı içecekler, soğuk yenilen yemekler ve içecekler, aşır süt ürünleri, soğuk süt ürünleri, midenin üşümesi gaz sıkışmasına yol açar fakat gaz sıkışmasına neden olan bazı hastalıklar da vardır (örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, bağırsak tıkanması, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserleri, gastrit, safra taşları veya polipleri, kronik pankreas hastalıkları, emilim bozuklukları, sindirim enzimi yetmezliği, kabızlık, yumurtalık kistleri, miyomlar, adet dönemleri gibi birçok sebep gaz oluşumuna ya da gaz sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda mutlaka bir gastroentroloji doktoruna gitmek gerekir (özellikle uzun zamandır bu durum var veya tekrarlıyor ise).

   Yine karnın sol tarafındaki ağrıya böbrek taşları, besin zehirlenmesi, böbrek iltihabı, pankreas iltihabı, gastrik volvulus, abdominal aort anevrizması, pankreas kanseri, kolon polipleri veya kanseri, zatürre, bağırsak dönmesi, dalak enfeksiyonu, sıtma, kas iskelet sistemi ağrıları, Henoch-Schonlein purpurası gibi birçok sebep karın sol üst tarafında ağrılara neden olabilir ve yine bu hastalıkların geneli mide bulantısı da yapar.

   Öncelikle bir gastroloji veya dahiliye bölümüne gitmenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Ece

  19 Eylül 2016 at 05:42

  Hocam ben daha 15 yaşındayım 10 yaşından beri mide ağrısı şikayetiyle bir çok hastahaneye gittik fakat hiç bir şey demediler bütün testler normal çıktı fakat hala geçmedi 5 senedir çekiyorum spazmları azalması için ne yapabilirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 17:16

   Mide ağrısının birçok sebebi olabilir, çocuklarda ve gençlerde endoskpik yöntem çok fazla tercih edilemese de ısrarla devam eden sorunlarda uygulanabilir.

   Mide ağrısının sebepleri sadece muayene ve ulrasonografik yöntem ile bulunamayabilir, bu nedenle gereken durumlarda endoskopik yöntem uygulanabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. döndü

  22 Eylül 2016 at 15:39

  Merhaba benim sorunum geçmeyen mide spazmı malesef aylardır çekiyorum bu sorunu hemde bahsedildiği gibi dakika veya saatli değil günlerce geçmeyen yerimden kalkamaz hale getiren bir ağrılarla. 3 defa doktora gitmeme rağmen yaklaşık olarak 7 aydır bu sorunu çekiyorum en son gittiğim doktor ultrason kan tahlili ve idarar tahlili yaptı ultrosonumda sabah saat 11,30 da çekilmiş olmasına rağmen bir önceki gün akşam 18:00 de yediğim yemeğin durduğunu söyledi bağırsaklarımın neredeyse hiç işlem yapamayacak kadar gaz dolu olduğunu ve midem de sürekli bir kasılma olduğunu söyledi metsil fort – dıcetel-kreon -raneks isimli dört adet ilaç verdi ama ilaçlar hiç bir işe yaramadı gün gün daha kötüye gidiyorum elim sürekli midemde hareket ediyorum nerdeyse son gittiğimde stresi hayatınızdan çıkartın dedi ve artık doktorların çaresi kaldığında bu söze başvurmalarından bıktım. ne yapayım stresi hayatımdan çıkartmak için evimi mi çocuğumu mu yoksa eşimi mi veya işimi mi bırakayım benim hayatımda bariz stresleneceğim bir sorumun yok ki iyi bir iş iyi bir eş ve harika bir çocuga sahibim ve bunun dışında ne kimseyi önemserim nede başka bir şeyi ne olur bana bir fikir verin bu ağrılardan kurtulmak istiyorum artık. 🙁

  • Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 15:01

   Besinleri sindirme sorunu (ör, süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini) laktaz eksikliğinden kaynaklanabilir (laktoz intoleransı) bu durum karaciğer ile ilgili ve/veya safra kesesi ile ilgili problemlerden ya da hastalıklardan kaynaklanabilir.

   Yine yağları sindirme sorunu da safra ve karaciğer problemlerine bağlı olabilir.

   Örneğin çölyak hastalığı, Crohn hastalığı ve Akdeniz ateşi hastalığı gibi hastalıklar da sizin yaşadığınız sıkıntılar ortaya çıkabilir.

   Çölyak hastalığı deneyimli ve uzman bir gastroenroloji doktoru tarafından istenen kan testleri ve ince bağırsak biyopsisi ile teşhis edilir.

   Crohn hastalığı yine deneyimli ve uzman bir gastroentroloji doktorunun isteyeceği kan ve dışkı testleri, ultrasonografi tetkiki, emar filmi, röntgen filmi, endoskopi ve biyopsi, bilgisayarlı tomografi gibi yöntemler ile teşhis edilebilir.

   Ülseratif kolit denilen hastalık da Crohn hastalığı ile benzer belirtiler gösterebilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı ise üniversite gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde araştırılır. Ataklar sırasında yapılan bazı kan testleri (sedimantasyon, CRP gibi) değerlerin yüksek çıkması ve genetik testler ile hastalık teşhis edilir.

   Yaşınızın da önemli olması ile birlikte bu hastalıkların doğru araştırılmasında fayda vardır.

   Daha diğer bazı sistemik hastalıklar mide ve bağırsakları tutarak bu tür şikayetlere sebep olur, bu nedenle en doğrusu araştırma hastanesinin iç hastalıkları veya romatoloji bölümüne gitmeniz olur.

   Bu hastalıklar hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/colyak-hastalg-nedir-colyak-hastalg/

   http://www.saglikocagim.net/laktaz-eksikligi-laktoz-intoleransi-olur/

   http://www.saglikocagim.net/laktaz-eksikligi-laktoz-intoleransi-olur/

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. burcu

  26 Eylül 2016 at 10:56

  Selamlar Hocam
  Ben 26 yasinda bir bayanim. Yaklasik 4 yil once verem gecirdim. Verem olmadan once mide agrilarim coktu oyle 10 dk 15 dk degil butun gun suruyodu. Ne yesem cikariyordum su dahil. 39 kiloya dustum doktora gittigimde verem oldugum ortaya cikti. Gecti cok sukur fakat bu mide agrilari beni mahvediyor. Azcik bir seye uzulsem o gece sabaha kadar kasiliyorum ama yok boyle bir aci. Sabaha kadar kusuyorum, midemin kalp gibi attigini hisseduyorum. Bununla ilgili her doktora gitigimde uzerinde durmadilar elle muayene yapip gectiler. 2 ayda 1 yasiyorum bu olayi.

  • Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2016 at 16:33

   Sizdeki durum gastrointestinal sistem tüberkülozu olabilir ve eğer bu tür bir enfeksiyon ise tedavi de buna yönelik yapılması gerekir.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu enfekte süt ve süt ürünlerinden insanlara bulaşabilir.

   Size en başta akciğer tüberkülozu teşhisi konulmuş ve bunun için tedavi görmüşseniz ve bu teşhis konulmadan öncesinde de mide ağrılarınız vardı ise bu durum başlangıçta da gastrointestinal sistem tüberkülozu şeklinde olup, akciğerlere yayılım göstermiş olabilir veya her ikisi birlikte seyir gösterebilir, bu nedenle tüberküloz teşhisini koyan ve tedavi eden doktorunuz ile bu durumu görüşmeli ve tedaviden öncesinde ve sonrasında ciddi şekilde mide ağrılarınızın olduğunu ve devam ettiğini anlatmalısınız ya da başka bir gastroloji uzmanına bu yaşadıklarınız hakkında bilgi vermelisiniz, bu doğrultuda endoskopik yöntem ile biyopsi alınması yöntemine başvurabilir doktorunuz.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu sindirim sisteminin herhangi bir bölgesini tutabileceği gibi daha çok ince bağırsağın jejunum kısmında yerleşim gösterir, bu nedenle iyi bir gastrointestinal sistem taraması gerekir.

   Gastrointestinal sistem tüberkülozu her yaş grubunda görülebilir. Hastalar genellikle şikayetler başladıktan 1-12 ay sonra doktora başvururlar.

   Belirtiler ve bulgular genellikle hastalığa özgü değildir. Hastaların % 80-90’ında karın ağrısı ve kilo kaybı vardır.

   Diğer belirtiler arasında (hastaların % 30-50’sinde görülebilen belirtiler) ateş, ishal, bulantı, kusma, halsizlik, dışkıda kan, rektal kanama, kansızlık, bazı vakalarda karında hafif kitle, bağırsak tıkanması, fistül oluşumu, emilim bozukluğu, ülser gibi belirtiler ve bulgular vardır.

   Belki baştan da akciğer tüberkülozu olup sindirim sistemine yayılma olmuş olabilir ya da en başta da sindirim sisteminde tüberküloz olmuş olabilir ya da her ikisi birlikte seyretmiş olabilir.

   Bunun teşhisinde dışkı tahlilleri, kan testleri, kolonoskopi ve endoskopi tetkikleri, tekrar akciğer grafileri, tüm batın grafileri, klinik muayene gibi yöntemlere ihtiyaç duyulur genellikle.

   Gastroloji kliniğinden sonuç alamazsanız Verem Savaş Dispanserine ya da enfekesiyon hastalıkları uzmanlığına başvurmanız ve olup biteni, şikayetlerinizi, kullandığınız ilaçları doğru anlatmanız önemlidir (unutmamak için doktora gitmeden şikayetlerinizi ve olup biteni özet şekilde not alırsanız hem doktor hem de sizin için kolaylık olur).

   İhmal etmemenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 24. Hande

  3 Ekim 2016 at 01:24

  Merhaba hocam ,
  Yaklasik 3 aydir mide bulantisiyla yaşıyorum,1 haftadirda midemde kasilmalar oluyor 2 saatte bir ve ya 3 saatte bir oluyor,cok siddetli degil ama rahatsiz edici.
  Neden kaynaklaniyor olabilir?
  Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 22:46

   Bu kadar uzun süren bulantılar mide ile ilgili bir problemden kaynaklanabilir, bu nedenle bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Reflüye benzer şikayetleriniz var ise reflü sorununuz olabilir.

   Mide iltihabı olabilir.

   Ülser sorunu olabilir.

   Safra kesesi ile ilgili bir probleminiz olabilir.

   Helikobakter pilori gibi bir durum olabilir.

   En doğrusu doktora gitmeniz olur.

   Sağlıık ve iyilik dileğiyle.

 25. Aslı

  5 Ekim 2016 at 21:31

  Son 2yıldır mercimek köftesi gibi mercimek olan gıdalar tükettiğimde yarım saat sonra dayanılmaz bi sancı kramp titreme bazen ishal oluyo asırı gaz yapıo daha öncesinde butarz bısey yoktu sadece mercımege bi alerjım olabılırmı yoksa gastrit reflum var bununla alakalamıdıt agrı bazen dayanılmaz oluyo bıdaha yemem ama olurda tekrarlarsa acılde mıdemı yıkarlar dıe korkuyorum ne gıbı seyler yapmalıyım telekkurler

  • Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 17:58

   Yaşınızın kaç olduğu da önemli olmakla birlikte bu anlattığınız durumun Akdeniz ateşi hastalığının neden olduğu irritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilme ihtimali vardır. Akdeniz ateşi hastalığı bu şekilde de tekrarlayan ataklara yol açabilir ve ataklar zamanla değişkenlik gösterebilir. Bu hastalık romatoloji bölümünde ve genetik danışmanlık alanında araştırılır.

   Yine gastrit (mide iltihabı), mide ülseri, ülseratif kolit, peptik ülser gibi durumlarda da benzer şikayetler görülebilir. Bu durumların anlaşılması için gastroloji uzmanına gitmek ve gereken tetkiklerin yapılması gerekir.

   Karaciğerdeki bozukluklar nedeni ile bu tür şikayetler görülebilir. Karaciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesinde fayda var. Karaciğer fonksiyonları için dahiliye uzmanına gitmeniz gerekir.

   Ciddi B vitamini eksikliği de benzer sorunlara yol açabilir ve B vitamini değerinin bakılması için hematoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Yine çölyak hastalığı, Crohn hastalığı gibi durumlarda da benzer şikayetler görülebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. İNCİ TOPALOĞLU

  6 Ekim 2016 at 11:43

  MERHABALAR,BEN TİP 1 DİABETLİYİM FAKAT ŞEKERDEN ÇOK MİDE RAHATSIZLIĞIM BENİ ÇOK YORUYOR.MİDEMDE HERHANGİ BİR AĞRIM OLMUYOR FAKAT GÜN İÇİNDE GAZ ÇIKARAMADIĞIM ZAMAN BAZEN HAFİF BAZEN ŞİDDETLİ OLMAK ÜZERE SPAZMLAR GEÇİRİYORUM.FENALIK HALİNDE GELİYOR SOĞUK TERLEME BAYILACAK HİSSİ GİBİ GÖZLERİM KARARIYOR.BUSCOPAN İÇİNCE DÜZELİYORUM VEYA HAFİF BİR GAZ ÇIKARINCA DÜZELİYORUM.BU DURUMU KİME SORDUYSAM ANLAM VEREMEDİ DOKTORLAR BİLE YARDIMCI OLABİLECEĞİNİZ BİR DURUM İSE TAVSİYELERİNİZİ BEKLERİM.İYİ GÜNLER

  • Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 00:15

   Şeker hastalarında diyabetik gastroparezi (mide felci) olarak adlandırılan bir durum ortaya çıkabilir.

   Diyabetik hastalarda özellikle katı gıdalar yenildiğinde mide boşaltımı genellikle gecikir. Tip 1 diyabet hastalarında gastroparezi gelişme riski tip 2 diyabet hastalarına göre daha fazladır.

   Gastroparezisi olan diyabet hastalarının diyetinin düzenlenmesi gerekir.

   Bu durum için mutlaka takibinizi yapan endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanlığında bu durum değerlendirilmelidir ya da şimdiye kadar düzenli takip yapılmadı ise bu bölüme gitmeniz uygun olur.

   Durumunuza göre diyet, ilaç tedavileri ve serum yoluyla tedaviler gerekebilir.

   Bu durum ilerler ise daha farklı ve daha zor tedavi ve beslenme yöntemleri de gerekebilir.

   Ayrıca bu belirtiler ilerleyen dönemlerde daha da şiddetlenebilir.

   Gerekli uzmanlığa ya da iyi bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 27. ismail

  6 Ekim 2016 at 14:05

  Merhaba Hocam bana 8 sene önce reflü teşhisi konuldu.
  2009 yılında gece su içmeye kalktım başım döndü kafamı çarptım bayilmisim gözümü açtığımda hastanedeydim ve başımın çarpan kısmında bir şişlik vardı film falan çektiler 1 gece yattım sonra taburcu edildim.O geceden ta bugüne kadar başımda bir baskı ağrı basınç baş dönmeleri halsizlik var .Geçen hafta beyin MR cektirdim EEG cektirdim hiç bir bulgu rastlanmadı ve kan tahlilleri sonucu kanımın fazla olduğunu derhal kan vermem gerektiğini söylediler. Ben 120 kiloyum bu zamana kadar tuz şekerden hiç kaçınmadım hatta tuzu biraz abartiyordum.Kan tahlilleri sonucunda kolestrol şeker ve hiç bir hastalığa rastlamadilar.2 gün önce sabah panocer miğde ilacı aldım sabah erkenden kahvaltı yapıp ise gittim öğlen sonu eve geldim patates kızartması vardı bi güzel TİKA basa yedim üstünede 1 bardak çay içtim takii çayımı bitirip dinlenmek için uzandim birden bi halsizlik baş dönmesi soğuk soğuk terleme miğde ağrısı ve su gibi bir ishal.Oyle böyle birşey değil sürekli bir ishal 10 dakkaya bir gelen ishal ve 3 defa istifar ettim ve dikkatimi çeken ağzımda bir antibiyotik tadı ilaç tadı vardı ve miğde kasilmaları sonucu hemen hastaneye gittim acilde ağrı kesici serum verdiler film çektiler bağırsaklarda gaz var deyip gönderdiler son zamanlarda nefes darlığı ve içimde bir yanma var.
  Hocam ben en başta yukarıda bahsettiğim baş ağrıları halsizlik ler baş dönmeleri miğde ile alakalı olabilir mi bir arkadaşım bana bahsetti bu şekilde başı ağriyordu hiç bir şey bulamamışlar sonuç olarak psikolojik olarak böyle şeyler olduğunu kabaca bahsetti.
  acaba bendede böyle birşey olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 00:58

   Gece başınız dönüp düşmeniz iç kulak sıvı dengesi bozulduğu için veya kafa içi basınç artışı olduğu için olmuş da olabilir.

   Bahsettiğiniz şikayetler iç kulak sıvı dengesi bozukluğunda yıllarca devam edebilir. Belki sıvı dengesi bozulduğu için o gece düşmüş de olabilirsiniz. Bu durumun KBB uzmanlığınca da değerlendirilmesi gerekir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda veya kristal kayması olarak tanımlanan durum da bu tür şikayetler görülebilir.

   Reflü, yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığın mideden geri gelen asitten dolayı tam kapanamaması durumudur. Eğer bu kapakta yapısal bir bozukluk yok ise ya da kaslar ile ilgili bir bozukluk yok ise midede asit artışına neden olabilen faktörler reflü gelişimine yol açabilir.

   Reflü bir kez başladımı yıllarca sürebilir, ayrıca kilo fazlalığına bağlı da reflü gelişebilir.

   Reflü nedeni ile ve mide koruyucuların uzun kullanımı sonucu sindirim enzimlerinde bozulmalar meydana gelebilir ve sindirim zorluğu başlar.

   Sindirim zorluğuna bağlı laktoz intoleransı veya bazı gıdalara karşı intolerans başlayabilir ve bunlara bağlı baş dönmeleri, halsizlik, B 12 vitamini eksikliği, anemi gelişebilir.

   Ayrıca reflü ve reflü ilaçları B 12 vitamini eksikliğine ve anemiye sebep olabilir ve buna bağlı baş dönmesi, halsizlik ve diğer şikayetler görülebilir, yine bu nedenlerden dolayı kan akımının bozulmasına bağlı da iç kulak sıvı dengesi bozulabilir.

   B 12 vitamini eksikliği ve anemi açısından da değerlendirmeler yapılması için hematoloji bölümüne gitmek gerekebilir. Sindirim enzimlerinin değerlendirilmesi için de kan testlerinin yapılması gerekebilir.

   Araştırma ya da üniversite hastanesi gibi bir hastanenin hematoloji veya KBB bölümüne gitmek belki daha doğru olur.

   Şikayetlerinizi, yaşadıklarınızı, kullandığınız ilaçları ve ilaçların süresini doktorunuza doğru anlatmanız önemlidir.

   Ayrıca tuzlu besinler kafa içi basıncını arttırır, yemek yiyip yatmak reflüyü azıttırır (yemeklerden sonra en az iki buçuk – üç saat yatılmamalıdır, uzanılmamalıdır), Reflü hastaları kızartmaları, yağlı besinleri sindiremez ve bu durum baygınlık haline, baş dönmelerine, göğüste sıkışma hissine, nefes alamamaya gibi şikayetlere neden olabilir.

   Düzenli yürüyüş, doğru ve sağlıklı beslenme, az ve sık beslenme faydalıdır. Diyetisyene gitmek ve durumunuza uygun diyet önerisi almak da faydalı olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 28. Ahmet yıldırım

  7 Ekim 2016 at 11:32

  Merhaba,

  İki yil önce midemde aşırı bulantı ve halsizlikle başlayan bu rahatsızlığım var iki defa endoskopi yapıldı ilaçlarını 5 ay önce kestim ama hala sorun yaşıyorum midemde tıpkı kalp gibi çarpıntı var bu carpintilar yukseldimmi göğsümun altında batma oluyor sırtıma agrilar giriyor ve govsumde sıkışma hissediyorum bu esnada terlemeden oluyor bunu bu türlü alamıyorum benim ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:58

   Midenizdeki rahatsızlığın ne olduğu da önemlidir.

   Reflü, gastrit, ülser, helikobakter plori ve benzeri durumlar yemek borusu ile mide arasındaki kapakçığı bozarak gastroözofageal reflüye neden olabilir ve reflü şiddetlendiğinde midenin içinde meydana gelen sıkışma, ağrılar, kütlük hissi, ağırlık hissi, şişlik hissi gibi durumlar göğüste sıkışma hissine, kalp çarpıntısına yol açabilir.

   Gastrit kronikleşen bir durumdur ve başladıktan sonra yılllarca tekrarlar durur, bu nedenle beslenme ve yaşam tarzının ömür boyu buna yönelik dikkat edilmesi gerekebilir.

   Gastrit nedeni ile gastroözofageal reflü gelişir ve bu durum yıllarca tetikleyici bir durumda kişiyi rahatsız edebilir.

   Uzun süre mide koruyucuları kullanmak zorunda kalmak zamanla yiyeceklerin sindiriminin zorlaşmasına, sindirim enzimlerinin bozulmasına ve B 12 vitamini eksikliğine yol açabilir ve sindirilemeyen besinler, yaşadığınız şikayetlere sebep olabilir.

   Yani ya tekrar kontrole gitmeniz gerekir ya da size dokunan besinleri kendiniz takip ederek bu besinleri ya daha az ya da dikkatli tüketmek gerekir.

   Reflü, gastrit, ülser sorunu olan hastalar az ve sık beslenmeli, kızartmalardan kesinlikle uzak durmalı, asitli içeceklerden uzak durmalı, kahve, çay en aza indirilmeli, sigara kullanımından uzak durulmalı, alkolden uzak durulmalı, hazır gıdalar yerine sadece ev yemekleri, sağlıklı pişmiş yemekler ile iki buçuk saatte bir veya üç saatte bir az ve sık beslenilmelidir.

   Uzun aç kalmak, üst üste yemek veya bir şeyler yemek, ağır yemekler yemek, hazır gıdalar, baharatlı gıdalar, salamura gıdalar, ağır hamur işleri, pastalar ve kurabiyeler gibi besinler, asitli içecekeler, aşırı soğuk gıdalar, aç karnına meyve yemek bu rahatsızlığı şiddetlendirebilir.

   Ayrıca safra polipleri, safra iltihabı, safra taşları gibi safra sorunları, B vitamini eksikliği, demir eksikliği, laktaz eksikliği gibi durumlar da geçmeyen mide rahatsızlıklarına sebep olabilir, bu nedenle mide problemi olan kişilerde safra ultrasonunun çekilmesi, vitamin ve mineral değerlerinin, enzim testlerinin ölçülmesi de önemlidir.

   Tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam ve geçmiş olması dileğiyle.

 29. Murat

  31 Ekim 2016 at 10:35

  Merhabalar,
  Annem tok karnına günde 25 mg demir takviyesi alıyordu.
  Kullanmaya başladıktan 3 ay sonra halsizlik, iştahsızlık nedeniyle doktora gitti, ferritin 30, hemoglabin 12,4 çıktı. ( B12 1004 D vitamini 11,5 )
  D vitamini düşük çıktığı için vitamin verip göndermişler.
  1 ay sonra da midesinin üst kısmında günde 4-5 kez anlık ama sert vuran ( 2-3 saniye sürüyor ) kramplar söz konusu oldu.
  Dışkısı siyah ve sert idi. Demir nedeniyle olabilir diye düşündük.
  Doktor kan tahlili, ultrason ve endoskopi istedi, ppi olarak Lansor ve Talcid verdi. Ultrason normal çıktı.
  Hemoglobin 12,9 çıktı.
  Demiri bıraktıktan iki hafta sonra dışkı normal rengine döndü.
  Ancak kramplar devam ediyor.
  Endoskopi yaparken anestezi yapılması konusunda endişeliyim, annem 75 yaşında, kalp sorunu yok ama beyin kanaması geçirmişti.
  Yüksek tansiyon var ve ilaç kullanıyor.
  6 ay kullanılan günlük 25 mg demir mideye zarar verebilir mi, bu mide kramplarına bu kullanım yol açmış olabilir mi ?
  Tedavi konusunda önerileriniz olabilir mi ? Kan vermesine gerek var mı ?
  Ve bu kramplar ne kadar tehlikeli ?
  Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:24

   Demir ilacına bağlı olarak dışkıda siyahlaşma olabilir.

   Mide sorunları kullanılan ilaçlara bağlı olabilir.

   Lansor uzun süreli kullanımlarda mide ağrısı yapabilir.

   Hem yaşın ilerlemiş olması, hem de bir çok ilaç kullanımı gibi faktörler zamanla mide hasarlarına ya da gastrite sebep olabilir.

   Bunları annezin doktoru ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Endoskopi sırasında verilen anestezi hafif bir anestezidir ve hasta tam olarak uyutulmaz.

   Endoskopiyi yapacak olan doktora annezin durumu hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 30. meryem

  4 Kasım 2016 at 17:34

  Yukardaki bilgilere göre mide spazmı geciriyoeum ara sıra gogus kafesi kemikleri midenin oldugu yere bir agri giriyor kivrandiriyor beni ve ishale ceviriyir inanilmaz bi batma yanma agri giriyor ishal oluyorum o anda spazm gecirdikten 2 3 saniye sonra doktora görunmeliyim sizce

  • Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:24

   Ülseratif kolit veya irritabl bağırsak sendromu olabilir.

   Çölyak hastalığı gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   Bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Enfeksiyonlara bağlı başka bir hastalık olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Merve Ersoy

  9 Kasım 2016 at 09:45

  Hocam merhabalar..
  Bana bundan 3-5 sene önce belki daha fazla tam hatirlayamiyorum mideme ulser gastrit ve reflu gibi teshisler konuldu yaklasik 3 defa endoskopiye girdim.. bu teshisden sonra mide agrilarim arada sirada gecici sekilde oluyordu fakat surekli degil ve bu sekilde siddetli ve uzun suren gecmek bilmeyen bir agrim olmamisti. son 4-5 gundur midemin ust kismina cok fazla kasilmasalar kramplar giriyor hareket ettigimde nefes darligi, belime vuran bir agri, ayaga kalktigimda bas donmesi halsizlik,ishal gibi sorunlar yasiyorum. 4 gundur buscopan agri kesici,probiyotik ve spazm gecirici ilac kullandim ( ismi spasmomen) bu kadar uzun suren ve siddetli agrili bir donem gecirmemistim daha once neden olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 18:00

   Gastrit (mide iltihabıdır) ve gastrite bağlı reflü gelişir.

   Mide iltihabı nedeni ile ülser (midede yara) olmuş olabilir, yemek borusunda yara olmuş olabilir ve bunlara bağlı şikayetleriniz artmış olabilir.

   Safraya bağlı durumlar da kronik gastrite neden olabilir. Gastrit ve reflü sorunu olan kişilerde safra ultrasonunun da yapılması önemlidir, çünkü safra taşları, safra iltihabı, safra polipleri hem gastrite, hem mide ülserine hem de reflüye yol açabilir.

   Mide koruyucu ilaçlar uzun süre kullanıldığında sindirim zorluğuna, B12 vitamini eksikliğine, bazı mide ilaçları da mide ağrısına neden olabilir. Yani bir kısır döngü oluşmuş olabilir.

   Bu durumları doktorunuz ile konuşmanız da fayda var.

 32. Leyla

  10 Kasım 2016 at 13:19

  Merhaba hocam benim midemde ülser gastrit var.Dün gece tıpkı bir pantolon giyince karnı sıkar dügmeyi açınca raharlarız ya midemde öyleydi bisey sıkıyo ama gecmiyor 1 saat kadar sürdü sağa sola yayılan ağrılarda oldu acaba mide spazmı mıdır ??

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 13:07

   Gastrit, ülser gibi sorunlar mide spazmına neden olur. Gastrit (mide iltihabı demektir) ve gastrit nedeni ile ülser (midede yara) oluşur.

   Yani bunlar birbiri ile ilişkilidir ve bu duruma dokunacak bir şeyler yenilip içildiğinde daha kötü hale gelebilir.

   Örneğin gastrit sorunu olan hastalar mümkün olduğunca haşlanmış, kendi suyunda pişmiş yemekleri tercih etmelidir.

   Gastrit sorunu olan hastalara kaşar peynir, narenciye meyveler, çikolata ve bisküvi tarzı yiyecekler, pastahane ürünleri, yağlı besinler, kızartılarak yapılan yiyecekler, hamur işleri, turşular, ekşiler, baharatlar, sucuk tarzı şarküteri ürünleri, aşırı yeme gibi beslenme tarzı hastaları ciddi şekilde rahatsız eder. Bu nedenle bu hastaların beslenmesi, öğünleri düzenli ve sağlıklı olmalıdır. Aşırı acıkmamalı, aşırı yemek yememelidir. Az ve sık beslenme şeklinde öğünleri olmalıdır. Hiç bir zaman soğuk ve aşırı sıcak yiyecek ve içecekler içmemelidir, çay azaltılmalı, kahve, kola, alkol, sigara gibi içecekler bırakılmalıdır.

   Gastrit kronikleşebilir ve yaşam boyu tekrarlayarak devam edebilir.

   Yine de doktorunuz ile bu durumu görüşmelisiniz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 33. Deniz

  10 Kasım 2016 at 17:00

  Merhaba hocam benim midemde ülser gastrit reflü var.Dün gece tıpkı bir pantolon giyince karnı sıkar dügmeyi açınca raharlarız ya midemde öyleydi bisey sıkıyor ama gecmiyor 1 saat kadar sürdü sağa sola yayılan ağrılarda oldu acaba mide spazmı mıdır ??

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 02:05

   Bahsettiğiniz durum gastrit ve ülsere bağlı olabilecek bir durumdur. Bu tür durumlarda beslenme de çok önemlidir. Doktorunuz size bu durum için diyet vermiş olmalı. Gastrite azıttıracak besinlerden kaçınmak önemlidir.

   Bu durum için tekrar doktorunuz ile görüşmeniz uygun olur, ayrıca beslenme konusu önemlidir. Gastrit (mide iltihabıdır) ve hem ülser gelişmesine hem de reflüye neden olan alt nedendir ve gastrit birçok besinden etkilenebilir, şiddetlenebilir.

   Gastrit ile yaşamak oldukça zordur, çünkü birçok besin bu durumu kötüleştirir.

   Fakat bu duruma safra sorunları da sebep olabilir, bu nedenle şimdiye kadar safra ultrasonu yapılmamış ise doktorunuz ile bu durum hakkında da görüşmeniz de fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. sahal

  11 Kasım 2016 at 10:54

  son 3-4 gündür gogus kafesımın bıttıgı yerde sanırım mıdeye denk gelıyor. belli aralıklarla gelen muthıs sancılar oluyor. yemek yerken su ıcerken oturus seklımı degıstırıken muthıs bır agrı gelıyor. acıdan yemek yıyemez oldum.sancı bel altıma yansımıs durumda . bobreklerden ayaklara kadar sancım var.ust kısımda herhangı brı agrı yada sızı yok ama mıde den ıtıbaren asagı dogru sızı ve mıdeye gelen anı sancılarım var.yurtdısındayım ve kısa sure ıcınde doktora gıtme sansım yok.nane kaynattıp lımonlu cay vıks surme falan dendedım ama acım dınmıyor.

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:40

   İdrar yolu veya böbrekler ile ilgili bir durum da olabilir.

   Mide iltihabı, mide ülseri olabilir.

   Bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Safra iltihabı veya safra taşı gibi bir durum olabilir.

   Panreas iltihabı, karın zarı iltihabı olabilir.

   Apnadisit olabilir.

   Bu durum sistemik bir hastalığa bağlı olabilir.

   En azından bir acil servise gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 35. Leyla

  15 Kasım 2016 at 19:27

  Merhaba hocam benim midemde ülser ve reflü var. Şuan 2 göğüs kemigimin arasında sislik var bazen agrı oluyor. Çok nadir çarpıntı oluyor. Genelde yattığımda mide sıkışması oluyor . Yedigim yemekler boğazımda diziliyor Sıvı birsey tükettiğimde aşağıya iniyor .Astım ım var ama bu aralar daha cok nefes darlığım var. Göğüs kemiklerimin altında ve midemde agrı oluyor. Mide bulantım oluyor . Mide fıtığı olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:03

   Bu durum başka bir yemek borusu ya da mide ile ilgili bir problem olabilir. Özellikle katı yiyecekler yiyemiyorsanız mutlaka vakit kaybetmeden bir gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 36. aişe

  14 Aralık 2016 at 21:02

  merhaba.. yaklasık olarak birkaç aydır sağ bacağımda agrı oluyordu..geçen hafta tam 1 hafta önce buna şiddetli bel agrısı eklendi..bir haftadır iğne kullandım ama pek faydası olmadı..bunun için ayrı beyin sinir cerrahiye gideceğim fakat su bir haftadır midemde ağrı, yanma ve aç oldugumda aşırı bir ezilme hissediyorum.. ayrıca sanki göğsümün hemen altında midem oraya birikmiş ve organlarım üst üste binmiş gibi hissediyorum midem patlayıp çıkacak gibi oluyor..hiç mide ağrısı görmeyen ben kaburgamın hemen altında özellikle oturdugumda ve yattıgımda bir yumruk gibi çıkıyo gibi hissediyorum..sebebi ne olabilir bel ağrımla ilgisi var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:59

   Bel ağrısının nedeni bağırsaklar ile ilgili bir problem ise mide sorunlarınız da bununla ilgili olabilir.

   Bel ağrınızın nedeni romatizmal veya enfeksiyonel bir duruma bağlı ise mide sorunlarınız buna bağlı olabilir.

   Bel ağrısı daha çok sırtınızda hissediliyor ise bu durum ve mide problemleri safra kesesi, pankreas gibi organların hastalıklarına bağlı olabilir.

   Bel ağrısının nedeni böbrekler ile ilgili ise mide sorunları bunlara bağlı olabilir.

   Yani her iki şikayetleriniz ortak bir soruna bağlı veya ayrı ayrı bir probleme bağlı olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklarda da hem bel ağrıları, hem mide bağırsak sorunları bir arada görülebilir.

   Gastrolojik değerlendirme de önemlidir.

   Bunlar ile de bu durum çözülmez ise sistemik bir hastalık varlığının araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Tansu

  21 Aralık 2016 at 02:42

  Iyı günler hocam benimde karnım aşırı derece sesle bır sekılde gurulduyor ıkı üç yıldır var bu hastalığım aç degılım üşütmüyorum yemek yerken yavaş ve ıyı cıgneyerek yiyorum ama geçmiyor o kadar sesli gurulduyorkı sosyal yaşamımı kötü etkılıyor doktora Gıttım bı ıkı olan yazdı ama geçmiyor artık sona geldım sessiz bır ortamda duramıyorum ünıversıtede ders Dınleyemıyorum dersın yarısında çıkıyorum bu guruldama yüzünden ve guruldarken Bazen kasılmıyor oluyor ne önerirsiniz ne olur yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 12:11

   Karın guruldaması kalın bağırsakta gaz birikmesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Bu gaz birikmesi bağırsaklara ait bir hastalıktan (huzursuz bağırsak sendromu gibi), sistemik bir hastalığın bağırsakları etkilemesinden kaynaklanabileceği gibi sıklıkla yeme içme gibi yanlış beslenme tarzından da kaynaklanabilir.

   Yemekleri hızlı yemek, yemek yerken konuşmak, heyecanlı yemek yemek, hızlı sıvı içmek, kola-gazoz gibi gazlı içecekler tüketmek, zorlayarak geğirme, üzüntülü yemek yeme, yemek yerken iç çekme, düzensiz öğünler, midenin uzun süre boş kalması, karbonatlı gıdalar gibi birçok sebep gaz oluşmasına neden olarak karın guruldamasına neden olur.

   Öğrencilerin öğünleri genellikle düzensiz ve sağlıksız olur, bu da gaz oluşumuna yol açar, kişinin bağırsaklarında hassasiyetlik oluşmasına neden olan bir durum da var ise bu tür sorunlar ciddileşir.

   Öğünler az ve sık olmalı, sağlıklı besinler ile olmalı, hazır besinlerden ve gazlı içeceklerden kaçınılmalı, sağlıklı ev yemekleri yenmeli, yemeklerden sonra (bir elma bile yense) en az 2-3 saat yatılmamalı-uzanılmamalı, her şey ılık tüketilmeli gibi önlemler faydalı olur. Gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Gaz sıkışmaları birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir.

   Öncelikle iyi bir gastrolağa gitmeniz ve sorunlarınızı not alarak düzgün anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 38. GİZMO

  21 Aralık 2016 at 11:05

  merhabalar,
  4 yıl önce midemde ülser ve reflü vardı, iki yıl önce tekrar endoskopi yaptırdığımda midem temiz çıkmıştı. Ayağımdaki tendinitten dolayı 4 kutu etol fort içmek zorunda kaldım ama sonradan mide için çok zararlı olduğunu öğrendim. Midem şu an hassas hafif yanma oluyor yemek yiyince birde arada karnın üst tarafında bir noktada ağrı oluyor. acaba 4 kutu ilaç aldığım için tekrar ülser ya da herhangi bir hastalık tekrarlarmı? Aşırı bir rahatsızlık hissetmiyorum ama endişeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 09:38

   Ülser beslenme şeklimizden dolayı, ilaçlardan dolayı altta yatan bir mide probleminden dolayı, sistemik bir hastalıktan dolayı, enfeksiyon kaynaklı, safra sorunlarına bağlı, B vitamini eksikliğine bağlı, alerjik reaksiyonlara bağlı, aşırı tahriş eden bir duruma veya beslenme şekline bağlı gelişebilen bir durumdur. Reflü ise ülserden, gastritten, ve diğer mide sorunlarından, yanlış beslenme tarzından ve yanlış yaşam tarzından dolayı gelişir.

   Evet ilaçların çoğu (özellikle ağrı kesiciler, alerji ilaçları, kortizon içeren ilaçlar ve antibiyotikler) ülseri ve reflüyü tekrarlatabilir. Midede oluşan hasar bir kez oluştuktan sonra hasara neden olacak bir duruma maruz kaldığında hemen tekrarlayabilir.

   Beslenmenize dikkat etmeniz bu durumu azaltabilir. Fakat şikayetleriniz ciddi ise öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Örneğin kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. Pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzeler pişirilerek yenmelidir.

   Bunlara dikkat ettiğinizde ülser çok ciddi değil ise zamanla iyileşir, çünkü bunlar sağlam mideyi bile hasarlandırır, ancak durum ciddi ise tekrar bazı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

   Öncelikle doktora gitmek önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. Ahmet

  22 Aralık 2016 at 20:20

  Yaklasik 1yil once basladi sabah kalktigimda siddetli bir ağrı nefes alamaz durumdaydim.onceleri haftada 1 kez daha sonra haftada 2kez daha sonra hergunsiddetli ağrılarla uyandım.Bazanda yatma esnasında agrilarim oluyordu.1dakika süren agrilarim için doktora gittim ultrason EKG, röntgen kan tahlili verdim bir sorun çıkmadı.doktor gastrit olabilir dedi.antepsin ve protenium kullanmami önerdi.Bu ilaçları bayağı kullandım bu kez de ağrıların şiddeti azaldı ama sabaha karşı ardArda 20 dk arayla 3 ,4 defa agrilarim var Sadece 1 dk sürüyor ve 20 dk arayla beni uykudan uyandırır oldu neyapmaliyim sizce…

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 13:24

   Tekrar gastroloji doktoruna gitmeniz ve midenin ne durumda olduğunun bilinmesi önemlidir.

   Bahsettiğiniz ağrılar ve sıkıntılar kronik gastrit nedeni ile ve buna bağlı yemek borusunun tahriş olması ya da yemek borusu mukozasının oluşum değiştirmesi gibi durumlar ortaya çıkar ve bu durum bu tür sıkıntılara yol açabilir.

   Daha önceki cevapta da belirtildiği gibi beslenme şeklinin düzenlenmesi son derece önemlidir. Gastrit bir kez başladıktan sonra kronikleşir ve artık beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat edilmediği sürece bu tür sorunlar kişinin peşini bırakmaz.

   Gastritin altında yatan helikobakter pilori, sistemik bir hastalık, B vitamini eksikliği, safraya bağlı bir durum da olabilir ve bu durumlar devam ettiği sürece gatrit iyileşmez ve devam ettiği sürece reflü de iyileşmez ve reflü nefes darlığına, göğüs bölgesinde yanmaya, ağrıya,tıkanmalara, omuzalarda ve sırtta ağrıya, boğazda ağrıya, geniz akıntısına gibi birçok sıkıntının oluşmasında büyük rol oynar ve beslenme kurallarına dikkat edilmediği sürece bu durum bu şekilde sürer gider, yemek borusu hastalıkları ortaya çıkarsa yaşam daha da kötüleşir.

   Gastrit için tekrar doktora gitmeniz önemlidir ve beslenme ve yaşam tarzı kurallarının yaşam boyu dikkatli olması gerekir.

   REFLÜ VE GASTRİTTE BESLENMEYE GELİNCE; kahve, çay içilmemeli ya da en aza indirilmeli veya gastrit sakinleşene kadar içilmemeli, kola, gazoz gibi içecekler beslenmeden tamamen çıkarılmalı, çikolata, bisküvi, gofret tarzı besinler beslenmeden çıkarılmalı, asitli meyvelerden aşırı yenmemeli (günde 2 adet asidi az olan meyveler ılık olarak yemeklerden 1 saat sonra öğlen, akşam gibi yenmeli), hazır gıdalar, sokaklarda yenen besinler beslenmeden çıkarılmalı, turşular, konserveler, acılar, ekşiler, aşırı baharat tüketimi, ketçap, mayonez ve benzeri gıdalardan uzak durulmalı gibi beslenme tarzına dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı ev yemekleri yenmeli, öğün atlanmamalı, aşırı aç kalmamalı, çok doyana kadar yemek yenmemeli, karın bölgesi üşütülmemeli, her şey soğuk değil ılık tüketilmeli, soğuk içecekler içilmemeli, açken gazı arttıran çiğ meyve ve sebze yenmemeli, yemeklerden sonra en az iki- üç saat yatılmamalı (uzanma dahil) gibi yaşam ve beslenme tarzı gastrit ve reflü sorunu olanlar için dikkat edilmelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Esra

  27 Aralık 2016 at 00:36

  Merhaba hocam,2 ay önce bir fincan kahve içtim ve o gece kalp çarpıntısı daralma dan dolayı uyuyamadim.dahiliye doktoruna gittim endoskopi sonucu midede ödematöz gastrit ve mide büzülmesi olduğu anlaşıldı.ve doktor bukadar stres nedir dedi.1 ay günde 3 adet hap kullandım ve sonra iyi geldi.fakat 1 haftadır midemde basınç nefes darlığı var ekg ve efor çekindim ciddi birşey yok.sikinti midemmidir.kalbimdede sürekli bi ağrı var.nedendir teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 17:43

   Gastrit mide mukozasında iltihabi bir durum oluşmasıdır. Kahve, çay, çikolata, kola ve benzeri gazlı içecekler gastrite neden olabilir ve tetikleyebilir. Gastrit kronikleşebilir, ilaç kullandıktan sonra şikayetler azalsa da gastrit tekrarlayabilir. Gastrit reflüye yol açarak nefes darlığına, kalp çarpıntılarına, göğüste daralmaya, sıkışmaya neden olarak kalp krizi geçiriyormuş gibi hislere neden olabilir.

   Şiddetli reflüye yol açarsa, işin kötüsü yemek borusunu da perişan edebilir. Mide problemleri genellikle kalıcıdır ve yaşam boyu buna göre yaşam kurallarına dikkat edilmesi önemlidir.

   Bu nedenle size beslenme ve yaşam tarzı için verdikleri broşürdeki ve kendinize dokunan yiyecekleri uzun bir süre ya da yaşam boyu dikkat etmeniz gerekir.

   GASTRİTTE BESLENME VE YAŞAM TARZINA GELİNCE:

   Kahve, kola, gazoz, sigara, alkollü içecekler, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, dışarıdan alınan hazır gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. pastahane ürünlerinden mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılması gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir.

   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzeler pişirilerek yenmesi gerekir.

   Bütün bunları veya kendinize dokunanları belirleyerek bunlardan kaçınmak önemlidir. Gastrit ve reflü ilaç kullandım geçti denilecek hastalıklar değildir genellikle. Yine safraya ait problemler (safra taşları, safra polipleri, safra iltihabı gibi) gastrite neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar (gıda alerjisi, polen alerjisi, kimyasal maddeler gibi) gastrite neden olabilir.

   Gastroloğunuza kontrole gitmeniz de fayda vardır, yine gastrit çıkar ise bu tür faktörlerin de araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 41. Burak

  29 Aralık 2016 at 10:17

  Merhaba hocam. Ben mide kucultme alwmiyati oldum. Sonrasında midemde yanmalar, mide spazmları,yediklerimi uykumda burun kanalından gelmesi gibi sorunlar yaşadım. Ameliyatı olalı 3 yıl oldu. Şuanda bu sorunların başında daha dün gece geçirdiğim ve akşam 8 den sabah 8 e kadar süren gözyaşları içerisinde uykusuz geçirdiğim bir çarşamba gecesi var! 4 adet buscopan draje aldım 10mg Bana misin demedi. Sabahın erken saatlerinde kademeli olarak azar azar kesildi kendisi. Ama adeti hiç son anına kadar hiç kesilmeden devam etti sürekliydi. Sizce neden olmuş olabilir hocam? Dün gece sanırım ağır bir yemek yedim sigara böregi ve kola gibi. Sonrasında aşırı mide bulantısı baş dönmesi ve kusma isteği ile kramp başladı.

  • Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 01:56

   Bu konuda mutlaka bir gastroloji doktoruna muayene olmalısınız.

   Her cerrahi tedavide olduğu gibi ”tüp mide ameliyatı” da potansiyel tehlikeler içermektedir.

   MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARINDAKİ RİSKLERE GELİNCE; kanama, enfeksiyon, emboli, göğüs sorunları, insizyonel fıtıklar, yara enfeksiyonu, dalak ve diğer organlarda yaralanma, bağırsak delinmesi ve ölüm gibi riskler mide küçültme ameliyatının riskleridir.

   Canlıların yaşamını sürdürebilmeleri için ve vücuttaki metabolizma özüştürüm (anabolizma) ve yıkım (katabolizm) dengesinin korunması için mide en önemli organdır. Vücuda giren besinlerin, toksinlerin ve sıvıların ilk işlendiği ve hazırlandığı bölüm midedir. Tüp mide ameliyatlarıda bu organın yaklaşık 3/4’ü kesilir-çıkarılır ve çöpe atılır, dolayısıyla ameliyattan sonra ilerleyen dönemlerde (1 yıl-3 yıl gibi) hastanın çeşitli hastalıklara, enfeksiyonlara ve ne olduğu belli olmayan sorunlara karşı riski artar.

   Yani kısacası bu ameliyatın da riskleri vardır. Riskler hastaya göre, hastalığın altta yatan sebebine göre, ameliyat şartlarına göre değişebilir.

   İhmal etmeden bu tür durumları doktorunuz ile konuşmanız ve değerlendirmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 42. Nazli

  6 Ocak 2017 at 15:30

  Bende gastirit reflu var hafif gevşek lansor kulandim 5 ay midemde odem asit gastirit dediler mikrop yok dediler ama mide ilacini kesince midem kirize giriyor ilac kirizi izleyince kötü hisediyorum omur boyumu icicam saygilar

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 18:20

   Gastrit midenin içini döşeyen mukoza adı verilen epitel tabakasının iltihabıdır. Gastrit kronikleşir ve kronikleştikten sonra beslenme ve yaşam tarzına ömür boyu dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklardan dolayı da geçmeyen gastrit oluşabilir. Uzun süreli antienflamatuvar ilaç (ağrı kesici) kullanımı, alkol ve sigara kullanımı, aşırı çay ve kahve içilmesi de gastrit nedenleri arasındadır. Safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri gibi safra hastalıkları da gastrit gelişmesine neden olabilir.

   Kola, kahve, sigara, gazoz, alkollü içecekler, sigara, çikolata ve benzeri hazır gıdalar, turşular, salam-sosis tarzı gıdalar, baharatlar, acılar, ekşiler, sirkeler, ketçap-mayonez, dışarıdan alınan hazır gıdalar, kızartmalar gibi yiyeceklerin beslenmeden çıkarılması gerekmektedir. Pasta, börek tarzı gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

   Sağlıklı ve mümkün olduğunca haşlanmış ev yemeklerinin tercih edilmesi gerekir.

   Soğuk hiç bir şey yenilip içilmemelidir. Yemek yedikten sonra (bir elma bile yense) en az iki buçuk-üç saat yatılmaması gerekir.
   Çay en aza indirilmeli, dokunan sebzelerin pişirilerek yenmesi gerekir. Aşırı sıcak hiç bir şey yenilip içilmemelidir. Bütün bunlar yaşam tarzı haline getirildiğinde zamanla şikayetleriniz azalabilir. Mide ilaçlarını doktorunuzun önerdiği şekilde ve doktorunuzun önerdiği sürede kullanmanız önemlidir, çünkü uzun süre mide ilacı kullanımı da zararlı olabilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 43. habib

  9 Ocak 2017 at 22:14

  hocam merhaba öncelikle şunu diym hasaşık bi anda başladı ilk mide yanmasıyla sonra mide çekilmesi oldu bulantı falan yok ağzım acılanıyo doktora gittim nexium ve mide koruyucu verdi nane aromalı ilacı kullansam ne zamana düzelir

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:53

   Anlattığınız durumlar ülser ya da gastrite bağlı olabilir. Doktor şikayetinize göre ilaç vermiş olmalı. Fakat bu ilacı düzenli kullandıktan sonra da şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise daha detaylı inceleme yapılması için tekrar doktorunuza ya da gittiğiniz doktor gastroloji uzmanı değilse gastroloji doktoruna gitmeniz uygun olur. Midenizi aşırı yormuş olabilirsiniz, bu nedenle midede yanmaya neden olacak yiyecek ve içeceklerden kaçınmak önemlidir.

   Kahve, acı, ekşi, turşu, baharatlar, salam ve sucuk gibi gıdalar, kola, gazoz, alkol, sigara, hazır gıdalar, çiğ soğan-sarımsak gibi sebzeler, acılı yiyecekler, çok acıkmak, birden çok yemek, aşırı sıcak veya soğuk gıdalar tüketmek, düzensiz öğünler, sağlıksız yiyecekler (abur cuburlar, hamur işleri, hazır gıdalar gibi), kızartmalar, ağır yağlı ve şekerli yiyecekler gibi durumları bu süreçte dikkat etmenizde fayda vardır.

   Yemeklerden sonra en az iki buçuk-üç saat yatmamaya, uzanmamaya özen göstermenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Caner

  10 Ocak 2017 at 16:43

  Hocam merhabalar benim sol gogusumde mide ile sol meme alti gogus kaburgasi arsinda bazen batma agri,ve bazemde kaburga biryere sürtmüş gibi agriyo kaburganin tam sol sivri uc kismi ve uzandigimda oluyor bu sirtustu uzaninca uykudan uyandriyor ama cok siddetli degil.sag tarafima yatinca agri gdiyor sizce nedir.g cerrah ortepedi ve dahiliye uzmanina gttm elle tutulur bir sey demediler tesekkurler smdiden

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:01

   Bu durum kalp kası kaynaklı olabilir. Kalp zarı iltihabına bağlı olabilir. Göğüs zarı iltihaplanmasına bağlı olabilir. Bu durum uzun zamandır devam ediyorsa veya ataklar şeklinde oluyorsa omurganın romatizmal bir hastalığına bağlı olabilir. Omurgaya yerleşmiş kist gibi bir duruma ya da omurga enfeksiyona bağlı olabilir. Akciğere bağlı bir sorun olabilir. Kemiğin Paget hastalığı gibi bir durum olabilir. Sistemik başka bir hastalığa bağlı olabilir.

   Kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz faydalı olur, buralardan da bir sonuç çıkmaz ise bir üniversite ya da araştırma hastanesinde romatoloji veya kemik ve metabolizma hastalıkları alanında bu durumun araştırılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 45. Canan

  10 Ocak 2017 at 19:26

  Hocam merhabalar midemde su içerken yemek yerken yada yutkunurken anlık bi ağrı oluşuyor sanki biri midemi sıkıyor kramp gibi çok tuhaf bir ağrı lütfen yardım edin hemen hemen 1 haftadır devam ediyor

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 09:43

   Yemek borusu ile mide kapağı arasındaki kapakçığın açılıp kapanmasını sağlayan kaslar ile ilgili bir durum olabilir. Reflü başlamış olabilir. Bezoar oluşmuş olabilir. Midede iltihabi bir durum olabilir. Yemek borusunda iltihap oluşmuş olabilir. Midenin kasılmasına neden olan bir durum olabilir.

   Aynı şikayetler geçmeksizin 3-5 günden fazla devam ettiğinde ilgili bir uzmana gitmek önemlidir. Bir gastroloji doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 46. Ali Sipahi

  11 Ocak 2017 at 01:12

  Merhaba,İrratabl bağırsak sendromunda karın mide ağrısı olur mu?
  Örneğin karın ve midede iğne batması bıçak kesiyor tarzında ağrı olur mu?
  Yiyecekler boğazda duruyor hissi uyandırır mı?gaz şikayetleri olur mu? Mide üşütmesi ile paralelliği var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:15

   Anlattığınız şikayetler daha çok mide ile ilgili bir problem olabileceğini akla getirmektedir. Fakat irritabl bağırsak sendromuna neden olan faktörler arasında ülseratif kolit hastalığı, iskemik kolit hastalığı, gıda intoleransı da vardır.

   İrritabl bağırsak sendromu aslında bazı hastalarda bir durumun ya da hastalığın ya da enfeksiyon kaynaklı bir hastalığın bulgusudur.

   En doğrusu iyi bir gastrolojik değerlendirmedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 47. rıza

  16 Ocak 2017 at 22:45

  gögüskafeslerimde agrı var yemek yedigim zaman şişkinlik oluyor aşırı degil ama migdemin tamüstünde sanki bişey basıyor yaş 42 birde gögüskafesim sızlarken karnım çok gurulduyor neden şimdiden vereceginiz cevaba tşk

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 10:42

   Anlattığınız şikayet gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Reflü mide problemlerine bağlı da gelişir. Gastrit, mide ülseri, helikobakter plori, mide fıtığı ve benzeri mide hastalıkları, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı hem anlattığınız şikayetlere hem de reflüye neden olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. honeymoon

  20 Ocak 2017 at 03:11

  17 yaşındayim endoskopi yapmadilar cok istedigim halde ama reflü teşhisi koyuldu bana.onceleri bu hastalıkla bas etmeyi ogrendim ama cok stresli bir yasam tarzim var son senem üniversite sınavlarına hazirlaniyorum. Ama hicbir sekilde acliga gelemiyorum aciktigim zaman ve yememem gereken bir gidayi yedigimde iki kaburgamin tam arasinda alt bolgesinde dayanilmaz bir agri oluyor bazen kalbime dogru yayildigini bile hissediyorum cok korkuyorum nedeni nedir sizce ? (Kendime herseyi yasaklasam da kahveyi bırakamiyorum)

  • Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 02:19

   Gastroözofageal reflü mideye bağlı bir hastalıktan (gastrit, mide ülseri, helikobakter pilori denilen bir bakteri, mide fıtığı, peptik ülser gibi) olabilir. Bu durumların teşhisi endoskopi yöntemi ile daha doğru konulur. Yaşınız genç olduğu için endoskopi yapılmamış olabilir.

   Reflüyü en çok şiddetlendirenlerden birisi de kahvedir. Kahve içilmeye devam edildiği sürece midenin tahrişi geçmez ve reflüden dolayı yemek borusunda geri dönüşümü olmayan hasarlar oluşur ve bu seferde boğazınızdaki acıdan dolayı bırakın bir şeyler yemeyi uyku bile uyuyamadığınız günler olabilir, bu nedenle reflüyü tetikleyen tüm faktörlerden uzak durmaya çalışmanızda fada vardır. Bu kronikleşen bir durumdur ve bazen iyileştiğini sansanız da tetikleyici bir faktör ile hemen kendini belli eder. Reflüde kaçınılması gereken yiyecekler zaten insan sağlığına faydalı olmayan yiyecek ve içeceklerdir çoğunlukla. Reflüde uyulması gereken yaşam tarzı değişikliği zaten sağlıklı yaşam için gereklidir aslında.

   Reflü insanların sağlıklı beslenmeyi ve sağlıklı yaşamayı öğrenmesi için bir uyarı olarak da görülebilir.

   Reflü hastalığında beslenme ve yaşam tarzı değişikliği hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlık dileğiyle.

 49. Berkus

  22 Ocak 2017 at 01:47

  Merhaba hocam 2 aydan beri hiç geçmeyen mide bulantısı kusma kusmasam bile şiddetli öğütler ağza gelen yemek artıķları şimdide midemde sağ tarafta şişlik var ve bu şişlik hiç geçmiyor nefes almakta zorluk çekiyorum sırtımda batma oluyor ultrason çekildi safra kesesi temiz dediler ama çok korkuyorum endozkopi istedi dr kusmasam bile ağza kendiliğinden gelen kusmuk oluyor hiç öğurmeden cevap verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 17:59

   Mide bezoar oluşumu olabilir ve bezoarar oluşumunun farklı tipleri vardır ve tiplerine göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Helikobakter pilori denilen bakteriyel bir durum nedeni ile gastrit ve/veya ülser gelişmiş olabilir. Peptik ülser gelişmiş olabilir. Mide vovulusu (mide dönmesi) olabilir. Ciddi gastroözofageal reflü olabilir. Mide fıtığı olabilir. Mide polip’i olabilir.

   İyi bir gastrolojik inceleme önemlidir ve ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. MEHMET

  26 Ocak 2017 at 15:27

  Merhaba. Aylar önce midem için gittiğim doktor endoskopi önerdi ve sonucunda midemde iltihap olduğunu ilaç tedavisi yapacağını söyledi. Daha sonra şikayetlerimden kurtuldum. Ancak geri geri gerilince midemin tam üst tarafı sanırım başladığı yere ani kramp giriyor bu konuda ne önerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:40

   Mide iltihabı eğer helikobakter piloriye bağlı bir iltihap değilse gastrittir (yani gastrit olarak tanımlanan durum enfeksiyonsuz mide iltihabıdır) fakat gastrit helikobakter piloriye bağlı da gelişebilir. Gastrit kronikleşebilir ve tekrarlayabilir. Gastrit reflüye neden olarak yemek borusu ile midenin arasındaki kapakçığı bozabilir ve reflü gelişir. Mide asidi bu kapağı aşıp yemek borusuna geçtiğinde yemek borusunda da hasarlar veya ülser oluşur ve buna bağlı olarak bahsettiğiniz yerde ağrı olabilir.

   Gerildiğinizde hasarlanan bu kapak açılıp kapanıyor olabilir ve buna bağlı da ağrılar olabilir veya bu kapağı açıp kapatan kaslarda sorunlar olabilir.

   Bu durum için doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 51. pınar

  29 Ocak 2017 at 15:45

  merhaba hocam, bundan 3 yıl önce safra kesemde 1 tanesi 4.5mm diğerleri bundan küçük toplamda 3 adet polip tespit edildi.en son testlerimi ekim ayında yaptırdım 3 yıldır aynı büyüklükteler herşey normal çıktı. 1 hafta sonrasında yediğim balık yüzünden rahatsızlandım ateş bulantı kusma oldu . enfeksiyon tespit edildi gıda zehirlenmesi diye düşündüm.Sonra 1 hafta önce gene bu sefer yağlı ıspanak böreği yemiştim 6-8 saat sora karın guruldaması ishal kusma ateş olarak ortaya çıktı acaba sebebi safra kesesimidir. aldırmalımıyım çok korkuyorum.bir sorumda bu belirtiler başlamadan önce gaitamda mukus gördüm şeffaf salya gibi ben vajinal akıntı diye düşündüm ama emin olamadım uzun süre açlıktan sora hızlı yemek yiyince 5dk içinde guruldamalar oluyordu şüphelendim gaita ve idarar testi yaptırdım hiç bir terslik yok gizli kan aramasıda yapılmıştı çıkmadı acaba bağırsak hastalığı riski taşıyormuyum sanırım süt ürünlerine intöleransım var çünkü içince bir guruldama oluyor kolonoskopiye sizce gerek varmı yorumunuz benim için önemli teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2017 at 00:10

   Safra kesesindeki polip 4 mm üzerinde olduğunda genellikle cerrahi uygularlar gastroentroloji uzmanları. Sizde birden fazla polip olduğu için bunların safra kanalını tıkayıp tıkamadıkları önemlidir. Safra kanalını tıkarlar ise safra iltihabına, safra reflüsüne, pankreas iltihabına, karaciğer sorunlarına neden olabilir. Karaciğer enzimleri bozulabilir ve bazı besinlerin sindiriminde kullanılan enzimler yetmeyebilir (örneğin laktaz eksikliği gibi bir eksiklik) laktoz intoleransına neden olabilir.

   Bu durumları ve gelişmeleri gastroloji doktorunuz ile konuşmanız da fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 52. İsa

  3 Şubat 2017 at 17:59

  Merhaba hocam, benim yaklaşık 15 gün önce karnımda ağrı oldu yemekten sonra arttı. Bir kaç gün sonra ağrım geçti ve o günden beri tuvalet alışkanlıklarım değişti normal de iki günde bir büyük abestimi yaparken şimdi günde iki veya üç kere yapıyorum. Dışkımda bazen sarı bir sıvı görüyorum bir kere de sadece bu sıvı geldi. Karnımda öyle rahatsız etmeyecek şekilde ağrılar olıyor. Bazen yemekten önce ağrıyor bazen yemekten sonra ağrıyor. Ağrım falan çok az aslında ağrı bile değil bir rahatsızlık hissi guruldamalar falan oluyor. Doktora gittim kan ve idrar tahlili yapıldı birşey çıkmadı bir de karın ultrasonu verdi ona da gün verdiler. Sormak istediğim benim hastalığım ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 09:32

   Gaz sorununa ve dışkılama değişikliğine neden olan birçok faktör vardır. İrritabl bağırsak sendromu olabilir fakat irritabl bağırsak sendromuna neden olabilecek başka hastalıklar veya durumlar da olabilir. Enfeksiyon olabilir ve enfeksiyon varlığının incelenmesi için dışkı testi ya da kolonoskopi gerekir. Ülseratif kolit olabilir.

   Doktor kontrolünü ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 53. Gül

  4 Şubat 2017 at 17:16

  Mrb hocam.1saat öncesi çalışıyordum birden modeme bı sıkıntı nefes alamama daralma şeklinde ağrı girdi.gogus kafesine yayıldı hem midemde hem göğüs kafesinde olmaya başladı.sanki içim hava doldu ama nefes alırken daraldim.iki gündür az ishal var.32 yaşındayım.bebeklikte safra kesesi alınmış.ince bağırsak onikiparmak bagirsagiyla bağlanmış.boyle sıkıntı ilk defa oldu.sirt üstü uzandım nefes alırken mide ve göğüste kaburgalar acio biraz.ekspaz hap içtim faydası olur mu? Neden olmuş olabilir bu durum acaba.cok sağolun şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 14:13

   Ağır bir şeyler yemişseniz buna bağlı mide spazmı olabilir. Safra kesesi olmayan kişilerin ağır yağlı sindirilmesi zor besinler yemesi sıkıntı yaratabilir. Ayrıca bu tür sıkıntılar kalp ile ilgili de olabilir. Sindirim sisteminde bir tıkanmaya bağlı da olabilir.

   Bir gastroloji ve kardiyoloji uzmanı tarafından bu durumların değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Gül

  7 Şubat 2017 at 20:46

  Cevabınız için sağolun hocam.Hastaneye gittim kan tahlilleri idrar tahlili iki röntgen EKG cekildi.hafta sonu olduğu için mecbur acile gittim.hemogram kardiyak kan testi röntgen EKG Allah’a şükür temiz çıktı.idrarda bakteri çıktı ve mideden kaynaklı görünüyor dendi.ben bı süredir geceleri 1-2 gibi sek Nescafe içiyordum.onun etkisi olmuş olabilir mı? Hayırlı günler doktor bey

  • Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 10:53

   Midede bakteri ya da bakterisiz iltihap varsa buna bağlı olabilir. Midedeki durumun netleşmesi için gastrolojik değerlendirme gerekir. Acil serviste yapılan tetkikleri de yanınızda götürerek gastrolojik muayene önemlidir.

   Midede helikobakter pilori adında bir bakteri ülsere, gastrit gelişmesine ve gastroözofageal reflüye neden olarak sizin anlattığınız şikayetlere yol açabilir, bunun yanı sıra neskafe gastrit ve ülser gibi oluşumları azıttırarak gece siz farkında olmasanız bile yemek borusuna mideden asit gelmesine neden olur ve bu asit dolayısıyla yemek borusu da tahriş olur ve nefes darlığına, göğüste ağrıya, yanmaya, sıkıntıya, mide ağrısına, neden olur. Asitli sıvı nefes borusuna da gidebilir ve bu durumda akciğerler, bronşlar da iltihaplanabilir ve bunlara bağlı da yaşadığınız sıkıntılar ortaya çıkabilir.

   Gastroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 55. sahra

  13 Şubat 2017 at 15:52

  ben dün sabah midemde cok ağır bir ağrıyla uyandim. nefes bile almakta zorlaniyordum. ve bu yarim saatten fazla surdu. ve hala midemde gulerkem aniden kalkarken agri oluyor sebebi nedir ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:58

   İltihabi bir durum olabilir, yediklerinize bağlı mide spazmından olabilir, enfeksiyon olabilir, gastroözofageal reflüye bağlı olabilir, mide dönmesine bağlı olabilir, gıda toleransına bağlı olabilir, besin zehirlenmesine bağlı olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git