Hastalıklar ve Tedaviler

Mide Spazmı Nedenleri Ve Belirtileri

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Mide spazmı neden olur? Mide spazmı tedavisi

Mide spazmı genelde midenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılmasıdır. Midenin kaslarının aşırı kasılmasına neden olan herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Mide spazmı aşırı korku ve heyecan veren stres ile ilgili olabileceği gibi, ağır bir yemekten sonra, özellikle yemek yerken mideyi hava ile doldurmak çok sinirli iken hızlı yemek yemek sonucunda da meydana gelebilir.

Bunların dışında mideye ait hastalıklarda da mide spazmı gelişebilir. Örneğin, mide ülseri, gastrit hastalığı, kanser veya mide çıkışında tıkanmaya neden olan durumlardan mide spazmı oluşabilir. Mide spazmını soğuk ve çiğ yenen bazı gıdalar, kafeinli içecekler, mideyi aşırı doldurmak, ağır travmalar, ağır psikolojik rahatsızlıklar, uzun süren ishaller, uzun süren kabızlıklar, besin zehirlenmeleri, ağır metal zehirlenmeleri, süt intoleransı, sindirim sistemi bozuklukları ile ilgili diğer sorunlar, besin alerjileri, fiziksel olarak ağır yorgunluklar ve bazen adet dönemleri gibi etkenlerde mide spazmını tetikleyebilir.

Mide spazmı belirtileri

Mide spazmı geçiren kişide ağrı genellikle göbek ile kaburgalar arasında hissedilir ve bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Ağrı girdiği sırada hasta terler, rengi solar ve dayanılması zor bir ağrıdır. Mide spazmı süresi genellikle birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişir ve bazen spazm tekrar tekrar gelir.

Mide spazmı nasıl teşhis edilir?

Mide spazmını diğer mide hastalıklarından ayırt etmek önemlidir. Mide spazmı genellikle bir an gelip geçici tarzda olur ve sık karşılaşılan bir sorun değildir. Fakat mide rahatsızlıklarına bağlı olan mide ağrıları ve mide spazmı uzun süre devam eder. Örneğin, mide ülserlerinde, on iki parmak bağırsağı ülserlerinde veya ağır gastritlerde asit fazlalığından dolayı mide ağrıları olur ve bu ağrılar yemekten bir saat önce ve yemekten iki saat sonra kendini gösterir. Mide yolunda tıkanma yapan ülser ya da kanser oluşmasına takiben mide spazmı olabilir ve teşhis konulur iken bu hastalıkların ayırıcı tanısı için iyi bir gastroentrolojik muayene ve hastanın öyküsünün alınması oldukça önemlidir.

Doktor muayenesinden sonra gerekli tetkikler istenir. Bu tetkikler genelde kan testleri, idrar testleri, endoskopik tetkikler şeklinde olur. Endoskopi tetkiki hastanın yemek borusu, midesi, on iki parmak bağırsağının içinde mide spazmına neden olabilecek bir hastalığın olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Mide spazmı nasıl tedavi edilir?

Mide spazmı tedavisinde önemli olan hastanın spazmını tekrar ettirecek tetikleyicilerden uzak durmasıdır. Hasta ilk mide spazmını geçirdikten sonra neyin tetiklediğini anlayabilir ve sonrasında aşırı yemek yemekten, yemek yerken konuşmaktan ve hava yutmaktan, soğuk ve çiğ sebze ve meyve yemekten ve kafeinli içecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Bunun dışında mide spazmı başladığında hasta kendi kendine bazı yöntemler uygulayabilir.

Örneğin, gaz sorunu var ise gazı atmak için kısa yürüyüşler yapması, bir süre sırt üzeri yatması, derin nefes alıp verme egzersizleri yapması gibi yöntemler ile kendini rahatlatabilir. Bu yöntemlerin yetmediği durumlarda doktorun önerdiği ağrı kesiciler veya daha ağrı kesiciler alınabilir. Mide spazmı çoğunlukla tekrar edici bir rahatsızlıktır ve spazmın altında yatan neden mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca hasta yaşam tarzını ve beslenme şeklini bu duruma yönelik değiştirmelidir.

Mide ağrısı neden olur?Mide kanaması neden olur?Gastrit nedir?

199 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git