Bağırsak Hastalıkları

Mide – Üst Gastrointestinal Sistem Kanaması Neden Olur? Mide Kanaması Belirtileri

Mide kanamasının meydana geldiği bölgede yara (ülser) olabilir ya da damarlarda bir yırtılma olabilir ve bu durumda mide kanaması meydana gelir.

Mide kanaması nedir?

Mide kanaması geniş spektrumlu bir durumdur, çünkü mide kanaması sadece mideden değil mide, yemek borusu, onikiparmak bağırsağının herhangi bir kısmında meydana gelen kanama mide kanaması olarak tanımlanır. Mide kanaması sık rastlanan bir sağlık problemidir.

ABD’de her yıl ortalama 100 bin hasta mide kanaması nedeni ile hastaneye başvurmaktadır. Mide kanamasının meydana geldiği bölgede yara (ülser) olabilir ya da damarlarda bir yırtılma olabilir ve bu durumda mide kanaması meydana gelir.

Mide kanaması tipleri ve nedenleri

Mide kanamasının birçok nedeni vardır. Mide kanaması kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür.

Yemek borusu hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: Yemek borusundaki kanamalar reflüye bağlı ve bazı ilaçların, antibiyotiklerin oluşturduğu tahrişten dolayı, o bölgede oluşan iltihabi bir soruna bağlı, ülser oluşumuna bağlı, özofagusta oluşan yırtıklara bağlı veya karaciğer hastalarında görülen yemek borusundaki varislere bağlı, yemek borusundaki kanama mide kanamasına yol açabilir.

Mide hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: Bu bölgelerde oluşan bir mikroba ya da aspirin, ağrı kesici, romatizma ilaçlarının kullanımına bağlı ülserler mide kanamasına yol açabilir. Yemek borusunda ve midede oluşan varisler nedeni ile mide kanaması gelişebilir ki, bu durum en tehlikeli olanıdır. Ayrıca mide tümörleri, erozyonlu gastritler, peptik ülser, aşırı alkol kullanımı, stres, sıkıntı ve üzüntüler ve nadir olarak da komşu organlara bağlı kanserler mide kanamasına neden olur.

Onikiparmak bağırsağı hastalıklarına bağlı mide kanaması nedenleri: İnce bağırsak kanamalarının % 70-80’i vasküler (damarsal) lezyonlara bağlıdır. Bu damarsal sorunlar arasında anjiyodisplazi, venöz ektazi, telenjektazi, arteriyovenöz malformasyon, Dieulafoy lezyonu gibi durumlar vardır. İnce bağırsak kanamalarının ikinci nedeni tümörlerdir. İnce bağırsak kanamasının diğer nedenleri arasında duodenum ülseri, jejunal divertiküller, Crohn hastalığı, aortoenterik fistül, meckel divertikülü, Zolinger Ellison sendromu, vaskülit, ilaçlar ve enfeksiyonlar vardır.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması nedeni ile genellikle acil servislere başvurulur. Mide kanaması belirtilerinde hastanın kusma sırasında ağızdan kan gelmesi ya da kahve telvesi gibi sıvı gelmesi başlıca belirtileridir. Bunun dışında kusma olmadan da hastanın dışkısında siyah renkli bir görünüm, katran renginde ve parlak şekilde, çok pis kokulu, yapışkan şekilde dışkılama bozukluğu mide kanamasına işaret edebilir.

Bazen de bu belirtilerin hiç biri olmadan, hastada baş dönmesi, çarpıntı, terleme, kendini kaybetme ve baygınlık gibi belirtiler ile hastaneye veya doktora başvurabilir. Mide ağrısı ile mide kanamasının çok fazla bir ilişkisi olmayabilir. Mide kanaması ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı gelişmiş ise bu hastada çok fazla ağrı kendini belli etmez.

Mide kanaması belirtileri

Mide kanaması teşhisi 

Mide kanaması şüphesi olan hastanın mutlaka acil servise başvurması gerekir. Hastanın ağzından kusmuk ile kan ya da kahve telvesi şeklinde sıvı geliyor ise bu durum mide kanaması şüphesi taşır. Diğer bir bulgu ise dışkının katran renginde olmasıdır.

Burada yapılacak bazı tetkikler ile hastanın tansiyonunun ölçülmesi, bazı kan tahlillerinin yapılması, dışkı tahlillerinin yapılması şeklinde tetkikler ve hastaya endoskopik gastroskopi yapılması sonucunda mide kanamasının nedeni teşhis edilir. Mide kanaması geçirdiği düşünülen hastada endoskopik yöntemin önemi büyüktür. Mide kanaması geçiren hasta mutlaka gözlem altında tutulmalıdır.

Mide kanamasının tedavisi nedir?

Mide kanamasını direkt olarak etkileyen asit azaltıcı ilaçlar tedavide kullanılır. Çünkü midedeki asit mide kanaması olan hastanın kanamasını şiddetlendirir veya kanamanın durmasını engeller. Hastanın kan miktarı çok azalmış ise hastayı damar yolundan kan ve sıvı verilir.

Mide kanaması geçiren kişiye ağrı kesici ilaçlar verilmesi, yemek yedirilmesi ve süt içirilmesi midede daha çok tahribata neden olur, bu nedenle bunların yapılmaması gereklidir. Mide kanaması şüphesi olan hastanın durumu ağırsa bir an önce doktora yetiştirilmelidir. Mide kanaması geçiren kişi doğru tedavi edilmez ise yeniden mide kanaması geçirebilir.

Mide kanamalı hastanın teşhisinde ve takibinde nelere dikkat etmeli?

Mide kanaması ile hastaneye başvuran hastaların genelinde sorun, kan kaybı ile ilgili değil kanamanın ağırlaştırdığı altta yatan hastalıklardır. Örneğin ileri yaş hastalarda yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı ve şeker hastalığı var ise bu hastalıkların kontrolü zorlaşır ve bu hastalıklar ile ilgili problemler de ortaya çıkar.

Mide kanaması geçiren hastalarda ölüm vakaları genellikle altta yatan hastalıklardan dolayı gerçekleşir, bu nedenle mide kanaması geçiren hasta genel olarak değerlendirilmeli ve diğer hastalıkları ile birlikte takip edilmelidir. Mide kanaması olan ve başka hastalıkların kanamaya eşlik ettiği hastalar mutlaka yoğun bakım servisi olan merkezlerde takip edilmelidir.

Mide kanaması geçiren hasta nelere dikkat etmeli?

Mide kanaması geçiren kişinin tedaviden sonra mutlaka beslenmesine dikkat etmesi önemlidir.

 • Örneğin aşırı baharatlı gıdalardan uzak durması
 • Alkol kullanımını ya en aza indirmesi ya da tamamen bırakması
 • Kafein tüketimini olabildiğince azaltması
 • Gazlı içeceklerden uzak durması
 • Ağrı kesici ilaçları ve aspirin kullanmaması veya gereken durumlarda doktor kontrolü altında ve gerekirse mide koyucu eşlinde kullanılması
 • Gerekmedikçe ve doktor kontrolü altında olmadıkça antibiyotik ve grip ilaçları kullanımından kaçınılması veya gerekli ise mide koruyucu eşliğinde kullanılması
 • Midede ülser ve gastrit gelişimine ya da bu durumların artmasına neden olacak besinlerden kaçınması
 • Sigaradan uzak durması
 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınması
 • Aşır yağlı yemeklerden ve kızartmalardan kaçınması
 • Salamura gıdalardan ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca kaçınması
 • Altta yatan bir hastalık varsa buna yönelik takip ve tedavilerine dikkat etmesi
 • Stres, aşırı üzüntü gibi durumlardan kaçınması gibi korunma yöntemlerine mide kanaması geçiren hastalar yaşam boyu dikkat etmelidir.

Not: Taze kan tükürme veya kusma, kahve telvesi gibi kusma, siyah ve/veya yumuşak dışkılama, ciddi kansızlık gibi problemleri olan hastalarda gizli mide veya bağırsak kanması mutlaka araştırılmalıdır ya da hasta bu tür durumlarda mutlaka bir gastroloji doktoruna ya da acil servise başvurmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Midenin anatomik yapısı ve mide hastalıkları
 2. Mide ağrısı neden olur
 3. Kusma nedenleri ve tedavisi
 4. Mide kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Mide ve duodenum ülseri neden olur

6 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  29 Haziran 2015 at 23:39

  mide kanamasından korunmak için temel olarak ne yapmalıyız? örnek verebilir misiniz?

  • Avatar

   Adsız

   30 Haziran 2015 at 10:17

   Mide kanamasının birçok nedeni vardır. Yemek borusu hastalıkları, on iki parmak bağırsağı hastalıkları, ilaçlar, stres, alkol, sigara ve midenin kendi hastalıkları gibi hastalıklar mide kanamasına neden olur. Fakat mideyi ilgilendiren tüm hastalıklarda az ve sık yemek, öğün sayısını 4 veya 6'ya çıkarmak, yemeklerden çok doymadan kalkmak, alkol kullanımı var ise bırakmak, sigara kullanımı var ise bırakmaya çalışmak, siyah çayı azaltmak, kahveyi en fazla 1 fincan ya da hiç içmemek, acı, baharatlı, turşu, ekşi, sirke gibi yiyeceklerden uzak durmak, bol ılık su içmek, soğuk içecek ve yiyecek tüketmemek, meyveleri az yemek ya da şekersiz komposto şeklinde tüketmek, kola, gazoz gibi içeceklerden uzak durmak, kızartmalardan uzak durmak, haşlanmış ya da kendi suyunda pişen yemekleri tercih etmek, her şeyi ılık tüketmek, yatmadan en az 2 saat önce su dışında hiç bir şey yememek ve içmemek, aspirin benzeri ağrı kesicileri kullanmamak, stresten kaçınmak ve doktor kontrollerini ihmal etmemek gibi ana yöntemler tüm mide hastalıklarında esastır.

 2. Avatar

  Adsız

  1 Temmuz 2015 at 19:40

  Mide kanaması geçiren hamile kalabilir mi?????

  • Avatar

   Adsız

   2 Temmuz 2015 at 11:54

   Mide kanamasının nedenleri farklıdır. Fakat mide hastalıkları hamile kalmayı engel değildir. Mide kanaması sonrası belli bir tedavi uygulanmıştır. Bu tedavi ve ilaçlar devam etmediği sürece sadece beslenme şeklindeki diyet programını uyarak, doktor kontrollerini ihmal etmeyerek hamilelikte önemli bir sorun olmaz. Zaten mide hastalıkları diyetinde bebeğin beslenmesini engelleyen bir diyet programı yoktur. Mideyi rahatsız eden besinlerin bebek gelişiminde çok önemli bir etkisi olmamaktadır. Hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuz ile de bu durumu görüşüp diyetinizi buna göre planlayabilirsiniz.

 3. Avatar

  Adsız

  19 Ağustos 2015 at 21:21

  aç kalmak mide kanaması yapar mı,

  • Avatar

   Adsız

   20 Ağustos 2015 at 15:49

   Mide kanaması kullanılan ilaçlara bağlı (kalp, böbrek ve romatizmal ilaçlar gibi) gelişebilir. Mide kanaması genellikle erkeklerde daha sık görülür. Mide kanamasına nadan olan en önemli faktörlerden biri ülser ve gastrittir. Ayrıca aşırı alkol kullanımı, sigara kullanımı, kortizonlu ilaç kullanımı, aşırı ağrı kesici kullanımı, aspirin kullanımı, yaşın ilerlemesi, yemek borusu ve mide varisleri, yemek borusunda meydana gelen yırtılmalar, stres, helikobakterplori denilen bir bakteri, mide tümörleri ve damar genişlemesi gibi nedenler de mide kanasına yol açabilir. Ülserli hastalarda uzun süre aç kalmak mide kanamasını tetikleyebilir. Çünkü uzun süre aç kalmak mide asidini arttırır. Aç karnına sigara içmek mide kanaması yapabilir. Aç karnına asitli içecekler içmek, aşırı sıcak yemek mide kanamasına sebep olabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git