Bağırsak Hastalıkları

Mide Gribi Nedir? Mide Gribi Belirtileri

Mide gribi çocuklara genellikle okullarda ve yuvalarda bulaşmaktadır ve çocuklardan da ailelere bulaşarak salgın durumuna gelmektedir.

Mide gribi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Mide gribi, sonbahar ve kış aylarında çocuklarda sağlığı tehdit eden ve son yıllarda Türkiyede’de oldukça sık görülen bu hastalık kusma, ishal ve ateş ile kendini göstermektedir. Mide gribi çocuklara genellikle okullarda ve yuvalarda bulaşmaktadır ve çocuklardan da ailelere bulaşarak salgın durumuna gelmektedir.

Mide gribi nasıl bulaşır?

Mide gribi aynı zamanda kış ishali olarak da tanımlanmaktadır. Halk arasında mide gribi olarak tanımlanan bu durum norovirüs enfeksiyonlarının yaptığı bir hastalıktır. Mide gribi sıklıkla 5 yaş altı çocukları etkileyebileceği gibi yetişkinleri de bulaşmaktadır.

 1. Hastalık, mide gribine yakalanan çocuktan anne ve babaya, kardeşe, yuvadaki ya da okuldaki çocuklara ve anneanne, babaanne, dedeler gibi ebeveynleri de bulaşabilmektedir.
 2. Mide gribi solunum yolundan, enfekte yiyeceklerden, hasta kişinin eşyalarından ve dokunduğu eşyalardan, oyuncaklardan, yiyeceklerden, dışkıdan, kusmuktan, sulardan bulaşabilmektedir.
 3. Mide gribi aynı yuvada veya kapalı ortamda bulunan hastadan hasta olmayanlara 24 saat içerisinde bulaşabilir.
 4. Mide gribi enfeksiyonu bağışıklık geliştikten sonra da tekrarlayabilen bir enfeksiyondur.
Mide gribi nasıl bulaşır

Mide gribi nasıl bulaşır

Mide gribi belirtileri

Mide gribi belirtileri arasında kramp şeklinde karın ağrıları, bulantı, kusma, öksürük, ishal, halsizlik ve ateş, özellikle çocuklarda kilo kaybı gibi belirtiler vardır. 1 yaş altı çocuklarda ishal diğer belirtilerden daha fazladır.

Hastalığın belirtileri enfeksiyonu aldıktan 24 saat sonra ortaya çıkmaya başlar ve ilerleyen saatlerde bağırsak florasının bozulmasına neden olarak çocukta ishal gelişir. Norovirüslerin sebep olduğu hastalıkların bulguları genellikle 12-72 saat veya bazı hastalarda 4-6 gün içinde gerilemeye başlar, fakat virüs 2-3 hafta süresince hastanın dışkısı ile yayılabilmektedir.

Mide gribi tedavisi

Mide gribi tedavisinde çocuğun ya da hastanın şikayetlerine yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Hastanın ateşi düşürülür, gereken durumlarda elektrolit sevilerinin düzeltilmesi için hastanede serum verilir.

Hastanın bağışıklık sitemini güçlendirmeye yönelik tedaviler ve beslenme şekli uygulanır. Bu arada hastanın veya çocuğun yeterli sıvı alımı sağlanır. İshal sırasında ve sonrasında nütriyonel hasarın önlenmesi için beslenme şekli önemlidir.

Mide gribinden korunma yöntemleri

 1. Mide gribinden korunmanın en iyi yolu da temizliktir.
 2. Ellerin sık sık yıkanması gerekir.
 3. Hastalığa yakalanan kişiler ile temastan kaçınma önemlidir.
 4. Hasta kişilerin kullandığı eşyaları kullanmamak gibi önlemler mide gribinden korunmada önemlidir.
 5. Elleri kolonya dökmek, alkol dökmek mide gribi enfeksiyonundan korunmada çok etkili değildir, bu nedenle önemli olan sık sık elleri yıkamaktır.
 6. Kapalı ortamlarda çok uzun süre kalmamak gerekir.
 7. Kusan, ishali olan çocuktan diğer çocukların veya evdeki kardeşinin 1-2 gün uzak tutulması salgın gelişmesini önlemek için önemlidir.
 8. Mide gribinden ve diğer enfeksiyonel hastalıklardan korunmanın en iyi yollarından biri de kış aylarında erken yatmak ve dengeli ve düzenli beslenmektir.

Mide gribinden korunmak için bir aşı bulunmamaktadır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Gastroenterit nedenleri ve tedavisi
 2. Yaz ishali nedenleri ve tedavisi
 3. Dışkılama değişikliği nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda irritabl bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi
 5. Mevsim gribi nedenleri ve tedavisi
 6. Hava değişikliği ve hastalıklardan korunma
 7. Kış meyveleri ve kış meyvelerinin faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git