Fıtıklar ve Tedavileri

Mide Fıtığı – Hiatus Hernisi Nedir? Mide Fıtığı Belirtileri

Mide fıtığı olan kişiler tetikleyici faktörleri dikkat etmeli ve mutlaka yatma sırasında baş mide kısmından yüksek tutulmalıdır.

Mide fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Mide diyafragmanın altında, yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunan bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile mide arasındaki birleşim diyafragmanın hemen altında olmalıdır. Eğer mide diyafragma üzerine çıkar ise bu durum mide fıtığı veya hiatus hernisi olarak adlandırılır.

Mide fıtığı önemli bir sağlık problemidir. Çünkü yemek borusundan mideye giren gıda ve sıvıların tekrar geriye gelmesi, buradaki diyafragma ile yemek borusu arasındaki ilişki ile bir kapı sistemi sayesinde düzenlenmektedir. Eğer mide fıtığı var ise, mide yerinde değil ve daha yukarıda yerleşim göstermiş ise bu kapı sistemi bozulur ve reflü şikayeti başlar.

Mide fıtığı 4 farklı çeşitte olabilir. Kayma şeklinde ya da paraözofageal denilen şekilde veya her ikisi bir arada olabilir.

Mide fıtığına (hiatus hernisine) neden olan faktörler

Mide fıtığı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Mide fıtığını çeşitlerine göre değerlendirmek gerekir.

Kayıcı tip mide fıtığı nedenleri : Birincisi kayıcı (sliding) şekilde olan, diyafragmadan yemek borusunun geçtiği kas liflerinde ki gevşeklik yemek borusu ve mide arasındaki birleşimi diyafragma altında tutmayı sağlayamadığı için karın içerisindeki basıncın artmasına bağlı mide göğüs boşluğuna doğru yer değiştirir.

Bu durumu tetikleyen nedenler arasında şişmanlama, karın içi basıncı arttıran nedenler, çok sık kilo alıp verme, hamilelik, obezlik ya da ırksal bir takım özellikler ile kas liflerinin zayıflaması mide fıtığı oluşmasına yol açar.

Paraözofageal tip mide fıtığı nedenleri : Yemek borusunun diyafragmadan geçtiği boşluğu çevreleyen kaslardaki yırtılma ya da alınan bir travmaya bağlı zedelenme, midenin diğer bölümlerinin bulunduğu yerden yemek borusuna doğru kaçması tip iki denilen (paraözofageal mide fıtığı) gelişmesine neden olur.

Her iki cins mide fıtığı birlikte olabileceği gibi diğer bir tip ise mide ile birlikte batın (karın) organlarının da göğüs boşluğuna geçtiği 4. tip mide fıtığıdır. Özellikle kasların güçsüzlüğü, bu duruma neden olan sık sık kilo alıp verme, karın içi basıncının artışı ve bilinmeyen bazı ırksal özellikler midede fıtık oluşmasına neden olur.

Ağır kaldırma ye da midenin üzerine bükülme, sık sık ve kuvvetli öksürük şikayetleri yaşamak, kuvvetli hapşırma, şiddetli kusma, stres gibi nedenler mide fıtığı gelişmesine neden olabilir.

Mide fıtığı (hiatus hernisi) belirtileri

Normal şartlarda ağızdan alınan gıda çiğnenerek yutulur. Yenilen ve içilen gıdaların yemek borusundan mideye geçtiği kısımda bir kapı sistemi vardır ve beslenme sırasında bu kapı sistemi yutma anında açılır ve gıda mideye iner. Midenin içeriğinin tekrar geriye çıkmaması için bu kapı sistemi tek yönlüdür.

Mide fıtığının olması durumunda bu kapı siteminde bozulma meydana gelir. Bu bozulmadan dolayı yemek asitleri yemek borusuna kaçarak burada tahrişe ve reflüye sebep olur.

Kısaca mide fıtığı belirtileri arasında midede yanma, mide ekşimesi, mide ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, ağız içine acı su gelmesi ve bu kısımlarda gelişebilecek ülserler ile yutma sırasında ağrı, yutmada zorlanma gibi belirtiler vardır.

Mide fıtığı (hiatus hernisi) teşhisi

Mide fıtığı teşhisi genellikle başka bir nedenden dolayı yapılan tetkiklerde ortaya çıkar. Mide fıtığında şikayete neden olan durum genellikle reflüdür. Mide fıtığı olan hasta reflü şikayetinden dolayı hastaneye başvurur.

Mide fıtığı basit bir ilaçlı pasaj filmi ile kolayca teşhis edilebilir. Diyafragma üzerine çıkarak göğüs boşluğuna giren mide bölümü ilaç ile dolduğunda daha kolay tespit edilir. Ayrıca baryumlu pasaj grafilerinde bileşkenin yeri de genellikle belirlenebilir. Bu sayede mide fıtığının tipini bulmak da mümkün olur.

Mide fıtığı (hiatus hernisi) tedavisi

Mide fıtığının tedavisi tamamen tipine göre planlanır.

Kayma şeklinde olan mide fıtığı tedavisi : Mide fıtığı tip 1 denilen kayma şeklinde ise ki, mide fıtıklarının % 90’ından fazlası bu şekilde gelişir. Bu durumda ortaya çıkan reflü şikayetleri ilaçlar ile tedavi edilir.

Paraözofageal tip mide fıtığı tedavisi : Tip 2, tip 3 ve tip 4 denilen midenin fundus denilen bölümünün de göğüs boşluğuna geçmesinin tek başına ya da tip 1 ile olduğu durumlarda ise cerrahi tedavi gerekir.

Toplumda görülme sıklığı kayma şeklinde olan tip 1 mide fıtığıdır ve bunların bir kısmı reflü şikayetine neden olur. Mide fıtığı reflü şikayetlerine neden olduğunda reflü tedavisi şeklinde ilaçlar ile ya da tip 1’in dışındaki (paraözofageal) mide fıtıkları cerrahi olarak tedavi edilir. Paraözofageal mide fıtıkları tedavi edilmez ise mide kanserine neden olabilir.

Mide fıtığı tedavisi

Mide fıtığı tedavisi

Mide fıtığı (hiatus hernisi) olanlar nasıl beslenmeli?

Mide fıtığının varlığı reflü şikayetlerine neden olur, bu nedenle diğer yemek borusu ve bağırsak hastalıklarının aksine, beslenmeden olumuz olarak etkilenir. Mide fıtığı var ve bunun yarattığı reflü şikayeti söz konusu ise yatmadan en az iki buçuk, üç saat önce yeme içme bırakılmalıdır, çünkü mide iki buçuk, üç saate boşalır.

Boş kavanozun kapağı iyi çalışmıyor ise yan konulduğunda akacak bir şey olmadığı için bir zararı olmaz fakat dolu bir kavanoz kapağı bozuk olduğu halde yan konulur ise içi boşalır. Mide reflüsünün ve mide fıtığının neden olduğu reflü şikayetinin mantığı bu şekildedir.

Bu durumu tetikleyen beslenme tarzından kaçınmak gerekir.

 1. Yağlı yemekler
 2. Domates suyu
 3. Filtre kahve
 4. Portakal suyu
 5. Hazır gıdalar
 6. Baharatlı ve salamura gıdalar
 7. Yiyecek ve içeceklerin soğuk olması
 8. Seyrek ve çok fazla yiyerek beslenme şekli
 9. Sigara ve alkollü içecekler (özellikle mayalı alkol) tipi içecekler gibi beslenme tarzından mide fıtığı ve reflüsü olan hastaların kaçınması çok ama çok önemlidir.

Mide fıtığı olan kişiler tetikleyici faktörleri dikkat etmeli ve mutlaka yatma sırasında baş mide kısmından yüksek tutulmalıdır.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide volvulusu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mide ve bağırsak gazı nedenleri ve tedavisi
 3. Mide yanması nedenleri ve tedavisi
 4. Mide ve duodenum ülseri nedenleri ve tedavisi
 5. Mide ekşimesi nedenleri ve tedavisi
 6. Mide gribi nedenleri ve tedavisi

12 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  16 Eylül 2015 at 19:43

  Mide fıtığı fizik muayene ile ortaya çıkar mı.

  • Avatar

   Adsız

   17 Eylül 2015 at 10:00

   Mide fıtığı genellikle herhangi bir belirti göstermeyebilir. Hastalar çoğunlukla öne doğru eğildiklerinde veya yattıklarında mide içeriğinin yemek borusuna geri gelmesinden şikayetçi olurlar. Mide fıtığı teşhisi genellikle başka bir nedenden dolayı yapılan tetkiklerde tesadüfen konulur. Bazen mide fıtığı direkt kanama veya demir eksikliği yapar ve anemiye neden olarak bu şekilde fark edilebilir. Mide fıtığı, reflü, ülser gibi herhangi bir neden ile istenen endoskopi, röntgen filmi ya da tomografi tetkiklerinde teşhis edilir. Mide fıtığı baryumlu grafi çekilmesi ile de teşhis edilebilir. Mide fıtığı şüphesi olan hastanın iyi bir gastroentroloji uzmanına görünmesi gerekir. Çok geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Ahmet

  12 Kasım 2016 at 01:04

  Merhaba hocam bende reflu ulser gastrit var 9 aydir ilac kullaniyorum bu aralar 2 kaburgamin arasinda agri oluyor mide fitiği olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 15:10

   Gastrit (mide iltihabı) kronikleşebilen bir durumdur ve gastritin bazı nedenleri vardır.

   Helikobakter pilori denilen bir bakteri nedeni ile gastrit meydana gelebilir.

   Safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri, safra iltihabı nedeni ile gastrit gelişebilir.

   Bazı sistemik hastalıklara bağlı kronik gastrit gelişebilir ve bunlara bağlı göğüs kısmında ağrı, yanma, ekşime gibi hisler olur ve bu durum gastrit ve reflüye bağlı da olabilmektedir. Gastrit reflüye sebep olarak göğüs kısmında ciddi rahatsızlık hissine yol açar, yemek borusunu tahriş ederek veya ülser ve benzeri şikayetlere neden olarak yine göğüs kısmında ağrı ve sıkışma hissine neden olur.

   Eğer gastroloji bölümünde ileri tetkikler yapılmadı ise daha ileri tetkikler yapılması gerekebilir ve safra kesesinin de incelenmesi önemlidir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmenizde yarar vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Leyla

  13 Kasım 2016 at 15:04

  Merhalar hocam midemin ust taraflarinda 2 gogus kemigimin arasnda sislik var yemek yiyince falan agrıyor surekli hıçkırık tutuyor mide fıtıgı olabilir mi ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:31

   Hıçkırık sürekli ve sık sık oluyor ise diyaframa baskı yapan bir durum olabilir ve kaburgaların arasında şişlik var dediğinize göre bu hıçkırığın sebebi olabilir.

   Hıçkırık ve mide ağrısı özellikle yemeklerden sonra olduğu için fıtık olabilme ihtimali vardır, fakat iltihabi bir durum, mide dönmesi, mide ülseri, yemek borusu ile ilgili bir durum, polip şeklinde bir durum, pankreas ile ilgili bir durum, bağırsak sistemi ile ilgili bir durum, bezoar oluşumu gibi bir durum olabilir.

   Mide dönmesi olma ihtimali de vardır.

   En doğrusu bir gastroloji doktoruna gitmeniz olur.

   Sağlık dileğiyle.

 4. Avatar

  Ali Akdemir

  24 Ağustos 2017 at 23:41

  2011 yılında mide fıtığı ameliyatı oldum. aralıklı da olsa hıçkırık tutuyor du bu birkaç gün içinde aşırı derecede ve aralıklı nöbetler halinde iki saat gibi gecmiyor ve bir saat kadar olmuyor. sebebi ne olabilir sizce. teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 01:50

   Mide fıtığı kaynaklı daha önceden gastroözofageal reflü gelişmiş ise hıçkırık buna bağlı olabilir veya mide fıtığı ameliyatından sonra midenizde rahatlama olmuş ise, sizde buna bağlı beslenmeye dikkat etmemişseniz tekrar reflü gelişmiş olabilir, gastrit (mide iltihabı) olmuş olabilir, bazı ilaçlar hıçkırığa neden olabilir, sindirme güçlüğü hıçkırığa neden olabilir, kronik böbrek hastalığı hıçkırığa neden olabilir, psikolojik hastalıklar hıçkırığa neden olabilir, şeker hastalığı hıçkırığa neden olabilir, nörolojik bazı hastalıklar hıçkırığa neden olabilir.

   Mide fıtığı ameliyatından sonra hastanın beslenme ve yaşam tarzında bazı değişiklikler yapması da gerekir, bu durum hakkında doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Ayrıca mide fıtığı ameliyatında uygulanan tekniğe göre ameliyat sonrası hastalarda şikayetler tekrar başlayabilir, paraözofageal herni gelişebilir.

   Ameliyatınızı yapan doktorunuza ya da bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  Kaan

  16 Eylül 2017 at 11:10

  Hiatusu gevşek izlendi tanı hiatal herni pangasttir çıktı ve barsakta ibs çıktı geğirmem oluyor arada ve gaz sorunum var doktorum midemdeki fazla korkmam gerek gaz be geğirme sıkıntımı barsaktan olduğunu düşünüyor sizce ne olabilir mide şişlik oluyor ama geğirince gidiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2017 at 17:40

   Hiatus hernilerde (mide fıtıklarında) çoğunlukla midenin parsiyel ya da tam herniasyonunu ön plandadır. Herniasyonun (fıtığın) derecesine, şekline ve eşlik eden karın içi organların katılımına göre hiatal herniler 4 ana sınıflamada değerlendirilir. Hiatal herniler genellikle gastroözofageal reflüye yol açabilir ve gastroözofageal reflü de anlattığınız şikayetlere yol açabilir. Bunun yanı sıra irritabl bağırsak sendromu (İBS) durumu da tespit edilmiş ve bu durum hem onikparmak bağırsağında hem de kalın bağırsaklarda olabilir ve irritabl bağırsak sendromunun altında yatan başka bir hastalık olabilir. Bu nedenle bu durumun nedeninin araştırılması gerekir.

   Doktor takibinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkate almanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Hasan

  9 Mart 2019 at 22:52

  Sn.hocam; ben 9 sene önce adana da özel bir hastanede mide fıtığı ve reflü ameliyatı oldum,ameliyattan önce her şeyi yiyip içerken ameliyat sonrasından bu güne kadar yeme içmede sıkıntı yaşadım ve halende devam ediyor, 9 senedir karnımda hep şişlik ve gaz var,çeyrek ekmek bile yediğimde hemen karnım şişiyor,geçtiğim günler de şiddetli karın ağrısı ve gaz şikayeti ile acile gittim ve film çekildi, film de bağırsağımın tıkalı olduğu söylendi,yapılan tomografi ve filmlerde midemde fıtık olduğu ve midenin yer değiştirdiği söylendi,böyle bir şey olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2019 at 22:54

   Hiatal hernilerde çoğunlukla midenin parsiyel ya da tam herniasyonu ön plandadır. Herninin derecesine, şekline ve eşlik eden diğer batın içi organların katılımına göre hiatal herniler dört anatomik sınıfa ayrılır.

   Tip 1 hiatal herni, tip 2 hiatal herni, tip 3 hiatal herni, tip 4 hiatal herni.

   TİP I (1) hiatal herni en sık görülen mide fıtığı tipidir. Musküler hiatal kanalın genişlemesi ve frenoözofageal membranın gevşemesiyle midenin kardiya kısmının yukarıya herniye olması durumudur.

   Tip II (2) (paraözofageal, rolling tip herni) daha az sıklıkta görülmesine karşın daha önemli ya da acil cerrahi girişim gerektirebilen bir durumdur. Bu durum, midenin fundus bölgesinin ve bazen dalak ya da kolon (kalın bağırsak) gibi karın içi organların içinde bulunduğu peritoneal fıtık kesesinin normal özofageal hiatusun posterior mediastene doğru yer değiştirmesi durumunu içerir.

   Tip III (3) hiatal herni tipi de tip I ile Tip II’nin birlikte olduğu durumdur.

   Tip IV (4) ise tip III herniye ek olarak mide ve yemek borusu dışında başka intraabdominal organların (dalak, ince veya kalın bağırsaklar) da fıtık kesesinin içinde bulunduğu durumdur.

   Hiateus hernileri (mide fıtıkları) tekrarlayabilir.

   Ayrıntıları en iyi doktorunuz bilmektedir, bu nedenle doktorunuz ile görüşmeniz ve merak ettiklerinizi doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git