Bağırsak Hastalıkları

Mide ve Bağırsak Gazı Neden Olur? (Gastrointestinal Gaz)

Midede gaz oluşumunun nedenleri çok farklıdır. En sık mide gazına neden olan etken dışarıdan hava yutulması dır.

Gaz nedir?

Mide gazı üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında oluşan gazlardır. Bazen normalde midenin üst seviyesinde gaz bulunabileceği gibi, gaz belli bir hacmin üzerine çıkar ise kişide rahatsızlık yapar ve geğirme ile ya da on iki parmak bağırsağından ileri geçtiğinde bağırsaklarda gaz oluşumu şeklinde kendini gösterir. Mide gazı yemeklerden sonra midede şişkinlik, yatarken ya da hareket sırasında ağızdan gaz çıkarma, yemeklerden sonra bulantı hissi, çabuk doyma hissi ve mide orta bölgesinde ve yanlarda gerginlik gibi şikayetlere yol açabilir.

Mide gazına neden olan faktörler

Midede gaz oluşumunun nedenleri çok farklıdır. En sık mide gazına neden olan etken dışarıdan hava yutulması dır. Çabuk ve tam çiğnemeden yemek yemek, yemek yerken konuşmak, bazı stres anlarında iç çekme gibi bir davranışta bulunarak mideye hava ile gaz girer. Mide gazının ikinci en sık nedeni ise gastrit gibi mide rahatsızlıklarında oluşan fazla asit gaz reaksiyonuna girerek midede gaz oluşmasına yol açar. Ayrıca mide asidini uyaran ve gaz oluşumunu tetikleyen bazı yiyecekler vardır ve acı, ekşi, baharatlı, tatlandırıcılı ve yapay maddelerden yapılan soslar, karbonatlı içecekler, gazlı içecekler, sakız çiğnemek, hazır besinler, turşular, salamura besinler, fess food tarzı beslenme gibi yiyecekler mide gazı oluşmasına etken olur.

Mide gazı nasıl geçer? Mide gazı tedavisi

Mide gazından kurtulmak için öncelikle mide gazının neden olduğu tespit edilmelidir. Mide gazı şikayeti olan kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin, yemek yerken hava yutmamaya, hızlı yemek yememeye, mideye dokunan yiyeceklerden uzak durmaya, beslenme düzenine, çok uzun aç kalmamaya, birden çok yememeye dikkat edilmelidir. Mide gazı için kullanılan ilaçlar gastrit ve ülser için kullanılan ilaçlar ve gazın dışarıya atılmasını sağlayan ilaçlardır.

Bu ilaçlar özellikle küçük baloncuklar halindeki gaz taneciklerini birleştirerek gazın atılmasını sağlar. Bu ilaçlar gaz oluşumunu önlemede faydalıdır. Ayrıca kısa ve hafif yürüyüşler yapmakta sindirime yardımcı olur. Fakat öncelikle gazın neden oluştuğu tespit edilmeli ve bu nedenin tedavisi uygulanmalıdır. Sürekli ve alınan önlemlere rağmen geçmeyen mide ve bağırsak gazı sorununda kişi mutlaka bir gastroentroloji uzmanına baş vurmalıdır.

Bağırsak gazı nedir?

Bağırsak gazı sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağı ve daha alt seviyesine, ince bağırsak ve kalın bağırsaklar içerisinde oluşan bir gazdır. Bağırsak gazı mide gazının bağırsaklara geçişi ile bağırsaklarda gaz meydana gelebilir. Ayrıca bağırsak sistemi içerisindeki bakterilerin mayalanması sonucunda da bağırsaklarda gaz oluşabilir.

Bağırsak gazına neden olan diğer faktörler ise fonksiyonel bağırsak hastalıkları, kronik kabızlık şikayeti olanlarda, irritabl bağırsak sendromu denilen halk arasında spastik kolon hastalığı olarak bilinen durumda, sindirim sistemi enzimlerinin yetersiz salgılandığı durumlarda, pankreas enzimlerinin eksik olduğu durumlarda, safra sistemindeki bozukluklarda ekstra bağırsak gazı oluşabilir. Fazla miktarda oluşan gaza bağlı olduğu bilinen karın şişliği, karın bölgesinde ağrı, geğirme, distansiyon, karında huzursuzluk, dolgunluk, basınç hissi, gibi şikayetler görülür. Gaz sorunu en sık karşılaşılan gastrointestinal sistem yakınmasıdır.

Bağırsak gazına neden olan faktörler

Sürekli gaz şikayeti büyük olasılıkla bir sindirim sistemi hastalığının belirtisidir. Normalde yenilen besinlere bağlı, stres durumlarına bağlı ya da bağırsak hareketlerine bağlı geçici süreli gaz oluşumu görülebilir. Fakat kişide sürekli gaz şikayeti oluyor ise bu durumun organik bir nedeninin olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin bağırsak fonksiyon bozuklukları, bağırsak içi bakteri sayısının değişmesi, sindirim enzimlerinde eksiklik veya bozukluk, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, şişmanlık, kronik kabızlık, karında sıvı toplanması, organ büyümesi (karaciğer ve dalak) gibi, bağırsak tıkanıklığı, pelvik taban sorunları, laktoz ve froktoz toleransı, çölyak hastalığı, safra kesesi taşları, bağırsak mantarları, kullanılan antibiyotikler, düzensiz beslenme, uzun süre aç kalma, bir defada çok yemek yeme, yemeklerde sirkeli, baharatlı, turşu, ekşi gibi tatlandırıcıların tercih edilmesi gibi faktörler bağırsak gazına neden olabilir.

Bağırsak gazı tedavisi

Gaz tedavisinde öncelikle doktor hastayı iyi dinlemelidir. Yemek sonrasında oluşan hafif geğirmeler ve gazlı yiyeceklerden sonra oluşan yellenmeler normal kabul edilir ve tedavi gerektirmez. Bu durumda hastaların altta yatan ciddi bir rahatsızlıklarının olmadığını öğrenmeleri tedavide yardımcı olur. Yemeği yavaş yemek az hava yutulmasını ve yutulan havanın bağırsaklara geçerek dağılması ve emilmesi için yeterli zamanı sağlar.

Laktoz intoleransı, gastrit, emilim bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, çölyak hastalığı ve benzeri hastalıkların tespit edilmesi ve bu hastalıklara yönelik tedavinin uygulanması gaz şikayetlerinin azalmasını sağlar. Bazı hastalarda psikolojik destek gerekebilir. Gazlı yiyecekleri daha az tüketmek, yemeği yavaş yemek, gazlı içeceklerden uzak durmak, sigara ve benzeri içeceklerden uzak durmak, sakız çiğnememek, yağlı ve ağır gıdalardan kaçınmak ve içecekleri şişe ile değil bardak ile içmek, yemeklerden sonra çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih etmek gibi önlemler gaz şikayeti olan kişilerde fayda sağlar.

Gaz oluşumunu önleyen bitkisel çaylar ve yağlar

Gaz şikayeti olan kişilerin nedenini öğrendikten sonra evde uygulayabilecekleri bitkisel yöntemler, papatya çayı, nane çayı, ada çayı, biberiye, vanilya, yeni bahar, defne, kimyon çayı, zencefil veya zerdeçal çayı, karanfil, rezene, anason, kekik, civan perçemi (ayva dana), melisa çayı gibi çaylar mide ve bağırsak gazlarında faydalıdır. Fakat bu çayları da dikkatli içmek gerekir. Bu bitkilerin çaylarından en fazla iki çeşidinden birer fincan ya da sadece birinden bir fincan içmek yeterli olur. Çünkü bu çayların fazlası özellikle hamilelerde zararlı olabilir.

Ayrıca gaz yapan yemeklerden sonra karın bölgesine sıcak su torbası koymak ve susam yağı, zencefil yağı, anason tohumu yağı, lavanta yağı, karanfil yağı, limon yağı, ardıç yağı, nane yağı, ada çayı yağı, sarımsak yağı, rezene yağı, kişniş yağı, tarçın yağı, fesleğen yağı, bergamot yağı, kekik yağı gibi yağlar ile masaj yapmak veya bu yağların birbirine uyumlu olanların karışımını koklamak mide gazı sorunlarında ve bağırsak gazının meydana getirdiği ağrılarda faydalı olabilir. Fakat geçmeyen ve tekrarlayan gaz şikayetlerinde mutlaka doktora baş vurmak ve nedenin tedavisinin yapılması önemlidir.

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide ve bağırsak gazı için bitkisel tedavi yöntemleri
 2. Kısa bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi
 3. Çölyak hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Crohn hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda galaktozemi nedenleri ve tedavisi
 6. Malabsorpsiyon nedenleri ve tedavisi
 7. Rektal prolapsus nedenleri ve tedavisi

13 Yorum

 1. Adsız

  12 Temmuz 2015 at 21:32

  Midemde savaş varmış gibi gaz oluyor. Bu durumun nedeni nedir acaba?

  • Adsız

   13 Temmuz 2015 at 12:55

   Gaz ve şişkinlik, çok sık görülen bir sorundur. Gaz sorunu kadınlar ve çalışanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni genellikle stres, gerginlik ve üzüntü psikolojik olabilir. Gaz ve şişkinliğin birçok nedeni olabileceği gibi sık karşılaşılan nedenlerden biri de laktaz enzimi eksikliği ve buna bağlı laktoz hassasiyetidir. Besin alerjisi de bazı kişilerde gaz şikayetine neden olabilir. Bazı insanlarda çiğ yenen meyve ve sebzeler, gazlı içecekler de gaz oluşmasına neden olabilir. Gaz oluşumunu önleyecek önlemler alınmasına rağmen gaz şikayeti uzun süre tekrar eder ise bir gastroentroloji uzmanına gitmekte ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

 2. memo

  11 Ağustos 2016 at 23:37

  Merhabalar.

  midem de guruldama var ve gaz çıkarıyorum özellikle yemeklerden sonra şişkinlik çabuk doyma hissi felan oluyor birde çok yiyince rahatsız ediyor özellikle soğan yeyince beni çok rahatsız etmişti birazda halsizlik var üzerimde.

  bundan 2 ay önce bronşit olmuştum ozamanda 10 tane antibiyotik iğne ve balgamsökücü felan kullanmıştım. Bronşit olmadan önce böyle bir sorunum yoktu sizce antibiyotik iğneler yüzünden mi böyle olmuştur ve ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 16:04

   Antibiyotik kullanımından önce mide sorunlarınız yoktu ise bu durum antibiyotik kullanımına bağlı midenizin hasarlanmasından ve buna bağlı reflü gelişmesinden kaynaklanabilir.

   Bronşit (bronşların iltihaplanmasıdır).

   Antibiyotikler gastrit (mide iltihabı) gelişmesine, mide ülseri gelişmesine neden olabilmektedir.

   Ayrıca mide hassaslığı olan kişilerin antibiyotik, ağrı kesici kullanmaları durumunda mide koruyucu ilaçlar da kullanmaları gerekir.

   Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   • memo

    23 Ağustos 2016 at 14:40

    gastrolji uzmanı bir doktora gittim bağırsak tembelliği varmış bunun için ilaç yazdı
    1,5 ay bu hapı kullanmamı söyledi.

    bunu da buraya yazayım da aynı belirtileri olan arkadaşlar bilgilensin.

 3. ugur

  25 Ekim 2016 at 16:35

  Hocam 4 gundur zancidan duramiyorum nöbet nöbet geliyo isallimde karnimin etrafi agriyo giraplar giriyo buyuk tuvalete gidiyorum isal olarak geliyo hocam ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2016 at 18:37

   İshal durumlarının bu kadar uzun sürmesi başka bir hastalığınız (çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu gibi veya başka bir sistemik hastalık) yok ise enfeksiyon belirtisi olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz ve dışkı testi, kan testi gibi tetkikler yaptırmanız uygun olur.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 4. Abdullah

  14 Kasım 2016 at 12:24

  Hocam Merhaba b3nde mide kazimmasi mide guruladamasi şikayeti ile gittim ..
  Ultrason sonuclarim temiz çıktı. . Sadece insestenal gaz oluşumi felan yazıyordu. . Önemli bir şey değildir inş. . Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 21:50

   İntestinal gaz oluşumu (yani mide ve bağırsak sisteminde gaz tespit edilmiş) olarak değerlendirilir, fakat gastrointestinal sistemde gaz şikayetine sebep olabilecek nedenler arasında fizyolojik nedenler ve başka faktörler de vardır.

   Hızlı yemek yeme ya da bir şeyler içme, yemek yerken konuşma, sigara kullanımı ya da sigara, puro, pipo gibi maddeleri emme, fincan gibi bir kaptan sıvı yudumlamak, pipet ile sıvı içme, sakız çiğneme, gazlı içecekler, aşırı gaz oluşumuna neden olan yiyecekler, karın bölgesini üşütmek, ayakları üşütme, sindirim sorunları, uygun olmayan takma dişler, ağzı açık uyuma gibi hava yutmaya sebep olan faktörler gastrointestinal sistem gazına neden olabilen fizyolojik faktörlerdir.

   Bunların dışında bazı hastalıklar gastroözofageal reflü ve reflüye neden olan hastalıklar, astım atakları, geniz akıntısı, kronik pankreatit, gastroenteritler, çölyak hastalığı, protein kaybettiren enteropatiler, bağırsak florasındaki bozulmalar, bağırsak tıkanması ve tıkanmaya neden olan hastalıklar, parazitozlar, irritabl bağırsak sendromu, crohn hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik bazı hastalıklar, ülseratif kolit, bağırsak polipleri ve daha pek çok durum bağırsak ve mide gazına neden olabilir ve bu etkenler sadece ultrasonografik görüntüleme ile anlaşılmaz.

   Gastroloji bölümünde daha detaylı araştırma gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. filiz

  24 Kasım 2016 at 00:23

  Merhabalar, Midemde dayanılmaz şekilde gaz şikayetim var. Genelde ağızdan çıkıyor birkaç saniye aralıklarla ama dönem dönem oluyor ve 1 hafta kadr sürüyor. Kendimi üşüttüğümde olduğunu farkettim. Dahiliye doktoruna gitmiştim birkaç ay önce rüflü teşhisi koydu ancak reflü de görülen ağıza acı su gelmesi gibi şikayetlerim yok sadece gaz bunu doktora da belirtmeme rağmen reflü teşhisi koydu. Rennie Duo süspansiyon, Simflat ve protonex haplarını verdi onları kullanıyorum. Ama yanlış teşhis olabillir diye düşünüyorum çünkü herhangi bir tahlil yapılmadı. Sizce sorunum ne olabilir ve başka bir doktora gitmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2016 at 12:23

   Reflü, mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın bozulması sonucu mide asidinin yemek borusuna ve ağız içine geri gelmesi durumuna verilen addır.

   Reflü, eğer yemek borusundaki bu kapakta ve bu kapağın açılıp kapanmasını sağlayan kaslarda yapısal ya da edinsel bir bozukluk yok ise başka mide hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır aslında.

   Gaz şikayeti özellikle geğirme şeklinde gaz çıkarma genellikle mide problemlerine bağlı meydana gelen bir durumdur ve bu durum zamanla yemek borusu ve mide arasındaki kapağın iyice bozulmasına neden olur ve sonraki dönemlerde boğaza acı su gelmeye de başlar.

   Verilen ilaçlar zaten mide asidini baskılamak ve ülser, gastrit, helikobakter pilori, gaz şikayetleri, spazm gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

   Reflü durumu da zaten bu tür mide hastalıklarından kaynaklanır.

   Reflü bazen safra taşlarına, safra poliplerine, safra iltihabına bağlı da safra reflüsü şeklinde oluşabilir.

   Doktor anlattığınız şikayetlere göre bu ilaçları vermiştir, ancak bu ilaçlar bittikten sonra şikayetleriniz devam eder ve/veya tekrarlar ise iyi bir gastroloji doktoruna gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. burak

  31 Ocak 2017 at 19:25

  hocam merhaba benım yemeklerden sonra midem hamile karı gibi şişiyor aç karnına bısey yok normal fakat yemekten sonra 120 kılo bı ınsanın goruntusu gıbı oluyor karın tarafım bole bır sıskınlık ne kımsede gordum ne duydum acaba gastroparezi varda yedım yemekler mıdemden gıtmıyordamı bu sorun oluyor yoksa bu sıskınlıgın sebebı gazmı ama neden aç karnına bu kadar gaz olmuyor ınsan bı yemek yıyınce o kadar hava yutabılırmı devlet hastanelerıne gııyorum normal dıyıp gonderıyorlar ınanın mıdemı gorsenız 80 kılo olan ben yemekten sonra 120 kılo gıbı gosterıyorum ne yapcamı şaşırdım nolur yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 14:27

   Bu durum için midenin değerlendirilmesi, bağırsakların değerlendirilmesi, pankreasın değerlendirilmesi, karaciğerin değerlendirilmesi, akciğerlerin değerlendirilmesi, böbreklerin değerlendirilmesi gerekir. Öyle karşıdan bakıp bir şey yok denmesi doğru olmaz, çünkü gaz ve şişkinliğin birçok nedeni olabilir.

   Eğer mideyle, bağırsaklar ile, karaciğer ile, akciğerler ile, böbrekler ile, pankreas ile ilgili araştırmalara rağmen bir şey yok deniliyorsa ve yaşınız 30-35’den küçükse bu durum Akdeniz ateşi hastalığına balı olabilir ve bu tür hastalıklar üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji ve genetik danışmanlık bölümünde araştırılır.

   Bu durum uzun zamandır oluyorsa mutlaka araştırılması önemlidir. Fakat bütün bu durumlar bazen psikolojik bazı hastalıklara bağlı da olabilir, alerjik reaksiyonlara bağlı da olabilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git