Bağırsak Hastalıkları

Mide ve Bağırsak Gazı Neden Olur? (Gastrointestinal Gaz)

Midede gaz oluşumunun nedenleri çok farklıdır. En sık mide gazına neden olan etken dışarıdan hava yutulması dır.

Gaz nedir?

Mide gazı üst sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağına kadar olan kısmında oluşan gazlardır. Bazen normalde midenin üst seviyesinde gaz bulunabileceği gibi, gaz belli bir hacmin üzerine çıkar ise kişide rahatsızlık yapar ve geğirme ile ya da on iki parmak bağırsağından ileri geçtiğinde bağırsaklarda gaz oluşumu şeklinde kendini gösterir. Mide gazı yemeklerden sonra midede şişkinlik, yatarken ya da hareket sırasında ağızdan gaz çıkarma, yemeklerden sonra bulantı hissi, çabuk doyma hissi ve mide orta bölgesinde ve yanlarda gerginlik gibi şikayetlere yol açabilir.

Mide gazına neden olan faktörler

Midede gaz oluşumunun nedenleri çok farklıdır. En sık mide gazına neden olan etken dışarıdan hava yutulması dır. Çabuk ve tam çiğnemeden yemek yemek, yemek yerken konuşmak, bazı stres anlarında iç çekme gibi bir davranışta bulunarak mideye hava ile gaz girer. Mide gazının ikinci en sık nedeni ise gastrit gibi mide rahatsızlıklarında oluşan fazla asit gaz reaksiyonuna girerek midede gaz oluşmasına yol açar. Ayrıca mide asidini uyaran ve gaz oluşumunu tetikleyen bazı yiyecekler vardır ve acı, ekşi, baharatlı, tatlandırıcılı ve yapay maddelerden yapılan soslar, karbonatlı içecekler, gazlı içecekler, sakız çiğnemek, hazır besinler, turşular, salamura besinler, fess food tarzı beslenme gibi yiyecekler mide gazı oluşmasına etken olur.

Mide gazı nasıl geçer? Mide gazı tedavisi

Mide gazından kurtulmak için öncelikle mide gazının neden olduğu tespit edilmelidir. Mide gazı şikayeti olan kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin, yemek yerken hava yutmamaya, hızlı yemek yememeye, mideye dokunan yiyeceklerden uzak durmaya, beslenme düzenine, çok uzun aç kalmamaya, birden çok yememeye dikkat edilmelidir. Mide gazı için kullanılan ilaçlar gastrit ve ülser için kullanılan ilaçlar ve gazın dışarıya atılmasını sağlayan ilaçlardır.

Bu ilaçlar özellikle küçük baloncuklar halindeki gaz taneciklerini birleştirerek gazın atılmasını sağlar. Bu ilaçlar gaz oluşumunu önlemede faydalıdır. Ayrıca kısa ve hafif yürüyüşler yapmakta sindirime yardımcı olur. Fakat öncelikle gazın neden oluştuğu tespit edilmeli ve bu nedenin tedavisi uygulanmalıdır. Sürekli ve alınan önlemlere rağmen geçmeyen mide ve bağırsak gazı sorununda kişi mutlaka bir gastroentroloji uzmanına baş vurmalıdır.

Bağırsak gazı nedir?

Bağırsak gazı sindirim sistemi kanalının on iki parmak bağırsağı ve daha alt seviyesine, ince bağırsak ve kalın bağırsaklar içerisinde oluşan bir gazdır. Bağırsak gazı mide gazının bağırsaklara geçişi ile bağırsaklarda gaz meydana gelebilir. Ayrıca bağırsak sistemi içerisindeki bakterilerin mayalanması sonucunda da bağırsaklarda gaz oluşabilir.

Bağırsak gazına neden olan diğer faktörler ise fonksiyonel bağırsak hastalıkları, kronik kabızlık şikayeti olanlarda, irritabl bağırsak sendromu denilen halk arasında spastik kolon hastalığı olarak bilinen durumda, sindirim sistemi enzimlerinin yetersiz salgılandığı durumlarda, pankreas enzimlerinin eksik olduğu durumlarda, safra sistemindeki bozukluklarda ekstra bağırsak gazı oluşabilir. Fazla miktarda oluşan gaza bağlı olduğu bilinen karın şişliği, karın bölgesinde ağrı, geğirme, distansiyon, karında huzursuzluk, dolgunluk, basınç hissi, gibi şikayetler görülür. Gaz sorunu en sık karşılaşılan gastrointestinal sistem yakınmasıdır.

Bağırsak gazına neden olan faktörler

Sürekli gaz şikayeti büyük olasılıkla bir sindirim sistemi hastalığının belirtisidir. Normalde yenilen besinlere bağlı, stres durumlarına bağlı ya da bağırsak hareketlerine bağlı geçici süreli gaz oluşumu görülebilir. Fakat kişide sürekli gaz şikayeti oluyor ise bu durumun organik bir nedeninin olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin bağırsak fonksiyon bozuklukları, bağırsak içi bakteri sayısının değişmesi, sindirim enzimlerinde eksiklik veya bozukluk, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, şişmanlık, kronik kabızlık, karında sıvı toplanması, organ büyümesi (karaciğer ve dalak) gibi, bağırsak tıkanıklığı, pelvik taban sorunları, laktoz ve froktoz toleransı, çölyak hastalığı, safra kesesi taşları, bağırsak mantarları, kullanılan antibiyotikler, düzensiz beslenme, uzun süre aç kalma, bir defada çok yemek yeme, yemeklerde sirkeli, baharatlı, turşu, ekşi gibi tatlandırıcıların tercih edilmesi gibi faktörler bağırsak gazına neden olabilir.

Bağırsak gazı tedavisi

Gaz tedavisinde öncelikle doktor hastayı iyi dinlemelidir. Yemek sonrasında oluşan hafif geğirmeler ve gazlı yiyeceklerden sonra oluşan yellenmeler normal kabul edilir ve tedavi gerektirmez. Bu durumda hastaların altta yatan ciddi bir rahatsızlıklarının olmadığını öğrenmeleri tedavide yardımcı olur. Yemeği yavaş yemek az hava yutulmasını ve yutulan havanın bağırsaklara geçerek dağılması ve emilmesi için yeterli zamanı sağlar.

Laktoz intoleransı, gastrit, emilim bozuklukları, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, çölyak hastalığı ve benzeri hastalıkların tespit edilmesi ve bu hastalıklara yönelik tedavinin uygulanması gaz şikayetlerinin azalmasını sağlar. Bazı hastalarda psikolojik destek gerekebilir. Gazlı yiyecekleri daha az tüketmek, yemeği yavaş yemek, gazlı içeceklerden uzak durmak, sigara ve benzeri içeceklerden uzak durmak, sakız çiğnememek, yağlı ve ağır gıdalardan kaçınmak ve içecekleri şişe ile değil bardak ile içmek, yemeklerden sonra çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih etmek gibi önlemler gaz şikayeti olan kişilerde fayda sağlar.

Gaz oluşumunu önleyen bitkisel çaylar ve yağlar

Gaz şikayeti olan kişilerin nedenini öğrendikten sonra evde uygulayabilecekleri bitkisel yöntemler, papatya çayı, nane çayı, ada çayı, biberiye, vanilya, yeni bahar, defne, kimyon çayı, zencefil veya zerdeçal çayı, karanfil, rezene, anason, kekik, civan perçemi (ayva dana), melisa çayı gibi çaylar mide ve bağırsak gazlarında faydalıdır. Fakat bu çayları da dikkatli içmek gerekir. Bu bitkilerin çaylarından en fazla iki çeşidinden birer fincan ya da sadece birinden bir fincan içmek yeterli olur. Çünkü bu çayların fazlası özellikle hamilelerde zararlı olabilir.

Ayrıca gaz yapan yemeklerden sonra karın bölgesine sıcak su torbası koymak ve susam yağı, zencefil yağı, anason tohumu yağı, lavanta yağı, karanfil yağı, limon yağı, ardıç yağı, nane yağı, ada çayı yağı, sarımsak yağı, rezene yağı, kişniş yağı, tarçın yağı, fesleğen yağı, bergamot yağı, kekik yağı gibi yağlar ile masaj yapmak veya bu yağların birbirine uyumlu olanların karışımını koklamak mide gazı sorunlarında ve bağırsak gazının meydana getirdiği ağrılarda faydalı olabilir. Fakat geçmeyen ve tekrarlayan gaz şikayetlerinde mutlaka doktora baş vurmak ve nedenin tedavisinin yapılması önemlidir.

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide ve bağırsak gazı için bitkisel tedavi yöntemleri
 2. Kısa bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi
 3. Çölyak hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Crohn hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda galaktozemi nedenleri ve tedavisi
 6. Malabsorpsiyon nedenleri ve tedavisi
 7. Rektal prolapsus nedenleri ve tedavisi

102 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  12 Temmuz 2015 at 21:32

  Midemde savaş varmış gibi gaz oluyor. Bu durumun nedeni nedir acaba?

  • Avatar

   Adsız

   13 Temmuz 2015 at 12:55

   Gaz ve şişkinlik, çok sık görülen bir sorundur. Gaz sorunu kadınlar ve çalışanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni genellikle stres, gerginlik ve üzüntü psikolojik olabilir. Gaz ve şişkinliğin birçok nedeni olabileceği gibi sık karşılaşılan nedenlerden biri de laktaz enzimi eksikliği ve buna bağlı laktoz hassasiyetidir. Besin alerjisi de bazı kişilerde gaz şikayetine neden olabilir. Bazı insanlarda çiğ yenen meyve ve sebzeler, gazlı içecekler de gaz oluşmasına neden olabilir. Gaz oluşumunu önleyecek önlemler alınmasına rağmen gaz şikayeti uzun süre tekrar eder ise bir gastroentroloji uzmanına gitmekte ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var.

 2. Avatar

  memo

  11 Ağustos 2016 at 23:37

  Merhabalar.

  midem de guruldama var ve gaz çıkarıyorum özellikle yemeklerden sonra şişkinlik çabuk doyma hissi felan oluyor birde çok yiyince rahatsız ediyor özellikle soğan yeyince beni çok rahatsız etmişti birazda halsizlik var üzerimde.

  bundan 2 ay önce bronşit olmuştum ozamanda 10 tane antibiyotik iğne ve balgamsökücü felan kullanmıştım. Bronşit olmadan önce böyle bir sorunum yoktu sizce antibiyotik iğneler yüzünden mi böyle olmuştur ve ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2016 at 16:04

   Antibiyotik kullanımından önce mide sorunlarınız yoktu ise bu durum antibiyotik kullanımına bağlı midenizin hasarlanmasından ve buna bağlı reflü gelişmesinden kaynaklanabilir.

   Bronşit (bronşların iltihaplanmasıdır).

   Antibiyotikler gastrit (mide iltihabı) gelişmesine, mide ülseri gelişmesine neden olabilmektedir.

   Ayrıca mide hassaslığı olan kişilerin antibiyotik, ağrı kesici kullanmaları durumunda mide koruyucu ilaçlar da kullanmaları gerekir.

   Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   • Avatar

    memo

    23 Ağustos 2016 at 14:40

    gastrolji uzmanı bir doktora gittim bağırsak tembelliği varmış bunun için ilaç yazdı
    1,5 ay bu hapı kullanmamı söyledi.

    bunu da buraya yazayım da aynı belirtileri olan arkadaşlar bilgilensin.

    • Avatar

     Serkan

     2 Nisan 2017 at 16:30

     Sayın memo senin sorununun tıpkısının aynıs bende var…Alatablildin mi? Yardımcı olursan sevinirim…

 3. Avatar

  ugur

  25 Ekim 2016 at 16:35

  Hocam 4 gundur zancidan duramiyorum nöbet nöbet geliyo isallimde karnimin etrafi agriyo giraplar giriyo buyuk tuvalete gidiyorum isal olarak geliyo hocam ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2016 at 18:37

   İshal durumlarının bu kadar uzun sürmesi başka bir hastalığınız (çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, irritabl bağırsak sendromu gibi veya başka bir sistemik hastalık) yok ise enfeksiyon belirtisi olabilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmeniz ve dışkı testi, kan testi gibi tetkikler yaptırmanız uygun olur.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 4. Avatar

  filiz

  24 Kasım 2016 at 00:23

  Merhabalar, Midemde dayanılmaz şekilde gaz şikayetim var. Genelde ağızdan çıkıyor birkaç saniye aralıklarla ama dönem dönem oluyor ve 1 hafta kadr sürüyor. Kendimi üşüttüğümde olduğunu farkettim. Dahiliye doktoruna gitmiştim birkaç ay önce rüflü teşhisi koydu ancak reflü de görülen ağıza acı su gelmesi gibi şikayetlerim yok sadece gaz bunu doktora da belirtmeme rağmen reflü teşhisi koydu. Rennie Duo süspansiyon, Simflat ve protonex haplarını verdi onları kullanıyorum. Ama yanlış teşhis olabillir diye düşünüyorum çünkü herhangi bir tahlil yapılmadı. Sizce sorunum ne olabilir ve başka bir doktora gitmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Kasım 2016 at 12:23

   Reflü, mide ile yemek borusu arasındaki kapakçığın bozulması sonucu mide asidinin yemek borusuna ve ağız içine geri gelmesi durumuna verilen addır.

   Reflü, eğer yemek borusundaki bu kapakta ve bu kapağın açılıp kapanmasını sağlayan kaslarda yapısal ya da edinsel bir bozukluk yok ise başka mide hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır aslında.

   Gaz şikayeti özellikle geğirme şeklinde gaz çıkarma genellikle mide problemlerine bağlı meydana gelen bir durumdur ve bu durum zamanla yemek borusu ve mide arasındaki kapağın iyice bozulmasına neden olur ve sonraki dönemlerde boğaza acı su gelmeye de başlar.

   Verilen ilaçlar zaten mide asidini baskılamak ve ülser, gastrit, helikobakter pilori, gaz şikayetleri, spazm gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

   Reflü durumu da zaten bu tür mide hastalıklarından kaynaklanır.

   Reflü bazen safra taşlarına, safra poliplerine, safra iltihabına bağlı da safra reflüsü şeklinde oluşabilir.

   Doktor anlattığınız şikayetlere göre bu ilaçları vermiştir, ancak bu ilaçlar bittikten sonra şikayetleriniz devam eder ve/veya tekrarlar ise iyi bir gastroloji doktoruna gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  burak

  31 Ocak 2017 at 19:25

  hocam merhaba benım yemeklerden sonra midem hamile karı gibi şişiyor aç karnına bısey yok normal fakat yemekten sonra 120 kılo bı ınsanın goruntusu gıbı oluyor karın tarafım bole bır sıskınlık ne kımsede gordum ne duydum acaba gastroparezi varda yedım yemekler mıdemden gıtmıyordamı bu sorun oluyor yoksa bu sıskınlıgın sebebı gazmı ama neden aç karnına bu kadar gaz olmuyor ınsan bı yemek yıyınce o kadar hava yutabılırmı devlet hastanelerıne gııyorum normal dıyıp gonderıyorlar ınanın mıdemı gorsenız 80 kılo olan ben yemekten sonra 120 kılo gıbı gosterıyorum ne yapcamı şaşırdım nolur yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 14:27

   Bu durum için midenin değerlendirilmesi, bağırsakların değerlendirilmesi, pankreasın değerlendirilmesi, karaciğerin değerlendirilmesi, akciğerlerin değerlendirilmesi, böbreklerin değerlendirilmesi gerekir. Öyle karşıdan bakıp bir şey yok denmesi doğru olmaz, çünkü gaz ve şişkinliğin birçok nedeni olabilir.

   Eğer mideyle, bağırsaklar ile, karaciğer ile, akciğerler ile, böbrekler ile, pankreas ile ilgili araştırmalara rağmen bir şey yok deniliyorsa ve yaşınız 30-35’den küçükse bu durum Akdeniz ateşi hastalığına balı olabilir ve bu tür hastalıklar üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinin romatoloji ve genetik danışmanlık bölümünde araştırılır.

   Bu durum uzun zamandır oluyorsa mutlaka araştırılması önemlidir. Fakat bütün bu durumlar bazen psikolojik bazı hastalıklara bağlı da olabilir, alerjik reaksiyonlara bağlı da olabilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Avatar

  A

  21 Şubat 2017 at 22:12

  Midede küçük baloncuklar gibi gaz patlama hissinin nedeni nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Şubat 2017 at 23:46

   Mide gazı olabilir. Bloncuk patlaması gibi hissettiğiniz olay mide gurultusu olabilir. Mide gurultusu da gazdan kaynaklanır genellikle.

   Gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

 7. Avatar

  Kadir

  24 Mart 2017 at 22:02

  Tuvalete girince rahatlayamiyorum ve aksam yemekten sonra uzun uzun midemde gaz olusumu oluyor cok hava yutuyorum bunu biliyorum ama tedavisi ne olabilir bide yemekten sonra karnim davul gibi şişiyor…tedavisi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 16:14

   Bu durumun gastroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Evet yanlış beslenme ve yanlış yemek yeme tarzı hava yutmaya, gaz oluşumuna neden olabilir, ancak bu durum sık tekrarlıyor ise altta yatan bir etkenin olduğuna işaret eder.

   Birçok neden bu duruma yol açabilir. Reflü hastalığı, safra kesesi taşları, safra kesesi iltihabı, peptik ülser, gastrit, aşırı kaygılı bir kişiliğe sahip olmak, helikobakter pilori, irritabl bağırsak sendromu, bağırsak diverküliti, Crohn hastalığı, bağırsak tıkanıklığı, aşırı yağlı beslenme, karaciğer sirozu, başka karaciğer hastalıkları, gıda intoleransı, Akdeniz ateşi hastalığının neden olduğu irritabl bağırsak sendromu, laktaz eksikliği, kötü huylu hastalıklar gibi birçok faktör mide ve bağırsak gazına neden olarak karın şişkinliğine ve rahatsızlık hissine neden olabilir.

   Gastrolojik değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Serkan

  25 Mart 2017 at 13:50

  İyi günler…Barsaklarımda aşırı derecede gurultu oluyor…Gaz sancısı, dışkılama bozukluğu, sık tuvalet ihtiyacı gibi belirtiler yok…Akşam yemeklerinden sonra gurultular başlıyor eğer yemek sırasında su içersem daha fazla gurultu oluyor…Dahiliye ve gastroya gittim bağırsak ilaçları yazıp gönderdiler…Ama sıkıntım hala devam ediyor…Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 10:32

   Mide gazı yüksek olduğunda karın guruldaması olur genellikle ama bu durum çok rahatsız edici boyutlarda ise midede gaz oluşumuna neden olabilecek bir mide veya bağırsak sorunu olabilir. Öğün araları uzun olduğunda da (yani mide uzun süre boş kaldığında) bu guruldamalar artabilir. Mide ve bağırsaklar için daha detaylı araştırma gerekebilir. Gastroözofageal reflü ve reflüye neden olabilecek diğer mide hastalıkları da bu tür sorunlara yol açabilir. Aşırı gaz birikmesi gurultuya neden olabilir. Gastroloji uzmanınıza tekrar gitmenizde ve verilen ilaçlar ile şikayetlerinizin geçmediğini söylemenizde fayda vardır. Başka başka doktorlara giderseniz tekrar ilaç yazıp gönderirler, bu nedenle bir şikayet ısrarla devam ettiğinde daha önce gidilen doktora gidip şikayetlerin geçmediğini belirtmek en doğrusudur, çünkü doktor başka araştırmalara gerek duyabilir.

   Bütün bunların altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir, iltihabi bir hastalık da olabilir, beslenme bozukluğu da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Kürşat

  3 Mayıs 2017 at 13:37

  Hocam merhaba

  Yaklaşık 1 buçuk 2 aydır midemde gaz yada şişkinlik var. Öyle ki aç olduğum halde tokmuş gibi hissedip yemek yiyemiyorum. Ve aşırı rahatsız ediyor. Az da yesem çokta yesem bu şişkinlik hep oluyor. Geceleri çalıştığım için çoğunlukla sabah uyumuyorum ve gün içerisinde uykusuz da kalabiliyorum. Bu uykusuzluk buna etken midir bilmiyorum ama ek bilgi olarak söyleme gereği hissettim.

  Bilgi için şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2017 at 21:55

   Daha önceden gündüzleri çalışıyor ve gündüz öğünleriniz vardı ise, şimdi geceleri ayakta kalma ve gece öğünleri başladı ise buna bağlı uyumsuzluktan da sindirim sistemi sorunları başlayabilir, kabızlık varsa buna bağlı şişkinlik olabilir, reflü-gastrit gibi mide sorunlarınız varsa bunlara bağlı şişkinlik olabilir, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserlerine bağlı şişkinlik, gaz olabilir, İrritabl bağırsak sendromuna bağlı olabilir, mide fıtığına bağlı olabilir, bağırsak düğümlenmesine bağlı olabilir, mide poliplerine bağlı olabilir, Helicobavter pylori enfeksiyonuna bağlı olabilir.

   Yani gaz ve şişkinliğin sindirim sistemine ait birçok sorundan olabileceği gibi bazı sistemik hastalıklar, bazı enzim eksiklikleri ve enzimlerin bozulmasına neden olabilecek karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları gibi birçok faktöre bağlı da karında şişkinlik sorunları olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Yetis

  11 Mayıs 2017 at 19:15

  Slm hocam 15 gündür mide ve barsaklarimda gaz var karın ağrım oluyor dahiliye ye gittim gaz ilaçları verdi doktor ama yine karın ağrım ve mide barsak gazın çok oluyo ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler bilginiz icic

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:17

   Karın ağrıları ve gaz sorununa neden olabilen mide ve bağırsaklar ile ilgili problemler olabileceği gibi, bazı sistemik hastalıklara bağlı da bu sorunlar olabilir. Bu tür sorunlar için gastroloji uzmanına gitmek daha doğru olur. Eğer yaşadığınız yerde gastroloji doktoru yok ise, daha önce gitmiş olduğunuz dahiliye doktoruna tekrar gitmeniz ve şikayetlerinizin geçmediğini anlatmanız uygun olur, doktorunuz duruma göre başka tetkikler isteyebilir ya da yönlendirme yapabilir.

   Bu durumun tekrar tekrar olması, verilen ilaçlar ile geçmemesi, ağrılarınızın şiddetli olması, ağrılar sırasında başka şikayetlerin de eşlik etmesi gibi durumlar sistemik ya da inflamatuar bir hastalığa (Cronh hastalığı, ülseratif kolit, çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, Akdeniz ateşi hastalığı, besin alerjisi, peritonit gibi hastalıklara) işaret edebilir. Karın ağrısı ve gaz sorununun birçok nedeni olabilir. Bu tür durumlar için gastroloji alanında değerlendirmeler gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Medine

  26 Mayıs 2017 at 00:19

  Merhabalar , 2 haftadır midem de ve karnımda aşırı derece de bi rahatsızlık var. Midemde yanma ve sürekli açıkma hissi, yemek yedikten sonra doymuyomuşum gibi bi his var. Bazen çok iştahlı oluyorum bazen hiç bişey yiyemiyorum. su içsem geğiriyorum. Sürekli yellenme ihtiyacı duyuyorum. Ağzımda kuruluk oluşuyo. Dışkılama bozukluğu var. Kabızlık var. Yemek yedikten sonra karnımda oluşan şişlik beni aşırı derecede rahatsız ediyo. Midemin üstünde bi acı var. Bu durum halsizlik yapar mı? Gastrit olabilir mi? Gastritte mide bulantısı sürekli mi olur yoksa aralıklı şekilde mi? psikoloji olarak beni çok etkiliyo
  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2017 at 15:58

   Gastrit olabilir, gastroözofaegal reflü olabilir, Helikobakter pilori olabilir, safra reflüsü olabilir, safra taşına bağlı olabilir, safra iltihabına bağlı olabilir, pankreas ile ilgili bir soruna bağlı olabilir, yanlış beslenmeye bağlı veya bağırsak florasını bozan bir sebebe bağlı gaz sıkışmasına bağlı olabilir, inflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit, Crohn hastalığı, Çölyak hastalığı gibi) olabilir, mide ülseri olabilir, Altta yatan başka bir sistemik hastalık olabilir, bağırsak tıkanması olabilir, bağırsak yapışıklığı olabilir. Sindirim sistemi ile ilgili veya başka bir sistemik hastalığın neden olduğu sindirim sistemi tutulumu ile ilgili birçok durum bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Midenin kötü huylu bir hastalığı bile olabilir.

   İyi bir gastro entroloji uzmanına gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında, şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Reyyan

  25 Temmuz 2017 at 01:31

  Hocam kilo almak icin gunde 3 ogun ve aralarda aparatiflrr yemeye basladim onceden istahim yoktu yiyemiyordum kilo almak icin kendimi zorluyorum bi haftadir.Fakat o gunde beri karnimda inanilmaz bi agri sislik gaz sancisi basladi son gunlerde iyice artti inanilmaz bi gaz sikayetim var agizidan da cikariyorum.Geceleri uyutmayacak derecede icerde insaat var gibi bagirsaklarimdan sesler geliyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 15:16

   Aparitifler derken (ıvır zıvır) gibi bir şeyler yiyorum demek istemişseniz bu tür yiyecekler çok fazla tüketildiğinde (hamur işleri, tatlılar, hazır besinler gibi kalitesiz karbonhidratlar) sindirim sisteminde mantarların (kötü bakterilerin) artmasına neden olarak bu tür sorunlara yol açabilir. Bu tür durumlarda kişilerin kendi kendine kulaktan dolma bilgilerle diyetler uygulaması sindirim sisteminde geri dönüşümü olayan bozulmalara yol açabilir.

   Eğer boyunuza göre çok zayıfsanız ve normal öğün yemeklerine rağmen kilo almıyorsanız bunun altında yatan bir sorun olabilir. Örneğin hipertiroidi, emilim bozuklukları, bağırsak parazitleri, psikolojik bozukluklar, anoreksiya nevroza, bulumia, kullanılan bazı ilaçlar, tüberküloz, kanserler, kronik ishal gibi durumlar zayıflamaya ya da kilo alamamaya neden olabilir ve bunların araştırılıp sebebi bulunmadan yaptığınız uygulamalar faydadan çok zarar verebilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca altta yatan bir durum yoksa kilo almak için diyetisyen kontrolü altından diyet uygulamak gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Kaan

  25 Temmuz 2017 at 13:42

  Merhaba. Dün akşam hafif gaz rahatsızlığı ve ateşlenme yaşadım. Daha öncesinde tek problemim hafif sırt ağrısıydı. Bu gazlanma ile geçti. Karın bölgemde de çok çok hafif yanma hissiyatı var. Tabi bu daha ilk tam günüm olduğu için kesin bir değişiklik gözlemeyemedim. Aslında apandisit ten mi acaba? diye düşünüyorum. Sizin bir fikriniz var mı? Saygılar..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 10:23

   Anlattığınız şikayetler daha önceleri de ara ara ve daha kısa süreli ve uzun zamandır oluyorsa, bu durum mide ile ilgili, yemek borusu ile ilgili, safra kesesi ile ilgili de olabilir.

   Sırta vuran ağrı ve gaz sorunu, midede yanma gastrite (mide iltihabına), mide ve duodenum ülserlerine, mide gribine, Helibakter piloriye, safra ile ilgili durumlara (safra taşları, safra iltihabı gibi), yemek borusu iltihabına, gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Gaz sorunu tekrarlayıcı ise irritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen ve altta yatan başka bir durum olabilir. Bağırsak enfeksiyonu olabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Marcus

  27 Temmuz 2017 at 23:32

  Merhabalar. 2 haftadan beri kalbimin orada gaz olusuyor surekli. Ust mide sanirsam. Bozulmus tavuk ve tarihi gecmis supplementler aldigim gun baslamisti hersey. Suan hala daha bazen kusuyorum yedigim yemegi oldugu gibi ve kalbimin orada hep gaz olusuyor. Doktora gittim bircok kez ama iyilesmedi. Lutfen aydinlatirmisiniz. Saolun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 23:44

   Bozuk ve tarihi geçmiş besinler tüketmek hem mideyi bozarak hem de bağırsak enfeksiyonuna neden olarak anlattığınız şikayetlere neden olabilir, bu nedenle bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Ayrıca eğer spor yapıyorsanız spor öncesi bir şeyler yemek reflüye neden olarak da bahsettiğiniz şikayetlere yol açabilir. Spor yapanlar spora başlamadan 2 saat önce su dışında yiyip içmeyi kesmeleri gerekir. Spor öncesi proteinli besinleri, karbonhidratlı besinleri 2 saat önce yemeleri gerekir. Spor sırasında birden çok fazla su içmek de reflüye neden olabilir, bu nedenle spor sırasında azar azar su içmek faydalı olur.

   Tarihi geçmiş ürünler (özellikle tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri) çabuk bozulan ve içinde çok çabuk bakteri üreten gıdalar olduğu için tüketilmemelidir. Fakat şikayetleriniz reflüye bağlı da olabilir. Yine yanlış spor yapma, çok erken (vücut tam olarak buna hazır olmadan) ağırlık sporuna girmek bazı yapıları ve organları hasarlandırabilir. Örneğin mide fıtığına neden olarak da reflüye sebep olabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  Hatice

  31 Temmuz 2017 at 00:51

  Hocam ben doktora gittim bağırsaklara kamera gonderiyolarmis bunun başka bir yolu yokmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 22:37

   Bahsettiğiniz yöntem kolonoskopi yöntemi olmalı. Doktorunuzun kolonoskopiyi ne için istediğine bağlı da değişmekle birlikte kolonoskopiye tam olarak alternatif bir yöntem yoktur, ancak sanal kolonoskopi, baryumlu grafi gibi yöntemler de vardır. Sanal kolonoskopi düşük doz radyasyon içerir, biyopsi alınamaz, 5 mm’den küçük poliplerde ve yassı adenomlarda tespit etme yeteneği düşüktür, kolon mukozasını değerlendirmek zordur.

   Doktorunuz şikayetlerinize ve klinik muayene bulgularına göre hangi yöntemin daha uygun olacağını karar verecektir. Fakat içiniz rahat edecekse bunlar hakkında doktorunuz ile de görüşmeniz daha faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Zafer

  11 Ağustos 2017 at 21:49

  Meraba hocam . Karnimda gaz oluşumu var . Sabah erken uyandiğimda Istahsizliga ve karin ağrisi yapiyor. Baya da gaz cikmasina sebeb oluyor geğirme yok ama. Doktorun yazdiği protonex ve simflat ilacilarini kullandim biraz iyi geldi . Suan kullanmiyorum sizce napmaliyim ? Gaz olusumu tekrar artmis durumda.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 22:49

   Gaz dediğiniz bağırsak gazı ise bu durum bağırsaklar ile ilgili bir probleme bağlı da olabilir. Midede gaz sorunu varsa mide sorunları ve onikiparmak bağırsağı sorunları gaz oluşumuna neden olabilir. Yanlış beslenmeye bağlı gaz sorunu daha fazla olur.

   Gastrit, ülser, Helikobakter pilori, onikiparmak bağırsağı ülseri, mide fıtığı, mide dönmesi, mide gribi, mide polipleri, safra kesesi iltihabı, safra taşları, safra kesesi polipleri gibi nedenler anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Ayrıca hem bu bahsi geçen durumlara bağlı gelişebilen hem de yapısal bozukluklara bağlı veya yanlış beslenmeye ve yanlış yaşam tarzına bağlı gelişen gastroözofageal reflü hastalığı da bu şikayetlere neden olabilir. Bu durumların gastroentroloji doktoru tarafından daha detaylı değerlendirilmesi gerekir. Size daha önce ilaçları yazan doktorunuz gastroloji uzmanı ise, yine aynı doktorunuza giderek şikayetlerinizin tekrarladığını veya tam olarak geçmediğini ve daha detaylı incelenmesi gerekip gerekmediğini danışmanızda fayda vardır.

   Bağırsak sorunları da gastroloji alanında değerlendirilir. Bu tür sorunlar altta yatan sistemik başka hastalıklara bağlı da olabilir.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  Ümit

  18 Ağustos 2017 at 13:56

  Merhabalar,

  1,5 yıl önce mide fıtığından ameliyat oldum. şikayetlerim eskisine göre daha fazla. en rahatsız olduğum durumda sürekli gaz var mide de aç’ta olsam Tok’ta hep gaz var geğirme ihtiyacı hissediyorum oda sinir bozucu. ne yapmam lazım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 13:41

   HİATUS HERNİLERİ (MİDE FITIKLARI) 4 ANA GRUBA AYRILIR.

   Tip 1 hiatus hernisi, en sık karşılaşılan tiptir. Bu mide fıtığı tipinde, özofageal hiatal açıklığın çapındaki artma ve frenoözofageal membranın zayıflığı, kardida ve midenin geçişine izin verir. Bu durumda gerçek bir yapısal bozukluk söz konusu değildir, ancak yetmezlik vardır. Bu anatomik yetmezlik edinsel olarak oluşabileceği gibi doğumsal da olabilir.

   Tip 2 hiatus hernisi, paraözofaegal rolling tip herni olarak da adlandırılır. Bu durum daha az sıklıkta görülmesine rağmen daha önemli ya da acil cerrahi girişim gerektiren sorunlar söz konusudur.

   Tip 3 hiatus hernisi, kombine tip herni olarak da adlandırılır. Oldukça geniş bir tip 2 hiatus hernisi varsa, bu frenoözofageal membranın zayıflamasına neden olur. Uzun yıllar boyu tedavisi yapılmayan tip 2 hiatus hernisi söz konusu ise bu zamanla tip 3 hiatus hernisine yol açar.

   Tip 4 hiatus hernisi, multiorgan tipi hiatal herni olarak da adlandırılır. Bu tipte mide dışında transvers kolon, omentum gibi yapılar ve nadir olarak dalak ve ince bağırsaklar da herniye olabilir.

   Yani mide fıtığının bu şekilde farklı tipleri olduğu için tedavi yöntemleri, tedavi sonrası gelişebilecek sorunlar da farklılık gösterebilir, ayrıca uygulanan cerrahi girişim tekniği de tedavi sonrası oluşabilecek şikayetleri veya komplikasyonları değiştirebilir. Karın bölgesinde uygulanan birçok cerrahi girişim sonrası karın içi yapışıklıklar oldukça sık görülen komplikasyonlardır. Ameliyatın geçici bir yan etkisi de olabilir.

   Sebebin ne olabileceği hakkında buradan net bir şey söylemek zordur, sonuç olarak bir ameliyat geçirmişsiniz ve her ameliyatın komplikasyonları vardır.

   Doktorunuzla irtibata geçmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  G

  29 Ağustos 2017 at 01:47

  Merhaba hocam ,
  Yemek yerken ve yedikten sonra midemde hep bir gaz hissi var çıkarmak istiyorum çıkmıyor doymasam bile doymuşluk hissi var ve bu beni çok rahatsız ediyor bende aşırı derece baş ağrısı , boyun ağrısı ve yanma yapıyor patlıcak gibi oluyorum sürekli gaz birikiyor birden olur olmaz zamanlarda geliyor kendimi tutuyorum bu sefer kalbimde bir ağrı oluşuyor bu kez sıktığım için bir de çok acıktığımda ise midemde ve bağırsaklarımda guruldamalar oluyor bu ses baya bir sesli oluyo dışardan insanlar duyuyor bana bakınca kendimi kötü hissediyorum . ? Çocukkende gaz çıkartamazdım hastanelik olurdum hep iğneler falan vururlardı . Şimdi ise tam tersi bir durum oluştu bunun nedeni ne acaba bana yardımcı olabilir misiniz ??? Bu arada gazlı içeceklerden uzak duruyorum içmiyorum ona rağmen böle olmasına şaşırıyorum gerçi çalıştığım için düzensiz besleniyorum dışarda yemek yemek yüzünden ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 22:31

   Durumunuz gastroözofageal reflüye ve reflüye yol açabilen mide sorunlarına (gastrit, mide ülseri, mide fıtığı, mide dönmesi, duodenum ülseri gibi) bağlı olabilir, bu durum için bir gastroloji uzmanına gitmek en doğrudur. Bağırsaklarınızda tıkanmaya neden olan bir durum olabilir. İrritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen hastalıklar bu duruma neden olabilir. Yaşınız 30’dan küçük ise durumunuz Akdeniz ateşi hastalığı olabilir. Durumunuz Crohn hastalığı olabilir.

   Durumunuzun detaylı şekilde araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  sinan

  17 Eylül 2017 at 18:29

  Hocam merabalar 2 aydır tokluk hissi var aç olduğum halde hep tok hissediyorum USG çekildi doktorum bağırsaklarda gaz var dedi simflat
  verdi bi işe yaramadı yürüyüş egzersiz yapıyorum ama hala aynı vede tam gegiremiyorum vede sabahları hafif nefes darlığı ile kalkiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 13:07

   Durumunuz gastroözofageal reflü olabilir; reflüye neden olabilen gastrit, ülser, helikobakter pilori, mide fıtığı, mide polipleri, irritabl bağırsak sendromu, altta yatan başka bir sistemik hastalık, sindirim enzimlerinin yetersiz olması, safra kanalnı tıkayan başka bir durum gibi durumlar olabilir, bunlar reflüye neden olarak ya da olmadan da anlattığınız şikayetlere yol açabilir.

   Gastroloji uzmanına giderek uygun tetkikleri yaptırmanız daha faydalı olacaktır, çünkü ultrason ile mide ve bağırsaklardaki sorunlar çok fazla değerlendirilemez.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Selin

  30 Eylül 2017 at 23:28

  Hocam benim bağırsaklarımdan guruldamalar sesler geliyor ve çok ağrı yapıyor tuvalete diyorum yapıyorum ama ishal değil normal şekilde geliyor 5 defa falan boşaltım yaptım ama ağrı geçmedi ve hala sesler çıkartıyor ve ağrıyor ne yapmam gerek bu kendiliğinden geçmez mi antibiyotik kullanıyordum boğazlarım intihaplamıştı o yapmış olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2017 at 01:24

   Antibiyotik bağırsaklarda bulunan iyi bakterilerin azalmasına ve kötü bakterilerin artmasına neden olarak anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Antibiyotik irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. Antibiyotik mideyi de hasarlandırabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Salıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  Nurrr

  1 Ekim 2017 at 01:21

  Hocam merhaba benim yaklasik 2 yildir migdemde bi gruldama var ve bu gecmiyor hava yutmamaya yiyecekleri iyice cignemeye ozen gosteriyorum ama olmuyor bazen yemegi fazla kacirdigimda bi migde bulantisi basliyor agizdan gaz seklinde ciktimi bitiyor bu guruldama sizce ciddi bir neden mi bi yardimci olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ekim 2017 at 22:28

   Gastroözofageal reflü probleminiz olabilir. İrritabl bağırsak sendromu olabilir. Refüye neden olabilen (ülser, gastrit, Helikobakter pilori, mide fıtığı gibi) durumlar olabilir.

   Gastroloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle…

 22. Avatar

  Songül Çakmak

  4 Ekim 2017 at 20:25

  Hocam Selamun Aleyküm ,
  Ben yaklaşık 3 aydır gaz sorunu yaşıyorum migdemde surekli baloncuklar patliyor, cok fazla agiz yoluyla gaz olusumu oluyor ve bazen ciksin diye kendimi cok zorluyorum ve göğüs kafesimin ortasında basınç varmış gibi hissediyorum ve bunu bazen kalbimde hissediyorum ama bu sürekli olmuyor sabah kalktığımda hiçbir seyim olmuyor akşamları birden içimde sıkıntılar hissediyorum. Bunu ilk yasadigimda kafama bazı şeyleri çok fazla takmistim birden yutkunamama hissi olarak ortaya çıkmıstı yemek yerken birden yutamadim ve beni ates basmisti ,aksaminda ise butun vucudum tir tir titriyodu annem beni rahatlatmaya calismisti ertesi gunde devlet hastanesine gittim akciğer röntgeni çektiler kalbimi dinlediler birseyin yok dediler ben korktugum icin bunu cok kafama taktim ve zayiflamaya baslamistim yemek yiyemiyordum hic. Bunun psikolojik oldugunu dusunerek kendimi rahatlattim eskisi kadar degil ama hala yutkunma sorunu yasiyorum ozellikle yemek yerken yutkunamicakmisim gibi hissedip kafama taktigim icin eskisi gibi yemek yerken zevk almiyorum . migdem icin doktora gittigimde de ultrasonla bakmislardi hicbir seyim cikmamisti Allaha sukur. Ama sizce ne yapmaliyim tekrar gidip reflu olup olmadigina mi baktirmaliyim yoksa bi psikiyatriye mi gitmeliyim? Kendimi kotu hissediyorum icimde en ufak bir sey hissettigimde ölüm geliyor aklima acaba olucek miyim hissi.. Kendi kendimi hasta ediyorum cok salagim galiba hocam herkes bir gun olucek ne gerek var kafaya takmaya . bana bir oneride bulunun hocam iyiki varsiniz . saglikli gunlerimiz olsun insallah

 23. Avatar

  sinan

  10 Ekim 2017 at 19:49

  Gegirmek isteyip gegiremiyodum bagirsak gazi teşhisi kondu ve raporda dispepsi k30 yaziyor bu hastalık reflu ile aynimidir hocam sofradan 1.2 lokma alip kalkiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ekim 2017 at 23:11

   DİSPEPSİ, hazımsızlık veya sindirim güçlüğü gibi durumları tanımlar. Sindirim güçlüğü (dispepsi) bir hastalıktan ziyade semptomlar kompleksidir. Bazı bilim insanları dispepsiyi bir sendrom olarak kabul etmektedirler.

   Dispepsi organik nedenlere veya fonksiyonel nedenlere bağlı veya herhangi bir neden bulunmaksızın ortaya çıkabilir.

   ORGANİK DİSPEPSİ NEDENLERİNE GELİNCE; peptik ülser, gastroözofageal reflü, mide ve yemek borusu malignitesi, pankreas ve safra kesesine ait hastalıklar, ilaçlar, gıdalara karşı intolerans, vs. sayılabilir.

   FONKSİYONEL DİSPEPSİ; elde bulunan veriler doğrultusunda ortaya konulabilir organik bir neden bulunamayan (özellikle üst gastrointestinal sistem endoskopisinde tespit edilen) gruptur. Fonksiyonel dispepsinin oluşum ve gelişim sebebi tam olarak bilinememektedir. Fonksiyonel dispepsi gelişiminden mide boşalmasının gecikmesi, besinlere midenin uyum göstermesinde bozukluk, midenin distansiyona aşırı duyarlılığı, asit, lipitlere duodenum duyarlılığında değişim, antro-duodenojejunal modilite ve gastrik elektriksel ritimde bozukluk, otonom sinir sistemi ile santral sinir sistemi arasındaki regülasyon bozukluğu gibi faktörler sorumlu tutulmaktadır. Fonksiyonel dispepsinin hastalığa bağlı sebepleri arasında ise genetik yatkınlık, enfeksiyon (Helikobakter pilori ve diğerleri), inflamasyon, psikolojik faktörler sayılabilmektedir.

   Yani dispepsi gastroözofageal reflüye bağlı olabilir, hatta sık görülen nedenlerinden biri de gastroözofageal reflüdür.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir. Reflü birçok ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir durumdur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Banu

  19 Ekim 2017 at 08:11

  Merhabalar bende ibs hastalığı var Gaz sikayetim çok var ibs hastalıgında colidur ilacı kullanmak iyi geliyormuş bunun hakkında bir bilginiz var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2017 at 18:06

   İrritabl bağırsak sendromu, tüm dünyada yaygın, halk arasında ”huzursuz bağırsak sendromu” olarak da bilinen genellikle karın ağrısı, dışkılama değişiklikleri, rahatsızlık hissi, gaz gibi belirtiler gösteren gastrointestinal bozukluktur.

   İrritabl bağırsak sendromu tedavisinde hasta eğitimi, diyet, psikososyal tedaviler, ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. İlaçlar İBS tedavisinde yardımcıdır. Seçilecek ilaç hastanın ana belirtilerine göre değişebilir. Bu sendromda devamlı veya uzun dönemli ilaç kullanımının minimal olması önerilir. Yani ilaçlarınızı doktorunuz hastalığın belirtilerinin şiddetine, atakların sıklığına göre ayarlayacaktır.

   COLİDUR İLAÇ: Antibiyotikler olarak adlandırılan bir ilaç grubunda yer alır ve bağırsak için antimikrobiyal bir ajan olarak kullanılan rifaksimin içerir. Bu gruptaki ilaçlar mide-bağırsak sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

   Bu ilaç antimikrobiyal ilaç grubuna dahil olduğu için kesinlikle gelişi güzel kullanmamalısınız, çünkü irritabl bağırsak sendromu olan her hastada mikrobiyal bir etken olmayabilir. Bu nedenle bu ilacı kulaktan dolma bilgilerle kullanmanız bağırsak florasını daha da bozabilir. Öncelikle İBS’nin altında yatan bir nedenin olup olmadığı veya bir nedenin bulunmaması gibi durumların açıklığa kavuşması gerekir.

   Takibinizi yapan doktorunuza danışmadan, sendromun altında yatan bir neden varsa bu açıklığa kavuşmadan ne bu ilacı ne de başka bir ilacı kullanmanız doğru değildir.

   Psikolojik stres irritabl bağırsak sendromlu hastalarda semptomları tetikler veya alevlendirir. Bu nedenle stresten mümkün olduğunca kaçınmak ya da stresi kontrol altına almak önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Selin

  25 Ekim 2017 at 19:33

  Hocam merhabalar. Ben yaklaşık 2 buçuk aydır gaz sorunu yaşıyorum bu beni aşırı rahatsız ediyor artık. Göğsümde çok fazla basınç hissediyorum bu basınç kalbime kadar çıkıyor. Ve bazen gogsumun sol tarafinda yanma hissi olusuyor.bazen gaz ciksin diye kendimi cok zorluyorum gaz cikinca rahatliyorum fakat 2 dakka gecmeden tekrar midemde gaz olusuyor. Bunun nedeni nedir ultrasonla migdeme baktiklarinda hic bir seyim yoktu. ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2017 at 12:33

   Yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı gibi organların içinde olup bitenlerin daha doğru tanısı için genellikle endoskopik teşhis yöntemi kullanılmaktadır. Anlattığınız şikayetler gastroözofageal reflü belirtilerine oldukça benzemektedir. Reflü oluşmasının da altında yatan mide, onikiparmak bağırsağı, safra kesesi hastalıkları, yemek borusu hastalıkları, kronik kabızlık, enfeksiyonlar, anatomik bozukluklar gibi nedenler olabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanına gitmenizde ve daha detaylı incelemeler yapılmasında fayda vardır. Çünkü reflü sorunu bir kez ilerledikten sonra yaşam boyu birçok besin kısıtlaması ve yaşam tarzı değişikliği uygulamaları gerekebilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  Yusuf

  7 Kasım 2017 at 19:23

  Merhama soguk havaya ve gaz yapan yiyecekler yedigimde ki son zamanlarda sıkca oluyor bu soguk da iken otururken yada egildigim zaman midemden yukarıya yafa icinde pa5lama gibi bişeyler oluyor sanki nefes alamayacak gibi sonra heycan ve çarpıntı sonra geğirme falan ama midemde sanki agırlık oluyo ve şişiyor ama esas rahatsız eden şu patlama gibi olan şeyler nefesim sanki kesilecek gibi sonra kısa bi taşikardi nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2017 at 20:44

   Anlattığınız şikayetler daha çok mideyi ilgilendiren durumlar gibi görünüyor, Gastroözofageal reflü probleminiz olabilir. Bu duruma neden olabilecek helikobakter pilori, gastrit, ülser, safra kesesi ile ilgili bir problem, yediğiniz bir gıdaya karşı tolerans ya da alerjik reaksiyon, mide fıtığı, mide polip’i, pankreas ile ilgili bir problem gibi durumlar olabilir.

   Bu durum için iyi bir gastrolojik değerlendirme yapılması ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 27. Avatar

  Sevgi

  7 Kasım 2017 at 22:37

  Hocam hayırlı geceler .. 4 ay önce bir gece ansızın migdemle sırtıma bir ağrı girdi sanki midem patladı ateşi sırtıma düştü beni öyle hale getirdi ki kivranmaktan ölüyorum sandım hastaneye gittim safra köşemde 1 buçuk santim taş var dedi ve bu taşın sancısımi acaba.. şu an dr a gidemiyorum kadın hastalıkların dan ameliyatliyim sizden ricam.ne yapmam gerekiyor bilgilerini arz ederim..saygilar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2017 at 21:15

   Safra kesesi taşları semptomsuz (belirti göstermeyen) olabileceği gibi, bazı belirtiler ile de kendini gösterebilir. Belirtiler arasında tekrarlayan karın ağrısı atakları (karnın sağ üst kısmında ya da göbeğin üzerinde) hissedilir, ağrı sıklıkla sağ kürek kemiğine doğru yayılır, ağrı genellikle ağır yemeklerden sonra başlar ve yavaş yavaş artar ve kesilmeden birkaç saat sürer. Bulantı ve kusma ağrıya eşlik edebilir. Karında şişkinlik ve geğirme de olabilir.

   Safra kesesi taşları hastada şikayetlere ve komplikasyonlara neden oluyorsa, tedavisi kolesistektomi işlemidir. Safra kesesi taşları için kullanılan oral eritme tedavisi sınırlı sayıda hastada başarılı olmaktadır. Doktorunuz hangi tedavinin uygulanacağına durumunuza, belirtilerinize, taşın büyüklüğüne, tipine ve neden olduğu komplikasyonlara göre karar verecektir.

   Doktorunuzla (gastroloji uzmanınızla) görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   SAFRA KESESİ TAŞLARI OLAN HASTALARDA KOLESİSTEKTOMİ ENDİKASYONLARI:

   * Safra koliği olan hastalar (açık olan ilk operasyon günü).

   * Biliyer diskinezisi olan hastalar (açık olan ilk operasyon günü).

   * Kalsifiye safra kesesi (açık olan ilk operasyon günü).

   * Koledokolitiyazis’i olan hastalar (koledekton taşlar çıkarıldıktan sonra).

   * Safra taşı pankreatiti (pankreatit düzeldikten hemen sonra).

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Furkan

  27 Kasım 2017 at 11:32

  Hocam Midemde patlama oluyor sanki biranda gaz oluşuyor ve miğdem şişiyor rahatsız ediyor. İş yerinde olduğum için de rahat edemiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 18:41

   Bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Gastroözofageal reflü olabilir, reflüye neden olabilecek gastrit, mide fıtığı, Helikobaketr pilori, ülser, mide polip’i, safra kesesi ile ilgili başka sorunlar, oniki parmak bağırsağı ile ilgili başka sorunlar, mide gribi, irritabl bağırsak sendromu gibi durumlar olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 29. Avatar

  Esra

  5 Aralık 2017 at 03:28

  Hayırlı geceler Hocam, ben yaklaşık 1 aydır boğazımdan hava yutuyorum. Nasıl yutarsam yutayım hava olarak yutkunuyorum. Çeşitli şekillerde yutkunmayı denedim ama olmuyor. Hızlı yemekle alakası yok ben hep yavaş yiyen bir insanım.

  Normal otururken ağzımda biriken salyayı yutarken de hava yutuyorum. Ya da boğazım kendi kendine yutkunmak istiyor o zaman da hava yutuyorum. Sonra bu gazlar birikip hayatımı cehenneme çeviriyor. Geğiremiyorum da normalde çok geğiren bir kişi olmasam da geğirememe gibi bir problemim yoktu. Sonra bu gazlar birikip mide asitimi yukarı taşıyor ve sürekli yemek borum yanık geziyorum. Lütfen yardım edin hocam bundan nasıl kurtulabilirim. Nasıl hava yutmadan yutkunabilirim. Aslında bir şeye dalıp unutunca hava yutmuyorum. Birden bu durumumu hatırlayınca hava yutmaya tekrar başlıyorum. Açıkçası bu durumun bir tedavisi olmamasından korkuyorum. Artık psikolojik olarak çok yıprandım. Gecenin köründe beni uyandırıp bu yorumu yazdırdı bana rahatsızlığım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2017 at 11:38

   Maksatlı ya da bilerek hava yutmanın dışında başka şekillerde de hava yutulabilir.

   HAVA YUTMAYA SEBEP OLABİLECEK DURUMLARI SIRALAYACAK OLURSAK;

   * Hızlı yemek ya da içmek

   * Bir şeyler yerken çok konuşmak

   * Sigara, pipo ya da puro gibi bir objeyi emmek

   * Özellikle fincana benzeyen bir kaptan içecek yudumlamak

   * pipetle sıvı içmek

   * Sakız çiğnemek

   * Bire şeyler yerken veya içerken iç çekmek

   * Uygun olmayan takma dişler

   * Ağız kuruluğuna yol açan durumlar (örn. ağzı açık uyumak ve ağzı açık uyumaya neden olan burun tıkanıklıkları gibi)

   * Burun ve geniz akıntısı

   * Astım atakları

   * Reflü hastalığı

   * Yutmada yetersizlik (örn. bulber veya psödobulber palsy gibi)

   * Stresli durumlar

   Durumunuzun KBB uzmanınca ve gastroloji uzmanınca iyi bir şekilde araştırılmasında ve değerlendirilmesinde fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Avatar

  Emine betul

  9 Aralık 2017 at 00:04

  Mrb hocam ben sol tarafimdaki gögüs agrısı için dr gitmistim herhangi bisey cikmadı ama midemde ve bagirsagimda aşiri gaz oldugunu soyledi surekli gaz sancisi olyrm napabilirim gogusumdeki agri buna bagli olabilirmi simdiden tsk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2017 at 23:52

   Göğüs kısmındaki ağrı, sıkıntı mide problemlerine bağlı olabilir. Gastroözofageal reflü ve reflüye sebep olabilecek mide sorunları olabilir. İrritabl bağırsak sendromu olabilir.

   Gastroloji uzmanına gitmeniz ve gerekli araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  n.g

  19 Aralık 2017 at 15:47

  Merhaba hocam yaklaşık üç yıldır acı,ekşi,kızartma özellikle pirinç pilavı midemde yanma yapıyor ağrı falan yok iki üç yıl önce ik kere mide filmi çekildim son çekilen filmde bi şe yok denildi protonox 40 kulandım iyi geldi.Talcit kulanıyom yanma olduğunda bi de alternatif ilaçlar kulandım şu an eskiye göre iyiyim gaz pıroblemi tamamen nasıl geçer.Midede gaz yemek borusunda yoksa midede kitele yaparmı olanları duyuyoruz insan korkuyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2017 at 11:05

   Midede ne olduğunu en iyi gösteren yöntem üst gastrointestinal sistem endoskopisidir. Size endoskpi yapılmadıysa ve röntgen veya baryumlu grafi çekildiyse, bu yöntemlerle gastrit, ülser, Helikobakter pilori, gaströzofageal reflü gibi oluşumların tespiti mümkün olmayabilir. Anlattığınız şikayetler gastrit (mide iç yüzeyinin iltihabı) olabileceğini düşündürmektedir. Gastrit gastroözofageal reflüye neden olarak veya reflü olmaksızın anlattığınız şikayetlere neden olabilir. Gastrit Helikobakter piloriye bağlı, safra kesesi hastalıklarına (safra kesesi veya kanalları taşları, iltihabı, polipleri gibi) bağlı, ilaç kullanımına (başlıca ilaçlar; aspirin, antibiyotik, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler gibi) bağlı, sigara ve alkol kullanımına bağlı, aşırı kafein tüketimine bağlı, düzgün beslenmemeye bağlı, bazı romatizmal hastalıklara bağlı, strese bağlı, radyoterapiye bağlı, yanıklara bağlı, travmalara bağlı, gıda alerjisine bağlı gelişebilir.

   Gastroloji uzmanına giderek iyi bir inceleme yapılmasında fayda vardır. Eğer Helikobakter pilori kaynaklı bu şikayetler oluyorsa bu durum zamanla mide kanserine yol açabilmektedir. Gastrit oluşmuş ise tedavisi yapılmadığı sürece gastrit kronikleşebilir ve bu durum yaşam boyu kalıcı olabilir ve devamlı diyet uygulamak gerekebilir. Safra kesesi ve kanallarına ait bir problem varsa ciddi iltihabi durumlar gelişebilir. Gastroözofageal reflü de gelişmiş ise (reflünün komplikasyonları say say bitmez denilecek kadar çoktur). Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda doğru teşhis ve tedavi son derece önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  n.g

  22 Aralık 2017 at 15:29

  HOCAM TEŞEKKÜRLER ŞİKAYETLERİM DOKUNANLARI YEMESEM FAZLA YOK DAHİLİYEDE MUAYANE OLDUĞUMDA FİLME FALAN GEREK YOK DENİLDİ.GASTRİT MİDEYEMİ YOKSA YEMEK BORUSUNAMI DAHA COK ZARAR VERİR.İKİ KERE FİLM MİDE FİLMİ ÇEKİLDİ BİRİNDE KOLA İLE BİRLİKTRE BEYAZ SIVI SU İÇİRİLDİ GASTRİT VAR DENİLDİ İKİNCİSİNDE BİŞE YOK DENİLDİ MİDE MİKROBU TEK BAŞINA KİTLE YE SEBEPMİ MERAK ETTİM.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 20:29

   Gastrit sorunu olan kişilerde (eğer gastrit kronikleşirse) birçok yiyecek şikayetlere neden olabilir (dokunan yiyecekler kişiden kişiye de değişiklik gösterebilir) ve dokunanları kişi kendisi dikkat ettiği sürece daha az şikayetleri olur. Yine aynı şeyler gastroözofageal reflüde de geçerlidir, yani reflü sorunu olan kişilerde acı, ekşi, hazır gıdalar, samura gıdalar, kola, gazoz, kahve, soslu gıdalar, kaşar peyniri, çikolata-bisküvi tarzı gıdalar, kızartmalar gibi gıdaların yenmesi rahatsızlık verir ama bunları tüketmemeye özen gösterildiğinde şikayetler daha az olur. Fakat gastroözofageal reflü varsa siz farkında olsanız da olmasanız da yemek borusuna ara ara veya geceleri mide suyu gelir (kişi bunu geniz akıntısı gibi de hissedebilir) veya direkt ağza gelen acımtırak suyu hisseder. Bu da, sık sık olursa, uzun süreler devam ederse farenjit (yutak iltihabı), özofajit (yemek borusu iltihabı), akciğere kaçarsa akciğer iltihabı, Barret özofagus denilen durum, ağız yaraları, diş çürükleri, Barret özofagus oluşur ve tedavi edilmezse yemek borusu kanseri gibi daha birçok komplikasyona neden olabilir.

   Helikobakter pilori varsa bunun tedavisinin yapılması son derece önemlidir, çünkü son yıllarda mide kanseri gelişiminde Helikobakter pilorinin rolünün olduğu bilinmektedir.

   Şikayetleriniz devam ediyorsa, mide ilaçlarına rağmen tekrarlıyorsa gastroloji doktoruna gitmeniz daha doğru olur. Doktorunuz size beslenme değişiklikleri, gerekiyorsa ve reflü varsa reflü yastığı, kilo sorunu varsa kilo vermek gibi koruyucu yöntemler ve durumunuza uygun ilaç tedavileri verecektir.

   Reflü hastalarında beslenme, reflü komplikasyonları, reflü nedenleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Tekrar geçmiş olsun.

 33. Avatar

  nida

  31 Aralık 2017 at 11:39

  Merhaba hocam . ben 21 yaşındayım ve sürekli gaz çıkarma sorunum var. Yemekleri cok yavaş yerim ama egzersiz pek yapamıyorum ve biraz da kilom var . uyanikken kontrol etmeye çalışıyorum ama cok fazla gaz çıkarıyorum. Uyuyorken de cikariyormusum özellikle bu durum yurtta kaldığım için sosyal sıkıntı yaratiyor. Beslenmem genelde duzenlidir. Cok face good turu beslenmem. Ev yoğurdu tüketmeye çalışırım sık sık. Meyve sebze her seyden yemeye çalışırım. Genelde duzenli besleniyorum yani. Sigara alkol asla. Sadece tuvalet sırasında gaz çıkışı olanları cok kiskaniyorum. Uykuda gaz çıkarmak istemiyorum . bu konuda lütfen yardimci olun şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ocak 2018 at 00:44

   Bağırsak gazı birçok insanda gece uyurken, normal zamanlarda olabilen bir durumdur. Fakat bu durum çok sık oluyor ve çok rahatsız ediyorsa bunun bağırsaklar ile ilgili veya sistemik bir hastalığın bağırsakları da etkilemesi ile ilgili olabilir.

   Tam olarak sindirilemeyen ve emilmeyen gıda artıklarının bakteriyel fermantasyonu ve yutulan hava kolon gazı oluşumunun ana mekanizmasıdır. Laktaz noksanlığı olanlarda laktoz içeren gıdaların alınması ve alfa-1,6 galaktosidaz gibi oligosakkaritleri içeren gıdaların alınması gaz oluşumuna neden olabilmektedir.

   Sindirimi etkileyen hastalıklar aşırı gaz ve yellenmeye yol açabilmektedir. Bunlar arasında kronik pankreatit, enteritler, çölyak hastalığı, tropikal sprue, protein kaybettiren enteropatiler, sindirim sisteminde aşırı bakteri üremesi, iskemik bağırsak hastalığı, Whipple hastalığı, parazitozlar sayılabilir.

   Bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Eğer gastrolojik değerlendirmeler ve doktorunuzun verdiği tedaviler sonrası şikayetleriniz geçmez ya da tekrarlar ise üstte bahsi geçen hastalıklar veya bozuklukların araştırılması faydalı olacaktır. Akdeniz ateşi hastalığı olan bazı hastalarda dönem dönem ataklar halinde gelen gaz çıkarma krizinden yakınmaktadırlar. Bunun da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  n.g

  2 Ocak 2018 at 10:57

  Hocam teşekkürler açıklayıcı bilgi için zaten son zamanlar dikat ettiğm içn rahatsızlığım yok sayılır.Endeskopi attırmak istemiyorum parça alınıyormuş .Bu konuda siz beni rahatlattınız bazı sitelerde gastritin direk kitle yapar diyen doktor bile var ama siz açıklayıcı bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 20:59

   Gastritin birçok türü vardır. Örneğin atrofik gastriti olan hastalarda mide kanseri gelişme olasılığı diğer gastrit türlerine göre biraz daha fazladır. Sonuç olarak gastritin nedeni Helikobakter pilori ise ki, bunun anlaşılması için en önemli yöntem endoskopi sırasında alınan örneğin patolojiye gönderilmesidir, bu bakteri mide kanseri açısından risk oluşturmaktadır.

   Helikobakter pilori önemli birçok hastalığa sebebiyet verebilir, bu nedenle teşhisi ve tedavisi önem taşır.

   Helikobakter pilori teşhisinde daha invaziv yöntemler de vardır. Bunlar; üre nefes testi, gaita antijen testi, serum IgA ELISA testi gibi testlerdir. Eğer endoskopi yaptırmak canınızı sıkıyorsa veya istemiyorsanız, bakteri için bunları yaptırabilirsiniz. Bu testlerin doğruluk oranları farklılık gösterebilir.

   Mide şikayetleriniz her şeye rağmen sizi çok rahatsız edecek derecede olursa veya devam ederse veya gözle görülür kilo kaybı olursa kontrole gitmeyi veya gastroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Cem

  12 Ocak 2018 at 21:40

  Yaklaşık 3 yildir ayni sıkıntıyı cekiyorum midemde hiçbir ağrı sizi yada gaz belirtisi yok sadece sürekli yellenme oluyor elimde olmadan sabah kalktığından aksam yatana kadar 3 4 dakikada bir oluyor doktora gittim bi poşet ilaç verdi mide asidi düşürmek için filan probiyotik yoğurt kullandım olmadı . nasıl başladı derseniz Zayıflamak için bir ay icindebsabah kahvaltıda ve öğlen yemeğinde bisküvi ve meyve tukettim 15 kilo kadar verdim ondan sonra boyle oldu .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2018 at 01:22

   Bu tür yanlış ve bilinçsizce yapılan diyetler hem midede hem de bağırsaklarda geri dönüşümsüz sorunlara bile neden olabilmektedir. İnsanların alışmış olduğu bir beslenme düzeni ve birçok besine ihtiyaç duyduğu bir gerçektir ve biz bu sistemi birkaç günlüğüne veya haftalığına bile bozsak, bundan birçok organ ve sistemimiz olumsuz yönde etkilenecektir. Bu nedenle kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle, öyle televizyonlardan her duyduğumuz, internet sitelerinde her okuduğumuz bilgilere dayanarak diyet programlarına girmemiz son derece önemlidir.

   Yaptığınız (aslında hiç bir uzmanın önermeyeceği) bu diyet bağırsak florasını ciddi şekilde bozarak gaz oluşumuna sebep olmuş olabilir. Bisküvi gibi kalitesiz karbonhidratlar, meyve gibi aşırı şeker içeren besinlerin ana öğünleri doğru düzgün ve sulu ev yemekleri ile desteklemeden tüketilmesi bağırsaklarda ve tüm sindirim sistemindeki iyi bakterilerin ölümüne, kötü bakterilerin ise çoğalmasına neden olarak sizde bu tür şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmuş olabilme ihtimali vardır.

   Bir gastroloji uzmanına giderek, yaptığınız bu diyeti de anlatarak, başka bir durum da varsa her şeyi doktorunuza detaylı bir şekilde anlatarak, kullandığınız ilaçları da doktorunuza bildirerek yeniden değerlendirmeler yapılması faydalı olacaktır.

   Kilo vermek için iyi bir diyetisyenden yardım almadan hiç bir diyete başlamamalısınız. Bu yüzden hastalık sahibi olan kişiler bile vardır.

   Bağırsak florasının tekrar toparlanması uzun zaman alabilir. Sağlıklı besinler ile, düzenli öğünler ile, az ve sık öğünler ile doğru beslenmeyi uzman desteği alarak öğrenmeniz ve bıkmadan bunu uygulamanız size fayda sağlayabilir. Fakat bu tür bağırsak florasını bozan ve altta yatan sistemik bir hastalık ya da organik bir hastalık da olabilir ve bunların araştırılması gerekebilir. İrritabl bağırsak sendromu ve bu sendroma neden olabilen başka hastalılara bağlı da sizde görülen şikayetler görülebilir.

   Kesinlikle tek yönlü beslenmeyle kısa süreliğine de olsa, diyet yapılamayacağını ve bunun insan vücuduna nasıl zaralar vereceğini bilmeniz çok ama çok önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  Sadri

  14 Ocak 2018 at 21:56

  Hocam merhaba düzenli fitness sporu yapıyorum ve haftada 2 gün yüzüyorum. Ancak aşırı şekilde gaz problemi yaşıyorum daha fazla üst taraftan ağızdan başladı mi durmuyor !!! Az da olsa alttan da oluyor. Bazen kalbime yakın midenin üst tarafının sıkıştığını hissediyorum. Bu arada aşırı tavuk yiyorum hemen hemen her gün. Nasıl çözüm bulacağız Hocam ayrıca sizce yaşadığım sıkıntı nedir ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2018 at 12:02

   Bir şeyler yedikten sonra en az 2 saat geçmeden spor yapmaya başlıyorsanız, spor sırasında aşırı sıvı tüketiyorsanız, dinlenme aşamasına geçmeden (ayakta ve hareket halinde) su içiyorsanız, yemeklerden sonra 3 saat geçmeden yatıyorsanız bunlara bağlı gastroözofageal reflü gelişmiş olabilir. Spor ve spor sırasında yapılan bu tür yanlışlar ve mideyi baskı uygulayan hareketler yüzünden sporcularda gastroözofageal reflü gelişmesi hiç de anormal değildir. Bazı insanlarda bazı proteinleri sindirmede yardımcı enzimler eksik veya kusurlu olabilir ve buna bağlı ve sık sık tavuk, yumurta, protein tozu gibi protein tüketimine bağlı da mide problemleri ve bu tür sorunlar görülebilir.

   Spordan 2 saat önce yemenin bırakılması, spor sırasında ve mümkün olduğunca dinlenme/oturma pozisyonunda tek seferde çok sıvı değil az az ve sık aralarla su tüketilmesi, reflüyü arttıran gıdalardan kaçınılması, yaşam düzeninde yatmadan en az 3 saat önce yiyip içmenin bırakılması, spor yapıyorum diyerek’den tek seferde aşırı sıvı ve yemek tüketiminden kaçınılması durumunuzu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Ancak öncelikle bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Anlattığınız şikayetler gastroözofageal reflü belirtilerine benzemektedir. Önlem alınmaz ise reflü birçok sağlık problemini de beraberinde getirir.

   Yaptığınız spor ne olursa olsun öncelikle bir sağlık kontrolünden geçmek, kardiyolojik muayene, öğünler bakımından diyetisyenden yardım almak son derece önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Avatar

  Erdal

  15 Ocak 2018 at 22:19

  Belimde ara ara siddetli ara ara agrim vardi ortepediye gittim doktor igne verd.ignenin ismi.(melox) ignegi kulandiktan iki gun sonra sag ust gogus ustunde siddetlice batma hissi olustu ozellikle nefes alirken.bu ilacin yan etkisinden olabilir mi ? Yalniz daha oncedende igne kullanmadan once buna benze nefes alamama batma durumu yasadim ozellikle sinirlendikten sonra epeydir bu tur gogus agrisi nefes alirken batma nefes almada zorluk yasammistim.midemde gazli ulser var eklem romatizmam oldudugu da son bir yildir ifade edildi.gazli ulser 6 yildir mevcut.bu aralar belimdeki agri sag ust gogusumun ust tarafinda batma arda sol ust gogus kafesindeki agrilarim mevcut arda bu agri sag ust karin bolgesinde de kismi olarak agri olusuyor son 2 gundur ne tavsiye edersiniz nedir sorunum benim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ocak 2018 at 12:39

   MELOX AMPUL, kas içine uygulanır. Etkin madde olarak 15 mg meloksikam bulunur. Meloksikam eklem ve kaslardaki iltihap ve ağrıyı azaltmak için kullanılan steroid içermeyen iltihap giderici (nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar-NSAİİ) grubuna dahildir.

   MELOX’un da dahil olduğu bazı ilaç gruplarının kalp krizi (miyokart infarktüsü) ve felç riskini az da olsa arttırabilir. Özellikle bilinen ya da bilinmeyen kalp hastalığınız varsa, geçmişte felç geçirmişseniz ya da bu durumları tetikleyecek risk faktörleri varsa (örn. sigara kullanımı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon gibi) tedaviye başlamadan önce ya bunlara yönelik gerekli incelemeler yapılmalı ya da bu risk faktörlerinden biri ya da birkaçı varsa bu ilacı veren doktor bunlar hakkında bilgilendirilmelidir. Kalp-damar sisteminde ciddi yan etkiler herhangi bir uyarı vermeden de ortaya çıkabilir. Bununla birlikte göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik ve geveleyerek konuşma belirtileri varsa tetikte olmanız gerekir.

   MELOX mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarına yol açabilir. Ülser oluşmasına veya var olan ülserin alevlenmesine veya tekrarlamasına neden olabilir.

   Burada MELOX’un sadece sizi ilgilendiren ama ciddi yan etkileri olan bu yan etkileri belirtmeye çalıştık. Fakat diğer yan etkilerden bahsetmedik. Eğer ilaç prospektüsünüz varsa prospektüste de yan etkiler vardır zaten.

   MELOX’un çok yaygın yan etkileri arasında hazımsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık, gaza bağlı mide ve bağırsaklarda şişkinlik, ishal bulunmaktadır. Midesinde gastrit, ülser, gastroözofageal reflü hastalığı bulunanlarda bu şikayetler artabilir, tetiklenebilir. Gastroloji doktorunuz mide koruyucu önerebilir. Sizin anlattığınız şikayetler gastroözofageal reflüde de görülebilen şikayetlere de benzemektedir. Ülser ya da gastrit azıtmış ise ki, birçok ilaç gastrit ve ülseri azıttırabilir veya ortaya çıkarabilir, bu da gastroözofageal reflü gelişimine neden olabilir.

   Takibinizi yapan doktorunuz ile ilacı, ilacın yan etkilerini, sizdeki var olan diğer rahatsızlıkları değerlendirmenizde ve buna yönelik önlemlerin alınmasında fayda vardır ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 38. Avatar

  Uğur

  16 Şubat 2018 at 00:51

  Benim 6 yaşında bir oğlum var aşırı derece gaz salınımı var geceleri de daha sık oluyor ve karnı sabah olunca duzeliyor yemeklerden sonra sızıyor ne yapmamız hangi bölüme göstermemiz gerekiyor otizm tanısı konuldu 3 yasinda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2018 at 05:40

   Otizmli çocuklarda candida albicans’ın aşırı artışı nedeniyle konsantrasyon bozukluğu, saldırganlık, hiperaktif davranışlar, baş ağrısı, mide sorunları, gaz ağrısı, yorgunluk, depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum için gastroentroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Doktorunuz duruma uygun diyet verebilir. Ayrıca otizmli çocukların çoğu, sindirim ve bağışıklık sistemindeki anormallikler nedeniyle besin hassasiyetine sahiptir. Sindirilmeyen karbonhidrat veya aminoasitler bağırsakta yararlı bakterilerin bu ögelere reaksiyon göstermesine yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda da ya alerji immünoloji alanında ya da diyetisyen uzmanlığında besin alerjisi veya intoleransı testlerinin yapılması gerekir. Örneğin alerjik besinlerin beslenmeden çıkarılması sayesinde gastrointestinal sistemde, davranış ve dikkatin iyileştirilmesinde dahil olmak üzere, bazı çocuklarda iyileşme bile sağlanabileceği konusunda bilgiler bulunmaktadır. Beslenmede bazı besinlerin diyetten çıkarılmasına gerek duyulabileceği gibi, bazı vitamin ve mineral takviyelerinin eklenmesine de gerek duyulabilir.

   Otizm tedavisinde diyet uygulamalarının tedavi edici özelliği olmasa da, bazı özel (hastaya, hastanın hangi besinlere tolerans veya alerji göstermesine ve hangi besin eksiklerinin olduğuna özel) diyet uygulamalarının ve takviyelerinin bazı bireylerde olumlu sonuçlar verdiğine dair bilgiler vardır.

   Gastroentrolojik muayene ve diyetisyen yardımı işinize yarayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. Avatar

  Merve

  1 Mart 2018 at 19:20

  Merhaba benim de midemde gaz sorunum var ve yemek yemesem bile gaz sorunu devam ediyor ve gaz çıkmıyor bazen ara ara çıksada sürekli gaz var ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2018 at 15:51

   Gastroentroloji doktoruna gitmeniz önemlidir. Gastroözofageal reflü ve/veya reflüye neden olabilecek bir mide de, onikiparmak bağırsağında bir problem olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz, çünkü reflü hastalığının ve reflüye yol açabilen mide ve duodenum hastalıklarının komplikasyonları da olabilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Avatar

  Mustafa

  10 Mart 2018 at 12:30

  Merhabalar Hocam,
  Son birkac senedir yilda iki defa soyle bir donem geciyorum.
  Once grip, dolayisiya burun akintisi ve geniz akintisi. akinti nedeniyle surekli yutkunma istegi. bazi donemlerde gogus kafesinin oralarda bir daralma hissi. yine bazi donemlerde mide ve ustunde yanma. vede hem mideden hemde bagirsaklardan asiri gaz meydana gelmesi. guruldamali ve baloncuk patitamali. Bu asiri gaz ve geniz akintisi sonucu bogazda tahris ve ses incelmesi ve balgam meydana geliyor. Tahris nedeniyle oksuruk. bu belirtilerin hepsini ayni anda yasamiyorum fakat sirasi bazen degissede bunlar muhakkak meydana geliyor.
  hizli ve cok yemegi seven biriyim ama kilolu degilim. yedigimi eritebiliriyorum fakat kabizlik problemim var. tesadufmu bilmiyorum ama bu donemlerden birisini muhakkak subat yada mart aylarinda geciriyorum. bu donem bazen iki hafta bazen iki ay suruyor. bu donemlerde yemegi azaltmaya calisiyorum vede bal ve limonlu zencefil cayi iciyorum. mumkun oldugunca yukardan ve asagidan bu gazlardan kurtulmaya calisiyorum ama cok rahatsiz edici bir durum.
  Hem boyle bir donemi gecirmeme adina hemde bu donem surecini hizli atlatma adina neler tavsiye edersiniz?
  Tesekkurler.

 41. Avatar

  Eren

  8 Nisan 2018 at 19:54

  Hocam merhaba . 3 4 yıldır süren bir gaz problemim var midemde aşırı ama aşırı gaz oluyor sürekli neredeyse 5 10 saniyede bir şiddetli gegiriyorum bazende gegiremiyorum gazımı cıkartamyorum ve midemde agrılara gögüsümde baskıya hatta gözlerimde buğlu görmeye kadar gidiyor gitmedigim doktor kalmadı özel proflarada gittim sonuc hep aynı mide koruyucu vermeleri oldu endoskopide oldum ve parça aldılar sonuc gastrit ve ülser ilerlemis olabilirmi 2 3 yıldır doktora gitmiyorum vede endoskopi birdaha olmadım. oturdugumda gazımı daha zor cıkarıyorum hayatımı mahfetti bu hastalık dönem dönem iyi olyorum ama bazı dönemlerde şiddetli olyor bana yardım edin lütfen(kot pantolon giydigimde daha da artyor cok sıkı olmadıgı halde )

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Nisan 2018 at 22:50

   Doktorunuz gastrit ve ülser teşhisi koymuş. Gastrit ve ülsere bağlı bu anlattığınız şikayetler olur genellikle. Gastrit zamanla kronikleşebilir ve zaman zaman şikayetlerde azalma olsa da tekrarlayarak uzun yıllar devam edebilir. Gastrit ve ülser gibi durumlar gastroözofageal reflüye de neden olarak hissettiğiniz şikayetlere neden olabilir.

   GASTRİT: Mide mukozasının (mide iç yüzeyinin) iltihaplanmasıdır. Gastrit değişik nedenlerle oluşabilir. Başlıca nedenleri; Ağrı kesici, non-steroidal ilaç ve antibiyotik gibi ilaçlar kullanımı, Kafein ve nikotin (aşırı kahve, kola, çay tüketimi, sigara kullanımı gibi), Alkol kullanımı, Yeterli ve düzenli beslenmemek, Helikobakter pilori, Safranın, onikiparmak bağırsağından mideye geri kaçışı (alkalen reflü), İnfeksiyöz hastalıklar (bakteriyel, viral, fungal ve paraziter enfeksiyonlar), Granülomatöz (Crohn hastalığı, sarkoidozis, yabancı cisim gibi), Kimyasal ajanlar, Üremi, peptik ülser, otoenflamatuar hastalıklar gibi nedenlerdir. Bu nedenle halen gastrit/ülser sorununuz varsa hem altta yatan nedenin araştırılmasında, hala bu sorunların devam edip etmediğinin de incelenmesinde fayda vardır. Özellikle bu durumun nedeni Helikobakter pilori ise, bunun tedavisi ayrı önem taşır. Çünkü Helikobakter pilori kanser gelişiminde önemli rol oynar.

   Kronikleşmiş gastritlerde gastroloji uzmanının verdiği tedavinin yanı sıra beslenme şeklinde değişiklik yapmak da faydalı olabilir. Doktorunuzdan nasıl besleneceğiniz konusunda bilgi almanız önemlidir. Ayrıca gıda intoleransınız veya gıda alerjiniz de olabilir. Bu tür mide problemlerinde dokunan yiyecekler kişiye değişse de bazı gıdaların ve içeceklerin (sigara, alkol, kola, gazlı içecekler, çok fazla kahve tüketimi, aşırı çay tüketimi (özellikle bayat çay), aşırı baharat tüketimi, aşırı hazır gıda (fast food gibi) tüketimi, aşırı pasta-börek gibi unlu mamüller tüketimi, aşırı çikolata tüketimi ve benzeri) beslenme tarzından kaçınılması faydalı olacaktır.

   Gastrit, ülser, reflü gibi durumların birçok komplikasyonları da vardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Kafanıza takılanları ve neler yapmanız gerektiğini, başka araştırmaların gerekip gerekmediğini doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz. Şimdiye kadar kullandığınız ilaçları, ilaçlardan ne kadar fayda görüp görmediğinizi doğru anlatmanız, hemen ilaç vermek yerine bu durumun altında yatan bir durumun olup olmadığının araştırılmasını istediğinizi belirtmek faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  osman

  9 Nisan 2018 at 13:57

  benimde 2 aya yakın gaz yapıyor şişkinlik gögüslerimde hafif ağrı oluyor dahiliyeye gittim.ilaç verdi geçmedi.ne yapmak lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2018 at 22:49

   Gastroloji doktoruna gitmeniz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz ve bu ilaçların işe yaramadığını söylemeniz önemlidir. Gastrit, ülser, reflü, Helikobakter pilori gibi durumlar olabilir. Gastrit kronikleşmeden tedavi edildiğinde daha yararlı olur.

   Doktora gitmeyi ve rastgele ilaç kullanmak yerine durum neyse doğru teşhis edilmesini doktorunuzdan istemeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer gastrit, reflü gibi durumlar varsa doktorunuzun önereceği ilaç tedavisinin yanı sıra doğru beslenme ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri uygulanması gerekebilir. Doktorunuzdan bu konuda da bilgi almanız gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 43. Avatar

  Yunus

  30 Nisan 2018 at 23:50

  Yaş 46 kilo 96 boy 1:80 Sevgili hocam benim küçüklüğümden beri aşırı yellenme durumum var, bağırsaklarımda sürekli gaz var ama yellenerek çıkarıyorum çoğunlukla kokulu oluyor biraz rahatsız oluyorum, birde dışkım yapış yapış klozete yapışıyor bazen elimle díşkımí çıkarıyorum rengi kahverengi. Son bir sene içerisinde 3 kere gaitada gizli kan baktırdım negatif çıktı, ca-19,cea125 normal çıktı, iki kere batın USG yaptırdım, karaciğerde 2.derece yağlanma var son 5 senedir, ayrıca karaciğerde büyüme var. Hemogram ve kan tahlilleri normal, pankreas açısından amilaz,lipaz normal, bilurubin normal USG normal. Çocukluğumdan beri hava açlığı çekiyorum yapmadık tetkik kalmadı, anksiyete ilaçları biraz yatıştırıyor hava çok yutuyorum sürekli esneme yoluyla hava tamamlıyorum,30 senedir reflüm var, anal fissür var, dışkım düzensiz. Kolonoskopi yaptırmak istemiyorum kalp ritim bozukluğum(ekstrasistol)var,verilecek sedasyon dokunur diye korkuyorum, kısa süre dicetel kullandım bir hafta fayda görmedim bıraktım biraz karışık oldu kusura bakmayın, bu arada 20 senedir paxil kullanıyorum. Sorum bağırsaklardan günde 50 ila 80 arası gaz çıkarıyorum gaz sıkışması olmuyor sesli çıkarıyorum. toplumda olduğumda tutuyorum o zaman kalbime vuruyor ne yapmam gerekir. İyi günler dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mayıs 2018 at 16:24

   Anksiyete bozuklukları son yıllarda alt başlıklar olarak ele alınmaktadır.

   Bunlar;

   * Yaygın anksiyete bozukluğu
   * Panik bozukluk
   * Özgül fobi
   * Sosyal fobi
   * Obsesif kompulsif bozukluk
   * Posttravmatik stres bozukluğu
   * Akut stres bozukluğu
   * Genel sağlık durumuna bağlı anksiyete
   * Madde kullanımına bağlı anksiyete
   * Başka türlü adlandırılamayan anksiyete.

   Temel olarak anksiyete bozukluklarında belirtiler benzer özellikler gösterir.

   BELİRTİLERE DEĞİNECEK OLURSAK;

   1- Bilişsel belirtiler: Gerçeklik duygusunda değişiklik, çevrenin değişiyor gibi algılanması, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü, kontrolünü yitirme kaygısı, fiziksel zarar göreceği endişesi.

   2- Affektif belirtiler: Korku, huzursuzluk, endişe, çaresizlik, alarm duygusu, panik.

   3- Davranışsal belirtiler: Anksiyete yaratan durumlardan kaçınma davranışı, dona kalma.

   4- Fizyolojik belirtiler ki, bunlar da alt başlıklar şeklinde sınıflandırılabilir:

   * Kardiyovasküler sistem belirtileri; çarpıntı, kan basıncı değişiklikleri, soluk renk ya da yüzde kızarma.

   * Gastrointestinal sistemi belirtileri; yutma güçlüğü, bulantı/kusma, ishal, karın ağrısı.

   * Solunum sistemi belirtileri; nefes darlığı, hava açlığı, boğazda düğümlenme, boğulma hissi.

   * Genitoüriner sistem belirtileri; sık idrara çıkma, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık.

   * Cilt belirtileri; Terleme, kızarma, sıcak basması.

   * Nörolojik belirtiler; tremor (istemsiz titreme), parestezi (karıncalanma, yanma, uyuşma gibi hisler), hissizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, kas gerginliği, motor huzursuzluk.

   Yani anlattığınız şikayetler ve doğru düzgün bulguya rastlanmaması anksiyete bozukluklarında görülebilen şikayetler arasında bulunmaktadır. Fakat bu anksiyete bozukluğu başka bir sistemik hastalığın yanı sıra gelişmiş olabilir veya altta yatan başka bir hastalığın varlığını bu durum gizlemiş de olabilir. Çünkü bazı hastalıklarda anksiyete bozukluğu da görülebilir. Anksiyete bozukluğunun bu tipine “Tıbbi duruma bağlı anksiyete bozukluğu” denilmektedir.

   BU TIBBİ DURUMLARDAN ÖRNEKLER VERECEK OLURSAK;

   * Hipotiroidi
   * Hipertiroidi
   * Feokromasitoma
   * B12 eksikliği
   * Kardiyak aritmi
   * Hipoglisemi
   * Anemi
   * Kronik obtrüktif akciğer hastalıkları
   * Sistemik lupus eritamatozus
   * Parkinson
   * Multipl skleroz.

   Bunlar gibi durumlar en sık anksiyete bozukluklarına yol açan durumlardır. Eğer varsa altta yatan hastalığın bulunması ve buna yönelik tedavinin uygulanması durumda düzelme sağlayabilir.

   Yine bazı Akdeniz ateşi hastaları, hastalığının bulunamadığından ve yıllarca yanlış teşhis ve tedaviler gördüklerini ve en son olarak da bu durunun psikolojiye bağlandığını belirtmektedirler. Ayrıca bu hastaların arasında gaz oluşumundan, yıllarca devam eden mide ve bağırsak şikayetlerinden yakınanlar da pek azımsanmaz. Bu hastalık bakımından da araştırmaların yapılması gerekebilir.

   Doktorunuzla bu konuyu ve bu duruma sebep olabilecek durumların da araştırılması durumunu daha detaylı görüşebilirsiniz.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir, internet sitesi üzerinden en fazla durum ile ilgili bilgiler verilebilmektedir.

   Ne yapmanız gerektiği veya doktorunuzun sizden istediği kolonoskopiyi yaptırıp yaptırmama kararı tabii ki sizindir. Kafanıza takılanları doktorunuz ile daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  Alara

  9 Mayıs 2018 at 23:21

  Yas 30 3 yildir Gaz ve karin siskinligim var. Gecen yil Endoskopi ve kolonoskopi yaptirdim gastrit oldugunu soylediler.6 aydir karaciger safra kesesi enzimlerim yuksek cikiyor ama bu enzimler sadece mide agrisi ve Gaz oldugunda yuksek cikiyor.Devamli bir mide agrisi gaz olmuyor ayda 1 kez 4 5 gun suruyor ama cok agrili.Bu sikayetler hastalik basladigindan beri sik idrara cikiyorum Sistoskopi yaptirdim gitmedigim urolog dr.kalmadi hersey yolunda ama sik idrara cikma istegim hic gecmiyor bu bir basinc. Idrarimi yaptiktan sonra rahatlama yok idrar yapma istegim var sosyal hayatim kalmadi disari korkarak cikiyorum ciktigimdada tualetli yerlere gidiyorum sikisirim diye. KESINLIKLE IDRAR KACIRMA YOK.NE YAPMAM GEREKIYOR ACIL YARDIM BEKLIYORUM AMA DAHA HASTALIGIMA TAM TEHSIS KOYULMADI.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 15:40

   Yaşınızın da duruma uygun olmasından dolayı, gittiğiniz bölümlerde ele gelir bir bulguya rastlanmadığından dolayı, belkide alakasız yere bazı teşhis yöntemlerine maruz kalmanızdan dolayı, neyse ki bunlar yüzünden bir çok FMF hastası gibi ameliyata maruz kalmamanız da iyi bir haber diyerek, bu hastalıklardan (sizde görülen şikayetlerden) birçok FMF hastasının şikayetçi olmasını da göz önünde bulundurduğumuzda (bu durum Akdeniz ateşi [FMF] hastalığına bağlı olabilir).

   Tabii ki internet sitesi üzerinden teşhis, tedavi kesin öneriler de bulunmak doğru değildir. Ancak bir araştırma hastanesinin romatoloji ve genetik danışmanlı bölümlerine giderek durumunuzun bu doğrultularda araştırılmasını isteyebilirsiniz.

   Fakat başka bir durum da olabilir.

   Bu hastalıktan muzdarip olan kişilerde teşhis ve tedavi geciktiği için, net bir teşhis konulamadığı için, yanlış teşhis konulduğu için pelvik içi organlara yönelik, eklemlere (özellikle diz eklemlerine) yönelik, safra kesesine yönelik, apentikse yönelik cerrahi operasyonlar geçirenlerin sayısı hiç de azımsanamaz.

   Altta verilen linkten Akdeniz ateşi hastalığı ve bu hastalığı yaşayanların yorumları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-belirtileri/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Adem

  28 Mayıs 2018 at 09:26

  Hocam iyi günler yaklaşık 6-7 aydır midemde sıkıntılarım var sürekli şişkinlik var acıkmıyorum çok yemek yiyemiyorum hemen doyuyorum özellikle sabah kalktığımda bişey yemeden aşırı gaz olmasına rağmen büyük tuvaletimi yapamıyorum bişey yiyince geliyor ama ondada çoğunlukla kabızlık var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 16:33

   Mide probleminiz helikobakter pilori ve buna bağlı oluşan gastrit veya ülser ve bunlara bağlı gelişen gastroözofageal reflüye bağlı olabilir.

   Aşırı bağırsak gazı ve kabızlık probleminiz irritabl bağırsak sendromuna bağlı, enflamatuar bağırsak hastalığına bağlı olabilir. Eğer bağırsaklarınızda bunlar gibi problemler varsa, bu durum mide de gastrite de neden olabilir.

   Bu belirtilerin altında yatan sistemik bir hastalığınız olabilir.
   Gıda intoleransı, gıda alerjisi gibi durumlara bağlı olabilir.

   Enfeksiyon kaynaklı olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur. Mideye ait, bağırsaklara ait araştırmalar yapılmasına rağmen net bir şey bulunamaz ise, şikayetleriniz doktorunuzun verdiği tedavilere rağmen geçmez ise altta yatan bir sistemik hastalık olabileceği açısından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  Erol

  1 Haziran 2018 at 15:02

  Merhaba lar yaklaşık 12 yıldır bitmeyen gaz sorunum var ve çok nadir normal büyük abdest yapabiliyorum genelde ishal e yakın oluyor ve çok kötü kokusu var bir konyada bir profesör e muayene oldum endoskopi tahliller sonucu rennia duo şurup verdi ve sigarayı birakmsmi söyledi yoksa geçmez dedi ama bir türlü sigarayı biraksmadim şurup a da ara verdim bu yüzden
  Ne yapmalıyım Allah razı olsun yardımcınız için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2018 at 12:56

   Gaz problemi geğirme ve şişkinlik şeklinde ise gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar sayılmayacak kadar çoktur. Sigara kullanımı mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri/peptik ülser, kronik gastrit ve bunlara bağlı olarak reflüye, reflü de gaz, şişkinlik ve daha birçok sağlık probleminde neden olmaktadır.

   Sigara sindirim sisteminde bulunan ağız ve ağız yapılarda da birçok probleme neden olur. Örneğin dişlerin üzerinde katran artıklarına veya koyu kahverengi lekelere, damakta kırmızı renkli iltihaplı oluşumlara, diş ve diş eti hastalıklarına, kötü ağız kokusuna, siyah kıllı dil görünümüne, ağızda doku bozukluklarına ve ağız kanserine de yol açmaktadır.

   PEPTİK ÜLSERDE SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER

   * Kazınma, acıma ve açlık benzeri epigastrik ağrı ve hazımsızlık
   * Ağrı yiyecek, süt ve antiasit ilaç alımıyla geçer, ancak yemekten 1.5-4 saat sonra tekrarlar
   * Ağrı gece 1 veya 3 saatleri arasında uykudan uyandırabilir
   * Ağrı sağ kadranda ve sırtta da hissedilebilir
   * Ağrı haftalar, aylar süre priyotlar halinde sürebilir
   * Bir şeylerin tetiklediği kusmalar olabilir

   Belirtiler ülserin yaygınlığına, mideye ne kadar etkilediğine, ülserin onikiparmak bağırsağında da olup olmadığına, ülsere bağlı reflü gelişip gelişmediğine, reflü gelişmiş ise reflünün diğer üst sindirim sistemindeki yapıları ne şekilde veya ne derecede etkilediğine ülsere sebep olan ve altta yatan duruma bağlı olarak değişebilir, başka belirtiler ortaya çıkabilir.

   GASTRİTTE SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER

   * Karın ağrısı ve kramplar
   * Aşırı gaz ve geğirme
   * Ağızda acı bir tat
   * İştah kaybı
   * Mide bulantısı
   * Kusma
   * Dolgunluk hissi, erken doyma
   * Şişkinlik.

   Belirtiler kişiye, kişinin beslenme ve yaşam şekline, gastritin nedenine, gastritin yaygınlığına, gastritin reflüye sebep olup olmadığına, reflünün verdiği hasarlara bağlı olarak değişebilir veya daha başka belirtiler eklenebilir.

   GASTROÖZOFAGEAL REFLÜDE SIK GÖRÜLEN BELİRTİLER ve KOMPLİKASYONLAR

   * Ağrılı yutma
   * Boğazda takılma hissi
   * Yutma güçlüğü
   * Farenjit
   * Larenjit
   * Sinüzit
   * Geniz akıntısı
   * Retrosternal yanma
   * Geğirme
   * Hıçkırık
   * Gıcık hissi
   * Ağız kokusu
   * Erken doyma
   * Bulantı/kusma
   * Şişkinlik
   * Ses kısıklığı
   * Ses tellerinde nodül oluşması
   * Diş çürükleri
   * Diş eti iltihabı
   * Aspirasyon pnömonisi
   * Non-kardiyak göğüs ağrısı
   * Göğüste yanma hissi
   * Astım
   * Apne
   * Bronşit
   * Öksürük
   * Atelektazi
   * Fibrozis
   * Nefes darlığı
   * Hırıltılı solunum
   * Gastrointestinal kanama
   * Sırta vuran ağrı
   * Orta kulak iltihabı ve dolayısıyla kulak ağrısı.

   Yine sizin bu anlattığınız şikayetler irritabl bağırsak sendromuna bağlı da olabilir. Bu nedenle bunun da araştırılması gerekebilir.

   Doktorunuzun önerilerini ve kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Doktorunuz başka bir bulgu elde edemediyse durumunuz sigara kullanımına bağlı gastrit, ülser ve bunlara bağlı gastroözofageal reflü olabilir.

   RENİNE DÜO İLAÇ: Mide asidinin ağza geri gelmesi gibi mideden yemek borusuna mide içeriğinin geri kaçmasına (gastroözofageal reflü) bağlı belirtiler ile ide ağrısı, mide yanması, midede dolgunluk veya ağırlık hissi, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, kusma gibi midede asit fazlalığına ait belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

   Tekrar doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Furkan

  15 Temmuz 2018 at 23:53

  Hocam iyi gunler yaklasik 5-6 aydir midemde ne yesem gaz olusuyor.ve sabahlari erken saatlerde kahvalti yapamiyor hale geldim. Mide bulanti yapıyor. Sizce sıkıntı nedir ve oneriniz nedir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 14:41

   Midenizde gastrit (mide mukozası iltihabı) oluşmuş olabilir, bu da gastroözofageal reflüye neden olarak anlattığınız şikayetlere neden oluyor olabilir. Yine mide ve duodenum (onikiparmak bağırsağı) ülserine bağlı da bu tür şikayetler görülebilir, irritabl bağırsak sendromuna bağlı bu tür şikayetler görülebilir. Yine Helikobakter Pilori denilen duruma bağlı gastrit ve reflü oluşarak bu şikayetlere (aşırı gaz oluşması, bulantı, şişkinlik, midede rahatsızlık) gibi neden olabilir.

   Yine mide fıtığı, safra kesesi ve kanalları iltihabı veya taşları, sigara kullanımı, alkol kullanımı, bazı ilaçlar, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı, stres gibi durumlarda bir şekilde gastrite ve gastroözofageal reflüye neden olabilir. Bazı sistemik hastalıkların sindirim sistemi tutulumlarında gastrit ve reflü oluşabilir. Besin alerjisi, besin intoleransı, yemek borusuna ait bazı problemler de gastrit ve reflüye neden olabilir.

   İyi bir gastroentroloji uzmanınca değerlendirilmesi ve ihmal edilmemesi önemlidir. Özellikle Helikobakter Pilori durumunda ve gastroözofageal reflü durumunda tedavi ihmal edilmemelidir, çünkü reflünün birçok komplikasyonu gelişebilir, helikobakter pilori zaten tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Büşra

  30 Temmuz 2018 at 19:59

  İyi günler 24 yasındayım. 2 bucuk aydır nerdeyse gecmeyen bi hastalık oldu gece sahurda sucuk yedim dokundu ondan beriii gecmedi midem ve karnımla ilgili nefes alamamaya basladım kabızlık sorunu cektim gecti o tuvalete düzenli cıkıyorum artık eskıdende öyleydi düzeldi sindirim sistemim gitmediğim doktor kalmadı her tetkitler yapıldı ama tertemiz cıkıyo midemde karnımda gayta tahlilide yapıldı tertemiz cıkıyo ama bu nefesımın sıkısması gecmiyo psikolojik deyip gectiler ama değil karnıma soluna ve sagına bastırdıgımda masaj yaptıgımda gecici bir süreyle düzeliyo nefes alısım sonra devam ediyor alttan ve üstten gaz cıkarttııgımdada gecici sekılde düzeliyo nefesim biri bastırıyomus veya büzülüyomus gibi oluyor sürekli derin nefes alma ihtiyacı duyuyorum gaz ilacıda kullandım ama gecmedi sadece ilk bastakı halıne göre azaldı diyebilirim ama gecmiyor napabilirim bana yardımcı olurmusunuz nefes yüzünden hayatımı etkıledı iyice kötü oldum sindirim sistemi düzenleyicide kullandım ama olmadı bu hastalık 1 senede 6 ayda düzeli sindirim sistemin bozulmus diyenler oldu ama cok kotu bi durum napcagımı bılmıyorum lutfen yarrdım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2018 at 01:49

   Mideniz ve bağırsaklarınız için şimdiye kadar yapılan araştırmalar ultrason, muayene, dışkı tahlili gibi yöntemler ise, verilen ilaçlar da sadece bu yöntemlere dayanarak verildiyse belki de endoskopi, kolonoskopi gibi incelemelerin de yapılması gerekebilir. Çünkü mide ve bağırsakların içi ile ilgili problemlerin bunlar yapılmadan tam olarak teşhis edilmesi çok da mümkün değildir.

   Midenizde gastrit ve buna bağlı veya birbirleriyle ilişkili gastroözofageal reflü probleminiz olabilir. Eğer reflünüz varsa, bu durum söylediğiniz gibi göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı gibi durumlara sebep olabilir. Yine gastrit ve reflü gibi problemler Helikobakter pilori denilen duruma bağlı da olabilir. Helikobakter pilori her zaman dışkı testinde tespit edilemeyebilir.

   Yine anlattığınız tüm bu şikayetler irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı, besin intoleransı gibi durumlara bağlı da olabilir. Bütün bu tür rahatsızlıkların altında yatan sistemik bir hastalık (örn. Akdeniz ateşi hastalığı gibi) bir hastalığa bağlı olabilir (özellikle 35-40 yaşın altında iseniz). Böbrekler ile ilgili bir durum olabilir.

   Doktorlarınızın dediği gibi psikolojik hastalıklar kaynaklı da anlattığınız şikayetler olabilir.

   Belki daha detaylı araştırılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  Suat

  3 Eylül 2018 at 13:22

  İyi günler hocam. Bir ay kadar önce karın boşluğu üst bölgesinde aşağı yukarı 10 gün süren sertlik oluştu. Bu süre zarfında uyku problemleri yaşadım. Duzensiz dışkılama yaşadım. Mesela gece uykudan nefesim kesilerek 3-4 kere uyandım. Şimdi sadece uykuya dalarken nefes kesilmelerim oluyor. Tam midemin olduğu yerden vuruyor. Birde midemin olduğu yerde sürekli bir rahatsızlık verici kasilma gibi bir durum var ve aşırı derecede gaz oluşuyor. Doktora gittim kan testi ve ultrason yapıldı. Bir problem göremediğini söyledi. Tavsiyeniz nedir hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2018 at 10:49

   Aşırı gaz oluşumuna bağlı karında şişkinlik ve sertlik olabilir. Oluşan şişkinlik karnınızda sertlik varmış gibi hissetmenize sebep olur. Gastroözofageal reflü bu yaşadığınız şikayetlere neden olabilen bir durumdur. Gastroözofageal reflü; gastrit (mide mukozası iltihabı), Helikobakter pilori, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri, hiatus hernileri, yanlış beslenme ve yaşam tarzı, bazı ilaçların kullanımı, safra kesesi ve kanalları ile ilgili problemler, irritabl bağırsak sendromu, bağırsak enfeksiyonları, bazı hastalıkların (Akdeniz ateşi hastalığı, Crohn hastalığı vs.) mide ve bağırsaklar ile ilgili yarattığı problemler hem gastrit gelişimine hem de gastroözofageal refü gelişimine neden olabilir. Gastroözofageal reflünün yatarken yarattığı rahatsızlık nedeniyle nefes kesiliyormuş, çarpıntı oluyormuş gibi uyanmalara neden olabilir. Gastroözofageal reflünün daha birçok rahatsızlığı ve komplikasyonları vardır ve tedavisi ve önlemler önemlidir.

   Mide ve bağırsaklar ile ilgili problemler ve doğru teşhis için gastroentroloji bölümüne gitmek ve gerekli teşhis yöntemlerinin (örn. gastroskopi, kolonoskopi, baryumlu grafi gibi) uygulanmasına ihtiyaç duyulur. Ultrason ve kan testi bu tür problemlerin teşhisini koymada çok yardımcı değildir. Özellikle Helikobakter pilori varsa teşhisi ve tedavisi önem taşır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Avatar

  ayşe

  14 Şubat 2019 at 14:52

  23 yaşındayım 4-5 yıldır mide ve bağırasak guruldamaları gaz şikayeti yaşıyorum sürekli tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorum son 6 aydır arttı dahiliyeye gittim kan tahlili haricinde test yapmadı. ıbs olduğunu söyledi. dicetel isimli ilacı verdi. 3 öğün yemekte alıyorum. Ancak ilacı kullandıktan sonra(bir haftadır kullanıyorum) gurultular daha da arttı(cok fazla ses duyuyorum hareketleri vs). Gaz daha da çok olmaya başladı özellikle akşam saatlerinde. İlacı bırakmalı mıyım? bu bir yan etki mi? gündelik yaşamımı çok etkiliyor. ilacı kullanmadan önce gaz oluyordu gurultular ara ara oluyordu şimdi ikiside daha çok oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2019 at 09:03

   Bahsettiğiniz şikayetler mide kaynaklı da olabilir. Bağırsaklardaki gaz için verilen ilaçlar gaz çıkarmada ve bağırsak hareketlerinde artış yapabilir. Anlattığınız şikayetler mide ve bağırsaklarda aşırı bakteri artışına bağlı da olabilir. Yine bu tür şikayetlerin altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   En doğrusu bu durum için gastroloji uzmanına gitmeniz olacaktır. Çünkü sindirim sistemi ile ilgili problemlerinin uzmanı gastrologlardır.

   Yanlış beslenme de bu tür sorunlara yol açabilir.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Ela

  5 Temmuz 2020 at 03:35

  Merhaba hocam ,

  Benım sorunum ben bi ortamda bulunduğum zaman yemek yiyim içeçek çok içeyim yada alkol alayım midem tamamen doluyo nefes almakta bile zorluk cekiyorum ve hayatım boyunca hiç geğiremedim geğiremediğim içinde kendimi kusmaya veyada öğleyerek içimdeki o doluluğu boşalta biliyorum bu nedendir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2020 at 01:15

   Mide ile ilgili bir probleminiz (gastroözofageal reflü gibi) olabilir. Üst sindirim sistemi kasları ile ilgili bir problem olabilir (geğirememe sebebi olarak). Mideye dokunan yiyeceklerin (örn. yağlı besinler, soğuk içecekler ve yiyecekler, gazlı içecekler gibi) açken birden hızlı yenmesine bağlı da geğirememe olabilir ve dolayısıyla da kusmaya neden olabilir. Sindirim veya kas sistemi ile ilgili başka bir problem de olabilir. En doğrusu, bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve derdinizi iyi anlatmanız olacaktır.

   Altta yatan psikolojik bir durum ya da anatomik bir kusur da olabilir.

   Doktora gitmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git