Ağrılar ve Tedavileri

Mide Ağrısı Neden Olur? Mide Ağrısı Tedavisi

Mide ağrısı genellikle göğsün hemen altında, karının üst kısmında ve orta kısımlarında hissedilir. Bazı durumlarda bu ağrılar sırta doğru yayılabilir.

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısı genellikle göğsün hemen altında, karının üst kısmında ve orta kısımlarında hissedilir. Bazı durumlarda bu ağrılar sırta doğru yayılabilir. Her karın ağrısı mide ağrısı değildir. Eğer mideden kaynaklanan bir karın ağrısı ise midede enflamasyon olabilir veya enflamasyondan kaynaklanan ülser olabilir. Midenin çalışmasında bir problem var ise gerginlikten oluşan ağrı olur. Midenin düzensiz kasılmasından kaynaklanan mide ağrısı olabilir. Mide asitinin fazla olması (reflü hastalığı) gibi rahatsızlıklardan mide ağrısı olur.

Gastrit denilen (mide zarı iltihabı), ülseratif kolit, mide delinmesi, apandisit, mide kanseri, bazı kadınlarda hamileliğin ilk ayları, günlük yaşamın getirdiği stres, herhangi bir besine karşı alerjik reaksiyon, çevresel faktörler, psikolojik sorunlar, gece aşırı alkol alma, aşırı acı, ekşi bir şeyler yemek, idrar yolları enfeksiyonları, ishal, çok soğuk bir şeyler yemek ve içmek, ayakları üşütme gibi nedenler de mide ağrısına yol açar.

On iki parmak bağırsağında ülser gibi bir durum olduğunda mide ağrısı oluşabilir. Safra kesesi, karaciğer, kalın bağırsak, böbrekler, pankreas gibi mideye komşu organlarda ortaya çıkan hastalıklar mide ağrısı gibi hissedilebilir. Mide ağrısı genellikle uzun süren ağrılardır. Mide ağrısının nedeni araştırılır iken ağrı, mideden mi, yoksa komşu organlardan mı doğru teşhis edilmesi önemlidir. Mide ağrısı sinirsel durumlardan da meydana gelebilir. Spastik bağırsak hastalığı denilen spazmlardan mide ağrısı oluyor ise öncelikle bu durumun tedavisi yapılarak midedeki ağrı giderilir.

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Mide ağrısının nedenlerini tespit edebilmek için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden en sık kullanılan yöntem endoskopik incelemedir. Endoskopik yöntem ile yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının görüntülenmesi sağlanır. Bu görüntüleme yöntemlerine göre gerekir ise o bölgelerden biyopsi alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir. Fakat karın içerisindeki diğer organlardan kaynaklandığı düşünülen mide ağrısında ultrasonografik görüntüleme yöntemi ile karaciğer, safra yolları, böbrek sorunları incelenir. Bunların yanı sıra mide ağrısının nedenini saptamak için kan tahlilleri, idrar tahlilleri de yapılır. Mide ağrısı problemlerinde mutlaka bir gastroentroloji uzmanına görünmek gereklidir.

Mide ağrısı nasıl tedavi edilir?

Mide ağrısını iyileştirmek için öncelikle ağrının nedeni bulunmalıdır. Mide ağrısının nedenini bulmak için gastroentroloji uzmanının yapacağı fizik muayene, hastanın öyküsü ve gereken tetkikleri yaptıktan sonra tanıya göre tedavi planını yapılır. Mide ağrısının tedavisinde koruyucu tedavi, neden olan etkenin tedavisi ve hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Gereken durumlarda mide ağrısını azaltmak için diyet tedavileri de verilir.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Mide spazmı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Mide ve bağırsak gazı neden olur
  3. Mide kanaması nedenleri ve tedavisi
  4. Mide ve duodenum ülseri neden olur
  5. Mide kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Reflü hastalığı neden olur
  7. Gastrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git