Ağrılar ve Tedavileri

Mide Ağrısı Neden Olur? Mide Ağrısı Tedavisi

Mide ağrısı genellikle göğsün hemen altında, karının üst kısmında ve orta kısımlarında hissedilir. Bazı durumlarda bu ağrılar sırta doğru yayılabilir.

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısı genellikle göğsün hemen altında, karının üst kısmında ve orta kısımlarında hissedilir. Bazı durumlarda bu ağrılar sırta doğru yayılabilir. Her karın ağrısı mide ağrısı değildir. Eğer mideden kaynaklanan bir karın ağrısı ise midede enflamasyon olabilir veya enflamasyondan kaynaklanan ülser olabilir. Midenin çalışmasında bir problem var ise gerginlikten oluşan ağrı olur. Midenin düzensiz kasılmasından kaynaklanan mide ağrısı olabilir. Mide asitinin fazla olması (reflü hastalığı) gibi rahatsızlıklardan mide ağrısı olur.

Gastrit denilen (mide zarı iltihabı), ülseratif kolit, mide delinmesi, apandisit, mide kanseri, bazı kadınlarda hamileliğin ilk ayları, günlük yaşamın getirdiği stres, herhangi bir besine karşı alerjik reaksiyon, çevresel faktörler, psikolojik sorunlar, gece aşırı alkol alma, aşırı acı, ekşi bir şeyler yemek, idrar yolları enfeksiyonları, ishal, çok soğuk bir şeyler yemek ve içmek, ayakları üşütme gibi nedenler de mide ağrısına yol açar.

On iki parmak bağırsağında ülser gibi bir durum olduğunda mide ağrısı oluşabilir. Safra kesesi, karaciğer, kalın bağırsak, böbrekler, pankreas gibi mideye komşu organlarda ortaya çıkan hastalıklar mide ağrısı gibi hissedilebilir. Mide ağrısı genellikle uzun süren ağrılardır. Mide ağrısının nedeni araştırılır iken ağrı, mideden mi, yoksa komşu organlardan mı doğru teşhis edilmesi önemlidir. Mide ağrısı sinirsel durumlardan da meydana gelebilir. Spastik bağırsak hastalığı denilen spazmlardan mide ağrısı oluyor ise öncelikle bu durumun tedavisi yapılarak midedeki ağrı giderilir.

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısına neden olan hastalıklar

Mide ağrısının nedeni nasıl teşhis edilir?

Mide ağrısının nedenlerini tespit edebilmek için bazı tetkikler yapılır. Bu tetkiklerden en sık kullanılan yöntem endoskopik incelemedir. Endoskopik yöntem ile yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının görüntülenmesi sağlanır. Bu görüntüleme yöntemlerine göre gerekir ise o bölgelerden biyopsi alınır ve laboratuvar incelemesine gönderilir. Fakat karın içerisindeki diğer organlardan kaynaklandığı düşünülen mide ağrısında ultrasonografik görüntüleme yöntemi ile karaciğer, safra yolları, böbrek sorunları incelenir. Bunların yanı sıra mide ağrısının nedenini saptamak için kan tahlilleri, idrar tahlilleri de yapılır. Mide ağrısı problemlerinde mutlaka bir gastroentroloji uzmanına görünmek gereklidir.

Mide ağrısı nasıl tedavi edilir?

Mide ağrısını iyileştirmek için öncelikle ağrının nedeni bulunmalıdır. Mide ağrısının nedenini bulmak için gastroentroloji uzmanının yapacağı fizik muayene, hastanın öyküsü ve gereken tetkikleri yaptıktan sonra tanıya göre tedavi planını yapılır. Mide ağrısının tedavisinde koruyucu tedavi, neden olan etkenin tedavisi ve hastanın şikayetlerini azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Gereken durumlarda mide ağrısını azaltmak için diyet tedavileri de verilir.

Mide hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Mide spazmı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Mide ve bağırsak gazı neden olur
 3. Mide kanaması nedenleri ve tedavisi
 4. Mide ve duodenum ülseri neden olur
 5. Mide kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Reflü hastalığı neden olur
 7. Gastrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

2 Yorum

 1. yılmaz

  15 Mart 2016 at 22:10

  Hocam mrb kardeşm 12 yaşında uzun süreli ağrılarından sonra endoskopi ile midesinde yara olduğu tespit edildi.doktor iki hap verdi ama suan pek bi faydası olmadı her gece aşırı derecede ağrılı gecio sizin öneresileceğiniz birşeyler olursa çok mutlu olurum. İi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2016 at 15:50

   > Merhaba, midede yara (ülser) olarak da tabir edilen durum hemen ilk tedavide iyileşmeyebilir. Midede ülser oluşmasına yol açan bazı nedenler de vardır. Endoskopi işleminde biyopsi de yapılmış ise yaraya neden olan faktörler de tespit edilmiş olmalı.

   > Örneğin Helikobakter plori denilen bir bakteri varlığında mide ülseri gelişebilir. Helikobakter plori teşhisi endoskopi ve endoskopi sırasında alınan örneğin biyopsi incelemesi ile, kan testi ile, dışkı testi gibi testler ile konulabilir ve buna yönelik tedaviler de verilir.

   > Midede yara oluşmasına gastrit (mide iltihabı) olarak tanımlanan durum da neden olabilir. Gastrit kronikleşebilir. Gastrit tanısı da endoskopik yöntem ile tespit edilir.

   > Bunların dışında yanlış beslenme mide ülserine neden olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğun beslenmesi düzenlenmelidir. Doktor beslenme açısından diyet önerebilir ve bu diyet mümkün olduğunca uyulmalıdır.

   > Ayrıca bazı durumlar midede yara oluşmasına neden olur. Sürekli iltihap önleyici ilaçlar (antibiyotik gibi) kullanımı, Akdeniz ateşi gibi bir hastalık, Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, Mide polipleri, aşırı mide asidi (Reflü hastalığı), kabızlık, ishal, Bağırsak iltihabı (Gastroenterit), diğer bağırsak sorunları gibi birçok neden mide ülserine ve mide ağrısına neden olabilir. Mide ülseri varlığında beslenme düzeni sağlanmalıdır.

   1-Örneğin bazı içecekler hazır meyve suları, çay, kahve, kakao, limonata, kola, gazoz, boza, sigara, alkollü içecekler gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.

   2-Yağda kızarmış yiyecekler, hazır çorbalar, baharatlar, ketçap, salça, turşu, hardal, mayonez, çiğ soğan, sarımsak, sucuk, sosis, salam, çok fazla gofret, bisküvi tarzı besinler, çikolata, çak fazla kuru meyve yeme, margarin, çiğ sebzeler, ekmek arası hazır gıdalar, pizzalar, pastanelerde satılan yağlı besinler, asitli meyveler (asidi az olan meyveler pişirilerek ya da soyularak günde 2 adet kadar yenebilir) gibi besinlerden kaçınılması gerekir.

   3-Tedavi süresince mümkün olduğunca istirahat edilmeli, yemekler her gün belirli saatlerde ve düzenli yenmeli, bağırsakların düzenli çalışması sağlanmalı, diş sağlığına ve bakımına önem verilmeli (mide ülserinin nedeni ağız bölgesinde bir iltihap bile olabilir), süt ve sütlü besinler ılık ve her gün düzenli olarak tüketilmeli, yumurta her gün haşlanmış yenmeli, haşlanmış balık, sebze püreleri, haşlanmış patates, haşlanmış yer elması, gibi besinler düzenli olarak tüketilmeli gibi önerilere uymak mide ülserinden kurtulmada önemlidir. Doktorunuzdan beslenme hakkında bilgi almanız da önemli. Çünkü çocuk beslenmesi değişebilir.

   > Tedaviye rağmen çocuğun mide ağrıları geçmez ise araştırılması için üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji veya iç hastalıkları bölümlerine baş vurmak gerekebilir.

   > Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git