Alerjik Hastalıklar ve Tedavileri

Mevsimsel Göz Nezlesi Neden Olur? Göz Nezlesi Belirtileri

Göz nezlesi çok geniş bir kavram gözde kızarıklık, sulanma, kaşınma ve göz kapaklarının şişmesi gibi şikayetleri içerebilir.

Göz nezlesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Göz nezlesi çok geniş bir kavram gözde kızarıklık, sulanma, kaşınma ve göz kapaklarının şişmesi gibi şikayetleri içerebilir. Bu şikayetlerin nedenleri birbirinden farklıdır ve viral enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, herhangi bir duruma gösterdiği alerjik reaksiyonlar göz nezlesine neden olabilir. Göz nezlesinin bazı türleri bulaşıcı olabildiği gibi bazı türleri bulaşıcı değildir.

Göz nezlesi tipleri

Göz nezlesinin bazı tipleri vardır ve bu tipler viral, bakteriyel ve alerjik göz nezlesi tipleridir.

Alerjik tip göz nezlesi nedir? : Alerjik tip göz nezlesi bulaşıcı değildir. Alerjik tip göz nezlesi kişinin kendi özelliğine bağlı olduğu için sadece hastanın kendisini rahatsız eder.

Enfeksiyonel tip göz nezlesi nedir? : Bakteriyel ve viral olan göz nezlesi bulaşıcıdır ve temas yolu ya da havada uçuşan damlacıklar ile bulaşır. Bakteriyel ve viral göz nezlesi tipleri okul, ev içi, toplu taşıma araçları, iş yerleri ve kalabalık ortamlardan bulaşabilir. Bakteriyel ve viral tip göz nezlesi özel eşyalardan (makyaj malzemelerinden, gözlüklerden gibi) bulaşabilir.

Mevsim değişikliği göz nezlesini etkiler mi?

Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde göz nezlesi daha fazla görülen bir göz hastalığıdır. Özellikle sonbaharda gribal enfeksiyonlar ile birlikte göz nezlesinde artış görülür. Bu mevsimde kalabalık ortamlar (otobüsler, tramvaylar, okullar, duraklar gibi) kalabalık ortamlarda dikkatli olmak önemlidir. Sonbaharda gözlerde en küçük bir kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma, sulanma gibi şikayetler görüldüğünde mutlaka bir göz doktoruna başvurmak gerekir.

Göz nezlesi nasıl tedavi edilir?

Göz nezlesi tedavisi

Göz nezlesi tedavisi

Göz nezlesi adı altında toplanan farklı göz hastalıklarında farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

 1. Alerjik göz nezlesi tedavisi : Alerjik göz nezlesinde tablet ilaç tedavisi ve damla şeklinde olan ilaç tedavileri verilir. Alerjik göz nezlesi genellikle tekrarlar. Kişinin çevresindeki alerji yapan faktörler devam ettiği sürece alerjik göz nezlesi tekrarlama özelliği gösterir.
 2. Bakteriyel göz nezlesi tedavisi : Bakteriyel göz nezlesi ilaçlar ile tedavi edilebilir ve tedavi sonrası genellikle tekrarlama göstermez fakat bakterinin bulaştığı kişi ya da eşyalar ile temas sonrası tekrar oluşabilir. Bakteriyel göz nezlesi oluşur ise vücut direncinin düşük olduğu anlamına gelir.
 3. Viral göz nezlesi tedavisi : Viral göz nezlesi ise çeşitli nedenler ile gelişir. Viral göz nezlesi bulaşıcıdır ve bakteriyel göz nezlesine göre daha fazla direnç düşüklüğü ile birlikte seyreder. Bu tip göz nezlesinde kesinlikle antiviral tedavi gerekir, bu nedenle mutlaka göz doktoruna gitmek önemlidir.
 4. Mevsimsel göz nezlesinden korunmak için sonbahar ve yaz aylarında güneş gözlüğü takmak faydalı olur.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Gözde batma hissi nedenleri ve tedavisi
 2. Göz yanması nedenleri ve tedavisi
 3. Gözlerde kaşıntı neden olur
 4. Göz alerjisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Göz kuruluğu nedenleri ve tedavisi
 6. Göz ağrısı nedenleri ve tedavisi
 7. Polen alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git