Hastalıklar ve Tedaviler

Metanol (Metil Alkol) Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Metanol zehirlenmesi genellikle kaçak içkilerin tüketilmesi, ağır alkoliklerin kazayla içmesi, normal alkol yerine içilmesi veya intihar için içilmesiyle oluşur.

Metanol (metil alkol), odunun damıtılmasıyla elde edilir. Sanayide ve denizcilikte çözücü veya renk çıkarıcı ve bazı tip antifrizlerde kullanılan bir tip zehirli alkoldür. Birçok üründe (boya kavlatıcılar, parlatıcılar, cilalar, cam suyu ve antifriz gibi) bulunur.

Metanol (metil alkol) zehirlenmesi neden olur?

Metanol zehirlenmesi genellikle kaçak içkilerin tüketilmesi, ağır alkoliklerin kazayla içmesi, normal alkol yerine bilinçli olarak içilmesi veya intihar amaçlı içilmesiyle oluşur.

Nadiren deri yoluyla da metanol zehirlenmesi oluşabilir. Transdermal yolla gelişen metanol zehirlenmesi oldukça az sayıda hastada rapor edilmiştir. Deri yoluyla zehirlenme genellikle giysilere bol miktarda bulaşmış olan metil alkolle gerçekleşir.

Metanol zehirlenmesi belirtileri

Zehirlenme belirtileri 12-18 saat ortaya çıkmayabilir. Bu süreçte hiçbir semptom olmayabilir. Belirtiler genellikle santral sinir sistemi, göz ve gastrointestinal sisteme ait belirtilerdir.

 • Baş ağrısı,
 • Uykuya meyil,
 • Bulantı, kusma,
 • Sırt, kol ve bacaklarda ağrı,
 • Bilinç kaybı,
 • Geniş anyon açıklı metabolik asidoz.

Metanol zehirlenmesinde hedef organ retinadır. Görme bulanıklığı yapan retina ve optik sinir hasarı oluşabilir. Tekrarlayan haller veya yüksek doz metanol kalıcı körlük yapabilir.

Metanol mideye doğrudan irritan etkilidir ve kanamalı gastrite neden olabilir. 

Bazı olgularda karın ağrısının ve amilaz yüksekliğinin nedeni pankreatit de (pankreas iltihabı) olabilir.

Metanol zehirlenmesi tedavi edilmezse hızla böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olabilir.

Metanol zehirlenmesi teşhisi

Hastanın detaylı öyküsü, klinik bulgular, kanda metanol düzeyi takibi ve bazı görüntüleme yöntemleri ile metanol zehirlenmesini teşhis etmek mümkündür.

Metanol zehirlenmesi tedavisi

Şüphe halinde tedavi; ilk 30-60 dakika içinde gelen hastalarda midenin yıkanması (gastrik lavaj), aktif karbon uygulaması, konvülziyon varsa bunu önlemek için IV yolla antikonvülsiyon türevi bir ilaç (örn. diazepam gibi) uygulaması, asidoz tedavisi,  etil alkol ile sistemik antidot tedavisi, hemodiyaliz uygulaması gibi yöntemleri içerir.

Hemodiyaliz yapılamayan ve yoğun bakım şartları olmayan merkezlerde hastalar stabil durumdayken hızlı bir şekilde uygun merkeze sevk edilmelidir.

Metil alkolün (metanolün) metabolizması ve vücuttan atılımı birkaç gün sürdüğü için, tedavinin hemen kesilmemesi ve kan asit-baz dengesinin kontrol edilerek tedaviye belli bir süre (48-72 saat gibi) devam edilmesi önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Zehirlenmeler ve zehirlenmelerde ilk yardım yöntemleri
 2. Antifriz zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi
 3. Civa zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi
 4. Kurşun zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi
 5. Metabolik asidoz nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git