Hastalıklar ve Tedaviler

Metamfetamin Nedir? Metamfetaminin Etkileri ve Zararları

Metamfetamin, MSS'ni uyarıcı ve halüsinasyon özelliği bulunan sentetik bir maddedir.

Metamfetamin nedir?

Metamfetamin, MSS’ni uyarıcı ve halüsinasyon özelliği bulunan sentetik bir maddedir. Diğer pek çok uyuşturucu madde gibi 6-24 saat süren güçlü bir kafa yapıcı (öfori) etkisiyle bağımlılık oluşturur. Madde olarak amfetamin ile yakın akrabalığı vardır. Metamfetamin amfetaminler grubunda yer alan bir maddedir ve benzer etkilere sahiptir.

Metamfetamin 5-10 mg’lık tabletler şeklinde piyasada bulunmakla ve tıbbi olarak da kullanılmakla birlikte, kötüye kullanım amaçlı kaçak olarak üretildiği için de kötüye kullanılan bir madde olarak tanınmıştır.

Metamfetamin’in etkileri

Metamfetamin uyanık kalma, motivasyonu arttırma ve kısa süreliğine beyin aktivitesini arttırma özelliğine sahip bir maddedir ve yüksek dozlarda alındığında kişinin tansiyonu ve vücut sıcaklığı yükselir, göz bebekleri genişler ve ishal, bulantı ve kusma gibi ciddi şikayetlere neden olur.

Metamfetamin’in yan etkileri

Metamfetamin beyin kimyasını bozarak depresyona ve beyin üzerindeki direkt toksik etkiyle kişide nöbet gelişimine neden olur. Bu maddeyi kullanmak bağımlılık haline geldiğinde kişi daha önce zevk aldığı bir şeylerden zevk almamaya başlar (haz yitimi olur). Metamfetaminin eroinden daha yoğun bağımlılık oluşturduğu iddia edilmektedir.

Bu maddeyi sürekli kullananlarda meth ağzı olarak tanımlanan diş çürükleri oluşur, bağışıklık sistemleri baskılanır, bazı enfeksiyonlara (stafilokok gibi) yakalanma riski artar, ciltte kırmızı döküntüler oluşur, sık terleme görülür, kilo kaybı olur, kas ağrıları görülür ve kısa dönem cinsel fonksiyon artışı ve sonrasında da cinsel fonksiyon azalması veya tehlikeli cinselliğe meyillilik gibi ciddi sorunlar da metamfetamin kullananlarda görülen sorunlar arasındadır.

Ayrıca ciddi sistemik reaksiyon ölüme neden olur.

Metafetaminin etkileri ve bağımlılık

Metamfetamin tedavisi

Metamfetamin bağımlılığının tedavisi de diğer madde bağımlılıklarında da olduğu gibi medikal tedavi ve davranışsal terapi tedavisi, aile eğitimi, bireysel danışmanlık, destek programı, ilaçtan uzak durulmasını sağlayan durum yönetimi gibi tedavi yöntemlerini içerir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Uyuşturucu bağımlılığı nedir ve nasıl tedavi edilir
  2. Alkol bağımlılığı (alkolizm) neden olur
  3. Ergenlerde depresyon nedenleri ve tedavisi
  4. Manik depresif bozukluk neden olur
  5. Opioid nedir? 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git