Sağlıklı Beslenme

Metabolizma Hızını Arttırma Yöntemleri

Metabolizma hızı; Canlının tam dinlenme anında kas hareketi yapmadan, vücuttaki canlılık olaylarının sürmesi için gereken enerji seviyesidir. Metabolizma hızı canlının yaşına, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve çevre faktörlerine göre değişim gösterebilir.

Metabolizma hızı çocuklarda, çalışanlarda, erkeklerde, soğukta ve protein ağırlıklı beslenenlerde daha yüksektir. Çevredeki sıcaklığın da metabolizma üzerinde büyük etkisi vardır.

Yemeklerden sonra yediklerimizi daha iyi yakabilmek için metabolizma hızımızın artması bize fayda sağlayacaktır. Metabolizma hızında genetik faktörlerin payı olmakla beraber, hızlandırmak ya da yavaşlatmak aynı zamanda bizim de elimizdedir. Hızlı bir metabolizmaya kavuşmak için sık sık yemek önemli, ayrıca kas kitlemizi ve sıvı tüketimimizi artırmamız da gerekiyor.

BOL SIVI TÜKETMEK METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR MI?

Gün içerisinde içilecek olan 8 bardak su, dolaşım sistemi ve sindirim sisteminin iyi çalışması, vücuttaki atıkların uzaklaştırılması için oldukça önemlidir. Suda hiç kalori yoktur, enerji vermez ama enerjiyi açığa çıkaran bütün işlemler için gereklidir, haliyle metabolizma hızını etkileyen bir unsurdur.

SIK YEMEK METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR MI?

Vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız zaten sık yemeniz gerekiyor. Çünkü vücut aç olduğunu fark ettiğinde kıtlıkta olduğunu düşünerek metabolizmayı yavaşlatacak ve depolarını artırmaya başlayacak, ancak gerçek kıtlık anında bu hayat kurtarıcı bir durum iken, hızlıca zayıflamak için yapılan düşük enerjili şok diyetler sonrası hayatımızı karartıcı bir etken olabilir.

Doğru bir şekilde planlanmış ara öğünler hem metabolizma hızımızın artırılmasına yardımcı olur hem de iştah kontrolü sağlayarak bir sonraki öğüne çok aç oturmamızı engeller.

KAS KÜTLESİNİ ARTTIRMAK METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR MI?

Vücudumuzda ne kadar fazla kas olur ise metabolizmamız o kadar hızlı çalışır ve bir o kadar enerji sarf eder. Bu yüzdendir ki erkeklerin metabolizması kadınlara göre daha hızlı çalışır. Erkeklerin kas kütleleri kadınlara kıyasla daha fazla olduğu için daha fazla yiyerek formlarını koruyabilirler çünkü daha fazla kas, besinleri enerjiye dönüştürmek için çalışacaktır. Kaslar durduğu yerde enerji harcamaktadır.

Vücudumuzdaki kasları çalıştırmanın ve artırmanın en iyi yolu, tabii ki de spor yapmaktır. Spor sadece günü kurtarmak veya kilo vermek için değil, uzun süreli metabolizmamızı hızlı tutmak, ileri yaşlarda da kilomuzu sağlıklı korumak için iyi bir yatırımdır.

D VİTAMİNİ METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR MI?

D vitamini de Metabolizma hızını arttırmada rol alan önemli bir faktördür. D vitaminini güneşten alabilirsiniz. Fakat çok fazla güneş ışınına maruz kalmak sakıncalı olabilir.

KAHVE İÇMEK METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR MI?

Sabahları içeceğiniz bir fincan kahve metabolizmanızı arttırmada etkili olacaktır. Fakat fazla tüketim yine zarar olabilir. O yüzden orta miktarda kahve tüketimi yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Ayrıca içerisinde bolca lif bulunan gıdalar tokluk sağlayarak iştah kontrolü sağlaması ve süt ürünlerinin yağsız olanları da yüksek kalsiyum içeriğiyle ağırlık kontrolüne de yardımcıdır.

BENZER SAĞLIK YAZILARIMIZ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git