Hastalıklar ve Tedaviler

Metabolik Asidoz Nedir? Metabolik Asidoz Nedenleri ve Tedavisi

Metabolik asidoz, serum bikarbonat (HCO3-) düzeyinde azalma ile birlikte kan pH'sında azalmanın görüldüğü asidoz türüdür. 

Metabolik asidoz, serum bikarbonat (HCO3-) düzeyinde azalma ile birlikte kan pH’sında azalmanın görüldüğü asidoz türüdür.  Metabolik asidoz akut (birkaç dakikadan birkaç güne) veya kronik birkaç haftadan birkaç yıla) şeklinde gelişebilir.

Metabolik asidoz nedenleri

Sıklıkla hastaneye yatan çocuklarda görülür. En sık nedeni diyare (ishal)’dir.

Diğer nedenler;

Diyabetik ketoasidoz veya laktik asidoz gibi kontrol edilemeyen veya anormal süreçten veya böbrek hastalığı (renal tübüler asidoz) gibi atık maddenin atılamamasına bağlı normal süreçten metabolik asidoz meydana gelebilir.

  • Ketoasidoz (diyabet, açlık ve alkole bağlı) gelişebilir.
  • Laktik asidoz ise (doku hipoksisi, karaciğer yetmezliği, malign hastalıklar, bağırsakta aşırı bakteri çoğalması, metabolik hastalıklar ve ilaçlar gibi nedenlerle) gelişebilir.

Antifriz (etilen glikol) veya aspirin zehirlenmesine bağlı da metabolik asidoz görülebilir.

Metabolik asidoz belirtileri ve bulguları

Metabolik asidozda en sık karşılaşılan bulgu solunum derinliğinin artmasıdır. Asidemi arttıkça tabloya bulantı ve kusma eklenir. Komaya kadar şuur bozuklukları gelişebilir. Ciddi asidemisi olan hastalarda hipotansiyon, hiperpotasemi ortaya çıkabilir.

Metabolik asidoz tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Metabolik asidoz tedavisi

Metabolik asidozun tedavisi, bu duruma sebep olan hastalığın türüne, asidozun hız ve derinliğine göre değişir.

Tedavisi asidozu düzeltmek için sodyum bikarbonat verilip beraberinde altta yatan sebebi düzeltmeyi içerir (örn. diyabetik ketoasidozda sıvı ve insülin, laktik asidozda perfüzyonun düzeltilmesi, böbrek yetersizliğinde diyaliz tedavisi gibi).

Bikarbonat sodyum tedavisi sırasında verilen sodyuma bağlı olarak sodyum ve su tutulumu olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca iyonize kalsiyumun azalması nedeniyle de tetani gelişebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Asidoz nedir, nasıl oluşur
  2. Diyabetik ketoasidoz nedir
  3. Doğumsal metabolizma bozuklukları
  4. Kusma neden olur
  5. Kronik böbrek yetmezliği nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git