Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Mesane Taşı Nedir? Mesane Taşı Nasıl Düşürülür?

İdrar yollarını düşünecek olursak, böbrekten başlar ve çıkış yoluna kadar giden bir sistemdir ve mesanede bu sistemin içerisinde bir rezervuar görevi yapar.

Mesane taşı belirtileri ve tedavisi

İdrar yollarını düşünecek olursak, böbrekten başlar ve çıkış yoluna kadar giden bir sistemdir ve mesanede bu sistemin içerisinde bir rezervuar görevi yapar. Bu kanalın herhangi bir yerinde taş olabilir ve olduğu yere göre adlandırılır. Bu taşlardan mesaneye yerleşmiş olan veya mesanede oluşmuş olan bir taş ise mesane taşı olarak tanımlanır. İdrar yolu vücuttaki bazı atıkları temizleyen bir sitem olarak çalışır.

Bu atıkların içerisinde aşırı derecede doymuş tuzlar (süpersatüre solüsyon) bulunmaktadır. Bu tuzlar doymuş olmasına rağmen çökmezler. Bunun çökmemesinin nedeni, bu tuzların çökmesini engelleyen bazı maddelerin olmasıdır. Bu durum ya sıvı alımı yetersizliği ya da alınan tuz miktarının fazla olması veya fazla emilimi bu tuzların çökmesine sebep olur.

İdrar yollarında bir bakteri, lökosit denilen iltihap hücresi, yabancı cisim veya protein gibi oluşumların üzerine çökerek taşı oluşturan bu tuzlar, birbiri üzerine yapışarak ta taş oluşturabilirler ve giderek büyüyerek değişik boyutlardaki taş şekillerini alırlar. Bu taşlar çakıl taşı şeklinde, yıldız şeklinde, yumurta şeklinde, yuvarlak şekilde gibi şekiller oluştururlar. Mesane taşları 50 yaşın üzerinde ve erkeklerde daha sık görülür. Çocuklarda ve gençlerde ise mesane taşı varlığında genellikle altta yatan doğumsal bir üriner sistem anomalisi vardır.

Mesane taşı oluşmasına neden olan faktörler

Mesane taşları genellikle böbrekten aşağıya doğru inip mesanede takılıp kalması ile veya mesane içerisinde primer (başlangıç) olarak oluşur. Bu taşlar geçirilmiş bir operasyondan dolayı, hastada sonda takımına bağlı, mesane çıkım tıkanıklıkları, üriner diversiyon, idrar yolu enfeksiyonları, mesane duvarında oluşmuş bir yara, tümör gibi bir oluşumlar nedeni ile mesane taşları oluşabilir.

Ayrıca aşırı derece doymuş tuz tüketimi, az su içilmesi, herhangi bir nedenden dolayı sıvı kaybetmesi, genetik yatkınlık, fazla hareket etmeden çalışma koşulları, çok fazla oturmak, aşırı hareketsizlik, uzun süre yatmak zorunda kalmak, felçli hastalar, tek yönlü beslenme tarzı, aşırı proteinli beslenme, çok fazla D vitamini alımı, çok fazla kalsiyumlu beslenme, oksalattan zengin beslenme, sarkoidoz hastalığı, tüberküloz hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklar da mesane taşı oluşumunda etkilidir. Çok nadir olmakla birlikte hamilelik de mesane taşı oluşumunda etken olabilir.

Mesane taşı belirtileri

Mesane taşı belirtileri genellikle mesane taşı var denilecek belirtiler olarak görülmez. Belirtiler genellikle idrar yaparken idrarın arada bir kesilmesi ve tekrar devam etmesi, idrar tıkandığında pozisyon değiştirilir ise idrarın açılması gibi belirtiler görülebilir. Bunun dışında taşın büyüklüğüne, tıkama derecesine ve bulunduğu yere göre de belirtiler verebilir. Bu belirtiler idrarın çatallı çıkması, idrarın zorla çıkması, yanma hissi, idrarı tam yapamama, idrarda damlama, idrarın bulanık gelmesi ve idrarın, özellikle idrar bitimi sırasında kanlı idrar gelmesi gibi belirtiler de görülür.

Mesane taşının büyüklüğüne ve yerleşimine göre bazen ve bazı hastalarda ağrı olabilir. Mesane taşı ağrısı erkeklerde penisin kök kısmı ve ucuna vuran ağrı tarzında olabildiği gibi, bazende perine denilen anüs ile idrar torbasının arasında bulunan bölgeye vurabilir. Kadınlarda ise vajinal bölgeye ve yine perine denilen bölgeye mesane taşı ağrısı vurabilir. Mesane taşları enfeksiyona neden olabileceği gibi enfeksiyonlar da taş oluşumuna neden olabilir. Mesanede bulunan taş enfeksiyon yapar ise hastada ateş, titreme, bulanık idrar yapma veya idrarın tamamen tıkanmasına sebep olarak göbeğin altında şişkinlik ve şiddetli ağrıya yol açabilir.

Mesane taşı teşhisi

Mesane taşından şüphelenen hastanın öncelikle bir üroloji uzmanına baş vurması gereklidir. Fizik muayenede hastanın öyküsü ve şikayetleri doğrultusunda hastadan bazı tetkikler istenir. Bu tetkikler idrar tetkikleri, görüntüleme yöntemleri gibi tetkiklerdir. Mesane taşları % 80-85 oranında röntgen (direkt grafi) filminde görülebildiği gibi % 15’ide röntgende görülmeyebilir. Röntgen filminde görülmeyen mesane taşları ultrasonografik olarak dolum defekti olarak görülürler. Fakat dolum defektini başka cisimlerden ayırt etmek zor olabilir. Bu durumda da ilaçlı böbrek filmi ya da bilgisayarlı tomografi ile mesane taşlarının teşhisi konulabilir.

Mesane taşı tedavisi

Mesane taşlarının tedavisi farklı şekillerde olabilir. Mesane taşlarının tedavisi taşların boyutuna ve sayısına göre değişebilir. Mesanedeki taş 0.5 santimin altında ise kendiliğinden düşmesi ya da yardımcı tedaviler ile düşürülmesi şeklinde tedavi edilir. Hastanın bol su içmesi, sıcak oturma banyosu, alfa bloker denilen kanal genişletici ilaç tedavisi gibi yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır.

Fakat 0.5 santimin üzerideki taşlarda müdahale gerekir. Bu taşlar girişimsel tedaviler ile alınır. Bu yöntemlere yine taşın boyutuna, sayısına göre karar verilir. Tek parça halindeki taşlar 2 santimin altında ise ESVL denilen bir enerji kaynağından çıkan ses dalgalarının taşın üzerinde yoğunlaştırılması ile taş kırılabilir ve parçalar halinde dökülebilir. Bazen bu yöntem ile taşlar dökülmeyebilir. Bu durumda endoskopik yöntemler ile idrar borusundan teleskop denilen ve içeri görebilen bir boru ile mesaneye ulaşılır ve taş görülür. Görülen bu taş olduğu yerde bazı aletler ile kırılır ve bu taşlar alınır.

Mesane taşı ameliyatı nasıl yapılır?

Mesane taşları kırılarak alınabileceği gibi cerrahi olarak da alınabilir. Eğer taş 3 santimden büyük ise ya da çok sert ise cerrahi olarak alınır. Cerrahi olarak taş ameliyatına gerek duymanın diğer bir nedeni ise taşın düşmemesi darlığa bağlı veya başka bir bozukluğa bağlı ise açık ameliyat yapılır. Cerrahi tedaviden sonra hastanın tekrar taş oluşumunu önlemek için günde 2-2 buçuk litre su içmesi, tek yönlü beslenme tarzından kaçınması, hareketsiz bir yaşamı var ise spor veya yürüyüş yapması, taş oluşturan besinlerden uzak durması, tuz tüketimini en aza indirmesi, enfeksiyon sorunu var ise bir bakteri kültürü yapılarak tedavisinin yapılması gibi önlemler ile cerrahi tedaviden sonra tekrar oluşabilecek taşlar engellenebilir.

Mesane taşı ağrısı nasıl azaltılır?

Mesane taşı ağrı yapıyor ise ki erkelerde genellikle penise, kadınlarda vajinal bölgeye vuran ağrı şeklinde olur. Mesane taşı ağrıları için evde yapılabilecekler, sıcak oturma banyoları, ağrı sırasında pozisyon değiştirme yöntemleri, mesane kasını gevşetici ilaçlar veya antiinflamatuar ilaçların doktor önerisi ile kullanılması gibi yöntemler ile ağrıyı hafifletmek mümkün olabilir. Bunların yanı sıra bol su tüketmek, hareketli olmak, yürüyüş yapmak gibi yöntemler ile ağrı bir miktar azaltılabilir.

Taş hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Böbrek taşı neden olur
 2. Safra kesesi taşı nedenleri ve tedavisi
 3. Böbrek taşı bitkisel tedavisi
 4. Böbrek taşı düşürme belirtileri
 5. Böbrek taşından korunma ve beslenme

119 Yorum

 1. Avatar

  abdi

  7 Ocak 2016 at 01:53

  Merhabalar, mesaneye gelen böbrek taşları düşer mi, nasıl birşey yapılır, kasık ağrılarım çok ne yapmalı yardımcı olabilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2016 at 13:35

   – Öncelikle geçmiş olsun. Mesane taşları boyutuna göre kendiliğinden düşebilir. Mesane taşı 5 mm’den küçük ise bu taşlar genellikle kendiliğinden düşer. Bu büyüklükteki taşların idrar borusunda bir tıkanıklık olmadığı taktirde düşme ihtimali yüksektir.

   – Mesaneye inen böbrek taşlarını düşürebilmek için yapılması gereken en önemli şey bol su içmek ve yürüyüş yapmaktır. Çünkü mesanedeki bu taşlar idrar ile atılacaktır. Mesanedeki bu taşları düşürmek çok sıkıntı veirir ise üroloji uzmanı prostat ilacı olarak bilinen ve idrar kanalını genişleten ilaçlar verebilir. Fakat 5 mm ve üzerindeki mesane taşları bu yöntemler ile düşmeyebilir. Düşemiyecek mesane taşlarında girişimsel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Düşmeyen taşlar girişimsel olarak kırılır ya da endoskopik yöntem ile alınır. Fakat kırılması ya da endoskopik yöntem ile alınması mümkün olmayan 3 cm’in üzerindeki mesane taşların da açık cerrahi yöntem gerekebilir.

   – Sizin yapmanız gereken taşın mm’ine göre bol su içme, hergün düzenli en az 40 dakika yürüme, hergün bir bardak ıhlamur veya maydanoz çayı içme gibi yöntemleri uygulamaktır. Bitki çaylarını bir bardaktan fazla içmek böbrekleri yorabilir. Bu nedenle bir bardak ıhlamur ve bir bardak maydanoz çayı ve günde en az 3-4 litre su idrar söktürmek için yeterlidir. Ayrıca fazla tüketilen kafein (çay, kahve, bitter çikolata ve kola gibi) taş oluşmasında etkilidir. Bu nedenle çok fazla kafein alımından kaçınmak gerekir. Tekrar geçmiş olsun ve dileriz geçer.

  • Avatar

   Khatai

   3 Mart 2017 at 19:29

   Merhaba hocam. benim iki aydir sidiyimde kan var. amma her gun surekli deyil. bazen 2-3 gunde bir bazen bir hafta falan olmuyor sonra yine kan olur kecir. iki aydir boyle ve 1 ayliginda ulturason etdirdim 3 mm das var dedi doktor. amma bir aydir durum ayni pek cok agri da vermiyordu son gunler sol tarafimda ve bel bolgesinde agrilarim var. sidiye de normal cikamiyorum az az bazen damcilama catallama halinde cikiyorum sidiye. yani tas bu kadar surece kala bilirmi? tas derken tuz kristalleri var dedi doktor amma son 1 hafta once yine ultrason etdirdim bir sey cikmadi sidik analizi de temiz. ben azerbaycanda yasiyorum dusundum siz daha iyi bilirsiniz. 22 yasim var. bu yasda basqa bir hastalik soz konusu ola bilirmi? kanser filan? cavab verseniz sevinirim. onceden tesekkurler.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    7 Mart 2017 at 01:36

    Mesane ve böbrek ve idrar yolları taşları kum şeklinde kırılarak düşmeye başladıysa bel ağrısı, böbrek ağrısı, idrarda kan görülebilir. Fakat bu taşlar uzun süre dökülmediklerinde böbrekleri veya böbrekler ile ilgili yapıları yıpratarak daha kötü durumlara yol açabilir.

    Düzenli kontrollerinizin devam ettirilmesinde fayda vardır, ayrıca böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi, kanda enfeksiyon varlığının araştırılması için kan testlerinin de yapılması önemlidir.

    Taşlar direkt olarak değilde kum şeklinde dökülüyorsa uzun sürebilir ve ara ara idrarda kan görülmesine yol açabilir ya da siz döktükçe tekrar taş oluşuyor olabilir.

    Düzeli ve doktorunuzun önerdiği kadar su tüketmenizde, düzenli ve orta tempoda 30-40 dakikalık yürüyüş yapmanızda fayda vardır.

    Doktor kontrolleri de kesinlikle ihmal edilmemelidir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Mazlum

  24 Ocak 2016 at 01:13

  Mesenede olan 5 mm boyunda taşın idrar yoluyla atabilme ihtimalim nedir? 4 gundur idrarda sklkla asri yanma ve rahatszlk vermeye başladı ne yapmamı onerirsiniz hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ocak 2016 at 15:15

   Öncelikle geçmiş olsun. Mesane taşlarının tedavisi taşın boyutuna ve sayısına göre değişebilir. 0.5 cm (5 mm) altındaki taşlar kendiliğinden düşebilir veya bir üroloji uzmanı tarafından yardımcı tedaviler ile düşürülür veya kırılarak düşürülmeye çalışılır. 5 mm olduğuna göre kendi kendine düşmeyebilir. Taş düşürmek için en iyi yöntem bol su içmek, bol bol yürümek günde bir fincan maydanoz çayı ve bir fincan ıhlamur çayı idrar söktürmede yardımcı olur. Bitkisel suları ve çayları çok fazla içmek böbrekleri yoracağı için çok fazla içilmemelidir. Günde en az 3-4 litre su ve en az 30-40 dakikalık yürüyüş en uygun yöntemlerdir. Fakat yinede düşmez ve ağrılar çok rahatsız edici olur ise doktorunuza baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Berivan

    20 Ocak 2017 at 02:04

    Hocam ltf bana da yardim edin çocuğum engeli mesenesinde 5 mm tas var gece gündüz agliyor agrisini dindirmem icin ne yapmaliyim doktoru 5mm tas ilacla düşer dedi ama malesef oglum 16 yadinda yuruyemiyor kalkamiyor yürüyüş yapmadan ne kulansam acisi diner icim aciyor acil cbmv bekliyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     25 Ocak 2017 at 10:06

     Böbrek taşı düşürürken yürüyüş yapmak çok önemlidir, ancak oğlunuzun böyle bir imkanı olmadığı için taşı düşürmek sıkıntılı olur. Yeterli su tüketimi ve sık sık idrar yapması da faydalı olur. Böbrek taşı düşürürken herhangi bir ilaç çok faydalı olmaz. Doktorunuzdan bu konuda yardım istemeniz daha doğru olur. Kanal genişletici ilaç reçete edebilir.

     Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 3. Avatar

  Mehmet şahin

  4 Şubat 2016 at 00:58

  Pazar günü böbrek ağrısı ile acile gittim. sağ böbrekte 1 cm taş varrmış. Taş şu anda kanalın en altındaki boğumda ve böbreğim şişmiş idrar yapabiliyorum. Ağrım yok. Özel Hastanedeki doktor ameliyat olup Taşı aldırmamı her geçen Zaman’ın aleyhime işlediğini ve kanaldaki Taşların böbreğe geri Dönüşü olmayan zararlar verdiği ameliyatın hiç bir riski olmadığı 10 dakika süreceğini ve 1 hafta içinde taşımı düşürecek olsam dahi ameliyat olmamı söylüyor. Ameliyat olup Taşı aldırsınlar ile görüştüm kendisinden düşmesi bekle diyorlar. Farklı bir hocanın görüşünü almak için devlet hastanesine gittim. Taşın düşmek üZere olduğunu 7-8 lt su içersem büyük ihtimalle bu gece düşebileceğini söyledi. Ameliyata gerek olmadığını başka taşımın olmadığını eğer 10 güne kadar düşüremezsem ağrım olursa kontrole gelmemi söyledi. Her geçen gün aleyhime mi işliyor bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım.

 4. Avatar

  Mehmet

  4 Şubat 2016 at 01:22

  Pazar günü aşırı ağrı ile acile gittim. Sağ böbreğimde 1 taş olduğunu, kanalın en altındaki en dar olan bölümde olduğu, böbreği şişirdiğini söylediler. Daha sonra hiç ağrım olmadı. Bol su içerek devamlı idrara çıkıyorum. Idrarda şimdilik sıkıntı yok. Özel hastanede doktor ameliyatla Taşı 10 dakikada alalım dedi. Bir hafta sonra düşüreceğini bilsen bile alalım. Taş kanalda durdukça böbreğe zarar verir, Taşı düşürsem bile böbrek eski haline geri gelmez dedi. Ameliyat olanlarla görüştüm çözüm olmadığını söylediler. Kararsız kaldım devlet hastanesinde başka bir doktora gittim. Taşın düşmek üzere olduğunu, 7-8 litre su içersem muhtemelen bu gece düşebileceğini, çekebileceğim kadar Ağrı çektiğimi taşın kanalın en Altında OLDUĞUNU, bundan sonra o kadar çekmeyeceğimi, başka taşımın olmadığını, ameliyata gerek olmadığını söyledi. Eğer 10 gün içerisinde düşüremezsem ve ağrım olursa kontrole gelmemi ve o zaman duruma göre değerlendirme yapacağını ve o aşamaya gelmeden Israrla düşüreceğimi söyledi. Yaşım 21. Geçen zaman böbrek için aleyhime mi işliyor? Şu anda mevcut bir ağrım yok ve rahat bir şekilde çalışabiliyorum. Sadece çok su içtiğimden aşırı derece tuvalete gidiyorum. Sizce ne yapmalıyım. Yönlendirirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 13:04

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Mesane taşlarının büyüklükeri bir mercimek tanesi büyüklüğünden bir küçük portakal büyüklüğüne kadar değişebilir. Mesane taşları genellikle yarım santimin altındakilerin kendiliğinden düşmesi beklenir. Daha büyük taşlar idrar borusundan geçiş zor olduğu için düşmeyebilir. Fakat siz idrarda tıkanma yok dediğinize göre düşme ihtimali de vardır. 7-8 litre su böbrekleri yorabilir. Bu nedenle en ideali 3-4 litre su içmektir. Çay ve diğer sıvıları biraz azaltmakta fayda var.

   – Bunların yerine bir fincan ıhlamur çayı ve bir çay bardağı maydanoz çayı içmeniz daha faydalı olabilir. Çay, kola, kahve gibi içcekler içinde kafein olduğu için taş oluşumunu arttırır. Su tüketiminin yanı sıra düzenli her gün 40 dakikalık tempolu yürüyüş yapmanız da çok etkili olur. Gündüz çalışıyorsanız akşamları mutlaka 40 dakika yürümeniz önemli. Mesane taşları yarım santimin üzerinde ise endoskopik yöntemler ile alınabilir; ancak 3 santim ve üzerinde olan taşlar açık cerrahi yöntemler ile alınır. Karar sizin olmakla birlikte 10 gün bu şekilde devam etmenizde ve düşmez ise kontrolünüze gitmenizde fayda var.

 5. Avatar

  Gökhan

  15 Mart 2016 at 08:13

  Kolay gelsin yaklaşık 2 ay önce kolik bi ağrıyla üroloji doktoruna gittiğimde sol böbreğimde 0.6 cmlik bi taş olduğunu söyledi 2 hafta dusurmeye çalış dedi düşüremedim 1 seans eswl aldım ve taşın dış kısmında hafif bi kırılma gerçekleşmiş 0.4 cm olmuş bu taş mesaneye düstü ve 1 bucuk aydır düşüremiyorum ne yapmam gerekiyor kontrole gittiğimde herhangi cerrahi bi işlem yapılır mı ? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 15:43

   Mesane taşları 0.5 santimin altında olduğunda kendiliğinden düşmesi bir süre beklenir. Kendiliğinden düşmeyen mesane taşlarında müdahale gerekebilir. Bu taşlar endoskopik yöntem ile alınabilir veya cerrahi yöntem ile çıkarılır. Bir buçuk ay, iki ay beklemek için yeterli olabilir. Bol su içmek, düzenli ve tempolu yürüyüş yapmak, günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek gibi yöntemler faydalı olabilir. Fakat düşmez ise cerrahi kaçınılmaz olabilir. Doktora en kısa zamanda giderseniz kanal genişletici ilaçlar verebilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemek doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 6. Avatar

  Kurtca

  23 Mart 2016 at 12:18

  hocam benim taşım 05 mm böbrekten inen bir taş böbrek ile mesane kanalının hemen basında en etkili yöntem nedir kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 11:46

   5mm’lik mesane taşları düşmez ise genellikle endoskopik yöntemler ile alınabilir veya cerrahi olarak alınır. 0.5 cm’in (5 mm) altındaki mesane taşlarının kendiliğinden düşmesi beklenir. Kendiliğinden düşmeyen taşlar girişimsel veya açık cerrahi yöntemler ile alınır. Tedavi yöntemleri hakkında doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Çünkü cerrahi yöntemler hastanın durumuna bağlı olarak da değişebilir. Bol bol ılık su içmek, bol bol yürüyüş yapmak gibi yöntemler daha küçük taşları düşürmede faydalıdır.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Mücella

    26 Mart 2016 at 15:38

    Benim taşim 6mm sol bòbrekten düşmüş hocam bol su içiyorum düşmüyo zararı varmı acaba ağrım yok bazen rahime vuruyo geçiyo ameliyat olmak istemiyorum
    napabilirim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     27 Mart 2016 at 14:32

     > 6 mm’in altındaki mesane taşlarında ilk tedavi seçeneği taşın düşmesini beklemek olur genellikle. Taş 6 mm’in altında ise, hastada çok şiddetli ağrı yapmıyor ise, sık sık iltihaba neden olmuyor ise yardımcı tedaviler ile taşın düşmesi beklenir. Bu bekleme süresi genellikle 3-4 hafta kadardır. Bu süre içinde taş düşmez ise üreteroskopi yöntemi ya da taş kırma yöntemi ile tedavi edilerek taş düşürme yöntemlerine baş vurulur.

     > 6-7 mm veya daha üzerindeki taşların düşme olasılığı oldukça düşüktür. Mesanede düşmeden bekleyen taşlar sık sık idrar yolları enfeksiyonuna neden olarak böbreklerin kaybına veya zarar görmesine yol açabilir. İdrar akışını yavaşlattığı için mesane sıkıntılarına neden olabilir. Bol su içmek, günde 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek ve her gün en az 40 dakikalık yürüyüş yapmak, tuzu en aza indirmek gibi yöntemler taş düşürmede faydalı yöntemlerdir.

     > Bu durumu en kısa zamanda doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

     > Geçmiş olsun.

 7. Avatar

  tamer

  6 Nisan 2016 at 20:41

  selam mesanemde taş var operasiyondan sonra ağrı olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 14:32

   > Mesane taşları tedavisinde farklı cerrahi veya kapalı operasyonlar gibi yöntemler uygulanır. Bunlar taşı kırma yöntemi olan SVL (şok dalgaları ile taşın kırılması yöntemi), URS (üreteroskopi) yöntemi ve perkütan nefrolitotomi (PNL) gibi yöntemlerdir.

   > SVL (şok dalgaları ile taş kırma yöntemi) uygulanır ise taşlar küçük parçalara bölünür ve bu taşlar yapılan uygulamadan sonraki günlerde kendiliğinden düşmeye başlar ve taşlar düşerken yine taş ağrıları, sızıları olabilir. SVL taş kırma yönteminin uygulandığı gün biraz dinlenmek gerekir. Kırılan taşların atılması için normalden daha fazla su içilmesi gerekir. Nadir durumlarda ateş yükselmesi, böbrekte ya da böğürde ağrı, işlemden iki gün sonra idrardan kan gelmesi görülebilir ve bu durumlarda hastaneye baş vurmak önemlidir.

   > URS (küçük çaplı bir endoskop ile yapılan taş tedavisi) anestezi altında üretradan girilerek mesaneye ulaşılır. Üreteroskopi yöntemi taşın büyüklüğüne ve sertliğine göre değişir. Uygulanan yönteme göre genellikle ameliyattan 1 gün sonra taburcu olunur. Üreteroskopi operasyonu sonrası idrar birkaç gün kanlı gelebilir. Üreteroskopi işlemi sırasında gereken durumlarda stent yerleştirilir ve bu stent operasyondan idrar akışı normale döndüğünde çıkarılır. Bazen ve bazı hastalarda ateş yükselmesi ve böbrek ve böğür ağrısı olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. İşlem sırasında aneztezi yapılacağı için ağrı hissedilmez. Ancak sonrasında hafif ağrılar olabilir. Anesteziye bağlı bazı şikayetler olabilir.

   > Yapılacak ameliyat perkütan nefrolitotomi işlemi ise bu işlem genel anestezi altında yapılır. Perkütan nefrolitotomi işlemi sırasında nefroskopinin gireceği kadar delik açılır. Taşın boyutuna göre taş bütün ya da taş kırılarak parça halinde çıkarılır. Perkütan nefrolitotomi işleminden sonra birkaç gün hastanede kalmak gerekir. Hasta taburcu edilmeden önce ameliyat sırasında yerleştirilen nefrostomi tüpü alınır. Ameliyattan sonra ilk birkaç gün idrarda kan olabilir. Böbrekte veya böğürde ağrı ve bir hafta sonra bile idrarda kan olabilir ve bu gibi durumlarda hastaneye baş vurmak gerekir. Perkütan nefrolitotomi işleminden sonra iki hafta kadar fiziksel hareketler yapmamak gerekir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Isimsiz

  18 Nisan 2016 at 00:22

  Benim uzun zamandır ağrılarım vardı. Sonra doktara gitttim. Doktor bana mesane taşın olduğunu söyledi . Bunun için ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2016 at 13:07

   Mesane taşlarının tedavisi taşların boyutuna ve sayısına göre değişebilir. Mesanedeki taş 0.5 santimdem küçük ise bu taşlar kendiliğinden düşebilir. Bol su (günde en az 2 litre gibi) içmek, oturma banyoları, her gün düzenli yürüyüş yapmak, her gün 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek gibi yöntemler mesane taşının düşürülmesinde faydalıdır. Çay, kahve gibi kafeinli içecekler taş oluşumunu tetikler, bu nedenle kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Tuzlu beslenme böbrekleri etkilediği için taş oluşumunda etkilidir, az tuzlu beslenme şekline dikkat edilmelidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 9. Avatar

  yasar

  22 Nisan 2016 at 16:14

  Kanala düşen böbrek taşı nasıl kırılır veya nasıl düşürülür? kanala düşmüş böbrek taşı mesane taşı mı olyor? ne yapabilirim. Yardımcı olmanız için çok sağolun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 13:06

   > Böbrek taşları idrar kanalına düştüğünde kanalın herhangi bir yerinde takılı kalabilir veya mesaneye kadar inebilir. Mesane idrar torbasıdır. Mesane taşları 0.5 cm’in altında ise kendiliğinden düşmesi beklenir. Fakat 0.5 cm’in üzerinde olan mesane taşları taş kırma yöntemi ile kırılır ve düşmesi beklenir ya da endoskopik yöntem ile idrar yolundan girilerek alınır veya açık cerrahi yöntemler ile alınır.

   > İdrar kanalındaki taşlar mesaneye inmeyecek kadar büyük ve tıkanma yapmış ise üreteroskopik yöntem ile taş alınır ya ta kırılarak düşmesi beklenir veya kırılarak mesaneden çıkarılır.

   > Bol su içmek ve bol bol yürüyüş yapmak, her gün 1-2 fincan ıhlamur çayı içmek taş düşürmede ve taşın neden olacağı iltihabı önlemede faydalıdır.

   > Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 10. Avatar

  ahmet55

  28 Nisan 2016 at 15:42

  AHMET55 bir ay once siddetli mide arisiyla hastaneye gittim tum tahliller ve ultrason yapildi. Mesanemde 25mm tas varmis idrarda kesiklik siddetli yanma ve uc kisimda agri var arada birkac damlakan pihtisi gibi birseylerde geliyor agri kesici olarak buscopan verdiler yeterli elmiyor sigortam olmadigi icin birsey yapamadim eczanelerde bir hap varmis kiriyormus bu hap nedir ise yararmi tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2016 at 21:39

   İdrarda kan ve tıkanma çok fazla oluyor ise acilden bir doktora gitmeniz daha doğru olur. İdrar yollarında taştan dolayı iltihap olmuş olabilir. 25 mm’lik taşın düşmesi de zor olabilir ve alınması gerekebilir. Taşın düşmemesi ve orada uzun süredir durması böbreklerinizi de yorarak böbrek yetmezliine sebep olabilir. Bol su içmeye ve bol bol yürüyüş yapmaya çalışmak faydalıdır. Böbrek taşı kırma yöntemi şok dalgaları ile olur. Doktorun reçete etmediği bir ilaç kullanmanız doğru olmaz. Başka zararlar verebilir.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  osman

  6 Mayıs 2016 at 23:50

  Üreterdeki taş nedeniyle operasyon geçirdim.Taş parçalandı ve mesaneye düşürüldü.4 gündür bol su içerek taşları atmaya çalışıyorum. Henüz 4-5 parça düşürebildim.
  Sormak istediğim şudur;
  Ameliyat sonrasında bir gün boyunca sonra takılıydı. Parçalanmış Küçük Taşlar kendiliğinden sondadan düşmüş olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 15:34

   İdrar kanalından idrar atıldığı sürece idrar ile birlikte çıkabilecek minik kum parçaları idrar ile süzülebilir. Fakat Taş kırılması operasyonu sonunda ince kum şeklinde taşlar idrar kanalını tıkayabilir. Bu nedenle dökülmemiş olabilir. İdrar ile taş kırıklarını atabilmek için bol su içmek ve uzun yürüyüşler yapmak faydalı olur. Su içmek ve tempolu yürüyüş yapmak oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra her gün bir fincan ıhlamur çayı içerseniz aşırıya kaçmamak şartıyla, iltihap gelişmesini de önler, idrar akışını da hızlandırır.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 12. Avatar

  Mehmet mahfus Kaçan

  18 Mayıs 2016 at 20:16

  Selâmün aleyküm hocam ben size uzun bi hikâyemi yazacam inşallah cevapsız kalmam ben geçen yıl böbrek taşından ameliyat oldum ve taslarim temizlendi ama böbreklerim taş ürettiği için bu yıl taşlar tekrar beni rahatsız etti ama geçen sene ameliyattan bu yana epey taşda kendi kendine düştü son olarak bundan iki ay önce yine bi taşım aşağıya doğru geldi ha düştü ha düşecek derken düşmedi 1 cm kadardi en son dar yere gelmişti doktora gittim tomografi çektim ameliyat olmam soylenildi ama ben biraz ilaç kullaniyim belki düşürürum dedim 1 aya kadar ilaç kullandım ama düşmedi o 1 ay içinde epey ağrılar çektim ve idrar sonunda sürekli kanama vardı neyse 1 ay kadar düşmedi korktum ameliyat olmak istedim ve kapalı bir operasyonla taşımı kırdılar ve taşı idrar yoluyla dışarı attım 4 gün falan bitti ben idrarımı yaparken tekrar rahatsız oluyordum sanki taş var ama düşmüyor gibi bi şey hisediyordum 1 hafta öyle oldu ama kamişla yumurtaliklar arasında çok ağrım vardı tekrar doktora gittim epey tahlil tomografi çektim fakat hiç bir şeye rastlanmadı doktor bana dedi senin eski taştan kaynaklaniyo sen geç ameliyat olduğun için ya idrar yolunda daralma olmuş yada yara olmuş dedi tek bişey yapabiliriz dedi tekrar anestezi iğnesi yapıp uyusturup bakmam lazim dedi ve ayin 17 sinde dün yaptım ve doktor darlık değil tahriş olmuş dedi benim 1 hafta boyunca hortum takilmami istedi ancak öyle iyi olur dedi ve ilaç yazdi bende doktorun dediğini uyguluyorum ilaç kullanıyorum hocam böyle bir şey varsa bu imkânlarla iyi olurmuyum yada daha ne yapmam lazım sizden ricam bana bilgi vermeniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 23:37

   > Böbrek taşları genetik faktörler ile, hareketsiz yaşam ile, az su içme ile, yanlış beslenme ile ve altta yatan bazı hastalıklar nedeni ile sık sık veya tekrar tekrar olabilir. Önce yaşam tarzı ve beslenme düzeni sağlanmalıdır ve altta yatan bir hastalık var ise üniversite hastanesi gibi bir hastanede bu durum araştırılmalıdır. Hortum (üreter stent) idrar kanallarını genişletmek ve idrarın akışını hızlandırmak için, taş kırma işlemi sonrası taşların daha kolay dökülmesi için takılmış olabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmenizde ve özen göstermenizde fayda var.

   > Ayrıca altta yatan nedenin araştırılması da önemlidir.

   Her gün düzenli en az 30-40 dakikalık yürüyüş yapmak, en az 2-3 litre ılık su içmek, İlaç kullanmadığınız zamanlarda her gün bir fincan ıhlamur çayı içmek gibi yöntemler idrarın akışını hızlandırır ve böbrek taşlarının düşmesinde yardımcı olur. İlaç kullanırken ve tedavi görürken bitkisel idrar söktürücüler zararlı olabilir. Bu nedenle ıhlamur çayı tedavilerden sonra yaşam tarzında her gün bir fincan içilebilir.

   > Beslenmede aşırı tuz tüketilmemeli, aşırı kalsiyum ve aşırı proteinli beslenmeden kaçınmalı, aşırı kafeinli içecekler (çay, kola, kahve gibi) en aza indirilmeli, aşırı yağlı beslenmeden kaçınılmalı gibi önlemler faydalı olur.

   > Böbrek taşı oluşumunda altta yatan etken mutlaka araştırılmalıdır. Sağlıklı yaşam tarzı ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

   > Yani stent tedavisi genellikle idrar akışını rahatlatmak ve taşların düşmesinde yardımcı olmak için taş kırma işleminden sonra uygulanan bir yöntemdir. İdrar yollarının da bu kadar işlem ve taş düşürme sonucunda tahriş olması çok anormal sayılmaz. Stent tedavisinin verdiği rahatsızlık hissi stent çıkarıldıktan sonra kendiliğinden geçer.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 13. Avatar

  Mehmet mahfus Kaçan

  19 Mayıs 2016 at 11:45

  Peki hocam tahriş varsa BU stent yani hortum bunun tahrişe faydası olurmu yada tahriş bu kadar çok ağrı yaparmı çok acı hisediyordum ve en çok idrarimi yaparken çok canımı acitiyordu şu anda stent takılı olduğu için acı hisetmiyom ama kamış sertleştigi zaman yine çok acim oldu bu gece hata ameliyattan önce idrarimi yaparken ilk başta ve en sonda idrar hizlanmadan önce idararim iki çatal arasında geliyordu hocam tahriş varsada 1 ay önce ameliyat oldum bu ameliyatima kadar 2 ay geçti o tahrişlik bir ayda geçmesi lazim degilmiydi sizde ricam cevap bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2016 at 23:03

   Üreter stent idrarın akışkanlığını arttıracağı için kumlu veya taşlı idrar idrar yollarında beklemez ve yakıcılık bir miktar azalır, bu nedenle tahriş de zaman sürecinde iyileşir. Bu tür durumlarda idrar yollarındaki taşlar tamamen bitene kadar idrarda yanma hissi devam edebilir. Bol su içmek ve yürüyüş yapmak gerekir. Bu sayede taşlar daha kolay dökülür ve tahriş de daha az olur. Tuzsuz diyet faydalı olur.

   Çok fazla ağrı, sancı, ateş yükselmesi gibi durumlar olur ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir; çünkü enfeksiyon riski olabilir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 14. Avatar

  [email protected]

  5 Haziran 2016 at 09:07

  kolay gelsin aksam mesane sancısıyla hastaneye gittim bana serum baglayıp sonda taktılar taş düşürüyormusum taşımın büyüklüğünü bilmiyorum söylemediler suan penisimin ucundaki yerin 2 3 cm icinde asırı yanma oluyor 10 hazıranda askerım nasıl düsürebilirim ordan

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 16:49

   Mesane taşları bahsettiğiniz bölgeye kadar inmiş ise bol su içerek ve bol bol hareket ederek düşürmek mümkün olabilir. Fakat mesanede taş veya taşlar var ise, böbreğinizde de taş var ise düşüp düşmeme ihtimali taşın büyüklüğüne göre değişir. Bunu anlamaları için üriner sistem ultrasonu çekmeleri gerekir. İdrar kanalının son kısmına kadar gelmiş ise buradan taş veya kumlar düşer. Bunları kolay düşürebilmeniz için bol bol su içmeniz ve hareket etmeniz oldukça önemli. Her gün bir su bardağı ıhlamur çayı içmek hem idrarın akışını hızlandırır hemde iltihabi durumlarda fayda sağlar.

   Üroloji uzmanına muayene olmanız daha doğru olur. İdrar kanalında yanma, sızı idrar yolu enfeksiyonları nedeni ile de olabilir.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 15. Avatar

  Tahir

  12 Haziran 2016 at 04:37

  Merhaba, 28 yasindayim. Daha önce 3 defa dogal yollar ile böbrek taşı düşürdüm. Son 2 yıldır bu sıkıntıyla karşılaşmadım. Fakat idrar yaparken kesik kesik ve eskisine oranla daha yavaş idrar yapıyorum. İdrar yaptıktan sonra damla damla idrar geliyor. Doktora gitmeden bir çözüm bulabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2016 at 13:27

   – İdrar yaparken kesik kesik idrar gelmesi, idrar yaparken yanma hissi gibi durumlar böbrek taşı düşürmeye bağlı olabileceği gibi, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı, böbrek enfeksiyonuna bağlı, mesane enfeksiyonuna bağlı da olabilir. Bu durum bir hafta veya daha uzun zamandır oluyor ve sık sık tekrarlıyor ise bir üroloji uzmanına gitmek ve idrar testi yaptırmak doğru olur, çünkü böbreklerde taş düşürmeye bağlı hasarlar ve böbrek yetmezliği gibi bir durum gelişebilir. En azından böbrek fonksiyonlarının iyi olduğunu bilmek ve enfeksiyon olmadığını bilmek önemlidir.

   – Bol oda sıcaklığında su içmek (günde 2-3 litre kadar), her gün düzenli ve tempolu yürüyüş yapmak (40-50 dakika kadar), her gün bir çay fincanı ıhlamur çayı içmek gibi yöntemler hem taş düşürme de hem de iltihap oluşmamasında faydalıdır fakat idrar söktürmek için çok fazla bilmediğiniz bitkisel sular içmek doğru olmaz. Bitkisel sular, çaylar bazen aşırıya kaçıldığında zararlı olabilir veya böbrekleri yorabilir.

   – En doğrusu bir üroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılmasıdır.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 16. Avatar

  hnn

  23 Haziran 2016 at 03:56

  merhabalar safra kesesınde 1.6 boytnda tas var kesın cozum ameliyat mı sızce ? mesaneye duser dıye korkuyorum , 1 hafta boyunca saah aksam 1 gu arayla agrım oluyor sadece yedıklerımı cıkardıgımda rahatlıyorum agrı kesıcıde ıse yaramıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 00:10

   Safra kesesi taşları boyutlarına göre cerrahi işlem ile safra kesesi ile birlikte safra taşları alınır. Bu kadar ağrı yapan safra taşları varlığında daha ciddi komplikasyonlar gelişmeden cerrahi işlem kaçınılmaz olabilir. Sonuçlarınız ile birlikte sizden bu raporu isteyen doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir. Doktorunuz duruma göre bir an önce cerrahi kararı alabilir.

   Çünkü safra taşları safra kanalını tıkayarak safranın mideye akmasına neden olur ve midede ülser, gastrit ve bunlara bağlı reflü ve buna bağlı yemek borusu hasarları gibi komlikasyonlara yol açabilir.

   Pankreas iltihabına neden olabilir.

   Sarılığa neden olabilir.

   Bu nedenle doktorunuza geri dönmeniz önemlidir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 17. Avatar

  Nunpf

  25 Haziran 2016 at 12:45

  Merhaba hocam.22 yasinda bayanim. Karin agrisi ates halsizlik sikayetleriyle acil servise basvurdum.kan ve idrar tahlili yapildi rontgen cekildi.rontgende mesanemde 3-5 mm caplarinda bir sey gozukmekte.doktorum bunun uzerine tomografi cekti orda bi sey cikmado emin olmak adina baska bir film daha cekti orda da gozukmedi en sonunda idrar yolu enfeksiyonu olduguna karar verdi.bu rahatsizligi daha once de ara ara gecirmistim. Mesanedekine ilk etapta tas demisti.boyle olsa tomografide de gozukur muydu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Haziran 2016 at 20:33

   – Mesane taşlarının teşhisi genellikle radyolojik tetkikler ile konulur. Mesane taşlarının % 80-85’i röntgen görüntüleme yöntemi ile teşhis edilebilir fakat % 15’lik kısmı röntgende görülmeyebilir. Bu taşlara radyolüsent yani ışın geçirgen taşlar denir ve bu taşlar genellikle ürik asit taşı, stil taşı gibi taşlardır.

   – Bu gibi durumlarda (radyografik görüntüleme yöntemlerinde görülmeyen taşlarda) ultrasonografi tetkiki ya da ilaçlı böbrek filmi çekilir.

   – Bazen kullanılan ilaçlara (özellikle antibiyotik, ağrı kesici gibi) bağlı olarak böbrek içi epitel dokusu toplanmış halde idrar yollarında takılma, idrar testinde taş, kum varmış gibi görülme gibi durumlara yol açabilir.

   – Kum dökme gibi bir durumda da ateşlenme, karın ağrıları idrarda taş düşürüyormuş gibi idrar testleri sonuçları çıkabilir.

   – Bu durum sizde daha önce de birkaç defa oldu ve şikayetlerde benzerlik var ise ve her seferinde taş düşürüyorsun, kum döküyorsun, idrar yolu enfeksiyonu gibi teşhisler konularak gönderildiniz ise bu durum Ailevi Akdeniz ateşi hastalığı ve bu hastalığın atakları olabilir. Bu durumlar tekrar tekrar belli aralıklar ile oluyor ise bu hastalığın araştırılması doğru olur.

   Akdeniz ateşi hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilir ve durumunuzun benzerliğini değerlendirebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/ailevi-akdeniz-atesi-fmf-hastaligi-nedir/

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 18. Avatar

  Oğuz

  26 Haziran 2016 at 11:20

  Mwrhaba ilk olarak 3 hafta once sanci ile acile girtim orada igne yapildi ve idrar tahlili istendi. Ertesi gun uroljiyw gidip tomografi yapilda iliak caprazda 6 mm tas gozuktu. 2 seans tas kirmadan sonra tas 5 mm dusmus ve uzamis.su an idrar kanali ile mesane girisinde bugun 3 hafta oldu bir kere daha girecegim Eswl ye eger kirilmazsa veya mesaneye dusmesse urs olmam gerekirmi yoksa biraz daha beklemek mantiklimi olur.not. Su an agrim yok cinsel kisimda yanma oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 12:28

   Taşların düşmesinde en zor kısım üreter kısmı (böbrekler ile mesane arasındaki kanaldır). Mesaneye düşen taşların atılması için birkaç hafta kadar beklenir. ESWL yöntemi ila kırılan taşlar mesaneye inmiş ise dışarı atılması genellikle daha kolay olur.

   Taşlar idrar ile atılacak kadar küçüldükten sonra idrar torbasından atılırken genellikle çok ciddi ağrılar olmaz fakat iyi huylu prostat büyümesi ya da mesane ile cinsel organ arasındaki kanalda darlık var ise taşların dışarı atılması zorlaşır.

   İdrar atma kanalında yanmalar devam ediyor ise kum haline gelmiş taşlar atılıyor olabilir. Doktorunuz başka şekilde öneride bulunmamış ise günlük en az 3 litre su içmek, günde bir bardak ıhlamur içmek, düzenli 40 dakika kadar tempolu yürüyüş yapmak taşların daha kolay atılmasında oldukça faydalıdır. 5 mm kadarlık taşların kendiliğinden düşme ihtimali vardır.

   Bundan sonra neler yapabileceğiniz konusunda doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü taşların düşüp düşmediğinin ultrasongrafik görüntüleme ile takip edilmesi gerekir.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 19. Avatar

  Buse

  1 Temmuz 2016 at 13:53

  Merhaba çok korkuyorum 2 yıl önce sağ böbreğimden 4 mmlik taş düşürdüm. Şimdi sol böbreğimde ağrılar başladı. Doktora gittim kanalda 4.5 mmlik taş tespit etti. Yani böbrekte değildi. 1-2 güne atarsın dedi. 4 gündür sancı içinde kıvranıyorum bugün yine gittim. Bana hiçbir değişiklik olmadığını düşüremezsem haftaya kapalı ameliyat edeceğini söyledi. Ben ameliyat olmak istemiyorum yardım edin ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Temmuz 2016 at 13:33

   Düzenli olarak en az 3 litre su tüketmek, her gün en az 40 dakika tempolu yürüyüş yapmak taşları düşürmede faydalıdır, bunların yanı sıra her gün bir bardak ıhlamur çayı içmek de idrar çıkışını arttırır.

   Mesane taşları bu şekilde 2-3 hafta içinde kendiliğinden düşmez ise böbreklerin yorulmaması için perkütan nefrolitotomi yöntem ile taşların veya taşın alınması da önemlidir.

   Perkütan nefrolitotomi yöntemi ile taş alma yöntemi çok korkulacak bir yöntem değildir.

   Böbrek taşı oluşumunda genetik faktörler önemli olduğu gibi insanların yaşam tarzı, beslenme tarzı, az su tüketmesi, çok tuzlu beslenmesi ve altta yatan sistemik ya da organik bir hastalığın varlığı da önemlidir.

   Bu sıkıntıları atlattıktan sonra altta yatan bir nedenin olup olmadığının araştırılması da gerekebilir, çünkü tekrar tekrar taş düşürmek hem kişinin birçok sistemini hem de böbreklerini yorar.

   Ayrıca mümkün olduğunca düzenli yürüyüş, düzenli egzersiz, düzenli ve yeterli su tüketme, tuzu en aza indirme, kafeinli içecekleri azaltma gibi yöntemler yaşam tarzı haline getirilmelidir.

   Çektiğiniz sıkıntıların geçmesi ve sağlık dileğiyle.

 20. Avatar

  Ahmet

  13 Temmuz 2016 at 13:03

  Merhaba hocam meshanemde 0.5 mm lim tas var fakat yan etkileri nelersir gogus bel sirt kiamim cok agriyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 02:21

   Mesane taşı belirtileri arasında idrar yaparken idrarın arada kesilmesi ve tekrar devam etmesi şeklinde idrar yapma, idrarın çatallı çıkması, idrar yaparken zorlanma, tam idrar yapamama, idrar yaparken yanma hissi, kanlı idrar, genital bölgede ağrı, bele vuran ağrı, midede rahatsızlık hissi, kasıklarda ağrı, taş enfeksiyon yapar ise ateş, titreme, bulanık idrar yapma, idrarın tamamen tıkanması gibi belirtiler vardır.

   Ağrı karın bölgesinde daha çok hissediliyor ise idrar yolu ya da böbrek enfeksiyonu gelişmiş olabilir.

   Bir üroloji muayenesine gitmeniz ve idrar testi yapılması uygun olur.

   Bol su içmek ve tempolu yürüyüş yapmak, günde bir fincan ıhlamur çayı içmek hem taşı düşürmede hem de enfeksiyonu önlemede fayda sağlar.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 21. Avatar

  ERKAN KURT

  13 Temmuz 2016 at 19:02

  merhaba;
  taş sıkıntısını her sene bu aylarda cekıyorum.

  daha once eswl ile krıdırdım fakat yıne olustu ,gecen hafta şiddetli agrı yasadım cekılen bt de sol bobrek ve sağ bobrekte 4mm taşlar oldupu soylendı.ayrıca 11 mm sol alt üreterde taş var dendı .2- üç gün idrara cok zor cıktımm tıkamıs ve bobrekde sısme meydana gelmıs .doktorum urs ıle alabılırz dedı.

  ben daha sonra tekrar başka bır doktoro gıttıgımde ultrasonda 11 mm tas gozukmedı su anda sadece yanma var ama ıdrara rahat cıkabılıyorum..
  düşürdüğümü görmedim düşmürmüş olabilirsin dediler.

  yorumunuzu rıca ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 13:13

   BÖBREK TAŞLARINDA KENDİLİĞİNDEN DÜŞME; 0.5 cm’den (5 mm’den) küçük taşlar genellikle kendiliğinden düşebilir fakat bu kendiliğinden düşme taşın cinsine göre de değişir.

   ÜRETER TAŞLARINDA KENDİLİĞİNDEN DÜŞME ORANLARI; 4 mm taşlarda % 90, 4-6 mm arası taşlarda % 50, 6 mm taşlarda % 20 civarlarındadır.

   Üst ve orta üreter taşlarında 1 cm’den (10 mm’den) küçük taşlarda genellikle ESWL işlemi ya da diğer cerrahi yöntemler gerekebilir.

   Yani üreterde görülen 11 mm’lik taşın düşme oranı çok düşüktür fakat bu durum yine taşın cinsine göre değişebilir.

   Belki 11 mm’lik görülen taş benzeri oluşum başka bir durum olabilir ya da taş yer değiştirmiş olabilir.

   Tekrarlayan böbrek taşı oluşumun altında yatan genetik faktörler, kişinin yaşam tarzı gibi faktörler olabileceği gibi başka sistemik hastalıklar da olabilir ve bu durumların araştırılması önemlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var, çünkü taş hastalığı böbrekleri ciddi derecede yorabilir.

   Geçmesi dileğiyle.

 22. Avatar

  Canenes

  14 Temmuz 2016 at 09:02

  Hayırlı günler,yaklasık 20 gün kadar önce şiddetli ağrıyla hastaneye kaldırıldım 27 haftalık hamileyim ve tum batın ultrasonda böbrek taşı ağrısi çektiğim anlaşıldı,3 serum verildi ve hamile olduğum için bol su içip kendim düşürmem gerektiği söylendi…taşım 7mm ve kanaldaydı hastaneden sonra 4 gün şiddetli ağrılar yaşadım son geçmeyen ağrımda yine hastaneye gittim ve bu sefer ağrı kesici ilaç ve antibiyotik verildi..doktorum düşürebilirsin dedi sabret dedi…sonraki 3 gün içinde ağrilarım azaldı ve kesildi…bununla beraber bol su,limon suyu vb şeyler içtim…şu sıralar vajinal bölgede ağrım ve sık idrara çıkmam var acaba bunun anlamı taş mesaneye düşmüş demek mi yoksa hamileliğin verdiği bir belirti mi ayırt edemiyorum..sizce ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 11:58

   Mesane taşları kasık bölgesinde ağrı yapar, sık idrara çıkma yapar ancak hamileliğin bu haftalarında da sık idrara çıkma, ve çatı ağrısı, kasık ağrısı olabilir.

   Çok yoğun ağrı çekmek erken doğum belirtilerine neden olabilir.

   Taş mesanede ya da kanalda duruyor ise iltihap yapmış olabilir.

   Doktorunuza giderek durumun tekrar değerlendirilmesi ve enfeksiyon bakımından idrar testi yapılması uygun olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  Selim HAN

  26 Temmuz 2016 at 10:52

  Mrb, yıllardır idrar yaparken yanma şikayetim var. Özellikle az sıvı tükettiğim günlerde yanmayı daha yoğun hissediyorum.Ayrıca idrar kanalımın ortalarında bir noktada idrar yaparken hissettiğim bir şey var, yanma ve sızı hissim bu noktada gerçekleşiyor.Bu yanma hissinden dolayı sanki tam manasıyla idrarımı boşaltamadığımı hissediyor ve kısa aralıklarla lavaboya gitme isteği oluyor.Resmen eziyet çekiyorum.Dr gittim tahlillerde bir şey çıkmadı, sadece birkaç yıl önce gittiğim bir doktor idrar kanalına bir aparat yardımıyla bakılabilineceğini , ama bunun oldukça acılı olacağını ifade etmişti.Bu konuda ne yapılabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 11:59

   İdrar kanalı (üretranın) içinin bakılması işlemi sistoskopi denilen bir görüntüleme yöntemi ile yapılır.

   Üretranın ön kısmı, arka kısmı ve idrar torbasının içi teleskop benzeri optik aletler ile direkt olarak değerlendirilir.

   Bu yöntem ile hem alt hem de üst üriner sistemin içindeki hastalıklar araştırılır.

   Sistoskopi nedir hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/sistoskopi-nedir-sistoskopi-nasl-yaplr/

   Sizin şikayetiniz prostat büyümesi gibi bir durum olabilir, bu nedenle ihmal etmemenizde ve daha önce bu tetkiki isteyen doktorunuza gitmenizde fayda var.

   Mesane taşları ultrasonografik yöntem ile görüntülenir genellikle.

   Geçmiş olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Ali

  26 Temmuz 2016 at 21:03

  Bir haftadır kamışın ucunda sanki bişey var idrarimi hızlı yaptığımda hareket ediyor bıçak gibi kesiyor sanki bir hafta önce kasigimda vardı ama şimdi tek sıkıntım bu nasıl atlatirim ne yapmam lazım tedaviye ihtiyacım olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 12:05

   Taş düşürüyor olabilrsiniz, bazı taşlar taşın tipine ve cinsine göre bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Daha önce mesanede olan taş şimdi idrar kanalına inmiş olabilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu da olmuş olabilir.

   Tempolu yürüyüş, günde 2-3 litre oda sıcaklığında su tüketimi, günde 1 fincan ıhlamur çayı gibi yöntemler taş düşürmede faydalıdır fakat gitmemişseniz öncelikle bir üroloji doktoruna gitmeniz gerekir, çünkü ek tedavi gerekebilir veya enfeksiyon oluşmuş ise bunun için tedavi gerekebilir.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 25. Avatar

  mehmet öz

  29 Temmuz 2016 at 08:18

  doktora gittiğimde yaklaşık 8 mm çapında taş olduğunu öğrendim.denmelerim sonucu taş düşmedi bende kapalı ameliyat olmaya karar verdim.kapalı ameliyat oldum fakat kanal dar olduğu için taşa ulaşamadılar.sonda ve ayrıca bir tel takıldı.7 gün boyunca ne çektiğimi allah bilir.7 gün sonra bir daha ameliyat a aldılar fakat tekrar kanal dar diye ulaşamdık deyip stent taktılar stent doktor 2 ay takılı kalsın dedi ve taş büyük ihtimalle düşer dedi.ya düşmezse dedim düşmezse gel stenti alırken kanal balon gibi şişer zaten ordan alırım dedi.benim durumda olan başka kimse varmı bu doktor 8 gün boyunca hastahanede yattım perişan oldum.şuan stetn takılı ve taşın düşürmek için bol bol su içiyorum.ben,m durumda olan kişiler varsa [email protected] adresinde ulaşıp yardımcı olabilirimi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2016 at 02:06

   Üretral stent takılması işlemi çoğu hastada bazı şikayetlerin gelişmesine sebep olabilmektedir maalesef.

   Üretral stent yerleştirme işlemi günümüzde çok gerekmedikçe kullanılmamaktadır fakat gereken durumlarda mecburi olarak bu işleme başvurulmaktadır.

   Üretral stentlerin çeşitleri de vardır, bu nedenle takılan stent tipine göre hastanın şikayetlerinde de değişiklikler olabilir. Bazen üretral stent tedavisinin yanı sıra doktorlar idrar çıkışını arttıran ilaçlar da verebilmektedir.

   Bunları doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Stent takıldıktan sonra şikayetleriniz ciddi derecede artmış ise stent takılmasına bağlı enfeksiyon gelişmiş olabilir, bu nedenle stent tedavisi uygulanan hastalar belli aralıklar ile enfeksiyon bakımından takip edilir.

   Şikayetleriniz ağırlaşır ise enfeksiyon bakımından doktorunuz ile görüşmeniz de fayda var.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 26. Avatar

  Osman

  2 Ağustos 2016 at 18:52

  Selamlar
  Yaklaşık iki aydır üreter kanaLında 8mm taşım var.ağrı yapmıyor ama düşmüyor da.bazen idrarım koyu kahverengi geliyor.ama bir iki günde düzeliyor.Ne kadar su içsem de düşüremedim.Uzun süre kanalda kalması ne sorun yaratır ve düşmesine yardımcı neler önerebilirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2016 at 22:02

   Üreterler (böbreklerden mesaneye idrarı taşıyan kanallardır). Üreter taşlarında tedavi yöntemleri taşın yerine, taşın cinsine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir.

   Her üreter taşı tedavi gerektirmez fakat taş hastada ciddi sorunlara yol açıyor ise, diğer yöntemler ile düşmüyor ise bu taşlarda tedavi gerekir.

   Üreter taşları kanalı tıkar ise akut renal koliğe neden olabilir. Akut renal kolik (ani gelişen ağrılı bir durumdur). Bu gibi durumlarda ağrı kesici ve idrar söktürücü ilaç tedavileri verilebilir.

   Üreter taşları idrar kanallarında veya böbreklerde enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon geliştiğinde hastada ağrı ile birlikte yüksek ateş, yorgunluk gibi şikayetler de görülür. Bu tür durumlarda böbreklerden idrarın süzülmesi için kateter takılması gerekebilir. Uzun süre düşmeyen idrar yolu taşları böbreklerde ciddi yorgunluğa neden olabilir, bu nedenle düzenli takip gerekir.

   Her gün yeterli su içmek en az 2-3 litre, her gün düzenli en az 30-40 dakika tempolu yürüyüş yapmak, tuzu mümkün olduğunca en aza indirmek gibi yöntemler taş düşürmede faydalıdır.

   Günde sadece bir bardak ıhlamur çayı içmek idrar akışını hızlandırmada ve iltihap gelişmesini önlemede faydalıdır. Fakat ilaç kullanılan durumlarda su dışındaki içecekler doktora sorulmadan içilmemelidir.

   Ayrıca kafeinli içecekleri en aza indirmek gerekir, çünkü kafein böbrek taşı oluşumuna neden olur.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 27. Avatar

  Baharr

  10 Ağustos 2016 at 02:27

  Merhabalar benim bobregimde 1.5cm Tas idrar kanalima düşmüş doktor kapalı ameliyat dedi ama açıklama yapmadı bi haftadır çekiyorum ama çok kısa sancılar gelip kısa süreli oluyor kesiliyor bitkisel İlaçlar kullandım şu an sancim var sancı geldikçe taş kimildar iyidir diyorlar ama korkuyorum ameliyat olmalı mıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 14:23

   İdrar yolları taşları kendi kendine düşebilir fakat çok fazla bitkisel sular içmek böbreklerinizi ciddi derecede yorarak böbrek yetmezliğine neden olabilir.

   İdrar yolu taşları uzun süre düşmediği sürece idrar yolu enfeksiyonlarına da sebep olur ve bu durumda da böbrekler yorulabilir.

   Düzenli yürüyüş yapmak, günde 2-3 litre arası su tüketmek gibi yöntemler idrar yolu taşlarının düşmesinde yardımcıdır ancak çok fazla herkesin söylediğni ve günde bir fincandan fazla ve farklı farklı bitkisel sular içmek doğru olmaz.

   Bu tür bitkisel sular veya çayların da yan etkileri vardır. Örneğin taşları düşürmeye çalışırken bitkisel sular yüzünden bağırsaklarınız gaz ile dolabilir ve sonrasında aylarca belki yıllarca sürebilecek gaz şikayetleriniz başlayabilir.

   Ağrılarınız arttı ise tekrar muayene olmanızda fayda var.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 28. Avatar

  Hatice

  19 Ağustos 2016 at 22:49

  Merhaba böbrek taşım idrar kanalına düşmüş, doktorum kapalı ameliyat olmam gerektiğini söyledi bekar bir bayanım vajinadan yapılacak olan bu işlem kızlık zarına zarar verir mi çok korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ağustos 2016 at 22:18

   Böbreklerden inen bir taş, hem kadında hem de erkekte idrar torbasına inen ve böbreklerden aşağıya doğru uzanan üreterler yani ince kanallar aracılığı ile mesaneye düşer.

   Mesane kadınlarda cinsel organın yani vajinanın hemen ön kısmında yine aynı yerdedir.

   Kadının mesanesinin idrar yollarının sona erdiği dışa açık bölümü (yani idrar yolu) vajinasının hemen ön kısmında küçük bir deliktir fakat vajina ile ilgisi yoktur.

   Yani kadının idrar yolu ile cinsel organı olan vajina ağzı, rahim ağzı ve rahim bağlantısı tamamiyle ayrı bölgededir, aynı zamanda birbirine komşudur.

   Böbrek taşı düşürürken kızlık zarı bozulmaz. Yani işin ehli ve deneyimli bir doktor bu işi yaptığında direkt olarak idrar kanalına gireceği için rahim ağzı ile ilgisi olmaz.

   Siz bütün bunları doktorunuz ile görüşürseniz içiniz daha rahat olacaktır.

   Fakat her ameliyatın komşu organlara, damarlara, yapılara zarar verme gibi küçük de olsa bir riski vardır. Bu durumda laparoskopik ameliyat yerine açık ameliyat tercih edilebilir.

   Kafanıza takılan soruları doktorunuza sormayı çekinmeyin, çünkü her ameliyatta riskler vardır.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlık dileğiyle

 29. Avatar

  büşra

  30 Ağustos 2016 at 17:26

  Hocam merhablar benim 4mm tas im vardi tomografimde 5 cm ilerledigini söylemişti doktorum üzerinden yaklaşık 1 ay geçti 1 haftadır karnım da mesane bolgem de sanclanmalarim oluyor idrar a çıktığımda yanma degil fakat yine mesanemde aşırı sancı oluyor . son bir kaç gündür de idrar da kan var mesaneye düştüğün de mi böyle belirtiler olur ? Düşünceniz i öğrenebilir miyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Eylül 2016 at 14:28

   Böbrek taşları düşmeye başladığında mesane ve idrar yollarında ağrılar olur.

   Taşlar düşerken kum şeklinde dökülebilir ve idrarda kan görülebilir.

   Fakat hem ağrı hem de idrarda kanama idrar yolu enfeksiyonlarında da görülebilir.

   Taşlar düşmez ise veya idrar yollarını tıkar ise idrar yolları enfeksiyonu gelişme riski yüksektir.

   Bu tür bir durum da böbrekleri yıpratabilir, bu nedenle tekrar doktorunuza gitmeniz ve bir idrar testi yapılması uygun olur.

   Ayrıca yeterli su tüketimi de önemlidir (kişiye göre değişmekle birlikte su tüketimi günde 2-3 litre arası olması faydalı olur).

   İyi olmanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 30. Avatar

  Ugur

  1 Eylül 2016 at 04:06

  Merhabalar

  Idrar tahlilinde eritrosit miktari 38 cikmis dr da bunu yuvarlak icine almis anlami nedir bunun
  tesekur ederim kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2016 at 13:41

   Tahlil sonuçlarının yuvarlak içine alınması genellikle bu sonucun daha fazla araştırılması veya buna yönelik tedavi gerektiği anlamına gelir.

   İdrar yolu enfeksiyonu, taş düşürme, böbrek ve mesane hastalıkları, kansızlık, bazı ilaçların kullanımı ve aşırı egzersiz gibi nedenler eritrosit değerlerinde yükselmeye neden olabilir.

   Sizden tahlili isteyen doktorunuza tekrar gitmeyi ihmal etmeyin, çünkü tedavi gerektiren bir durum olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 31. Avatar

  Murat

  5 Ekim 2016 at 22:29

  Hacam sağ yumurtalığım da 13mm kisvar ve mesanede de 3 mm taş var sol kasıklarımda sancıvar ne yapmam gerekiyor ameliyatkapalı ameliyat şartmı.şimdi den sağolun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 18:07

   Yumurtalık kistleri tiplerine göre değişir ve bazı kistler tedavi gerektirmez ve kendi kendine küçülebilir. Yani kistin tipine göre tedavi gerektirip gerektirmeği değişebilir, bunu doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Kistler de mesane taşı da ağrıya neden olabilir.

   3 mm civarındaki mesane taşları kendiliğinden düşebilir. Bu durum için yeterli su içmek, düzenli yürüyüş yapmak gerekir. Bu taşlar düşene kadar ağrılara yol açar. Düşüp düşmediği, iltihaba neden olup olmadığı üroloji doktoru tarafından takip edilmelidir.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 32. Avatar

  Cem

  11 Ekim 2016 at 11:11

  Hocam sol üreterek mesane giriminde 8.6mm boyutunda taş var sipariş yaparak hoplayarak zıplayarak bol su içerek dusurebilirmiyim yoksa kırdırmam sartmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 11:52

   8.6 mm boyutunda mesane taşı kendi kendine düşmeyebilir, bu nedenle doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmenizde fayda var, çünkü taş mesaneyi tıkar ise böbreklerin iltihaplanmasına, idrar yollarının iltihaplanmasına neden olabilir ve bu durum böbrekleri yorabilir.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 33. Avatar

  Erkan

  29 Ekim 2016 at 01:00

  Merhabalr,tam penisinin 1-2 santim gerisinde elime sert bir nesne geliyor idrar akışım eskisi gibi tazikli olmuyor ve sperm çıkışı konusunda da eskisi gibi ilk çıkış olmuyor gibi geliyor acaba penisin uç kısmına böbrek taşı takılı kalmış olabilirmi bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2016 at 21:16

   Bahsettiğiniz bölgede genellikle üretra taşı olur ve üretra taşları ciddi idrar yapma zorluğuna, idrarın kesintili gelmesine, idrar akışında zayıflığa, sık sık idrara çıkma isteğine, idrar yaparken yanmaya, meninin geçmesinde zorluğa, penis ucuna doğru ağrı yayılmasına sebep olabilir.

   Üretra (sidik borusu) yani mesaneyi vücut dışına bağlayan bir borudur. Erkek üretrası yaklaşık 16 sm uzunluğundadır ve penis ucuna açılır.

   Üretrada görülen taşların çoğu böbrek, idrar kanalları ve idrar torbasından (mesaneden) düşüp burada takılan taşlardır fakat üretrada da nadir olarak taş oluşumu meydana gelebilir.

   Ayrıca taş direkt üretrada oluşmuş ise bu taşlar genellikle üretra divertikülü, üretra darlıkları gibi patolojilere bağlı oluşur, bu nedenle doktora gitmeyi geçiktirmemeniz de fayda vardır.

   Yani bir üroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Erkan

    6 Kasım 2016 at 01:15

    Çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgi için en kısa sürede bir hekime başvuracağım

 34. Avatar

  Turan

  17 Kasım 2016 at 08:40

  Hocam merhaba. 2 ay once doktor 7×5 mmlik bobrek tasim oldugunu soyledi ve son 2 haftadir sanirim mesaneye indi tas. İnanilmaz agri yapiyor peniste. Bu sabah onun agsrisiyla uyandim ve idrarimda kucucuk bi kirmizi parca farkettim inceledim ama tas gibi kati bisey degildi. İdrarimda da kirmizilik vardi. Wc den sonra bi anda agrim dindi suan daha iyiyim. Sormak istedigim sey su acaba kum mu dusuruyorum o parcanin tas olmadigina eminim cunku daha oncede tas dusurdum. Ayrica agri dindirme icin de prostat ilacinin yanisira ne onerirsiniz. Yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 17:37

   Taş parçalanarak düşüyor olabilir, fakat bu durum idrar yolları enfeksiyonu yapabileceği için doktorunuz ile bu durumu görüşmenizde ve tekrar tahlil yaptırmanız fayda vardır.

   Düzenli 2-3 litre su içmek, haftanın 4-5 günü düzenli 30-40 dakika düzenli yürüyüş yapmak taş düşürmek için faydalıdır.

   İdrar kanalının genişlemesi için doktorunuz başka ilaçlar verebilir.

   Buradan ilaç tavsiyesinde bulunmak doğru olmaz.

   Doktorunuza tekrar gitmeyi ihmal etmemeniz doğru olur, çünkü taş idrar kanalını tıkar ise böbrekler hasar oluşabilir.

   Kolaylık dileğiyle.

 35. Avatar

  faTih

  17 Kasım 2016 at 12:20

  Selam hocam benim idrar yolunda sarı cisim geliyor kum taneleri gibi ne olabilir idrar yaparken zorlaniyorum tesekkurler kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 17:09

   İdrarın çok sarı olmasının sebebi genellikle az su tüketimidir.

   İdrar hem koyu sarı hem de kumlu gibi ise kum döküyor, taş düşürüyor ya da normalden fazla epitel doku atıyor olabilirsiniz.

   Eğer doktora gitmemişseniz bir ürolojik muayene ve tahlil yapılması önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 36. Avatar

  Ali

  29 Kasım 2016 at 09:20

  Hocam merhaba. Ben dün sabahtan başlayan aşırı sancı ile gece hastaneye gittim. Taş düşürüyormuş hatta düşmek üzereymiş dedi doktor. Benim en başlarda ağrımın olduğu bölge idrar kesesine yakındı. Bol su içtikten sonra ağrı sağ tarafıma vurmaya başladı. İdrar kesesine düşen taşın tekrar böbreğe falan geri dönme olasılığı var mı hocam bunu çok merak ettim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:02

   İdrar kesesine inen taş tekrar böbreğe gitmez, ancak böbrekte kalan başka taşlar veya taş parçaları var ise bunlar düşmeyebilir.

   Taş idrar kanalını tıkar ise böbrekte sorunlara ve ciddi ağrılara yol açabilir, bu nedenle mümkün olduğunca su tüketmek ve her gün 30-40 dakika kadar tempolu yürüyüş yapmak gerekir.

   Doktor kontrolleri de önemlidir. taş düşmeyip mesanede kalabilir ya da idrar yollarını tıkayabilir ve bu durum idrar yolları enfeksiyonuna ya da böbreklerde hasara veya iltihaba neden olabilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 37. Avatar

  Recep

  21 Aralık 2016 at 12:19

  Hocam merhabalar. 1 yıl önce 7mm çapında sağ böbrekten taş düşürdüm doğal yollarla. şuan sol böbreğimde 4mm lik taş var. birkaç gündür sancıdan duramıyorum.taşın mesaneye düştüğü söylendi. Mesaneye düşen taş böbrekte ağrı yapar mı? Bu ağrıyı nasıl giderebilirim? teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 09:19

   Mesane taşları, idrar kanalı taşları, böbrek taşları hem böbreklerde hem de tüm kasık bölgesinde, karında, belde hatta midede bile ağrı yapabilir. Taş yüzünden böbreklerde iltihabi bir durum oluşmuş olabilir. Bu süreçte takip edilmeniz uygun olur, çünkü idrar yollarında iltihap oluşur ise böbrekleri hasarlandırabilir. Taş düşürürken çekilen ağrıyı gidermek zordur. Yeterli su tüketimi ve yürüyüş taşların çabuk düşmesinde faydalı olur. Arada idrar testleri yaptırmak gerekir (böbreklerin durumunun değerlendirilmesi için).

   Kolaylık dileğiyle.

 38. Avatar

  onur

  10 Ocak 2017 at 00:55

  Merhabalar, mesaneye gelen böbrek taşları düşer mi, nasıl birşey yapılmalıdır. 7mm taş olduğunu öğrendim herkez düşmesi zor diyo sizce sürekli bol bol sıvı tüketerek düşürebilirmiyim başka önerebileceğiniz bişi var mı hocam ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2017 at 23:00

   5 mm’in üzerindeki mesane taşlarında genellikle yardımcı yöntemler gerekebilir. Taş düşürmek için yeterli su içmek (iki, iki buçuk litre gibi) faydalı olur. Ayrıca tempolu yürüyüş de taş düşürmede faydalıdır. Fakat bu tür durumların doktor kontrolü altında olması iyi olur. Çünkü düşmeyen taşlar enfeksiyon oluşmasına neden olabilir ve böbreklerinizi yorabilir.

   Sağlıklı yaşam ve kolaylık dileğiyle.

 39. Avatar

  Merve

  11 Ocak 2017 at 18:00

  Merhaba, yaklaşık 2 sene önce böbrek ağrısıyla acile gittim taş var dediler bir kaç gün önce kontrole gittiğimde röntgende taş görünmüyor düşmüş dediler. Fakat bende sürekli idrara çıkma isteği,sıkışma vb şeyler var fakat tam bir idrar yolları enfeksiyonu gibi yanma falan yok ama normalden farklı bir şekilde devam ediyor bi senedir. İdrar tahlilimdede birşey çıkmadı böbreğimde de ara ara ağrılarım oluyor fakat şiddetli değil. Sizce ne yapmam lazım bir şey var mıdır birşey varsa geç kalmaktan korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:06

   Taş üretere düşmüş olabilir. Tekrar ultrason çekilmesi önemlidir. Böbreklerde bir sorun olabilir ve böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kan testlerinin de yapılması gerekebilir. Eğer yaşınız 30-35 civarında ya da altında ise böyle bir durum Akdeniz ateşi hastalığına bağlı da olabilir. Şeker hastalarında da böbrek problemleri görülebilir. Yüksek tansiyon hastalarında da böbrek sorunları görülebilir. Piyelonefrit olabilir. sistemik lupusa bağlı nefrit olabilir. Ağır egzersizlere bağlı nefrit olabilir. Belki bunlar açısından da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Muhittin

  18 Ocak 2017 at 19:17

  Hocam iyi akşamlar,deminden beri soruları ve verdiğiniz cevapları inceliyorum öncelikle böyle bir hizmet için size teşekkür ederim.Benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız çok memnun olurum.Yaklaşık 3 sene önce mesanemdeki taşı kapalı sistem ile aldırmıştım bir problemim kalmamıştı ancak su içme özürlü olmam nedeniyle vücut tekrar taş yapmış sağ alt polde 5.6 mm taş varmış fakat şimdilik onun bir zararı yok ,idrardan kan gelme,yanma vs sebeplerle bugün bir devlet hastanesine gittim ve ultroson çektirdim böbrekteki taş aynen duruyor ancak ” mesane konturları muntazamdır.mesane duvar kalınlığı 4.2 mm ölçülmüş olup artmıştır.mesane lümeninde milimetrik punktat multipi ekojeniteler izlenmektedir(sistit) Lümeninde 17 mm boyutlu kalkül izlenmiştir.” sonucunu aldım ve doktora gösterdim tabi kalabalıktan fazla konuşamadım mesanedeki taşın alınması gerektiğini söyledi, sizce mesanedeki bu taş eswl ile kırılabilirmi kapalı da olsa ameliyat olmak zor geliyor başka ne yapabilirim önereceğiniz bir hastane vs varmıdır.kusura bakmayın biraz uzun oldu.cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:41

   Mesanede 17 mm’lik taşın düşmesi zordur. Bu taş mesanede iltihaba neden olmuş. İltihap olduğu için kırma işlemi yapılmayabilir, çünkü bu yöntemin iltihaplı durumlarda uygulanması sakıncalı olabilir.

   Bunları iyi bir üroloji cerrahisi ile görüşmenizde ve değerlendirmenizde fayda vardır fakat ihmal etmek hem böbreklerinizde hem de mesanede ciddi hasarlara yol açabilir.

   İyilik dileğiyle.

   • Avatar

    Muhittin

    24 Ocak 2017 at 16:30

    Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.Siteyi takip edenler için kısa bir bilgi vereyim,mesanedeki taş 17 mm değil 23 mm imiş ve dün kapalı sistem ile ameliyat oldum ,taşı kırararak aldılar şu an bol su içerek istirahat ediyorum,

 41. Avatar

  isimsiz

  21 Ocak 2017 at 09:36

  hocam merhabalar bundan 1.5 sene önce idarara çıkamama idrar yapamama ve idrarın kesildiğini gördüm üniversitedki doktora gittim ve açık opreasyon ile kamera ile baktılar kanalda birsey hissettim sonda takarken geçiş biraz zor olmuştu sanki bir yere takılıyordu kanalda daralma var dediler ben taş diye düşündüm 1 hafta sonra taktım ve daha sonra geçti şimdi iste tekar aynı sorunu yaşıyorum idararın az gelmesi ve zorlanma oluyor ve sol böbreğim arada biraz ağrı var bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:10

   Bahsettiğiniz operasyon ÜRETEROSKOPİ İŞLEMİ ya da sadece teşhis için kullanılan üretrografi işlemi olmalı ki, üreteroskopi işlemi ile idrar kanalından taş alınabilmektedir, ancak ne yaptıklarını doktorunuz size söylemedi mi (burası tam olarak anlaşılmamış).

   Geçirilmiş enfeksiyonlar (bel soğukluğu ve benzeri cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar), düşürülen idrar yolu taşları, daha önce bir sebepten dolayı idrar yolundan mesaneye sonda takılmış olması, daha önce geçirilen idrar kanalı girişimsel operasyonlar, çeşitli nedelerle oluşan üretra yaralanmaları, tümör gibi kitleler gibi faktörler üretra (idrar kanalı) darlığına neden olabilir. Yani daha önce bu operasyonu ne için geçirdiğinizi bilmeniz önemlidir.

   Şimdiki durumunuz taş olabilir, çünkü böbrek taşları tekrar oluşur. Enfeksiyon kaynaklı olabilir, çünkü enfeksiyonlar da tekrarlayabilir. Daha önce sonda takılmasına bağlı ya da geçirdiğiniz operasyona bağlı yapışıklık gelişmesinden olabilir.

   Daha önceki doktorunuza gitmenizde veya bir üroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 42. Avatar

  İsimsiz

  26 Ocak 2017 at 03:40

  Merhabalar. Bundan 4 yıl önce yaklaşık 5 ayda ufak çaplı bir taş düşürmüştüm. Sonrasında yediğim içtiğim şeylere de dikkat ederek yaşamımı sürdürdüm. Lakin Ayın 14 ünde ufak bir sancı başladı, daha evvelden kullandığım gibi buscopan aldım ve biraz dindirdi. Ağrı 2 gün artarak devam edince acile gittim. Doktor test istedi ve idrar yolu enfeksiyonu olduğunu dile getirdi. Monurol Saşe verdi kullan temizler atarsın dedi. Kullandım lakin ilaç yan etki yaptı üstüne ağrım daha çok arttı. Erzurumlu olduğumuz için bizim ordan kaynak suyu istettim. İçtikçe ağrı azaldı, temizlendi gibi geldi. Ama tüm bunlara rağmen 2 gün önce mesanemde ve cinsel organımda derin bir yanma oluştu. Ağrı şiddeti arttı. Kanlı, kristalli idrar yanısıra sürekli idrara çıkma isteği başladı. Yine doktora gittim, mesanende taş oluşmuş dedi. Boyutu küçük ama ağrı şiddeti yoğun. Bol su hareket vs yap dedi ama hala ağrı çekiyorum. Ekstra önerebileceğiniz bir şey var mı? Kaç gün içinde atarım, nasıl başa çıkarım? Öldürdü bu sancılar beni…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:17

   Yeterli su içmek ve tempolu yürüyüş yapmak dışında buradan bir şey önermek doğru olmaz. Doktor takipleri önemlidir. Bol su denildiğinde de çok da aşırıya kaçmak yanlış olabilir ve böbrekler yorulabilir. Aktivite durumunuza göre günde iki buçuk-üç litre genellikle yeterlidir. Getirttiğiniz su ve başka bitkisel sular hakkında mutlaka doktorunuza danışmanız önemlidir, çünkü kaynak sularının taş düşürmede etkinliği tam olarak kanıtlanmış değildir. Bitkisel çaylar da yanlış ve gereğinden fazla kullanıldığında sindirim sisteminde ve böbreklerde hasara veya başka yan etkilere yol açabilir.

   Yeterli su tüketimi ve haftanın 4-5 günü tempolu yürüyüş taşları düşürmede en etkili yoldur. İdrar yolu enfeksiyonu gelişim riskinden dolayı böbrekler zarar görmemesi için aralıklı üroloji takipleri önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 43. Avatar

  erkan kayhan

  3 Şubat 2017 at 09:30

  selamlar . penisimde ağrı hissediyordum . bu sebeple bir üroloğa gittim . şikayetlerimi sorduktan sonra ultrason çekinmemi söyledi. ultrason sonucunda hiçbirşey çıkmadı. ama ağrı hala devam ediyor . bunun mesanede taşla ilgili bir durum olduğunu düşünmeye başladım. sık cinsellik ile ilgisi olabilir mi? teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 17:39

   Bu bölgede ağrıya neden olabilecek birden çok faktör vardır. İdrar kanalına inmiş ve tıkamış bir taş bu ağrıya neden olabilir. Testisler ile ilgili problemler bu bölgede ağrıya neden olabilir. Enfeksiyonlar penis kısmında ağrıya neden olabilir.

   Tekrar üroloji uzmanına gitmeniz veya cildiye doktoruna gitmeniz faydalı olur.

 44. Avatar

  Sinem

  7 Şubat 2017 at 08:05

  Mrhba hocam bu böbrek taşından çektiğim kadar hiçbirseyden çekmedim 3 5 ayda bir acili yol ediyorum.şu andada taş mesanedemi acaba idrar yaptığim yerde aşırı ağrı batma oluyor idrara gitmek ölüm oluyor resmen 15 gün önce bel böbrekler ve karnimda başladı ağrılar sonra bikaç kez acile gittim dayanilmaz ağrılarla en son dün gittim idrarda kan çıktı hemoglabinde artı doktor taşın alt tarafta olduğunu üroloji bölümüne gitmem gerektigini soyledi bugun randevum var ama hiç bi sonuca varılmıyo gitmek bile istemiyorum psikolojim altüst oldu içim titriyo tuvalete gitmek istemiyorum kesik kesik ve kahverengiye yakın bir renkte oluyo idrarım sonrasındada dayaniĺmaz ağrılar napacam ben

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 13:56

   Böbrek taşı düşürürken ara ara ürolojik kontrol önemlidir, çünkü idrar yolları ve böbrekler iltihaplanabilir ve bu da böbreklere zarar verebilir. Yeterli su tüketimi ve düzenli ve tempolu 30-40 dakikalık yürüyüş faydalı olacaktır.

   Doktor kontrolleri önemlidir.

   Kolaylık dileğiyle.

 45. Avatar

  Nuri ISIK

  22 Şubat 2017 at 14:26

  Merhaba
  Mesanedeki 2 parca kucuk tas bulunuuor.
  Karnimin sag tarafina agri yapiyor.
  Tedavi icin ne yaoabiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 01:34

   Yeterli su tüketmeniz ve haftada 4-5 gün 30-40 dakikalık orta tempoda yürüyüş yapmak dışında buradan çok fazla bir şey önermek doğru olmaz. Taşın mm’ne göre taşlar kendiliğinden düşebilir ya da doktorunuz yardımcı ilaç tedavisi verebilir. Taşlar idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabileceğinden doktor kontrolleri önemlidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  serenay

  5 Mart 2017 at 19:27

  Öncelikle hocam merabalar .Annemi yaklaşık 2 ay önce şiddetli karın ağrısı ile hastaneye götürdük .Doktorlar safra kesesinde taş olduğunu söyledi ve hemen acilen ameliyat olması gerektiğini söyledi .Annnem ameliyattan korktuğu için olmadi.Aradan bir ay geçti annemin karnı yine ağriyinca bu sefer farklı bir doktora gitti doktor mr yaptı ve safra kanalına taş düştüğünü söyledi annem yine tedavi olmadı 20 gün boyunca iğde yedi tekrardan farklı bir doktora gitti doktor ultrason falan çekti kanalda taşın olmadığınï söyledi ve annemi ameliyat yaptı .Kanaldaki taşın dışkıdan çıkma ihtimali varmıdır acaba çünkü ultrason yapan doktor kanalda taşın olmadiğini söyledi .Bir de annem iğde yedikten sonra kan değerleri normal seviyeyede ulaştı acaba iğdemi kanaldaki taşları eritti

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 15:14

   Safra taşı olarak görülen durum safra çamuru olabilir ve safra çamurları nadiren kendiliğinden de kaybolabilir, taşa dönüşebilir, yerinde durabilir, safra kanalını tıkayarak iltihap gelişmesine neden olabilir de. Safra çamurunun doğal seyri tam olarak bilinmemektedir. Fakat safra çamuru da safra taşları gibi bazen akut kolesistit’e, akut pankreatit’e, kolik ağrısı gibi karın ağrılarına neden olabilir.

   Yani annenizin durumu safra çamuru olabilir de.

   Doktorun ameliyat yaptığını söylüyorsunuz, ameliyat sırasında doktorunuz kanala inen taşı almış da olabilir.

   İğde yeme ile ilgili buradan bilimsel bir şey söylemek mümkün değildir, bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Bu durum tekrarlayabilir ve çamur taşa dönüşebilir, bu nedenle arada bir ultrasonografi takipleri önemlidir.

   Çok geçmiş olsun.

 47. Avatar

  Gamze

  21 Mart 2017 at 15:18

  Hocam iyi günler 15gün önce sag böregimde şidettli dayanılmaz bir agrıyla acile gittim kan testleri idrar testleri ultrason çekildi idrarda kan var iltihap dediler 4 5 milim taşın var prinç tanesi kadar kanalda dediler sürekli şiddetli agrılarım oluyo sag böbregimde geziyo sanki bir çok hastaneye gittim biri taş yok biri var diyo şaşırdık hocam en son dün gittim şiddetli agrıyla idrarda kan var dedi iştihabın yok dedi taşı düşürmüşsün mesanede dedi ama sag böbregimde oluyo agrım çok şiddetli ne yapıcam bilmiyorum hocam psikolojim bozuldu 2günde bi agrım oluyo aniden geliyo agrım sürekli igneler serumlar mide bulantısı ateş oluyo hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 13:52

   Böbrek taşları düşmeye başladığında kanala inerken, mesanede iken, mesaneden düşerken gibi aşamalardan geçer ve bu süreçte idrar kan görülmesine, şiddetli böbrek ağrısına, şiddetli karın-kasık ve bel ağrılarına neden olabilir. Taş yerinden küçük küçük oynadıkça ve tıkanmalara neden oldukça ağrılar olabilir.

   Fakat bu durum uzun süre belli aralıklarla devam ederse ve doktora gittiğinizde her seferinde başka şeyler söylenirse, yaşınız 35 yaşından küçükse, bu atakları belli aralıklarla tekrar tekrar yaşıyorsanız ya da yaşarsanız bu durumun Akdeniz ateşi hastalığı bakımından araştırılmasında fayda vardır.

   İyi olmanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Mustafa

  2 Haziran 2017 at 19:53

  Hocam benim böbrek tasi mesaneye düşmüş 2 cm çapında doktoru cerrahi bir yöntemle alabileceğini söyledi bütün belirtileri hepsi görülüyor ama o dogal yolla düşürmek için bekliyorum sizce bu yolu beklemek zararli mi vücud için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2017 at 00:45

   Doktorunuzla da bu durumu görüşmeniz gerekir. Eğer doğal yollarla düşmeyecek durumda ise böbreklere zarar verebilir. Böbreklerin zarar görmesi demek, zaten tüm vücudun zarar görmesi demek sayılabilir. Böbrek yetmezliği oldukça sıkıntılı bir durumdur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 49. Avatar

  Mübeccan Kurtuldu

  1 Temmuz 2017 at 16:21

  Merhaba,
  yatalak sol taraf felçli ve sonda ile hayatını sürdüren hastamda iki gün önce sondası çıkmıştı. takılmasını bekler iken mesane pedin içinden küçük tırtıklı bir taş düştü (küçük tırnağın üzeri kadar).
  bol su içmesine ragmen 6 -7 saattir idrar çıkışı olmadı. biraz masaj yaparak idrar geldi.
  sorum acaba başka taşlar da mı vardır. TAŞIN İLERLEMESİ İLE SONDA ÇIKABİLİR Mİ?

  Teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 22:32

   Taşın kanalı tıkamasıyla biriken idrar basınçlı şekilde fışkırır gibi çıktıysa (kesin olmamakla birlikte) bu tür bir durum sondayı çıkartabilir. Daha idrarda tıkanma varsa başka kumlar ya da taşlar da olabilir. Hareket edemeyen hastalarda taş oluşumu daha sık gözlenir. Bu nedenle bu hastaların yeterli oranda su tüketmeleri önemlidir.

   Fakat hastanız felçli bir hasta olduğu için bu tür durumların üroloji kontrolünde tutulması da önemlidir.

   İdrar sondasını yerinde tutan balonun patlaması sonucu da sonda çıkabilir.

   Doktorunuz ile ya da bir üroloji doktoru ile görüşme ve hastanın muayenesi ihmal edilmemelidir.

   Geçmiş olsun.

 50. Avatar

  Emil

  21 Temmuz 2017 at 07:08

  Selamun aleykum ben sık sık daş düşürürüm 2011yılında da ameliyyat oldum 1.5 sm daş kırdılar şimdi de 3aydırki mesanede 1cm taş var idrara çıkdığımda yanma kesinti oluyo normalda ağrı vermiyo ameliyyat olmak istemiyorum bu taş düşermi ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 00:28

   Küçük böbrek taşları yeterli su tüketimi, yürüyüş gibi yardımcı yöntemlerle genellikle 6 hafta içinde kendiliğinden düşebilir. Taş ne kadar büyükse atılma şansı da o kadar azdır.

   Taşları çıkarmada sık kullanılan 3 teknik vardır; şok dalgalarıyla taş kırma (SWL), üreteroskopi (URS), perkütan nefrolitomi (PNL) gibi yöntemlerdir. Ayrıca taşın tipine ve hastanın genel salık durumuna göre de uygulanması gereken tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir. Özellikle enfeksiyon riski olan hastalarda acil tedavi gerekebilir.

   Yani buradan bu konuda bir öneride bulunmak çok mümkün değildir, çünkü idrar yollarında ve böbreklerde enfeksiyon gelişme riski olabilir ve bu tür durumlarda da acil tedaviler gerekebilir.

   Üroloji doktorunuza gitmeniz ve gerekli tetkiklerin yapılması önemlidir. Doktorunuz taşın düşmesine yardımcı olmak için ilaç tedavisi de verebilir. Bu tür durumlar ihmal edilmemelidir, enfeksiyon olursa böbreklerde geri dönüşümü olmayan hasarlar olabilir.

   Taş oluşumunu önlemek için yaşam tarzı değişikliği (eğer altta yatan başka bir bozukluk yok ise) fayda sağlayabilir.

   TAŞ OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİNE GELİNCE; eğer doktorunuz aksini söylememiş ise her gün 2.5-3 litre oda sıcaklığında su tüketimi, sıvı alımının gün içine yayılarak tamamlanması, idrar miktarının gözetim altında tutulması (günlük 2-2.5 litre idrar yapmak gibi), idrarın renginin gözlemlenmesi (idrar rengi açık renkli olmalı), sıcak iklimde yaşayanlar ve/veya günlük yoğun fiziksel egzersiz yapanlar için sıvı alımının arttırılması, dengeli ve çeşitlendirilmiş beslenme (sebze, meyve, lifli gıdalardan zengin beslenme) şekli, beslenmedeki tuz miktarını azaltma, hayvansal proteinleri azaltıp, bitkisel proteinleri arttırma, sağlıklı kilo dengesini koruma, stresten kaçınma, haftada hiç yoktan 3 gün egzersiz ya da yürüyüş yapma gibi öneriler sayılabilir. Bunlar kısa süreli değil yaşam tarzı şeklinde olmalıdır. Beslenme ve yaşam tarzı değişikliği hakkında doktorunuzdan da bilgi almanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 51. Avatar

  Nil

  21 Temmuz 2017 at 23:47

  Merhaba mesanede 8mm lik sok böbrekte 11 mm lik bir taş var. Büyük olan en alt kısımda ve kırma işlemi yapılabilir miş. Ama mesanedekı 15 gün beklendiği halde kontrole gittiğimde ultrasonda görüntülenmedi. Hatta Ağrı’m çok. Dr güvenemıyorum . Taş düşmüş olabilir mi Ağrı’m neden devam ediyor. Çok fazla su içiyorum idrar rengi düzeldi . On beş gün önce simsiyahtı.Ultrasonda görünmemesi durumunda ne yapmak gerekir. Tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 01:52

   Mesanedeki taş düşmüş veya mesaneden çıkarak idrar çıkım yoluna (üretraya) girmiş olabilir veya parça parça düşüyor da olabilir. Ağrınız taşın tam olarak düşmemesine bağlı ya da böbrekteki taşa bağlı da olabilir. Taş üretradan düşmez ve böbrek fonksiyonlarını bozmaya başlarsa ve hastanın şikayetleri çoksa, bu tür durumlarda hastanın doktoru taşın çıkarılması yolunu seçebilir. Böbreklerin durumunu takip ettirmeniz önemlidir.

   Doktor kontrollerinin ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 52. Avatar

  Zeynep

  30 Temmuz 2017 at 10:59

  Merhaba,eşimin mesanede taş var. 6mm ,kanal dar oldumu için “double J ” stendi takıldı. Ameliyat olan a kadar kalıcak. Sürekli tuvalete çıkıyor.Ara Ara yanma var . Taşı düşürme imkanı varmı.Stend ile alakalı nelere dikkat edilmesi gerekir? Teşekkür ederiz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 15:08

   Günümüzde en sık kullanılan kateterlerden birisi iki ucu J şeklinde kıvrık olan ”double J” kateterlerdir. Üretral double J kateter uygulamaları genellikle geçici olarak kullanılacağı planlanarak yapılır. Bu kateterin uygulama nedeni ve doktorun tecrübesine bağlı olarak stent’in kalma süresi değişiklik gösterebilir.

   Double kateterler genellikle güvenli olmalarına rağmen: ağrı, rahatsızlık hissi, üriner enfeksiyon, tekrarlayıcı tıkanma ve kateter ile ilgili başka problemler ortaya çıkabilir, bu nedenle düzenli veya herhangi bir sorun olduğunda kontroller ve izlem önemlidir. Kateterleri genellikle 3-6 ayda bir değiştirilmesi de önerilir. Süreye bağlı olarak da yan etkiler de artış olabilir.

   Doktorunuzla tekrar görüşmenizde fayda vardır. Tıkanma da olmuş olabilir.

   geçmiş olsun.

 53. Avatar

  Can

  2 Ağustos 2017 at 17:53

  Mrb geçenlerde kapalı ameliyatla girdiler tas 9mm di lazerle iki kere vurdu doktor kırılmadı dedi böbreğe kaçtı dedi stent taktı.buarada acilde tomografi çekildi tas gözükmüyor denildi sadece stent var dedi acaba bu tas kırılmış düşüyor olabilirmi kola içince ağrı yapıyor bazen kan gibi bazende açık renkte görüşünüzü duymak istedim saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 15:52

   Kırılmış olabilir veya stent takılınca kanal genişletildiği için düşmüş de olabilir ya da alt idrar kanalına inmiş olabilir. Taş düşerken kanlı idrar,ağrılar olabilir

   Net bir şey söylemek zordur, bu nedenle doktor kontrollerini düzenli olarak gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 54. Avatar

  Ali

  16 Ağustos 2017 at 08:14

  Herkese merhaba, geçenlerde büyük bir sancıyla doktora gittim tomografi sonucunda sağ Üreter de 8 mm taş olduğu tespit edildi, doktor tomografi sonucunu gördüğünde kapalı ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben de bir kaç doktora daha gitmeye karar verdim, iki doktora daha göründüm ve ameliyata gerek olmadığını taşın mesaneye girmesine 1-2 santim kaldığını söyledi ve bu taşı rahatlıkla düşürürsün dedi. 35 yaşındayım, ağrılarımın kesilmesi için ağrı kesici verdi ve kanalların genişlemesi için de prostat ilacı verdi, bir hafta içerisinde düşürürsün dedi, gerçekten de bir hafta dayandım ilaçlarımı içtim ve taş bu sayede düştü.

  Benim tavsiyem birden fazla doktora görünmenizde fayda var. Bu rahatsızlığı yaşayan herkese Allah şifa versin, büyük geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Bahri

  3 Nisan 2018 at 09:27

  Merhaba hocam 4 hafta önce idrar yolların da taş olduğu söylendi. Tomografi sonucun da taşın çapının 3 mm olduğu söylendi fakat uzman doktor taşı tomografi görüntüsüne baktığın da taşın daha büyük olduğunu 5 mm oldugu söyledi. Ben taşın düştüğünü görmedim ama röntengen de gözükmüyor. Ağrı ve idrar da zorlanma hissedemiyorum ama bir batma ve sızlama oluyor sol tarafta . Taşın da sol iliak caprazlandigi yerde olduğu yazıyor . Tasin durumunu ögrenmek icin ne yapmaliyim. Düşmediyse tasi nasil dusurebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Nisan 2018 at 01:55

   Direkt üriner sistem grafisinde taşların çoğu (% 90) görülür. Görülen taş cinsleri Ca-fosfat, Ca-oksalat, Mg-amonyum-fosfat taşlarıdır. Direkt ürüner sistem grafisinde taşların % 10 görülmez. Görülmeyen taş cinsleri ürik asit, ksantin taşları, Matrix taşları.

   Üriner sistem taşlarının tanısında ultrasonografi, intravenöz pyelografi, renal sintigrafi gibi teşhis yöntemleri de kullanılır.

   Taşın giderilmesi veya düşürülmesi için medikal tedaviler denense de kullanımı ve başarısı net değildir. 5 mm’den küçük taşlar kendiliğinden düşebilir. Gereken durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Çünkü idrar yolları taşları enfeksiyona neden olabilir, böbrek hasarına neden olabilir. Taş takip altındayken de büyümeye devam edebilir. Taşın durumunu öğrenmek için tekrar doktorunuza gitmelisiniz. Böbrek fonksiyonlarınızın değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Mahmut

  4 Şubat 2021 at 22:36

  Hocam kolay gelsin benim böbrek taşım penis başının 3 cm gerisinde tıkalı kaldı elimle dokunduğumda taşı hissediyorum idrar az az gelme oluyor 1 haftadır böyle sperm tam akmıyor idrar ne yapmalıyım prostat ilacı kullanıyorum idrar yollarını genişletir diye geçer mi düşer i taş yoksa peniste kendine yer mi eder

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2021 at 10:33

   Üreter taşlarının büyük bir kısmı gözlem ile kendiliğinden düşerken, bazıları idrar yolu enfeksiyonu, hidronefroz ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Gözlem (yeterli sıvı tüketimi ve ağrı kontrolü) ile düşmeyen üreter taşlarında medikal ekspulsif tedavi, vücut dışı şok dalgası ile taş kırma, perkütan antegrad üreteroskopi, retrogard üreteroskopi ve açık ya da kapalı (laparoskopik) üreterolitotomi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

   Yapılan bazı çalışmalara göre, 4 mm’ye kadar olan üreter taşlarının % 40-90 arasında kendiliğinden (örn. girişimsel veya cerrahi bir yöntem uygulanmadan) düşebileceği belirtilmektedir. Taş büyüklüğü 5 mm’in üzerine çıktığında ise kendiliğinden düşme oranı azalmaktadır.

   Medikal ekspulsif tedavi olarak en çok alfa blokerler kullanılsa da, kalsiyum kanal blokerleri, kortikosteroidler ve PDE-5 inhibitörleri de kullanılabilir. Doktorunuzun size hangi türden ilacı verdiğine göre etkinlik oranı değişiklik gösterebilir.

   Gözlem veya medikal ekspulsif tedavi (yani ilaç tedavisi) sonrasında taşın kendiliğinden düşmesi için ne kadar süre beklenmesi gerektiği konusunda halen net bir veri mevcut değildir. Bu süre değişik çalışmalarda 2 ile 6 hafta arasında değişmektedir. Daha uzun süre beklemenin böbrek fonksiyonlarında bozulma riskini arttırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle doktorunuz ile görüşmeyi sürdürmelisiniz.

   Doktorunuzun söylediklerini dikkatlice uygulamanız ve kontroller önemlidir. Örneğin taşları düşürmek için yeterli sıvı tüketimi, yürüme ihmal edilmemelidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git