Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Mers-CoV Virüsü Nedir? Mers Virüsü Belirtileri

Coronavirüs enfeksiyonları tüm dünyada yaygın görülen enfeksiyonlardır. Coronavirüsler genellikle soğuk iklimlerde ortaya çıkmaya eğilim gösterirler.

Mers-CoV virüsü nasıl bulaşır?Mers hastalığı tedavisi

Coronavirüs enfeksiyonları tüm dünyada yaygın görülen enfeksiyonlardır. Coronavirüsler genellikle soğuk iklimlerde ortaya çıkmaya eğilim gösterirler. Coronavirüsler çok sık olmasa da SARS ve Mers gibi ölümcül olan enfeksiyonlara yol açarlar. Fakat son yıllarda Ortadoğu ülkelerinde görülen yeni bir coronavirüs enfeksiyonu türemiştir. Bu yeni virüsün genellikle erişkinlerde ciddi derecede akut alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olduğu görülmüştür.

Coronavirüsün meydana çıktığı ülkeler genellikle Ortadoğu ülkeleri olduğu için, bu virüsün adına ”Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus”(Mers-CoV) adı verilmiştir. Bu virüsün etken olduğu hastalık tablosu da kısaca Mers olarak tanımlanmıştır. Mers- CoV 2003 yılında salgına neden olan ve ciddi akut solunum yetmezliğine yol açan SARS’ın etkeni olan coronavirüs ile aynı virüs olmadığı gibi, SARS etkenine benzer özellik taşır. Şimdiye kadar yapılan gözlemlerde bu virüs insandan insana solunum yolu ile bulaştığı bildirilmiştir.

Mers-CoV virüsü etkenleri

Mers-CoV virüsü etkenleri

Mers-CoV virüsü belirtileri

Mers-CoV bulaşmış kişilerin genelinde nefes darlığı, öksürük, karın ağrısı, ishal, kusma ve yüksek ateş ile seyreden ciddi akut solunum yolu hastalığı görülür. Bazı Mers virüslü hastalarda enfeksiyon orta şiddette seyretmektedir.

Mers-CoV virüsü özellikle şeker hastalarında, kronik akciğer hastalığı olanlarda, böbrek yetmezliği olan hastalarda ve bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalarda daha şiddetli bir solunum yolu hastalığına neden olabilir.

Mers-CoV virüsü teşhisi

Şüpheli hastanın yakın zamanda yukarıda sayılan ülkelere seyahat etmiş olması ve hastada yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin görülmesi durumunda Mers virüsü şüphesi değerlendirilmelidir. Ayrıca fizik muayene sonrası kesin tanı için polymerase chain reaction (PCR) testi ve burun, boğaz sıvısı kültürleri yapılmalıdır.

Mers-CoV virüsü tedavisi

Mers hastalığının hastalığa özgü bir tedavisi yoktur. Mers hastalığında tedavi hastanın şikayetlerine yönelik ve şikayetleri azaltmak amacı ile yapılır.Tıbbi bakım ve destek ile hastanın semptomları hafifletilir. Ayrıca bu hastalığın tanısı konulmuş ya da şüphe taşıyan hastalara maske, eldiven, gözlük ve önlük kullanmadan yaklaşılmamalıdır. Enfeksiyonun gerekli önlemler alınarak salgın yapması engellenebilir. Enfeksiyondan korunmak için gerekli önlemleri almak çok ama çok önemlidir.

Mers-CoV virüsü hangi ülkelerde daha sık görülür?

Özellikle Arap yarımadası ve komşu ülkelerde Mers-CoV virüsü yaygınlık göstermektedir. Komşu ülkeler, Bahreyn, Irak, İran, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen gibi ülkelerde ve son zamanlarda Fransa, Almanya, İtalya, Amerika, Yunanistan ve Tunusta’da Mers virüsü görüldüğü bilinmektedir. İlk olarak Suudi Arabistan’da görülmeye başlayan Mers virüsünün develerden ya da keçilerden insanlara bulaştığı düşünülmektedir.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
  2. Domuz gribi nedir
  3. Kuş gribi nedenleri ve tedavisi
  4. Kırım kongo kanamalı ateşi nedir
  5. Ebola virüsü nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git